تحصیلی

هزینه ادامه تحصیل در استرالیا

مهاجرت تحصیلی یکی از متداول‌ترین و محبوب‌ترین شیوه‌های مهاجرت به کشورهای دیگر است. در ایران نیز بیشترین میزان مهاجرت طی سال‌های اخیر از طریق ادامه تحصیل در کشورهای خارجی بوده است. استرالیا یکی از کشورهایی است که ایرانی‌ها تمایل زیادی به تحصیل و زندگی در این کشور دارند. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که پیش از سفر به کشورهای خارجی برای ادامه تحصیل باید به آن توجه داشته باشید موضوع هزینه است. در این مطلب به بررسی هزینه‌های ادامه تحصیل در استرالیا خواهیم پرداخت.

اخذ ویزای تحصیلی استرالیا شامل چه هزینه‌هایی می‌شود؟

برای ورود به کشور استرالیا جهت ادامه تحصیل به یک ویزای تحصیلی نیاز خواهید داشت. بنابراین در زمان محاسبه هزینه ادامه تحصیل در استرالیا باید هزینه دریافت ویزای تحصیلی استرالیا را نیز در نظر داشته باشید. بر اساس اطلاعات سایت اداره مهاجرت استرالیا در حال حاضر هزینه اخذ ویزای تحصیلی استرالیا حداقل ۶۲۰ دلار استرالیا است. البته به جز این باید برخی هزینه‌های دیگر را نیز در رابطه با اخذ ویزای تحصیلی استرالیا انجام دهید که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ترجمه رسمی مدارک تحصیلی اشاره داشت. همچنین شما باید ثابت کنید که پول کافی برای سفر رفت و برگشت به استرالیا و یک سال زندگی در این کشور را دارید.

قیمت بلیط رفت و برگشت به استرالیا

شاید در مقایسه با سایر هزینه‌ها، قیمت بلیط هواپیما چندان مورد توجه قرار نگیرد اما به هر حال این مورد را نیز باید در لیست هزینه‌های خود قرار دهید. با توجه به مسافت طولانی بین ایران و استرالیا بلیط هواپیما برای سفر به این کشور جزو گران‌ترین بلیط‌ها محسوب می‌شود. قیمت بلیط هواپیما برای استرالیا بستگی به این دارد که با کدام شرکت هواپیمایی سفر کنید. بسته به شرکت هواپیمایی و نوع پرواز ممکن است هزینه بلیط دو پرواز مختلف بیش از ده میلیون تومان اختلاف قیمت داشته باشد. ارزان‌ترین پرواز به استرالیا در حال حاضر قیمتی در حدود ۱۲ میلیون تومان دارد که دارای چندین توقف در مسیر است. اما قیمت پروازهایی با یک توقف در مسیر از حدود ۲۰ میلیون تومان شروع می‌شود.

شهریه دانشگاه در استرالیا چقدر است؟

شهریه دانشگاه در استرالیا بر اساس رشته و مقطع تحصیلی، شهر محل تحصیل و دانشگاه محل تحصیل متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال هزینه تحصیل در موسسات آموزشی خصوصی استرالیا بیشتر از موسسات دولتی است. همچنین هزینه تحصیل در دانشگاه برای دانشجویان داخلی و خارجی نیز دارای تفاوت است زیرا بخشی از هزینه‌های تحصیل دانشجویان بومی را دولت استرالیا پرداخت می‌کند. در ادامه هزینه شهریه سالانه دانشگاه برای دانشجویان خارجی بر اساس اطلاعات سال ۲۰۱۸ میلادی ارائه می‌شود:

  • مقطع کارشناسی: بین ۱۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار استرالیا
  • مقطع کارشناسی ارشد: بین ۲۰۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ دلار استرالیا
  • مقطع دکتری: بین ۱۴۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ دلار استرالیا

همان‌طور که گفته شد فاکتورهای مختلفی در تعیین شهریه دانشگاه تاثیرگذار هستند. با توجه به این که شهریه بخش مهمی از هزینه ادامه تحصیل در استرالیا را تشکیل می‌دهد حتما از قبل در مورد آن تحقیق کنید. بهترین روش برای این کار کسب اطلاعات دقیق از وب‌سایت دانشگاه مورد نظرتان خواهد بود. برای اطلاع از هزینه شهریه دانشگاه‌های استرالیا می‌توانید به سایت universityreviews مراجعه کنید.

محاسبه هزینه های زندگی در استرالیا را فراموش نکنید!

هزینه شهریه دانشگاه در استرالیا بخش مهمی از هزینه ادامه تحصیل در استرالیا است اما بخش دیگر این هزینه‌ها مربوط به هزینه‌های جاری زندگی می‌شود. هزینه‌ های زندگی در استرالیا شامل موارد مختلفی از جمله هزینه مسکن، هزینه خورد و خوراک، هزینه حمل و نقل و غیره می‌گردد. بنابراین بسیار مهم است که پیش از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا هزینه‌های زندگی در استرالیا و به ویژه هزینه زندگی در شهر محل تحصیل خود را حساب کرده باشید. در ادامه هزینه متوسط زندگی در استرالیا را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

خوابگاه دانشجویی یا مسکن شخصی؟

یکی از مهم‌ترین موارد در محاسبه هزینه ادامه تحصیل در استرالیا مربوط به هزینه مسکن می‌شود. با توجه به تنوع مسکن در استرالیا هزینه سکونت در این کشور بستگی به انتخاب شما خواهد داشت. سکونت در خوابگاه‌های دانشجویی می‌تواند گزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای باشد. ضمن این که با سکونت در خوابگاه امکان برقراری روابط و تعاملات اجتماعی با دیگران میسر خواهد بود. اکثر دانشگاه‌های استرالیا تعداد محدودی خوابگاه را برای اسکان دانشجویان ارائه می‌کنند.

در صورتی که نتوانستید در خوابگاه‌های دانشجویی ساکن شوید این امکان را دارید که با دانشجویان خارجی دیگر به صورت اشتراکی اقدام به اجاره کردن خانه نمایید. همچنین می‌توانید با یک خانواده استرالیایی زندگی کنید. همان‌طور که گفته شد هزینه مسکن در استرالیا با توجه به نوع مسکن و شهر محل زندگی متغیر است اما به طور معمول هزینه متوسط مسکن به شرح زیر است:

  • اقامت در خانه یک خانواده محلی: ۴۴۰ تا ۱۰۸۰ دلار استرالیا در ماه
  • مهمان‌خانه: ۳۲۰ تا ۵۴۰ دلار استرالیا در ماه
  • خانه‌های دانشجویی: ۳۲۰ تا ۱۰۰۰ دلار استرالیا در ماه
  • اجاره واحد آپارتمانی: به طور متوسط ۱۷۰۰ دلار استرالیا در ماه

البته به جز هزینه اجاره ماهانه هزینه‌های دیگری از جمله قبوض آب، برق، گاز و… نیز در ارتباط با سکونت وجود دارد. به طور معمول هزینه قبوض مختلف در طول ماه حداکثر ۲۰۰ دلار استرالیا خواهد بود. ضمن این که در طول ماه باید چیزی حدود ۷۰ دلار استرالیا هم برای اینترنت هزینه کنید.

خودتان آشپزی کنید!

با توجه به هزینه‌های نسبتا بالای غذا خوردن در رستوران ‌های استرالیا بهتر است خودتان آشپزی کنید تا بتوانید در هزینه‌های خوردو‌خوراک صرفه‌جویی داشته باشید. البته فست‌فود هم می‌تواند گزینه مناسبی محسوب شود. همچنین برای خرید مواد غذایی مختلف بهتر است به فروشگاه‌هایی مراجعه نمایید که اقلام را با قیمت پایین‌تر ارائه می‌دهند. از جمله این فروشگاه‌ها می‌توان به Aldi ،Coles و Woolworths اشاره داشت. هزینه خرید خواروبار و مواد غذایی بین ۸۰ تا ۲۰۰ دلار در طول هفته متغیر خواهد بود.

هزینه حمل و نقل را کاهش دهید

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در تعیین هزینه‌های زندگی در استرالیا هزینه حمل و نقل است. نکته اول این است که در انتخاب محل سکونت سعی کنید جایی را اجاره کنید که به دانشگاه شما نزدیک باشد. اما در صورتی که محل سکونت و دانشگاه شما به هم نزدیک نباشند می‌توانید از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. همچنین استفاده از دوچرخه نیز به ویژه در شهر ملبورن گزینه خوبی خواهد بود. البته برخی دانشگاه‌های استرالیا دارای سرویس حمل و نقل اختصاصی برای دانشجویان خود هستند.

به طور معمول هزینه حمل و نقل عمومی برای یک دانشجو در طول یک ماه کمتر از ۱۰۰ دلار استرالیا خواهد بود. البته این موضوع رابطه مستقیمی با شهر محل تحصیل شما خواهد داشت.

موارد مذکور بخش مهم و اساسی هزینه ادامه تحصیل در استرالیا را تشکیل می‌دهد اما به جز این‌ها هزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. از جمله این هزینه‌ها باید به هزینه خرید کتاب و لوازم مورد نیاز، هزینه ارتباطات، هزینه بیمه درمانی و… اشاره داشته باشیم. بنابراین حتما قبل از تصمیم‌گیری در مورد این موضوع اطلاعات کاملی را از هزینه ادامه تحصیل در استرالیا و شهر و دانشگاه مورد نظرتان جمع‌آوری کنید. در صورتی که نتوانید ثابت کنید منابع مالی لازم برای تحصیل و زندگی در استرالیا را دارید اخذ ویزای تحصیلی استرالیا برای شما امکان‌پذیر نخواهد بود.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *