اخبار

اجازه درخواست ویزای رایگان آمریکا به 7 کشور مسلمان

اجازه درخواست ویزای رایگان آمریکا به مسلمانان

«عنوان خبر»


آمریکا به شهروندان 7 کشور مسلمان که تحت «ممنوعیت مسلمانان» ترامپ از ویزا محروم شده‌اند اجازه می‌دهد دوباره به‌صورت رایگان درخواست دهند.


چکیده خبر:

  • نزدیک به ۲۵ هزار نفر از اتباع هفت کشور مسلمان که تحت ممنوعیت سفر ترامپ از دریافت ویزا محروم شده بودند، اکنون می‌توانند به صورت رایگان درخواست جدید ارائه دهند.
  • طبق قوانین جدید، ایالات متحده به مدت ۳۶۵ روز درخواست‌های ویزای جدید مهاجرتی و غیرمهاجرتی را می‌پذیرد، اعتبارات مربوط به هزینه را تأمین می‌کند و وقت مصاحبه کنسولگری را تنظیم خواهد کرد.
  • از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱، زمانی که دونالد ترامپ ممنوعیت سفر مسلمانان را اعمال کرد، ایالات متحده حدود ۴۱ هزار ویزا را رد کرد.

متن خبر

پس از رد شدن درخواست ویزای نزدیک به ۲۵,۰۰۰ مهاجر از ایران، لیبی، کره شمالی، سومالی، سوریه، ونزوئلا و یمن تحت «ممنوعیت مسلمانان» دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، آن‌ها در حال حاضر می‌توانند به صورت رایگان برای ویزا درخواست مجدد دهند.

به گزارش وب‌سایت نیلگام سفر، این تصمیم بر اساس توافقی بین گروه‌های مهاجر و دولت بایدن گرفته شده است که توسط قاضی فدرال در سانفرانسیسکو تأیید شد.

بیش از 41000 ویزا تحت ممنوعیت سفر ترامپ بین 2017-2021 رد شده است

در ژانویه 2021، زمانی که بایدن ممنوعیت ویزای مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا را لغو کرد، مشخص شد که طی چهار سال گذشته، بیش از 41000 درخواست ویزا رد شده است.

افراد اهل کشورهای مسلمان فوق‌ بر اساس اعلامیه ۹۶۴۵ بین هشتم دسامبر ۲۰۱۷ تا بیستم ژانویه ۲۰۲۱ از دریافت ویزا منع شدند، اما معافیتی دریافت نکردند و از آن زمان تاکنون ویزایی دریافت نکرده‌اند.

وکلای مهاجرت تجاری ایالات متحده

طبق توافقنامه، وزارت خارجه موظف است ظرف ۳۰ روز اعضاء گروه را مطلع سازد و ظرف ۸۰ روز راهنمایی‌های نهایی را ارائه دهد. اعضای گروه حق دارند درخواست ویزای جدید ارائه دهند و یک اعتبار هزینه غیر قابل انتقال دریافت کنند. وزارتخانه موظف است به مدت ۳۶۵ روز درخواست ویزای غیر مهاجرتی و مهاجرتی را از اعضای گروه بپذیرد، اعتبار هزینه ارائه دهد و وقت مصاحبه کنسولگری را تنظیم کند.

فرصت‌های جدید برای متقاضیان ویزا که تحت تأثیر ممنوعیت سفر ترامپ قرار گرفته‌اند

بر اساس اعلام ردی نیومن براون پی سی (بزرگترین شرکت حقوقی مهاجرتی در هیوستون)، از معیارهای زیر برای شناسایی اعضای گروه استفاده خواهد شد:

  • افرادی که بین ۸ دسامبر ۲۰۱۷ تا ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ درخواست ویزای غیرمهاجرتی یا ویزای مهاجرتی داده و تحت بخشنامه ریاست جمهوری ۹۶۴۵ رد شده‌اند.
  • برای رد آن ویزا هیچ‌گونه معافیتی صادر نشده است.
  • فرد در نهایت برای همان درخواست ویزا پس از لغو بخشنامه ریاست جمهوری ۹۶۴۵ ویزا دریافت نکرده است.
  • ویزای درخواستی و رد شده تحت بخشنامه ریاست جمهوری ۹۶۴۵ ویزای تنوع (دیورسیتی ویزا) نبوده است.
  • از زمان لغو بخشنامه ریاست جمهوری ۹۶۴۵ در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱، متقاضی درخواست دیگری برای ویزای غیرمهاجرتی یا مهاجرتی ارائه نکرده است.

ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی خود در سال 2016 اعلام کرد که “اسلام از ما متنفر است” و ورود همه مهاجران مسلمانان به آمریکا را ممنوع خواهد کرد. در همان زمان، او اولین نسخه از ممنوعیت سفر خود را چند روز پس از روی کار آمدن منتشر کرد و افراد هفت کشور با اکثریت مسلمان را از ورود به ایالات متحده منع کرد.

در پاسخ به این تصمیم دو ماه بعد، دادگاه‌های فدرال آن را به عنوان تبعیض بر اساس مذهب و ملیت رد کردند. با این حال، زمانی که بایدن به قدرت رسید، او این ممنوعیت را لغو کرد، اما مردم همچنان نمی‌توانستند وارد آمریکا شوند.

در سپتامبر 2017، ترامپ از طریق نسخه نهایی خود، ورود اکثر مهاجران از پنج کشور عمدتاً مسلمان یا کره شمالی و مقامات ونزوئلا را به آمریکا ممنوع کرد. دیوان عالی اجازه داد تا در دسامبر همان سال اجرایی شود. در ژوئن 2018، 5-4 حکم داد که ترامپ در چارچوب اختیارات خود عمل کرده است تا مشخص کند که پذیرش برخی از “طبقه‌های بیگانه” به منافع ملی آسیب می‌رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *