اخبار

بهترین مشاغل برای اخذ ویزای کاری آلمان

بهترین مشاغل برای اخذ ویزای کاری آلمان

«عنوان خبر»


15 شغل برتر که ممکن است به خارجی ها برای دریافت ویزای کار آلمان کمک کند


 • آلمان با کمبود نیروی کار در بخش‌های مختلفی از جمله تولید، بهداشت و درمان، فناوری اطلاعات، ساخت و ساز و حمل و نقل مواجه است.
 • با توجه به کمبود نیروی کار و افزایش جمعیت سالمند، آلمان ممکن است برای پر کردن این کمبودها به کارگران خارجی نیاز داشته باشد.
 • بالاترین حقوق برای مشاغل در آلمان در سال ۲۰۲۴ به پزشکان اختصاص دارد و پس از آن کارشناسان بانکداری، امور مالی و بیمه، مهندسان و متخصصان فناوری اطلاعات قرار دارند.

چکیده خبر:

طبق گزارش کمبود و مازاد نیروی کار سال ۲۰۲۳، آلمان کمبود نیروی کار را در ۷۳ شغل گزارش کرده است. بخش‌های تولیدی، بهداشت و درمان، فناوری اطلاعات، ساخت‌وساز و حمل‌ونقل از جمله بخش‌های متأثر هستند.

علاوه بر کمبود نیروی کار، آلمان با افزایش جمعیت سالمند نیز مواجه خواهد شد. طبق آمار رسمی این کشور، Destatis، تعداد افراد بالای ۶۷ سال در دهه‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۳۰ به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر، پیش‌بینی می‌شود تعداد افراد در سن کار در سال‌های آینده کاهش یابد.

متن خبر

بر اساس گزارش مؤسسه آمار آلمان (Destatis):

تعداد افراد در سن کار در ۱۵ سال آینده بین ۱.۶ تا ۴.۸ میلیون نفر کاهش خواهد یافت.

این موضوع حاکی از آن است که آلمان برای جبران کمبود نیروی کار احتمالاً به نیروی کار خارجی روی بیاورد. بنابراین، اتباع خارجی که در مشاغل مورد تقاضا قرار دارند و مایل به کار در آلمان هستند، ممکن است شانس بیشتری برای دریافت ویزای کار داشته باشند.

با توجه به آخرین گزارش اداره کار اروپا، برخی از مشاغلی که در آلمان با کمبود نیروی کار مواجه هستند عبارتند از:

 1. رانندگان حرفه‌ای
 2. کاربران ماشین‌آلات (برای صنایع مختلف)
 3. آماده‌سازان غذا (نانواها، شیرینی‌پزها، قصاب‌ها، ماهی‌فروش‌ها و غیره)
 4. تکنسین‌های الکترونیک
 5. برق‌کارها
 6. سرپرستان کارگاه‌های ساختمانی
 7. بنّاها و کارگران مرتبط
 8. پزشکان عمومی
 9. متخصصان همکار پرستار
 10. متخصصان حوزه سلامت که در جای دیگری طبقه‌بندی نشده‌اند
 11. فیزیوتراپیست‌ها
 12. تکنسین‌های مهندسی (الکترونیک، برق و عمران)
 13. برنامه‌نویسان کاربردی
 14. توسعه‌دهندگان نرم‌افزار
 15. معلمان و مربیان

۱۰ شغل پردرآمد برتر در آلمان، پزشکان در صدر فهرست

طبق رتبه‌بندی انجام‌شده توسط stepstone.de، پزشکان با درآمد خالص متوسط سالانه ۹۴.۷۵۰ یورو، در صدر لیست پردرآمدترین مشاغل آلمان در سال ۲۰۲۴ قرار دارند.

پس از پزشکان، متخصصان بانکداری، امور مالی و بیمه (۵۷.۰۰۰ یورو)، مهندسان (۵۶.۰۰۰ یورو)، مشاوران مدیریت (۵۴.۰۰۰ یورو) و متخصصان فناوری اطلاعات (۵۴.۰۰۰ یورو) قرار گرفته‌اند.

در ردیف‌های بعدی این لیست ده تایی، مشاغلی با درآمد خالص متوسط ۵۰.۰۰۰ یورو یا کمتر به چشم می‌خورد، از جمله مدیران بازاریابی و روابط عمومی (۵۰.۰۰۰ یورو)، مدیران منابع انسانی (۴۵.۵۰۰ یورو)، کارمندان فروش (۴۳.۰۰۰ یورو)، صنعتگران ماهر (۴۰.۲۵۰ یورو) و کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی (۳۹.۰۰۰ یورو).

در همین حال، طبق گزارش TimeCamp، حداقل حقوق ناخالص در آلمان برای یک کارمند تمام وقت، از حدود ۲.۱۵۱ یورو در ماه متغیر است. از طرف دیگر، متوسط حقوق ناخالص ماهانه بین ۳.۵۰۰ تا ۳.۸۰۰ یورو برآورد می‌شود.

ترکیه بیشترین ملیت خارجی در بازار کار آلمان

طبق گزارش اداره کل اشتغال فدرال آلمان، در آوریل ۲۰۲۴ بیش از ۳۵ میلیون نفر در این کشور مشغول به کار بوده‌اند. از این تعداد، ۲۹.۶ میلیون نفر آلمانی بوده‌اند و ۵.۴ میلیون نفر باقی‌مانده، اتباع خارجی بوده‌اند.

ترکیه با بیش از ۵۷۳ هزار شهروند ترک شاغل در آلمان در آوریل ۲۰۲۴، به عنوان رایج‌ترین ملیت خارجی در بازار کار آلمان شناخته شده است.

همانطور که اداره کل اشتغال فدرال اشاره کرده، این لیست شامل کارگرانی است که مشمول پرداخت حق بیمه اجتماعی (ارزش شش ماهه) می‌باشند.

منبع: VisaGuide.World

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *