مهاجرت

بررسی شرایط و هزینه‌های زندگی در پرتغال

کشوری در مجاورت اقیانوس اطلس و همسایگی اسپانیا، کشوری با ششمین پاسپورت قدرتمند دنیا که تنها در حدود ۱۰٫۵ میلیون نفر جمعیت داشته و امکان سفر به ۱۸۵ کشور دنیا را بدون نیاز به ویزا برای شما فراهم می‌کند، جایی نیست به جز کشور اروپایی پرتغال که هر ساله میزبان مهاجران، دانشجویان، صاحبان کسب و کار و توریست‌های بی‌شماری از سراسر دنیاست. سواحل رویایی با طبیعتی بکر، غذاهایی خوش طعم و گرمایی دل‌چسب، شهرهای بین‌المللی با فرهنگی چند هزار ساله، مردمانی خونگرم و صمیمی در کنار هزینه‌های مناسب زندگی، کشور پرتغال را به ایده‌آل ترین مکان در اروپا برای مسافرت،تحصیل، ادامه زندگی و مهاجرت بدل کرده است.

با ما در این نوشتار همراه باشید تا با معرفی کامل کشور پرتغال و پرداختن به جزئیات و شرایط فرهنگی، اقتصادی، تحصیلی و مزایای زندگی در پرتغال، دلیل جذابیت اقامت در این کشور دوست‌داشتنی و معتبر را توضیح دهیم.

مشاوره دریافت انواع روش‌های اقامتی در کشور پرتغال۰۲۱-۷۵۲۳۷

معرفی کشور پرتغال

کشور پرتغال در جنوب غربی اروپا در شبه جزیره ایبری (Iberian Peninsula) واقع شده است. مجمع‌الجزایر اقیانوس اطلس ( آزوریس و مادیرا) بخشی از کشور پرتغال را تشکیل می‌دهند و در امتداد مسیرهای غربی تا تنگه جبل‌الطارق (Gibraltar)، موقعیتی استراتژیک را به تصرف خود در آورده‌اند. پرتغال در مجاورت کشور اسپانیا و اقیانوس اطلس قرار گرفته و از لحاظ جغرافیایی دارای پوششی کوهستانی در شمال رودخانه تاقوس است؛ همان‌طور که می‌دانید سیستم دولتی این کشور جمهوری پارلمانی است و رئیس جمهور به عنوان بالاترین منصب کشور پرتغال و نخست وزیر نیز به عنوان رئیس دولت محسوب می‌شود. زبان رسمی و اکثر مردم این کشور پرتغالی بوده و واحد پولی رایج‌شان یورو می‌باشد.

کشور نسبتا کوچک پرتغال از شهرهای متعددی تشکیل شده که شهرهای لیسبون، پورتو، کویمبرا، فونچال و براگا از مهمترین آنها هستند. این کشور با داشتن بناهای تاریخی متعدد، آب و هوایی معتدل و زیبایی‌های بصری فراوان از جمله سواحل ماسه‌ای، کوه‌ها و دشت‌های طلایی و خانه‌هایی رنگارنگ بدون شک یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری در سراسر جهان به شمار می‌رود. پرتغال یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ناتو است که از سال ۱۹۹۵ به عضویت حوزه شینگن نیز درآمده است.

از این رو به جز اتباع کشورهای تحت قرارداد شینگن و کشور پرتغال، شهروندان دیگر کشورها برای ورود به این کشور ملزم به دریافت یکی از انواع ویزای شینگن هستند. همچنین کشور پرتغال دارای اقتصادی ترکیبی و مبتنی بر خدمات است؛ این بدین معنی است که دولت پرتغال بسیاری از شرکت‌های تحت کنترل خود را خصوصی‌سازی کرده و محدودیت‌های مناطق اقتصادی‌اش را برداشته است.

جمعیت کشور پرتغال

یکی از موارد مورد توجه کشور پرتغال، جمعیت این کشور است. بر طبق آخرین آمار وب‌سایت countrymeters در سال ۲۰۱۹، جمعیت این کشور در حال حاضر در حدود ۱۰٫۱۸۴٫۲۰۰ نفر است که به نسبت مساحت ۹۲٫۱۲۰ کیلومتر مربعی‌اش دارای تراکم جمعیت ۱۱۲ نفری در هر کیلومتر مربع است! جمعیت کشور پرتغال ۰٫۱۳ درصد جمعیت کل جهان را تشکیل می‌دهد و رتبه‌بندی پرتغال از لحاظ جمعیت در رده ۸۸ جهان قرار دارد. در حال حاضر تعداد زنان نسبت به مردان در کشور پرتغال بیشتر بوده و ۵٫۲۴۹٫۵۷۸ نفری جامعه زنان و ۴٫۹۳۴٫۵۵۰ نفری جامعه مردان، عمده جمعیت این کشور باسواد را تشکیل می‌دهند.

اکثر شهروندان پرتغالی در دو شهر لیسبون و پورتو اقامت دارند، به طور میانگین متوسط سن جمعیت کشور پرتغال نزدیک به ۴۴ سال است و امید به زندگی در این کشور در حدود ۷۸ سال تخمین زده شده است. براساس گزارش وب‌سایت مذکور، جمعیت کشور پرتغال در سال ۲۰۱۹ تا آغاز سال ۲۰۲۰ به عدد تقریبی ۱۰٫۱۴۵٫۲۱۳ نفر خواهد رسید که به معنی کاهش جمعیت است. این بدین معنی است که تعداد مرگ و میر به نسبت تولد در این کشور بیشتر است، به همین خاطر افزایش طبیعی جمعیت در سالهای آتی در این کشور میسر نمی‌گردد.

از این رو با در نظر گرفتن این موضوع، اتخاذ رویکرد نخست وزیر کشور پرتغال آنتونیو کوستا برای جذب مهاجران متخصص و تحصیل‌کرده و دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا در چند سال اخیر توجیه منطقی و مناسبی دارد. بنابراین تحصیل در پرتغال گزینه جذابی میتواند باشد.

آب و هوای پرتغال

کشور پرتغال دارای آب و هوایی معتدل و مدیترانه‌ای است و بیش از ۲۰۰ روز از سال هوا کاملا آفتابی است. به همین خاطر به عنوان مکانی فوق‌العاده برای گشت و گذار در بیرون از خانه و انجام فعالیت‌هایی نظیر دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، آفتاب گرفتن و یا کافه‌گردی با دوستان و افراد خانواده به حساب می‌آید. بدون شک شهر جذاب و نمونه لیسبون، آفتابی‌ترین پایتخت در کل قاره اروپا با آب و هوایی ملایم در زمستان و دلپذیر در تابستان است. فصل تابستان در کشور پرتغال برخلاف ایران از ماه May (اردیبهشت) تا ماه October (مهر) ادامه داشته و برای ۶ ماه به طول می‌انجامد! ؛ همچنین به طور میانگین درجه دما در طول روز ۲۵ درجه سانتی‌گراد بوده و شب‌ها به ۱۶ درجه می‌رسد.

ماه‌های December (آذر) ، January (دی) و February (بهمن) سردترین و بارانی‌ترین ماه‌های کشور پرتغال با دمای ۱۵ تا ۹ درجه سانتی‌گراد در روز و شب هستند. اما به طور کل می‌توان اینطور گفت که در اکثر مواقع سال میانگین دمای قسمت‌های شمالی کشور پرتغال ۱۳ درجه و در قسمت‌های جنوبی ۱۸ درجه سانتیگراد است.

اگر قصد سفر به پرتغال را دارید بخوانید: ۲۵ سوال مهم روز مصاحبه ویزای شینگن

مذهب و آئین پرتغال

مذهب کشور پرتغال از گذشته تاکنون مسیحی کاتولیک بوده است. بر طبق یک جمله پرتغالی معروف “to be Portuguese is to be Catholic” (باید کاتولیک باشی تا یک پرتغالی واقعی باشی)‌؛ تقریبا ۸۵ درصد از جمعیت کشور پرتغال خود را یک Roman Catholic می‌دانند. براساس آمار، تنها یک سوم جمعیت کشور پرتغال به طور منظم رسوم و آئین مذهبی کاتولیک را به جا می‌آورند، اما با این‌حال تقریبا همه پرتغالی‌ها آرزو می‌کنند که در کلیسا غسل تعمید داده شوند، طلب آمرزش کنند و مراسم ازدواج خود را در این مکان برگزار کنند.

در خلال اولین جمهوری کشور پرتغال (۱۹۲۶-۱۹۱۰) امور کلیسا از دولت پرتغال به طور رسمی از هم جدا شد، اما با این‌حال از آن زمان تا به امروز اثرات مذهب مسیحیت – رومن کاتولیک به وضوح در جامعه و فرهنگ کشور پرتغال به چشم می‌خورد. بسیاری از جشن‌ها، تعطیلات و آداب و رسوم کشور پرتغال از ریشه‌ای مذهبی نشات می‌گیرد و تقریبا در هر شهر و روستایی در پرتغال، کلیسا در موقعیتی عالی و در میدان اصلی واقع شده است.

مهمترین شهرهای پرتغال

کشور پرتغال دارای شهرهای بسیاری است که مرکز اصلی سیاست، هنر، تحصیل و داد و ستد محسوب می‌شوند. این شهرها که شامل لیسبون، آمادورا، پورتو و براگا می‌شوند به واسطه مقوله‌های تجارت، اقتصاد و توریسم دارای تاثیر زیادی در سراسر غرب اروپا هستند. تمامی این شهرها از نمونه‌های معروف معماری و نمادهای تاریخی کشور پرتغال برخوردار هستند، برخی از آنها دارای ارتباطی قوی با رسوم مذهبی پرتغال هستند؛ کلیساهای کاتولیک سبک باروک و پیاده روهای سنگفرش شده نیز با تاثیرگذاری در مناطق مختلف، جزئی از هویت کشور پرتغال به شمار می‌آیند.

امروزه، شهرهای مختلف کشور پرتغال پذیرای مسافران و رهبران سیاسی از سراسر دنیا هستند؛ در حقیقت، برخی از رویدادهای مهم و کلیدی دنیا نظیر اتحادیه اروپا (EU) بخشی از قدرت اقتصادی کشور پرتغال به شمار می‌روند. شهر لیسبون به عنوان پایتخت و مهم‌ترین شهر کشور پرتغال دارای جمعیت تقریبی دو میلیون و یکصد نفری بوده و بیشترین آمار بازدید توریست را در طول سال به خود اختصاص داده است و پس از آن شهرهای پورتو و براگا دگر شهرهای مهم پرتغال هستند. لازم به ذکر است که براساس آمار اخیر سازمان Global Peace ، کشور پرتغال در کنار زیبایی وصف ناشدنی، یکی از امن‌ترین کشورهای اروپا محسوب شده و از لحاظ جرم و جنایت، هجدمین کشور امن دنیا است.

غذاهای خاص پرتغال

کشور پرتغال بهشت غذاهای خوش طعم و لذیذ است. انواع خوراک ماهی تازه، از ساردین گریل شده تا صدف خوراکی جزو غذاهایی هستند که حتما باید در لیسبون پرتغال امتحان کنید. در مکان‌های مختلف کشور پرتغال می‌توانید از بین هر آنچه در آن‌روز صید شده انتخاب کنید و منتظر سرو خوراک فیله ماهی تازه خود به صورت گریل شده در سر میز خود باشید؛ Bacalhau از آن‌دسته غذاهایی است که میبایست در پرتغال امتحان کنید. ماهی کاد خشک و نمک سود شده‌ای که از دیرباز یار شفیق و غذای اصلی و مورد علاقه دریانوردان پرتغالی بوده است.

Bacalhau به عنوان غذای ملی کشور پرتغال محسوب می‌شود و حداقل به ۳۶۵ روش مختلف قابل طبخ است. غذای Carne de Porco Alentejana یکی دیگر از غذاهای معروف کشور پرتغال است که از ترکیبی از گوشت خوک، حلزون و سیب‌زمینی آغشته به یک سس سیر مخصوص تشکیل شده است. می‌توان اینطور گفت که در خارج از پایتخت کشور پرتغال پیدا کردن غذای رژیمی و غذای مناسب برای گیاه‌خواران کار چندان آسانی نخواهد بود.

فرهنگ کافه‌گردی بخش بزرگی از فرهنگ ملی پرتغال را تشکیل می‌دهد و بدون شک می‌توانید از زیباترین و قدیمی‌ترین کافه‌های اروپا در شهرهای لیسبون و پورتو بازدید کنید؛ قهوه و شیرینی در تمامی ساعت‌های روز و در انواع مختلف و متنوعی که فراتر از تصور است برای شما سرو می‌شود. موضوع جالب توجه‌ای که باید به آن اشاره کنیم اینست که از آنجایی که واژه‌ها در کشور پرتغال نسبت به موقعیت و محل اسکان‌تان متغیر هستند، یاد گرفتن نام‌ها و روش‌های سفارش نوشیدنی اسپرسو در شهرهای پورتو و لیسبون، حتی می‌تواند در پیشرفت زبان پرتغالی شما تاثیرگذار باشد.

ویژگی‌های فرهنگی مردم پرتغال

کلیساهای کاتولیک و ارزش‌های سنتی مذهب مسیحی، تاثیر بسیار زیادی در فرهنگ مردم پرتغال داشته است. تاثیری که کماکان بر روی جامعه مدرن کشور پرتغال بازتاب دارد. پرتغالی‌ها عموما مردمی با عقاید سنتی و محافظه کار هستند. آنها به سادگی نوآوری و تغییرات بنیادی را در اجتماع و خانواده نمی‌پذیرند. زندگی در پرتغال حول محور خانواده می‌چرخد و حتی در قرن بیست و یکم، برخی از سنتها و راه و روش‌های زندگی، خصوصا در مناطق روستایی و حومه شهر بدون تغییر باقی مانده‌اند.

در کشور پرتغال وفاداری به خانواده نسبت به دیگر روابط اجتماعی و حتی کاری اولویت دارد و به نوعی خانواده شالوده اجتماع پرتغالی‌ها را تشکیل می‌دهد. در کشور پرتغال به هنگام احوالپرسی، مرسوم است که همانند ایران به مردان و زنان دست دهید؛ این بدین معنی است که شما برای اولین بار است که با آن فرد برخورد کرده‌اید. به هنگام احوالپرسی با دوستان و آشنایان معمولا مردان پرتغالی همدیگر را در آغوش می‌گیرند و به آهستگی با دست به پشت یکدیگر می‌زنند و خانم‌های پرتغالی نیز عموما به هنگام مواجه شدن با دوست و آشنای خانم روبوسی می‌کنند.

به طور معمول سبک ارتباطی پرتغالی‌ها صریح و مستقیم است. آنها اغلب واقعیت را با رفتاری مودبانه بازگو می‌کنند. مردم کشور پرتغال بسیار سریع و گاهی بلند صحبت می‌کنند؛ که به عنوان کاراکتر متداول اغلب پرتغالی‌ها بازگو کننده احساسات فرد به هنگام گفتگو است. شهروندان کشور پرتغال در مورد لباس مردمی محافظه کار هستند. آیین معاشرت رسمی و کاری اینطور حکم می‌کند که مردان از ست‌های کت و شلوار و کراوات و یا ژاکت‌های ورزشی در کنار کراوات استفاده کنند.

خانم‌های پرتغالی هم عموما از ست‌های لباس و دامن و یا ژاکت و شلوار پیروی می‌کنند، مردم کشور پرتغال بسیار اهل مد هستند و بر این باورند که لباس فرد بازگو کننده موقعیت اجتماعی و موفقیت فردی یک نفر است. بر همین اساس با افتخار به خرید لباس‌های مارک‌دار و با کیفیت می‌پردازند و به نوعی هزینه زیادی برای خرید لباس می‌کنند. زمانی که در کشور پرتغال به خانه‌ای برای صرف شام دعوت شدید، برای ادای احترام به همراه خود گل، شکلات مرغوب و یا آبنبات ببرید. در صورت خرید گل مراقب تعداد و رنگ آن باشید، پرتغالی‌ها عدد ۱۳ را نحس می‌دانند و رنگ قرمز را همچون اغلب کشورهای دنیا مناسب قرارهای عاشقانه می‌دانند.

در صورت دعوت به شام، تاخیر تا ۱۵ دقیقه منطقی بوده و چنانچه گردهمایی و یا پارتی باشد تاخیر نیم ساعته و یک ساعته نیز در کشور پرتغال موجه است. اصولا پرتغالی‌ها در مورد زمان قرار ملاقات‌ها خونسرد و آرام هستند و تاخیر برایشان نهادینه و قابل پذیرش است. در رابطه با آداب و رسوم و فرهنگ مردم کشور پرتغال نکات بسیار زیادی است که در این مقال نمی‌گنجد اما به طور کل براساس تجربیات توریست‌ها و دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا، پرتغالی‌ها مردمانی بسیار صمیمی، مهمان نواز و خونگرم هستند و با آغوشی باز از توریست‌ها و مهاجران تازه وارد پذیرایی می‌کنند.

بیشتر بدانید: نکات مهم وقت سفارت شینگن

شرایط زندگی در پرتغال

کشور پرتغال از آن‌دسته مکان‌هایی است که بدون شک پس از تنها یکبار بازدید و یا خواندن این مطلب، آرزو خواهید کرد که برای همیشه در یکی از شهرهای آن زندگی کنید. اما پس از اخذ ویزای مولتی شینگن، برای اینکه بتوانید همچون وطن خود در کشور پرتغال نیز به راحتی زندگی کنید، نیازمند دانستن اطلاعات اولیه شرایط زندگی در این کشور دوست‌ داشتنی هستید. در ادامه قصد داریم به توضیح اطلاعات کاربردی و جزئیات تشکیل‌دهنده شرایط زندگی در پرتغال نظیر وضعیت اقتصادی، هزینه‌های زندگی، مزایا و معایب زندگی و وضعیت کار در پرتغال بپردازیم؛ تا بتوانید با استفاده از این مطالب، نسبت به مهاجرت به کشور پرتغال و زندگی در این کشور اروپایی بهتر تصمیم‌گیری کنید، پس با ما همراه باشید.

وضعیت اقتصادی

همانطور که پیش‌تر در مقاله بررسی شرایط کار در پرتغال به این موضوع اشاره کردیم، کشور پرتغال با توجه به صنعت توریسم رو به رشد خود و رویکرد جذب سرمایه و مهاجران متخصص و تحصیل‌کرده از سراسر دنیا، دارای اقتصادی فعال و پویا است. براساس گزارش رقابت جهانی( GCR) کشور پرتغال از لحاظ اقتصادی در رتبه چهل و دوم دنیا قرار دارد، از آنجایی که کشور پرتغال جزو اتحادیه اروپا است، از لحاظ اقتصادی به کشورهای دیگری نظیر اسپانیا، آلمان، فرانسه و ایتالیا وابسته است و از آنها تاثیر می‌گیرد.

یکی دیگر از صنایع پر رونق و مهم اقتصادی برای کشور پرتغال در کنار صنعت توریسم، صنعت ماهیگیری و صنعت کشاورزی است که از دیرباز با مردم کشور پرتغال همراه بوده و موجب کسب درآمد کشور و مردم آن شده است. در کنار این موارد، کشور پرتغال دارای صنعت عظیم واردات و صادرات کالا نیز هست و بخش از اعظمی از کالاهای این کشور همچون ماشین آلات، پوشاک، کاغذ ، کفش و غیره به کشورهای اتحادیه اروپا (EU) صادر می‌شود. این درست که پرتغال به نسبت دیگر کشورهای اروپا دارای میانگین درآمد پایین‌تری است، اما در عین حال هزینه‌های زندگی نسبتا مناسب و ارزان در این کشور موجب ایجاد تعادل و انتخاب آن به عنوان یکی از بهترین مقاصد اروپایی برای مهاجرت ایرانیان شده است.

هزینه‌های زندگی در پرتغال

کشور پرتغال دارای ارزان‌ترین هزینه‌های زندگی در اروپای غربی است. از هزینه‌های محل اقامت گرفته تا خورد و خوراک، همه چیز مقرون به صرفه است. به گونه‌ای که یک زوج می‌تواند به راحتی در شهرهای کوچک کشور پرتغال با ۱۷۰۰ دلار در ماه زندگی کند.

البته این مبلغ برای شهری نظیر لیسبون از ۲۱۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار شروع می‌شود و چنانچه مجرد باشید با دو سوم این مبلغ می‌توانید به راحتی در ماه زندگی کنید. یکی از مهم‌ترین موارد هزینه‌های زندگی در پرتغال بدون شک اجاره خانه است، اجاره بهای یک واحد آپارتمان یک خوابه یا دو خوابه در یکی از شهرهای کوچک پرتغال چیزی در حدود ماهی ۳۷۵ دلار است؛ اجاره بهای آپارتمان در پایتخت کشور پرتغال اما تقریبا دو برابر بوده و معادل ۶۵۰ دلار در ماه است که در محله‌های توریستی و بهتر نظیر Baixa و Chiado اجاره آپارتمان یک و دو خوابه در حدود ۱۰۰۰ دلار خواهد بود.

هزینه خرید خانه در کشور پرتغال همچون دیگر کشورهای دنیا براساس منطقه و شهر متغیر است اما به طور کلی می‌توان با مبلغی کمتر از ۱۰۰ هزار دلار یک آپارتمان کوچک در یکی از شهرهای پرتغال پیدا کرد اما برای شهری مثل لیسبون حداقل مبلغ خرید آپارتمان از ۱۵۰ هزار دلار شروع می‌شود.

هزینه خرید و خورد و خوراک یک زوج در کشور پرتغال به طور معمول در حدود ۲۰۰ دلار در ماه است، براساس اطلاعات وب‌سایت NUMBEO هزینه‌های زندگی در پرتغال به نسبت کشور آمریکا ۲۸ درصد پایین‌تر است.

هزینه صرف غذا در بیرون از منزل نیز در کشور پرتغال به نسبت خیلی از کشورها ارزان و مناسب است. به عنوان مثال وعده غذایی مخصوص و کامل ناهار (prato do dia) چیزی در حدود ۸ تا ۱۱ یورو معادل ۹ تا ۱۲٫۵ دلار برای هر نفر است و هزینه شام دو نفره در رستوران به همراه مخلفات نیز چیزی در حدود ۳۰ دلار خواهد بود. شما همچنین می‌توانید با انتخاب بازارهای سنتی نظیر بازار Mercado da Ribeira واقع در مرکز شهر لیسبون و خرید مایحتاج خود با قیمت‌های بسیار مناسب و پایین، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

یکی دیگر از هزینه‌های زندگی در پرتغال هزینه حمل و نقل است، بهترین و مقرون به صرفه‌ترین پیشنهاد برای جا به جایی در شهرهایی نظیر لیسبون و پورتو استفاده از مترو است که در حال حاضر قیمت بلیط تک مسیر آن ۱٫۷۶ دلار و بلیط عبور و مرور ماهانه Monthly Pass آن ۴۰٫۸۸ دلار است. ورودی تاکسی در کشور پرتغال معمولا ۳٫۷۱ دلار است و به ازای طی کردن هر یک مایل یا همان ۱٫۶۰ کیلومتر، به هزینه اولیه مبلغ ۰٫۸۶ دلار اضافه می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از مشاوره رایگان کارشناسان مجرب گروه شرکت‌های نیلگام و پر کردن فرم ارزیابی اقامت پرتغال به راحتی درباره مهاجرت خود به یکی از برترین کشورهای اروپا و حوزه شینگن تصمیم بگیرید.

مزایای زندگی در پرتغال

مورد دیگری که همواره در کنار هزینه‌های زندگی در کشور پرتغال ذهن افراد زیادی را پیش از تصمیم‌گیری برای مهاجرت به خود مشغول می‌کند، مزایا و معایب زندگی در کشور پرتغال از جوانب مختلف و مقایسه آن با کشور ایران است، از این رو قصد داریم به بررسی مزایا و اندک معایب زندگی در این کشور بپردازیم: مردم کشور پرتغال بسیار با محبت، صمیمی و کمک‌رسان هستند.

معمولا همسایه‌ها برای شما گوجه فرنگی‌های خانگی می‌آورند، نوشیدنی و غذای خودشان را به شما تعارف می‌کنند و علیرغم امکان وجود برخی از مشکلات زبانی، با خوشحالی به صحبت با شما می‌پردازند و با شما ارتباط برقرار می‌کنند. اما در عین حال به اصطلاح مردمانی با ریتم کند ( Slow paced) و نسبتا خونسردی هستند و برای حل و یا روبرو شدن با مشکلات چندان عجله‌ای ندارند. این رفتار ممکن است در اوایل به مذاق ایرانیان خوش نیاید و حتی آنها را عصبانی کند، اما یکی از واژه‌هایی که معمولا در جاهای مختلف کشور پرتغال شنیده می‌شود devagar است که به معنای” به آرامی “در زبان پرتغالی است.

آب و هوای کشور پرتغال مثال زدنی و بسیار دل‌پذیر است. به طور کلی از اسفند ماه تا مهر ماه هوا گرم است و به ۴۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. اما تمام ۱۲ ماه سال هوا آفتابی نیست و در زمستان هوا کمی سرد و بارانی می‌شود. سواحل شنی، زیبا و تمیز پرتغال که در امتداد نواحی غربی و جنوبی این کشور کشیده شده نیز محل مناسبی برای استراحت، آفتاب گرفتن، تمرکز و تمدد اعصاب است که در ماه‌های تیر و مرداد با ترافیک توریست روبرو می‌شود.

البته نباید ورزش‌های هیجان‌انگیز آبی موج‌سواری، قایق‌سواری، شنا، والیبال ساحلی و مواردی از این قبیل را از قلم انداخت. ارتباطات اجتماعی در کشور پرتغال جو مثبتی دارد، از آنجایی که جوانان پرتغالی در مدارس زبان انگلیسی را می‌آموزند، همیشه برای برقراری ارتباط و تمرین بیشتر مشتاق به صحبت با توریست‌ها و مهاجران تازه‌وارد هستند. به طور کل با اینکه زبان رسمی کشور پرتغال، زبان پرتغالی است اما بیش از ۸۰ درصد از مردم توانایی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی را دارند. البته باید خاطر نشان کنیم که علیرغم سختی زبان پرتغالی و قابل استفاده بودن زبان انگلیسی در این کشور، یادگیری زبان بومی مردم کشور پرتغال امری ضروری و مهم است و فرصت‌های کاری و زندگی بهتر را برای شما در پرتغال فراهم می‌کند.

خدمات مراقبت پزشکی کشور پرتغال بسیار عالی است و با وجود کلینیک‌های خصوصی و بیمارستان‌های دولتی و تخصصی در اقصی نقاط این کشور، همیشه در دسترس است. بیمه خصوصی به طور میانگین برای هر نفر ۴۶ دلار در ماه هزینه دارد و با پرداخت ۴۰ دلار به صورت سالانه می‌توان از خدماتی نظیر پرداخت نصف قیمت ویزیت دکتر، استفاده از خدمات پزشکی بیمارستان‌های دولتی با هزینه کمتر و دریافت تخفیف از کلینیک‌های خصوصی استفاده کرد. لازم به ذکر است که هزینه بیمه پوشش بیماری‌های سخت نیز ماهی ۹۰ دلار هزینه دارد و در برخی موارد نوبت استفاده از خدمات جراحی در بیمارستان‌های دولتی ماه‌ها زمان می‌برد.

ترافیک خیابان‌ها به جز شهرهای بزرگ کشور پرتغال به نسبت کشورهای اروپای شمالی کم و روان است، جاده‌ها و مسیرهای عبور خودرو دارای سازماندهی خوبی هستند،خیلی شلوغ نیستند ولی شامل عوارض راه می‌شوند. لازم به ذکر است که معمولا رانندگان پرتغالی تمایل به سرعت و سبقت گرفتن دارند و همچون شهروندان ایرانی از صبر کمی حین رانندگی برخوردار هستند.

و از همه مهم‌تر اینکه در صورت موفقیت در اخذ یکی از انواع ویزای مهاجرتی شینگن و اقامت پرتغال، پس از گذراندن ۶ سال و کسب مهارت زبان پرتغالی امکان دریافت حقوق شهروندی و پاسپورت این کشور برای شما وجود خواهد داشت، این بدین معنی است که با دریافت حقوق شهروندی کشور پرتغال اجازه ورود به ۱۸۵ کشور دنیا بدون ویزا را خواهید داشت.

وضعیت کار در کشور پرتغال

با توجه به اینکه سالانه ۷۰ هزار فارغ‌التحصیل وارد بازار کار پرتغال می‌شوند، رقابت بر سر تصاحب عنوان شغلی مناسب و درخور توجه بسیار زیاد است و افراد با توانایی مکالمه به زبان‌های پرتغالی و انگلیسی و یا دیگر زبان‌های اروپایی دارای شانس بیشتری برای استخدام هستند. بنابر قوانین سازمان کار کشور پرتغال، اولویت استخدام و جذب نیروی کار در این کشور عضو حوزه شنگن با شهروندان پرتغالی و اروپایی است و شهروندان اروپایی دارای توافق با کشور پرتغال می‌توانند بدون مجوز کار برای شش ماه در این کشور به کار تمام وقت مشغول شوند.

بیشتر بدانید: مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن در سال ۲۰۱۹

البته با توجه به قوانین دولت پرتغال و اتخاذ رویکرد مقابله با بحران بیکاری در این کشور، در صورت غیر اروپایی بودن، نداشتن مجوز کار و مدارک لازم اقامت و همچنین نداشتن مهارت کافی زبان پرتغالی، شرایط کار برای شما در این کشور وجود نخواهد داشت. شهروندان ایرانی تنها در موارد نادر و در صورت داشتن تخصص ویژه، ویزای شینگن، پذیرش تحصیلی، دعوت‌نامه رسمی کارفرمای پرتغالی، تمکن مالی و گذر از شرایط سخت سازمان کار کشور پرتغال، امکان دریافت ویزای کاری و مجوز کار به صورت پاره‌وقت و یا تمام وقت را در این کشور دارند.

اما باز هم در برخی اوقات فرد متقاضی کار در کشور پرتغال حتی با داشتن تمامی موارد با ریجکت ویزای شینگن از طرف سفارت مواجه می‌شوند؛ از این رو پیشنهاد کارشناسان دپارتمان اقامت گروه شرکت‌های نیلگام به شما اقدام برای اخذ انواع ویزای مهاجرتی کشور پرتغال و یا ویزای تحصیلی این کشور است که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

روش‌های مهاجرت به پرتغال

به طور کلی شما می‌توانید بنابر شرایط خود از طریق یکی از انواع ویزای مهاجرتی کشور پرتغال نسبت به دریافت اقامت و مجوز کار این کشور اقدام نمایید: ۱- ویزای طلایی پرتغال که از طریق سرمایه‌گذاری، خرید ملک و یا اشتغال‌زایی، دریافت سریع مجوز اقامت در کشور پرتغال را برای کل افراد خانواده میسر می‌سازد. ۲- ویزای D2 ویژه کارآفرینان که با ثبت شرکت و کارآفرینی موجبات مهاجرت و دریافت اقامت قانونی کشور پرتغال را برای شما فراهم می‌کند. ۳- ویزای D7 ویژه بازنشستگان که با اثبات تمکن مالی و توانایی تامین هزینه‌های زندگی به دولت پرتغال، امکان اقامت دائم و زندگی در پرتغال را برای شما و خانواده‌تان ممکن می‌سازد. ۴- ویزای D7 ویژه صاحبان املاک نیز یکی دیگر از روش‌های مطمئن و پیشنهادی گروه شرکت‌های نیلگام به متقاضیان مهاجرت و اقامت در کشور پرتغال است.

شرایط تحصیل در کشور پرتغال

ادامه تحصیل و دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کشور پرتغال یکی دیگر از روش‌های مطمئن مهاجرت، زندگی و کار در این کشور است. متقاضیان ایرانی می‌توانند در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری به راحتی از یکی از دانشگاه‌های معتبر و ممتاز کشور پرتغال همچون دانشگاه لیسبون، پورتو و کویمبرا پذیرش تحصیلی گرفته و به تحصیل در این کشور اروپایی بپردازند.

کشور پرتغال شرایط ویژه‌ای برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است که به واسطه آن متقاضیان مهاجرت و تحصیل در کشور پرتغال می‌توانند بدون نیاز به داشتن مدرک زبان و محدودیت سنی و با شهریه‌ای مناسب به تحصیل و انجام کار دانشجویی در این کشور مشغول شوند. همچنین باید خاطر نشان کنیم که گذراندن هر یک از دوره‌های تحصیلی ۴ ساله کارشناسی، ۲ ساله ارشد و ۳ تا ۵ ساله مقطع دکترا در یکی از دانشگاه‌های کشور پرتغال به منزله سنوات اقامتی محسوب می‌شود که متضمن آینده کاری و زندگی دانشجوی بین‌المللی تحصیل در پرتغال خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر و ارزیابی تحصیلی رایگان پیشنهاد میکنیم مطلب تحصیل در پرتغال را مطالعه بفرمایید.

اقامت پس از تحصیل در پرتغال

براساس قوانین دولت پرتغال، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند پس از به پایان رساندن دوره تحصیلی و گذشت ۵ سال از حضورشان در کشور پرتغال، نسبت به دریافت مجوز کار و اقامت دائمی اروپا و از سال ششم برای پاسپورت معتبر پرتغالی اقدام کنند و از این طریق از تمامی حقوق ممتاز شهروندان پرتغالی از جمله اجازه ورود بدون ویزا به ۱۸۵ کشور دنیا و داشتن اجازه کار تمام‌وقت و زندگی در خاک کشور پرتغال برخوردار شوند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در کشور پرتغال، پیش از اتمام مدت اعتبار مجوز تحصیلی و ویزای تحصیلی این کشور، نسبت به پیدا کردن کار مرتبط با رشته تحصیلی خود اقدام نموده و با ارائه مدارک ذیل به اداره ثبت مرکزی IRN ، مقدمات دریافت اقامت دائم کشور پرتغال (Naturalization) را برای خود فراهم نمایند:

  • ارائه مدارک هویتی نظیر شناسنامه، کارت ملی
  • ارائه مدرک سطح A2 زبان پرتغالی و یا قبولی در آزمون زبان مورد تایید
  • پاسپورت معتبر و تمامی مدارک شناسایی سفر
  • اسناد و جزئیات مجوز اقامت فعلی
  • ارائه جزئیات و اطلاعات تاریخ و محل تولد، شغل فعلی، محل اقامت و لیست کشورهایی که پیش از این در آن اقامت داشته‌اید
  • ارائه مدارک اثبات نداشتن جرائم کیفری
  • اسناد مورد تائید سازمان SEF دال بر داشتن اقامت قانونی در کشور پرتغال برای ۶ سال

گروه شرکت‌های نیلگام با داشتن نمایندگی دانشگاه‌های معتبر پرتغال و برخورداری از سالها تجربه در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی پرتغال و انواع ویزای مهاجرتی شینگن، آماده ارائه خدمات متنوع و مشاوره رایگان اقامتی و تحصیلی به شما عزیزان در سرتاسر ایران است.

دریافت مشاوره رایگان جهت تحصیل در پرتغال۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *