تحصیلی

لیست دانشگاه‌های آمریکایی با نمره های آزمون GRE

برای چندین دهه یک آزمون بین‌المللی استاندارد به نام GRE در کنار سایر مدارک تحصیلی، یکی از کلیدهای اصلی دریافت پذیرش اکثر دانشگاه‌های آمریکایی بوده است؛ این آزمون که مخفف Graduate Record Examination و یا همان آزمون سوابق تحصیلات تکمیلی است، امتحانی تقریبا ۴ ساعته است که سوالات چند گزینه‌ای و نوشتاری را در برگرفته و به ارزیابی مهارت‌های محاسباتی quantitative، کلامی verbal و نوشتاری فرد می‌پردازد.

خوشبختانه بنابر آمار مجله معتبر science، سلطنت آزمون GRE در پروسه پذیرش دانشگاه‌های آمریکا رو به پایان است و به تدریج دانشگاه‌های آمریکا در حال براندازی الزام ارائه نتایج آزمون GRE برای پذیرش دانشجویان هستند. اما باز هم کماکان در بسیاری از مقاطع دانشگاهی و دانشگاه‌های آمریکا ارائه نتایج و نمرات خوب GRE برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌ الزامی است، بدین خاطر قصد داریم تا در ادامه این مطلب به توضیح اطلاعات کاربردی و مفید آزمون GRE و آمار دانشگاه‌های آمریکایی پیرو این قانون بپردازیم.

تعریف نمره خوب و مطلوب GRE

نمره مطلوب GRE از نگاه دانشجو و دپارتمان پذیرش هر یک از دانشگاه‌های آمریکا متفاوت بوده و میانگین مورد قبول نمره GRE برای پذیرش در هر یک از رشته‌های دانشگاهی در آمریکا کاملا متغیر است. نمره ایده‌ال و موردنظر هر یک از دانشگاه‌های آمریکا براساس رنکینگ جهانی و میزان رقابت دانشجویان بر سر دریافت پذیرش می‌تواند کاملا با یکدیگر فرق کند، برای مثال تعریف نمره مورد قبول دانشگاه میشیگان با دانشگاه هاروارد و استنفورد آمریکا بسیار متفاوت است.

اما به طور کلی می‌توان نمرات GRE را به چهار دسته عالی، خوب، نسبتا خوب و متوسط تقسیم کرد که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم:

نمره عالی GREاین دسته از افراد با کسب نمرات بالای GRE در بین ۱۰ درصد برتر آزمون دهندگان قرار می‌گیرند و می‌توانند به راحتی از هر یک از دانشگاه‌های تراز اول و معروف آمریکا پذیرش بگیرند.

نمره خوب GREکسب این نمره شما را در بین ۲۵ درصد برتر شرکت‌کنندگان آزمون GRE  قرار می‌دهد و همچنان می‌توانید از دانشگاه‌های ممتاز آمریکا پذیرش گرفته و در صورت برخورداری از رزومه تحصیلی قابل قبول شانس خود را برای دریافت پذیرش از هر یک از دانشگاه‌های  Ivy League آمریکا ( دانشگاه براون، کلمبیا، کرنل، دارتموث، هاروارد، پنسیلوانیا، پرینستون و یل) امتحان کنید.

نمره میانه و نسبتا خوب GRE : کسب این نمره شما را در میان ۵۰ درصد بالایی شرکت‌کنندگان آزمون GRE  قرار می‌دهد. اما متاسفانه با کسب این نمره شما امکان حضور در برترین دانشگاه‌‎های آمریکا را نخواهید داشت. البته کسب این نمره به هیچ عنوان بد نیست، اما برخی از دانشگاه‌های برتر آمریکا بخاطر وجود رقابت زیاد دانشجویان بین‌المللی بر سر دریافت پذیرش، ظرفیت کم و یا قوانین سختگیرانه، این دسته از افراد را قبول نمی‌کنند.

نمره متوسط GRE : کسب این نمره شما را در میان ۵۰ درصد باقی مانده شرکت‌کنندگان آزمون GRE قرار می‌دهد. به طور معمول نمره متوسط GRE مجوز دریافت پذیرش از دانشگاه‌های معمولی آمریکا را برای شما فراهم می‌نماید، البته تحت هر شرایطی، سطح و استاندارد کیفی آموزش دانشگاه‌های آمریکا به نسبت ایران بسیار بالاتر است، اما با جنین نمره‌ای شانس استفاده از تجارب اساتید مطرح جهان و دریافت مدارک دانشگاهی به مراتب با ارزش‌تر را از دست خواهید داد.

اما به غیر از اهمیت میانگین نمره آزمون GRE برای دریافت پذیرش برخی از دانشگاه‌های آمریکا، هر یک از رشته‌های دانشگاهی دارای حداقل میانگین نمره GRE  و یا حاشیه امنی Safe Score هستند که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم. علوم زیستی علوم فیزیک و طبیعی مهندسی علوم اجتماعی منابع انسانی و هنر آموزش و پرورش کسب و کار

جزئیات اصلی آزمون GRE

زمانی که صحبت از آزمون GRE می‌شود، مطمئنا بسیاری از افراد به فکر آزمون عمومی GRE می‌افتند، اما در واقع آزمون‌های موضوعی GRE نیز در ۶ رشته مختلف: روانشناسی، فیزیک، ریاضی، ادبیات انگلیسی، شیمی و زیست‌شناسی وجود دارد. این آزمون توسط ETS (خدمات آزمون آموزشی) سازمانی غیرانتفاعی است که مسئول برگزاری آزمون معتبر تافل نیز هست. ممکن است که نتایج آزمون GRE بخشی از الزامات دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آمریکایی باشد، اما حتی در صورتی که الزامی برای ارائه این مدرک وجود نداشته باشد، به عنوان یک مدرک پشتیبان درخواست پذیرش و ثبت‌نام در مقطع ارشد و دکتری و یا دریافت بورسیه تحصیلی محسوب می‌شود.

در حال حاضر این تست در بیش از ۱۰۰۰ مرکز حاضر در بیش از ۱۶۰ کشور دنیا گرفته می‌شود و در مناطقی که آزمون تنها به صورت کامپیوتری و اینترنتی در دسترس است، ازمون GRE در سراسر طول سال گرفته می‌شود. اما در صورتی که تنها حالت برگه امتحان کاغذی ( مدل سنتی) آزمون در دسترس باشد، GRE براساس زمان‌های مشخصی از سال در ماه‌های اکتبر (مهر)، نوامبر (آبان) و فوریه (بهمن) برگزار شده و گرفته می‌شود.

به طور معمول محتوای آماده‌سازی آزمون به صورت رایگان بر روی وب‌سایت ETS وجود داشته و شامل نمونه سوالات و حتی تست‌های تمرینی کامل می‌گردد تا از این طریق بفهمید باید انتظار چه نوع آزمونی را در زمان برگزاری داشته باشید. البته راهنمای آماده‌سازی و سایر محتواهای کمک آموزشی مرتبط بر روی وب‌سایت اصلی قرار گرفته و قابل خریداری است. لازم به ذکر است که متقاضی باید حداقل از ۳ تا ۶ ماه قبل از شروع آزمون GRE شروع به آماده‌سازی نموده و همه کارها را به لحظه آخر موکول نکند.

آزمون GRE از چه مهارت‌هایی تشکیل می‌شود ؟

این ازمون از ۳ بخش اصلی استدلال کلامی، استدلال محاسباتی و نوشتار تحلیلی تشکیل می‌شود . بخش اول برای ارزیابی این موضوع است که به چه اندازه دانشجویان می‌توانند مسیرهای متنی را درک و تفسیر کنند، بخش دوم بر روی مقوله شمارشی و محاسباتی تمرکز دارد و به آزمایش دانشجویان در زمینه توانایی تفسیر مجموعه‌ای از داده‌ها می‌پردازد. در نهایت بخش سوم از ۲ مقاله زمان‌بندی شده یکی برای تجزیه و تحلیل مساله و دیگری برای آنالیز استدلال و دفاع تشکیل می‌شود.

بخش محاسبه‌ای آزمون GRE از دو بخش ۲۰ سوالی تشکیل می‌شود و مدت زمان اختصاص یافته برای پاسخ‌گویی به هر سوال چیزی بیش از ۹۰ ثانیه است، در عین حال، در بخش خوانش یا همان reading نیز دو بخش ۲۰ سوالی وجود دارد که برای هر سوال ۱٫۵ دقیقه در نظر گرفته شده است و زمان اختصاص یافته برای هر یک از بخش‌های نوشتاری و تحلیلی آزمون ۳۰ دقیقه است.

هزینه و زمان آزمون GRE

هزینه استاندارد برگزاری آزمون GRE در حال حاضر در همه جای دنیا به استثنای برخی از کشورها ۲۰۵ دلار است. البته این مقدار در چین معادل ۲۳۱٫۳۰ دلار، استرالیا ۲۳۰ دلار، نیجریه ۲۲۰ دلار و کشور ترکیه ۲۵۵ دلار است. البته شما باید در صورت نیاز به رسیدگی به برخی درخواست‌های خاص و شخصی نظیر برنامه‌ریزی مجدد زمان آزمون و یا تغییر مرکز برگزاری، هزینه اضافه‌ای را علاوه بر هزینه آزمون GRE پرداخت کنید. به طور معمول تکمیل آزمون در حدود ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه زمان می‌برد و شامل زمان‌های استراحت مختصری می‌شود.

لیست دانشگاه‌های آمریکایی با نمره‌های GRE

همانطور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم، به تدریج برخی از دانشگاه‌های آمریکا در حال برداشتن الزام ارائه مدرک GRE هستند، اما چنانچه تمایل دارید تا در مورد حداقل نمرات GRE مورد پذیرش عموم دانشگاه‌های آمریکایی اطلاعاتی کسب کنید، به جدول زیر نگاهی بیاندازید: در این بین دانشگاه‌های آمریکایی زیر مجموع نمره ۳۳۰ را برای پذیرش دانشگاهی قبول می‌کنند.

چه زمانی نتایج آزمون GRE در دسترس قرار می‌گیرد؟

این موضوع بستگی به شرایط آزمون دارد، اگر آزمون GRE از نوع کامپیوتری باشد، نتیجه رسمی آن به صورت آنلاین به حساب کاربری شما و موسسه برگزارکننده ظرف ۱۰ تا ۱۵ روز از زمان برگزاری آزمون فرستاده خواهد شد. اما در صورتی که آزمون از نوع برگه کاغذی برگزار شود، نتایج پس از گذشت ۵ هفته به صورت آنلاین و از طریق موسسه برگزارکننده در دسترس خواهد بود.

آیا می‌توان آزمون GRE را مجددا انجام داد؟

بله، چنانچه آزمون به صورت کاغذی باشد، شما می‌توانید به صورت نامحدود در طی سال دوباره در این آزمون شرکت کنید. اما اگر در آزمون کامپیوتری GRE شرکت کرده باشید، تنها می‌توانید هر ۲۱ روز یکبار و برای حداکثر ۵بار در سال در آن شرکت کنید. لازم به ذکر است که سازمان ETS سوابق آزمون شما برای مدت ۵سال ثبت و نگهداری می‌کند. از این رو باید به هنگام درخواست پذیرش تحصیلی از هر یک از دانشگاه‌های آمریکا از این مسئله مطمئن شوید که بازه زمانی برگزاری آزمون برای دپارتمان پذیرش مهم نبوده و تنها اعتبار باقیمانده از مدرک GRE حائز اهمیت است.

با توجه به تمامی موارد اشاره در مورد آزمون GRE باید این موضوع را در نظر داشته باشید که کسب نمره مناسب در این زمینه تنها فاکتور تاثیرگذار در دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی آمریکا نخواهد بود و موارد دیگری نظیر رزومه و سابقه تحصیلی موجه، نمره معدل قابل قبول، مدرک زبان، وجود مقاله و پژوهش علمی و بسیاری از موارد دیگر می‌تواند در موفقیت و یا شکست دریافت پذیرش تحصیلی از برترین دانشگاه‌های آمریکا تاثیرگذار باشد. گروه شرکت‌های نیلگام با سال‌ها تجربه در امر اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی برترین دانشگاه‌های دنیا با مشاوره رایگان تخصصی و خدماتی نظیر وقت سفارت آمریکا در خدمت شما عزیزان است.

مشاوره رایگان وقت سفارت امریکا۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *