هر ساله بیش از ۲۰۰ هزار نفر اجازه پیدا می‌کنند تا به عنوان مقیم دائم وارد کشور کانادا شوند. این افراد پس از ورود به کشور کانادا می‌توانند کارت اقامت دائم خود را دریافت کرده و زندگی جدیدی را در این کشور آغاز نمایند. افرادی که اقامت کانادا را به دست آورده باشند از اکثر حقوق شهروندی این کشور بهره‌مند خواهند شد. ضمن این که بعد از چند سال امکان دریافت تابعیت کشور کانادا نیز وجود خواهد داشت. با وجود چنین مزایایی طبیعی است که هر سال افراد زیادی از تمام نقاط دنیا برای گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. اما از چه روش‌هایی می‌توان اقامت دائم کانادا را به دست آورد؟

روش های گرفتن اقامت کانادا بصورت دائمی

دولت کانادا شیوه‌های مختلفی را پیش‌بینی کرده تا شهروندان سایر کشورها بتوانند اقامت کانادا را به دست بیاورند. به عنوان مثال می‌توانید به واسطه حضور یکی از اعضای خانواده خود در کانادا شانس خود را برای گرفتن اقامت دائم کانادا امتحان کنید یا اقامت دائم این کشور را از طریق مهاجرت کاری به کانادا اخذ نمایید. در ادامه اصلی‌ترین راه های گرفتن اقامت دائم کانادا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

روش اول) اخذ اقامت کانادا با اکسپرس اینتری Express Entry

اکسپرس اینتری یک روش سریع برای مهاجرت به کانادا و گرفتن اقامت دائم این کشور محسوب می‌شود. اکسپرس اینتری در واقع سیستمی الکترونیکی است که دولت کانادا به طور خاص آن را برای نیروهای کار ماهر و در قالب برنامه اسکیل ورکر طراحی کرده است. تمامی اقدامات در این سیستم به صورت آنلاین انجام خواهد شد و بر اساس یک سیستم امتیازبندی تمامی افراد متقاضی این برنامه رتبه‌بندی خواهند شد. در نهایت برای افرادی با بیشترین امتیاز دعوت‌نامه‌هایی تحت عنوان ITA ارسال خواهد شد. روش اکسپرس اینتری دارای سه کلاس مختلف است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. اکسپرس اینتری کانادا

۱- برنامه اسکیل ورکر فدرال FSWP

برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا را می‌توان اصلی‌ترین مسیر برای مهاجرت کاری به کانادا و گرفتن اقامت دائم این کشور دانست. برای این که در برنامه نیروی کار ماهر فدرال کانادا شرکت کنید باید الزاماتی را داشته باشید که از جمله آن‌ها می‌توان به یک سال سابقه کار مداوم و تمام‌وقت در مشاغل طبقه‌بندی شده توسط دولت کانادا اشاره داشت. مدارک تحصیلی و مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی نیز از دیگر الزامات برای واجد شرایط بودن جهت شرکت در این برنامه محسوب می‌شود.

در صورتی که خودتان را واجد این شرایط می‌دانید در گام اول باید یک پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری ایجاد کرده و رزومه خود را در آن ثبت کنید. سپس پروفایل شما و سایر متقاضیان مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس سیستم امتیازبندی CRS، امتیازی به شما تعلق خواهد گرفت. حداقل امتیازی که باید به دست بیاورید ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز است. بعد از رتبه‌بندی افراد بر اساس امتیازات کسب‌شده دولت کانادا برای متقاضیانی که بالاترین امتیازات را داشته باشند دعوت‌نامه‌هایی را ارسال خواهد کرد. این فرآیند به طور معمول کمتر از شش ماه طول خواهد کشید و شخص متقاضی پس از دریافت دعوت‌نامه دو ماه زمان دارد تا درخواست خود را برای گرفتن اقامت دائم کانادا ارائه نماید.

۲- برنامه تاجران ماهر فدرال

در صورتی که در یک حوزه تجاری دارای مهارت هستید و این حوزه تجاری در طبقه‌بندی مشاغل تجاری کشور کانادا آمده باشد می‌توانید شانس خود را در این برنامه امتحان کنید. برای شرکت در این برنامه لازم است که حداقل دو سال سابقه کار در فیلد مورد نظر خود داشته باشید. همچنین باید الزامات دیگر از جمله مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی را از طریق آزمون‌هایی مانند آیلتس ثابت کنید. داشتن پیشنهاد شغلی از کانادا می‌تواند تاثیر زیادی در موفقیت شما داشته باشد اما وجود آن الزامی نیست.

بعد از این‌که مطمئن شدید واجد شرایط هستید می‌توانید پروفایل خود را در سیستم اکسپرس اینتری ایجاد نمایید. دقت داشته باشید که در طول زمان می‌توانید به طور دائم پروفایل خود را به‌روز کرده و اطلاعات جدیدی را ثبت نمایید. بعد از بررسی پروفایل امتیازی به شخص متقاضی تعلق خواهد گرفت و در صورت قرار گرفتن در لیست منتخب یک دعوت‌نامه برای وی ارسال خواهد شد که با استفاده از آن قادر خواهد بود برای اقامت دائم کانادا اقدام نماید.

۳- برنامه تجربه کانادایی CEC

تجربه کانادایی آخرین روش گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق اکسپرس اینتری است. این برنامه به افرادی که تجربه حداقل یک سال کار در کشور کانادا در طول سه سال اخیر را داشته باشند این امکان را می‌دهد تا شانس خود را برای تبدیل شدن به مقیم دائم کانادا امتحان کنند. در واقع دولت کانادا از طریق این برنامه نیروی کار ماهر و بااستعدادی که در کشور کانادا کار می‌کنند را شناسایی کرده و به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا به طور دائمی ساکن کشور کانادا شوند. علاوه بر سابقه کار الزامات دیگری مانند گرفتن حداقل نمره در سیستم آزمون زبان کانادا نیز برای این برنامه وجود دارد. کلاس تجربه کانادایی

بعد از گرفتن مجوز کار کانادا، پر کردن حداقل یک سال سابقه کار در این کشور و اطمینان از واجد شرایط بودن می‌توانید برای شرکت در این برنامه اقدام به ایجاد پروفایل در اکسپرس اینتری کنید. بعد از انجام این کار پروفایل شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت و امتیاز مشخصی را کسب خواهید کرد. علاوه بر تحصیلات، سابقه کار و زبان انگلیسی که می‌تواند امتیازات زیادی را به شما اختصاص دهد داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی نیز کاملا تاثیرگذار خواهد بود.

علاوه بر این، قرار گرفتن در بین افراد منتخب طرح نامزدی استانی نیز می‌تواند تا سقف ۶۰۰ امتیاز نصیب شخص متقاضی کند. در مورد این طرح در ادامه همین مطلب توضیح داده خواهد شد.

در صورتی که از مهارت شغلی خاصی برخوردار باشید که مورد نیاز کشور کانادا باشد می‌توانید در برنامه‌های مختلف سیستم اکسپرس اینتری که تحت عنوان اسکیل ورکر کانادا شناخته می‌شود شرکت کرده و شرایط را برای دریافت اقامت دائم کانادا مهیا نمایید.

در صورت برخورداری از امتیازات لازم یک دعوت‌نامه برای شما ارسال خواهد شد. بعد از دریافت این دعوت‌نامه می‌توانید درخواست اقامت کانادا را ارسال کرده و اموری مانند معاینات پزشکی و گرفتن گواهی عدم سوءسابقه را انجام دهید. در نهایت و پس از تایید کلیه مدارک می‌توانید کارت اقامت دائم کانادا را دریافت نمایید.

روش دوم) برنامه نامزدی استانی PNP

این روش نیز مانند روش‌های قبلی در حوزه مهاجرت به کانادا قرار می‌گیرد. تفاوت برنامه نامزدی استانی با روش اکسپرس اینتری در این است که برنامه نامزدی استانی به صورت مستقیم توسط استان‌ها و قلمروهای کانادا ارائه شده و هر یک از آن‌ها نیز معیارهای خاص خود را دارند. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت به یک استان خاص کانادا را داشته باشند می‌توانند در این برنامه شرکت کنند. استان‌های مختلف کانادا دارای برنامه‌های مهاجرتی متفاوتی هستند اما به طور کلی می‌توان کلیه برنامه‌های نامزدی استانی را در چهار دسته گسترده شامل نیروی کار ماهر، سرمایه‌گذاران، خانواده و دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا تقسیم‌بندی کرد.

افرادی که در این دسته‌ها قرار بگیرند امکان شرکت در برنامه نامزدی استانی و گرفتن اقامت دائم کانادا را خواهند داشت. در حال حاضر رایج‌ترین دسته برنامه نامزدی استانی دسته نیروی کار ماهر است. استان‌های کانادا به منظور جذب نیروی کار ماهر مورد نیاز بازار کار خود اقدام به راه‌اندازی این طرح کرده‌اند. بدین ترتیب افرادی که دارای سابقه کار حرفه‌ای، تحصیلات مناسب و مهارت کافی در زبان باشند می‌توانند از طریق استان مورد نظر خود برای مهاجرت کاری به کانادا اقدام کنند. برنامه نامزدی استانی کانادا

برای شرکت در برنامه نامزدی استانی کانادا ابتدا باید دسته مورد نظر خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال استان آلبرتا دارای ۳ دسته اکسپرس اینتری، فرصت آلبرتا Alberta Opportunity و خوداشتغالی در بخش کشاورزی است. تقریبا تمامی استان‌های کانادا یکی از دسته‌های برنامه استانی خود را به اکسپرس اینتری اختصاص داده‌اند. در صورتی که بخواهید از طریق دسته اکسپرس اینتری برای برنامه نامزدی استانی اقدام کنید باید در ابتدا یک پروفایل را در سیستم اکسپرس اینتری ایجاد نمایید.

در صورتی که از سمت استان مورد نظر خود به عنوان کاندیدا انتخاب شوید می‌توانید در سیستم اکسپرس اینتری این مورد را ثبت کنید. در گام بعدی باید اطلاعات مربوط به پروفایل از جمله شماره پروفایل را به استان مورد نظر اعلام کنید تا نامزدی شما را مورد تایید قرار دهند. با تایید نامزدی استانی تا سقف ۶۰۰ امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری به شما تعلق خواهد گرفت. در نهایت، کلیه متقاضیان رتبه‌بندی شده و افراد منتخب دعوت‌نامه خواهند گرفت. سایر دسته‌های برنامه نامزدی استانی به طور کامل از طریق استان مربوطه و خارج از سیستم اکسپرس اینتری انجام می‌گردد.

برنامه نامزدی استانی کانادا یکی از روش‌های سریع و محبوب برای گرفتن اقامت دائم کانادا محسوب می‌شود.

دقت داشته باشید که استان مربوطه در زمینه اعطای اقامت دائم مسئولیتی نداشته و بعد از طی تمام مراحل باید برای گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق دولت فدرال اقدام نمایید. البته در صورت تایید شدن و کسب امتیازات لازم دولت فدرال صرفا مواردی مانند معاینات پزشکی و گواهی سوءسابقه را چک می‌کند و مشکلی برای صدور کارت اقامت وجود نخواهد داشت.

روش سوم) اقامت در کانادا با سرمایه‌گذاری و کارآفرینی

دولت کانادا این فرصت را فراهم کرده تا شهروندان کشورهای دیگر بتوانند با سرمایه‌گذاری در کانادا مقیم دائم این کشور شوند. افرادی که در زمینه بیزنس تجربه داشته و دارای سرمایه کافی باشند این امکان را دارند تا برای گرفتن اقامت دائم کشور کانادا از طریق برنامه سرمایه‌گذاری و کارآفرینی کانادا اقدام کنند. این برنامه دارای سه دسته مختلف شامل موازد زیر است:

 • سرمایه‌گذاران
 • کارآفرینان
 • افراد خود اشتغال

۱- برنامه مهاجران سرمایه‌گذار

دولت کانادا سرمایه‌گذاران خارجی را به عنوان بخش مهمی از اقتصاد کانادا در نظر گرفته است و از طریق این برنامه فرصت گرفتن اقامت دائم کانادا را به سرمایه‌گذاران خارجی و خانواده آن‌ها داده است. بر این اساس سرمایه‌گذاران خارجی باید الزامات زیر را مورد توجه قرار دهند:

 • داشتن تجربه در زمینه کنترل و مدیریت یک بیزنس
 • داشتن حداقل ۱.۶۰۰.۰۰۰ دلار سرمایه
 • سرمایه‌گذاری ۸۰۰ هزار دلاری به مدت ۵ سال

۲- برنامه کارآفرینی

افرادی که در این برنامه شرکت می‌کنند در صورت گرفتن ویزا می‌توانند کسب‌وکار خود را در کانادا راه‌اندازی کنند. ضمن این که بعد از انجام این کار می‌توانند اقامت دائم کشور کانادا را نیز اخذ نمایند. الزامات زیر برای چنین افرادی در نظر گرفته شده است:

 • سرمایه‌گذاری قابل توجه در کانادا طی دو سال اول ورود به این کشور
 • مشارکت فعال و مداوم در مدیریت بیزنس
 • استخدام حداقل یک شهروند یا مقیم دائم کانادا به غیر از بستگان شخص کارآفرین

۳- برنامه خوداشتغالی

ارزیابی افراد در برنامه خوداشتغالی بر اساس مواردی نظیر تجربه و توانایی بیزنس، صلاحیت در امور هنری و سرمایه کافی انجام می‌شود. برنامه خوداشتغالی شامل دو دسته کلی می‌شود:

 • افرادی که قصد ایجاد یک کسب‌وکار در کانادا را داشته باشند که دارای سهم قابل توجه در اقتصاد یا فرهنگ یا هنر کانادا باشد
 • افرادی که در زمینه کشاورزی تجربه داشته و قادر به خرید و مدیریت امور یک مزرعه در کانادا هستند.

روش چهارم) مهاجرت از طریق خانواده

مهاجرت از طریق خانواده که تحت عنوان اسپانسرشیپ خانوادگی شناخته می‌شود یکی از روش‌های متداول برای اخذ اقامت کانادا محسوب می‌شود. در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما مقیم دائم کشور کانادا باشد می‌تواند به شما کمک کند تا اقامت دائم این کشور را بگیرید. شخص دارنده اقامت کانادا می‌تواند به عنوان حامی مالی همسر، فرزند، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود از آن‌ها برای اقامت در کانادا دعوت کند.

در حال حاضر حدودا ۳۰ درصد تمام مهاجرانی که به کانادا می‌آیند توسط یکی از اعضای خانواده خود در این کشور حمایت می‌شوند.

شخص حمایت‌کننده باید الزامات زیر را مد نظر قرار دهد تا بتواند واجد شرایط باشد:

 • اثبات توانایی مالی به منظور حمایت از اعضای خانواده
 • تعهد برای حمایت از اعضای خانواده در مدت مشخص و تلاش اعضای خانواده او جهت رسیدن به استقلال مالی
 • داشتن حداقل ۱۸ سال سن
 • عدم حضور در زندان و عدم وجود اتهام جدی در مورد شخص
 • ورشکسته نبودن

روش پنجم) مهاجرت به کبک از طریق کار و سرمایه‌گذاری

استان کبک در بسیاری از موارد دارای قوانین خاص خود بوده و برنامه‌های مهاجرت این استان نیز دارای روال جداگانه‌ای است. یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مهاجرت کبک که منجر به اخذ اقامت دائم کشور کانادا خواهد شد مهاجرت کاری و سرمایه‌گذاری است. در صورتی که علاقه داشته باشید تا در استان کبک ساکن شده و در یکی از شهرهای این کشور به کار و زندگی بپردازید می‌توانید در برنامه اسکیل ورکر کبک یا برنامه سرمایه‌گذاری آن شرکت کنید.

مهاجرت کاری به کبک

مهاجرت کاری به کبک از طریق برنامه اسکیل ورکر این استان امکان‌پذیر است. این برنامه به طور کامل خارج از سیستم اکسپرس اینتری بوده و برای شرکت در آن باید در پرتال مخصوص همین استان تحت عنوان Arrima یک پروفایل ایجاد کنید. بعد از ایجاد پروفایل و ارسال درخواست برای اخذ گواهی انتخابی کبک تحت عنوان CSQ باید منتظر بررسی پروفایل و امتیازبندی بمانید. بعد از انجام بررسی در صورتی که موفق به اخذ گواهی مذکور شده باشید می‌توانید درخواست خود را برای اخذ اقامت دائم کانادا به دولت فدرال این کشور ارائه کنید.

برای واجد شرایط بودن در برنامه نیروی کار کبک باید حداقل ۵۰ امتیاز کسب کرده باشید.

سرمایه‌گذاری در کبک

برنامه مهاجران سرمایه‌گذار استان کبک به افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری در کشور کانادا دارند این امکان را می‌دهد تا ضمن سرمایه‌گذاری در کبک بتوانند اقامت دائم کانادا را نیز بگیرند. برای این که واجد شرایط حضور در این برنامه باشید باید حداقل ۲ میلیون دلار کانادا سرمایه داشته باشید. در ضمن باید در یکی از زمینه‌های زیر حداقل ۲ سال سابقه کار در طول ۵ سال گذشته داشته باشید:

 • مشاغل مربوط به کشاورزی، تجارت یا صنعت
 • مشاغل حرفه‌ای
 • آژانس‌های بین‌المللی
 • مشاغل دولتی

دقت داشته باشید که در صورت پذیرفته شدن باید ۱٫۲ میلیون دلار کانادا در یکی از حوزه‌های یادشده سرمایه‌گذاری کنید. در صورت داشتن این شرایط بر اساس فاکتورهای زیر ارزیابی خواهید شد:

 • سن
 • تحصیلات
 • سابقه کاری
 • مهارت زبان

علاوه بر این می‌توانید در طرح کارآفرینی و خوداشتغالی کبک نیز شرکت کنید. حداقل سرمایه لازم برای طرح کارآفرینی کبک ۳۰۰ هزار دلار کانادا و برای طرح خوداشتغالی ۱۰۰ هزار دلار کانادا تعیین شده است.

نحوه درخواست اقامت دائم کانادا

تا اینجا گفتیم که از چه روش‌هایی می‌توانید برای گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام کنید اما درخواست اقامت دائم کانادا دارای روال مشخصی است که در ادامه به آن می‌پردازیم. درخواست اقامت دائم کانادا بسته به این که از طریق کدام برنامه انجام شود دارای تفاوت‌هایی خواهد بود. به عنوان مثال درخواست اقامت کانادا از طریق اکسپرس اینتری طبق روال زیر انجام می‌گیرد.

نحوه درخواست اقامت دائم کانادا از طریق اکسپرس اینتری

دعوت‌نامه‌ای که از سیستم اکسپرس اینتری دریافت می‌کنید تنها برای ۶۰ روز معتبر خواهد بود. بنابراین قبل از این که اعتبار دعوت‌نامه به پایان برسد باید تمامی اقدامات مربوط به درخواست اقامت دائم کانادا از جمله آماده‌سازی مدارک را انجام دهید. درخواست اقامت دائم کانادا از طریق اکسپرس اینتری ساده بوده و برای انجام آن باید وارد حساب کاربری خود در اکسپرس اینتری شوید. سپس باید فرم درخواست را به صورت آنلاین پر کرده و روی گزینه ارسال درخواست کلیک کنید تا درخواست شما ثبت گردد.

نحوه درخواست اقامت دائم کانادا از طریق برنامه نامزدی استانی

در صورتی که برای دسته اکسپرس اینتری برنامه نامزدی استانی کانادا اقدام کرده باشید روال درخواست اقامت به همان روش سیستم اکسپرس اینتری و به صورت آنلاین انجام می‌شود. اما در صورتی که برای سایر دسته‌های برنامه نامزدی استانی اقدام کرده باشید باید فرآیند زیر را جهت ارائه درخواست اقامت دائم کانادا طی نمایید.

۱- گردآوری مدارک مورد نیاز

اولین کاری که در زمینه درخواست اقامت دائم کانادا باید انجام دهید جمع‌آوری مدارک مورد نیاز است که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها آورده شده است:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت
 • تاییدیه نامزدی
 • مدارک اثبات مهارت زبان
 • مدارک شناسایی
 • گواهی سوءسابقه
 • دو قطعه عکس

دقت داشته باشید که مدارک را به طور دقیق و کامل گردآوری کنید زیرا در صورت وجود نقص در مدارک، احتمال رد شدن درخواست شما زیاد خواهد بود. ضمن این که برخی مدارک از جمله مدارک شناسایی باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شوند.

۲- تکمیل فرم درخواست

بعد از جمع‌آوری تمامی مدارک نوبت به تکمیل فرم درخواست خواهد رسید که شامل چندین فرم مختلف می‌شود. در پر کردن فرم‌ها نهایت دقت را داشته باشید زیرا هر گونه اشتباه و اطلاعات نادرست در فرم درخواست ممکن است موجب رد شدن یا به تعویق افتادن درخواست شما شود.

۳- پرداخت هزینه

درخواست اقامت دائم کانادا شامل هزینه‌هایی می شود که جزئیات آن در زیر آمده است:

 • هزینه درخواست: ۵۵۰ دلار کانادا
 • حق اقامت دائم: ۴۹۰ دلار کانادا
 • هزینه درخواست همسر متقاضی اصلی: ۵۵۰ دلار کانادا
 • حق اقامت دائم همسر متقاضی اصلی: ۴۹۰ دلار کانادا
 • هزینه فرزند متقاضی: ۱۵۰ دلار کانادا
 • هزینه بیومتریک: ۸۵ دلار کانادا برای هر نفر

۴- ارسال درخواست

بعد از تکمیل فرم‌ها و پرداخت هزینه‌های مربوطه می‌توانید درخواست خود را برای دریافت ویزا و اقامت کانادا از طریق ایمیل به اداره مهاجرت این کشور ارسال نمایید. در نهایت باید منتظر بمانید تا پرونده شما مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه به شما اعلام گردد. همان‌طور که می‌بینید دولت کانادا روش‌های گوناگونی را برای گرفتن اقامت دائم این کشور پیش‌بینی کرده که بسته به شرایط خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. البته ناگفته نماند که فرآیند گرفتن اقامت دائم کانادا تا حدودی پیچیده بوده و بهتر است در این مسیر از تجربه و تخصص افراد و موسسات مطلع در این حوزه استفاده کنید.