تحصیلی

معرفی کامل دانشگاه آیدین استانبول و شرایط ادامه تحصیل

اولویت دانشجویان ترکیه در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی این کشور، دانشگاه آیدین استانبول İstanbul Banliyösü است که از موسسات آموزشیِ تازه‌تاسیس استانبول برشمرده می‌شود. دانشگاه آیدین از مشهورترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که با تجربه چندساله از هزاران دانشجوی بین‌المللی میزبانی می‌کند. بسیاری از متقاضیان ایرانی تحصیل در ترکیه، نام این دانشگاه را در لیست اولویت‌های خود برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر قرار داده‌اند؛ اما دلیل این همه شهرت چیست؟

دانشگاه آیدین استانبول

کالج آنادولو بیل Anadolu Bil در سال ۲۰۰۳ بنیان نهاده شد و چنان گسترش یافت که تنها پنج سال پس از تاسیس، در سال ۲۰۰۷ با عنوان دانشگاه آیدین استانبول (IAU) کار خود را با قدرت بیشتر آغاز کرد. دانشگاه خصوصی آیدین استانبول با شعار «به‌سوی آینده‌ای روشن aydınlık bir geleceğe» با همراهی بنیاد آموزش و فرهنگ منطقه آناتولی در هجدهم مِی ۲۰۰۷ در مرکز شهر استانبول در فضای ۱۷۵هزار مترمربعی تاسیس شد. با تکمیل پارک علم و فناوری در این مرکز آموزش عالی که تاکنون لقب بزرگ‌ترین پارک فناوری ترکیه را از آن خود کرده است، حدود ۳۰هزار مترمربع به مساحت دانشگاه افزوده شد. عنوان این دانشگاه از نام بنیان‌گذار و رئیس این دانشگاه دکتر مصطفی آیدین Dr. Mustafa Aydın برگرفته شده است.

فضای پویایی که این دانشگاه برای دانشجویانِ خلاق ایجاد کرده، موجب شده که آثار علمی و پژوهشی بی‌شماری در جهان مقالات و کتاب‌های تخصصی خلق شود. این دانشگاه نشریات منحصر به‌فرد خود را در قالب مجله، بولتن‌های الکترونیکی و گاهنامه‌های کاغذی یا الکترونیکی منتشر می‌کند و یافته‌های علمی متخصصان و دانشجویان را در دسترس علاقمندان سراسر جهان قرار می‌دهد. در دانشگاه آیدین استانبول بخش‌های متفاوت تخصصی و تفریحی بسیاری برای رفاه حال دانشجویان درنظر گرفته شده است؛ آزمایشگاه‌های متعدد، کتابخانه، رستوران، کلاس‌های ورزشی، هنری و زبان‌های خارجی، خوابگاه و … از جمله خدمات این دانشگاه است که در ادامه مفصل به آن‌ها خواهیم پرداخت.

سالانه حدود چهل‌هزار دانشجو وارد دانشگاه آیدین می‌ش وند و به همین تعداد نیز سالانه از آن فارغ‌التحصیل می‌شوند؛ طبق آمار منتشر شده از این دانشگاه، حدود ۸۳٫۶% از جمعیت فارغ‌التحصیلان، جذب مشاغل تخصصی می‌شوند.

حدود ۳۵۰۰ نفر از جمعیت دانشجویان ورودی این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. دانشگاه آیدین استانبول ۴۵۰ شریک آموزشی از تمام نقاط جهان دارد و در برنامه‌های تبادل دانشجو با دانشگاه‌های اروپایی و امریکایی نیز شرکت کرده است.

رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه

دانشگاه آیدین استانبول مورد تایید اتحادیه اروپا و دومین دانشگاه خصوصی در ترکیه است که امکانات مناسب را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. در این دانشگاه ۶۳ رشته در مقطع کارشناسی، ۷۴ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۷ رشته تخصصی برای مقطع دکترا ارائه می‌شود. دانشگاه آیدین استانبول برای رشته‌های علوم پزشکی ۲۱ آزمایشگاه با تجهیزات کامل در اختیار دانشجویان و دانش‌پژوهان قرار می‌دهد.

دانشکده‌های دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه خصوصی و غیرانتفاعی آیدین استانبول که انتخاب اول شهروندان ترکیه است، در زیرمجموعه‌های کوچک‌تری به دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی خدمات‌رسانی می‌کند؛ آیدین استانبول از دانشکده‌های علوم انسانی، مهندسی و معماری، دانشکده اقتصاد و بازرگانی، دانشکده هنر، دانشکده علوم تربیتی، دانشکده حقوق، دانشکده دندانپزشکی و دپارتمان‌های دوره‌های کوتاه‌مدت زبان تشکیل شده است.

مقطع کارشناسی در دانشگاه آیدین استانبول

همچون دیگر دانشگاه‌های مطیع سیستم آموزشی ترکیه، در دانشگاه آیدین استانبول نیز تحصیل در مقطع کارشناسی ۴سال به طول می‌انجامد. این مقطع تحصیلی بیش از دیگر مقاطع تحصیلی مورد توجه دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته که در ورودی‌ سپتامبر (پاییز) جذب این دانشگاه می‌شوند. شمار رشته‌های ارائه شده برای این مقطع به ۵۵ می‌رسد که در ۱۱دانشکده بالا ارائه می‌شود. به‌طور میانگین، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه آیدین استانبول نسبت به رشته تحصیلی سالانه از ۲۵۰۰ تا ۴۸۵۰ دلار امریکا متفاوت است.

مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آیدین استانبول

طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه دو سال است و ۵۶ رشته تخصصی مختلف در دانشگاه آیدین استانبول برای این مقطع ارائه می‌شود. هزینه کل دوره کارشناسی ارشد برای دانشجویانی که در رشته کارشناسی خود ادامه تحصیل می‎دهند ۴۲۰۰ دلار امریکا اعلام شده است؛ در حالی‌که برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویانی که اقدام به تغییر رشته کرده‌اند، مبلغ ۴۴۵۰ دلار امریکا در نظر گرفته شده است.

مقطع دکترا در دانشگاه آیدین استانبول

شمار رشته‌های تخصصی برای مقطع دکترا در دانشگاه استانبول به ۲۱ مورد می‌رسد. برای تحصیل در این مقطع رشته مورد انتخاب متقاضی نباید تفاوتی با رشته مدرک کارشناسی ارشد وی داشته باشد. هزینه تمام دوره دکترا در این دانشگاه ۶۷۰۰ دلار امریکا است که می‌توان آن‌را در ۴ نوبت پرداخت کرد.

دریافت پذیرش از دانشگاه آیدین استانبول

پذیرش از دانشگاه آیدین استانبول سالانه در دو نوبت اتفاق می‌افتد. در ورودی سپتامبر (ورودی پاییز) برای تمامی مقاطع تحصیلی می‌توان اقدام کرد اما ورودی بهار تنها مختص تحصیلات عالیه است؛ به‌عبارت دیگر، برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، علاوه‌بر پاییز می‌توان برای ورودی بهار نیز اقدام کرد. مشاوره ادامه تحصیل در ترکیه۰۲۱-۷۵۲۳۷ برای درخواست پذیرش از این دانشگاه تنها کافی‌ است آخرین مدرک تحصیلی ارائه شود.

زبان آموزشی در دانشگاه آیدین استانبول، انگلیسی و ترکی استانبولی است؛ به همین دلیل ارائه مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی مانند تافل با حداقل نمره ۷۹ یا آیلتس با حداقل نمره ۶٫۵ در هنگام درخواست پذیرش موردنیاز است. البته این دانشگاه کلاس‌های زبان انگلیسی و ترکی نیز برگزار می‌کند؛ برای افرادی که نمره مناسب در مدرک زبان مورد نظر را نداشته باشند، باید ابتدا در این دوره‌ها شرکت کنند و بعد از آن دوره تخصصی را آغاز کنند.

پس از ثبت‌نام، به تمامی شرکت‌کنندگان بیمه دانشجویی تعلق می‌گیرد؛ با این بیمه در صورت نیاز به خدمات پزشکی، دانشجو تنها ۵۰درصد هزینه درمان را می‌پردازد. افزون‌بر این، برای کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل و تفریح در سطح شهر، استانبول کارت و موزه کارت نیز به دانشجویان ارائه می‌شود. تمامی خدمات ریجستری تلفن همراه و دریافت سیم‌کارت معتبر این کشور در داخل دانشگاه انجام می‌پذیرد و مراجعه در دفترها و ادارات مربوطه دیگر نیاز نیست.

برای سهولت در روند آموزش زبان انگلیسی و ترکی در کمپوس‌های دانشگاهی آیدین استانبول، کلاس‌های زبان مخصوص دانشجویان برگزار می‌شود. در کنار این کلاس‌ها، رشته‌های ورزشی و هنری نیز در این کمپوس‌ها پوشش داده می‌شود.

اقامت در حین تحصیل در دانشگاه آیدین استانبول

در کمپوس‌های دانشگاه ۲۵۴ اتاق در سطح هتل‌های ۵ستاره در فضایی بالغ‌بر ۱۸هزار مترمربع بنا شده است. این اتاق‌ها ظرفیت میزبانی از حدود ۶۰۰ دانشجو را دارند. در فضای مشترک این خوابگاه‌ها سالن تماشای تلویزیون، سالن‌های حرفه‌ای پیلاتس و فیتنس، کتابخانه و سالن مطالعه، سالن بازی، کافه و رستوران، آشپزخانه با تجهیزات لازم، اتاق موسیقی، اتاق لباس و اتو، نمازخانه و … نیز تعبیه شده است.

افزون بر خوابگاه‌های مستقر در کمپوس‌ها، طی قراردادهایی که دانشگاه آیدین استانبول با موسسات ارائه خدمات منعقد کرده، هزینه اقامت دانشجویان کاهش یافته است. هزینه این خوابگاه‌ها بسته به وسعت و نفرات ماهانه از ۷۸ دلار تا ۲۲۷ دلار امریکا است. در این دانشگاه خوابگاه‌های ویژه بانوان نیز وجود دارد.

زندگی دانشگاهی در آیدین استانبول

هفت کمپوس متعلق به دانشگاه آیدین استانبول در سراسر این شهر پراکنده شده است. دانشجویان دوره‌های دوساله کوتاه‌مدت به همراه دانشجویان دوره کارشناسی در کمپوس فلوریا Florya Campus اقامت دارند که در ده دقیقه‌ایِ فرودگاه بین‌المللی آتاتورک قرار دارد. متقاضیان دوره منحصرا زبان در این دانشگاه نیز در کمپوس باغچه‌لی‌اولر Bahçelievler Campus در شش کیلومتری کمپوس اصلی دانشگاه استقرار دارند.

مزایای تحصیل در دانشگاه آیدین استانبول

در سال ۲۰۱۸ دانشگاه آیدین استانبول مفتخر به کسب مقام بهترین دانشگاه سال از طرف مجله “اکوویترین ترکیه” شد و لیبل بین‌المللی Lable ECTS را از آن خود کرد؛ این لیبل به دانشگاه‌هایی اعطا می‌شود که از سوی نظام آموزشی اروپا و امریکا تایید شده باشند. در سال ۲۰۱۶ نیز نام این دانشگاه به عنوان برترین و بزرگترین دانشگاه وقفی ترکیه اعلام شد.

با در نظرگرفتن نمره ۱ تا ۵، دانشگاه آیدین استانبول در یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۹، نمره ۴٫۶ را برای کسب رضایت دانشجویان بین‌المللی دریافت کرد.

با احتساب امتیازات بالا به آسانی می‌توان به دلیل شهرت و محبوبیت این دانشگاه در ترکیه و خارج از مرزهای این کشور پی برد. اما مزایای تحصیل در این دانشگاه محدود به موارد نیست. دانشجویان این دانشگاه در کنار ارتقای سطح دانش و تخصص خود، با عضویت در کلوب‌های هنری و ورزشی به پرورش دیگر استعدادهای خود نیز می‌پردازند.

کلوپ اندیشه آتاتورک، باشگاه کتابخوانی در کتابخانه دانشگاه، کلوپ لجستیک BILLOK، باشگاه جواهرات و هنرهای دستی، باشگاه عکاسی، کلوپ موتورسواران، کلوپ موسیقی، کلوپ رباتیک، باشگاه ترجمه، باشگاه هنر و ادبیات، کلوپ محیط زیست، باشگاه ضد سیگاری‌ها، باشگاه رقص محلی، باشگاه سینمایی‌ها، باشگاه تئاتر و هنرهای تجسمی و … از جمله فرصت‌هایی است که آیدین استانبول در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه آیدین استانبول

برای دریافت پذیرش از این دانشگاه باید به زمان ورودی دانشگاه‌ها توجه کرد اما پیش از این تاریخ باید برای بهبود دانش زبان انگلیسی اقدام کرد. از دیگر مدارکی که باید در این مرحله ارائه شود، کپی و یا فایل اسکن شده پاسپورت، عکس و فایل اسکن شده آن و کپی یا فایل اسکن آخرین مدرک تحصیلی است.

درصورت داشتن مدرک زبان انگلیسی یا ترکی، باید اسکن آن را برای دانشگاه فرستاد؛ در غیر این صورت، باید در کلاس‌های زبان انگلیسی و ترکی که در محل دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت کرد و مدرک آن را پیش از شروع کلاس‌های رشته تخصصی موردنظر برای پذیرش ارائه داد.

سیستم نمره‌دهی در دانشگاه آیدین ترکیه

تلاش دانشجو و ارائه تکالیف محوله در ارزیابی نهایی اهمیت ۴۰ درصدی دارد. به‌طوری‌که نمره نیم‌ترم از ۱۰۰ محاسبه می‌شود؛ ۴۰ نمره مربوط به فعالیت‌های کلاسی و ۶۰ نمره مربوط به امتحان کتبی است. برای قبولی از درس باید نمره پایان‌ترم بالاتر از ۶۰ باشد. برای ارزیابی نمرات تحصیلی خود و تطبیق آن با سیستم ارزیابی دانشگاه آیدین استانبول، می‌توانید از جدول زیر استفاده کنید. ستون IAU برای دانشگاه آیدین استانبول نوشته شده و ECTS مربوط به سیستم ارزیابی متداول در اروپا European Credit Transfer and Accumulation System است.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در ترکیه

در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ هزینه تحصیل در دانشگاه آیدین استانبول سالانه ۲۵۰۰ تا ۴۸۵۰ اعلام شده است. نکته مورد توجه در مورد پرداخت شهریه این است که در سال اول، شهریه یکسال از دانشجو دریافت می‌شود اما در سال‌های تحصیلی بعدی، شهریه در هنگام انتخاب واحد در آغاز هر ترم پرداخت می‌شود. طبق لیستی که دانشگاه آیدین استانبول منتشر کرده است، کمترین شهریه متعلق به آموزش زبان عربی و بیشترین شهریه متعلق به رشته‌های حقوق، مدیریت، اقتصاد، مهندسی و علوم پزشکی است.

استانبول گران‌ترین شهر ترکیه محسوب می‌شود اما در قیاس با دیگر شهرهای اروپای شرقی، باید گفت زندگی در استانبول بسیار مقرون به‌صرفه است.

زندگی دانشجویی در این شهر نیمه‌آسیایی و نیمه‌اروپایی بسته به سبک زندگی، ماهانه ۱۵۰ تا ۶۰۰ یورو معادل ۱۶۴ تا ۶۵۶ دلار امریکا هزینه دارد؛ البته این میزان شامل هزینه کرایه محل سکونت نیز می‌شود. یکی از مزایای تحصیل در ترکیه، کمک‌هزینه‌های تحصیلی متنوعی است که از سوی دانشگاه‌ها به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود که در هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور بسیار تاثیرگذار است. دانشگاه آیدین استانبول نیز از این جرگه خارج نیست و کمک‌هزینه‌های ۵۰ تا ۷۵ درصدی برای دانشجویان واجد شرایط درنظر گرفته شده است.

بورس تحصیلی دانشگاه آیدین استانبول

برای دریافت بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی از دانشگاه آیدین استانبول، متقاضی باید حداقل یک‌ترم در دانشگاه گذرانده باشد و معدل خوبی نیز کسب کرده باشد. افزون بر موفقیت‌ها و سوابق آکادمیک متقاضی دریافت بورسیه، فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی دانشجو نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. برای شرکت در آزمون ارزیابی کمک‌هزینه تحصیلی دانشگاه آیدین استانبول باید در سایت این دانشگاه نام‌نویسی و فرم تکمیل‌ شده پذیرش کمک‌هزینه تحصیلی را ارسال کرد.

در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ حدود صدنفر ایرانی موفق به دریافت بورسیه ۲۵ تا ۱۰۰ درصدی شده‌اند!

برنامه‌های بین‌المللی در دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول در سه برنامه بین‌المللی اقدام به پذیرش و انتقال دانشجویان خارجی و داخلی می‌کند. با شرکت در این برنامه‌ها دانشجویان ایرانی می‌توانند با گذراندن یک دوره مشخص اقدام به درخواست ادامه تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی و امریکایی کنند. دانشگاه آیدین استانبول با ۳۰ دانشگاه در آمریکای شمالی، ۱۵ دانشگاه در آمریکای جنوبی، ۳۱۷ مورد در اروپا، ۱۱ مورد در آفریقا و ۸۳ دانشگاه در آسیا تبادل دانشجو دارد.

برای درخواست انتقال از این دانشگاه به کشورهای دیگر باید به عنوان دانشجوی تمام‌وقت در دانشگاه آیدین استانبول مشغول تحصیل شد؛ در این صورت باید ۶۰ واحد درسی در این دانشگاه گذرانده شود و حداقل نمره ۲٫۵ برای معدل GPA را بدون رد شدن کسب شود. بعد از این مرحله باید رضایت دانشگاه و کشور مقصد را برای پذیرش جلب کرد. بیشتر دانشجویان ورودی با برنامه‌هایی هم‌چون اراسموس برای تحصیل در مقطع کارشناسی وارد ترکیه می‌شوند و از این میان ۷۷ درصد از دانشجویان ورودی در مقطع کارشناسی، ۴درصد در مطقع کارشناسی ارشد و ۸درصد در مقطع دکترا دانشگاه آیدین استانبول به تحصیل می‌پردازند.

از این دانشجویان، ۴۷ درصد در دانشکده علوم اقتصاد و مدیریت مشغول به تحصیل می‌شوند و ۱۸ درصد در دانشکده مهندسی به این قبیل رشته‌ها گرایش می‌یابند:

پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه آیدین استانبول

برای ارتقا سیستم آموزشی و توسعه مهارتهای علمی-پژوهشی استادان، دانشگاه آیدین در پروژه‌های تحقیقاتی و آموزشی متعددی شرکت و سرمایه‌گذاری کرده است. بسیاری از این پروژه‌ها با حمایت سازمان‌های دیگر مانند وزارت امورخارجه امریکا یا اتحادیه اروپا در سطح بین‌المللی برگزار شده و خروجی‌هایی ارزنده همچون اپلیکیشن‌های آموزشی (اپلیکیشن آزمایشگاه علوم و فناوری) در نتیجه این پروژه‌ها عرضه شده است. برخی از این پروژه‌ها هزینه‌هایی ۸۰ هزار تا ۱۸۰ هزار یورویی در بر داشته که این حامیان (اتحادیه اروپا) متحمل شده است.

پردیس یا کمپوس اصلی دانشگاه آیدین استانبول در فلوریا Florya قرار گرفته و موقعیت آن در سطح شهر به‌گونه‌ای طراحی شده تا بتوان از هرنقطه‌ای با استفاده از حمل و نقل عمومی به دانشگاه دسترسی پیدا کرد. این منطقه به برگزاری جشنواره‌ها و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی در استانبول شهرت دارد و یکی از محله‌های نزدیک به فرودگاه بین المللی استانبول محسوب می‌شود. البته ناگفته نماند که آیدین استانبول پردیس‌های کوچکتری را در مرکز شهر دایر کرده و دوره‌های زبان انگلیسی یا زبان ترکی استانبولی را در آن فضاها نیز برگزار می‌کند.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *