دسترسی سریع

اخبار بازگشایی مرزهای کانادا (به روز رسانی)

29 خرداد 1400

جدیدترین اخبار رسمی و لحظه ای وب سایت دولتی Canada.ca در رابطه با بازگشایی مرزهای کانادا و شرایط اخذ ویزای کانادا در دوران کرونا را در اختیار شما قرار می دهیم و به روز رسانی ها و تغییرات مهم و جدید به طور مستمر به این بخش اضافه می گردد.

اخبار بازگشایی مرزهای کانادا

آپدیت 16 شهریور

 بنابر جدیدترین اخبار ارائه شده توسط وب سایت فدرالی Canada.ca، از تاریخ 7 سپتامبر یعنی 16 شهریور سال 1400 شمسی، متقاضیان دارنده ویزای توریستی کانادا می توانند در صورت تزریق کامل 2 دوز واکسن خود وارد مرز کانادا شوند.

تا پیش از کاهش محدودیت ها، تنها دارندگان ویزای توریستی کانادا که از بستگان درجه یک ساکن کانادا برخوردار بودند، می توانستند به این کشور سفر کنند.

خوشبختانه طی تغییرات جدید قوانین مرزی کشور کانادا، زمان بررسی درخواست های ویزای توریستی کانادا نیز به طرز چشمگیری کاهش یافته و عموماً در بازه زمانی 2 تا 3 هفته کاری، به درخواست های متقاضیان واجد شرایط ویزای کانادا رسیدگی می شود.

 این در حالی است که پیش از این تغییرات و به روز رسانی های اخیر، زمان دقیقی برای جواب ویزای کانادا در وب سایت Canada.ca درج نشده بود و احتمال زمان بر بودن پروسه برای چندین ماه و حتی یک سال نیز وجود داشت!

بنابر توصیه کنسولگری کانادا، چنانچه قبل از تاریخ 7 سپتامبر 2021 برای ویزای توریستی کانادا درخواست داده باشید، می توانید با پرداخت هزینه درخواست، مجدداً پرونده خود را سابمیت کرده و موجب بررسی سریعتر پرونده ویزای خود شوید.

در نهایت لازم به ذکر است که واکسن های مورد تائید کشور کانادا شامل 4 نوع آسترازنکا، فایزر، جانسون اند جانسن و مدرنا می شود. افرادی که هر دو دوز این واکسن ها را در خاک ایران تزریق کرده باشند، می توانند با در دست داشتن ویزای توریستی معتبر کانادا، به راحتی و بدون محدودیت به این کشور سفر کنند.

اما از آنجایی که تعداد زیادی از شهروندان ایرانی تنها موفق به تزریق دوز یک و دوم واکسن های سینوفارم، کوو برکت و یا اسپاتنیک شده اند،بنابر قوانین دولتی کشور کانادا ملزم هستند تا در یک آدرس مشخص و از پیش تعیین شده در کانادا (نظیر هتل های مورد تائید) یک دوره قرنطینه 14 روزه را با هزینه شخصی سپری کنند.

در نهایت با گذشت این دوره قرنطینه اجباری در خاک کشور کانادا، فرد ملزم به انجام تست کووید-19 بوده و در صورت منفی بودن نتیجه آزمایش، مجاز به حضور در مناطق مختلف و استانهای این کشور خواهد بود. شما می توانید از طریق مراجعه به پست اینستاگرامی نیلگام به جزئیات بیشتر این خبر دسترسی داشته باشید.

اخبار جدید بازگشایی مرزهای کانادا

تسهیل اقدامات مرزی برای ورود مسافران به کانادا

طی خبری رسمی که به نقل از وزارت بهداشت این کشور در وب سایت Canada.ca منتشر شده است، دولت کانادا با نظارت مستمر اطلاعات در دسترس و شواهد علمی، برای محافظت از سلامت و امنیت شهروندان کانادایی، یک رویکرد پیشگیرانه و مسئولانه را در ارتباط با مسافران ورودی به کشور کانادا در پیش گرفته است.

آپدیت 31 خرداد

در تاریخ 21 جون 2021، دولت کانادا رسماً جزئیات اولین مرحله از رویکرد کاهش اقدامات مرزی برای مسافرانی که به کانادا وارد می شوند را اعلام کرده است.

در پی اقدامات موفقیت آمیز بهداشت عمومی و واکسن در کانادا، اکنون امکان استفاده از تنظیمات محتاطانه در این رابطه ممکن شده است. بر همین اساس، از شروع روز 5 جولای 2021، مسافرانی که کاملاً واکسینه شده و مجاز به ورود به خاک کانادا هستند، ملزم به انجام قوانین فدرالی قرنطینه و یا انجام تست کووید – 19 در روز هشتم حضور خود در کانادا نیستند.

همچنین، مسافران کاملاً واکسینه شده (افرادی که دوز اول و دوم را دریافت کرده) و از طریق مرز هوایی وارد خاک کانادا شوند، نیازی به اقامت اجباری در هتل های مجاز دولتی کانادا نخواهند داشت.

از نظر دولت کانادا، مسافر کاملاً واکسینه شده فردی است که دوز کامل واکسن کووید – 19 و یا ترکیبی از واکسن های مورد تائید دولت کانادا را در حداقل 14 روز قبل از ورود به خاک کانادا دریافت کرده باشد.

در حال حاضر، واکسن های مورد تائید دولت کانادا شامل موارد زیر می شود؛ البته به مرور زمان این فهرست توسعه خواهد یافت:

  • واکسن مودرنا
  • واکسن فایزر بایونتک
  • واکسن آسترازنکا/ کووی شیلد
  • واکسن جانسن J&J

مسافران متقاضی سفر و ورود به کانادا می توانند واکسن مورد نظر را در هر کشوری تزریق کرده و در عین حال، باید مدارک پشتیبان تزریق موفق واکسن را با ترجمه رسمی انگلیسی و یا فرانسوی به همراه داشته باشند.

واکسن های مورد تائید کانادا

با وجود تمهیدات جدید، مسافران واکسینه شده هنوز ملزم به انجام برخی از پیش نیازهای الزامی از جمله تست قبل و بعد از ورود هستند.

انجام تست و آزمایش مستمر به کارشناسان متخصص سلامت عمومی این اجازه را می دهد تا نرخ مثبت و آمار کلی افراد ورودی به مرز کانادا را به طور مستمر رصد کرده، فاکتورهای مختلفی را در نظر داشته و در صورت نیاز، تغییراتی را در اقدامات مرزی لحاظ کنند.

همچنین افراد واکسینه شده باید به طور کامل بدون هیچ گونه علائم مریضی بوده، یک نسخه کاغذی و یا دیجیتال ترجمه شده از مدارک واکسن خود را به همراه داشته و پیش از ورود به مرز کانادا، از طریق اپلیکیشن ArriveCAN، اطلاعات مرتبط با ویروس اپیدمی کووید – 19 را به صورت الکترونیکی ارائه دهند.

مسافران باید کماکان دارای یک برنامه مناسب و قابل توجیه قرنطینه باشند و در صورتی که در مرز مشخص شود که همه شرایط لازم را برای معافیت از قرنطینه ندارند، آمادگی لازم برای حضور در قرنطینه را داشته باشند.

از مسافران واجد شرایط درخواست می شود تا همانند سایر مسافران معاف از قوانین قرنطینه، قوانین عمومی نظیر استفاده از ماسک در اماکن عمومی، نگه داشتن یک کپی از مدارک واکسن و نتایج تست و همچنین ارائه فهرست تماس به افراد نزدیک (دوستان و خویشاوندان) برای 14 روز بعد از ورود به کانادا را به طور کامل رعایت کنند.

اما برای آن دسته از مسافرانی که به طور کامل واکسینه نشده اند، قوانین مرزی کانادا تغییری نکرده است. این بدین معنی است که آنها باید به آزمایشات فعلی و الزامات قرنطینه فدرالی کانادا پایبند باشند، که تاثیر بسیار زیادی در کاهش ورود و انتقال ویروس کووید- 19 و انواع آن در کانادا داشته است.

این دسته از متقاضیان نیز ملزم هستند تا پیش از ورود به کانادا از طریق برنامه ArriveCAN، اطلاعات مرتبط با ویروس کووید -19 را به صورت الکترونیکی ارائه دهند.

همچنین مسافرانی که واکسینه نشده و از طریق مرز هوایی قصد ورود به کانادا را دارند، باید قبل از فرود هواپیما و ورود به مرز کانادا، یک اقامت سه روز و شب را در هتل های مجاز دولتی کانادا رزرو کنند.

دولت کانادا همچنان در قبال ویروس پانادمی کووید -19، سلامت و ایمنی شهروندان کانادایی را در اولویت اصلی خود قرار داده است.

 از این رو با تکامل و بهبود شرایط واکسیناسیون، کاهش تعداد موارد و میزان بستری شدن افراد در بیمارستان، دولت کانادا اقدامات هدفمند بیشتری را در مرزهای خود عملی کرده و در جهت حفظ امنیت شهروندان کانادا و حرکت مثبت اقتصاد کشور، در زمان مناسب، تصمیم به برداشتن محدودیت ها و یا بهینه سازی آنها خواهد گرفت.

امکان سفر افراد تائید شده برای اقامت دائم، از 21 جون به کانادا 

همواره مهاجرت یک موضوع مهم برای رسیدگی موثر به چالش های دیرینه جمعیتی و  کمبود نیرو در بازار کار کانادا بوده است و بخش مهمی در بهبود اقتصادی کانادا پس از بحران های کووید -19 خواهد بود.

آپدیت خرداد ماه

طی خبری رسمی از وب سایت Canada.ca، از تاریخ 21 جون 2021، هر فرد خارجی دارای تائیدیه اقامت دائم COPR، امکان سفر به کانادا را خواهد داشت.

طی قوانین قبلی، شهروندان خارجی دارای تائیدیه معتبر COPR که در تاریخ و یا قبل از 18 مارچ 2020 صادر شده است، معاف از محدودیت های اعمال شده برای سفر به کانادا بوده اند. همچنین آن دسته از افرادی که دارای گواهی COPR (صادر شده بعد از 18 مارچ 2020) هستند، تنها در صورت داشتن شرایط استثنا و یا ورود از کشور آمریکا برای اقامت دائم در کانادا، اجازه ورود به این کشور را دارند.

قوانین جدید افراد دارای COPR کانادا

شرایط متقاضیان دارای گواهی منقضی و یا در حال انقضای COPR

آپدیت خرداد ماه: مدت اعتبار گواهی COPR که می تواند حداکثر تا یکسال باشد، کاملاٌ به پاسپورت و معاینه پزشکی مهاجرتی (آزمایش مدیکال کانادا) متصل است.

اگر چه، به دلیل وجود محدودیت های سفر و موارد مرتبط با پانادمی کووید -19، بسیاری از متقاضیانی که هنوز COPR آنها منقضی نشده بود، قادر به سفر و ورود به کشور کانادا نبوده اند.

از این رو، سازمان مهاجرت، پناهندگی و حق شهروندی کانادا IRCC، با متقاضیانی که معاف از قوانین محدودیت سفر به کانادا بوده اند، تعامل داشته تا مجدداً گواهی COPR را برای آنها صادر کند.

اما برای آن دسته از متقاضیانی که دارای گواهی COPR منقضی و صادر شده بعد از 18 مارچ 2020 هستند، اطلاعات بیشتری در رابطه با زمان و نحوه دریافت گواهی جدید COPR به زودی از طرف وب سایت IRCC ارائه خواهد شد.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که متقاضیان دارای COPR منقضی شده نباید تا زمان دریافت گواهی جدید COPR از سازمان IRCC برای رزرو پرواز و سفر به کانادا اقدام کنند.

بیانات وزیر بهداشت کانادا - آپدیت خرداد ماه

طی خبری رسمی از وب سایت cicnews به تاریخ 9 جون 2021، شهروندان کانادایی و مسافران معاف یا همان exempt که به طور کامل واکسینه شده باشند، از شرایط قرنطینه جدید و اصلاح شده به هنگام ورود به کانادا برخوردار خواهند بود. (این خبر به طور رسمی از سمت دولت کانادا، تایید و یا تکذیب نشده است)

بر همین اساس، وزیر بهداشت (پتی حاجدو) این طور به گزارشگران اعلام کرده که مسافرانی که از قبل نسبت به محدودیت های سفر به کانادا مستثنی بوده اند، در صورتی که دوز دوم واکسن کووید-19 را در بازه 14 روزه از سفر خود به کانادا زده باشند، شامل طرح قرنطینه 14 روزه از زمان ورود به کانادا نخواهند شد.

پتی حاجدو تاریخ دقیقی برای اجرای این طرح اعلام نکرده است، اما تا زمانی که تعداد پرونده های ابتلا به این بیماری در کشور کانادا رو به کاهش باشد، زمان پیشنهادی اوایل ماه جولای خواهد بود.

همچنین وزیر بهداشت کانادا این گونه عنوان کرده که زمان تقریبی و تخمینی این طرح هفته اول ماه جولای است، اما کماکان دولت فدرال در حال گفتگو و مشورت با دولت های استانی کانادا و بخش های ایمنی عمومی و مهاجرت کشور کانادا در این رابطه است.

این مقام عالی رتبه سازمان بهداشت کانادا تاکید کرد که تنها با واکسن هایی که توسط کشور کانادا تائید شده اند موافقت می شود.

 این بدین معنی است که فعلاً 4 نوع  واکسن مورد تائید کانادا شامل آسترا زنکا، جانسون و جانسون، فایزر و مودرنا می شود و وزرات بهداشت کانادا این فهرست را در آینده ای نزدیک به روز رسانی کرده و گسترش می دهد.

حاجدو گفت كه كانادا طبق توافق با اظهارات قبلی نخست وزیر جاستین ترودو، با رویكرد مرحله ای برای تنظیم اقدامات مرزی پیش خواهد رفت.

امکان ورود مسافران به کانادا

جزئیات تکمیلی بازگشایی مرزهای کانادا

متقاضیان سفر به کانادا باید کماکان آزمایش منفی PCR کووید خود را به همراه یک برنامه مناسب قرنطینه برای زمانی که در انتظار نتیجه نهایی هستند، در هنگام حضور در بخش مرزی کانادا ارائه دهند. در صورتی که بعد از گذشت یک روز جواب آزمایش این افراد منفی باشد، مرخص خواهند شد.

بنابر آمار، از ماه مارچ 2020، کانادا در وضعیت اضطراری و بستن مرزهای زمینی و هوایی قرار گرفته و محدودیت های سفر و قوانین قرنطینه اجباری اعمال شده است. این در حالی است که از فوریه گذشته، قانون 3 روزه قرنطینه هتل نیز اجرا شده است.

در ماه گذشته، اندکی پس از ادامه یافتن محدودیت ها تا 21 جون، پنل مشاوره ای آزمایش و غربالگری Covid-19 کانادا درخواست پایان قوانین قرنطینه هتل را برای تمامی مسافران اعلام کرد. این سازمان این گونه ابراز کرد که واقعاً معلوم نیست آیا واقعاً طرح قرنطینه هتل اثر لازم را دارد یا خیر.

از این رو مقامات رسمی و دولتی کشور کانادا بر این باور هستند که محدودیت های اعمال شده ویروس اپیدمی کووید-19 تا پایان ماه جولای کاهش پیدا کرده و یا پایان می یابد.

البته لازم به ذکر است که نخست وزیر کانادا (جاستین ترودو) در بیانیه ای اینطور اعلام کرده که کشور کانادا هیچ عجله ای برای باز کردن مرزهای خود به سوی تمامی مسافران ندارد. این در حالی است که وی در هفته گذشته اعلام کرده که در حال بررسی رویکرد مرحله ای برای اجازه دادن به سفرهای مرزی به داخل کشور کانادا است.

بازگشایی مرزهای کانادا

اما باید در نهایت به این موضوع اشاره کنیم که هنوز دولت کانادا به طور رسمی تاریخ و زمانی را برای باز کردن مرزهای زمینی و هوایی خود اعلام نکرده است.

به طور کلی می توان این طور نتیجه گیری کرد که این خبر از سوی دولت کانادا یک خبر مثبت در روند بازگشایی دوباره و بدون قید و شرط مرزهای این کشور به سوی متقاضیان خارجی دارنده ویزای کانادا است و می توان امیدوار بود که در آینده ای بسیار نزدیک، تمامی قوانین سختگیرانه و دست و پا گیر قرنطینه هتل، آزمایش های چندباره کووید-19 و موارد این چنینی از میان برداشته شود.

اخبار بازگشایی مرز کانادا - آپدیت مرداد ماه

از 9 آگوست مرز کانادا به روی آمریکایی ها و دارندگان pr باز خواهد شد.

از 7 سپتامبر کانادا قصد دارد مرزهای خود را به روی افرادی که دوز دوم واکسن خود را تکمیل کرده اند، پس از یک وقفه 14 روزه، بازگشایی کند.

در صورتی که تمایل به مهاجرت و یا انجام سفر موقتی به کشور کانادا دارید، می توانید در صورت تمایل به دریافت اطلاعات تکمیلی و اقدام برای ویزای تضمینی کانادا، در ساعات اداری با کارشناسان ما در گروه شرکت های نیلگام تماس گرفته و از خدمات تخصصی مهاجرت به کانادا نیلگام برخوردار شوید.