تحصیلی

راهنمای تحصیل در کالج‌های دولتی و خصوصی کانادا

همان‌طور که می‌دانید، تحصیل در یکی از کالج‌های کانادا و یا دانشگاه‌های معتبر کانادایی و ادامه تحصیل در آنها،‌ می‌تواند متضمن آینده شغلی و بالطبع رفاه اجتماعی و دستیابی به استانداردهای بالا در زندگی باشد. چنانچه قصد تغییر روند زندگی و تحصیل خود یا فرزندتان را همچون بسیاری از افراد تحصیل‌کرده و موفق دنیا دارید، تنها کافیست با آگاهی در این مسیر گام‌ بردارید. در این مطلب سعی کرده‌ایم اطلاعات مهمی از کالج‌های کانادا را چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی برای شما توضیح دهیم. همراه ما باشید.

بیشتر بدانید: چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟

بررسی انواع کالج‌های کانادا

در کشورهایی نظیر کانادا به موسسات آموزشی با فضای کوچک‌تر و اختیارات و تنوع رشته‌های آموزشی کمتر از دانشگاه که تنها مجاز به صدور مدرک تا سطح کارشناسی و در قالب دوره‌های ۳ تا ۴ ساله هستند، کالج می‌گویند. کشور کانادا به ۱۰ استان بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان، مانیتوبا، اونتاریو، کبک، نیوبرانسویک، نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد، جزیره نیوفاندلند و ۳ قلمرو لابرادور و بخش شمال غربی، یوکون و نوناووت تقسیم می‌شود.

برخی از کالج‌های کانادا توسط استان‌های مذکور پشتیبانی مالی می‌شوند. به این دسته از کالج‌ها که با بودجه دولتی به فعالیت می‌پردازند به اصطلاح کالج‌های دولتی یا community college گفته می‌شود. بودجه کالج‌های دولتی عمدتا ازسوی دولت فدرال کانادا تامین می‌شود و بالطبع هزینه‌های تحصیلی کمتری به نسبت کالج های خصوصی دارند.

مطلب مرتبط: تحصیل در کانادا – ویژه دانشجویان

کالج‌ها در کانادا اغلب به موسسات برگزارکننده دوره‌های آموزشی، فنی و حرفه‌ای، هنری و علمی اطلاق می‌شوند و اغلب به اندازه دانشگاه‌ها مستقل نیستند.

کالج‌های‌خصوصی اما هیچگونه بودجه‌ای ازبخش فدرال و یا استانی دولت دریافت نمی‌کنند. آنها پس ازگذراندن روندی بسیار دقیق و نسبتا سختگیرانه از طرف استان خود، موفق به دریافت مجوز می‌شوند و با استفاده از شهریه یا همان هزینه تحصیلی دانشجویان به کارشان ادامه می‌دهند. کالج‌های کانادا در بخش خصوصی معمولا از کالج‌های دولتی یا همان کامیونیتی کالج‌ها کوچک‌تر و گران‌تر هستند. برخی از کالج‌های خصوصی به امر توسعه و پیشرفت مهارت‌ها برای فرصت‌های کاری خاص می‌پردازند. به این دسته از کالج‌های کانادا، کالج‌های حرفه و کسب و کار یا همان Private Career Colleges(PCC) گفته می‌شود.

دانشجویان زیادی از سراسر دنیا پس از گذراندن دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی در کشور خود، تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در یکی از کالج‌های کانادا می‌گیرند. کالج‌های کانادا فرصت‌های متعددی را پیش روی دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند که در زیر به اشاره آنها می‌پردازیم:

  • ارائه مدرک کاردانی (associate degree)
  • گواهی‌نامه‌های پایان دوره فوق دیپلم
  • دیپلم‌ها و گواهی‌های فارغ‌التحصیلی فوق لیسانس ( میبایست نخست تحصیلات عالیه تکمیل شود تا بتوانید در این دوره‌ها شرکت کنید)
  • دوره‌های آموزشی کوتاه‌ مدت و کرس‌های فشرده
  • دوره‌های آموزشی مهارت‌های کاری ( جوشکاری، لوله‌کشی و غیره)
  • کورس‌های آماده‌سازی برای امتحانات مجوز‌های حرفه‌ای
  • برنامه‌های مدرک لیسانس ( تحت نظارت یا با همکاری یک دانشگاه)
  • دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL)
  • دوره‌های آموزشی زبان فرانسه

دراین بین کالج‌هایی هستند که به نام‌ junior معروف‌اند و دوره‌هایی دو ساله تحت عنوان فوق دیپلم و یا دو سال اول دوره کارشناسی را برگزار می‌کنند. یکی از جالب توجه‌ترین دوره ها که به نام EAP (English for Academic Purposes) معروف است، عموما دوره‌هایی شش ماهه و یکساله است که با گذراندن آنها فرد می‌تواند بدون نیاز به داشتن مدرک آیلتس و یا تافل در برخی از دانشگا‌های معتبر کانادا تحصیلات خود را ادامه دهد.

نکته: البته لازم به ذکراست که این مورد مناسب متقاضیان ایرانی زیر ۱۸ سالی است که لزومی به داشتن آیلتس یا تافل برای ادامه تحصیلات خود درکالج‌های کانادا ندارند و با پذیرش کالج موردنظر و گذراندن دوره‌های کوتاه مدت زبان می‌توانند به تحصیلات خود ادامه دهند، اما متقاضیان بالای ۱۸ سال میبایست برای دریافت ویزای کانادا و پذیرش کالج‌های کانادا یکی از مدارک بین‌المللی زبان را دارا باشند.

مزایا و معایب تحصیل در کالج‌های خصوصی و دولتی کانادا

در این بخش قصد داریم از جنبه‌های مختلف به مقایسه کالج‌های کانادایی دولتی و خصوصی برای دانشجویان خارجی بپردازیم: شهریه: کالج‌های دولتی عموما از لحاظ هزینه گزینه ارزان‌تری به نسبت کالج‌های خصوصی به حساب می‌آیند. البته اغلب این موضوع برای دانشجویان خارجی صدق نمی‌کند و آنچنان تفاوتی ندارد. حتی در بعضی مواقع ممکن است به عنوان دانشجو، کالج خصوصی را پیدا کنید که از کالج دولتی شهریه کمتری داشته باشد. اندازه کلاس: معمولا تعداد دانشجویان کالج‌های خصوصی در هرکلاس به غیر ازموارد استثنایی، خیلی از کالج‌های دولتی کمتر است.

مدت زمان تحصیل: بسیاری از کالج‌های خصوصی درتلاشند تا برنامه‎‌هایی مشابه کالج‌های دولتی کانادا در بازه زمانی کوتاه‌تر و بدون فدا کردن کیفیت تحصیلی عرضه کنند. این رویه موجب صرفه‌جویی در زمان شما می‌شود و همچنین به گونه‌ای جبران پرداخت شهریه بیشتر نیز به حساب می‌آید.

نکته: مقطع تحصیلی کوتاه‌تر به مثابه پرداخت هزینه کمتر برای غذا، مکان اقامت و حمل و نقل بوده و درعین حال امکان دستیابی سریعتر به هدف تحصیلی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

پذیرش: به خاطر داشته باشید که دانش آموزان تنها منبع درآمد کالج‌های خصوصی هستند، به همین خاطر آنها همیشه تشنه جذب دانشجویان جدید هستند و به طورمستمر رویکردی منعطف نسبت به پذیرش‌شان دارند.

تعیین شده توسط مقامات مهاجرت: همه کالج‌های دولتی شامل این موضوع می‌شوند. شما به عنوان یک دانشجویی خارجی میبایست برای کسب اجازه تحصیل یا همان Study Permit، تنها درموسسات معین شده برای یادگیری (DLI) ثبت نام کنید. دراین بین ممکن است برخی ازکالج‌های خصوصی توسط مقامات اداره مهاجرت تایید نشده باشند. بدین جهت برای اطمینان از قرارگیری کالج موردنظر خود در برنامه DLI به وب‌سایت IRCC مراجعه کنید. البته لازم به ذکراست که این مسئله برای دانشجویان بومی حائز اهمیت نخواهد بود.

کار کردن به هنگام تحصیل در کانادا: چنانچه به عنوان دانشجو از مجوزتحصیل معتبر برخوردار باشید، می‌توانید تا حداکثر ۲۰ ساعت در هفته به هنگام تحصیل در یکی ازکالج‌های کانادا، کارکنید. شما همچنین می‌توانید در خلال تعطیلات مرسوم بهار و زمستان، به صورت تمام وقت کار کنید. این فرصت برای دانشجویان کالج‌های دولتی و خصوصی قابل دسترس است.

ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA): ممکن است به عنوان یک دانشجوی خارجی تصمیم به مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور را داشته باشید. برخی از روش‌های مهاجرت نیازمند سنجش و اعتبارسنجی مدارک تحصیلی شما از طریق یک سازمان تایید شده به نام (ECA) است. البته چنانچه شما تحصیلات خود را در کانادا تکمیل کرده باشید نیازی به گذراندن پروسه ECA وجود ندارد. این گزینه برای همه کالج‌های کانادا (دولتی و خصوصی) صدق می‌کند.

نکته: با عقد قرارداد با گروه شرکت‌های نیلگام برای اخذ ویزای تحصیلی و ثبت‌نام در یکی از کالج کانادایی معتبر، به دلیل ارتباطات قوی و پیگیری امور پرونده تحصیلی شما از جانب هولدینگ نیلگام، نیازی به گذراندن این مرحله پیدا نخواهید کرد.

مجوز کار برای فوق لیسانس: اگر جزو دانشجویان خارجی باشید و از یک کالج دولتی فارغ التحصیل شده باشید، برای ماندن در کانادا و داشتن حق کار پس ازفارغ التحصیلی به یک مجوز مخصوص کاری (PGWP) نیازمندید. این گزینه به ندرت برای کالج‌های خصوصی قابل دسترس است، شما می‌توانید با مراجعه به این وب‌سایت از واجد شرایط بودن کالج خود برای PGWP مطمئن شوید.

نکته: موارد ذکر شده در بالا مختص دانشجویانی است که به طور پیوسته به تحصیل در یکی از کالج‌های کانادایی مشغول هستند. ولی عموما متقاضیان ایرانی که درکانادا حضور ندارند، تنها می‌توانند تحت عنوان فرصت مطالعاتی و در صورت داشتن دعوتنامه کاری/تحصیلی از سوی کالج و یا استاد دانشگاه کانادا، نسبت به گرفتن مجوز کار برای یک بازه زمانی ۶ ماهه تا ۲ ساله اقدام کنند. در صورت احراز شرایط لازم، ویزای فرد از نوع Student (مجوز تحصیل) و یا work permit (مجوز کار) در بازه زمانی مشخص ازسوی سفارت کانادا صادر خواهد شد.

۵ تا از بهترین کالج‌های کانادا

همان طور که می‌دانید شهر‌های کانادا دارای کالج‌ها و دانشگاه‌های ممتاز و متعددی است که نمی‌توان به شرح و تفسیر تک تک آنها پرداخت، بنابراین ما قصد داریم در ادامه مطلب به توضیح مختصر پنج کالج برتر شهرهای مختلف کانادا بپردازیم: تورنتو: University of Toronto برترین کالج شهرتورنتو نام گرفته و به عنوان یکی ازبهترین کالج‌های کانادا در زمینه دکترای پزشکی محسوب می‌شود.

اوتاوا:  براساس رنکینگ جهانی QS دانشگاه‌ها درسال ۲۰۱۸، دانشگاه اوتاوا با رتبه ۲۸۹ دربین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا، یکی از برترین و دوست داشتنی‌ترین مقاصد دانشگاهی برای دانشجویان خارجی محسوب می‌شود.

ونکوور: دانشگاه بریتیش کلمبیا به عنوان قطب تدریس، یادگیری و تحقیقات و یکی از ۲۰ دانشگاه برتر دولتی دنیا لقب گرفته و دارای بیشترین تنوع ملیتی دانشجو در شمال آمریکا است.

مونترآل: دانشگاه McGill یکی ازشناخته شده‌ ترین موسسات سطح بالای آموزشی کانادا و یکی از دانشگاه‌های پیشرو در رشته‌های مختلف تحصیلی در دنیا است. این دانشگاه با برخورداری از دانشجویانی از ۱۵۰ کشور دنیا، با فاصله کمی از دانشگاه تورنتو، در رده دوم برترین کالج‌های کشور کانادا قرار گرفته است.

کبک: هجدهمین دانشگاه برتر کانادا یعنی دانشگاه لاوال (UL) با قدمتی ۱۶۶ ساله و ظرفیت قریب بر ۴۵٫۰۰۰ دانشجو برای مدارک دیپلم، فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا، رشته‌های متعدد و متنوعی را پوشش می‌دهد.

رشته‌های تحصیلی در کالج‌های کانادا

به دلیل وجود تعداد بی‌شمار کالج‌ها و دانشگاه‌های برتر در کانادا، ما  دانشگاه تورنتو را که برترین کالج کانادایی به شمار می‌رود مبنای این مطلب قرار دادیم. دانشگاه تورنتو هر ساله در سطح کارشناسی قریب به ۲۶۸ رشته تحصیلی را در دپارتمان‌های علوم پایه و مهندسی، معماری، طراحی و چشم‌انداز، علم و هنر، مکانیزم بدن و تربیت بدنی، موسیقی، UTM و UTSC ارائه می‌دهد. به طور خلاصه رشته‌های تحصیلی کالج‌های کانادا شامل موارد زیر و بسیاری از موارد دیگر می‌شوند:

  • کسب و کار
  • کامپیوتر و فناوری‌های مکانیکی
  • حوزه سلامت
  • خدمات اجتماعی
  • کشاورزی
  • تجارت و حرفه‌های کاری ( نجاری، برق‌کاری و لوله‌کشی)

درمجموع می‌توان گفت که دانشگاه تورنتو و دیگر کالج‌های کانادایی هم رده با مجموع بیش از ۹۰٫۰۰۰ ثبت‌نام دانشجو از بیش از ۱۶۳ کشور مختلف در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در هرسال، رشته‌های تحصیلی بی‌شمار و متنوعی را ارائه می‌دهند که بدون شک رشته تحصیلی مورد نظر شما را نیز در بر می‌گیرد.

هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا

چنانچه شما هم همچون دیگر دانشجویان موفق بین‌المللی تمایل به تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها و یا کالج‌های کانادایی را دارید، خبر خوب برای شما اینست که هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا نسبت به دیگر کشورها نظیر آمریکا، انگلیس و استرالیا مناسب‌تر است. البته لازم به ذکر است که شورای آموزش و پرورش کانادا (CMEC) ابزار آنلاینی برای متقاضیان ارائه کرده که با استفاده از آن می‌توان به سرعت هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف کانادا را محاسبه کرد.

عموما هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادایی بر مبنای چندین فاکتور و شاخصه متغیر است: در حال تحصیل در چه رشته‌ای باشید، اینکه دانشجوی بومی و یا بین‌المللی باشید و همچنین در چه مقطع تحصیلی ( لیسانس و فوق لیسانس) تمایل به تحصیل داشته باشید.

براساس آمار اخیر Statistics Canada شهریه دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادایی در سال تحصیلی ۲۰۱۸/۲۰۱۹ در مقطع کارشناسی به طور میانگین ۶٫۳ درصد افزایش قیمت داشته است. همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، هزینه تحصیل در کانادا مقوله‌ای است که بر مبنای فاکتورهای مختلف کاملا متغیر است، اما می‌توان گفت که به طور میانگین مبلغی معادل ۲۷٫۱۵۹ دلار کانادایی (معادل ۲۰٫۶۰۰ دلار آمریکا) برای دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی در هر سال است.

شهریه رشته‌های انسانی و هنر ارزان‌تر بوده و در عین حال رشته‌های مهندسی و پزشکی جزو گرانقیمت‌ترین رشته‌ها با شهریه تقریبی سالانه ۳۰٫۷۴۲ دلار کانادایی (معادل ۲۳٫۳۰۰ دلار آمریکا) هستند. جالب توجه است که شهریه مقطع کارشناسی ارشد به طور میانگین از کارشناسی کمتر بوده و درحدود ۱۶٫۴۹۷ دلار کانادایی (معادل ۱۲٫۵۰۰ دلار آمریکا) است و تنها یک درصد نسبت به سال تحصیلی گذشته افزایش قیمت داشته است. به دلیل وجود جزییات و اطلاعات فراوان در زمینه پرونده‌های تحصیلی و شرایط مختلف دانشجویان، پیشنهاد می‌شود جهت اطمینان از احراز شرایط لازم برای ادامه تحصیل در یکی ازدانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر کانادا، از مشاوره رایگان کانتر ویژه تحصیلی گروه نیلگام بهره‌مند شوید.

مشاوره رایگان اخذ ویزای تحصیلی کانادا۰۲۱-۷۵۲۳۷

نمره زبان مورد نیاز

همه دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادایی به این دلیل که عموما دروس به انگلیسی تدریس می‌شوند، خواستار این هستند که دانشجویان خارجی از درک خوبی از زبان انگلیسی برخوردار باشند. بدین خاطر داشتن مدرک TOEFL و یا IELTS با میانگین نمره ۶ – ۶٫۵ جزو موارد الزامی برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود.

البته همان طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم، متقاضیان واجد شرایط می‌توانند با پرداخت هزینه و گذراندن دوره‌های کوتاه مدت یکساله  ESL و یا EAP pathway در کالج‌های کانادا، بدون داشتن مدرک آیلتس و یا تافل به تحصیل خود در برخی از دانشگاه‌ها وکالج‌های کانادا ادامه دهند. نکته: نبود مدرک آیلتس و تافل در پرونده ویزای تحصیلی متقاضیان ایرانی بالای ۱۸ سال، حتی با وجود پذیرش پرونده از سوی کالج کانادایی مورد نظر، درصد ریسک ویزا نشدن پرونده را از سوی سفارت کانادا بالا می‌برد. از منظر آفیسر پرونده ویزای تحصیلی کانادا، گذراندن دوره‌های زبان و کسب مدرک مورد نیاز در کشور مبدا از لحاظ اقتصادی، منطقی‌تر و موجه‌تر بوده و گرفتن پذیرش تحصیلی برای گذراندن دوره‌های زبان در کشور کانادا، اغلب محل شک و شبهه تلقی شده و مورد پذیرش سفارت کانادا قرار نمی‌گیرد.

شرایط کار پس از تحصیل

به طورمعمول دانشجویان پس ازگذراندن دوره‌های ۲-۳ ساله کارشناسی کالج‌های کانادایی می‌توانند برای ویزای کار (open work) حداکثر سه ساله و جواز کار (PGWP) درخواست دهند و پس از گذراندن یک‌سال و کسب تجربه در رشته کاری مورد نظر، واجد شرایط برای اقامت دائم کانادا (PR) خواهند بود. البته برای دریافت جواز کار میبایست دارای شرایط ذیل باشید:

  • به هنگام تقاضای مجوزکار حداقل ۱۸ ساله باشید
  • حداقل برای ۸ ماه به طور پیوسته وتمام وقت مشغول به تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا باشید
  • دارای مدرک و یا تاییدیه‌ای ازدانشگاه و یا کالج خود مبنی بر گذراندن کامل کورس تحصیلی خود باشید
  • از یک دوره متوسطه کالج، مدرسه فنی/تجاری، دانشگاه دولتی و یا CEGEP در کبک فارغ التحصیل شده باشید
  • از یک دوره متوسطه خصوصی با شرایط و قوانین یکسان با موسسات آموزشی دولتی در کبک فارغ التحصیل شده باشید
  • از یک مدرسه خصوصی متوسطه در کبک که واجد شرایط برای برگزاری دوره‌هایی با مدت زمان ۹۰۰ ساعت یا بیشتر است و به اخذ دیپلم حرفه‌ای diplôme d’études professionnelles(DEP) و یا گواهینامه  de spécialisation professionnelle(ASP) منتهی می‌شود فارغ التحصیل شده باشید
  • از یک کالج خصوصی کانادایی که تحت قوانین استانی مجاز به ارائه مدارک لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا است، فارغ‌التحصیل شده باشد
  • در بازه زمانی ۹۰ روزه‌ای که دوره تحصیلی شما تکمیل شده است، برای مجوز کار درخواست دهید
  • به هنگام تقاضای مجوز کار از جواز تحصیلی معتبر برخوردار باشید

مطلب مرتبط: متوسط درآمد در کانادا

شرایط اخذ ویزای همراه

در بخش ویزای تحصیلی کانادا و مطلب تخصصی ویزای همراه دانشجویی کانادا به طور مفصل به جزییات اخذ ویزای همراه کانادا پرداخته شده است، اما یادآوری و آگاه‌سازی خانواده‌های همیشه نگرانی که می‌خواهند ازطریق این نوع از ویزا عزیزان خود را در خلال تحصیل درکشور کانادا همراهی کنند، خالی از لطف نیست. این نوع از ویزا تنها منحصر به خانواده فرد متقاضی تحصیل در کالج‌های کانادا نمی‌شود، بلکه در مقاطع بالای تحصیلی، مناسب دانشجویانی خواهد بود که تمایل دارند از همراهی همسر و فرزندان خود در خلال تحصیل در کانادا بهره‌مند شوند. به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی شما می‌توانید به منظور ملاقات همسر، فرزندان، شریک قانونی یا والدین خود آنها را به کشور کانادا دعوت کنید.

همچنین این امکان برای همسران دانشجویان خارجی فراهم شده تا در صورت واجد شرایط بودن و تمایل به اقامت طولانی مدت در کانادا، تقاضای مجوز کار یا همان (Work Permit) کنند. البته این گزینه تنها زمانی قابل دسترس است که شما یک دانشجوی تمام وقت در یکی از موسسات آموزشی زیر بوده و از مجوز تحصیل معتبر برخوردار باشید:

  • یک موسسه آموزشی دولتی مانند کالج، دانشگاه و یا CEGEP (کالج عمومی و فنی و حرفه‌ای)
  • کالج‌های خصوصی
  • موسسه یا مدرسه‌ای خصوصی که می‌تواند با تایید و مجوز استانی مدارک لیسانس، فوق لیسانس، دکترا صادر کنند
  •  مجوزکار صادر شده برای همسر و یا شریک قانونی تا زمان اعتبار مجوز تحصیل دانشجو معتبر است.
  • گزینه متداول دیگر اینست که پیش از ترک وطن، اعضای خانواده هم ازطریق سفارت و یا vfs کانادا برای ویزای Visitor ( و همچنین مجوز کار در صورت نسبت همسری) اقدام کنند.

این روند می‌تواند همزمان با پروسه درخواست مجوز تحصیلی شما به انجام برسد. چنانچه شما از قبل در حال تحصیل درکانادا باشید و خواستار دعوت خانواده خود برای ملحق شدن به خودتان باشید، می‌توانید با فرستادن مدارک ذیل از درخواست ویزای Visitor (توریستی) آنها پشتیبانی کنید:

  • دعوت‌نامه: شما میبایست به عنوان دانشجو دعوت‌نامه‌ای همراه با اطلاعات زیر برای عضو خانواده خود تنظیم کنید.
  • نام کامل فرد مورد نظر، آدرس و شماره تلفن
  • تاریخ تولد فرد
  • نام کامل ،آدرس و شماره تلفن شما (خانه و دفتر) درکانادا
  • تقاضای دعوت‌شان به کانادا و درج اطلاعات و جزییات مدت زمان اقامت‌شان
  • مدارک موقعیت فعلی تحصیلی شما در کانادا
  • یک کپی از مجوز تحصیلی
  • یک کپی از مجوز کار (در صورت برخورداری)
  • نامه تاییدیه ثبت نام از دفتر ثبت
  • اطلاعات پشتیبانی مالی ( تنها در صورتی که همسر و یا کودک خود را برای آمدن و ماندن در کنارتان در بازه تحصیلی خود دعوت می‌کنید مورد نیاز است)
  • کپی پرینت و اظهارات بانکی چهار ماهه اخیر شما
  • نامه توضیح مدت زمان و شرایط بورسیه، در صورت داشتن این ویژگی
  • ارائه نامه‌ای برای مشخص شدن حقوق شما، در صورت داشتن کاردر کانادا
  • ارائه نامه‌ اسپانسرینگ (در صورت داشتن این شرایط) که شامل اطلاعات وشرایط مالی‌شان می‌شود
  • مدارکی دال بر داشتن منابع مالی دیگر

نکته: چنانچه قصد دعوت عضوی ازخانواده خود به غیر از همسر را دارید ( برای مثال، یکی از والدین یا اقوام)، آنها میبایست برای مدت زمانی که قصد بازدید شما در خاک کانادا را دارند، از طریق مدارک مالی مکفی( ریز حساب بانکی، فیش حقوقی و غیره)، تمکن مالی خود را اثبات کنند. آنها همچنین میبایست توانایی اثبات وابستگی خود در کشور مبدا (از لحاظ کاری، خانوادگی و غیره) را به آفیسر پرونده داشته باشند.

با در  نظرگرفتن جزییات فراوان در امر اخذ ویزای تحصیلی و انجام هماهنگی برای دریافت پذیرش کالج و دانشگاه، نبود دسترسی به سفارت یا VFS کانادا در ایران، ضرورت تکمیل بودن مدارک برای ارائه به سفارت، همراهی و  مشاوره کارشناسان مجرب نیلگام در تمامی مراحل اخذ ویزا و استفاده ازخدماتی نظیر پیکاپ ویزا، می‌تواند تاثیر بسزایی در روند اخذ ویزای تحصیلی شما داشته باشد. از این رو می‌توانید با عقد قرارداد با گروه نیلگام و پرداخت مبلغ ۴ میلیون تومان، با اطمینان خاطر بیشتری در جهت تحصیل در یکی از کالج‌های کانادا گام بردارید.

سوالات متداول تحصیل در کالج‌های کانادا

چرا تحصیل در کالج‌های کانادا توصیه می‌شود؟

کانادا جز کشور‌های برتر در زمینه تحصیلی و کاری بوده و همواره به دنبال جذب نیروهای متخصص است. با تحصیل و یا ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا می‌توانید با اطمینان آینده شغلی خود را تضمین کرده و سبک زندگی مدرن و برتر را تجربه کنید.

روند عقد قرارداد پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی با گروه نیلگام به چه صورت است و چقدر هزینه دارد؟

با عقد قرارداد با گروه نیلگام، پس از ارزیابی وضعیت تحصیلی متقاضی درصورت احراز شرایط تحصیلی و مالی فرد، مدارک مورد نیازجمع‌آوری و تکمیل شده و به کالج مربوطه ارسال می‌شود، درصورت دریافت پذیرش اولیه از سمت کالج مربوطه بر طبق قوانین کالج، شهریه ترم یا یکساله توسط متقاضی پرداخت می‌شود و در آخر با دریافت نامه پذیرش نهایی (Letter of acceptance) و الصاق آن به مدارک ویزای فرد متقاضی، نسبت به دریافت ویزای تحصیلی فرد اقدام می‌شود.

آیا امکان استرداد شهریه اولیه کالج در صورت کنسل شدن برنامه متقاضی وجود دارد؟

تنها در شرایط خاص و ارائه نامه رسمی ریجکتی سفارت کانادا، این مورد امکان‌پذیر است اما اغلب امکان استرداد مبلغ پس ازنهایی سازی پذیرش دانشجو وجود ندارد.

فاصله یا Gap تحصیلی مجاز برای درخواست ویزای تحصیلی در مقاطع مختلف چقدر است؟

به طورمعمول برای پذیرش تحصیلی درمقطع لیسانس، حداکثر ۳ سال فاصله زمانی قابل توجیه‌ بوده و برای مقطع فوق لیسانس، حداکثر۵ سال می‌باشد. اما پیشنهاد می‌شود پیش از هر اقدامی با کارشناسان مجرب کانتر تحصیلی نیلگام در تماس باشید.

پذیرش مشروط به چه معنی است و درچه مواقعی مورد استفاده است؟

به نوعی از پذیرش تحصیلی گفته می‌شود که پیش شرط آن گذراندن دوره‌های لازم زبان درکشور مقصد برای دریافت مجوز تحصیل و ادامه تحصیل درکالج مورد نظر است. این نوع از پذیرش برای افرادی است که خواهان ادامه تحصیل در کانادا بدون برخورداری از مدرک آیلتس یا تافل هستند.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *