مهاجرت کاری

ویزای کار آلمان 2022 | راهنمای دریافت ویزای کار آلمان

هر ساله متقاضیان ایرانی زیادی تمایل به مهاجرت به اروپا و کشوری پیشرفته و قدرتمندی همچون آلمان را دارند، بعضی از افراد دارای شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی به این کشور حوزه شنگن بوده و برخی دیگر به دنبال فراهم کردن شرایط اخذ ویزای کار آلمان 2022 و دریافت جاب آفر این کشور هستند. در این میان، امکان استفاده از روش های دیگری نظیر کارآفرینی، ازدواج، دعوت نامه اسپانسرشیپ و یا سرمایه گذاری نیز برای مهاجرت به این کشور زیبا و فوق مدرن وجود دارد.

اما اگر دارای شرایط دریافت پذیرش تحصیلی از آلمان و کار دانشجویی در آلمان نیستید، پیشنهاد می کنیم که چند دقیقه از زمان ارزشمندتان را به خواندن این مطلب نیلگام یعنی راهنمای دریافت ویزای کار آلمان اختصاص دهید.

ویزای کار آلمان

پیش از این با شما در مورد شرایط کلی مهاجرت به کشور آلمان صحبت کردیم، اما این بار قصد داریم تا به جزئیات یکی از محبوب ترین انواع ویزای شینگن یعنی ویزای کار آلمان 2022 پرداخته و تمامی اطلاعات کاربردی آن را در اختیار شما قرار دهیم.

به طور مختصر ویزای شینگن آلمان به دو نوع متداول کوتاه مدت تایپ C  و بلند مدت تایپ D تقسیم می شود و برای مهاجرت کاری به کشور آلمان در یک موقعیت شغلی تمام وقت، شما نیاز به یک ویزای تایپ D شنگن و یا همان ویزای کار کشور آلمان دارید.

مجوزی که حداقل با اعتبار یک ساله برای متقاضی صادر می شود و به فرد اجازه حضور بلند مدت در کشور آلمان، دریافت مجوز کار و کارت اقامت شنگن را برای مدت زمانی معین می دهد.اما موضوعی که از دید خیلی از متقاضیان پنهان است این موضوع است که برای درخواست ویزای کار آلمان 2022 ، شما نیاز به یک دعوت نامه کاری و یا همان جاب آفر از یک شرکت و یا کارفرمای آلمانی دارید.

شاید این طور فکر کنید که می توانید اول برای ویزای کار کشور آلمان اقدام کرده و بعد از حضور در کشور آلمان، به سراغ پیدا کردن موقعیت شغلی و جاب آفر در این کشور بروید، در واقع پیش فرض ذهنی شما درست است و ویزایی به نام مجوز جستجوی کار در آلمان با اعتبار 6 تا 9 ماهه وجود دارد، اما اغلب مناسب متقاضیان ایرانی نبوده و دریافت آن با پیچیدگی های زیادی همراه است.

از این رو بهتر است پیش از پرداختن به موضوع ویزای کار آلمان 2022 ، اول به شما توضیح دهیم که چگونه جاب آفر بگیرید و بعد به سراغ راهنمای دریافت ویزای کار آلمان برویم.

بنابر قوانین اروپا و کشورهای حوزه شنگن، شهروندان خارجی غیراروپایی در صورتی که قصد مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار کشور آلمان را داشته باشند، ملزم به دریافت دعوتنامه و جاب آفر کارفرما هستند.

این بدین معنی است که جاب آفر مدرک پیش نیاز ویزای کار کشور آلمان بوده و بدون آن نمی توان برای مجوز ورود بلند مدت و کار در این کشور اقدام کرد. بر همین اساس، شما باید از طریق یک موسسه معتبر اعزام نیروی کار به اروپا و یا به طور شخصی برای این مهم اقدام کنید.

در وهله اول، باید به وب سایت های کاریابی مراجعه کرده و با اطلاع از موقعیت های شغلی موجود، رزومه و سوابق کاری خود را برای شرکت ها و کارفرماهای آلمانی بفرستید. به طور معمول، اولویت جذب نیروی کار در کشور آلمان با شهروندان بومی، افراد دارای اقامت دائم و شهروندان سایر کشورهای اروپایی حوزه شنگن و اتحادیه اروپا است.

از این رو، در دو حالت از نیروی کار خارجی غیراروپایی دعوت به همکاری شده و برای ایشان جاب آفر ارسال می شود، یکی اینکه دارای تخصص ویژه ای باشید که دارای نیروی کاری کمی در این کشور بوده و یا وجود ندارد وشرکت و کارفرمای آلمانی به طور مستقیم درخواست استخدام شما در کشور آلمان را داشته باشد.

حالت دوم نیز برای موقعیت های شغلی عمومی نظیر کارهای بسته بندی کارخانه، کارهای ساخت و ساز و ساختمانی و موارد این چنینی است که تنها نیاز به سابقه کار و گواهی مهارت داشته و به سطح زبان آلمانی بالا و یا تحصیلات آکادمیک نیاز چندانی ندارد.

اگر جزو دسته اول و مشاغل تخصصی هستید، باید تعامل موثری با شرکت و کارفرمای خارجی داشته و با ارائه انواع گواهی و مدارک مهارتی، سوابق و رزومه کاری، مدرک تحصیلی، مدرک زبان آلمانی و سایر موارد این موضوع را اثبات کنید که گزینه مناسبی برای اخذ جاب آفر و ویزای کار آلمان 2022 هستید.

این در حالی است که حساسیت چندانی بر سر موقعیت های شغلی عمومی در کشورهایی نظیر آلمان وجود نداشته و برای اخذ جاب آفر وجود گواهی عدم سوءپیشینه، گواهی آزمایش مدیکال، ترجمه گواهی مهارتی، ترجمه مدارک بیمه و سوابق کاری کفایت می کند.

در واقع، جذب نیروی کار در موقعیت های شغلی عمومی در آلمان، تنها در زمان کمبود نیروی بومی صورت می گیرد و جذب نیروی کار تخصصی (مثل پزشکی، مهندسی، حوزه IT) وابسته به این موضوع نبوده و بستگی زیادی به مهارت های فردی و کاری متقاضی برای مهاجرت کاری به کشور پیشرفته آلمان دارد.

در صورتی که به صورت شخصی و یا از طریق یک موسسه اعزام نیروی کار به اروپا مدارک خود را ارسال کرده و با درخواست شما موافقت شود، نامه جاب آفر به صورت اینترنتی برای شما ارسال می گردد.

گواهی که دارای اعتبار محدود 3 تا 6 ماهه بوده و به شما این اجازه را می دهد تا برای ویزای کار آلمان 2022 ، حضور بلند مدت در کشور آلمان، اخذ مجوز کار و انجام کار تمام وقت در این کشور اقدام نمایید.

راهنمای دریافت ویزای کار آلمان

در ابتدای راهنمای دریافت ویزای کار آلمان لازم است به این موضوع اشاره کنیم که موضوع مورد بحث ما درباره ویزای کار تایپ D و بلند مدت حوزه شینگن و یا همان ویزای کار کشور آلمان است و این مجوز با ویزای جستجوی کار کوتاه مدت 6 ماهه  jobseekers فرق دارد.

ویزای جستجوی کار مناسب افرادی است که قصد حضور در آلمان و جستجوی موقعیت های شغلی و شرکت در مصاحبه به صورت حضوری را داشته و تلاش می کنند تا در مدت زمان اعتبار ویزا، پیشنهاد کاری دریافت کرده و یک قرارداد کاری تمام وقت در این کشور ببندند. معمولاً این روش برای افراد دارای گواهی های مهارت فنی و فاقد مدرک دانشگاهی و آکادمیک بوده و نیاز به معادل سازی و ارزیابی اولیه حرفه در بازار کار آلمان دارد.

در صورتی که فرد موفق به پیدا کردن موقعیت شغلی و اخذ جاب آفر شود، امکان تمدید اعتبار ویزای کار برای وی وجود داشته و قادر به دریافت مجوز کار و کارت اقامت قابل تمدید اروپا خواهد بود.

معمولاً ویزای جستجوی کار آلمان مختص جوانان کم تجربه و خصوصاً دانشجویانی است که از یک مقطع دانشگاهی در کشور آلمان فارغ التحصیل شده اند و می خواهند با استفاده از این ویزا، به کار در بازار کار این کشور مشغول شده و برای مدت زمان بیشتری در خاک کشور آلمان حضور داشته باشند.

اما بخش راهنمای دریافت ویزای کار کشور آلمان به طرح اسکیل ورکر و نیروی کار تخصصی این کشور اختصاص داشته و شامل ویزای موقتی جستجوی کار نمی شود. به طور کلی، در صورتی که دارای شرایط اصلی زیر باشید، می توانید برای اخذ ویزای کار آلمان 2022 اقدام کنید:

  • دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی و قابل ارزیابی در آلمان باشید
  • از مدرک و مهارت زبان آلمانی با حداقل سطح B2 برخوردار باشید
  • مجوز جاب آفر اختصاصی را از شرکت و یا کارفرمای آلمانی گرفته و از وی درخواست کنید که فرم اعلامیه قرارداد کار نیروی کار خارجی Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis را برای شما پر کند.
  • از تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های اولیه زندگی خود و اعضای خانواده در کشور آلمان برخوردار باشید
  • دارای مدارک و گواهی مهارتی اثبات کننده موقعیت شغلی تخصصی باشید
  • کسب و کار و موقعیت شغلی شما در لیست مشاغل نظام مند و مورد نیاز کشور آلمان وجود داشته باشد
  • ارائه پاسپورت و سایر مدارک هویتی معتبر متقاضی
  • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه و گواهی پزشکی
  • ترجمه توصیه نامه کارفرمای قبلی
  • ترجمه سوابق بیمه مرتبط با زمینه کار

چنانچه دارای فاکتورهای بالا باشید، می توانید برای رزرو وقت سفارت آلمان اقدام کرده و با مراجعه در زمان و روز تعیین شده، برای ویزای کار کشور آلمان 2022 درخواست دهید.

به طور معمول، مدارک مورد نیاز برای ویزای کار کشور آلمان تنها محدود به موارد بالا نبوده و شامل پرینت وقت سفارت، رسید پرداخت هزینه ویزا و انگشت نگاری بیومتریک، فرم درخواست تکمیل و امضا شده درخواست ویزای کار germany، ترجمه رزرومه و سوابق کاری و برخی از مدارک پشتیبان مثل داشتن پیوند و وابستگی عاطفی در ایران می شود.

از آنجایی که ویزای کار کشور آلمان جزو ویزای شینگن بلند مدت این کشور محسوب می شود، شما باید به جای کارگزاری ویزامتریک، از طریق کنسولگری و سفارت اصلی آلمان برای درخواست ویزا اقدام کنید.

در واقع، رسیدگی اولیه به انواع ویزای کوتاه مدت توریستی، تجاری و تحصیلی آلمان با کارگزاری ویزامتریک بوده و صفر تا صد انواع ویزای بلند مدت و یا کارت اقامت و حق شهروندی کشور آلمان با سفارت این کشور است.

با در نظر گرفتن زمان لازم برای جستجوی موقعیت های شغلی، ارسال درخواست جاب آفر، اخذ نامه جاب آفر از کارفرمای آلمانی و پروسه اقدام برای ویزای کار آلمان 2022 ، می توان گفت که به حداقل 6 تا 8 ماه کاری برای انجام این روند مهاجرتی نیاز خواهد بود.

در صورتی که با درخواست شما برای اخذ ویزای کار کشور آلمان موافقت شود، ویزای بلند مدت تایپ D شینگن برای شما صادر می شود که معمولاً دارای اعتباری یک ساله بوده و با تمدید قرارداد کاری در این کشور، اعتبار آن نیز قابل تمدید خواهد بود.

در واقع، در کنار جاب آفر و ویزای کار، یک مجوز کار قانونی و تمام وقت در کشور آلمان و کارت اقامت یک ساله نیز برای شما صادر می شود که به شما اجازه حضور بدون ویزا و آزادانه به 26 کشور حوزه شنگن از جمله فرانسه، اسپانیا و ایتالیا را می دهد.

این در حالی است که همسر و فرزندان زیر 18 سال شما نیز امکان همراهی شما از طریق ویزای همراه را در کشور آلمان داشته و می توانند مادامی که شما دارای ویزای کار و قرارداد کاری دارای اعتبار هستید، در کنار شما به زندگی بپردازند.

این موضوع به دلیل سیستم آموزشی با کیفیت و امکان تحصیل رایگان، مزیت ویژه ای برای فرزندان نیروی کار خارجی محسوب می شود. بنابر قوانین دولت آلمان، در صورتی که 5 سال از تمدید کارت اقامت اروپا بگذرد، دارنده آن امکان درخواست کارت اقامت دائمی آلمان و حوزه شینگن را داشته و می تواند پس از گذشت 3 تا 5 سال از زمان دریافت کارت اقامت دائم آلمان، برای حق شهروندی، تابعیت دوم و پاسپورت ارزشمند این کشور اقدام نماید.

به بیانی دیگر، مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار کشور آلمان می تواند سرآغاز پیشرفت همه جانبه شما در کنار خانواده بوده و آینده روشنی را برای شما، همسر و فرزندانتان ایجاد کند.

سایت جستجوی کار در آلمان

بنابر اطلاعات وب سایت رسمی deutchland.de، شما می توانید پیش از اقدام برای جستجوی کار در آلمان و درخواست ویزای کار کشور آلمان 2022 ، به بخش make it in Germany وب سایت دولت فدرال آلمان مراجعه کرده و با پاسخ دادن به چندین سوال کوتاه و مختصر، از میزان شانس خود برای پیدا کردن موقعیت شغلی و اخذ مجوز کار در این کشور باخبر شوید.

چه دارای مدرک فنی و حرفه ای باشید و یا مدرک دانشگاهی و تخصص بالا در یک موقعیت شغلی، در هر صورت باید به بخش Recognition in Germany رفته و به اصطلاح از قابل ارزیابی بودن و معادل سازی موقعیت شغلی خود در این کشور مطمئن شوید.

سپس بخشی به نام job listing  در وب سایت رسمی دولت فدرال قرار گرفته که جزئیات و فهرست عناوین شغلی موجود برای نیروی کار خارجی متخصص و حرفه ای و موقعیت جغرافیایی آنها را به ترتیب حروف الفبا قرار داده است.

اگر با استفاده از راهنمای دریافت ویزای کار آلمان به خوبی با روند درخواست جاب آفر و ویزای این کشور آشنا شده اید، باید به شما بگوییم که بخش جاب لیستینگ یک منبع عالی و قابل اعتماد به عنوان سایت اولیه جستجوی کار در کشور آلمان است.

اما بنابر پیشنهاد وب سایت رسمی دولت آلمان، شما می توانید به وب سایت آژانس استخدام فدرال arbeitsagentur.de نیز مراجعه کرده و یا از سایر منابع اینترنتی و وب سایت های محبوب کاریابی مثل Stepstone، Indeed و Monster و یا شبکه های اجتماعی مخصوص این کار یعنی لینکدین و Xing استفاده کنید.

اما در صورتی که تنها در فکر اخذ جاب آفر و استخدام در یک شرکت آلمانی به خصوص هستید، بهتر است به وب سایت شرکت مورد نظر مراجعه کرده و از پرتال سازمانی اقدام به تعامل و ارتباط با کارفرماها و ارسال رزومه و سوابق کاری نمایید.

هزینه ویزای کار آلمان

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی کارگزاری خدمات ویزای آلمان در تهران (visametric)، هزینه درخواست ویزای شینگن آلمان (کوتاه مدت و بلند مدت) برای افراد بالای 12 سال 80 یورو ، برای متقاضیان 6 تا 12 سال 40 یورو و برای متقاضیان زیر 6 سال رایگان است.

از آنجایی که ویزای کار کشور آلمان برای متقاضیان بالای 18 سال طراحی شده است، هزینه این از ویزا معادل با 80 یورو خواهد بود. این در حالی است که یک هزینه 29.4 یورویی نیز بابت خدمات انگشت نگاری و عکس بیومتریک از متقاضی دریافت می شود.

عموماً رزرو وقت سفارت به صورت رایگان انجام شده و هیچ هزینه مجزایی ندارد، اما برای اطمینان بیشتر از حضور شما در موعد مقرر، یک هزینه 190 هزار تومانی توسط کارگزاری ویزامتریک برای هر فرد در نظر گرفته شده که باید در هنگام رزرو وقت کارگزاری به حساب اعلام شده در این وب سایت واریز شود.

این هزینه به صورت موقتی و تنها جهت اطمینان از حضور فرد برای ارائه مدارک و درخواست ویزای کار کشور آلمان و یا سایر مجوزها است و ظرف 3 تا 5 روز کاری به حساب متقاضی واریز می شود.

اما در صورتی که متقاضی به هر دلیلی در زمان رزرو شده وقت سفارت در محل کارگزاری و یا کنسولگری حاضر نشود، هزینه پرداختی ریالی به وی عودت داده نخواهد شد.

لازم به ذکر است که هزینه ویزای کار کشور آلمان و خدمات کارگزاری به صورت ارزی و نقدی از متقاضی دریافت می شود و ارائه اسکناس 200 یا 500 یورویی مورد پذیرش کارگزاری ویزامتریک نیست.

در نهایت، چنانچه با خواندن راهنمای دریافت ویزای کار آلمان و سایر جزئیات این مطلب، همچنان سوالات زیادی دارید و یا می خواهید تا پروسه مهاجرت کاری خود به این کشور را با همراهی کارشناسان متخصص این کار انجام دهید، می توانید از خدمات و مشاوره تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در جهت رسیدن به اهداف تان استفاده نمایید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *