آب و هوای کانادا چگونه است؟گرم‌ترین نقطه کانادا کجاست؟ گرم‌ترین شهرهای کانادا کدامند؟ پاسخ به سئوالاتی از این دست در خصوص کشوری که تلقی عموم مردم از آب و هوای آن، اقلیمی سرد همراه با یخبندان‌های سراسری است شاید راهنمایی مناسب برای یافتن بهترین مکان برای زندگی در کانادا باشد.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با بهترین شهرهای کانادا از نظر آب و هوا و در نهایت بهترین مکان برای زندگی در کانادا آشنا شوید.

آب و هوای کانادا

اگرچه بسیاری آب و هوای کانادا را آب و هوایی خشن می‌شناسند که مناطق وسیعی از آن در نواحی قطبی قرار دارد، اما علاوه بر مناطق سرد شمالی، در بخش‌های جنوبی‌تر کانادا، شهر هایی با آب و هوای معتدل وجود دارند که از آنها به عنوان بهترین مکان‌ها برای زندگی در کانادا (از لحاظ آب و هوا) یاد می‌شود.

به طور کلی، در خصوص آب و هوای کانادا می توان این طور گفت که به دلیل پهناور بودن این کشور، آب و هوای کانادا را نمی‌توان برای مثال سرد و خشک و یا گرم و معتدل توصیف کرد.کانادا دومین کشور پهناور دنیا بعد از روسیه است که از اقیانوس آرام تا اقیانوس اطلس گسترده شده و 5 محدوده و منطقه زمانی مختلف را پوشش می دهد. در واقع جنوبی ترین بخش کانادا در شمال کالیفرنیا واقع شده و شمالی ترین مناطق این کشور، فراتر از دایره قطب شمال کشیده شده است.

همان گونه که پیشتر گفتیم، در مناطق شمالی این کشور که نزدیک به قطب است، آب و هوای کانادا کاملا سرد بوده و متوسط دمای سال در این مناطق بسیار پایین و(عمدتا زیر صفر) است.

اما  آب و هوای کانادا در مناطق جنوبی و چسبیده به مرز آمریکا به اندازه ای با مناطق شمالی این کشور متفاوت است که می توان گفت میانگین دمای سالانه در ایالاتی مثل انتاریو و بریتیش کلمبیا تا مرز ۲۰ درجه بالای صفر نیز می‌رسد.

با شناخت جغرافیای کانادا (کشوری با حدد ۱۰ میلیون کیلومتر مربع مساحت) و اینکه چه استانی در کدام قسمت از این کشور واقع شده است، شاید بتوان ارزیابی دقیق‌تری از آب و هوای کانادا به دست آورد.از این رو بد نیست تا به مقایسه جامع استان ها و شهرهای توریستی کانادا بپردازید.

آب و هوای کانادا

گرم ترین نقاط کانادا کجا هستند؟

بخش اعظم جمعیت کانادا در مناطق جنوبی این کشور و نزدیک مرز آمریکا زندگی می کنند. زیرا آب و هوای کانادا در این نواحی معتدل‌تر است و در شمار پررونق ترین بخش های این کشور و همچنین جزو مناطق پر بازدید برای گردشگران تور کانادا قرار گرفته‌ است. این بدین معناست که دو ناحیه ویندسور اونتاریو و ویکتوریای ونکوور در بریتیش کلمبیا به عنوان گرم‌ترین شهرهای کانادا همواره با هم در حال رقابت هستند که میانگین دمای سالانه هردو حدود ۱۵ درجه‌ی سانتیگراد است.  

مطلب مرتبط: مشکلات مهاجرت به کانادا

گرم‌ترین شهرهای کانادا

موقعیت جغرافیایی ویندسور

ویندسور یکی از جنوبی ترین شهرهای کاناداست که در نصف النهار ۴۲ درجه‌ی شمالی و در ایالت اونتاریو قرار دارد. موقعیت جغرافیایی آن بین دریاچه‌ی “سینت کلیر” و “اری” و درست مقابل ساحل شهر دترویت آمریکا واقع شده است.

دمای روزانه‌ی این منطقه در ماه ژانویه زیر صفر است و در دسامبر و فوریه به ۱ تا ۲ درجه سانتیگراد می‌رسد. با نزدیک شدن بهار، توده ی هوای گرم به سرعت از سمت جنوب هجوم می‌آورد و در مدت زمانی کوتاه دما به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. بی تردید ویندسور یا همان ویندزور بهترین شهرهای کانادا از نظر آب و هوا محسوب می شود.

شرایط آب هوایی ویندسور

فصل بهار با دمای روزانه‌ی ۶ درجه در ماه مارس شروع شده و در ژوئن به ۲۵ درجه هم می رسد! تابستان‌ها بسیار گرم است. به گونه‌ای که میانگین دمای روزانه در جولای ۲۸ درجه بوده و گاهی به ۴۰ درجه سانتی گراد هم می‌رسد.

عملاً می توان گفت که تابستان های این شهر نسبتاً گرم و سوزان بوده و روزهای گرم ممکن است تا پاییز هم طول بکشند. پاییز نیز به سرعت بهار از راه می‌رسد و با ۲۳درجه در سپتامبر شروع شده و با ۲درجه در دسامبر به پایان می‌یابد.

علت این تغییر دماهای شدید و ناگهانی بین فصول، زمین های هموار اطراف ویندسور است. در بخش شمالی شهر هیچ کوهی وجود ندارد که مانع هجوم توده هوای قطبی خلیج هادسون شود. همین توجیه برای بخش جنوبی هم صدق میکند و هموار بودن نواحی پایین خلیج مکزیک، موجب هجوم توده هوای گرم از نواحی استوایی درفصل تابستان می شود. بسیاری از افراد ویندسور را گرمترین شهر کانادا می‌دانند.

گرم‌ترین شهرهای کانادا

موقعیت جغرافیایی ویکتوریا

مکان دیگری که میانگین دمای سالانه‌اش ۱۵ درجه است، شهر ویکتوریا در جزیره‌ای به همین نام است. این ناحیه در جنوبی‌ترین بخش ایالت بریتیش کلمبیا و در مرز آمریکا قرار دارد و موقعیت نصف النهار آن ۴۸ درجه شمالی است. وجود دو فاکتور تاثیر زیادی بر آب وهوای این بخش و منطقه دارد.

اولین فاکتور این است که بخش‌های شمالی و شمال شرقی شهر توسط کوهستان‌های بلند سنگی محاصره شده که از ورود توده هوای سرد جلوگیری می‌کند.
دومین فاکتور، تاثیر شگرف اقیانوس آرام است. اطراف سواحل کانادا و آلاسکا، جریان های هوایی نسبتاً گرمی عبور می‌کنند. بنابراین آب وهوای این ناحیه درطول سال نسبتاً معتدل والبته کمی گرمتر از جنوب انگلیس است ! همچنین در دوماه سرد سال یعنی دسامبر و ژانویه، دمای روزانه به ۷درجه سانتیگراد می رسد.

ویکتوریا پس از ویندسور گرم‌ترین شهر کانادا است و یکی از بهترین شهر‌های کانادا از نظر آب و هوا محسوب می شود.اگر تمایل دارید تا با مهاجرت به کانادا، نواحی گرم این کشور را برای زندگی انتخاب کنید، بهتر است در مورد استان بریتیش کلمبیا و اینکه در کجای ونکوور زندگی کنید، اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

  •  

 

شرایط آب هوایی ویکتوریا

به علت تاثیر اقیانوس آرام، تنوع دما چشمگیر نیست. گرم ترین ماه، آگوست با ۲۲ درجه است. پس اختلاف بین سردترین و گرم ترین ماه تنها ۱۵درجه سانتیگراد است.

در این منطقه،بارش سالانه زیاد است و برف به ندرت می‌بارد. اما به علت رطوبت هوا، اگر به اندازه کافی هوا سرد شود و باران به برف تبدیل گردد، درمدت زمانی کوتاه، برف زیادی روی زمین می نشیند و مشکلات زیادی را در ترافیک شهر ویکتوریا به بار می‌آورد. اما خوشبختانه دما به ندرت به زیر صفر می‌رسد.

برای ارائه‌ی تصویری واقع‌بینانه از آب وهوای معتدل این محل، می‌توان گفت که میوه‌ی کیوی در اینجا به راحتی رشد می‌کند که از قضا این میوه به هوای سرد علاقه‌ای ندارد و بیشتر در جاهای گرمی مثل چین، نیوزیلند، آفریقای جنوبی و نواحی مدیترانه‌ای سبز می‌شود.

گرم ترین شهرهای کانادا کدامند؟

اکنون که با گرم‌ترین مناطق کانادا آشنا شدید، بد نیست گرم‌ترین شهرهای کانادا را نیز بشناسید. اگرچه شهر ویندسور در تمامی فهرست‌های مربوط به گرم‌ترین، آفتابی‌ترین، بالاترین میانگین دما در روز و بالاترین دمای روز در زمستان بالاتر از شهرهای دیگر کانادا قرار می‌گیرد، اما در جدول زیر که مرکز مطالعات هواشناسی آن را منتشر کرده‌است، شهرها از نظر بالاترین و پایین‌ترین میانگین دمای سالانه دسته‌بندی شده‌اند.

گرم ترین شهرهای کانادا کدامند؟

بنابر جدیدترین اطلاعات ارائه شده توسط وب سایت tripsavvy، پرجمعیت ترین و پرطرفدارترین مناطق کانادا، فاصله زیادی با شمال آمریکا و مرز کانادا با این کشور نداشته و شامل شهرهای مونترال، هلیفکس، تورنتو، کلگری و ونکوور می شود.

این شهرها همگی چهار فصل بوده، اما از لحاظ آب و هوایی دارای تفاوت های متمایزی نسبت به یکدیگر هستند. البته می توان اینطور گفت که درجه دما و آب و هوای بریتیش کلمبیا از شرق تا نیوفاندلند قابل مقایسه است، اما ممکن است بنابر عرض جغرافیایی و توپوگرافی کوهستانی دچار تغییر شود.

از این رو، صرف نظر از جدولی که در بالا به آن اشاره شد، بد نیست تا در ادامه کمی درباره شرایط آب و هوایی شهرهای محبوب و بزرگ کانادا صحبت کنیم.

آب و هوای ونکوور

به طور معمول، به ندرت در فصل زمستان برف بر روی زمین می نشیند، اما در هر حال، زمستان های ونکوور سرد و بارانی است. در مقابل، تابستان های ونکوور گرم بوده، اما به اندازه بخش های شرقی تر کانادا، بسیار گرم و شرجی نیست.

بالاترین درجه گرما در شهر ونکوور متعلق به ماه های جولای و آگوست است و به حدود 22 درجه سانتیگراد می رسد، این در حالی است که خنک ترین درجه دما و آب و هوا متعلق به ماه ژانویه زمستان است که میانگین دما به 2 درجه سانتی گراد می رسد.

معمولاً در فصول زمستان، ممکن است بارندگی باعث پایین آمدن دما و یخ زدگی جاده ها و پیاده روها در ونکوور شود، که می تواند در صورت عدم احتیاط برای بسیاری از افراد مشکل آفرین باشد.

آب و هوای مونترال

مونترال یکی دیگر از شهرهای محبوب، 4 فصل و پرجمعیت در کانادا است که دارای تابستان هایی گرم و شرجی با میانگین دمای 26 درجه سانتیگراد و زمستان های بسیار سرد با میانگین دمای منفی 4 درجه سانتی گراد است.

حتی ممکن است بارش برف در این بخش از کانادا به بیش از 30 سانتیمتر نیز در ماه های زمستان برسد!

آب و هوای تورنتو

آب و هوای شهر محبوب و ایرانی نشین تورنتو بسیار شبیه به شهرهای آمریکای شمالی نظیر نیویورک و یا شیکاگو است. گرم ترین ماه سال در تورنتو، ماه جولای است که میانگین دما به 27 درجه سانتیگراد می رسد.

این در حالی است که سرمای زمستانی آن شدید بوده و در بعضی اوقات، به منفی 6 درجه سانتیگراد نیز می رسد. لازم به ذکر است که شهرهای تورنتو و شهرهای شرقی کانادا، بارش برف کمی را در ماه های دسامبر و مارچ به خود می بینند و حداکثر ارتفاع از بین 5 سانت تا 30 سانتی متر بیشتر نخواهد شد.

آب و هوای کلگری

گرم ترین فصل سال در شهر کلگری استان آلبرتا، بین ماه های جون تا سپتامبر است که به طور میانگین در حدود 19 درجه سانتیگراد است. زمستان های کلگری سرد و طولانی هستند و میانگین دمای هوا در فصل زمستان به منفی 11 درجه سانتیگراد نیز می رسد.

همچنین لازم به ذکر است که فصل بارندگی در کلگری از ماه می تا سپتامبر بوده و در ماه جون اوج می گیرد.

آب و هوا و شرایط زندگی در تورنتو

آب و هوای هلیفکس

در زمینه آب و هوای کانادا، هلیفکس نیز یکی دیگر از شهرهای محبوب استان نوا اسکوشیا کانادا است که در ماه آگست به 23 درجه سانتیگراد می رسد و میانگین بالاترین دمای آن در طول سال، تنها 19 درجه سانتیگراد است.

البته، زمستانهای هلیفکس کانادا نیز همانند بسیاری از مناطق و شهرهای این کشور سرد و سخت بوده و به طور میانگین منفی 8 درجه سانتی گراد است.

اگر به دلیل مهاجرت به کانادا در حال خواندن اطلاعات آب و هوای این کشور هستید، بهتر است تا به مقایسه هزینه های زندگی ایران با کانادا پرداخته و در مورد اطلاعات کامل زندگی در اتاوا و سایر نقاط محبوب این کشور به خوبی تحقیق کنید.

بهترین مکان ‌های کانادا از نظر آب و هوا

تا به حال، با گرم‌ترین مناطق کانادا و گرم‌ترین شهرهای کانادا آشنا شدید، اما برای فهرست بهترین مکان‌های کانادا از منظر آب و هوا برای زندگی، مولفه‌های دیگری نیز علاوه بر بالاترین متوسط دمای سالانه دخیل هستند.

برای مثال، میزان بارندگی سالانه در کانادا یکی از فاکتورهایی است که بسیاری از افراد برای انتخاب محل زندگی خود در این کشور به آن توجه می‌کنند.

از این رو، توجه به گرم بودن هوا شاید معیار مناسبی نباشد و بسیاری ترجیح بدهند علاوه بر دمای مناسب در زمستان، به معتدل بودن هوا در ایام دیگر نیز توجه کنند. در زیر با بهترین مکان ها برای زندگی در کانادا آشنا شوید:

شهر حداکثر بارش سالانه
روزها با دمای بالای صفر درجه
روزها با دمای بالای بیست درجه
شهر وان- ایالت انتاریو ۶۹۷٫۰۱ ۲۱۱٫۷۴
۱۱۶٫۷۷
شهر لامینگتون- ایالت انتاریو
۸۱۴٫۲۳
۲۴۶٫۰۷ ۱۲۳٫۶۷
شهر کینگزویل- ایالت انتاریو
۸۱۴٫۳
۲۴۶٫۱
۱۲۳٫۷
شهر بورلینگتون- ایالت انتاریو ۷۶۳٫۲۷
۲۳۹٫۰۲
۱۲۵٫۳۲
شهر برامپتون- ایالت انتاریو
۶۸۱٫۵۹
۲۲۸٫۷ ۱۲۲٫۲۶
شهر میسیساگا- ایالت انتاریو ۷۲۳٫۱
۲۴۲٫۴۳
۱۰۲٫۷۸
شهر آکسبریج- ایالت انتاریو
۷۲۸٫۷
۲۲۰٫۸۳
۱۱۸٫۷۴
شهر اوکویل- ایالت انتاریو
۷۲۵٫۶۳
۲۲۱٫۷
۱۰۷٫۱۸
شهر تورنتو- ایالت انتاریو ۷۱۴٫۰۲
۲۶۴٫۳۹
۱۱۷٫۲۳
شهر تورولد- ایالت انتاریو
۷۵۶٫۴
۲۳۹٫۷
۱۱۵٫۳

فصول کانادا

در پایان این مطلب، قصد داریم تا شرایط کلی آب و هوا در فصول مختلف سال در کانادا را به شما شرح دهیم.

فصل بهار در کانادا

به طور معمول، بهار در کانادا نخست در ماه فوریه از سواحل غربی بر می خیزد و در اواخر ماه مارچ و آپریل در سایر بخش های کشور گسترده شده و تا ماه جون ادامه دارد. عموماً میانگین درجه هوا در این فصل بین منفی 7 تا 19 درجه سانتیگراد در شهرهای مختلف کانادا متغیر است.

در این بین، استان های بریتیش کلمبیا و اونتاریو، بهترین انتخاب برای گشت و گذار و تجربه بهار در کشور کانادا محسوب می شوند. از این رو می توان اینطور گفت که آب و هوای بهار در کانادا چندان قابل پیش بینی نبوده و بهتر است همواره لباس اضافه برای پوشیدن به همراه داشته باشید.

فصل تابستان در کانادا

دمای هوای فصل تابستان در کانادا بین 20 تا 27 درجه سانتیگراد متغیر است. با اینکه شرجی بودن هوا در این فصل، در بیشترین حالت خود قرار دارد، تحمل آن در اغلب مناطق کانادا راحت بوده و می توان به راحتی زندگی کرد.

بنابر آمار، دو منطقه کلگری و هلیفکس، بهترین و زیباترین نقاط برای بازدید از کانادا در تابستان هستند. باید این موضوع را به خاطر داشته باشید که روزهای تابستانی در کانادا گرم و شب های آن تمایل به سردی دارد، از این رو برای فعالیت های فضای آزاد در ساعات شب، بهتر است لباس اضافه به همراه داشته باشید.

آب و هوای فصل های مختلف کانادا

فصل پاییز در کانادا

بسیاری از گردشگران و افرادی که به کانادا مهاجرت کرده اند، در این مورد هم نظر هستند که پاییز بهترین فصل از نظر آب و هوا و دما در این کشور است که با ریزش شاخ و برگ پاییزی و جمعیت کمتر توریست ها، زمان ایده آلی در کانادا محسوب می شود.

به طور میانگین، درجه دما در فصل پاییز کانادا از منفی 3 در ماه نوامبر شروع شده و به میانگین 19 درجه سانتیگراد در ماه سپتامبر می رسد.

لازم به ذکر است که دو شهر مونترال و تورنتو دارای گرم ترین وضعیت آب و هوایی در فصل پاییز در کانادا هستند.

فصل زمستان در کانادا

باید این موضوع را به خاطر داشته باشید که سردترین مناطق کانادا در فصل زمستان شامل یوکان، قلمروهای شمال غربی و نوناووت کانادا می شود که دمای هوا در فصل زمستان به منفی 22 و یا حتی بیشتر نیز می رسد.

سردی هوا در این مناطق موجب شده تا جمعیت بسیار کمی در آن زندگی کنند، اگر چه در این بین استثنائاتی نیز وجود دارد و برای مثال شهر وینیپگ در منیتوبای جنوبی یکی از سردترین شهرها در سراسر جهان است که جمعیتی بیش از 750 هزار نفر را در خود جای داده است.

مهاجرت به کانادا، اخذ انواع ویزای کانادا  و اقامت در بهترین شهرهای کانادا برای زندگی، بخشی از خدمات هلدینگ نیلگام برای شما متقاضیان محترم خواهد بود. شما می توانید با بهره مندی از مشاوره و خدمات تخصصی کارشناسان ما در گروه شرکت های نیلگام، در کوتاه ترین زمان و با بالاترین کیفیت، نسبت به اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید.