اگر تصمیم خود را در مورد مهاجرت به استرالیا برای کار گرفته‌اید قبل از هر چیزی باید یک سوال اساسی را از خودتان بپرسید. در چه زمینه‌ای تخصص و مهارت دارم؟ طرح این سوال و پاسخ آن نقطه شروع مهاجرت کاری به استرالیا است. اگر در جواب این سوال به این نتیجه رسیدید که مهارت و تخصص خاصی در یک زمینه مشخص ندارید بهتر است در تصمیم خود برای مهاجرت به استرالیا از طریق کار تجدید نظر کنید. کشور استرالیا فضای کاری بسیار مناسب با فرصت‌های شغلی زیاد را دارد اما این فرصت‌ها برای افرادی است که در یک زمینه خاص از مهارت و تخصص کافی برخوردار باشند.

مشاغل مورد نیاز استرالیا برای مهاجرت کدام‌ها هستند؟

پس از این که اطمینان پیدا کردید در یک زمینه کاری دارای مهارت و تخصص مناسب هستید باید به دنبال جواب سوال دوم بروید. آیا مهارت و تخصص شما در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا برای مهاجرت قرار دارد؟ با وجود این که کشور استرالیا در بسیاری از تخصص‌ها و موقعیت‌های شغلی نیاز به نیروی کار متخصص خارجی دارد اما این موضوع در مورد تمامی تخصص‌ها و مشاغل صدق نمی‌کند. به همین علت لیست مهارت های مورد نیاز استرالیا توسط مسئولان مربوطه این کشور تدوین شده است. به عنوان مثال در استرالیا نیاز به نیروی کار در زمینه مهندسی کشاورزی و معماری وجود دارد. برای این که مطمئن شوید مهارت و تخصص شما جزو مهارت های مورد نیاز استرالیا است یا خیر می‌توانید لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا را چک کنید. لیست مشاغل استرالیا

امتیاز لازم برای مهاجرت به استرالیا را کسب خواهید کرد؟

در صورتی که تخصص کاری لازم را داشته باشید و تخصص حرفه‌ای شما در لیست مهارت های مورد نیاز کشور استرالیا آمده باشد می‌توانید به سراغ مرحله بعدی بروید. در این مرحله باید این موضوع را بررسی کنید که آیا قادر به کسب حداقل امتیاز تعیین شده توسط اداره مهاجرت استرالیا هستید یا خیر. اداره مهاجرت استرالیا برای سازماندهی امور مربوط به مهاجرانی که برای کار به استرالیا سفر می‌کنند یک سیستم امتیازبندی را طراحی کرده است. در سیستم امتیاز بندی مهاجرت کاری به استرالیا آیتم‌های مختلفی برای کسب امتیاز گنجانده شده که سن، تحصیلات، سابقه کار و زبان مهم‌ترین آن‌ها هستند.

برای این که واجد شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق کار باشید حتما باید حدنصاب امتیاز تعیین شده را کسب کنید. در ادامه به طور خلاصه امتیازات مربوط به برخی از آیتم‌ها را بررسی خواهیم کرد.

  • سن: بر اساس بازه سنی حداقل ۱۵ و حداکثر ۳۰ امتیاز
  • مهارت در زبان انگلیسی: بر اساس نمره آزمون IELTS 10 یا ۲۰ امتیاز
  • مدارک تحصیلی: بر اساس نوع مدرک تحصیلی حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۰ امتیاز
  • سابقه کاری در شغل مورد نظر در داخل استرالیا: بر اساس مدت سابقه کار حداقل ۵ و حداکثر ۲۰ امتیاز
  • سابقه کاری در شغل مورد نظر خارج از استرالیا: بر اساس مدت سابقه کار حداقل ۵ و حداکثر ۱۵ امتیاز

البته موارد مذکور جزو آیتم‌های عمومی و اصلی بوده ولی موارد دیگری نیز وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانید امتیازات خود را بالا ببرید. در حال حاضر امکان محاسبه آنلاین امتیاز مهاجرت به استرالیا نیز توسط اداره مهاجرت این کشور و برخی وب‌سایت‌های دیگر ارائه شده است.

 در حال حاضر، حداقل امتیاز لازم برای مهاجرت کاری به استرالیا برای انواع ویزای کاری استرالیا ۶۵ امتیاز تعیین شده است. البته ممکن است امتیازات لازم برای مهاجرت به استرالیا در طول زمان دچار تغییراتی نیز بشود.

کدام نوع ویزای کاری استرالیا را می خواهید؟

تا اینجا تقریبا نیمی از مسیر مهاجرت کاری به استرالیا را طی کرده‌اید. از اینجا به بعد باید اقدامات مربوط به اخذ ویزای استرالیا را انجام دهید. در حال حاضر انواع ویزای کار استرالیا توسط اداره مهاجرت این کشور صادر می‌شود. بنابراین از همان ابتدا باید مشخص کنید که به دنبال اخذ کدام یک از انواع ویزای استرالیا هستید. دو نوع اصلی ویزای کار استرالیا شامل ویزای مهارتی استرالیا و ویزای حمایتی استرالیا می‌شود.

شرایط گرفتن ویزای مهارتی استرالیا

به منظور اخذ ویزای مهارتی استرالیا می‌توانید به صورت مستقل عمل کنید. در ابتدا باید به سامانه SkillSelect مراجعه کرده و بعد از ثبت‌نام در این سامانه اقدام به ارسال EOI یا expression of interest نمایید. در واقع با ارسال این فرم تمایل خود را برای کار در استرالیا اعلام خواهید کرد. دقت داشته باشید که ارسال این فرم به معنای درخواست ویزای استرالیا نبوده و در ضمن شامل هیچ هزینه‌ای نیز نمی‌شود. بعد از انجام این کار باید منتظر بمانید تا اطلاعات شما بررسی شده و در صورت واجد شرایط بودن یک دعوت‌نامه برای شما ارسال شود. SkillSelect

شرایط گرفتن ویزای حمایتی استرالیا

برای این که بتوانید ویزای حمایتی استرالیا را بگیرید حتما باید نامه‌ای را مبنی بر حمایت شدن از سوی یک کارفرما در کشور استرالیا داشته باشید. اما چطور می‌توان یک نامه حمایتی را از کارفرماهای کشور استرالیا گرفت؟ برای گرفتن این نامه باید از طریق سایت‌های کاریابی استرالیا نظیر seek و careerone به دنبال کار مناسب در شهرهای مختلف استرالیا باشید. بعد از پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب باید رزومه خود را برای کارفرما ارسال کرده و منتظر بمانید تا رزومه شما مورد تایید قرار بگیرد. بعد از تایید رزومه و ارسال نامه از سمت کارفرما می‌توانید برای اخذ ویزای کار حمایتی استرالیا اقدام کنید.

درخواست ویزا را ارسال کنید

در مرحله آخر باید بر اساس نوع ویزای کار مورد نظرتان اقدام به ارسال درخواست ویزای کار استرالیا کرده و منتظر بررسی مدارک و اطلاعاتتان باشید. دقت داشته باشید که تنها شش ماه بعد از دریافت دعوتنامه فرصت دارید تا درخواست ویزای خود را ارسال کنید. به طور خلاصه برای مهاجرت کاری به استرالیا باید دارای مهارت و تخصص مورد نیاز در کشور استرالیا بوده و امتیازات لازم را نیز کسب کنید تا واجد شرایط مهاجرت به استرالیا باشید. بعد از تایید صلاحیت لازم است که بر اساس نوع ویزای کار مورد نظرتان اقدامات بعدی را جهت یافتن شغل در استرالیا و اخذ ویزای کار این کشور انجام دهید.