ویزا

معاینات پزشکی ویزای کانادا | آزمایش مدیکال کانادا

هرساله متقاضیان زیادی از سراسر دنیا بنابر اهداف شخصی خود از سفر به کانادا، برای دریافت یکی از انواع ویزای (توریستی، تحصیلی، کاری و یا اقامت) این کشور اقدام می‌کنند و در کنار انجام پروسه معمول وقت سفارت، درخواست ویزا و انگشت‌نگاری بیومتریک، به واسطه نوع ویزای درخواستی ملزم به ارائه انواع و اقسام مدارک متناسب با هدف سفر خود به کنسولگری کانادا از جمله Medical tests یا همان آزمایش مدیکال کانادا هستند.

شاید این سوال نیز برای شما مطرح شود که چه دسته‌ای از متقاضیان ویزای کانادا ملزم به انجام پروسه چکاپ پزشکی مورد تائید سفارت پیش از عزیمت به این کشور هستند؟ اینکه آیا این مدرک مهم شامل حال شهروندان ایرانی نیز می‌شود؟ مراحل انجام آزمایش مدیکال کانادا به چه صورت است؟ و بسیاری از سوالات مرتبط که در ادامه به تمامی آنها خواهیم پرداخت.

چه کسانی نیازمند آزمایش پزشکی کانادا هستند؟

چنانچه قصد اقامت برای مدت زمان ۶ ماه یا کمتر را در کانادا داشته باشید، به طور معمول نیازمند انجام چکاپ پزشکی کانادا نخواهید بود، مگر اینکه بخواهید در این بازه زمانی در برخی از مشاغل خاص در کانادا مشغول به کار شوید. اما چنانچه برای سوپر ویزای کانادا درخواست داده باشید و یا اینکه طی یک سال گذشته در کشورهایی خاص اقامت داشته‌اید نیازمند انجام چکاپ پزشکی کانادا خواهید بود.

چه مشاغلی نیاز به انجام چکاپ پزشکی کانادا دارند؟

شما ممکن است بخاطر عنوان شغلی موردنظر خود در کانادا نیازمند گذراندن آزمایش پزشکی باشید که شامل عناوین زیر می‌شود: مشاغلی که موجب می‌شوند شما ارتباط نزدیکی با مردم داشته باشید، از جمله:

 • نیروی کار رشته علوم بهداشتی
 • کارکنان آزمایشگاه بالینی
 • پرستار بیمار در خانه سالمندان
 • دانشجویان پذیرفته‌شده پزشکی در دانشگاه‌های کانادا
 • جانشین کوتاه‌مدت پزشک
 • معلم مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان و یا معلم کودکان
 • مستخدم
 • مراقبت از کودکان، افراد سالمند و یا ناتوان در خانه
 • کارکنان مهدکودک روزانه و مشاغل مشابه
 • کشاورزانی که برای بیش از ۶ ماه در سال گذشته در یکی از این کشورها زندگی کرده و یا از آن بازدید کرده‌اند. (ایران شامل آن نمی‌شود)

شرایط چکاپ پزشکی برای افرادی که قصد اقامت بیش از ۶ ماه را در کانادا دارند

چنانچه دارای هر یک از شرایط زیر باشید، نیازمند انجام چکاپ پزشکی کانادا هستید:

چه کسانی مجاز به انجام چکاپ پزشکی کانادا برای شما هستند؟

بنابر اطلاعات وب‌سایت رسمی دولت کانادا شما باید برای انجام چکاپ پزشکی ویزای کانادا به یکی از دکترهای مورد تائید سازمان مهاجرت و حقوق شهروندی کانادا مراجعه کنید و هر دکتری مجاز به انجام پروسه چکاپ پزشکی ویزای کانادا شما نخواهد بود. لازم به ذکر است که دکترهای مورد تائید سفارت کانادا مسئول تصمیم‌گیری نهایی در مورد نتیجه چکاپ پزشکی شما نبوده و تنها کنسولگری کانادا در صورت وجود مشکلی در آزمایش پزشکی، با شما از طریق ایمیل ارتباط برقرار خواهد کرد.

چه زمانی باید برای چکاپ پزشکی ویزای کانادا اقدام کرد؟

شما می‌توانید قبل یا بعد از درخواست ویزا برای انجام چکاپ پزشکی کانادا اقدام کنید. در صورتی که بخواهید پیش از ارسال درخواست ویزای کانادا چکاپ پزشکی خود را به انجام برسانید، اصطلاحا به آنupfront  medical exam گفته می‌شود که باید از طریق مراجعه به یکی از دکترهای مورد تائید سفارت کانادا انجام شود. از این رو چنانچه شامل یکی از موارد زیر باشید، می‌توانید برای انجام آن اقدام کنید:

 • بازدید (که شامل سوپر ویزای والدین و پدربزرگ و مادربزرگ نیز می‌شود)
 • کار
 • تحصیل

البته چنانچه در مقابل نام کشور تابعیت متقاضی در لیست کشورهای وب‌سایت Canada.ca الزامی تعیین نشده باشد، چکاپ پزشکی تنها برای درخواست سوپر ویزا و مشاغل خاص پزشکی در کانادا موردنیاز خواهد بود.

انجام چکاپ پزشکی کانادا بعد از ارسال درخواست ویزا

در صورت تشخیص سفارت کانادا مبنی بر نیاز به وجود مدیکال تست، دستورالعملی برای چگونگی انجام این آزمایش برای متقاضی ارسال خواهد شد. از این رو شما باید طی ۳۰ روز از دریافت این راهنما برای انجام چکاپ پزشکی کانادا اقدام نمایید و در صورتی که آنرا انجام نداده و به دستورالعمل‌های ارجاعی از سفارت کانادا توجه نداشته باشید، درخواست شما ریجکت خواهد شد.

متقاضیان انجام آزمایش مدیکال کانادا چه مدارکی را باید به همراه داشته باشند؟

 • ارائه حداقل یک مدرک شناسایی رسمی نظیر پاسپورت و یا کارت ملی؛ در صورت حضور در کانادا می‌توانید از گواهینامه رانندگی این کشور نیز استفاده کنید
 • به همراه داشتن لنز و یا عینک طبی در صورت استفاده توسط متقاضی
 • هرگونه گزارش و آزمایش پزشکی که در گذشته انجام داده‌اید
 • لیست داروهای فعلی شما
 • فرم گزارش پزشکی IMM 1017E چنانچه پیش از ارسال درخواست، چکاپ خود را انجام نداده‌اید
 • به همراه داشتن ۴ عکس جدید و رنگی متقاضی در قطع پاسپورت، در صورتی که پزشک موردنظر از ابزار eMedical استفاده نمی‌کند

در صورتی که برای انجام آزمایش عکسبرداری با اشعه ایکس و یا سایر موارد ارجاع داده شوید، ممکن است مجددا نیاز به ارائه مدارک شناسایی نظیر پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی داشته باشید.

Medical examination report and stethoscope on white desktop

برای چه مواردی باید هزینه پرداخت کنید؟

شما باید برای تمامی موارد مرتبط با چکاپ پزشکی کانادا که شامل موارد زیر می‌شوند هزینه پرداخت کنید:

 • هزینه دکتر و رادیولوژیست
 • هرگونه آزمایش، تحقیق و یا درمان پزشکی خاص
 • هزینه ویزیت متخصصان پزشکی که نیازمند بازدید از آنها هستید

چنانچه درخواست ویزای کانادای شما بعد از انجام آزمایش مدیکال ریجکت شود، هزینه‌های پرداختی برای امور پزشکی بازگردانده نخواهد شد. لازم به ذکر است که پناهندگان وپناهجویان کانادا از پرداخت هزینه‌های چکاپ پزشکی مستثنی هستند.

مراحل چکاپ پزشکی کانادا

با مراجعه به پزشک مورد تائید کنسولگری کانادا در ایران باید مراحلی را بگذرانید که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

زمان رسیدن

پزشک موردنظر panel physician و یا کارکنان کلینیک برای تائید هویت از شما درخواست مدرک شناسایی می‌کنند. چنانچه برای انجام آزمایش‌های دیگر از جمله عکسبرداری x-ray ارجاع داده شوید، ممکن است از شما مجددا برای ارائه مدرک شناسایی درخواست شود. در عین حال عکس شما برای ثبت در پرونده گرفته خواهد شد.

پرسش‌نامه پزشکی

با مراجعه برای انجام آزمایش مدیکال کانادا، دکتر پرسش‌نامه‌ای از تاریخچه پزشکی شما را تکمیل خواهد کرد. این پرسش‌نامه در رابطه با شرایط قبلی و یا فعلی پزشکی شماست و دکتر در مورد داروهایی که در حال مصرف آن هستید از شما سوال خواهد پرسید. چنانچه سوابق قبلی و یا فعلی پزشکی خود را با پزشک مربوطه مطرح نکرده و با وی همکاری نکنید، ممکن است پروسه آزمایش مدیکال کانادای شما به طول بیانجامد.

معاینات بدنی

معاینه جسمی آزمایش مدیکال کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

 • سنجش وزن متقاضی
 • سنجش قد متقاضی
 • سنجش توانایی بینایی و شنوایی
 • آزمایش فشار خون
 • سنجش نبض
 • چکاپ قلب و ریه‌ها
 • چکاپ شکم
 • آزمایش و سنجش حرکت دستان و پاهای متقاضی
 • سنجش وضعیت پوستی متقاضی

لازم به ذکر است که آزمایش و چکاپ ناحیه تناسلی و مقعدی متقاضی برای آزمایش مدیکال کانادا مورد نیاز نخواهد بود. اما ممکن است طبق صلاحدید دکتر سینه متقاضی مورد چکاپ قرار گیرد؛ در صورت نیاز برای چکاپ این بخش، پزشک متخصص در مورد دلیل چکاپ و نحوه انجام آن به شما توضیح خواهد داد.

سایر آزمایش‌هایی که ممکن است از متقاضی گرفته شود

ممکن است بنابر سن متقاضی از وی درخواست شود که آزمایش رادیولوژی قفسه سینه و تست‌های آزمایشگاهی را به انجام برساند. این یک نوع غربالگری متداول در این پروسه بوده و در صورت وجود هرگونه نتایج غیرعادی، پزشک موردنظر با شما در این باره صحبت خواهد کرد. همچنین ممکن است بنابر نتایج چکاپ پزشکی برای انجام آزمایش‌های بیشتر به یک پزشک متخصص ارجاع داده شوید و از شما درخواست شود تا جهت جلوگیری از بروز هرگونه تاخیری در پروسه آزمایش مدیکال، در اسرع وقت آنرا انجام دهید.

مراحل پس از اتمام چکاپ پزشکی کانادا

زمانی که آزمایش مدیکال متقاضی به پایان برسد، پزشک مربوطه نتایج را به محض آماده شدن به سفارت کانادا ارسال خواهد کرد. از این رو پزشک مورد تائید کنسولگری مدرکی را مبنی بر انجام چکاپ پزشکی کانادا به شما ارائه خواهد داد که برای ثبت‌نام آنلاین ویزای کانادا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

چه قبل از ارسال درخواست ویزا و یا چه بعد از آن برای آزمایش مدیکال کانادا اقدام کرده‌‎ باشید، باید یک کپی از مدرک تکمیل چکاپ پزشکی را برای پروسه مهاجرت نزد خود نگه دارید.

چنانچه از نحوه انجام کار توسط پزشک مربوطه و یا رادیولوژیست چکاپ پزشکی رضایت ندارید می‌توانید امور زیر را انجام دهید:

چه زمانی نتایج چکاپ پزشکی شما به سفارت ارسال می‌شود

چه آزمایش مدیکال خود را پیش از ارسال درخواست و یا بعد از آن انجام داده باشید، دکتر مورد تائید سفارت در ایران نتایج را پس از آماده شدن برای کنسولگری ارسال خواهد کرد. از این رو برای اثبات انجام این پروسه به سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا یک کپی از نتایج آزمایشگاهی را نزد خود نگه دارید.

چنانچه چکاپ پزشکی upfront انجام داده باشید

شما باید یک کپی از گزارش پزشکی IMM 1017B را در مدارک خود لحاظ کنید. چنانچه دکتر مربوطه با ابزار eMedical  کار می‌کند، می‌توانید برای یک برگه گزارش پزشکی درخواست دهید. از این رو شما باید این فرم را در درخواست ویزای خود لحاظ کنید و یا به صورت آنلاین پیش از ارسال درخواست، فرم مربوطه را آپلود نمایید. در صورتی که پس از ارسال درخواست ویزا چکاپ پزشکی کانادا را به انجام برسانید، انجام کار خاصی در این زمینه متوجه شما نخواهد بود.

تا چه مدت چکاپ پزشکی کانادا معتبر خواهد بود؟

نتایج آزمایش مدیکال شما تا ۱۲ ماه معتبر خواهد بود و چنانچه در این بازه زمانی به عنوان توریست، دانشجو و یا نیروی کار به کانادا قدم نگذارید، ملزم به انجام دوباره این پروسه خواهید بود.

دریافت کپی آزمایش پزشکی

در صورت تمایل برای داشتن یک کپی از چکاپ پزشکی خود می‌توانید از پزشک مربوطه درخواست کنید. این بدین خاطر است که مدارک پزشکی و رادیولوژی متقاضی جزو مواردی است که توسط سفارت به فرد بازگردانده نخواهد شد.

چکاپ پزشکی برای متقاضیان اقامت دائم کانادا

برای درخواست اقامت دائم کانادا نیازمند انجام آزمایش مدیکال هستید و در عین حال اعضای خانواده شما حتی در صورت همراهی نکردن‌ شما ملزم به انجام این پروسه خواهند بود.

چه زمانی برای چکاپ پزشکی کانادا اقدام کنید

چنانچه برای برنامه اکسپرس‌اینتری کانادا درخواست داده باشید، این امکان را دارید تا پیش از درخواست پروسه چکاپ پزشکی به اصطلاح upfront را انجام دهید. اما در صورتی که توسط همسر و یا فرزندان تحت حمایت مالی یا به اصطلاح اسپانسری قرار گرفته باشید، امکان انجام آزمایش مدیکال پزشکی پیش از ارائه درخواست را نخواهید داشت و باید برای دریافت دستورالعمل برای نحوه و زمان انجام چکاپ از طرف سفارت منتظر باشید.

پس از ارسال درخواست ویزا

سفارت کانادا راهنمای چگونگی انجام چکاپ پزشکی را برای شما ارسال خواهد کرد و شما باید ظرف ۳۰ روز از دریافت این دستورالعمل برای انجام آزمایش مدیکال خود اقدام نمایید و در صورتی که در مرز کانادا ادعای پناهندگی کرده باشید، آفیسر مرز از شما درخواست خواهد کرد که طی ۳۰ روز کاری چکاپ پزشکی خود را ارائه دهید. در صورت رعایت نکردن این بازه زمانی، درخواست ویزای شما ریجکت خواهد شد.

چرا یک متقاضی ویزای کانادا نیاز به انجام چکاپ پزشکی پیدا می‌کند؟

متقاضیانی با اهداف زیر نیازمند انجام ازمایش مدیکال کانادا هستند:

 • بازدید از کانادا برای مدت زمانی بیش از ۶ ماه
 • فعالیت و کار با مراکز کودکان و مراقبت‌های پزشکی در کانادا
 • درخواست برای اقامت دائم کانادا

این موضوع برای سلامت عمومی شهروندان کانادا مهم بوده و از شیوع ناخواسته هرگونه بیماری جلوگیری می‌کند. اما چنانچه برای مدت زمانی کمتر از ۶ ماه قصد اقامت در کانادا را داشته باشید، نیازی به انجام چکاپ پزشکی نخواهید داشت.

بررسی و ارزیابی آزمایش مدیکال کانادا چقدر زمان می‌برد؟

چنانچه برای اقامت موقت کانادا ( به عنوان گردشگر، دانشجو ونیروی کار) درخواست داده باشید، پروسه ارزیابی نتایج آزمایش پزشکی شما توسط سفارت ۴ هفته زمان خواهد برد و بعد از آن مراحل بعدی به شما اعلام خواهد شد. اما چنانچه برای اقامت دائم کانادا درخواست داده باشید، پروسه ارزیابی نتایج پزشکی شما از زمان دریافت از بخش panel physician در حدود ۳ ماه زمان خواهد برد. پس از این پروسه چنانچه نیازی به مدارک اضافه از طرف شما وجود نداشته باشد، مراحل بعدی به شما ابلاغ خواهد شد.

من نیازمند انجام آزمایشات بیشتر هستم. چقدر زمان می‌برد تا نتایج آزمایشگاهی در دسترس قرار بگیرد؟

هر پرونده و موردی با دیگری متفاوت است و محاسبه زمان تقریبی نتایج کاملا به شرایط پزشکی متقاضی وابسته است. ممکن است در کمتر از ۲ تا ۳ هفته نتایج چکاپ پزشکی آماده شود و یا اینکه تا ۶ ماه یا بیشتر به طول بیانجامد.

چگونه می‌توانم از نتایج پزشکی خود باخبر شوم؟

شما می‌توانید با استفاده از ابزار چک کردن وضعیت درخواست از شرایط و نتایج پزشکی خود مطلع شوید. چنانچه امکان دسترسی به وضعیت پزشکی خود از طریق این سامانه را نداشته و از زمان معمول ارزیابی چکاپ پزشکی گذشته است، می‌توانید از طریق Web form در مورد وضعیت پرونده خود سوال بپرسید. برای موارد پیچیده پزشکی و یا زمانی که از شما درخواست اطلاعات بیشتر پزشکی می‌شود، پروسه ارزیابی نتایج شما طولانی‌تر خواهد شد.

آیا در صورت حاملگی امکان انجام آزمایش مدیکال کانادا پس از فارغ شدن وجود دارد؟

خیر. با داشتن این شرایط نیز در صورت درخواست سفارت ملزم به انجام چکاپ پزشکی خواهید بود. اگرچه ممکن است برخی از بخش‌های آزمایش پزشکی به بعد از فارغ شدن شما موکول شود. در صورت بروز چنین شرایطی، درخواست شما بعد از گذراندن الزامات اجباری پزشکی، مورد بررسی و ارزیابی سفارت کانادا قرار خواهد گرفت. از این رو شما باید در مورد گزینه‌های در دسترس خود با پزشک مورد تائید کنسولگری صحبت کنید.

می‌خواهم در یک عنوان شغلی در کانادا مشغول به کار شوم که نیازمند انجام آزمایش مدیکال است، اما با این حال از قبل مجوز کار خود را دریافت کرده‌ام. در این صورت باید چکار کنم؟

چنانچه توصیه‌نامه POE را برای یک مجوز کار آزاد دریافت کرده باشید و یا اینکه بدون انجام چکاپ پزشکی مجوز کار آزاد خود را دریافت نموده‌اید، اما در حال حاضر خواستار فعالیت در شغلی هستید که نیازمند چکاپ پزشکی است، باید از دستورالعمل‌های زیر پیروی کنید: در صورتی که کشور محل اقامت خود را هنوز ترک نکرده‌اید:

 • یک آزمایش مدیکال up-front دریافت کنید.(یعنی پیش از درخواست آفیسر پرونده برای انجام چکاپ پزشکی اقدام نمایید)
 • مدارک اثبات انجام چکاپ پزشکی را در زمان ورود به کانادا به همراه داشته باشید تا به پلیس مرزی ارائه دهید.( که در واقع همان پرینت Information Sheet است که از دکتر مربوطه دریافت کرده‌اید)

با انجام این کار، پلیس مرزی قادر خواهد بود تا پیش از ارائه ورک پرمیت، شرایط شما را در مجوز کار قید کند. باید به این موضوع توجه داشته باشید که به طور معمول نتایج چکاپ پزشکی ظرف ۳۰ روز کاری ارزیابی می‌شوند اما ممکن است نتایج چکاپ پزشکی در لحظه در سیستم آفیسر قابل مشاهده نباشد. عموما آفیسر مهاجرت با دیدن نتایج پزشکی شما در سیستم قادر به ارائه مجوز کار جدید خواهد بود. از این رو در صورت بروز چنین مشکلی می‌توانید از طریق سامانه وب فرم با اداره مهاجرت کانادا ارتباط برقرار کنید. در صورتی که در کانادا حضور دارید:

 • باید برای چکاپ پزشکی up-front اقدام کنید.
 • درخواست تغییر وضعیت مجوز کار را به همراه تمامی مدارک موردنیاز ارسال نمایید: در فرم IMM 5710 و بخش ۱ a در زیر گزینه ” Details of intended work in Canada” بخش Other را انتخاب کنید.
 • همچنین در فرم IMM 5710 و بخش ۱ b در زیر گزینه Other این موضوع را بنویسید که می‌خواهید شرایط پیش‌فرض حذف گردد( مجاز به کار در مشاغل مراقبت از کودکان، تدریس در مداس ابتدایی، راهنمایی، متوسطه، مشاغل پزشکی و بهداشتی نیست)
 • نامه کوتاهی در توضیح این موضوع بنویسید که چرا می‌خواهید این شرایط حذف گردند( برای کار در شغلی که نیازمند این شرایط است)
 • چنانچه به صورت آنلاین درخواست می‌دهید، این نامه را به همراه سایر مدارک آپلود کنید.

در صورتی که از مجوز کار آزاد کانادا برخوردار نیستید: باید برای کاری که نیازمند مدرک چکاپ پزشکی است، یک مجوز کار جدید درخواست کنید؛ چنانچه تحت نظارت تجربه بین‌المللی کانادا درخواست داده باشید( IEC)، باید از دستورالعمل‌های این حوزه پیروی کنید.

من برای اقامت دائم کانادا درخواست داده‌ام و همسر و فرزندانم همراه من نیستند. آیا آنها نیز نیاز به انجام آزمایش مدیکال کانادا دارند؟

بله. صرف نظر از اینکه افراد خانواده بخواهند به همراه شما به کانادا بیایند و یا خیر، باید معاینات پزشکی را توسط پزشکان مورد تائید سفارت کانادا به انجام برسانند. الزام انجام آزمایش پزشکی توسط افراد خانواده متقاضی از جمله همسر و فرزندان بدین خاطر است که از این موضوع اطمینان کسب شود که متقاضی برای قدم گذاشتن به کانادا قابل قبول یا همان admissible محسوب می‌شود و در صورتی که هر یک از افراد خانواده از لحاظ پزشکی مورد قبول کنسولگری کانادا نباشند، امکان رد درخواست متقاضی وجود خواهد داشت.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *