اخبار

افزایش هزینه ویزای شینگن

افزایش هزینه ویزای شینگن

«عنوان خبر»


هزینه‌های ویزای شینگن از ۱۱ ژوئن (۲۱ خرداد) با افزایش ۱۲ درصدی، از ۸۰ یورو به ۹۰ یورو افزایش خواهد یافت.


چکیده خبر:

  • هزینه ویزای شنگن برای بزرگسالان از تاریخ ۱۱ ژوئن ۲۰۲۴ به ۹۰ یورو و برای کودکان به ۴۵ یورو افزایش خواهد یافت.
  • این افزایش هزینه ویزا به دلیل بازنگری در هزینه‌های ویزا توسط اتحادیه اروپا صورت گرفته است که هر سه سال یکبار انجام می‌شود.
  • از سال ۲۰۱۹ که هزینه ویزا ۶۰ یورو بود، این هزینه دو بار افزایش یافته و در مجموع ۵۰ درصد گران شده است.

متن خبر

طبق گزارش وب‌سایت Nilgamsafar، کارمزد ویزای شینگن برای متقاضیان بزرگسال از تاریخ ۱۱ ژوئن ۲۰۲۴ از ۸۰ یورو به ۹۰ یورو افزایش خواهد یافت.

به گفته وزارت امور خارجه و اروپا اسلوونی، برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال، هزینه ویزا از ۴۰ یورو به ۴۵ یورو افزایش خواهد یافت، در حالی که برای کشورهایی که در پذیرش مجدد شهروندان خود که به طور غیرقانونی در کشورهای عضو حوزه شنگن اقامت دارند همکاری نکرده‌اند، هزینه ویزا ممکن است به ۱۳۵ یورو یا ۱۸۰ یورو افزایش یابد.

وزارت امور خارجه و اروپا اسلوونی

کمیسیون اروپا تصمیم به افزایش ۱۲ درصدی هزینه ویزای کوتاه مدت شنگن (نوع ویزای C) در سراسر جهان گرفت. این افزایش از تاریخ ۱۱ ژوئن ۲۰۲۴ به صورت جهانی اعمال خواهد شد.

افزایش اخیر هزینه ویزای اتحادیه اروپا نتیجه بازنگری‌ای است که در دسامبر ۲۰۲۳ انجام شد. طبق کد ویزای شینگن، این بازنگری هر سه سال یک بار صورت می‌گیرد. اتحادیه اروپا این افزایش را با نرخ تورم و حقوق کارمندان دولت در کشورهای عضو مرتبط کرده است.

آخرین باری که اتحادیه اروپا هزینه ویزا را افزایش داد، فوریه ۲۰۲۰ بود که هزینه درخواست ویزا از ۶۰ یورو به ۸۰ یورو افزایش یافت.

افزایش هزینه ویزای شنگن

یاتا هشدار داد که افزایش هزینه‌های ویزا ممکن است گردشگران را منصرف کند

اتحادیه حمل و نقل هوایی بین‌المللی (یاتا) هشدار می‌دهد که افزایش هزینه‌های ویزا ممکن است گردشگران را دلسرد کند. در دوره‌ای که پیش‌نویس قانون برای دریافت بازخورد عمومی باز بود، یاتا گزارشی در مورد تأثیر افزایش هزینه‌های ویزا بر سفر به اتحادیه اروپا منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، افزایش هزینه‌های ویزا بر توانایی پرداخت هزینه‌های سفر تأثیر گذاشته و بر اقتصادهای محلی اتحادیه اروپا تأثیر منفی خواهد گذاشت، زیرا باعث دلسردی مسافران و کاهش حجم سفر خواهد شد.

انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (IATA)

این تجدید نظر ممکن است باعث دلسردی گردشگران از انتخاب مقاصد شینگن شود، به خصوص زمانی که سایر نقاط دنیا نیاز به ویزا نداشته باشند یا گزینه‌های به صرفه‌تری ارائه دهند.

این امر اتحادیه اروپا را تشویق کرده است تا در راستای لغو روادید تا حد امکان تلاش کند، در عین حال از فناوری‌های تسهیل صدور ویزا استفاده کند و اطمینان حاصل کند که هزینه ویزا با برنامه‌های دیجیتالی سازی اتحادیه اروپا مطابقت دارد.

تصمیم اتحادیه اروپا برای افزایش هزینه‌های ویزا، به‌ویژه برای شهروندان ترکیه که سال‌هاست منتظر انعقاد توافق لغو روادید بین اتحادیه اروپا و ترکیه هستند، نارضایتی‌هایی را به دنبال داشته است. برخی از آن‌ها با اشاره به بار مالی که شهروندان ترکیه در حال حاضر هنگام درخواست ویزا با آن مواجه هستند، به اتحادیه اروپا بازخورد داده‌اند.

اطلاعات نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۳، کشورهای عضو حوزه شنگن بیش از ۱۰.۳ میلیون درخواست برای ویزای کوتاه مدت دریافت کرده‌اند که ۳۷ درصد نسبت به سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است. با این حال، این تعداد همچنان به طور قابل توجهی پایین‌تر از سطح سال ۲۰۱۹ است، زمانی که مراکز ویزای شینگن در خارج از کشور حدود ۱۷ میلیون درخواست دریافت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *