تحصیلی

تحصیل در کانادا و معرفی آزمون های ورودی

سال‌های زیادی است که تحصیل در کشورهای خارجی به عنوان گزینه‌ای جذاب برای دانشجویان ایرانی مطرح شده است. در این میان، تحصیل در کانادا را می‌توان جزو محبوب‌ترین گزینه‌ها محسوب کرد. آیا برنامه‌ای برای تحصیل در کانادا دارید؟ در صورتی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید باید واجد یک سری شرایط باشید. از جمله این شرایط باید به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌ های کانادا اشاره داشت. در ادامه قصد داریم تا انواع آزمون‌های مورد نیاز جهت تحصیل در کانادا را بررسی کنیم.

آزمون ورودی دانشگاه های کانادا

آزمون ورودی دانشگاه های کانادا بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی مورد نظر شما دارای تفاوت‌هایی خواهد بود. رایج‌ترین آزمون‌های دانشگاه‌های کانادا شامل MCAT ،GMAT ،GRE ،TOEFL ،SAT و LSAT می‌شود که در ادامه توضیح داده خواهند شد.

آزمون TOEFL

آزمون تافل برای سنجش سطح مهارت زبان انگلیسی متقاضی تحصیل در کانادا انجام می‌شود. این آزمون ورودی دانشگاه های کانادا جنبه‌های مختلف زبان انگلیسی متقاضیان از جمله مهارت خواندن و نوشتن و همچنین مهارت شنیداری و صحبت کردن را می‌سنجد. آزمون TOEFL یکی از مهم‌ترین آزمون‌ها برای کسانی است که قصد ادامه تحصیلات عالی در کانادا را داشته و زبان اول آن‌ها انگلیسی نیست. نمره قابل قبول در این آزمون بر اساس دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید متفاوت خواهد بود. جالب است بدانید که این آزمون در بیش از ۱۸۰ کشور جهان انجام می‌شود.

آزمون GRE

آزمون GRE به منظور انتخاب دانشجویان دارای پتانسیل جهت ورود به دانشگاه‌های کانادا طراحی شده است. آزمون GRE شامل یک آزمون کلی می‌شود که متداول‌ترین آزمون برای پذیرش دانشجویان است. در این آزمون کلی مهارت‌های کلامی، محاسباتی و تحلیلی متقاضیان مورد سنجش قرار می‌گیرد. علاوه بر آزمون کلی، GRE همچنین برخی آزمون‌های موضوعی و آزمون ارزیابی مهارت نوشتن را نیز ارائه می‌دهد. بسته به شرایط پذیرش دانشگاه مد نظرتان ممکن است به نمره یک یا چند مورد از این آزمون‌ها نیاز داشته باشید.

آزمون SAT

آزمون ورودی دانشگاه های کانادا شامل یک آزمون استاندارد به نام SAT می‌شود. این آزمون به منظور تشخیص استعداد تحصیلی و سنجش اطلاعات آکادمیک عمومی متقاضیان انجام شده و داوطلبان آن عمدتا آن دسته از افرادی هستند که قصد تحصیل در یک کشور خارجی را دارند. نمرات این آزمون برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند الزامی است. آزمون SAT دارای یک فرمت استاندارد بوده و الگوی سوالات آن ثابت است. این آزمون به سه بخش شامل خواندن و نوشتن، ریاضی و مقاله نویسی تقسیم می‌شود. هر کدام از این سه بخش دارای امتیاز مخصوص به خود هستند. کسب نمره مناسب در آزمون SAT برای پذیرش در دانشگاه‎های معتبر کانادا اهمیت زیادی دارد.

آزمون GMAT

آزمون GMAT به شکل رایانه‌ای و هوشمند انجام می‌شود و مهارت‌های نوشتاری، محاسباتی، کلامی و همچنین خواندن متقاضیان را مورد سنجش قرار می‌دهد. این آزمون شرط لازم برای پذیرش در برنامه‌های تحصیلی کارشناسی ارشد یا MBA است. در حال حاضر این آزمون به عنوان آزمون ورودی دانشگاه های کانادا در برخی از دانشگاه‌های این کشور مورد توجه قرار گرفته است و نمره آن در پذیرش دانشگاه موثر است. البته این نمره برای دانشگاه‌های مختلف متغیر بوده و در واقع هر دانشگاهی یک نمره حداقل را برای پذیرش خود تعیین کرده است. شما این امکان را دارید تا اطلاعات بیشتر در مورد آزمون GMAT را به دست بیاورید.

آزمون IELTS

آزمون IELTS به منظور ارزیابی توانایی زبان انگلیسی متقاضیانی که قصد تحصیل در کانادا و سایر کشورهای انگلیسی زبان را دارند طراحی شده است. الگوی آزمون IELTS شبیه سایر آزمون‌های زبان انگلیسی است و در آن مهارت خواندن و نوشتن و همچنین مهارت‌های مکالمه و شنیداری داوطلبان مورد سنجش قرار خواهد گرفت. این آزمون به عنوان تنها آزمون زبان انگلیسی شناخته می‌شود که برای اهداف مهاجرتی توسط تمامی کشورها مورد پذیرش قرار گرفته است. حداقل نمره تعیین شده IELTS در آزمون ورودی دانشگاه های کانادا بستگی به این دارد که کدام دانشگاه را برای تحصیل در کانادا انتخاب کرده باشید.

آزمون MCAT

آزمون MCAT با آزمون‌های قبلی یک تفاوت اساسی دارد که این تفاوت به جامعه هدف آزمون مربوط می‌شود. در واقع این آزمون به عنوان یک آزمون عمومی برای تمام کسانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند شناخته نمی‌شود. این نوع آزمون ورودی دانشگاه های کانادا به طور خاص برای متقاضیان ورود به برنامه‌های تحصیلی رشته پزشکی طراحی شده است. آزمون MCAT یک آزمون چندگزینه‌ای استاندارد است که به دانشگاه‌ها کمک می‌کند تا بتوانند توانایی داوطلبان را از جنبه‌های مختلف سنجیده و عملکرد آن‌ها را در دانشکده پزشکی پیش‌بینی کنند. این آزمون علاوه بر مفاهیم و اصول علمی به عنوان پیش‌نیاز رشته پزشکی موارد دیگری نظیر توانایی حل مسئله، تفکر انتقادی و مهارت نوشتن را نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهد. آزمون MCAT به طور کلی به چهار بخش تقسیم می‌شود:

  • مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم‌های بیولوژیکی
  • تحلیل انتقادی و مهارت‌های استدلال
  • مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم‌های زنده
  • مبانی روان‌شناختی، اجتماعی و زیست‌شناختی رفتار

تقریبا تمام کالج‌های پزشکی کشور کانادا آزمون MCAT را به عنوان آزمون ورودی خود قرار داده‌اند و در هنگام ارسال درخواست تحصیلی خود باید حتما نمرات این آزمون را نیز ارائه نمایید. ضمن این که اعتبار نمرات آزمون MCAT تنها سه سال است و بعد از آن مورد قبول نخواهد بود.

آزمون LSAT

اگر متقاضی تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه‌های کانادا باشید حتما باید آزمون LSAT را بگذرانید. در این آزمون مهارت‌های خواندن و استدلال کلامی داوطلبان مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. تقریبا تمام دانشگاه‌های کانادا نمره آزمون LSAT را به عنوان یکی از معیارهای اصلی پذیرش متقاضیان تحصیل در رشته حقوق در نظر گرفته‌اند.

شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا

آزمون ورودی دانشگاه های کانادا یک فاکتور مهم در گرفتن پذیرش دانشگاه محسوب می‌شود. نکته اول در مورد آزمون ورودی دانشگاه های کانادا این است که برخی از این آزمون‌ها ممکن است برای برخی دانشگاه‌ها مورد نیاز نباشد. همچنین نمره قابل قبول این آزمون‌ها نیز در دانشگاه‌های مختلف دارای تفاوت است.

طبیعتا هر چه سطح دانشگاه بالاتر برود سخت‌گیری دانشگاه بیشتر شده و نمرات بالاتری در این آزمون‌ها مورد نیاز خواهد بود. ضمن این که در برخی دانشگاه‌های برتر کانادا مانند دانشگاه مک‌گیل یا دانشگاه تورنتو کسب نمره بالا در آزمون ورودی شرط لازم است اما کافی نخواهد بود. با توجه به سطح بالای این دانشگاه‌ها و رقابت زیاد برای ورود به آن‌ها موارد دیگری نظیر رزومه تحصیلی قوی و توصیه‌نامه اساتید شناخته‌شده تاثیر به‌سزایی را در روند پذیرش خواهد داشت.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *