تحصیلی

شرایط ادامه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

شرایط ادامه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

با توجه به آماری که سالانه توسط موسسات مختلف در رابطه با کیفیت سیستم آموزشی و زندگی کشورهای مختلف جهان منتشر می‌شود، کانادا یکی از بهترین‌ها جهت ادامه تحصیل و زندگی به حساب می‌آید. سیستم

با توجه به آماری که سالانه توسط موسسات مختلف در رابطه با کیفیت سیستم آموزشی و زندگی کشورهای مختلف جهان منتشر می‌شود، کانادا یکی از بهترین‌ها جهت ادامه تحصیل و زندگی به حساب می‌آید. سیستم آموزشی از ابتدایی تا دوره‌های تخصصی دانشگاهی، موجب شده عنوان بسیاری از دانشگاه‌های مستقر در این کشور هر ساله در رنکینگ بین‌المللی خودنمایی کنند. این مسئله در کنار بسیاری مزایای دیگر، رویای تحصیل در کانادا را در ذهن بسیاری پرورش داده که برای به حقیقت رساندن آن، اولین گام کسب اطلاعات دقیق درباره شرایط تحصیل در کانادا است.

شرایط تحصیل در مدارس کانادا

بسیاری از والدین با بررسی شرایط و مزایای تحصیل در مدارس کانادا، به دنبال اعزام فرزندانشان به این کشور هستند. مدارس در کانادا به دو دسته مدارس دولتی و مدارس خصوصی تقسیم می‌شوند؛ اما پروسه دریافت پذیرش از آن‌ها چندان تفاوتی با هم ندارد. فرآیند دریافت پذیرش از مدارس دولتی زمان بیشتری نیاز دارد اما در تمام شهرها و شهرستان‌های کانادا در دسترس است.

شرایط دریافت پذیرش از مدارس کانادا

برخلاف مقاطع بالاتر که داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره بالای ۶ اهمیت بالایی دارد، مدرک زبان برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی برای تحصیل در مدارس کانادا اجباری نیست. البته برای فردی که قصد زندگی و تحصیل در کشور کانادا را دارد، باید آشنایی با زبان انگلیسی یکی از گام‌های نخست باشد. اولین مقطع تحصیلی در کانادا از ۶ سالگی آغاز می‌شود اما برای اطمینان از دریافت ویزا برای دانش‌آموز، پیشنهاد می‌شود در سنین بالای ۱۰سال اقدام به دریافت پذیرش شود.

پذیرش در مدارس برای ماه‌های سپتامبر و ژانویه صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل، باید حداقل یک‌ماه پیش از این تاریخ برای دریافت پذیرش اقدام کرد. برخی مدارس در هنگام ثبت‌نام شهریه یک‌ساله را دریافت می‌کنند، به همین دلیل متقاضی باید توانایی پرداخت هزینه ۸هزار تا ۳۰هزار دلاری را در این مرحله داشته باشد. افزون بر این، هزینه یک‌سال زندگی در کانادا نیز باید در حساب دانش‌آموز یا والدین او موجود باشد. دانش‌آموزان زیر ۱۹ سال (در مدارس برخی ایالت‌ها زیر ۱۸سال) باید فردی را به عنوان قَیِم معرفی کنند؛ قیم می‌تواند یک کانادایی بالای ۲۱ ساله باشد یا فرد ایرانی با اقامت دائم کانادا. قیم باید در مناسبات مدارس حاضر شود و بتواند از دانش‌آموز حمایت کند. البته برخی مدارس (بیشتر مدارس خصوصی) برای یافتن قیم مناسب دانش‌آموز را یاری می‌کنند.

شرایط دریافت ویزای دانش‌آموزی کانادا

همان‌طور که گفته شد، سفر دانش‌آموزان زیر ده سال به کانادا با هدف تحصیل، مورد تایید افسر ویزا قرار نمی‌گیرد؛ به همین دلیل اقدام به دریافت پذیرش برای افراد زیر ده سال پیشنهاد نمی‌شود. ارائه تمکن مالی کافی (مبلغ شهریه و هزینه یک‌سال زندگی در کانادا) برای افسر ویزا اهمیت زیادی دارد.

شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا

براساس نوع رشته و دانشگاه محل تحصیل، شرایط متفاوتی پیش روی متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های کانادا وجود دارد، اما به‌طور کلی ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا، آخرین مدرک تحصیلی با نمره معدل متوسط به بالا، شرایط سنی با توجه به مقطع تحصیلی و … برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا اهمیت بالایی دارد. البته برای افرادی که دانش کافی در زبان انگلیسی ندارند اما شرایط دیگر دریافت پذیرش را پوشش می‌دهند، پذیرش مشروط از دانشگاه یا کالج داده می‌شود؛ در این صورت دانشجو به شرط گذراندن دوره زبان، پذیرش از رشته تخصصی خود را دریافت می‌کند.

دوره‌های مقاطع تحصیلی در نظام آموزشی کانادا

یکی از موسسات آموزش عالی در کانادا که طرفداران بیشتری میان ایرانیان دارد، کالج است؛ سیستم آموزشی در کالج به‌گونه‌ای طراحی شده تا دانشجو در زمان کمتری برای بازار کار آماده شود. تحصیل در کالج‌های کانادا یک تا چهار سال زمان می‌برد و برای متقاضیان زیر سی‌سال مناسب است. هزینه شرکت در این دوره‌ها بستگی به شهر و رشته تحصیلی حدود ۷هزار تا ۲۰هزار دلار کانادا اعلام شده است. تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های کانادا بسته به رشته تحصیلی سه تا پنج سال زمان نیاز دارد.

البته دوره‌های پیش‌نیاز درسی و زبان ممکن است این دوره را طولانی‌تر کند. برای دریافت پذیرش از این دوره باید تا ۲۵سالگی اقدام کرد. به‌طور میانگین، شرکت در این دوره حدود ۱۴هزار تا ۱۷هزار دلار کانادا هزینه در بردارد. دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا حدود دو سال زمان نیاز دارد. اعطای پذیرش از سوی دانشگاه برای این مقطع به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که سوابق تحصیلی و پژوهشی خوبی داشته باشند. دریافت پذیرش از برخی دانشگاه‌ها نیارمند ارائه توصیه‌نامه تحصیلی از طرف دانشگاه یا استادان مقطع قبلی (کارشناسی) است. شهریه این دوره بسته به رشته و محل تحصیل، ۱۶هزار تا ۲۰هزار دلار کانادا برآورد شده است. بسته به شرایط دانشجو، کمک‌هزینه‌های تحصیلی از سوی دانشگاه و دولت کانادا نیز اعطا می‌شود که هزینه قابل‌توجهی از تحصیل و زندگی در کانادا را پوشش می‌دهد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

پس از دریافت پذیرش از موسسات عالی آموزشی معتبر کانادا، نوبت به اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی می‌‎رسد. یکی از موارد مهم برای دریافت این ویزا، ارائه انگیزه‌نامه تحصیلی مفصل و کامل در مقاطع مختلف است. توجه داشته باشید که این نامه‌ها به دقت بررسی می‌شوند و در صورت کپی بودن یا غلط دستوری داشتن، رد خواهند شد. درصورتی که طول دوره تحصیلی پذیرفته شده شش‌ماه یا کمتر از شش‌ماه باشد، ویزای تحصیلی صادر نمی‌شود. در کنار مدارک معتبر بین‌المللی مبنی بر دانش زبان انگلیسی و نامه ارائه تمکن مالی، سن دانشجو نیز برای افسر ویزا اهمیت دارد. گپ‌تحصیلی یا همان وقفه تحصیلی نیز برای دریافت ویزا مهم است؛

دریافت ویزا برای متقاضیان تحصیل در کانادا با ۳۵ سال به بالا بسیار دشوار و دور از ذهن است!

هزینه بررسی مدارک ویزای تحصیلی کانادا، برای هر فرد ۱۵۰ دلار کانادا اعلام شده و هزینه انگشت‌نگاری به تنهایی ۸۵ دلار است.

ویزای همراه دانشجویان و دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در کانادا

در حین تحصیل در مدارس کانادا، مادر می‌تواند دانش‌آموز (افراد زیر ۱۸ سال) را همراهی کند؛ برای این منظور، دانش‌آموز پس از دریافت پذیرشِ مدرسه، باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کند و پس از دریافت ویزا باید برای مادر اقدام کرد. توجه داشته باشید که بر اساس قوانین کشور کانادا، در این مرحله تنها برای ویزای همراه مادر (و نه پدر) اقدام می‌شود. با ویزای همراه، مادر اجازه کار یا تحصیل در کانادا را نخواهد داشت؛

البته شرکت در دوره‌هایی که کمتر از شش‌ماه به‌طول انجامد، مشکلی ایجاد نمی‌کند. برای دانشجویان متاهلی که اقدام به دریافت پذیرش کرده‌اند، ویزای تحصیلی برای دانشجو، و ویزای همراه برای همسر وی درخواست می‌شود. ویزای همراه برای همسر ویزای کار است؛ به این معنا که همسر دانشجو اجازه کار تمام‌وقت در کانادا را خواهد داشت.

مزایای تحصیل در کانادا

مدارک دانشگاهی کانادا در تمام دنیا معتبر است؛ به‌عبارتی دیگر، دانشجویان برای ادامه تحصیل در تمام نقاط جهان می‌توانند مدارک دانشگاهی خود را ارائه دهند. به‌نسبت دیگر کشورهای انگلیسی‌زبان، تحصیل در کانادا هزینه کمتری دارد؛ شهریه دانشگاه‌ها و هزینه زندگی در این کشور بسیار معقول و به‌صرفه است. دریافت پذیرش از موسسات آموزش عالی کانادا برای ایرانیان نیز به نسبت دیگر کشورها به‌سهولت امکان‌پذیر است. با ویزای تحصیلی کانادا به دانشجو اجازه داشتن کار نیمه‌وقت (تا ۲۰ساعت کار در هفته) نیز داده می‌شود.

شرایط کار دانشجویی در کانادا

یکی از مزایای تحصیل در کانادا، داشتن کار دانشجویی است. با کار دانشجویی و درآمد مختصر آن، می‌توان بخشی از هزینه‌ها را پوشش داد و البته تجربه کافی اندوخت؛ چراکه داشتن تجربه کار در کانادا، حتی کار دانشجویی، برای کارفرمایان اهمیت ویژه‌ای دارد. دانشجو با ارائه رزومه کاری خود، پس از اتمام دوره به سادگی می‌تواند برای کار تمام‌وقت پس از فارغ‌التحصیلی اقدام کند که در نهایت منجر به اقامت دائم می‌شود.

دانشجویان ایرانی در کانادا

در حال حاضر شمار ایرانیان مقیم کشور کانادا رقم قابل‌توجهی رسیده است؛ طبق آماری که در سال ۲۰۱۶ اعلام شد، حدود ۲۱۰هزار ایرانی در ایالت‌های بزرگی هم‌چون انتاریو (به‌خصوص در جنوب این ایالت)، بریتیش کلمبیا و کبک زندگی می‌کنند؛ البته در سال‌های اخیر به شمار این جمعیت بسیار افزوده شده است. تعداد زیادی از جمعیت ایرانیان دستاوردهای علمی ارزنده‌ای داشته‌اند و نام ایرانیان را در این کشور زنده نگه داشته‌اند. در این میان می‌توان به نام‌های شخصیت‌های مهمی هم‌چون پیام اخوان، کاوه فرخ، حمیدرضا حبیبی، رامین جهان‌بیگلو، فریبرز لاچینی و شهرزاد مجاب اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *