تحصیلی

لیست برترین دانشگاه‌های کانادا در سال ۲۰۱۹

بر اساس لیست جدید انتشار یافته از سازمان رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها Times Higher Education در سال ۲۰۱۹، ۹ دانشگاه از دانشگاه‌های کانادا در لیست ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند که نسبت به سال گذشته ۳ دانشگاه کانادایی به این لیست افزوده شده است. در ۱۵ سال اخیر سازمان تحلیل و ارزیابی اطلاعات Times Higher Education، به رتبه‌بندی دانشگاه‌های متمرکز بر تحقیقات در سراسر دنیا براساس شاخصه‌هایی نظیر میزان اعتبار برای استناد به تحقیقات، درصد دانشجویان بین‌المللی و نسبت کارکنان به دانشجویان پرداخته است. همچنین این سازمان تاکنون قریب به ۱٫۲۵۰ موسسه عالی آموزشی را در ۸۶ کشور دنیا رتبه‌گذاری کرده است. در این نوشتار قصد داریم به توضیح اجمالی برترین دانشگاه‌های کانادا در سال ۲۰۱۹ بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

دانشگاه تورنتو (Toronto)

همانطور که پیش از این در مقاله راهنمای تحصیل در کالج‌های کانادا به این موضوع اشاره کردیم، یکی از برترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های کانادا و جهان، بی شک دانشگاه تورنتو است که همچنان امسال هم جایگاه اول را در میان دانشگاه‌های کانادا در اختیار دارد. دانشگاه دولتی تورنتو امسال با ۳ پله ارتقا نسبت به سال گذشته، در رنکینگ ۲۱ جهان قرار گرفته است. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه نسبت به دیگر دانشگاه‌های کانادا دارای فرصت‌های شغلی بیشتری بوده و سریعتر جذب بازار کار می‌شوند. دانشگاه تورنتو یکی از دانشگاه‌های ممتاز و جامع متمرکز بر تحقیقات و به اصطلاح research-intensive بوده و بستری مناسب برای اختراع و نوآوری دانشجویان به شمار می‌رود.

دانشجویان سراسر دنیا می‌توانند پس از کسب ویزای تحصیلی کانادا، تحت نظارت اساتید برجسته و صاحب سبک دانشگاه تورنتو در دپارتمان‌های متعدد تحصیلی و پژوهشی نظیر مهندسی، پزشکی، طراحی  و معماری، علوم و هنر، دندانپزشکی، حقوق، مدیریت، دارو، موسیقی، پرستاری، خدمات اجتماعی، سلامت عمومی، فیزیولوژی و علوم ارتباطات، تحصیلات خود را ادامه دهند. دانشگاه برتر و شماره یک دانشگاه‌های کانادا، دوره‌های آموزشی را در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا به دانشجویان خارجی ارائه می‌نماید.

این دانشگاه همچنین به واسطه برگزاری جنبش‌های تاثیرگذار اجتماعی، دوره‌های نقد ادبی و علوم ارتباطات نیز شهرت زیادی برای خود دست و پا کرده است. شهریه این دانشگاه همچون دیگر دانشگاه‌های کانادا نسبت به برخی عوامل نظیر رشته و مقطع تحصیلی متغیر بوده و به طور میانگین از سالی ۷ هزار دلار شروع شده و برای رشته‌هایی همانند دندانپزشکی به سالی ۲۲ هزار دلار می‌رسد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا (British Columbia)

بریتیش کلمبیا (UBC) پس از دانشگاه تورنتو، دومین دانشگاه برتر دانشگاه‌های کانادا است که در رنگینگ ۳۷ جهان قرار گرفته است. دانشگاه دولتی بریتیش کلمبیا که با قدمت‌ترین دانشگاه این استان به شمار می‌رود در شهرهای غربی ونکوور و کلونا واقع شده است و به واسطه وجود فرصت‌های کاری بیشتر و جذب سریعتر فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به بازار کار، همچون دانشگاه تورنتو از شهرتی جهانی برخوردار است. دیدگاه کارآفرینانه بریتیش کلمبیا به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا تمامی دانشجویان، کارکنان و دپارتمان‌های مختلف دانشگاه را به چالش کشیدن استانداردها، رهبری اکتشافات و کاوش روش‌های جدید آموزش فراخوانده است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا به عنوان یکی از قطب‌های آموزش، یادگیری و تحقیق در سراسر دنیا و بین‌المللی‌ترین دانشگاه شمال آمریکا شناخته می‌شود. لازم به ذکر است که شهریه این دانشگاه برای مقطع لیسانس و دانشجویان بین‌المللی از ۳۴ هزار دلار در سال شروع می‌شود. شما هم می‌توانید با تحصیل در کانادا و ادامه تحصیل در یکی از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کانادا، آینده شغلی خود را تضمین کنید.

دانشگاه مک‌گیل (McGill)

در لیست برترین دانشگاه‌های کانادا در سال ۲۰۱۹، دانشگاه مک‌گیل به عنوان سومین دانشگاه ممتاز کانادایی در رنکینگ ۴۴ جهان هم رده با یکی از برترین دانشگاه‌های آلمان یعنی دانشگاه فنی مونیخ قرار گرفته است. دانشگاه دولتی مک‌گیل با برخورداری از بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی از ۱۵۰ کشور دنیا، برای بیش از ده سال متوالی رتبه اول دانشگاه‌های علوم پزشکی را در میان دانشگاه‌های کانادا بدست آورده است.

این دانشگاه به واسطه برنامه‌های تحقیقاتی و آموزشی و دپارتمان‌های پزشکی، مهندسی، حقوق و مدیریت در سراسر دنیا شناخته شده است.

دانشگاه مک‌گیل به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا در سال ۱۸۲۱ در مونترال، کبک تاسیس شده است. این دانشگاه با بیش از ۴۰ هزار دانشجوی خارجی، ۱۷۰۰ عضو آکادمیک، ۱۲ دپارتمان مجزا، ۱۰ دانشکده و ۴ بیمارستان آموزشی وابسته، یکی از معتبر‌ترین دانشگاه‎های کانادا به شمار می‌رود. شهریه  این دانشگاه فوق‌العاده به طور سالانه برای دانشجویان بین‌المللی از ۱۶ هزار دلار تا ۴۵ هزار دلار متغیر است، البته لازم به ذکر است که امکان افزایش ۷٫۷ درصدی شهریه‌ها در سال تحصیلی ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ وجود خواهد داشت.

دانشگاه مک مستر (McMaster)

براساس آمار Qs World Rankings، دانشگاه دولتی مک مستر، یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا در زمینه علوم و تحقیقات و پزشکی می‌باشد که امسال با یک رتبه ارتقا در جایگاه ۷۷ جهان و چهارم کانادا قرار گرفته است. این دانشگاه که در شهر همیلتون استان انتاریو قرار گرفته دارای ۶ دانشکده مجزای علوم، مهندسی، بهداشت، علوم انسانی، علوم اجتماعی و تجارت و ۴ پردیس در مناطق مختلفی نظیر مرکز همیلتون، برلینگتون، کیچنر-واترلو و نیاگارا است. دانشگاه مک مستر با مجموع ۳۱٫۸۴۳ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، تاکنون پذیرای دانشجویان بین‌المللی از ۱۱۳ کشور مختلف جهان بوده است.

فارغ از اعتبار و غنای علمی، مواردی نظیر دپارتمان علوم ۳۰۰ هکتاری، مسیر پیاده‌روی و دوچرخه سواری ۳۰ هکتاری ، جنگل اختصاصی ۱۱۵ هکتاری واقع در دره دونداس، تجهیزات ورزشی وسیع و پیشرفته، بیش از ۷۰ مرکز تحقیقاتی و ۱۰ هزار پرسنل مجرب دانشگاهی، موجب شده تا مک مستر ۱۳۲ساله برای چندین سال متوالی با قاطعیت در رنکینگ ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا و دانشگاه‌های کانادا قرار بگیرد. شهریه دانشگاه مک مستر با ۵ درصد افزایش از سالی ۶٫۶۰۰ دلار شروع می‌شود و در برخی از رشته‌ها تا مبلغ ۲۸ هزار دلار متغیر است.

شما می‌توانید با توجه به تنوع بسیار بالای دانشگاه‌های کانادا و نبود اطلاعات کامل در مورد هزینه‌های اولیه و ورودی، شرایط مورد نیاز برای پذیرش و مواردی این چنینی از مشاوره کارشناسان با تجربه دپارتمان تحصیلی گروه شرکت‌های نیلگام بهره‌مند شوید. گروه شرکت‌های نیلگام با برخورداری از ده‌ها نمایندگی مختلف از برترین دانشگاه‌های کانادا آماده پاسخگویی، دادن راهنمایی به دانشجویان عزیز و والدین ایشان در جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا و ویزای همراه تحصیلی کانادا می‌باشد.

دانشگاه مونترال (Université de Montréal)

دانشگاه دولتی مونترال (UdeM) به عنوان یکی دیگر از برترین دانشگاه‌های کانادا و جهان در سال ۲۰۱۹، امسال در رتبه ۹۰ رنکینگ جهانی قرار گرفت. این دانشگاه عالی رتبه فرانسوی زبان که در شهر مونترال استان کبک کانادا واقع شده دارای ۱۶ دپارتمان تحصیلی نظیر علوم و هنر، دندان‌پزشکی، طراحی محیطی، آموزش و پرورش، حرکت‌شناسی، حقوق، پزشکی، موسیقی، بینایی‌سنجی، پرستاری، داروسازی، دامپزشکی، سلامت عمومی و دو دانشکده وابسته ( پلی تکنیک مونترال و HEC بیزینس مونترال) می‌باشد.

دانشگاه مونترال با قریب به ۶۷٫۶۰۰ دانشجوی در حال تحصیل و بیش از ۶۰۰ رشته متنوع تحصیلی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا، دارای رکورد خیره کننده‌ای در بین دانشگاه‌های کانادا است. علیرغم فرانسوی زبان بودن دانشگاه مونترال، برخی از رشته‌ها در مقاطع ارشد و دکترا نظیر بیو شیمی، علوم کامپیوتر، میکروبیولوژی و مواردی دیگر به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌گردند.

دانشگاه مونترال با هفت پردیس مجزا در مونترال، لاوال، Longueuil ، سنت هیاسینت، Lanaudière،  Trois-Rivières و MIL بدون شک یکی از برترین، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود. شهریه این دانشگاه بی نظیر برای مقاطع کارشناسی و ارشد از ۸ هزار دلار و در مقطع دکترا از ۷٫۳۰۰ دلار شروع می‌شود. چنانچه قصد ادامه یا تکمیل تحصیلات خود در کانادا را دارید، میبایست تمامی شرایط تحصیلی اعم از حد نصاب نمرات ورودی، زبان قابل ارائه برای رشته تحصیلی مورد نظر (فرانسه، انگلیسی)،مقاطع تحصیلی، هزینه‌ها، شرایط کار دانشجویی و بسیاری از موارد مهم دیگر را مدنظر داشته باشید.

در کنار اینها تعداد بی‌شمار دانشگاه‌های کانادا، شاید شما را کمی با سردرگمی مواجه کند. اما با کمی تامل و استفاده از مشاوره کارشناسان با تجربه دپارتمان تحصیلی نیلگام، آگاهی کافی برای احراز شرایط لازم دانشگاه‌های کانادا را پیدا خواهید کرد و می‌توانید با اطمینان خاطر در مورد آینده شغلی و تحصیلی خود در کانادا قدم بردارید. مشاوره رایگان اخذ ویزای تحصیلی کانادا۰۲۱-۷۵۲۳۷

دانشگاه آلبرتا (Alberta)

دانشگاه دولتی علوم و تحقیقات آلبرتا UAlberta واقع در ادمونتون آلبرتا با رتبه ۱۳۲ جهان، یکی دیگر از برترین دانشگاه‌های کانادا در سال ۲۰۱۹ محسوب می‌شود. دانشگاه آلبرتا با برخورداری از ۱۸ دپارتمان تحصیلی و ده‌ها مرکز تحقیقاتی در ۵ پردیس مجزا و ارائه بیش از ۵۰۰ رشته تحصیلی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا، مکانی مناسب و معتبر برای دانشجویان بین‌المللی و ادامه تحصیل خواهد بود.

قریب به ۳۸٫۳۱۱ دانشجو از ۱۴۸ کشور مختلف در دانشگاه ۱۱۱ ساله آلبرتا مشغول به تحصیل هستند و  دپارتمان‌های علوم انسانی، علوم، هنرهای خلاقانه، طراحی، کسب و کار، مهندسی و بهداشت و سلامت دانشگاه آلبرتا در بین دیگر دانشگاه‌های کانادا از شهرت زیادی برخوردار بوده و درصد بالای جذب فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به بازار کار، اعتبار زیادی به این دانشگاه فعال بخشیده‌ است. شهریه دانشگاه آلبرتا با توجه به تنوع رشته‌ها و متغیر بودن هزینه‌ها براساس پاره وقت یا تمام وقت بودن دانشجو و هزینه‌های جانبی به طور تقریبی از  ۲۲ هزار دلار شروع می‌شود.

دانشگاه اتاوا (Ottawa)

دانشگاه خصوصی اتاوا دانشگاهی ۶۴ هکتاری با بیش از ۱۴۵ سال سابقه است که همچون دیگر دانشگاه‌های این نوشتار دارای رتبه ۱۷۶ جهانی و یکی دیگر از برترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌رود.

مطلب مرتبط: راهنمای زندگی در اتاوا

دانشجویان دانشگاه اتاوا می‌توانند به هر دو زبان انگلیسی و فرانسه به تحصیل در بیش از ۳۰۰ رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی و ارشد به تحصیل بپردازند. دانشگاه اتاوا با برخورداری از ۱۰ دپارتمان تحصیلی مختلف در ارائه تخصصی رشته‌های پزشکی،حقوق و مدیریت در سراسر دنیا زبانزد بوده و در میان دانشگاه‌های کانادا توجه ویژه‌ای به مقوله پژوهش و تحقیقات دارد.

بنابر آخرین اطلاعات وب‌سایت دانشگاه اتاوا، شهریه سالانه این دانشگاه برای مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا از ۱۴٫۸۰۰ تا ۴۹٫۳۹۰ هزار دلار کانادا متغیر است.

دانشگاه وسترن (Western)

دانشگاه دولتی وسترن با کسب رتبه ۱۹۰ در رنگینگ جهانی سال ۲۰۱۹ ستاره دیگری از آسمان پرستاره برترین دانشگاه‌های کانادا است. دانشگاه علوم و تحقیقات وسترن با ۱۲ دپارتمان تحصیلی و ۳ دانشکده مرتبط، حق انتخاب از میان ۴۰۰ رشته تحصیلی متنوع و بین‌المللی را به بیش از ۳۶ هزار دانشجوی خود می‌دهد. این دانشگاه در شهر لندن، استان انتاریو واقع شده و از تاریخچه‌ای غنی از اکتشافات بنیادین و کاربردی برخوردار است، همچنین دانشگاه وسترن جایی است که کاشف انسولین فردریک بنتینگ از آن برخواسته و سالانه بیش از ۲۴۰ میلیون دلار صرف امور پژوهشی می‌نماید.

دانشگاه وسترن با پردیسی به وسعت ۴۰۰ هکتار و ۱۱ دپارتمان تحصیلی که از ادغام ساختمان‌های مدرن و سبک گوتیک به وجود آمده، جزو زیباترین و موفق‌ترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که این دانشگاه در میان دانشگاه‌های کانادا دارای شهرتی جهانی در زمینه ارائه رشته‌های تحصیلی پرستاری، فلسفه و روانشناسی نیز هست. شهریه این دانشگاه نسبت به دیگر دانشگاه‌های کانادا بالاتر بوده و در اکثر رشته‌ها از سالی ۳۰ هزار دلار شروع می‌شود، البته برخی از هزینه‌های جانبی نظیر خوراک، محل اقامت، تجهیزات مورد نیاز به این مبلغ اضافه می‌گردد.

دانشگاه کلگری (Calgary)

یکی از اعضای نسل جدید دانشگاه‌های کانادا، دانشگاه جوان و دولتی کلگری یکی از معدود دانشگاه‌های علوم تحقیقات است که در سال ۱۹۶۶ میلادی تاسیس شده، اما در همین زمان کم توانسته در رنکینگ جهانی رتبه ۱۹۹ را از آن خودش کند. پر واضح است که این دانشگاه پویا و فعال یکی دیگر از برترین دانشگاه‌های کانادا است که در پایتخت انرژی کانادا یعنی شهر کلگری- آلبرتا واقع شده است.

دانشگاه گلگری در رشته‌های انرژی، مهندسی، سیاست عمومی، علوم و هوا فضا دارای شهرتی جهانی است. در مجموع دانشگاه کلگری دارای ۴ پردیس در کلگری و ۱ پردیس در دوحه قطر است. پردیس اصلی دانشگاه کلگری با مساحتی ۴۹۰ هکتاری از ترکیب ساختمان‌های قدیمی و جدید، فضای سبزی وسیع و همچنین تونل‌های زیر زمینی تشکیل شده که دانشجویان را از گزند سرمای زمستان به دور می‌کند.

دانشگاه کلگری از ۱۴ دپارتمان تحصیلی و بیش از ۸۵ موسسه و مرکز تحقیقاتی تشکیل شده و بیش از ۱۸۰۰ پرسنل مجرب در حال خدمت در حوزه‌های مختلف این دانشگاه هستند، لازم به ذکر است که این دانشگاه در بین دانشگاه‌های کانادا با قدمت کمتر از ۵۰ سال دارای رتبه اول از لحاظ کیفیت و تنوع رشته‌های تحصیلی قابل ارائه و همچنین تحقیقات ارزنده در زمینه‌های مختلف علمی است.

کلگری یکی از دانشگاه‌های مشهور در بین دانشگاه‌های کانادا در زمینه رشته‌های پرستاری و زمین‌شناسی نیز هست و با درآمد تحقیقاتی ۳۶۰ میلیونی در سال، جزو دانشگاه‌های پیشرو در امور پژوهشی نیز به شمار می‌رود. شهریه دانشگاه کلگری به طور تقریبی از ۱۲٫۷۰۰ دلار شروع شده و تا مبلغ ۳۰٫۷۰۰ هزار دلار متغیر است، لازم به ذکر است که این مبلغ در سال تحصیلی جدید ممکن است دستخوش تغییر گردد.

دانشگاه واترلو (Waterloo)

براساس آمار مجله Maclean، دانشگاه دولتی واترلو در میان دانشگاه‌های کانادا برای بیست و هفتمین سال متوالی به عنوان نوآورترین دانشگاه کانادایی و سومین دانشگاه محبوب دانشجویان نام گرفته و دارنده رتبه ۲۰۱ برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۹ است. دانشگاه واترلو یکی از اعضای برتر گروه U15 (دانشگاه‌های علوم و تحقیقات) در انتاریو کانادا است. این دانشگاه به دلیل ارائه رشته‌ها و برنامه‌های به اصطلاح Co-Op ( دوره‌های تحصیلی به همراه کارگاه‌های عملی و تجارب کاری قابل اجرا) در میان دانشجویان سراسر دنیا شهرت فراوانی دارد.

این ویژگی منحصر به فرد دانشگاه واترلو به دانشجویان این فرصت را می‌دهد تا تجربه کاری ارزشمندی در خلال تحصیل در شرکت‌هایی نظیر آمازون، گوگل و فیسبوک را داشته باشند. یکی دیگر از دانشگاه‌های جوان و موفق در میان دانشگاه‌های کانادا دانشگاه واترلو است که در سال ۱۹۵۷ با تنها ۷۴ دانشجو شروع به کار کرد، این دانشگاه دارای ۶ دپارتمان تحصیلی و ۴ دانشکده وابسته است و اکنون به مهد دانشجویان کارآفرین و موفق از سراسر دنیا تبدیل شده است.

آمار خیره کننده ۹۷٫۸ درصدی نرخ استخدام دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه و جذب سریع آنها به بازار کار در کمتر از ۶ ماه پس از فارغ‌التحصیلی، خود نشان‌دهنده کیفیت بالای این دانشگاه در بین دانشگاه‌های کانادا است. همچنین دانشگاه واترلو در رشته‌هایی نظیر علوم کامپیوتری و مهندسی به ترتیب دارای رتبه‌های یکم و دوم در کانادا در سال ۲۰۱۸ بوده و دانشجویان واترلو در سال تحصیلی ۲۰۱۷-۱۸ توانسته‌اند از طریق شرکت در طرح co-op  در خلال تحصیل در مجموع درآمدی ۲۶۱ میلیون دلاری کسب کنند.

این دانشگاه دارای بیش از  هزار ۴۰ دانشجو پاره وقت و تمام وقت در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی است و در رشته‌های تحصیلی علوم آماری، معماری، فناوری نانو، روانشناسی و بازرگانی در بین دانشگاه‌های کانادا پیشرو بوده و دارای شهرتی جهانی است. شهریه این دانشگاه ممتاز برای ۲ ترم که معادل ۸ ماه تحصیلی است از مبلغ ۳۰٫۳۰۰ دلار شروع می‌شود که به نسبت رشته‌های مهندسی، مدیریت و پزشکی این مبلغ افزایش می‌یابد.

جمع بندی

با در نظر گرفتن اطلاعات ذکر شده و دایره وسیع انتخاب شما در بین دانشگاه‌های کانادا، بهتر است تا با اولویت بندی عوامل موثر در پروسه مهاجرت تحصیلی و برنامه‌ریزی دقیق سختی‌های پیش روی خود را یکی پس از دیگری گذرانده و به سر منزل مقصود برسید. شما می‌توانید با استفاده از مشاوره کارشناسان با تجربه در امور اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی دانشگاه‌های کانادا، با در نظر گرفتن موارد مختلفی نظیر شرایط تحصیلی، مالی، سنی، سطح زبان و گزینه‌های موجود و پیشنهادی گروه شرکت‌های نیلگام، نسبت به ادامه تحصیل خود در یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا اقدام نمایید.

سوالات متداول

از چه مرجعی برای رنگینگ دانشگاه های کانادا استفاده کنیم؟

شما می‌توانید با رجوع به وب‌سایت معتبر Topuniversities  ، براساس شاخصه‌های مختلف مرکز آمار Qs World University Rankings به بررسی و سنجش کامل رتبه‌بندی دانشگاه‌های کانادا بپردازید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *