مهاجرت کاری

مهاجرت با شغل پرستاری چگونه است؟

اگر خواستار مهاجرت با شغل پرستاری در خارج از کشور هستید، باید در ابتدا مقصد مهاجرتی خود را مشخص کرده و به سراغ قوانین و شرایط مورد نیاز مهاجرت کاری این کشور بروید، اینکه حتماً به دعوت نامه و جاب آفر کارفرمای خارجی نیاز داشته و یا می توانید بدون آن و با ویزای جستجوی کار به دنبال استخدام در مراکز درمانی خارجی باشید، این که نیاز به آزمون ورودی و ارزیابی سوابق کاری و تحصیلی دارید و یا مدارک شغلی شما دارای اعتبار لازم برای انجام کار قانونی در این کشور است.

با کمی تامل در زمینه کاریابی در خارج از کشور، خیلی سریع متوجه این موضوع می شوید که هیچ نسخه واحد و اطلاعات جامعی در رابطه با مهاجرت با حرفه پرستاری به تمامی کشورهای دنیا وجود نداشته و هر دولت و کشوری دارای قوانین و شرایط مهاجرتی و کاری مخصوص به خود است.

از این رو پیشنهاد می کنیم تا برای اطلاع از آخرین جزئیات و قوانین ارائه شده توسط کشورهای معتبر دنیا و تغییرات احتمالی هر یک از گزینه های مهاجرت با این عنوان شغلی، چند دقیقه از زمان ارزشمندتان را به خواندن این مطلب اختصاص دهید تا با بررسی چندین مقصد مهاجرتی محبوب دنیا، دید کاملی از این پروسه به شما ارائه دهیم.

مهاجرت پرستاران به آمریکا

همان طور که قبلاً نیز به این موضوع اشاره کردیم، پرستاری یکی از بهترین شغل ها برای مهاجرت 2022 محسوب می شود و اگر تمایل به مهاجرت با حرفه پرستاری به یکی از بهترین کشورهای دنیا یعنی آمریکا را داشته باشید، باید از شرایط تحصیلی و کاری زیر برخوردار باشید:

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت cgfns.org، به عنوان متقاضی مهاجرت از طریق پرستاری به کشور آمریکا، باید پیش از دریافت ویزای شغلی H-1B در یک برنامه غربالگری شرکت کنید.

سازمان CGFNS توسط وزارت امنیت داخلی ایالات متحده تأیید شده است تا صلاحیت و اعتبار 9 حرفه حوزه خدمات پزشکی از جمله پرستاری را برای اخذ ویزای کاری آمریکا مورد تائید قرار دهد.

از این رو شما باید به وب سایت CGFNS مراجعه کرده و خدمات ارزیابی و برنامه غربالگری VisaScreen®: Visa Credentials Assessment Service را تکمیل کنید. شما همچنین به یک کارفرمای آمریکایی نیاز دارید تا از جانب شما برای ویزای کار کشور آمریکا درخواست دهد. این در حالی است که گواهی VisaScreen® certificate باید در تمامی درخواست های ویزا و یا گرین کارت آمریکا پیوست شود.

از جنبه تحصیلی و سوابق کاری، برای مهاجرت با این عنوان شغلی به آمریکا، شما باید دارای حداقل یکی از موارد زیر باشید:

 • از یکی از موسسات آموزشی معتبر پرستاری در کشور خود فارغ التحصیل شده باشید
 • دارای گواهی معتبر و ثبت شده پرستاری در کشور مبدا باشید
 • برای حداقل دو سال به کار در حوزه پرستاری مشغول بوده اید
 • ممکن است بنابر کشور مبدا و زادگاه متقاضی مهاجرت با شغل پرستاری به آمریکا، از وی درخواست شود تا مدرک زبان بین المللی تافل، آیلتس و یا TOEIC را به کنسولگری ارائه دهد.

در مرحله بعدی، شما باید به مراجعه به وب سایت CGFNS از این موضوع مطمئن شوید که سوابق کاری و تحصیلی شما قابل ارزیابی و معتبر بوده و قابل مقایسه با استانداردهای پرستاری در آمریکا است.

همچنین ممکن است از شما درخواست شود تا برای برآورده کردن الزامات State Board در آزمون CGFNS Qualifying Exam® شرکت کنید. برای اینکه به شما اجازه فعالیت در شغل پرستاری در آمریکا داده شود، باید از یک گواهی و لایسنس حرفه ای از ایالتی که قصد فعالیت در آن را دارید برخوردار شوید. به بیانی دیگر، شما باید در آزمون جواز ایالتی شرکت کرده و قبول شوید.

اما قبل از شرکت در آزمون جواز ایالتی، باید برای گواهی CGFNS Certification Program® درخواست دهید که شامل موارد زیر می شود:

 • ارزیابی اعتبارنامه
 • آزمون صلاحیت CGDNS
 • تست مهارت زبان انگلیسی

لازم به ذکر است که آزمون Qualifying الزامات غربالگری دولت فدرال ایالات متحده برای ویزای شغلی را برآورده می کند. در نهایت می توان این طور گفت که برای مهاجرت از طریق پرستاری به کشور آمریکا، شما باید تمامی شرایط مهاجرت فدرال اعم از مدارک تحصیلی و سوابق کاری، ارزیابی مدارک توسط سازمان CGFNS، بهره مندی از شرایط مورد نیاز پرستاری ایالتیState Board و قبولی در آزمون licensure، برای کار به عنوان یک پرستار قانونی و ثبت شده در کشور آمریکا آماده هستید.

اما همان طور که می بینید، فعالیت در بخش درمانی کشوری مثل آمریکا برای نیروی کار خارجی بسیار پیچیده بوده و تنها محدود به اخذ جاب آفر و ویزای کار و یا مدرک زبان نمی شود.

مهاجرت پرستاران به کانادا

یکی دیگر از مقاصد معتبری که می توان برای مهاجرت پرستاری بر روی آن حساب کرد، کشور محبوب و مهاجرپذیر آمریکای شمالی یعنی کانادا است. بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت cicnews، پرستاران در دسته بندی شغلی دولت کانادا یا همان ناک در دو دسته زیر قرار می گیرند:

 • پرستاران ثبت شده و پرستاران روان پزشکی ثبت شده جزو ناک 3012 و سطح مهارت A هستند
 • پرستاران دارای مجوز عملی licensed practical nurses در دسته ناک 3233 و سطح مهارتی B قرار می گیرند

توجه به ناک و سطح مهارتی برای مهاجرت با این عنوان شغلی به کشور کانادا از اهمیت بالایی برخوردار است، چون این موارد به شما نشان می دهد که از چه روشی امکان مهاجرت کاری به این کشور را خواهید داشت.

در حال حاضر دو روش اصلی مهاجرت اقتصادی فدرال کانادا شامل اسکیل ورکر FSWP و کلاس تجربه کانادایی CEC می شود که هر دوی آنها نیاز به تجربه کاری و مهارت متقاضی در موقعیت شغلی مورد نظر دارد.

اگر متقاضی مهاجرت با شغل پرستاری بخواهد از روش اسکیل ورکر فدرال FSWP استفاده کند، به حداقل یک سال تجربه کاری مستمر در یک مهارت شغلی ناک واجد شرایط در سطوح مهارتی صفر، A و یا B احتیاج دارد. این تجربه کاری معتبر می تواند از هر کشوری باشد، اما باید حتماً طی ده سال گذشته کسب شده باشد.

لازم به ذکر است که متقاضی برنامه FSWP ملزم به داشتن حداقل نمره زبان CLB 7 انگلیسی و یا NCLC 7 فرانسوی در تمامی مهارت های چهارگانه است. این در حالی است که فرد متقاضی مهاجرت به کشور کانادا باید در برنامه آنلاین اکسپرس اینتری شرکت کرده و از 6 فاکتور اصلی سطح تحصیلات، مهارت زبان، میزان تطبیق پذیری و سایر موارد، حداقل امتیاز 67 از 100 را کسب کند.

اگر متقاضی تمایل به شرکت در برنامه مهاجرتی CEC داشته باشد، باید از حداقل یک سال سابقه و تجربه کاری ناک 0، A و یا B در داخل کشور کانادا در 3 سال گذشته برخوردار باشد. این طرح معمولاً مناسب دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل از دانشگاه های کانادا است.

متقاضیان برنامه CEC ملزم به داشتن حداقل مهارت زبان 7 آزمون CLB و یا NCLC در ناک های 0 و یا A و مهارت زبان 5 آزمون CLB و یا NCLC برای مشاغل NOC B هستند. هیچ یک از این برنامه ها الزامی برای ارائه جاب آفر توسط متقاضی مهاجرت با شغل پرستاری ندارد، اما وجود جاب آفر از کارفرمای کانادایی، شانس موفقیت فرد را افزایش داده و احتمال دریافت دعوت نامه ITA از دولت کانادا را بالا می برد.

به طور معمول، روش ثبت نام و شرکت در برنامه های نامبرده از طریق سیستم آنلاین اکسپرس اینتری و سیستم جامع امتیازدهی CRS است و متقاضیان می توانند برحسب داشتن فاکتورهای تعیین شده امتیاز کسب کنند. در صورتی که به حدنصاب امتیاز برای شرکت در قرعه کشی مهاجرت به کانادا برسند در بخشی به نامه Pool قرار گرفته و در صورت داشتن امتیاز بالاتر به نسبت سایر شرکت کنندگان، از دعوت نامه ITA برای مهاجرت و اقامت در کانادا بهره مند می شوند.

این در حالی است که چندین برنامه نامزدی استانی PNP برای مهاجرت با این عنوان شغلی در کانادا وجود دارد. بعضی مواقع این برنامه ها تنها به پرستاران اختصاص داشته و در برخی موارد دیگر، چندین موقعیت شغلی کادر درمانی را در بر می گیرد.

خوشبختانه به دلیل اینکه شغل پرستاری جزو مشاغل پرتقاضای کانادا بوده و جزو موقعیت های شغلی دارای تخصص و مهارت محسوب می شود، همواره از شرایط مهاجرت به این کشور برخوردار است.

برخی از برنامه های نامزدی استانی مهاجرت پرستاری در کشور کانادا شامل Internationally Educated Nurses (IEN) استان نیوبرانزویک، برنامه های خدمات درمانی حرفه ای بریتیش کلمبیا (مهاجرت تخصصی و اکسپرس اینتری) و برنامه های Regular Skilled Worker و Quebec Experience Program استان کبک می شود.

به بیانی دیگر، هر یک از استانهای کانادا دارای چندین برنامه متناسب با مهاجرت پرستاری در این کشور هستند. برخی از برنامه های استانی با برنامه فدرال اکسپرس اینتری همپوشانی داشته و در صورتی که متقاضی واجد شرایط شرکت در هر دو برنامه به طور همزمان باشد به عنوان کاربر enhanced شناخته شده و از سیستم امتیازدهی CRS، 600 امتیاز مضاعف کسب می کند که تضمین کننده دریافت دعوت نامه ITA از دولت کانادا خواهد بود.

اگر تمایل به مهاجرت با حرفه پرستاری و یا سایر مشاغل تخصصی مورد نیاز کشور کانادا دارید، می توانید از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کنید.

مهاجرت پرستاران به آلمان

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی make it Germany، اگر مایل به مهاجرت پرستاری به کشور اروپایی آلمان هستید، نیاز به فاکتورهای زیر دارید:

 • گواهی و مدارک کاری قابل ارزیابی: مدرک و سوابق کاری کسب شده در کشور مبدا باید توسط دولت آلمان قابل ارزش یابی باشد. در واقع مسئول مجاز دولت آلمان این موضوع را چک می کند که آیا گواهی مهارتی و مدارک شغلی شما  با استانداردهای موجود در آلمان برابری می کند یاخیر. در صورتی که این طور نباشد، شما می توانید در یک آزمون ارزیابی شرکت کرده و یا مصاحبه شفاهی انجام دهید. در نهایت درخواست ارزیابی حرفه ای مدارک متقاضی باید به ایالت و شهر مورد درخواست متقاضی ارسال گردد.
 • مهارت زبان آلمانی: براساس شهر و ایالت مورد نظر متقاضی برای کار در کشور آلمان، شما نیاز به مدرک زبان دارای استاندارد CEFR با سطح B1 و یا B2 آلمانی دارید.
 • برخورداری از سلامت کامل: شما باید این موضوع را به اثبات برسانید که از سلامت کامل جسمی و روانی برای مهاجرت پرستاری به کشور آلمان برخوردار هستید.
 • اثبات پایداری و قابل اطمینان بودن: متقاضی مهاجرت به کشور آلمان ملزم به ارائه گواهی عدم سوءپیشینه به دولت این کشور است.
 • شما نیاز به داشتن یک دعوت نامه کاری و جاب آفر از کارفرمای آلمانی پیش از درخواست ویزای بلند مدت کار در این کشور دارید
 • اگر بیش از 45 سال سن داشته و برای اولین بار است که مهاجرت کاری به کشور آلمان می کنید، میزان درآمد سالانه قرارداد کاری شما در این کشور باید حداقل 46.860 هزار یورو باشد، در غیر این صورت ملزم به ارائه مقرری بازنشستگی برای پوشش هزینه های زندگی در آلمان هستید

باید به این موضوع توجه داشته باشید که ارزیابی مدارک و سوابق کاری توسط دولت آلمان، داشتن مهارت بالای زبان و جاب آفر معتبر از کارفرمای آلمانی، جزو موارد مهم درخواست ویزای کار این کشور و مهاجرت با شغل پرستاری به آلمان محسوب می شوند.

مهاجرت پرستاران به دانمارک

بعد از کشور آلمان، دانمارک نیز یکی دیگر از مقاصد مناسب حوزه شنگن برای مهاجرت با این عنوان شغلی محسوب می شود. بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت nyidanmark.dk، در صورتی مدرک تحصیلی و مهارت های شغل پرستاری خود را در کشور دیگری به غیر از دانمارک کسب کرده باشید، می توانید برای مجوز اقامت این کشور درخواست دهید و از طریق یادگیری زبان دانمارکی و قبولی در آزمون های حرفه ای و مهارتی پرستاری، مجوز Danish authorisation را برای کار در حوزه پرستاری در این کشور کسب کنید.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که مجوز اقامت شما تنها برای دریافت مجوز Danish authorization پرستاری در این کشور صادر می شود و تا پایان مراحل اخذ این مجوز مهم، اجازه کار برای شما وجود ندارد.

برهمین اساس، شما باید برای یک مجوز کار مجزا و در ارتباط با این پروسه که با نام evalueringsansættelse شناخته می شود (به معنی اشتغال برای اهداف سازگاری و آموزش) اپلای کنید.

شما همچنین ملزم به داشتن تائیدیه از اداره ایمنی بیمار دانمارک برای دوره آموزشی پرستاری خود در این کشور بوده و برای درخواست مجوز اقامت این کشور، باید یک کپی از این مدرک را نیز پیوست کنید.

این در حالی است که باید از تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های فردی و اعضای خانواده همراه در این کشور برخوردار باشید که طبق آخرین به روز رسانی به شرح زیر است:

 • مبلغ  37.314هزار کرون برای متقاضی اصلی
 • مبلغ DKK 74.628 برای متقاضی اصلی و همسر در دانمارک
 • داشتن موجودی DKK 89.532 برای همراهی همسر و یک یا چند فرزند با متقاضی
 • موجودی حساب 74.622 هزار کرون برای متقاضی اصلی و یک یا چند فرزند ( بدون همراهی همسر)

مدت زمان اقامت مجاز و کار پرستار در این کشور 3 سال بوده و قابل تمدید نیست. لازم به ذکر است که مدت زمان رسیدگی به درخواست های مهاجرت با شغل پرستاری به کشور دانمارک در حدود 1 ماه کاری بوده و 2 هزار کرون هزینه دارد.

مهاجرت پرستاران به دبی

در صورتی که خواستار مهاجرت پرستاری به کشور امارات و دبی هستید، بهتر است از جدیدترین اطلاعات ارائه شده در مورد جاب آفر و ویزای کار امارات 2022 باخبر شوید.

به عنوان متقاضی کار در شهر معروف و تجاری دبی، شما ملزم به ارائه مدارک زیر برای درخواست ویزای این کشور هستید:

 • داشتن اصل و کپی پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • یک قطعه عکس رنگی پاسپورتی جدید
 • گواهی تولد و شناسنامه
 • حداقل 12 ماه سابقه کار پرستاری قابل ارزیابی و معتبر
 • مدارک تحصیلی و گواهی های مهارتی پرستاری قابل ارزیابی و ترجمه
 • ترجمه دوره های کارآموزی و سوابق کار در حوزه پرستاری که باید به صورت ساعتی محاسبه شود و یا این که همراه با نامه ای از محل کار قبلی و توضیح تبدیل سوابق کاری متقاضی به مقیاس ساعت باشد
 • ارائه دو توصیه نامه کارفرمای قبلی مبنی بر سلامت فیزیکی و شخصیتی متقاضی
 • ارائه تائیدیه سوابق کاری و تحصیلی از تمامی حوزه های قضایی کشور مبدا
 • ارائه جاب آفر معتبر کارفرمای اماراتی

لازم به ذکر است که برای مهاجرت با شغل پرستاری و کار در این موقعیت شغلی در شهر دبی، شما موظف به ثبت نام در سازمان سلامت دبی DHA (به عنوان آژانس نظارتی متخصصان سلامت بهداشت و درمان دبی) هستید.

بر همین اساس، شما باید دارای حداقل مدرک و گواهی 3 ساله پرستاری باشید، از گواهی اولیه Basic Life Support Certificate برخوردار بوده و دارای حداقل 2 سال تجربه پس از ثبت نام باشید.

شما باید برای ثبت نام در این سامانه هزینه 210 درهمی را به صورت آنلاین پرداخت کنید و برای حدود 6 هفته کاری صبر کنید تا مدارک شما توسط این سازمان مورد ارزیابی و تائید قرار گیرد. سپس در صورت موافقت با شرایط اولیه شما، یک ایمیل تائیدیه درخواست دریافت می کنید.

در مرحله بعدی، شما باید برای ارزیابی نهایی Primary Source Verification که شامل مهارت و گواهی تحصیلی، سوابق کاری و گواهی مهارتی فرد می شود، مبلغ 724 درهم را پرداخت نمایید.

در صورتی که در این مراحل واجد شرایط شناخته شوید، نوبت به شرکت در آزمون پرومتریک و پرداخت هزینه 260 درهمی می رسد. این آزمون چندگزینه در حدود 2 ساعت بوده و از 70 سوال مرتبط با حوزه پرستاری تشکیل می شود.

شما باید حداقل 60 درصد از 100 درصد امتیاز لازم (42 جواب صحیح) ارائه دهید تا مورد پذیرش برای مهاجرت با این عنوان شغلی در دبی قرار گیرید. نتایج این آزمون طی 5 روز کاری به متقاضی ارائه می گردد.

شما تا 3 بار می توانید در آزمون پرومتریک شرکت کنید، اگر طی 3 بار شرکت در آزمون موفق به پاس کردن آن نشوید، باید مدارکی را برای اثبات ادامه دوره آموزشی و تحصیل در زمینه پرستاری ارائه دهید تا به شما اجازه شرکت در آزمون برای بار چهارم داده شود.

در نهایت، اگر در این آزمون قبول شوید نامه ELIGIBILITY LETTER برای شما صادر می شود که دارای اعتبار 1 ساله بوده و به شما اجازه دریافت مجوز ورود و اجازه کار در حوزه پرستاری در شهر دبی را می دهد.

به طور معمول، صفر تا صد پروسه درخواست مهاجرت با شغل پرستاری به کشور امارات بین 3 تا 6 ماه زمان می برد. این زمان جدا از روند دریافت جاب آفر از کارفرمای اماراتی بوده و شامل آزمون پرومتریک و مراحل اخذ ویزا و مجوز اقامت می گردد.

مهاجرت پرستاران به عمان

در نهایت نوبت به معرفی جاب آفر پرستار در عمان، ویزای کار و مهاجرت با شغل پرستاری به این کشور عربی می رسد.

به طور کلی متقاضی مهاجرت پرستاری به این کشور در حال پیشرفت عربی باید اول با ارائه فاکتورهای زیر برای جاب آفر معتبر کارفرما اقدام کرده و بعد از آن برای ویزای کار عمان درخواست دهد:

 • حداقل 3 سال سابقه کاری قابل ارزیابی و ترجمه
 • اصل و کپی پاسپورت معتبر
 • ارائه نتایج آزمون پرومتریک
 • دیتافلو
 • ترجمه رزومه و سوابق کاری به روز رسانی شده
 • حداقل مدرک کارشناسی پرستاری
 • یک قطعه عکس رنگی جدید

خوشبختانه، سختگیری زیادی بر سر اخذ جاب آفر کارفرمای عمانی وجود نداشته و نیازی به ارائه نامه تمکن مالی بانکی و ارائه مدرک زبان نیست. شما می توانید به طور شخصی و یا از طریق موسسه مهاجرتی نیلگام برای اخذ جاب آفر پرستاری اقدام کرده و در نهایت به سراغ مرحله مهم بعدی یعنی دریافت ویزای کار این کشور بروید.

امروزه متقاضیان ایرانی زیادی به دلایل مختلفی از جمله آینده نگری برای فرزندان، کسب درآمد ارزی بالاتر در مقایسه با کشور مبدا، تجربه رفاه اجتماعی و کیفیت بالای زندگی، مزایای بیشتر کاری و موارد این چنینی تصمیم به مهاجرت با حرفه پرستاری و یا سایر مشاغل تخصصی به کشورهای خارجی می گیرند.

اما به دلیل وجود جزئیات فراوان و سختگیری های زیاد دولت ها بر سر استخدام نیروی کار متخصص، ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شده و به دلیل نداشتن اطلاعات و تجربه کافی، در این پروسه موفق نشده و با درب بسته روبرو شوند.

از این رو، پیشنهاد می کنیم که برای مهاجرت با شغل پرستاری و سایر مشاغل تخصصی و عمومی مورد نیاز کشورهای خارجی، از مشاوره و خدمات تخصصی کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی نیلگام بهره مند شوید. برای رزرو وقت مشاوره جاب آفر کلیک کنید و بدون پیچیدگی های خاصِ انواع روش های مهاجرت، با سرعت و آسانی مهاجرت کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *