اخبار

استرالیا تبدیل ویزای فارغ التحصیلی به دانشجویی را لغو می‌کند!

استرالیا تبدیل ویزای فارغ التحصیلی به دانشجویی را لغو می‌کند

«عنوان خبر»


استرالیا از اول جولای مانع تبدیل ویزای دانشجویی فارغ التحصیل و بازدیدکننده به ویزای دانشجویی می‌شود.


چکیده خبر:

  • استرالیا به طور رسمی از ۱ جولای ۲۰۲۴ (۱۰ تیر ۱۴۰۳) به ویزای پرش (جابه‌جایی بین ویزاهای مختلف) پایان می‌دهد.
  • از تاریخ ۱ جولای، دارندگان ویزای بازدیدکننده و ویزای موقت فارغ‌التحصیل، دیگر امکان درخواست ویزای دانشجویی در داخل استرالیا را نخواهند داشت.
  • این اقدام با هدف بستن راه‌هایی صورت می‌گیرد که به برخی از خارجیان اجازه می‌داد تا اقامت خود را در استرالیا به طور مداوم تمدید کنند.

متن خبر

استرالیا تصمیم گرفته است تا رویه‌ی «ویزا پرش» را برای خارجیانی که دارای ویزای بازدیدکننده و ویزای فارغ‌التحصیلی موقت هستند، متوقف کند. بر اساس گزارش وب‌سایت نیلگام سفر، از تاریخ اول جولای ۲۰۲۴، دیگر به دارندگان این ویزاها اجازه داده نخواهد شد که با تقاضای ویزای دانشجویی در داخل استرالیا، به طور مداوم اقامت خود را تمدید کنند.

وزیر امور داخلی استرالیا، کلر اونیل، با اعلام این خبر گفت که هدف از قوانین جدید، محدود کردن ویزا پرش و بستن راه‌هایی است که به برخی از گروه‌های خارجی اجازه می‌داد تا در مواردی برای مدت نامحدودی در استرالیا باقی بمانند.

وزیر کشور استرالیا، کلر اونیل

سیستم مهاجرتی که ما به ارث بردیم، کاملاً ایراد داشت و هدف ما این است که یک سیستم مهاجرتی کوچک‌تر، بهتر برنامه‌ریزی‌شده و استراتژیک‌تر بسازیم که برای استرالیا مفید باشد. «استراتژی مهاجرتی» ما، برنامه‌ای روشن برای بستن راه‌های فرار در آموزش بین‌المللی را ترسیم می‌کند و این گام بعدی در اجرای آن برنامه است.

در توضیحاتی تکمیلی، اعلام شد که دولت با سخت‌گیری بیشتر بر قوانین موجود، می‌خواهد اطمینان حاصل کند که ویزاها به دانشجویان واقعی که هدفشان کسب مدرک تحصیلی در استرالیا و سپس مشارکت در رشد اقتصادی این کشور است، اعطا شود.

از اول جولای چه تغییراتی اعمال خواهد شد؟

از تاریخ اول تیرماه، دیگر به دارندگان ویزای بازدیدکننده (ویزای توریستی) اجازه داده نخواهد شد که در داخل خاک استرالیا برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. در عوض، متقاضیان ویزای بازدیدکننده‌ای که قصد ادامه تحصیل در استرالیا را دارند، باید از کشور خود برای ویزای دانشجویی اقدام کنند.

گرفتن ویزای دانشجویی پس از ویزای بازدیدکننده در سال گذشته بسیار رایج شده بود، به طوری که استرالیا از اول تیر 1402 تا اردیبهشت امسال، بیش از 36000 درخواست دریافت کرد.

دولت آلبانی اعلام کرده است که برای پایان دادن به رویه‌ی دور زدن ویزا و رفتن از یک ویزا به ویزای دیگر در داخل خاک استرالیا، تقویت این اقدام ضروری است.

علاوه بر این، از اول تیرماه، استرالیا دیگر به دارندگان ویزای فارغ‌التحصیلی موقت (ویزای ۴۸۵) اجازه نخواهد داد که در داخل خاک استرالیا برای ویزای دانشجویی اقدام کنند.

گزارشی نشان داده است که حدود 32 درصد از دارندگان ویزای فارغ‌التحصیلی موقت پس از انقضای ویزای خود برای تمدید اقامتشان به استرالیا باز می‌گردند تا به تحصیل بپردازند.

دولت برای پایان دادن به این رویه تأکید کرده است که دارندگان ویزای فارغ‌التحصیلی موقت باید استرالیا را ترک کنند یا اینکه شغل با مهارت پیدا کرده و به عنوان مقیم دائم در این کشور اقامت داشته باشند.

دولت استرالیا

این تغییر به طور واضح نشان می‌دهد که فارغ التحصیلان باید مشاغل ماهر پیدا کنند و به اقامت دائم برسند، یا زمانی که احتمالاً به «موقت دائمی» تبدیل می‌شوند، کشور را ترک کنند.

این تغییرات، در میان سایر موارد، با هدف کاهش مهاجرت خارجی به کشور و ایجاد یک سیستم مهاجرتی صورت می‌گیرد که مهارت‌های مورد نیاز استرالیا را تأمین کند، اما از سوء استفاده و دور زدن قوانین جلوگیری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *