اسکیل ورکر فدرال کانادا

آیا از نحوه درخواست ویزای اسکیل ورکر کانادا باخبر هستید؟ آیا می‌خواهید از شرایط اسکیل ورکر کانادا و دریافت کارت اقامت دائم به همراه اعضای خانواده باخبر شوید؟ تنها کافیست از مشاوره و ارزیابی تخصصی کارشناسان ما در نیلگام استفاده کنید.

 • حداقل امتیاز : 67
 • سیستم مهاجرتی : اکسپرس اینتری
 • نوع خدمات : مهاجرت کاری فدرال
 • نوع ویزا : اقامت دائم کانادا

با تکمیل فرم ارزیابی علاوه بر دریافت کد تخفیف، به مشاوران ما در ارائه راهنمایی دقیق تر و کامل تر کمک خواهید کرد.

همراهی اعضای خانواده

همراهی اعضای خانواده

ارائه کارت اقامت دائم به همسر و فرزندان زیر 22 سال متقاضی

دریافت کارت اقامت دائم

دریافت کارت اقامت دائم

امکان کسب کارت اقامت PR کانادا

تنوع مشاغل نظام‌مند کانادا

تنوع مشاغل نظام‌مند کانادا

امکان اپلای متقاضیان در مشاغل مختلف ناک صفر، A و B

معرفی

در این مطلب به بررسی جدول امتیازبندی اسکیل ورکر کانادا و جزئیات و شرایط اسکیل ورکر کانادا برای متقاضی اصلی و اسکیل ورکر خانواده می‌پردازیم.

اسکیل ورکر فدرال کانادا

هر ساله افراد زیادی برای دریافت انواع ویزای کانادا از جمله توریستی و یا تحصیلی کانادا اقدام کرده و برای اهداف گردشگری و یا ادامه تحصیل دانشگاهی به این کشور پیشرفته و وسیع سفر می کنند. در این بین، برخی از افراد به دنبال مهاجرت دائمی به کانادا و کار و زندگی در این کشور هستند و قصد دارند تا با استفاده از روشی قانونی به مقصود ارزشمند خود برسند.

به طور معمول این دسته از افراد به سراغ سیستم محبوب مهاجرت کاری اسکیل ورکر کانادا می‎‌روند و با استفاده از ویزای اسکیل ورکر کانادا، برای اقامت دائم و کار در این کشور پیشرفته اقدام می کنند.

روشی که ممکن است کمی زمان‌بر باشد، اما در نقطه مقابل، امکان دریافت کارت اقامت PR و مجوز کار قانونی برای متقاضی اصلی و همسر فرد را ممکن می‌سازد.

اگر مایل هستید تا درباره شرایط اسکیل ورکر کانادا و طرح نیروی کار ماهرSkilled worker، امتیازبندی اسکیل ورکر کانادا و جزئیات مرتبط با این برنامه مهاجرتی اطلاعات بیشتری کسب کنید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

سیستم اکسپرس انتری چیست؟

طبق اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت Canada.ca، اداره مهاجرت کانادا از ابتدای سال 2015 میلادی سیستمی به نام express entry برای مهاجرت و اخذ اقامت کانادا راه‌اندازی کرده است. اکسپرس اینتری یک سیستم مهاجرتی برای نیروهای متخصص است که به متقاضیان واجد شرایط  ویزای اسکیل ورک کانادا مجوز اقامت دائم و مجوز کار قانونی را ارائه می‌دهد.

این سیستم درخواست‌های نیروی کار متخصص دریافت اقامت دائم کانادا را تحت برنامه‌های فدرالی یا استانی به صورت آنلاین و یا ارسال پستی دسته‌بندی می‌کند. اکسپرس انتری یک سیستم برای انتخاب برنامه‌های مهاجرتی مختلفی مثل ویزای اسکیل ورکر کانادا است که افراد واجد شرایط را موفق به مهاجرت دائمی و کار هدفمند در کشور کانادا می‌نماید.

به طور کلی اکسپرس اینتری برنامه‌های زیر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد:

اسکیل ورکر چیست؟

برنامه اسکیل ورکر فدرال از سیستم امتیازدهی متفاوتی برای ارزیابی استفاده می‌کند. این سیستم برای متقاضیان واجد شرایط ویزای اسکیل ورکر کانادا و تمام اعضای خانواده و تحت تکفل برای اخذ اقامت دائم این کشور طراحی شده است.

در مجموع ۲ مرحله امتیاز بندی اسکیل ورکر کانادا وجود دارد که در صورت کسب امتیاز در مرحله اول، وارد قسمت دوم خواهید شد. درمرحله اول طرح اسکیل ورکر کانادا، کاندیدای اصلی باید برای ورود به مرحله پول pool اکسپرس اینتری حداقل امتیاز 67 از یک سیستم 100 امتیازی را کسب کند تا وارد مرحله دوم کسب امتیاز از برنامه اسکیل ورکر شود.

در مرحله دوم، کاندیداها یک پروفایل آنلاین در بخش Pool اکسپرس انتری سابمیت می‌کنند که توسط سیستم جامع امتیازبندی CRS، از 0 تا 1200 امتیاز به متقاضی ویزای اسکیل ورکر کانادا داده می‌شود. در صورتی که متقاضیان بتوانند در هر دو مرحله اسکیل ورکر امتیازهای لازم را کسب کنند، دولت کانادا برای افراد واجد شرایط گواهی اقامت دائم PR کشور کانادا را صادر خواهد کرد.

محاسبه آنلاین امتیاز اسکیل ورکر کانادا

به طور خلاصه، متقاضیان دارای تجربه کاری و مهارت زبان مکفی باید برای انتخاب در مرحله اول برنامه اسکیل ورکر کانادا، قادر به جمع آوری حداقل 67 امتیاز از فاکتورهای تعیین شده تحصیلات، زبان، تجربه کار، سن، پیشنهاد کاری کانادا و تطبیق پذیری کانادا در برنامه اسکیل ورکر باشند.

عموماً متقاضیان واجد شرایط اسکیل ورکر کانادا توسط 6 فاکتور اصلی برای داشتن صلاحیت لازم مهاجرت به کانادا ارزیابی می‌شوند. فاکتورهای انتخابی اسکیل ورکر فدرال شامل موارد زیر می‌شود:

 • تحصیلات
 • زبان
 • سابقه کار
 • سن
 • پیشنهاد کاری و مشاغل هماهنگ شده
 • تطبیق پذیری

برای اینکه یک فرد به عنوان متقاضی فدرال اسکیل ورکر کانادا برای بخش pool اکسپرس انتری مورد پذیرش قرار بگیرد، باید دارای حداقل شرایط اصلی زیر باشد:

 • از حداقل یکسال تجربه کاری مستمر و تمام‌وقت و یا معادل پاره‌وقت در 10 سال گذشته از مشاغل مورد نیاز و نظام مند اسکیل ورکر کانادا برخوردار باشد.
 • تجربه کاری متقاضی باید به ترتیب دسته‌بندیمشاغل نظام مند کانادا در یکی از دسته‌های مهارتیTEER  صفر (مشاغل مدیریتی)، دسته مهارتی TEER 1( مشاغل تخصصی) و یا دسته مهارتی TEER 2(مشاغل فنی، تجارت و بازرگانی حرفه‌ای) قرار گیرد.
 • متقاضی ویزای اسکیل ورکر کانادا باید دارای مهارت یکی از زبان‌های رسمی کانادا یعنی انگلیسی و یا فرانسوی با حداقل سطح CLB 7 باشد.
 • از تمکن مالی بانکی کافی برخوردار باشد.
 • در آزمایش مدیکال کاناداو گواهی عدم سوءپیشینه موفق عمل کند.

به طور کلی، امتیازهای اسکیل ورکر براساس فاکتورهایی نظیر سن، تحصیلات، سابقه کاری و مهارت زبان داده می‌شود.

این در حالی است که امتیازات قابل توجهی برای جاب آفر معتبر در کانادا و نامزدی استانی در نظر گرفته شده است. عموماً در هر دو هفته برای کاندیداهای دارای امتیازکافی در برنامه ویزای اسکیل ورکر کانادا دعوتنامه ITA برای درخواست اقامت دائم کانادا ارسال می‌شود.

با ارسال این دعوت‌نامه، متقاضی باید در مدت زمان معینی درخواست خود را تحت یکی از برنامه‌های مهاجرتی اسکیل ورکر فدرال و یا استانی اکسپرس اینتری و یا خارج از آن ارسال نماید.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که با گذشت زمان مشخصی دعوت‌نامه ITA برنامه اسکیل ورکر کانادا از اعتبار ساقط می‌شود.

آن دسته از متقاضیانی که دعوت‌نامه ITA اسکیل ورکر را دریافت می‌کنند، باید درخواست کامل خود را ظرف حداکثر 60 روز برای سیستم اسکیل ورکر فدرال کانادا ارسال نمایند. لازم به ذکر است که حداقل زمان مورد نیاز برای ارزیابی پرونده‌های دریافتی از سیستم اکسپرس اینتری کانادا در حدود 6 تا 9 ماه است.

جدول اسکیل ورکر فدرال کانادا

برای اینکه شناخت بیشتری در رابطه با فاکتورهای دارای امتیاز و سیستم امتیازبندی اسکیل ورکر کانادا پیدا کنید، بد نیست تا به صورت مجزا با فاکتورهای کاربردی برنامه ویزای اسکیل ورکر کانادا آشنا شوید:

سابقه کار اسکیل ورکر

در صورتی که سوابق کاری تمام‌وقت مرتبط با رشته تحصیلی خود داشته باشید، می‌توانید از این فاکتور در پروسه اسکیل ورکر کانادا امتیاز کسب کنید. تعداد سال‌های تجربه کاری به صورت تمام وقت (حداقل ۳۰ ساعت در هفته و یا معادل آن به صورت پاره وقت) که در آن داشتن حقوق ماهانه یا درآمد ذکر شده باشد الزامی است. البته کارهای داوطلبانه برای این فاکتور ارزیابی اسکیل ورکر فدرال قابل قبول نیست.

سوابق کارامتیاز
1 سال
حداقل سال مورد نیاز برای اپلای
9
2 سال11
4 سال13
6 سال یا بیشتر15

سطح تحصیلات اسکیل ورکر

عموماً باید مدارک تحصیلی متقاضیان اسکیل ورکر کانادا در صورت غیر کانادایی بودن توسط سازمان‌های ذی صلاح کانادایی ارزیابی شود. برای درک بهتر این موضوع بد نیست نگاهی به مطلب ارزیابی اعتبار آموزشی یا همان ECA  بیاندازید.

به طور خلاصه، امتیازات سطح تحصیلات متقاضی اسکیل ورکر به شرح ذیل است:

تحصیلاتامتیاز
دکترا25
کارشناسی ارشد23
دو مدرک کارشناسی (دوره 3 سال یا بیشتر)22
یک مدرک کارشناسی (دوره 3 سال یا بیشتر)21
مدرک کاردانی (2 ساله )19

نمره آیلتس برای اسکیل ورکر کانادا

یکی از مهم‌ترین آیتم‌های سیستم اکسپرس انتری، اخذ امتیاز مدرک زبان در کانادا است. به منظور ارزیابی مدرک زبان، متقاضیان ویزای اسکیل ورکر کانادا باید در یکی از آزمون‌های مورد پذیرش اداره مهاجرت کانادا شرکت کنند و سطح زبان خود را ارائه دهند. همچنین متقاضیان می‌توانند به طور هم‌زمان در آزمون زبان انگلیسی و فرانسه شرکت کنند؛ چون در سیستم اکسپرس انتری و امتیازبندی اسکیل ورکر کانادا زبان دوم هم برای شما امتیازآوراست.

طبق اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت idp، اگر نمره شما کمتر از CLB 4 شود، هیچ امتیازی در این بخش کسب نخواهید کرد. در نقطه مقابل، در صورت دریافت مهارت زبان CLB 10 یا بالاتر قادر به دریافت بیشترین امتیاز خواهید بود.

برای درک بهتر نمره آیلتس برای اسکیل ورکر کانادا بد نیست نگاهی به موارد زیر بیاندازید:

 • CLB 7 معادل نمره 6 یا 7 در مهارت شنیداری و نمره 6 در سایر مهارت‌های آیلتس
 • CLB 8 معادل نمره 7.5 در مهارت شنیداری و نمره 6.5 در سایر مهارت‌های آیلتس
 • CLB 9 معادل نمره 8 در مهارت شنیداری و نمره 7 در سایر مهارت‌های آیلتس
 • CLB 10 یا بالاتر معادل نمره 8.5 یا 9 در مهارت شنیداری، نمره 8 تا 9 در مهارت خواندن، نمره 7.5 تا 9 در مهارت مکالمه و نمره 7.5 تا 9 در مهارت نوشتن
CLB LEVELReadingWritingListeningSpeaking
108.07.58.57.5
97.0 – 7.57.08.07.0
86.56.57.56.5
76.06.06.0 – 7.06.0
65.0 – 5.55.55.55.5
54.0 – 4.55.05.05.0
43.54.0 – 4.54.54.0 – 4.5

باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که امتیازبندی اسکیل ورکر کانادا در این بخش براساس هر یک از مهارت‌های چهارگانه آزمون زبان آیلتس است؛ یعنی اگر موفق به کسب نمره CLB 9 و یا بالاتر باشید، برای هر مهارت زبانی نمره 6 به شما تعلق می‌گیرد و مجموع امتیازهای شما معادل 24 خواهد شد. این امتیاز برای هر مهارت زبانی سطح CLB 8 برابر با 5 و برای سطح مهارتی CLB 7 معادل 4 است.

بد نیست بدانید که اگر دارای حداقل سطح زبان CLB 5 در زبان رسمی دوم این کشور یعنی فرانسوی باشید، می‌توانید حداکثر 4 امتیاز را نیز برای این بخش کسب کنید.

زبان (مهارت مکالمه، خواندن، نوشتن و شنیدن)امتیاز
CLB 924
CLB 820
مهارت متوسط زبان CLB 7 حداقل امتیاز مورد نیاز برای اقدام16
زبان دوم(فرانسوی)امتیاز
CLB 4 و پایین تردرهر کدام از مهارت ها0
حداقل CLB 54

سن متقاضی اسکیل ورکر

به طور معمول متقاضیان دارای سنین بین 18 الی 35 سال امتیازات بالاتری نسبت به سایر شرکت کنندگان طرح اسکیل ورکر فدرال کانادا دریافت می‌کنند. اما به افراد 47 ساله و بالاتر در این بخش امتیازی تعلق نمی‌گیرد. لازم به ذکر است که حداکثر امتیاز براساس سن متقاضی 12 امتیاز اعلام شده است.

سن متقاضیامتیاز
18 تا 35 سال12
36 سال11
تا سن 47 سالگی به ازای هر سال یک امتیاز کم می شود

تطبیق پذیری اسکیل ورکر

براساس امتیاز بندی اسکیل ورکر کانادا، در صورتی که متقاضی اصلی متأهل باشد، شرایط همسر نیز می‌تواند مشمول امتیاز واقع شود .قابل ذکر است که حداکثر امتیاز قابل کسب 10 امتیاز است.

تطبیق پذیریامتیاز
سطح زبان همسر با حداقل CLB  4(انگلیسی یا فرانسه)5
سابقه تحصیلات متقاضی اصلی در کانادا5
سابقه تحصیلات قبلی همسر در کانادا5
سابقه کاری متقاضی اصلی در کانادا10
سابقه کاری همسر در کانادا5
داشتن اقوام در کانادا5

جدول امتیازات اسکیل ورکر فدرال کانادا

امتیازفاکتور
تحصیلاتحداکثر 25 امتیاز
سطح زبان در انگلیسی یا فرانسهحداکثر 28 امتیاز
سوابق کاریحداکثر 15 امتیاز
سنحداکثر 12 امتیاز
پیشنهاد شغلی در کاناداحداکثر 10 امتیاز
انطباق پذیریحداکثر 10 امتیاز
مجموع100 امتیاز
امتیاز واجد شرایط67 امتیاز

اگر در مرحله اول امتیاز بندی اسکیل ورکر کانادا واجد شرایط شوید و یا حداقل ۶۷ امتیاز را کسب کنید، مجوز ورود به سیستم اکسپرس انتری را دریافت خواهید کرد و امتیاز شما در Pool از ۱۲۰۰ محاسبه می‌شود.

در صورتی که متقاضی برای ویزای اسکیل ورکر کانادا واجد شرایط شناخته شود و امتیاز خوبی از سیستم ۱۲۰۰ امتیازی به دست آورد، می‌تواند پروفایل اکسپرس انتری را تشکیل داده و وارد مرحله Pool شود.

اما پیش از آن، فرد باید از مدارک اولیه برخوردار باشد. به طور کلی، مدارک ضروری قبل از ثبت‌نام ویزای اسکیل ورکر کانادا شامل مدرک آیلتس جنرال general و مدرک تحصیلی ارزیابی شده و نامه تمکن مالی می‌شود.

تمکن مالی اسکیل ورکر فدرال در سال 2023

حداقل موجودی حساب نامه تمکن بانکی متقاضیان اسکیل ورکر کانادا با توجه به تعداد نفرات خانواده به شرح جدول زیر است:

اعضای خانواده حداقل مبلغ مورد نیاز به دلار کانادا
113.757
217.127
321.055
425.564
528.994
632.700
736.407
هر نفر اضافه3.706

هر ساله کانادا مقدار منابع مالی مورد نیاز جهت مهاجرت به کانادا را به روز رسانی می‌کند، ممکن است این تغییرات ناچیز باشند، اما بر میزان صلاحیت متقاضیان تاثیر گذار خواهند بود.

مزایای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق اسکیل ورکر فدرال

 • می توانید به طور دائم در کانادا زندگی، کار و یا تحصیل کنید.
 • تحصیل و آموزش در مدارس دولتی کانادا برای فرزندان شما رایگان است.
 • می‌توانید اسپانسر یکی از اعضای خانواده خود برای اقامت دائم کانادا شوید. (اسپانسر ویزای کانادا)
 • می‌توانید ازامکانات درمانی و بهداشتی رایگان برای تمام اعضای خانواده خود استفاده کنید.
 • این امکان را دارید تا پس از گذراندن 3 سال (1095 روز) نسبت به شهروندی دائم کانادا اقدام کنید.
 • در صورت اخذ اقامت دائم کانادا، می‌توانید برای اعضای خانواده‌ی خود دعوت‌نامه ویزای کانادا ارسال کنید و آن‌ها به‌ راحتی ویزای توریستی کانادا را دریافت ‌کنند.
 • شخصی که از طریق اسکیل ورکر اقامت دائم کانادا را دریافت کرده است، می تواند در برترین دانشگاه های کانادا با هزینه یک دهم دانشجوی بین‌المللی تحصیل کند و نیز می‌تواند مقدار زیادی از هزینه تحصیل خود را وام دریافت کند.
 • متقاضی ویزای اسکیل ورکر کانادا می‌تواند پس از دریافت حق شهروندی و پاسپورت کانادایی به بیش از 140 کشور جهان بدون ویزا سفر کند.

آن دسته از متقاضیانی که در Pool اکسپرس اینتری اسکیل ورکر موفق به دریافت دعوت‌نامه در یک سال گذشته نشده اند، می‌توانند مجدد ثبت نام کرده و پروفایل خود را به روز و تکمیل کنند.

اگر در رابطه با شرایط اسکیل ورکر کانادا و نحوه امتیاز بندی اسکیل ورکر کانادا آشنایی چندانی ندارید، این امکان را دارید تا صفر تا صد پروسه مهاجرت و اپلای ویزای اسکیل ورکر کانادا را به تیم تخصصی و با تجربه نیلگام سفر بسپارید.

ما با بررسی دقیق شرایط هر فرد، بهترین مسیر مهاجرتی را به وی پیشنهاد داده و از بروز هرگونه خطایی در روند مهاجرت کاری اسکیل ورکر متقاضی جلوگیری می‌کنیم.

لیست مشاغل اسکیل ورکر کانادا

در سال 2021، سیستم NOC کانادا دستخوش تغییراتی شد و سیستم جدیدی به نام TEER (Training, Education, Experience, and Responsibilities) جایگزین سیستم سطح مهارت قدیمی شد. سیستم TEER به کارفرمایان و کارجویان کمک می کند تا سطح مهارت های مورد نیاز برای یک شغل خاص را با دقت بیشتری درک کنند.

طبق اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت رسمی مهاجرت و شهروندی کشور کانادا، مشاغل واجد شرایط  ویزای اسکیل ورکر کانادا برحسب عناوین شغلی نظام‌مند 2021 ملی این کشور (NOC) شامل دسته‌بندی‌های زیر می‌شود:

طبقه بندی ناک

نوع شغل

مثال

TEER 0

مشاغل حوزه مدیریتبازاریابی، روابط عمومی، مدیران تبلیغات، مدیران مالی
TEER 1مشاغلی که به مدرک دانشگاهی نیاز دارند.

مهندسین نرم افزار، مشاوران مالی

TEER 2

مشاغلی که به دیپلم و 2 سال کارآموزی نیاز دارند.تکنسین آزمایشگاه پزشکی و شبکه های کامپیوتری و وب‌سایت
TEER 3مشاغلی که به دیپلم، حد اکثر 2 سال کارآموزی و بیش از 6 ماه آموزش در حین کار نیاز دارند.

دستیاران پزشکی، نانواها، پرستار کودک و خانه

TEER 4

مشاغلی که به دیپلم دبیرستان و چند هفته آموزش در حین کار نیاز دارند.نیروهای کار محوطه سازی، تعمیر و نگهداری زمین
TEER 5مشاغلی که به تحصیلات رسمی احتیاج ندارند.

رانندگان کامیون، آشپز، جوشکار

سوالات متداول اسکیل ورکر فدرال کانادا

آیا شرایط اسکیل ورکر فدرال با شرایط اسکیل ورکر استانی یکسان است؟

خیر. متقاضی می تواند به طور همزمان برای هر دو طرح مهاجرت استانی و اسکیل ورکر فدرال اقدام کند، اما شرایط امتیازدهی و قوانین آن با یکدیگر متفاوت است.

آیا می توان بدون مدرک دانشگاهی و یا زبان برای برنامه اسکیل ورکر فدرال اقدام کرد؟

خیر. متاسفانه متقاضیان بدون مدرک دانشگاهی و مدرک زبان به حداقل امتیاز ورودی برای شرکت در پول اکسپرس اینتری نمی رسند و واجد شرایط تلقی نمی شوند.

حداقل امتیاز مورد نیاز برای ورود به سیستم اکسپرس اینتری اسکیل ورکر فدرال چقدر است؟

حداقل امتیاز شرکت در قرعه کشی pool اسکیل ورکر فدرال 67 امتیاز است.

آیا می توان با داشتن شغلی خارج از مشاغل نظام مند کانادا برای برنامه اسکیل ورکر فدرال اقدام کرد؟

خیر. در حال حاضر تنها دسته مشاغل ناک صفر، ناک A و ناک B مورد قبول طرح مهاجرتی اسکیل ورکر فدرال کانادا است

حداقل زمان مورد نیاز برای ارزیابی و رسیدگی به درخواست اسکیل ورکر فدرال چقدر است؟

نمی توان بازه دقیقی برای این برنامه مهاجرتی کانادا داد. اما به طور معمول بین 6 ماه تا دو سال این زمان متغیر است.

آیا موفقیت در روند اخذ ویزای اسکیل ورکر کانادا به معنی اخذ اقامت کانادا است؟

بله، در حقیقت با موفقیت در این طرح و دریافت دعوتنامه درخواست ITA، امکان دریافت کارت اقامت PR و مجوز کار را برای خود و اعضای خانواده خواهید داشت.

مطالعه مطالب زیر نیز می تواند برای شما مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *