در این مطلب قصد داریم تا در مورد جدیدترین جزئیات ویزای استارتاپ کانادا ، شرایط اخذ ویزای استارت اپ کانادا، مدت زمان گرفتن، مدارک مورد نیاز و سایر نکات مهم آن با شما صحبت کنیم و شما را در مسیر مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه کارآفرینی راهنمایی نماییم.

پیش از این، یکی از محبوب ترین و متداول ترین برنامه های مهاجرتی کانادا یعنی طرح اسکیل ورکر فدرال و برنامه نامزدی استانی را به شما معرفی کردیم، طرحی که برای جذب متقاضیان واجد شرایط در حوزه نیروی کار ماهر در این کشور طراحی شده و طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد.

اما موضوع استارت آپ و کارآفرینی یک حوزه کاملاً مجزا و متفاوت از برنامه اسکیل ورکر بوده و شامل جزئیات و شرایطی است که در ادامه به توضیح تک تک آنها می پردازیم.

ویزای استارتاپ کانادا

ویزای استارتاپ کانادا

بنابر آخرین اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی Canada.ca، ویزای استارتاپ کانادا( Start-up) برنامه ای مختص متقاضیان دارای مهارت کارآفرینی و پتانسیل لازم برای ایجاد کسب و کار در این کشور است که قصد مهاجرت به کانادا را دارند.  

به طور کلی شاخصه های اصلی این برنامه از نگاه دولت کانادا باید شامل فاکتورهای زیر باشد:

 • ایده تجاری خلاقانه و نوآورانه باشد
 • امکان ایجاد موقعیت شغلی را برای شهروندان کانادایی داشته باشد
 • امکان رقابت در مقیاس جهانی با سایر ایده ها و بیزینس پلن های موجود را داشته باشد

از این رو اگر قصد دارید تا از طریق طرح استارتاپ برای ویزا و پی آر کانادا اقدام کنید، باید مورد تائید و پشتیبانی مالی یکی از سازمان های مورد تائید کشور کانادا که در ادامه آنها را به شما معرفی می کنیم، قرار بگیرید.

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که استان فرانسوی زبان کبک دارای قوانین و برنامه مهاجرتی مختص به خود بوده که باید از طریق مراجعه به وب سایت رسمی مهاجرت این استان از جزئیات آن باخبر شوید.

لیست استارتاپ های کانادا

بنابر قوانین دولتی، متقاضی مهاجرت از طریق ویزای استارت آپ کارآفرینی ملزم است تا ایده تجاری و تعهد کاری خود را به طور کامل به یکی از سازمان های مورد تائید زیر ارائه دهد تا در صورت تائید مورد حمایت یک یا چند سازمان قرار بگیرد. این سازمان ها شامل موارد زیر می شوند:

 • Venture capital funds
 • Angel investor groups
 • Business incubators

این سازمان ها، گروه های تجاری هستند که از طریق برنامه ویزای استارت اپ کانادا، از استارت آپ های واجد شرایط پشتیبانی کرده و در بیزینس آنها سرمایه گذاری می کنند.

روند کار به این صورت است که سازمان های ذکر شده برخی از بیزینس پلن ها و پیشنهادات تجاری متقاضیان را مورد ارزیابی و بررسی قرار می دهند. اما هر یک از این سازمان ها دارای فرآیند دریافت پیشنهاد و معیارهای ارزیابی خاص خود است. از این رو ممکن است از شما درخواست شود که به صورت حضوری ایده تجاری خود را ارائه دهید و یا جزئیات بیزینس پلن خود را برای ایشان ارسال کنید.

در صورتی که هر یک از این سازمان ها ایده تجاری متقاضی را برای بررسی انتخاب کند، پتانسیل پروپوزال موجود را ارزیابی کرده و آن را تائید و یا رد می کنند. در نهایت، اگر با بیزینس پلن متقاضی موافقت شود، یک نامه تائیدیه یا همان Letter of support به فرد ارائه می شود.

شما این امکان را دارید تا با مراجعه به صفحه مخصوص Designated organizations اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، از جزئیات بیشتری در رابطه با زیرمجموعه های هر یک از این سازمان برخوردار شوید. اما به صورت کلی، با بهره مندی از پشتیبانی یکی از زیرمجموعه های سازمان Venture capital funds، شما از حداقل سرمایه گذاری 200 هزار دلاری برخوردار خواهید شد.

این در حالی است که با تائید بخش ارزیابی سازمان Angel investor groups، شما امکان دریافت یک یا چند سرمایه گذار با حداقل مبلغ 75 هزار دلار کانادا خواهید بود و برای سازمان Business incubators اطلاعات سرمایه گذاری ارائه نشده است.

شرایط و مدارک ویزای استارتاپ کانادا

شرایط اخذ ویزای استارتاپ کانادا

اما در بخش شرایط و مدارک کلی ویزای استارت اپ کانادا، متقاضیان واجد شرایط باید دارای فاکتورهای اصلی زیر باشند:

 • دارای یک تجارت و کسب و کار واجد شرایط باشد
 • از یکی از سازمان های مورد تائید کانادا نامه پشتیبانی دریافت کرده باشد
 • از شرایط مورد نیاز مهارت زبان برخوردار باشد
 • دارای بودجه و تمکن مالی لازم برای اقامت در کانادا باشد

برای اینکه بهتر با جزئیات فاکتورهای ذکر شده آشنا شوید، بد نیست تا به ترتیب شرایط هر یک از آنها را به شما شرح دهیم.

فاکتور تجارت واجد شرایط

تجارت واجد شرایط و یا همان qualifying business به معنی این است که شما کسب و کار و تجارتی را ایجاد کرده اید که دارای شرایط زیر است:

 • در زمانی که از یکی از سازمان های تائید شده تعهد می گیرید، هر متقاضی دارای 10 درصد و یا بیشتر از حق رای متصل به تمام سهام شرکت در آن زمان باشد (حداکثر 5 نفر می توانند به عنوان مالک درخواست دهند)
 • به طور مشترک، متقاضیان و سازمان مورد تائید کانادا بیش از 50 درصد از حق رای متصل به سهام شرکت در آن زمان را دارا باشند
 • در زمان دریافت کارت اقامت دائم کانادا، شما ملزم به ارائه یک سیستم مدیریتی فعال و در جریان تجاری از داخل کانادا هستید
 • بخش حیاتی و هم عملیات تجارت شما باید در داخل کشور کانادا رخ دهد
 • این تجارت در کشور کانادا ثبت شده باشد

فاکتور نامه پشتیبانی سازمان مورد تائید کانادا

شما به عنوان متقاضی ویزای استارت آپ کانادا ملزم هستید تا یک نامه پشتیبانی از یکی از سازمان های ذکر شده ( گروه های تجاری که برای سرمایه گذاری و ساپورت استارت آپ های بالقوه تائید شده اند) دریافت کنید.

از این رو، شما نیازمند موارد زیر هستید:

 • ارتباط و تعامل با سازمان مورد نظر برای فهمیدن چگونگی دستیابی به پشتیبانی و سرمایه گذاری این شرکت
 • متقاعد کردن سازمان مورد نظر در مورد اینکه ایده تجاری شما دارای ارزش کافی برای حمایت و پشتیبانی است
 • اخذ نامه پشتیبانی و تائید از یکی از سازمان های اعلام شده توسط دولت کانادا

به طور معمول، روند ارائه و مطرح کردن ایده در هر سازمانی متفاوت است. در واقع، هر سازمان دارای شرایط و قوانین مختص به خود است. برای مثال، ممکن است از شما درخواست شود که به صورت حضوری ایده تجاری خود را ارائه دهید و یا اینکه جزئیات بیزینس پلن خود را به طور کامل برای ایشان ارسال اینترنتی کنید.

در صورتی که موفق به دریافت تائیدیه از سازمان مورد نظر شوید، نامه پشتیبانی برای شما به صورت الکترونیکی ارسال می شود. از این رو شما باید به هنگام درخواست ویزای استارتاپ کانادا ، این نامه را نیز به همراه مدارک خود ارسال کنید.

این نامه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و نشان دهنده این موضوع است که شما از حمایت و پشتیبانی مالی یکی از سازمان های venture capital fund، angel investor group و یا business incubator برای ساپورت ایده تجاری خود برخوردار هستید.

همچنین سازمان ذکر شده یک گواهی تعهد را به صورت مستقیم برای کنسولگری و دولت کانادا ارسال می کند. در نهایت، با استفاده از مدارکی نظیر نامه پشتیبانی و تعهد سازمان، ارزیابی درخواست شما به جریان می افتد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است برای تصمیم گیری نهایی در مورد پرونده شما، اطلاعات و مدارک بیشتری درباره تجارت تان درخواست شود.

همچنین متقاضیان واجد شرایط این امکان را دارند تا در زمان ارزیابی درخواست کارت اقامت دائم کانادا توسط دولت این کشور، برای مجوز کار موقت، حضور در کانادا و شروع کسب و کار خود درخواست دهند.

فاکتور مهارت زبان

باید پذیرای این واقعیت باشید که توانایی برقراری ارتباط موثر به زبان انگلیسی، فرانسوی و یا هر دو زبان در کانادا، موجب موفقیت هر چه بیشتر تجارت شما در این کشور خواهد شد.

شما ملزم هستید تا در یکی از مراکز معتبر آزمون زبان امتحان داده و مدرک زبانی نظیر آیلتس و یا تافل را ارائه دهید. بنابر قوانین تعیین شده ویزای استارتاپ کانادا، حداقل سطح زبان مورد تائید انگلیسی و یا فرانسوی این برنامه مهاجرتی معادل با CLB 5 در چهار مهارت اصلی مکالمه، خواندن، شنیدن و نوشتن است.

در صورتی که دارای حداقل مهارت زبان مورد نیاز این طرح نباشید، درخواست ویزای استارتاپ شما ریجکت می شود.

بودجه مالی ویزای استارت آپ کانادا

بودجه و تمکن مالی برای اقامت در کانادا

عموماً دولت کانادا پشتیبانی مالی از متقاضیان جدید ویزای استارتاپ کانادا و مهاجرت به این کشور به عمل نمی آورد. زمانی که درخواست خود را ارائه می دهید، باید این موضوع را اثبات کنید که دارای پول کافی برای پوشش هزینه های خود و اعضای خانواده در هنگام حضور و اقامت در کشور کانادا هستید. شما اجازه قرض گرفتن این مبلغ را از شخص دیگری ندارید.

مقدار تمکن مالی و موجودی حساب ویزای کانادا کاملاً بستگی به اندازه و تعداد اعضای خانواده شما دارد و هر ساله به روز رسانی می شود. جزئیات بودجه ویزای استارت اپ کانادا به شرح زیر است:

بودجه مورد نیاز به دلار کانادا

تعداد اعضای خانواده

1 نفر

13.213 هزار دلار

2 نفر

16.449

3 نفر

20.222

4 نفر

24.553

5 نفر

27.847

6 نفر

31.407

7 نفر

34.967

برای هر خانواده بیشتر

3.560

 

درخواست ویزای استارتاپ کانادا

در اغلب موارد، شما باید بعد از درخواست ویزای استارتاپ کانادا و یا همان به اصطلاح اپلای، برای ثبت اثر انگشتان دست و عکس بیومتریک به کارگزاری وی اف اس گلوبال کانادا در کشوری واسط نظیر ترکیه، ارمنستان و یا گرجستان بروید.

روند درخواست این نوع از ویزای کانادا شامل مراحل اصلی زیر می شود:

 • دریافت بسته درخواست
 • پرداخت هزینه های درخواست
 • ارسال پرونده و درخواست به کنسولگری کانادا

در مرحله اول، شما باید به وب سایت رسمی اداره مهاجرت و شهروندی کانادا مراجعه کرده و بسته درخواست ویزای استارت اپ کانادا را که شامل راهنما و دستورالعمل و چک لیست مدارک با فرمت پی دی اف می شود را دریافت کنید.

سپس، باید فرم درخواست عمومی IMM 0008 با فرمت pdf را دانلود و بر روی کامپیوتر تکمیل کنید.

در این مرحله، باید گزینه Validate  را بر روی فرم بزنید. اگر هنوز بخشی در فرم مانده که باید تکمیل شود، با رنگ قرمز به شما نمایش داده می شود. سپس باید از فرم درخواست ولیدت شده پرینت بگیرید.

حتماً از این موضوع مطمئن شوید که از تمامی صفحات فرم درخواست و صفحه بارکد پرینت گرفته اید. زمانی که شما فرم را validate می کنید، صفحه بارکد نمایان می شود. اگر دارای بیش از یک بسته درخواست هستید، برای هر یک از آنها صفحه بارکد مجزا درخواست کنید. سپس در صورت درخواست از شما، فرم مورد نظر را تاریخ و امضا بزنید.

با انجام این کارها، نوبت به تکمیل مدارک چک لیست می رسد. شما باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • شما باید تمامی مدارک پشتیبان را طبق فایل پی دی اف Document Checklist ترجمه و آماده کنید.
 • با آماده کرده هر یک آنها را تیک بزنید
 • تمامی مدارک پشتیبانی و شناسایی را در یک پاکت مهر و موم شده قرار دهید
 • از چک لیست مدارک پرینت گرفته و آن را امضا کنید
 • در نهایت از چک لیست مدارک به عنوان کاور و پوشش اصلی درخواست ویزای استارتاپ کانادا استفاده کنید

شما باید تمامی فرم ها، مدارک پشتیبان، امضاها، آزمون زبان و اثبات پرداخت هزینه پردازش پرونده را در درخواست خود لحاظ کنید. در صورتی که پرونده شما تکمیل نباشد و دارای نقص باشد، بدون ارزیابی به شما برگشت داده می شود.

تمامی پاسخ های شما باید کامل و حقیقی باشد. در صورتی که اطلاعات نادرست و غیرواقعی ارائه کرده باشید و یا ذکر موارد مهم را در درخواست ویزای استارت آپ کانادا از قلم انداخته باشید، با موارد زیر روبرو می شوید:

 • درخواست شما رد می شود
 • به عنوان یک متقاضی بدون صلاحیت و غیرقابل قبول شناخته می شوید
 • ممکن است برای 5 سال از درخواست هرگونه ویزا و شرایط مهاجرت به کشور کانادا منع شوید

پرداخت هزینه های درخواست

اکنون نوبت به موضوع هزینه های این پروسه مهم می رسد، در اغلب موارد هزینه ها شامل موارد زیر می گردد:

 • هزینه های ارزیابی درخواست شما و اعضای همراه در پرونده درخواستی
 • هزینه حق اقامت دائم RPRF (500 دلار کانادا)
 • هزینه بیومتریک که با هزینه ویزا محاسبه می شود
 • هزینه شرکت های واسط

در اغلب موارد، شما باید زمانی که قصد ارسال درخواست ویزای استارتاپ کانادا را به سفارت این کشور دارید، هزینه بیومتریک را به صورت اینترنتی و به همراه هزینه های ویزا پرداخت کنید. این هزینه برای خدمات انگشت نگاری و عکس بیومتریک است.

با پرداخت هزینه ویزا و بیومتریک، نامه تائیدیه پرداخت برای شما ارسال می شود که باید از آن پرینت گرفته و در هنگام حضور در کارگزاری وی اف اس، آن را به افسر ویزا نشان دهید. از این رو باید یک وقت سفارت و کارگزاری وی اف اس رزرو کرده و با حضور در محل کارگزاری در یک بازه 30 روزه، بخش بیومتریک را تکمیل کنید.

اما هزینه های شرکت های واسط شامل موارد زیر می شود:

در صورتی که چندین متقاضی به عنوان شریک کاری ویزای استارتاپ کانادا، برای اقامت دائم PR این کشور درخواست داده باشند، تا زمان دریافت تمامی مدارک مورد نیاز متقاضیان، ارزیابی پرونده انجام نمی شود.

لازم به ذکر است که هر یک از شرکای کاری باید درخواست خود را به صورت مجزا بفرستند و فرستادن تمامی مدارک و درخواست ها در یک پاکت و به صورت کلی غیر قابل پذیرش است.

در صورتی که یکی از شرکا و اعضای تیم استارت آپ، درخواست اقامت دائم کانادا را ارسال نکند، باید از طریق لینک web form این موضوع به سرعت به دولت کانادا اطلاع رسانی شود.

به طور کلی، یک درخواست کامل ویزای استارتاپ کانادا باید دارای شرایط زیر باشد:

 • به تمامی سوالات پاسخ داده شود
 • درخواست و همه فرم ها امضا شده باشد
 • هزینه ارزیابی به طور کامل پرداخت شده و یک کپی از رسید آن به پرونده پیوست شود
 • تمامی مدارک پشتیبان ارائه گردد

در صورتی که پرونده دارای نقص باشد و موردی را فراموش کرده باشید، دوباره به شما برگردانده می شود تا بعد از رفع نواقص احتمالی دوباره برای سفارت ارسال گردد

ویزای کانادا

مدت زمان گرفتن ویزای استارتاپ کانادا

بنابر جدیدترین اطلاعات ارائه شده در وب سایت Canada.ca، مدت زمان ارزیابی، رسیدگی و در نهایت گرفتن ویزای استارتاپ کانادا بین 12 تا 16 ماه کاری است و زمان 30 روزه انجام مرحله بیومتریک نیز در زمان اعلام شده لحاظ می شود.

این در حالی است که هزینه درخواست ویزای استارت آپ کانادا 2075 دلار اعلام شده است.

در صورت نداشتن تجربه کافی برای تعامل با سازمان های استارت آپ کانادا و آماده سازی و ترجمه مدارک مورد نیاز ویزای استارتاپ این کشور، به شما توصیه می کنیم که از مشاوره و خدمات تخصصی کارشناسان گروه شرکت های نیلگام برای دستیابی به هدف نهایی خود استفاده نمایید.