اگر به دنبال جدیدترین اطلاعات مدارک لازم برای پاسپورت در سال 1400، تعویض پاسپورت، هزینه پاسپورت و موارد این چنینی هستید با ما همراه شوید. از گذشته تاکنون، داشتن پاسپورت دارای اعتبار جزو موارد الزامی برای انجام هرگونه سفر خارجی بوده و بدون آن امکان خروج قانونی و بی دغدغه از مرز کشور وجود ندارد. مدرک مهمی که تنها برای امور سفر و یا مهاجرت موقتی و یا دائمی به کار می آید و مثل سایر مدارک هویتی نظیر کارت ملی و شناسنامه، باید توسط هر فرد اخذ شود.

البته مثل افرادی که مایل به رانندگی نیستند و هیچ وقت به سراغ اخذ گواهینامه نمی روند، ممکن است شما هم تمایلی به خروج از کشور نداشته و نخواهید برای مدرک پاسپورت اقدام کنید، اما اگر بنا به دلایلی تصمیم تان عوض شده و در حال تحقیق در مورد این هستید که چطور ویزا بگیرید، باید پیش از هر کاری به فکر آماده سازی مدارک لازم برای پاسپورت در سال 1400 باشید.

 مدارک، هزینه و جزئیات پاسپورت 1400

پاسپورت چیست

گذرنامه و یا به اصطلاح انگلیسی passport، یک مدرک هویتی بین المللی است که اخذ آن توسط هر فرد، تصمیمی اختیاری بوده و داشتن آن مثل شناسنامه و کارت ملی الزامی نیست. پاسپورت برخلاف مدارک هویتی دیگری مثل شناسنامه و کارت ملی دارای اعتبار معینی است که در مورد پاسپورت ایرانی معادل 5 سال از زمان صدور است.

به طور کلی، هر ایرانی می تواند بنابر تابعیت و ملیت خود برای یک مدرک گذرنامه و یا پاسپورت ایرانی از طریق وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اقدام نماید. این مدرک مهم دارای 32 صفحه بوده و در دو صفحه اصلی و اولیه اش حاوی اطلاعات و جزئیات مهم هویتی زیر به دو زبان فارسی و انگلیسی است:

 • کشور محل اقامت
 • امضا دارنده گذرنامه
 • محل صدور پاسپورت
 • شماره ملی
 • نام و نام خانوادگی
 • نام پدر
 • تاریخ و محل تولد
 • شماره شناسنامه
 • تاریخ صدور پاسپورت
 • تاریخ انقضا پاسپورت
 • شماره پاسپورت
 • کد کشور
 • تایپ و نوع پاسپورت
 • جنسیت
 • عکس جدید صاحب پاسپورت

بنابر قوانین بین المللی، هر فردی که خواستار سفر یا مهاجرت به کشوری خارج از مرز زمینی و یا هوایی کشور محل زادگاه خود باشد، باید اول از همه برای مدرک پاسپورت اقدام کرده و بعد از آن نسبت به دریافت مجوزهای مختلف و مورد نیاز از جمله ویزا و یا جاب آفر اقدام کند.

برای مثال اگر شما قصد مهاجرت به کانادا و یا اخذ ویزای شینگن را داشته باشید، باید پس از دریافت پاسپورت مستقل و دارای اعتبار از وزارت امور خارجه ایران، نسبت به دریافت یکی از انواع ویزا مثل ویزای تحصیلی، ویزای خانوادگی و یا ویزای کار از محل کنسولگری و یا سفارت کشور مورد نظر خود اقدام کنید.

یعنی، پاسپورت و گذرنامه شما، مدرکی بین المللی حاوی تمامی اطلاعات مهم هویتی و مورد نیاز وزارت امور خارجه سایر کشورهای دنیا است و محل الصاق و پیوست برچسب ویزای سایر کشورها و همچنین مهر و تاریخ ورود و خروج به هر کشور در آن ثبت می شود.

لازم به ذکر است که اعتبار پاسپورت ایرانی با اعتبار سایر پاسپورت های کشور مختلف دنیا متفاوت است، برای مثال اعتبار پاسپورت ترکیه و یا کشور کانادا برخلاف گذرنامه ایران 10 ساله است.

موضوع اعتبار پاسپورت از یک جنبه به معنی تاریخ انقضا آن است که از زمان صدور پاسپورت ایرانی حداکثر 5 ساله است و جنبه دیگر آن مربوط به رنکینگ و رتبه بندی جهانی گذرنامه در سراسر دنیا و میزان سابقه سفر دارنده پاسپورت است.

یعنی از نگاه رتبه بندی گذرنامه ها در مقیاس جهانی، پاسپورت ایران در رتبه 99 تا 100 دنیا قرار گرفته که بدون نیاز به ویزا و یا با ویزای فرودگاهی، اجازه سفر به 42 کشور دنیا را به دارنده پاسپورت ایرانی می دهد.

این در حالی است که برای مثال، دارنده پاسپورت کانادایی اجازه سفر به بیش از 180 کشور دنیا را دارد! پس به طور پیش فرض رتبه پاسپورت در میزان آزادی شما برای سفر به کشورهای خارجی تاثیرگذار است.

اما نکته و جنبه پنهان دیگر پاسپورت، نبود سابقه سفر و به اصطلاح سفید بودن آن است. اینکه چگونه پاسپورت ضعیف و سفید خود را به پاسپورتی قوی و معتبر تبدیل کنیم خود مبحثی مهم و قابل تامل است که در این مقال نمی گنجد، اما با ذکر یک مثال مفهوم کلی آن را به شما بازگو می کنیم.

وقتی به تازگی پاسپورت جدیدی می گیرید، به استثنای صفحه اول و دوم که حاوی اطلاعات هویتی شما است، تمامی صفحات آن خالی و به اصطلاح سفید است، شما تنها با رفتن به کشورهای معتبر دنیا مثل کره جنوبی، ژاپن، روسیه، کرواسی و اوکراین، استرالیا و مقاصد این چنینی می توانید به پاسپورت خودتان وزن و اعتبار دهید و خود را برای دریافت ویزای مقاصد مهم تر مثل ویزای شینگن، آمریکا و یا کانادا آماده کنید.

یعنی اگر بدون هیچ سابقه سفر مهمی در پاسپورت، به یکباره قصد سفر به کانادا را داشته باشید، به عنوان یک ایرانی شانس کمی برای اخذ ویزای کانادا برای شما وجود دارد. اکنون که با جزئیات مختلف و مفهوم کلی گذرنامه آشنا شدید، نوبت به معرفی مدارک لازم برای پاسپورت در سال 1400 می رسد.

هزینه پاسپورت ایرانی

مدارک لازم برای پاسپورت 1400

در حال حاضر، برای دریافت پاسپورت جدید و یا تمدید اعتبار گذرنامه قبلی، شما ملزم هستید تا به یکی از دفاتر پلیس +10  شهر خود مراجعه کرده و مدارک لازم برای پاسپورت را به افسر گذرنامه تحویل دهید. برای پیدا کردن نزدیکترین دفتر پلیس +10 به وب سایت epolice.ir مراجعه کنید.

 مدارک لازم برای گذرنامه شامل موارد زیر می شود:

 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
 • یک عدد عکس 6 در 4 رنگی جدید با زمینه سفید و رعایت قوانین خاص مورد نیاز گذرنامه (کمتر از 6 ماه گذشته). در نظر داشته باشید در اکثر مراکز، کیوسک عکاسی نیز موجود است و نیاز به تهیه عکس از بیرون نیست.
 • ارائه پاسپورت منقضی شده قبلی
 • ارائه مجوز محضری رضایت والدین و یا قیم قانونی (برای متقاضیان زیر 18 سال)
 • رضایت نامه محضری همسر (برای بانوان متاهل)
 • ارائه گواهی فوت همسر و یا طلاق نامه (برای بانوانی که همسرشان فوت کرده و یا طلاق گرفته اند)
 • پرداخت هزینه های پاسپورت که شامل عوارض نیروی انتظامی، شهرداری، پست، دفاتر پلیس +10 و غیره می شود
 • اجازه کتبی از حفاظت یگان برای افراد نظامی مشغول به کار و یا بازنشستگانی که کمتر از 5 سال پیش بازنشست شده اند
 • ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت و یا معافی از سازمان وظیفه عمومی (برای متقاضیان مذکر 18 ساله)
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل و سپرده مالی وثیقه بین 8 تا 15 میلیون تومان (برای افراد مشمول به انجام خدمت وظیفه اجباری)

باید به این نکته توجه داشته باشید که ارائه کارت ملی هوشمند در کنار شناسنامه، جزو موارد الزامی و مدارک لازم برای پاسپورت در سال 1400 است، از این رو رسید کاغذی کارت ملی هوشمند که دارای کد اختصاصی است، از شما در زمان اقدام برای اخذ پاسپورت جدید و یا تمدید گذرنامه قبلی درخواست می شود و در صورت نداشتن آن، باید ابتدا به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و آن را دریافت نمایید.

همچنین، بنابر قوانین و الزامات بین المللی، دیگر اسامی و اطلاعات همراه فرزندان زیر 18 سال در گذرنامه والدین قید نمی شود و هر فرد (حتی کودک و نوزاد) باید دارای گذرنامه و پاسپورت مستقل باشد.

به طور معمول زمان صدور گذرنامه جدید از زمان تحویل مدارک لازم برای پاسپورت، بین یک هفته تا 10 روز طول می کشد و در صورتی که نیازمند دریافت سریع تر آن باشید، باید با حضور در اداره کل گذرنامه و ارائه بلیط پرواز، به پیگیری سریع تر امور بپردازید.

مدارک لازم برای تعویض پاسپورت

عموماً مدارک لازم برای گذرنامه با تعویض آن یکی بوده و تفاوت چندانی با دیگری ندارند. به جز اینکه شما باید گذرنامه قبلی خود را به همراه داشته باشید، مدارک و هزینه تمدید و تعویض پاسپورت مشابه یک گذرنامه جدید خواهد بود.

البته ممکن است به دلیل وجود هر یک از موارد زیر، شرایط دریافت پاسپورت و یا تعویض آن برای شما وجود نداشته باشد:

 • بنابر دستور کتبی مسئولین قضایی، اجازه خروج از کشور را نداشته باشید
 • دارای سوءپیشینه باشید که در این صورت تا 2 سال مجاز به دریافت گذرنامه نیستید
 • اگر خروج شما از کشور موجب آسیب رساندن به دولت و حکومت شود
 • در صورتی که ملزم به پرداخت مالیات و مبالغی به دادگستری و یا تسویه حساب بدهی و رفع رو رجوع شکایت قضایی باشید

در صورت مطمئن نبودن از فاکتورهایی که موجب ممنوع الخروج شدن شما از کشور و دریافت گذرنامه جدید شده است، می توانید به اداره گذرنامه واحد غرب تهران مراجعه کنید. همچنین اگر بخواهید گذرنامه دارای اعتبار یک ساله خود را باطل کرده و یک گذرنامه جدید بگیرید، باید مراتب امر را به یکی از شعبات اصلی صدور پاسپورت اطلاع دهید. (مثل اداره گذرنامه خیابان پاتریس لومومبای تهران)

زمان ارائه مدارک لازم برای پاسپورت ، حضور متقاضی اصلی در دفتر پلیس +10 الزامی است و باید نشانه کامل پستی برای تحویل گذرنامه ارائه شود.لازم به ذکر است که برای اخذ ویزای کشورهای اروپایی حوزه شنگن و سایر کشورهای معتبر دنیا، اعتبار کمتر از 6 ماه پاسپورت مورد تائید نبوده و شما ملزم به تعویض گذرنامه با یک نسخه جدید 5 ساله هستید.

مدارک مورد نیاز تمدید پاسپورت

هزینه پاسپورت 1400

در کنار موضوع متداول و پرمخاطب مدارک لازم برای پاسپورت ، هزینه گذرنامه نیز جزو مواردی است که هر چند سال یکبار دستخوش تغییر قرار گرفته و فرد برای تمدید گذرنامه جدید ملزم به پرداخت هزینه بیشتری به دفاتر پلیس +10 خواهد بود.

بر همین اساس، با احتساب هزینه های فرم ثبت نام، شناسه گذرنامه، عوارض شهرداری و نیروی انتظامی، هزینه اداره پست، مالیات، فتوکپی، هزینه عکس بیومتریک و سایر هزینه های جانبی دریافت و یا تمدید گذرنامه، مجموع هزینه پاسپورت در سال 1400 چیزی در حدود 250 هزار تومان و کمتر از 300 هزار تومان خواهد بود که باید در دفاتر پلیس +10 پرداخت نمایید.

در واقع هزینه اولیه دریافت گذرنامه 125 هزار تومان است که با اضافه شدن سایر فاکتورهای الزامی و جانبی مثل عکس دیجیتال بیومتریک، هزینه نهایی به مبلغ 250 هزار تومان می رسد.

همچنین بنابر آخرین تغییرات و به روز رسانی های قوانین دولت جمهوری اسلامی ایران، عوارض خروج از کشور، برای هر نفر در سفر اول 264 هزار تومان، در سفر خارجی دوم و خروج از مرز ایران معادل 396 هزار تومان و برای سفر سوم و یا بیشتر برابر با 528 هزار تومان است؛ این در حالی است که عوارض خروج از کشور زائران عمره و حج در سال جدید شمسی معادل 132 هزار تومان به ازای هر نفر است.