اخبار

کاهش دانشجویان خارجی در کانادا

کاهش دانشجویان خارجی در کانادا

«عنوان خبر»


کاهش دانشجویان خارجی در کانادا پس از اعمال قوانین سختگیرانه‌تر ویزا


چکیده خبر:

  • پس از اعمال قوانین سختگیرانه‌تر برای ویزا، تعداد دانشجویان خارجی در کانادا شروع به کاهش کرده است.
  • کانادا قصد دارد تعداد مجوزهای تحصیلی تأیید شده را ۳۵ درصد کاهش دهد.
  • دولت علاوه بر دانشجویان خارجی، قصد دارد محدودیت‌هایی را برای تعداد کارگران خارجی و متقاضیان پناهندگی اعمال کند.

متن خبر

تعداد دانشجویان بین‌المللی که مجوز تحصیل در کانادا را دارند، طبق گزارش اداره آمار کانادا، در بازه زمانی ژانویه تا مارس ۲۰۲۴ نسبت به کاهش ۱۶,۰۰۰ نفریِ مدت مشابه در سال ۲۰۲۳، با کاهش ۲۴,۵۹۴ نفری روبرو بوده است.

این افت قابل توجه در تعداد دانشجویان خارجی، به دنبال سخت‌گیری‌های اعمال شده بر قوانین ویزای تحصیلی کانادا در ژانویه ۲۰۲۴ است.

این کاهش همچنین در آمار کلی مهاجران موقت نیز منعکس شده است. طبق گزارش روزنامه بلومبرگ، کانادا در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴، شاهد ورود ۱۳۱,۸۱۰ نفر اقامت موقت بوده است که یکی از پایین‌ترین میزان‌های افزایش خالص فصلی از سال ۲۰۲۲ به شمار می‌رود.

کاهش ۳۵ درصدی مجوز تحصیل دانشجویان خارجی در کانادا

دولت کانادا در ژانویه ۲۰۲۴ سقف جدیدی را برای تعداد مجوزهای تحصیلی (study permit) صادر شده معرفی کرد، با هدف کاهش این رقم به ۳۶۰,۰۰۰ نفر، که معادل کاهش ۳۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۳ است.

این اقدام به دلایل مختلف، از جمله افزایش چشمگیر تعداد دانشجویان خارجی در کانادا، صورت گرفته است. طبق آمار اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC)، در سال ۲۰۲۳ تعداد دانشجویان خارجی دارای مجوز تحصیل در کانادا از مرز یک میلیون نفر فراتر رفت.

در این دوره، بیشترین تعداد مجوزهای تحصیلی به دانشجویان کشورهای هند، چین، فیلیپین، نیجریه، فرانسه، ایران، نپال، ویتنام و مکزیک اعطا شده است. با این حال، مارک میلر، وزیر مهاجرت کانادا، در بیانیه رسمی ۲۲ آوریل هشدار داد که کانادا در صورت نیاز ممکن است محدودیت‌های بیشتری اعمال کند.

مارک میلر، وزیر مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا

مؤسسات آموزش عالی در جذب دانشجویان خارجی و همچنین حمایت از آن‌ها در اینجا، مسئولیت حیاتی بر عهده دارند. ما اقدامات مهمی را برای تقویت سیستم ویزای دانشجویان بین‌المللی برداشته‌ایم و در صورت لزوم از انجام اقدامات بیشتر دریغ نخواهیم کرد.

جمعیت کانادا با افزایش مهاجران موقت افزایش یافت

طبق آمار، جمعیت کانادا در سه ماهه اول به ۴۱ میلیون نفر رسید که نشان دهنده افزایش ۰.۶ درصدی است. به گفته اداره آمار کانادا، بدون احتساب مهاجران موقت، نرخ رشد جمعیت این کشور در این دوره ۰.۳ درصد بود.

بلومبرگ گزارش می‌دهد که جمعیت کانادا به دلیل هجوم اتباع خارجی که پس از همه‌گیری وارد کشور شده‌اند، افزایش یافته است. بخش اعظم این افزایش به مهاجران موقت، از جمله دانشجویان بین‌المللی، کارگران خارجی و پناهندگان نسبت داده می‌شود.

کانادا در پی افزایش تعداد جمعیت خارجی، قصد دارد تعداد کل ساکنان موقت پذیرفته شده خود را محدود کند. با توجه به کمبود نیروی کار کشور در بخش‌های ساخت و ساز و بهداشت، اتباع خارجی که در این بخش‌ها کار می‌کنند از این سیاست مستثنی هستند.

منبع: visaguide.world

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *