اسکیل ورکر ساسکاچوان کانادا

یکی از جذاب‌ترین برنامه‌های مهاجرت کاری کانادا که منجر به دریافت کارت اقامت دائم برای متقاضی اصلی و اعضای خانواده می‌شود، برنامه استانی ساسکاچوان است. اگر از جزئیات مختلف مهاجرت به ساسکاچوان، شرایط اپلای اسکیل ورکر استانی کانادا و حداقل امتیاز شرکت در این طرح جذاب بی‌خبر هستید، در ادامه همراه ما باشید.

 • استان : ساسکاچوان
 • نوع ویزا : اقامت دائم کانادا
 • نوع خدمات : مهاجرت کاری استانی
 • حداقل امتیاز : 60

با تکمیل فرم ارزیابی علاوه بر دریافت کد تخفیف، به مشاوران ما در ارائه راهنمایی دقیق تر و کامل تر کمک خواهید کرد.

تنوع مشاغل نظام‌مند کانادا

تنوع مشاغل نظام‌مند کانادا

امکان اپلای متقاضیان در مشاغل مختلف ناک صفر، A و B

نبود نیاز به جاب آفر

نبود نیاز به جاب آفر

عدم نیاز به جاب آفر و گواهی LMIA کانادا

دریافت کارت اقامت دائم

دریافت کارت اقامت دائم

امکان کسب کارت اقامت PR برای متقاضی اصلی و اعضای خانواده

معرفی

برای اطلاع از جدیدترین برنامه استانی ساسکاچوان، حداقل امتیاز مهاجرت به ساسکاچوان کانادا، مشاغل مورد نیاز اکسپرس اینتری و .. این مطلب را بخوانید

اکسپرس اینتری کانادا

کانادا دومین کشور پهناور دنیا با وسعتی حدود شش برابر مساحت ایران و تنها 38میلیون نفر جمعیت است.

در راستای برنامه‌های توسعه‌ و گسترش دولت کانادا و با هدف تامین کمبود نیروی کار ماهر مناطق مختلف این کشور، استان ساسکاچوان به عنوان یکی از 10 استان کشور کانادا طی چند سال اخیر برنامه استانی ساسکاچوان را معرفی کرده که برای شهروندان ایرانی جذابیت زیادی خواهد داشت.

این برنامه استانی ساسکاچوان که با عنوان نیروی کار ماهر استانی PNP شناخته می‌شود، براساس تجربه کار و سابقه کار متقاضی مهاجرت به ساسکاچوان در مشاغل موردنیاز این استان طراحی شده تا نیاز بازار کار این بخش از کانادا را برآورده کند.

اگر دارای مهارت و سابقه کار حرفه‌ای در داخل ایران هستید و مایل هستید تا مهاجرت کاری و دائمی به کشور پیشرفته کانادا را به همراه اعضای خانواده تجربه کنید، در ادامه با جزئیات کاربردی برنامه استانی ساسکاچوان و شرایط مهاجرت به ساسکاچوان همراه ما باشید.

استان ساسکاچوان

به عنوان یک متقاضی بالقوه مهاجرت کاری به کشور کانادا، گزینه‌های متنوعی مثل برنامه ict و imp کانادا و یا اسکیل ورکر فدرال و برنامه استانی ساسکاچوان پیش روی شما قرار دارد و اطلاع از مختصات هر یک از آنها می‌تواند در تصمیم‌گیری شما تاثیر بسزایی بگذارد.

از این رو، پیش از بررسی شرایط مهاجرت به ساسکاچوان و برنامه استانی ساسکاچوان، بد نیست تا درباره این استان کانادا توضیحات مختصری به شما ارائه دهیم:

ساسکاچوان یک استان دشتی Prairie در غرب کانادا است که از غرب با استان آلبرتا، از شمال با قلمرو شمال غربی، از شرق با منیتوبا، شمال شرقی با نوناووت و از جنوب با دو ایالت آمریکایی مونتانا و داکوتای شمالی هم مرز است.

جمعیت تقریبی ساسکاچوان در حدود 1.186.308 میلیون نفر و قریب به 10 درصد از مساحت 651.900 هزار کیلومتر مربعی آن را آبهای تازه (رودخانه و دریاچه) تشکیل داده است. استان ساسکاچوان به دلیل داشتن توده‌های آبی متعدد، دارای زمستان‌های سخت و آب و هوای قاره‌ای است.

این بدین معنی است که ممکن است با مهاجرت به ساسکاچوان، با دمای منفی 45 درجه در زمستان‌های این منطقه نیز روبرو شوید! برای همین خود را به خوبی آماده کرده و یا به بخش‌های جنوبی استان ساسکاچوان بروید که از آب و هوای نسبتاً گرم‌ و تابستان‌های مناسب‌‌تری برخوردار است.

اقتصاد استان ساساکاچوان کانادا بستگی زیادی به صنعت کشاورزی و منابع طبیعی نظیر جنگلداری و صنعت شیلات دارد و دو شهر اصلی این استان شامل ساسکاتون و رجاینا می‌شود.

بنابر آمار وب‌سایت canadavisa، استان ساسکاچوان به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی کشور کانادا هر ساله پذیرای قریب به 15 هزار نفر مهاجر جدید از سراسر دنیا است که از طریق روش‌های مهاجرتی متنوعی مثل برنامه استانی ساسکاچوان و یا مهاجرت تحصیلی به این استان کم‌جمعیت کانادا قدم می‌گذارند.

برنامه استانی ساسکاچوان

در حال حاضر، یکی از طرح‌های جذاب مهاجرت به ساسکاچوان، برنامه Saskatchewan Provincial Nominee Program یا همان SINP است که از سال 1998 راه‌اندازی شده است.

برنامه استانی ساسکاچوان با این هدف طراحی شده تا از طریق گزینه مهاجرت به نیازهای اقتصادی و نیروی کار بازار این استان رسیدگی کند.

بنابر جدیدترین آمار اینترنتی، از هر 10 مهاجر جدید ساسکاچوان 7 نفر از آنها از طریق برنامه SINP مهاجرت کرده‌اند و نرخ استخدام مهاجران جدید در استان ساسکاچوان 76 درصد گزارش شده است.

در مبحث مهاجرت به ساسکاچوان، نرخ بازگشت نیز بسیار بالا بوده و بیش از 85 درصد از مهاجران تازه ‌وارد، اقامت در استان ساسکاچوان را به سایر نقاط کانادا ترجیح داده‌اند.

یکی از دلایل اصلی محبوبیت برنامه استانی ساسکاچوان در میان مهاجران این است که روند اپلای آسانی دارد و برخلاف بسیاری از طرح‌های فدرالی و استانی نیازی به پیشنهاد کاری از کارفرمای کانادایی و یا همان Job offer ندارد.

برنامه استانی ساسکاچوان از طرح‌ها و اصطلاحاً استریم‌های مختلفی تشکیل شده که برخی از آنها با سیستم آنلاین و جامع اکسپرس اینتری و دولت فدرال کانادا هماهنگ هستند و برخی دیگر خارج از سیستم اکسپرس انتری و به طور مستقل ارزیابی و پیگیری می‌شوند.

عموماً سیستم اکسپرس انتری کانادا براساس یک سیستم جامع رتبه‌بندی به نام CRS، به متقاضیان برنامه استانی ساسکاچوان امتیاز اهدا می‌کند و متقاضیان دارای بیشترین امتیاز موفق به ورود در مرحله قرعه‌کشی و دریافت دعوت‌نامه اقامت دائم کانادا می‌شوند.

در صورتی که موفق به دریافت نامزدی استانی هماهنگ با سیستم اکسپرس انتری شوید، امکان دریافت 600 امتیاز مضاعف از CRS را خواهید داشت که دریافت دعوتنامه درخواست ITA را برای شما تضمین می‌کند.

البته لازم به ذکر است که اکثر برنامه‌های زیر مجموعه اسکیل ورکر مهاجرت به ساسکاچوان استریم‌های base هستند. این بدین معنی است که با سیستم سراسری و جامع اکسپرس اینتری هماهنگ نبوده و متقاضیان این برنامه‌های استانی ساسکاچوان ملزم به درخواست مستقیم از سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی IRCC خواهند بود.

در حال حاضر برنامه استانی ساسکاچوان شامل 4 استریم مختلف زیر می‌شود:

 • اسکیلد ورکر بین‌المللی
 • دسته تجربه ساسکاچوان
 • دسته کارآفرینی و مزرعه‌داری
 • کارآفرینی فارغ‌التحصیلان بین‌المللی

در ادامه ما تنها به جزئیات محبوب‌ترین برنامه مهاجرت به ساسکاچوان یعنی اسکیل ورکر در 2 استریم اکسپرس انتری و مشاغل مورد نیاز بازار کار این استان OID می‌پردازیم:

شرایط کلی برنامه استانی ساسکاچوان

به طور کلی متقاضیان شرکت در این برنامه ملزم به داشتن شرایط زیرهستند:

 • دریافت حداقل 60 امتیاز از جدول 100 امتیازی این سیستم
 • داشتن حداقل یکسال تجربه کاری در 10 سال گذشته، در یک شغل تخصصی مورد نیاز استان
 • برخی مشاغل در کانادا نظام مند یا Regulated هستند که در برنامه استانی ساسکاچوان افراد دارای سابقه کار در این مشاغل میبایست نسبت به اخذ تاییدیه شغلی مرتبط اقدام کنند. لیست مشاغلی که نیاز به تاییدیه دارند از وب‌سایت ساسکاچوان قابل دانلود است.
 • حداقل نمره زبان انگلیسی (آزمون آیلتس جنرال) یا فرانسه (آزمون TEF) معادل CLB 4
 • حداقل یک‌ سال تحصیلات دانشگاهی
 • ارائه و اثبات تمکن مالی و برنامه‌ای موجه برای اقامت در استان ساسکاچوان

با دریافت حداقل 60 امتیاز در برنامه استانی ساسکاچوان، هیچ تضمینی وجود ندارد که شما از بین متقاضیان شرکت‌کننده در برنامه مهاجرت به ساسکاچوان، انتخاب و دعوت به اپلای شوید.

از تاریخ جولای 2018، برنامه اسکیل ورکر استان ساسکاچوان بر مبنای سیستم  ابراز علاقه مندی EOI اجرا می‌شود.

این بدین معنی است که پس از اطمینان از کسب حداقل 60 امتیاز، یک پروفایل ابراز علاقه مندی  (Expression Of Interest- EOI) در سایت استان ساسکاچوان تشکیل می‌دهید که نیازی به آپلود مدارک در آن نبوده و فقط باید متیازات و شرایط خود را ادعا کنید و به اصطلاح وارد Pool متقاضیان مهاجرت به ساسکاچوان شوید.

انتخاب شدن در مرحله pool برنامه استانی ساسکاچوان یک فرآیند رقابتی است و براساس امتیاز ادعا شده در هر دوره، سیستم به تعداد مورد نیاز از میان افراد داخل مجموعه انتخاب کرده و برای آنها دعوتنامه (Invitation To Apply-ITA) ارسال می‌کند.

در صورت دریافت دعوت‌نامه ITA، می‌توانید به صورت آنلاین مدارک خود را در پروفایل‌ خود آپلود کرده و پس از پرداخت هزینه 350 دلاری، آن را سابمیت کنید.

سپس اداره مهاجرت به ساسکاچوان مدارک ارسالی شما را بررسی کرده و در صورت نیاز، مدارک بیشتری درخواست می‌کند و در نهایت با ارزیابی پرونده متقاضی برنامه استانی ساسکاچوان، نتیجه نهایی به شما اعلام می‌شود.

در صورت موفقیت، متقاضی از طرف استان ساسکاچوان نامزد (nominate) می‌شود و می‌تواند درخواست اقامت دائم و مهاجرت به ساسکاچوان را برای دولت فدرال کانادا ارسال نماید.

پس از بررسی‌ و ارزیابی دولت فدرال، نتیجه نهایی اعلام می‌شود و در صورت تایید، ویزای اقامت دائم Permanent Residency برای متقاضی اصلی و همسر و فرزندان (در صورت تاهل) صادر می‌شود. در این روش مهاجرت به ساساکاچوان، شما از ابتدا به عنوان مقیم دائم یا همان PR وارد کانادا می‌شوید و پس از ورود به این کشور، کارت اقامت دائم برای شما صادر می‌شود.

برنامه استانی ساسکاچوان

تغییر مهم برنامه استانی ساسکاچوان

از سپتامبر 2019، استان ساسکاچوان لیست مشاغل مورد نیاز خود را تغییر داده است. پیش از این، اداره مهاجرت استان لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را تحت عنوان Occupation In-Demand ارائه میداد، ولی از سپتامبر سال 2019 لیستی تحت عنوان مشاغل حذف شده Excluded Occupation List منتشر کرده است.

بر همین اساس، کاندیداها و متقاضیان برنامه استانی ساسکاچوان باید دارای تجربه کاری در مشاغلی با مهارت بالا (سطح مهارت 0  و A و B) باشند؛ عناوینی که در لیست مشاغل مستثنی این استان ثبت نشده باشد.

از نگاه استان ساسکاچوان، به هر تجربه کاری که در طبقه‌بندی ملی مشاغل National Occupational Classification   (NOC) در سه سطح مهارت 0, A, B کسب شده باشد، تجربه کاری و مهارت بالای کاری (High Skilled) گفته می‌شود.

استریم‌های برنامه استانی ساسکاچوان

در حال حاضر محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به ساسکاچوان در حوزه نیروی کار ماهر و متخصص (Skilled worker) شامل 2 زیرمجموعه زیر می‌شوند:

 • برنامه اسکیلد ورکر ساسکاچوان از طریق اکسپرس انتری (EE)
 • برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان (خارج از اکسپرس انتری OID)

به طور خلاصه شباهت این دو طرح مهاجرت به ساسکاچوان شامل موارد زیر می‌شود:

 • هر دو برنامه ساسکاچوان از سیستم امتیازبندی استانی (SINP Point) پیروی می‌کند که در آن متقاضی باید از جدول 100 امتیازی حداقل 60 امتیاز داشته باشد.
 • لیست مشاغل مورد نیاز برای هر دو برنامه مهاجرت به ساسکاچوان یکسان است
 • ارائه ارزیابی مدارک تحصیلی برای هر دو روش الزامی است (چنانچه مدرک خارج از کانادا کسب شده باشد، باید توسط یکی از سازمان‌های تعیین‌شده ارزیابی و معادل‌سازی شود و به اصطلاح ECA (Educational Credential Assessment) انجام گردد.

تفاوت‌های دو طرح اسکیل ورکر ساسکاچوان به شرح زیر است:

EEOID
 • علاوه بر امتیاز استانی، کسب حداقل 67 امتیاز از جدول 100 امتیازی فدرال ضروری است. (حداقل نمره آیلتس در جدول 100 امتیازی فدرال نمره 6 (clb 7) است)
کسب حداقل 60 امتیاز از جدول 100 امتیازی استانی کافیست(حداقل نمره آیلتس در جدول 100 امتیازی استانی نمره 4 (clb4) است)
 • تشکیل پروفایل اکسپرس اینتری فدرال در سایت اداره مهاجرت کانادا IRCC و تشکیل پروفایل EOI استانی در سایت اداره مهاجرت ساسکاچوان SINP
تنها تشکیل پروفایل EOI در سایت اداره مهاجرت استان ساسکاچوان SINP لازم است
 • بعد از اتمام مراحل برنامه استانی ساسکاچوان، مدارک در پروفایل فدرال آپلود شده و تماماً آنلاین انجام می‌شود
بعد از اتمام مراحل استانی، مدارک برای اداره مهاجرت کانادا به صورت فیزیکی پست می‌شود و مراحل کمی طولانی‌تر خواهد بود

معیارهای فرد واجد شرایط اکسپرس ‌انتری ساسکاچوان

برای این‌که متقاضیان شرکت در برنامه زیرگروه اکسپرس‌اینتری استان ساسکاچوان واجد شرایط محسوب شوند، نیازمند داشتن حداقل شرایط زیر هستند:
•  در لیست متقاضیان اکسپرس‌انتری فدرال قرار گرفته باشند. (کسب حداقل 67 امتیاز از جدول 100 امتیاز فدرالی)
•  حداقل 60 امتیاز از 100 امتیاز جدول ارزیابی و امتیازبندی استانیSINP   را کسب کرده باشد.
•   ارائه نتایج آزمون زبان معتبر (آیلتس، تافل) ؛ این نتایج باید با اطلاعات ارائه‌ شده در پروفایل اکسپرس انتری و پروفایل برنامه استانی ساسکاچوان یکی باشد.
• ارائه یک مدرک دانشگاهی به همراه ارزیابی ECA
•   داشتن تجربه کاری قابل اثبات و مرتبط با زمینه تحصیلی
•  ارائه و اثبات تمکن مالی مطابق با معیارهای فدرال و استانی
در این زیرگروه برنامه مهاجرت به ساسکاچوان، ابتدا باید یک پروفایل اکسپرس انتری در سایت اداره مهاجرت دولت فدرال کانادا تشکیل ‌دهید و وارد مجموعه متقاضیان فدرال یا Express Entry Pool ‌شوید؛ سپس باید یک پروفایل ابراز علاقه‌مندی EOI در سایت مهاجرت استان ساسکاچوان ایجاد کنید که از این طریق، در لیست متقاضیان برنامه استانی ساسکاچوان یا Pool استانی هم قرار خواهید گرفت.

در صورت انتخاب شدن در این مرحله، باید مدارک خود را به صورت آنلاین در پروفایل استانی ساسکاچوان بارگذاری کرده و با پرداخت هزینه غیرقابل برگشت 350 دلار کانادایی، درخواست رسمی مهاجرت به ساسکاچوان را سابمیت یا ثبت کنید.

پس از طی کردن مراحل برنامه استانی ساسکاچوان، چنانچه موفق به دریافت نامینیشن nomination و یا همان نامزدی استانی شوید، در پروفایل اکسپرس انتری خود یک پیام مبنی بر اخذ نامزدی استانی مهاجرت به ساسکاچوان دریافت خواهید کرد که باید حتماً آن را تایید نمایید.

با انجام این مراحل، 600 امتیاز به امتیازات داخل Pool  اکسپرس اینتری شما اضافه می‌شود و در اولین دوره قرعه‌کشی انتخاب خواهید شد تا مدارک خود را در پروفایل فدرال آپلود کرده و پس از پرداخت هزینه‌های فدرال، درخواست اقامت دائم خود را از طریق برنامه مهاجرت به ساسکاچوان سابمیت کنید.

سپس، دولت فدرال کانادا درخواست و مدارک مهاجرت به ساسکاچوان شما را بررسی کرده و در نهایت، نتیجه نهایی موافقت یا عدم موافقت با صدور مجوز اقامت دائم را اعلام می‌کند.

معیارهای طرح خارج از اکسپرس انتری(OID) ساسکاچوان

بنابر اطلاعات ارائه‌ شده در وب‌سایت رسمی استان ساسکاچوان، در طرح زیرگروه  OID، کافیست الزامات و شرایط کلی برنامه استانی ساسکاچوان را داشته باشید.
به طور کلی، طرح OID یکی از زیرگروه‌های اسکیل ورکر برنامه استانی ساسکاچوان (SINP) و برنامه نامزدی و نامینیشن استانی (PNP) ساسکاچوان محسوب می‌شود.

آن دسته از متقاضیانی که دارای تجربه کاری در یکی از مشاغل مورد تقاضای ساسکاچوان هستند و امتیاز مکفی را از سیستم امتیازبندی SINP کسب کرده‌اند، امکان شرکت در این طرح و مهاجرت به ساسکاچوان کانادا را خواهند داشت.

در زیرگروه OID، شما ملزم به ایجاد پروفایل ابراز علاقه مندی EOI در سایت مهاجرت استان ساسکاچوان هستید؛ سپس به آن دسته از کاندیداهایی که دارای امتیاز بالا و پروفایلی رقابتی هستند، دعوت‌نامه برای ارسال درخواست رسمی برنامه استانی ساسکاچوان تعلق خواهد گرفت.

پس از دریافت دعوت‌نامه، شما باید در یک محدوده زمانی مشخص، درخواست کامل خود را به سیستم مهاجرتی استان ساسکاچوان SINP بفرستید و هزینه درخواست (غیرقابل برگشت) 350 دلار کانادایی را به طور همزمان و اینترنتی پرداخت نمایید.

چنانچه استان ساساکاچوان کانادا با درخواست شما موافقت کند، انتخاب شدن برای نامزدی استانی یا همان provincial nomination به شما اطلاع‌رسانی می‌شود.

در این مرحله از برنامه استانی ساسکاچوان، به طور رسمی یک دعوتنامه نامزدی استانی دریافت می‌کنید، سپس باید ظرف یک مدت مقرر و به صورت فیزیکی مدارک درخواستی و درخواست اقامت دائم خود را به همراه رسید واریز هزینه فدرال برای اداره مهاجرت کانادا پست کنید.

در نهایت، دولت فدرال کانادا درخواست و مدارک برنامه استانی ساسکاچوان شما را بررسی کرده و نتیجه نهایی مبنی بر موافقت یا ریجکت صدور ویزای اقامت دائم کانادا را اعلام می‌کند.

ارزیابی و سیستم امتیازبندی SINP ساسکاچوان

متقاضیان بالقوه شرکت در برنامه استانی ساسکاچوان(طرح اسکیل ورکر) می‌توانند در سیستم آنلاین استان ساسکاچوان یک حساب کاربری ایجاد کنند. با تکمیل پروفایل، تا حداکثر 100 امتیاز براساس فاکتورهای زیر به شما اختصاص داده می‌شود:

متقاضیان مهاجرت به ساسکاچوان که قصد تشکیل و ارسال پروفایل ابراز علاقه‌مندی EOI  را دارند، باید حداقل 60 امتیاز را از این سیستم استانی دریافت کنند.

البته کسب حداقل 60 امتیاز تضمین‌کننده دریافت دعوت‌نامه درخواست و یا همان ITA از این برنامه مهاجرتی کانادا نیست.

به طور معمول، متقاضیان شرکت در این طرح بر مبنای امتیاز دریافتی از 100 ارزیابی می‌شوند و زمانی که مسئولان امور مهاجرت به ساسکاچوان اقدام به انتخاب از میان متقاضیان نیروی کار ماهر SINP  می‌کنند، کاندیدهای دارای بالاترین امتیاز در هر دوره واجد شرایط دعوت‌نامه محسوب می‌شوند.

فاکتور تحصیلات

امتیاز کسب شدهفاکتور
23مدرک ارشد و یا دکتری
20مدرک کارشناسی و یا مدرک یک دوره 3 ساله یا بیشتر از یک دانشگاه یا کالج
20مدارک فنی حرفه ای معادل شرایط استان ساسکاچوان
15مدرک دانشگاهی دوره حداقل 2ساله
12مدرک دانشگاهی دوره حداقل یکساله

فاکتور تجربه کاری و مهارت (در دو بخش 5 سال گذشته و 5 سال ماقبل آن)
تجربه کاری 5 ساله قبل از تاریخ ارسال درخواست متقاضی ارزیابی می‌شود:

امتیاز کسب‌شدهتعداد سال‌‌ها
105 سال
84 سال
63 سال
42 سال
21 سال

تجربه کاری از بین 6 تا 10 سال قبل از تاریخ ارسال درخواست متقاضی باشد:

امتیاز کسب‌شدهتعداد سال‌‌ها
55 سال
44 سال
33 سال
22 سال
0کمتر از یکسال

فاکتور توانایی مهارت زبان 

امتیاز کسب‌شدهمهارت زبان
20CLB 8 و بالاتر
18CLB 7
16CLB 6
14CLB 5
12CLB 4
0کاندیدای انگلیسی و یا فرانسوی زبان بدون نتایج آزمون و مدرک معتبر زبان

فاکتور توانایی مهارت زبان دوم (انگلیسی یا فرانسه) 

امتیاز کسب‌شدهمهارت زبان
10CLB 8 و بالاتر
8CLB 7
6CLB 6
4CLB 5
2CLB 4
0کاندیدای انگلیسی و یا فرانسوی زبان بدون نتایج آزمون و مدرک معتبر زبان

  فاکتور سن متقاضی

امتیاز کسب‌شدهسن
0زیر 18
818 تا 21 سال
1222 تا 34 سال
1035 تا 45 سال
846 تا 50 سال
0بالای 50 سال

حداکثر امتیازهای کسب شده برای فاکتورهای مذکور 70 امتیاز است.

فاکتور تطبیق‌پذیری و ارتباط با بازار کار ساسکاچوان

معمولاً کاندیدهای دارای ارتباط قوی با استان ساسکاچوان و بازار کار این استان، قصد سکونت و اقامت در این استان را داشته و توانایی استقرار در ساسکاچوان کانادا را به صورت موفقیت‌آمیز دارند. به همین خاطر، داشتن دایره ارتباطی در استان ساسکاچوان موجب دریافت امتیازات بیشتر برای شما می‌شود.

امتیاز کسب‌شدهفاکتور
20اقوام و فامیل نزدیک در ساسکاچوان( اگر شما و یا همسرتان دارای اقوام و فامیل نظیر والدین، پدربزرگ، مادربزرگ،خواهر، برادر، خاله، عمه، عمو، دایی و فرزندان آنها، خواهرزاده و برادرزاده در ساسکاچوان باشید که دارای شهروندی و اقامت دائم کانادا و ساکن استان ساسکاچوان هستند، امتیاز به شما تعلق خواهد گرفت.)
5تجربه کاری قبلی در ساسکاچوان( حداقل 12 ماه کار در 5 سال گذشته با استفاده از مجوز کار معتبر)
5تجربه دانشجویی قبلی در ساسکچوان( حداقل یکسال تحصیلی کامل در یک موسسه آموزشی معتبر مقطع post-secondary در استان ساسکاچوان با استفاده از یک مجوز تحصیل معتبر)

حداکثر امتیازهای کسب شده برای فاکتورهای مذکور 30 امتیاز است.

بگذارید برای درک بهتر ماتریس محاسبه امتیاز متقاضیان طرح استانی ساسکاچوان چند مثال بزنیم:
آنتونی یک متقاضی 28 ساله مهاجرت به ساسکاچوان است که برای 8سال در پیشه جوشکاری فعالیت کرده است، شغل واجدشرایطی که در لیست مشاغل مستثنی این استان کانادایی قرار نگرفته است.

او یک دوره آموزشی فنی 2ساله جوشکاری را در هنرستان-کالجی در کشور نیجریه گذرانده و پس از دریافت مدرک دیپلم، آنرا با مدارک کانادایی معادل‌سازی کرده است و دارای نمره CLB 8 از آزمون زبان انگلیسی است.

آنتونی دارای هیچ خانواده و اقوامی در استان ساسکاچوان نیست و به هیچ عنوان سابقه کار و یا تحصیل در کانادا و این استان را ندارد؛ اما با توجه به موارد ذکرشده، از صلاحیت لازم برای دریافت حداقل 60 امتیاز از برنامه استانی ساسکاچوان برخوردار است.

این در حالی است که امکان دریافت امتیاز لازم، (حداقل 67 از 100) از سیستم اکسپرس انتری را نداشته و تنها مجاز به شرکت در برنامه استانی ساسکاچوان از طریق OID خواهد بود.

رائول یک متقاضی 40 ساله مهاجرت به ساسکاچوان است که پس از تکمیل یک دوره فنی یک‌ساله و دریافت گواهی مکانیک، به عنوان یک تکنسین دستگاه بافندگی برای مدت زمان 20 سال در هند کار کرده است.

شغل او در سیستم طبقه‌بندی مشاغل در کانادا به عنوان NOC 7311 مکانیک صنعتی شناخته می‌شود (که جزو مشاغل مستثنی و خط خورده برای شرکت در طرح استانی نیست).

او در آزمون زبان انگلیسی نتیجه CLB4 را کسب کرده و پسرعموی او به همراه خانواده در ساسکاچوان زندگی می‌کنند. در مجموع، تمامی فاکتورها و شاخصه‌های رائول موجب کسب امتیاز 69 از سیستم استانی برای وی خواهد شد.

مانون 30 ساله هشت سال پیش مدرک کارشناسی خود را در رشته زیست‌شناسی کشاورزی از دانشگاه ساسکاچوان گرفته و بعد از آن به کشور هاییتی برگشته است؛ جایی که در آنجا برای مدت 7 سال به عنوان سرپرست مزرعه قهوه کار کرده است. شغل مورد تقاضا برای مهاجرت به ساسکاچوان در کانادا با کد NOC 8252 و به عنوان پیمانکار خدمات کشاورزی شناخته می‌شود.

با در نظر گرفتن مدرک زبان سطح CLB 8 زبان فرانسه مانون، امتیاز 69 از سیستم استانی و 68 از سیستم اکسپرس انتری به وی تعلق خواهد گرفت و می‌تواند برای مهاجرت به ساسکاچوان از طریق برنامه استانی زیرگروه EE اقدام کند.
در نهایت باید به این نکته توجه داشته باشید که تمام این افراد دارای حداقل امتیاز 60 از برنامه استانی ساسکاچوان هستند و می‌توانند EOI را ارسال کنند. البته باز هم دریافت دعوت‌نامه درخواست برای آنها تضمین‌شده نخواهد بود.

تمکن مالی اسکیل ورکر استان ساسکاچوان

بنابر جدیدترین اطلاعات سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC)، تمامی کاندیداهای مهاجرت به ساسکاچوان، باید پس از انتخاب شدن از بین مجموعه متقاضیان و دریافت دعوتنامه اپلای، گواهی تمکن مالی سه ماهه بانکی ارائه دهند.

بهتر است از 1 ماه قبل از تشکیل پروفایل EOI دارای تمکن مالی کافی در حساب بانکی خود باشید. این مبلغ به ازای تعداد افراد خانواده متقاضی برنامه استانی ساسکاچوان محاسبه می‌شود و ممکن است در هر سال تغییر یابد.

در حال حاضر تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت به ساسکاچوان به شرح زیر است:

تمکن مالی مورد نیاز به دلار کاناداتعداد اعضای خانواده
13.757 دلار1
17.127 دلار2
21.055 دلار3
25.564 دلار4
28.994 دلار5
32.700 دلار6
36.407 دلار7
3.706 دلاربرای هر یک نفر اضافه‌تر از این تعداد

سیستم EOI ساسکاچوان چگونه کار می‌کند؟

چنانچه واجد شرایط برنامه نیروی کار متخصص استان ساسکاچوان باشید، امکان تشکیل و ارسال پروفایل ابراز علاقه مندی یا همان EOI را خواهید داشت.

ارسال EOI اولین مرحله برای درخواست برنامه نامزدی استانی مهاجرت به ساسکاچوان SINP  محسوب می‌شود.
عبارت EOI یک پروسه پیش درخواست است و به کاندیداهای برنامه استانی ساسکاچوان این اجازه را می‌دهد تا یک فرم آنلاین را برای اعلام علاقه و نشان دادن مهارت‌های خود پر کنند.

معمولاً اطلاعات درخواست ‌شده براساس معیارهای سیستم امتیازبندی SINP بوده و برای ارزیابی و رتبه‌بندی فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
چنانچه شما با موفقیت یک فرم EOI را ایجاد و ارسال کنید، وارد مجموعه کاندیدهای واجد شرایط مهاجرت به ساسکاچوان خواهید شد و شامل موارد زیر می‌شوید:
•  پروفایل شما برای یکسال از زمان ارسال معتبر خواهد بود.
•  کاندیداها می‌توانند در هر زمان تنها یک پروفایل EOI فعال در سیستم داشته باشند.
• شما براساس اطلاعاتی که در پروفایل خود داده‌اید، رتبه‌بندی خواهید شد.
• کاندیداهای دارای بالاترین امتیاز به طور معمول دعوت‌نامه درخواست یا همان Invitations to Apply دریافت می‌کنند.
• سیستم الکترونیکیSINP برای ارسال‌ دعوتنامه و درخواست‌های نامزدی استفاده می‌کند و از طریق ایمیل با شما در ارتباط خواهد بود. به همین خاطر حتماً از اعتبار و صحت آدرس ایمیل خود مطمئن شوید.
•  حتماً از این موضوع مطمئن شوید که اطلاعاتی که در EOI ارائه داده‌اید جدید و دقیق باشد و چنانچه موقعیت شما تغییر کرد، باید پروفایل خود را آپدیت کنید.
• چنانچه مشخص شود که اطلاعات اشتباه ارائه داده‌اید و یا جزئیات مهم را تکمیل نکرده‌اید، درخواست شما برای مهاجرت به ساسکاچوان رد خواهد شد.

ایرانیان ساسکاچوان

طبق آمار رسمی وب‌سایت statcan.gc، جمعیت ایرانیان ساسکاچوان در سال 2016 در دو بخش ساسکاتون و استان منیتوبا به ترتیب برابر با 770 و 2020 نفر اعلام شده است، البته با در نظر گرفتن آمار سالانه و تقریبی بیش از 13 هزار مهاجر قانونی سالانه به استان ساسکاچوان، می‌توان این طور گفت که جمعیت ایرانیان ساسکاچوان از آخرین آمار رسمی سال 2016 تا سال 2022 تغییر اساسی داشته و به احتمال بسیار زیاد، شهروندان ایرانی بیشتری به جامعه ایرانیان ساسکاچوان پیوسته‌اند.

با توجه به جزئیات متعدد برنامه استانی ساسکاچوان (اکسپرس انتری و OID)، شما این امکان را دارید تا در صورت تمایل از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کرده و درصد موفقیت خود را برای اپلای مهاجرت به ساسکاچوان و اقامت دائم کانادا افزایش دهید.

سوالات متداول اسکیل ورکر فدرال کانادا

مزیت اصلی برنامه اسکیل ورکر استانی ساسکاچوان به اسکیل ورکر فدرال چیست؟

نمره زبان پایین تری نسبت به فدرال مورد نیاز است.

حداقل نمره زبان CLB 4 معادل چه نمره ای در آیلتس است؟

معادل نمره 4.5 در آیلتس

در صورت موفقیت در برنامه اسکیل ورکر استانی چه نوعی از ویزای کانادا برای فرد صادر می شود؟

از ابتدای ورود به کانادا برای شما کارت اقامت دائم کانادا و یا همان PR صادر می شود.

آیا برای درخواست برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری فدرال کسب حداقل 60 امتیاز کفایت می کند؟

خیر. برای طرح اکسپرس اینتری EE حداقل 67 امتیاز مورد نیاز است.

آیا بدون دریافت دعوتنامه ITA هم می توان پروسه مهاجرت به کانادا را ادامه داد؟

خیر. بدون دعوتنامه، امکان ارسال آنلاین مدارک به حساب کاربری، پرداخت هزینه ارزیابی و پیگیری الباقی امور نیست.

به طور معمول پروسه مهاجرت کاری اکسپرس اینتری کانادا و یا اسکیل ورکر ساسکاچوان چقدر طول می کشد؟

زمان برنامه کاملا متغیر است، اما در حالت کلی در حدود 2 سال زمان می برد.

مطالعه مطالب زیر نیز می تواند برای شما مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *