اخبار

لغو روادید کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای توسط ایران

لغو روادید کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای توسط ایران

«عنوان خبر»


ایران پیشنهاد لغو روادید برای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای را ارائه کرد.


چکیده خبر:

  • علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پیشنهاد لغو روادید برای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای (SCO) را ارائه کرده است.
  • آقای شالبافیان همچنین پیشنهاد راه‌اندازی بخشی اختصاصی برای گردشگری در وب‌سایت سازمان همکاری شانگهای را مطرح کرد.
  • از دیگر پیشنهاد‌های این معاون وزیر، معرفی ویزای گروهی برای کشورهای عضو این سازمان بود که به رونق بیشتر گردشگری کمک خواهد کرد.

متن خبر

علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری ایران، پیشنهاد لغو روادید برای کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای (SCO) را برای رونق بخشیدن به صنعت گردشگری ارائه کرده است.

آقای شالبافیان همچنین بر بهبود داده‌های بازاریابی گردشگری و راه‌اندازی بخشی اختصاصی به گردشگری در وب‌سایت سازمان همکاری‌های شانگهای تأکید کرد [منبع: Nilgamsafar].

علاوه بر این، وزیر گردشگری ایران پیشنهاد ایجاد شبکه‌ای از تورگردانان در میان کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای را ارائه کرد تا مبادلات گردشگران را با حمایت توافق‌نامه‌های چندجانبه مدیریت و ترویج کند.

وزیر همچنین به جاذبه‌های متنوع فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی در کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای اشاره کرد و بر نقش مهم بخش گردشگری تأکید نمود.

علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری ایران

میراث غنی ایران، از جمله ۲۷ اثر ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو، عجایب معماری متنوع، سنت‌ها و صنایع دستی منحصر به فرد و غذاهای مشهور، به همراه آب و هوای متنوع، از مناطق کوهستانی گرفته تا چشمه‌های آب گرم، این کشور را به یک مقصد گردشگری بی‌نظیر تبدیل کرده است.

آقای شالبافیان با تأکید بر لغو روادید برای حدود ۶۴ درصد از کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای، پیشنهاد دادند برای تسهیل بیشتر فرآیند سفر، ویزای گروهی میان کشورهای عضو این سازمان راه‌اندازی شود.

علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری

علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری ایران، اعلام کرد در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت جهان می‌توانند بدون ویزا به ایران سفر کنند.

لغو روادید کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای

اخبار مرتبط:

آزمون های زبان اجباری بریتانیا

ایران، عضو جدید سازمان همکاری‌های شانگهای

سازمان همکاری‌های شانگهای (SCO) یک سازمان بین‌دولتی اوراسیایی است که در سال ۲۰۰۱ تأسیس شد. هدف این سازمان تقویت همکاری میان کشورهای عضو در زمینه‌های مختلف از جمله امنیت، اقتصاد و سیاست است.

این سازمان قبلاً از هشت کشور عضو تشکیل شده بود: چین، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان. اما در جولای ۲۰۲۳، ایران به عنوان جدیدترین عضو به این سازمان پیوست.

ایران، معافیت ویزا برای تقریباً نیمی از جمعیت جهان

عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران، در آوریل سال جاری اعلام کرد که ایران اکنون برای تقریباً نیمی از جمعیت جهان معافیت ویزا در نظر گرفته است.

وزیر در آن زمان لغو روادید برای شهروندان ۳۳ کشور را اعلام کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به امارات متحده عربی، عربستان سعودی، برزیل، ژاپن و هند اشاره کرد.

ایران در سال گذشته شمسی پذیرای بیش از ۶ میلیون گردشگر بود. با این حال، طبق شاخص پاسپورت نیلگام سفر (nilgamsafar.com) که در ماه مه ۲۰۲۴ به‌روزرسانی شده است، دارندگان پاسپورت ایرانی می‌توانند بدون ویزا تنها به ۱۷ کشور سفر کنند.

ایران در این شاخص که قدرت گذرنامه‌های ۱۹۹ کشور جهان را رتبه‌بندی می‌کند، در جایگاه ۱۸۲ قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *