اخبار

توافق کشورهای تایلند و تیمور شرقی

توافق کشورهای تایلند و تیمور شرقی

«عنوان خبر»


تایلند و تیمور شرقی توافق کردند که ورود بدون ویزا را برای گردشگران با حداکثر ۳۰ روز اقامت به صورت متقابل مجاز کنند.


چکیده خبر:

  • طبق توافق جدید، اتباع تایلند و تیمور شرقی که پاسپورت عادی دارند، می‌توانند بدون ویزا به کشور مقابل سفر کنند.
  • این طرح جدید به شهروندان این کشورها اجازه می‌دهد تا پس از ورود، به مدت ۳۰ روز در کشور دیگر اقامت داشته باشند.
  • این توافق دو جانبه با هدف رسیدگی به درخواست عضویت تیمور شرقی در آ.سه.آن صورت گرفته است.

متن خبر

تایلند و تیمور شرقی توافقنامه معافیت متقابل از روادید را تصویب کردند که بر اساس آن به شهروندان هر دو کشور که گذرنامه‌های عادی دارند، اجازه دسترسی بدون محدودیت برای اقامت تا 30 روز داده می‌شود.

به گفته دولت تیمور شرقی، معافیت از روادید قبلاً فقط برای شهروندان هر دو کشور با گذرنامه‌های خدمت و دیپلماتیک اعمال می‌شد.

با این حال، بر اساس قوانین جدید، دارندگان گذرنامه عادی تایلند و تیمور شرقی اکنون می‌توانند بدون نیاز به طی مراحل ویزا وارد قلمرو یکدیگر شوند، به شرطی که برای اهداف گردشگری سفر کنند و مدت اقامت آن‌ها از 30 روز تجاوز نکند.

دولت با هدف ارتقای هرچه بیشتر گردشگری بین دو کشور اعلام کرد که این اقدام جدید بر گسترش همکاری در چندین حوزه کلیدی از جمله بهداشت، کشاورزی، آموزش و توسعه منابع انسانی تمرکز خواهد کرد.

دولت تیمور-لسته

وزیر امور خارجه تیمور شرقی، آقای بندیتو فریتاس، همچنین از دانشگاه کاستسارت بازدید کرد، جایی که در آنجا در ارائه‌ای در مورد تحقیقات در زمینه نوآوری و فناوری کاربردی در بخش‌های کشاورزی و شیلات شرکت کرد. این دانشگاه با قدمت ۸۰ ساله، علاقه‌مندی خود را برای همکاری با تیمور شرقی و استقبال از دانشجویان تیموری برای تعمیق دانش و مهارت‌های عملی در این زمینه‌ها ابراز داشت.

علاوه بر این، وزارت امور خارجه تایلند به کابینه اعلام کرد که لغو روادید برای تیمور شرقی برای درخواست عضویت کامل در آسهان تا سال ۲۰۲۵ یک شرط است. آسهان در سال ۲۰۲۲ به عنوان بخشی از نقشه راه برای تبدیل شدن به یازدهمین عضو کامل این بلوک، به تیمور شرقی وضعیت ناظر اعطا کرد.

بر اساس این نقشه راه، تیمور شرقی باید 66 توافق کلیدی از جمله موافقتنامه تجارت کالاهای آسهان و موافقتنامه جامع سرمایه‌گذاری آسهان را امضا کند.

4 کشور آسیای جنوب شرقی می‌توانند بیش از دو بار در یک سال تقویمی تحت طرح لغو روادید توریستی وارد تایلند شوند.

بر اساس اعلام دولت تایلند، بازدیدکنندگان خارجی که از طریق معافیت ویزای توریستی از طریق مرزهای هوایی، زمینی/دریایی/هوایی وارد می‌شوند، مجاز به ورود بدون محدودیت تنها دوبار در سال هستند، به استثنای اتباع مالزی، برونئی دارالسلام، اندونزی و سنگاپور که می‌توانند بیش از دوبار در سال از طریق چنین نقاطی وارد تایلند شوند.

مقامات همچنین خاطرنشان کردند که مسافرانی که با معافیت ویزای توریستی وارد تایلند می‌شوند باید معادل ریالی کافی برای 546 دلار (20,000 بات) برای هر نفر یا 1092 دلار (40,000 بات) برای هر خانواده داشته باشند.

علاوه بر این، تایلند اخیراً برنامه معافیت از ویزای خود را به چندین کشور برای جذب گردشگران خارجی بیشتر گسترش داده است. ماه گذشته، کابینه با افزایش تعداد کشورهای واجد شرایط برای ورود بدون ویزا از 57 به 93 کشور موافقت کرد.

پیشنهاد مطالعه: خبر مهم: کانادا 1,200,000 مهاجر می پذیرد

منبع: VisaGuide.World

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *