مهاجرت

خرید ملک و دریافت پاسپورت و اقامت ترکیه

بسیاری از ایرانیان با هدف سرمایه‌گذاری، اقدام به خرید ملک در این کشور میکنند. اولین سوالی که در ذهن متقاضی خرید ملک در ترکیه نقش می‌بندد، در مورد چگونگی خرید این املاک و پس از آن پروسه دریافت پاسپورت ترکیه است. این موضوع دست‌مایه نوشتار پیشِ رویتان قرار گرفته تا پاسخ سوالات شما را در زمینه خرید ملک در ترکیه ارائه دهد.

مزایای پاسپورت ترکیه

همسایه شمال‌غربی ایران که کشوری اوراسیایی است، هم جانب اروپایی خود را دارد و هم آسیایی. موقعیت جغرافیایی و سیاسی این کشور موجب شده پاسپورت ترکیه رتبه ۳۹ جهانی را از آن خود کند و شهروندان آن اجازه سفر به ۷۱ کشور جهان را بدون ویزا داشته باشند. با داشتن پاسپورت ترکی، علاوه بر این ۷۱ کشور، برای سفر به ۴۴ کشور جهان نیز از ویزای فرودگاهی یا on arrival استفاده می‌شود؛ البته برای ورود به ۸۳ کشور دیگر باید ویزا درخواست داد.

برای دریافت اقامت و برخورداری از مزایای پاسپورت ترکیه دو راه پیش روی ایرانیان قرار دارد؛ تحصیل در ترکیه و سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه. اگر نگاهی به ارقام منتشر شده از پورتال‌ آماریِ رسمی این کشور با نام ترک استات Turk stat بیندازیم، مشخص می‌شود که ترکیه مدرن تبدیل به یک مرکز تجاری چندگانه با ملیت‌های متفاوت شده است که در آن افراد مختلفی از سراسر جهان در املاک و بنا‌های تجاری سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در سال ۲۰۱۸، حدود ۴۰هزار خانه توسط روس‌ها، آلمانی‌ها، بریتانیایی‌ها، سوئدی‌ها، هلندی‌ها و شهروندان آمریکا و هم‌چنین ملیت‌هایی از خاورمیانه هم‌چون عراق، ایران، کویت، اردن و عربستان‌ سعودی خریداری شده است.

 

شرایط خرید ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی

با اصلاحات قانون اعطای تابعیت ترکیه در سال ۲۰۱۸، خرید ملک در این کشور متقاضیان بسیاری پیدا کرد. پیش از تصویب این قانون، خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه باید با مبلغ بیش از یک میلیون دلار صورت می‌گرفت، اما پس از آن رویداد مهم، تنها با ۲۵۰هزار دلار امریکا می‌توان در ترکیه ملک خرید و در یک کشور نیمه‌اروپایی سرمایه‌گذاری کرد.

قانون ترکیه به اشخاص حقیقی خارجی این اجازه را می‌دهد که حداکثر تا ۳۰ هکتار از یک ملک را خریداری کنند.

از طرفی اتباع خارجی در ترکیه حق تملک یا اجاره اراضی در مناطق نظامی-امنیتی را ندارند. در نواحی دیگر نیز متقاضی تنها ۱۰ درصد از اراضی و املاک آن ناحیه را می‌تواند خریداری کند. باید توجه داشت که خرید ملک و سرمایه‌گذاری در ترکیه محدودیت‌هایی نیز دارد؛ براساس اعلام اداره کل ثبت اسناد ترکیه و هم‌چنین وزارت امور خارجه این کشور، شهروندان کشورهای خارجی که با ترکیه مرز مشترک دارند، نمی‌توانند در استان‌های مرزی کشورشان ملک خریداری کنند.

محدودیت‌های قانون اعطای تابعیت با خرید ملک در ترکیه

برای خرید خانه در ترکیه باید از قوانین و شرایط آن آگاهی داشت؛ چراکه قدم برداشتن خارج از چهارچوب باعث لغو قرارداد خواهد شد. بنابراین مشورت با یک وکیل آگاه به امور خرید ملک در ترکیه می‌تواند از این موضوع پیشگیری کند.

بر اساس قانون اعطای تابعیت ترکیه، ایرانیان اجازه خرید ملک از محدوده استانی هم‌مرز با ایران را ندارند.

به عبارت دیگر، استان حَکّاری Hakkâri (از شرق همجوار با استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه)، استان وان Van (از شرق همجوار با استان آذربایجان غربی و شهرستان سلماس)، استان ایغدیر Iğdır (همجوار با شهرستان خوی) و استان آغری (همجوار با شهرستان‌های بازرگان و ماکو) از جمله مناطق ممنوع و محدود برای ایرانیان محسوب می‌شود. این قانون برای شهروندان دیگر کشورهای همسایه ترکیه نیز صدق می‌کند؛

برای مثال اتباع کشور گرجستان اجازه خرید ملک در استان آرت‌وین Artvin را ندارند و شهروندان کشور بلغارستان نیز مجاز به خرید ملک از استان‌های ادیرنه و کیرکلارلی نیستند. علاوه بر این، کشور ترکیه اجازه خرید ملک به شهروندان برخی از کشورها نمی‌دهد که ایرانیان جزء این دسته نیستند.

برای دریافت حق شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک، تا حداقل ۳ سال اجازه فروش یا واگذاری ملک را نخواهید داشت اما می‌توانید آن را اجاره دهید.

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب ملک و خرید آن باید توجه داشت، تاییدیه ملک یا معامله از سوی وزارتخانه و ارگان های امنیتی است؛ در این حالت، موقعیت جغرافیایی ملک باید از سوی این ارگان‌ها تایید شود. در غیر این صورت امکان فسخ قرارداد دور از ذهن نیست.

مزایای خرید ملک در ترکیه

مهم‌ترین مزیت خرید ملک در ترکیه دریافت اقامت و پاسپورت این کشور است. همان‌طور که گفته شد، اعتبار پاسپورت ترکیه بیشتر از پاسپورت ایرانی است. با دریافت پاسپورت ترکیه محدودیت‌های کمتری برای ورود و خروج به کشورهای مختلف پیشِ روی متقاضی وجود دارد. با خرید ملک، فرد و خانواده‌اش می‌تواند برای دریافت پاسپورت درخواست کند.

دریافت حق شهروندی ترکیه، تا حداکثر ۳۰ روز کاری پس از خرید ملک به انجام می‌رسد و متقاضی می‌تواند حداکثر تا شش ماه پس از آن برای دریافت پاسپورت اقدام کند.

موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه فضای ایده‌آلی برای تجارت و کسب‌وکار ایجاد کرده است. شهرهای توریستی این کشور، فرصت‌های بسیاری را برای شهروندان ترکیه رقم زده است. افزون بر این، ترکیه سال‌هاست رویای پیوستن به اتحادیه اروپا و حوزه شینگن را در سر می‌پروراند؛ در صورت به حقیقت پیوستن این رویا، پاسپورت این کشور از اعتبار بالاتری برخوردار خواهد شد. در این صورت، دارندگان پاسپورت ترکیه بدون محدودیت امکان ورود به ۲۶ کشور حوزه شینگن را خواهد داشت.

دریافت اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

ایرانیان می‌توانند به مدت ۹۰ روز بدون ویزا در ترکیه اقامت داشته باشند؛ این محدوده زمانی فرصت خوبی برای شناسایی و خرید ملک است. برای دریافت اقامت می‌توانید برای خرید ملکی با ارزش کمتر از ۲۵۰هزار دلار نیز اقدام کنید اما در صورتی که هدف شما از خرید ملک دستیابی به پاسپورت ترکیه و دریافت شهروندی ترکیه باشد، باید ارزش ملک خریداری شده ۲۵۰هزار دلار به بالا باشد.

به‌عبارت دیگر، پاسپورت ترکیه تنها به خریداران ملک با ارزش ۲۵۰هزار دلار به بالا تعلق می‌گیرد.

افرادی که اقدام به خرید ملک با ارزش کمتر از ۲۵۰هزار دلار کرده‌اند، باید ۵سال (ابتدا برای دو سال و پس از آن برای سه سال) اقامت موقت را تمدید کنند و بعد اقدامات لازم برای دریافت اقامت دائم را انجام دهند. در صورتی که متقاضی ملکی با ارزش ۲۵۰هزار دلار به بالا را خریداری کند، در طول سه ماه پاسپورت و اقامت دائم ترکیه را دریافت خواهد کرد.

شهرهای مختلف ترکیه برای خرید ملک

شاید بتوان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ترکیه را موقعیت جغرافیایی این کشور میان آب‌های مرمره و اژه، دریای سیاه و دریای مدیترانه دانست. تنگه بُسفُر مرزهای آسیایی و اروپایی را در این کشور شکافته و میانداری استوار میان دو قاره است؛ از این رو، طبیعتی خوش‌نقش و آب‌وهوایی دلچسب در این منطقه حکم‌فرماست و مناظر چشمگیر آن نفیر جان‌بخشی به روح شهرهای مستقر در این ناحیه دمیده است. برای خرید خانه و ملک در ترکیه، داشتن شناخت کافی از شهرهای این کشور می‌تواند تصمیم‌گیری را آسان‌تر کند.

مرز آسیا و اروپا در استانبول

استانبول، قلب تپنده ترکیه و بزرگترین شهر این کشور محسوب می‌شود که مورد توجه سرمایه‌گذاران و تاجران قرار گرفته است. این شهر توریستی میزبان برندهای مطرح دنیا در صنعت پوشاک، لوازم خانگی و … است؛ به همین جهت، استانبول اولویت اول بازرگانان برای سفر، خرید ملک و سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد. از طرفی، بسیاری از دانشگاه‌های مشهور و معتبر کشور ترکیه در استانبول واقع شده‌اند. این شهر محله‌های متعددی دارد و مانند پایتخت کشورمان قیمت ملک در این محله‌ها بسیار متفاوت است.

به‌طور کلی، میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر استانبول ۸۰۰ لیره معادل ۱۲۷ یورو است. این نرخ برای آپارتمان‌های خارج از شهر به ۴۰۴ لیره یا ۱۲۷ یورو تقلیل می‌یابد. با وجود بالاتر بودن قیمت‌ها، اغلب متقاضیان خرید ملک در ترکیه ترجیح می‌دهند در قسمت اروپایی این شهر اقامت کنند و از آب‌وهوای مدیترانه‌ایِ این قسمت از شهر بهره ببرند. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر در زمینه قیمت‌ها می‌توانید به سایت‌های معتبر فروش ملک در ترکیه مراجعه فرمایید.

آنکارا

یکی از بهترین شهرها برای تحصیل و کار در ترکیه، پایتخت این کشور است. با خرید ملک و اقامت آسان در ترکیه می‌توان به دیگر اهداف سفر به ترکیه نیز دست یافت. به نسبت امکانات رفاهی، آب‌وهوا و موقعیت این شهر، خرید ملک در آنکارا یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری است. برخلاف استانبول، آنتالیا و دیگر شهرهای توریستی ترکیه، در سطح شهر آنکارا گردشگر زیادی دیده نمی‌شود و ازدحام آن شهرها را ندارد. بدون شک این شهر به لحاظ سطح فرهنگی و زندگی بهترین شهر ترکیه برشمرده می‌شود.

به‌طور کلی، میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر آنکارا ۴,۳۶۸٫۰۶ لیر ترکیه معادل ۶۹۳ یورو است. در حالی که این قیمت در حومه شهر ۲,۶۴۴٫۵۳ لیر معادل ۴۱۹٫۵۳ یورو کاهش می‌یابد. در گران‌ترین منطقه آنکارا چانکایا Cankaya با هزینه ۲۷۰۰ لیر می‌توان صاحب خانه شد. اغلب مجتمع‌های مسکونی لوکس با امکانات ویژه در این منطقه از شهر واقع شده‌اند.

آنتالیا

آنتالیا یکی از پرترددترین فرودگاه‌ها را در ترکیه دارد. سواحل خوش‌منظر و آب‌وهوایی دلپذیر سالانه هزاران گردشگر را روانه آنتالیا می‌کند. بسیاری از این گردشگران مدهوش طبیعت کم‌نظیر آنتالیا می‌شوند و تصمیم می‌گیرند با سرمایه‌گذاری در این استان از طریق خرید ملک، دسترسی خود را به این همه زیبایی آسان کنند. در ده سال گذشته تنوع بالایی در املاک و خانه‌ها در آنتالیا در قالب سوئیت، آپارتمان و ویلا نمایان شده و تغییرات بنیادینی در بازار املاک این کشور ایجاد کرده است.

به ‌طور میانگین، برای خرید آپارتمان در مرکز شهر آنتالیا باید برای هر مترمربع ۵۳۵٫۳۸ یورو (۳,۳۷۵٫۰۰ لیر) در نظر گرفت که این مبلغ برای آپارتمان‌های واقع در حومه شهر ۳۶۰٫۰۴ یورو (۲,۲۶۹٫۷۰ لیر) برآورد می‌شود. به‌طورکلی، قیمت ملک در آنتالیا از حدود ۳۰هزار یورو شروع می‌شود و توانایی بالقوه و قابل‌توجهی برای سودآوری از سرمایه‌گذاری بلندمدت دارد. به دلیل قدرت آنتالیا در جذب گردشگر و درآمد بالا از صنعت گردشگری، سرمایه‌گذاران در املاک شیفته خرید ملک برای اجازه دادن و کسب درآمد شده‌اند. ترک‌های ساکن در آنتالیا نیز با خرید خانه دوم و اجاره آن به گردشگران کسب درآمد می‌کنند.

بودروم

سواحل زیبای بوردوم که میزبان موج‌های سراسیمه اژه هستند نیز، به مانند آنتالیا نگاه خیره طبیعت‌دوستان را به خود معطوف کرده است. بوردوم یکی از شهرهای پرازدحام ترکیه محسوب می‌شود و پتانسیل قابل‌توجهی برای سرمایه‌گذاری دارد. در این شبه‌جزیره سبز، ویلاها و آپارتمان‌های لوکسی روییده‌اند و طنازی معماری مدرن را به نمایش گذاشته‌اند.

حال‌وهوای مرکز شهر بوردوم آمیزه‌ای متناسب از معماری سنتی و معاصر دارد؛ این منطقه که به یالکاواک مشهور است، میزبان کافه‌ها و رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز خرید مدرن و مراکز تفریحی است و یکی از محله‌های شلوغ شهر محسوب می‌شود. بسیاری از مهمانان شهر بیش از سه‌ماه در سواحل آفتابی آن اقامت دارند.

در همسایگی این محله، محله‌ دیگری با نام گوموشلوک وجود دارد که بافت سنتی خود را حفظ کرده و دستچینی از رستوران‌های دریایی را میزبانی می‌کند. محله مدرن شهر بوردوم تاربوکو نام دارد و به ویلاهای خاصش مشهور شده است. میانگین قیمت ملک در این شهر ساحلی ۵۰۰,۰۰۰ یورو اعلام شده است.

ازمیر

ازمیر شهری تجاری، صنعتی و بندری در ترکیه است که شهرهای کوچک بسیاری در همسایگی خود دارد. قیمت‌های به‌نسبت پایین‌تر در هتل‌ها و اقامتگاه‌های این شهر، گردشگران بی‌شماری را سوی آن فرا خوانده است. یکی از مزایای این شهر به نسبت دیگر شهرهای ترکیه، وجود ایستگاه‌های متعدد مترو در تمام نقاط ازمیر است. طبق آخرین آمار رسمی اعلام شده، هزینه زندگی در ازمیر ترکیه ۱۲ درصد از تهران و ۱۹ درصد از شهر استانبول کمتر است اما این مورد شامل حال قیمت ملک نمی‌شود. بسته به موقعیت مکانی و امکانات آپارتمان‌ها در ازمیر، هر واحد آپارتمان در حومه شهر ازمیر به‌طور میانگین متری ۵۴۷ یورو و در مرکز شهر ۹۱۴ یورو اعلام شده است.

آلانیا

یکی دیگر از شهرهایی که میان گردشگران ترکیه شهرت یافته است، آلانیا نام دارد و در حومه آنتالیا قرار گرفته است. دلیل این شهرت چشم‌اندازهای وسیع و زیبایی‌ست که شهر را احاطه کرده است. علاوه‌بر طبیعت و آب‌وهوای مطبوعش، آوازه رستوران‌های متعدد این شهر که با غذای دریایی و مدیترانه‌ای از مهمانان پذیرایی می‌کنند نیز میان گردشگران طنین انداخته است. با توجه به موقعیت جغرافیایی و منابع طبیعی آلانیا، در طول تاریخ این شهر بسیار مورد توجه توریست‌ها از جمله یونانیان، رومیان و عثمانیان بوده است.

امروزه بسیاری از توریست‌ها جذب این همه زیبایی می‌شوند و سفر بعدی خود را علاوه‌بر گذراندن تعطیلات در این شهر آفتابی، به خرید ملک در آلانیا اختصاص می‌دهند. جالب است که بدانید، تقریبا ۱۰ درصد از اقتصاد این شهر به طریق گردشگری و ۳۰ درصد از خرید خارجی املاک در ترکیه تامین می شود!

به‌طور میانگین هر مترمربع آپارتمان در داخل شهر آلانیا ۴,۰۰۰ لیر معادل ۶۳۳ یورو است. این نرخ برای آپارتمان‌های حومه شهر برای هر مترمربع ۳,۰۰۰ لیر یا ۵۳۳ یورو تخمین زده می‌شود.

مشاوره خرید ملک در ترکیه۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *