ویزا

ویزای لاتویا و شرایط گرفتن آن از ایران

لاتویا که در فارسی به جمهوری لتونی شناخته می شود کشوری است در بخش شمالی قاره اروپا و منطقه بالتیک است که از شرق با روسیه، از سمت شمال با کشور استونی، از غرب با دریای بالتیک، از جنوب با لیتوانی و از جنوب شرقی با بلاروس هم مرز است.

لاتویا در سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا در آمد و در حال حاضر جزو کشورهای عضو شینگن محسوب می شود، این بدین معنی است که ویزای لاتویا همان ویزای شینگن است و به دارنده آن اجازه می دهد تا زمان اعتبار ویزا به سایر 25 کشور این حوزه از جمله فرانسه، آلمان، اسپانیا و پرتغال سفر کند.

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که در صورت دریافت ویزای مولتی شینگن لتونی امکان سفر به سایر کشورهای این حوزه را دارید و اگر ویزای صادر شده برای شما از نوع سینگل باشد، تنها مجاز به ورود به کشور لاتویا و خروج از آن برای تنها یکبار خواهید بود.

به عنوان یک شهروند ایرانی در صورتی که قصد سفر و ورود به کشور اروپایی لتونی را داشته باشید باید نسبت به اخذ ویزای لاتویا اقدام کنید. از این رو قصد داریم تا در ادامه به معرفی سفارت لاتویا، انواع ویزای لاتویا پرداخته و شما را با شرایط گرفتن آن از ایران آشنا کنیم.

سفارت لاتویا در ایران

در حال حاضر کشور لاتویا دارای سفارت و کنسولگری فعال در ایران نبوده و کارگزاری وی اف اس گلوبال واقع در تهران خدمات ویزای لتونی را ارائه نمی دهد، از این رو شما باید برای انجام خدمات ویزای آنلاین لاتویا به وب سایت کارگزاری وی اف اس ترکیه مراجعه کنید و برای خدمات حضوری انگشت نگاری و عکس بیومتریک، ارائه مدارک ویزا و پرداخت هزینه های ویزای شینگن به یکی از شعبات وی اف اس در آنکارا، استانبول و سایر شهرهای ترکیه مراجعه کنید.

از این رو پیگیری امور ویزای لاتویا از داخل ایران ممکن نبوده و نیازمند دریافت وقت سفارت شنگن و حضور در نمایندگی وی اف اس در کشور ترکیه خواهد بود.

هزینه اخذ ویزای لتونی

در حال حاضر هزینه درخواست ویزای متداول کوتاه مدت تایپ C شینگن برای متقاضیان 12 سال به بالا 80 یورو اعلام شده است که در کنار آن هزینه 25 یورویی خدمات کارگزاری وی اف اس نیز اضافه می شود. این در حالی است که هزینه درخواست ویزای لاتویا برای متقاضیان 5 تا 11 ساله 40 یورو بوده و برای متقاضیان زیر 5 سال رایگان است.

لازم به ذکر است که به دلیل نبود دسترسی به سفارت و کنسولگری لاتویا در ایران، باید هزینه بلیط پرواز و هتل ترکیه را نیز به هزینه های اخذ ویزای لتونی اضافه کنید. به طور معمول این هزینه باید به صورت نقدی به ارز یورو در مرکز خدمات ویزای وی اف اس پرداخت شود و در صورت رد درخواست و یا همان ریجکت ویزای شینگن، این هزینه بازگردانده نمی شود.

انواع ویزای لاتویا (لتونی)

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت وی اف اس آنکارا در ترکیه، انواع ویزای لاتویا به دو بخش کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود؛ ویزاهای کوتاه مدت شینگن لتونی شامل موارد زیر می شود:

بهتر است پیش از مطالعه انواع ویزای لتونی از شرایط اخذ ویزای شینگن در دوران کرونا مطلع گردید، چون هر لحظه قوانین سفر به این کشور اروپایی در حال تغییر بوده و بهتر است از طریق کارگزاری وی اف اس و یا وب سایت رسمی اداره مهاجرت و شهروندی لاتویا چک شود.

ویزای تجاری لاتویا

این نوع از ویزای کوتاه مدت شینگن کشور لتونی تنها برای یک بازه کوتاه مدت صادر می شود. این نوع از ویزای لاتویا برای شهروندان خارجی صادر می شود که قصد دارند به دلایل مرتبط با کار نظیر امضای قرارداد، شرکت در رویداد تجاری و غیره به کشور لتونی سفر کنند. اما لازم به ذکر است که ویزای تجاری لاتویا برای انجام فعالیت حرفه ای معادل با اشتغال و کار در این کشور طراحی نشده است. از این رو متقاضیان دریافت این نوع از ویزای شینگن باید این موضوع را به اثبات برسانند که دلایل تجاری آنها چیزی به غیر از کار و کسب درآمد در این کشور است و محدود به یک بازه زمانی محدود می شود.

وجود هرگونه دعوت نامه از طرف شرکت و یا ارگان برگزار کننده رویداد تجاری برای فرد متقاضی دریافت ویزای لاتویا موجب تسهیل روند اخذ این نوع از ویزای شینگن می شود.

ویزای توریستی لاتویا

این نوع از ویزای کوتاه مدت لاتویا تنها برای بازه کوتاه مدت حضور در این کشور طراحی شده است. به طور معمول اعتبار ویزای توریستی لاتویا به صورت 90 روزه ذر یک بازه 180 روزه صادر می شود، اما این موضوع برای کشورهای آسیایی و جهان سوم صدق نکرده و معمولاً با اعتبار محدود یک تا دو هفته ای و معادل بلیط پرواز و برنامه سفر متقاضی اعتبار دارد. در واقع مدت اعتبار ویزای شینگن و حروف و عبارت های برچسب ویزای شینگن دارای نکاتی است که باید در مورد آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ویزای بازدید از خانواده و دوستان

این نوع از ویزای لاتویا نیز از نوع ویزای کوتاه مدت شنگن تایپ سی بوده و مختص شهروندان خارجی است که قصد بازدید از اعضای خانواده و دوستان مقیم لاتویا را در بازه زمانی کوتاه مدت دارند.

ویزای ترانزیت لاتویا

این نوع از ویزای شینگن برای مدت زمان بسیار محدودی بوده (بین 24 تا 48 ساعت) و تنها به محدوده فرودگاهی لاتویا محدود می شود. این بدین معنی است که فرد با در دست داشتن ویزای ترانزیت شینگن تنها امکان تعویض پرواز خود را در حوزه فرودگاهی شنگن داشته و باید در مدت زمان مقرر از این حوزه به سمت کشور مقصد در خارج از حوزه شنگن پرواز کند. دارنده ویزای ترانزیت اجازه خروج از محیط فرودگاهی و حضور در کشور را نداشته و باید در مدت زمان اعتبار ویزا این محدوده را به سمت کشور مقصد ترک نماید.

ویزای شرکت در رویدادهای فرهنگی، ورزشی، کنفرانس

این نوع از ویزای لاتویا برای شرکت در رویدادهای علمی، فرهنگی و یا ورزشی در کشور لاتویا است و مطابق زمان شروع و پایان رویداد و یا کنفرانس تعیین شده در این کشور ویزای کوتاه مدت برای متقاضی صادر می گردد.

ویزای همسر ملیت لتونی

ویزای همسر دارای ملیت لتونی همانطور که از نامش مشخص است برای بازدید همسر دارای ملیت لاتویا مورد استفاده قرار می گیرد و فرد باید امکان اثبات آن را داشته باشد. باید به این موضوع توجه داشته باشید که همسر افراد دارای ملیت لتونی مشمول پرداخت هزینه ویزای شینگن هستند و استثنایی از لحاظ هزینه های ویزا برای آنها در نظر گرفته نمی شود.

اما انواع ویزای بلند مدت لاتویا شامل موارد زیر می شود:

ویزای دانشجوی تبادلی و برنامه اراسموس

در صورتی که به عنوان یک دانشجوی بین المللی مشمول طرح تبادل دانشجو اراسموس شوید و قصد ادامه تحصیل در کشور لتونی را داشته باشید، مدت زمان حضور شما بیش از 90 روز در یک بازه 180 روزه در حوزه شنگن خواهد بود، از این رو باید برای ویزای بلند تایپ D شینگن و یا کارت اقامت لاتویا درخواست دهید.

بنابر قوانین تعیین شده در سال 2019، دانشجویان واجد شرایط برنامه اراسموس نیاز به پرداخت هزینه 80 یورویی ویزای لاتویا ندارند و تنها باید هزینه 25 یورویی خدمات کارگزاری وی اف اس را پرداخت نمایند.

ویزای تحصیلی (تمام وقت، مقاطع دانشگاهی)

بنابر قوانین مهاجرت دولت لاتویا، دانشجویان بین المللی کشورهای جهان سوم می توانند با دریافت نامه پذیرش تخصیلی از دانشگاه های لتونی برای ویزای بلند مدت تحصیلی این کشور درخواست دهند. البته برخی از کشورها از جمله ایران مشمول ارزیابی مضاعف توسط کنسولگری لتونی می شوند که شامل مدارک پشتیبان و صرف زمان بیشتر می شود.

در صورتی که متقاضی موفق به دریافت ویزای تحصیلی بلند مدت لاتویا شود (دارای اعتبار 90 روزه)، می تواند از زمان ورود به این کشور به دفتر شهروندی و مهاجرت لتونی OCMA مراجعه کرده و برای دریافت کارت اقامت تحصیلی این کشور درخواست دهد.

لازم به ذکر است که هزینه درخواست ویزای تحصیلی برای مقطع کارشناسی معادل 60 یورو و برای مقاطع تکمیلی ارشد و دکترا بدون هزینه است.

سایر ویزاهای بلند مدت لاتویا شامل کار داوطلبانه و انواع ویزای مرتبط با تصمیمات OCMA می شود که نیازمند دعوتنامه کاری معتبر و تائید اولیه موافقت با درخواست کارت اقامت لتونی توسط سازمان OCMA می شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای لتونی

اکنون که با کلیت انواع ویزای لاتویا قابل دسترس در مرکز کارگزاری وی اف اس لتونی در ترکیه آشنا شدید، نوبت به انواع مدارک لازم برای ویزای شینگن و شرایط مورد نیاز درخواست ویزای لاتویا می رسد که به شرح زیر است:

 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزای لاتویا (قابل دانلود از وب سایت کارگزاری وی اف اس لتونی ترکیه- نمونه فرم های ویزای شینگن و راهنمای تکمیل آن)
 • اصل و کپی ترجمه شده پاسپورت با حداقل اعتبار 6 ماهه
 • یک قطعه عکس رنگی جدید با سایز 35 در 45 و پس زمینه سفید
 • دعوتنامه معتبر و تائید شده توسط سازمان OCMA که دارای مشخصات قصد از سفر، اطلاعات کامل فرد دعوت کننده، زمان برنامه ریزی شده بازدید و تعداد ورود و خروج، آدرس و محل اقامت دعوت کننده و امضای فرد باشد. وجود دعوتنامه ویزای شینگن برای دانشجویان تبادلی و اغلب ویزاهای لاتویا از جمله کار داوطلبانه مورد نیاز خواهد بود.
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • برنامه سفر موجه و دقیق متقاضی
 • رزرو و واچر هتل مطابق با زمان ورود و خروج متقاضی از لتونی
 • بیمه خدمات درمانی بین المللی و معتبر در حوزه شنگن با حداقل پوشش 30 هزار یورویی هزینه های درمانی در طول سفر (بازه 15 روزه) و 42.600 هزار یورویی برای دانشجویان تبادلی اراسموس
 • نامه تمکن مالی و موجودی حساب ویزای شینگن موجه 3 ماه اخیر متقاضی برای اثبات پوشش هزینه های سفر و اقامت در لاتویا (حداقل 500 یورو در هر روز)
 • ارائه ترجمه فیش حقوقی و گواهی اشتغال به کار در کشور مبدا
 • ارائه ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل در کشور مبدا ( در صورت وجود)
 • ترجمه رسمی مرخصی سربرگ دار متقاضی (در صورت اشتغال)
 • رضایت نامه والدین (در صورتی که متقاضی زیر 18 سال باشد)
 • نامه پذیرش تحصیلی برای متقاضیان ویزای تحصیلی لاتویا (مورد تائید OCMA)
 • ترجمه رسمی اطلاعات بیمه تامین اجتماعی
 • ترجمه رسمی جزئیات مالیات بردرآمد متقاضی
 • ترجمه آخرین مدارک تحصیلی و مدرک زبان (برای ویزای تحصیلی)
 • ترجمه رسمی فیش حقوقی بازنشستگی (در صورت وجود)
 • ترجمه رسمی سایر مدارک مالی، ملکی و هویتی متقاضی

به طور معمول زمان رسیدگی به درخواست انواع ویزای کوتاه مدت لاتویا بین 7 تا 15 روز کاری زمان می برد، اما ممکن است به دلیل وجود نیاز به مدارک پشتیبان و ارزیابی بیشتر پرونده این زمان به 60 روز کاری تغییر کند.

شما می توانید در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اینکه چطور ویزای شینگن بگیرید، نحوه درخواست ویزای لاتویا و اخذ وقت سفارت و آماده سازی مدارک ویزای شنگن از راهنمایی و مشاوره کارشناسان نیلگام استفاده کرده و یا انجام صفر تا صد خدمات وقت سفارت شینگن و اخذ ویزای چندبار ورود شینگن را به ما بسپارید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *