مهاجرت, مهاجرت کاری

دعوت‌نامه درخواست یا ITA اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

برای کار در کشور کانادا باید در یکی از برنامه‌های مهاجرت کاری این کشور شرکت کنید. دولت کانادا به منظور تسهیل این کار، اقدام به ایجاد سیستمی تحت عنوان اکسپرس اینتری کرده که به عنوان یک سیستم استاندارد مهاجرتی در کانادا شناخته می‌شود. با ایجاد پروفایل در این سیستم امکان شرکت در برنامه‌های مهاجرت کاری کانادا را خواهید داشت. در صورتی که بتوانید در این سیستم برگزیده شوید یک دعوت نامه ITA اکسپرس اینتری دریافت خواهید کرد. اما این دعوت نامه چیست و چه کاربردی دارد؟

معرفی سیستم اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری در واقع یک سیستم استاندارد برای مهاجرت به کانادا است که به منظور انتخاب نیروهای ماهر جهت مهاجرت به کانادا طراحی شده است. این سیستم به طور کامل آنلاین بوده و توسط دولت فدرال، استان‌ها و کارفرمایان کانادایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برنامه اسکیل ورکر کانادا مهم‌ترین و رایج‌ترین برنامه مهاجرت کاری کانادا محسوب می‌شود. علاوه بر این باید به برنامه‌هایی مانند تاجران ماهر و کلاس تجربه کانادایی نیز اشاره داشته باشیم. همچنین برنامه‌های نامزدی استانی کانادا نیز به طور معمول یکی از زیردسته‌های خود را به اکسپرس اینتری اختصاص می‌دهند.

سیستم اکسپرس اینتری چگونه عمل می‌کند؟

اولین اقدامی که باید در رابطه با مهاجرت کاری به کانادا انجام دهید بررسی برنامه‌های مهاجرت کاری مختلف این کشور است. بعد از بررسی برنامه‌های مختلف و انتخاب برنامه متناسب با شرایط خود، الزامات مورد نیاز برنامه را چک کنید. به عنوان مثال برای شرکت در برنامه اسکیل ورکر فدرال باید حداقل یک سال سابقه کار مرتبط داشته و از مهارت کافی در زبان انگلیسی یا فرانسوی برخوردار باشید. در صورتی که واجد شرایط اولیه باشید می‌توانید اقدام به ایجاد یک پروفایل در اکسپرس اینتری کرده و مدارک خود را بارگذاری نمایید.

بعد از ایجاد پروفایل و ثبت اطلاعات مورد نیاز مدتی طول خواهد کشید تا پروفایل شما مورد بررسی قرار بگیرد. ارزیابی متقاضیان در اکسپرس اینتری بر اساس سیستم امتیازبندی تحت عنوان CRS انجام می‌شود. در این سیستم معیارهای مختلفی از جمله سن، تحصیلات، سابقه کار و مهارت در زبان بررسی شده و در نهایت یک امتیاز مشخص به هر متقاضی تعلق خواهد گرفت. در صورتی که حداقل امتیاز تعیین شده برای هر برنامه را کسب کنید از شانس انتخاب شدن برخوردار خواهید بود. اما در نهایت افرادی برای مهاجرت کاری به کانادا انتخاب خواهند شد که بالاترین امتیاز ممکن را کسب کرده باشند.

نحوه دریافت دعوت نامه ITA اکسپرس اینتری

پس از رتبه‌بندی متقاضیان در نهایت آن دسته از افرادی که با کسب بیشترین امتیازات به عنوان نامزدهای منتخب برگزیده شده‌اند موفق به اخذ دعوت نامه ITA اکسپرس اینتری خواهند شد. این دعوت‌نامه از سوی اداره مهاجرت و شهروندی کانادا برای آن دسته از متقاضیان خوش‌شانسی که نمره بالایی در سیستم CRS کسب کرده‌اند ارسال خواهد شد. در صورتی که جزو نامزدهای برتر باشید می‌توانید دعوت نامه ITA اکسپرس اینتری خود را در بخش مکاتبات اکسپرس اینتری مشاهده کنید. دریافت این دعوت‌نامه بدین معناست که امکان اخذ اقامت دائم کانادا برای شما وجود دارد. البته دقت داشته باشید که صرفا دریافت دعوت نامه ITA به معنی اخذ مجوز اقامت دائم کانادا نیست و بعد از گرفتن این دعوت‌نامه باید مراحل دیگری را نیز طی کنید.

بعد از اخذ دعوت نامه ITA اکسپرس اینتری تنها ۶۰ روز زمان دارید تا درخواست خود را برای اقامت دائم کانادا ارائه کنید.

رد کردن یا منقضی شدن دعوت‌نامه ITA

بعد از دریافت دعوت نامه درخواست اقامت دائم کانادا ممکن است چند حالت مختلف اتفاق بیفتد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود:

 • پذیرفتن دعوت نامه ITA: در این صورت باید حداکثر طی دو ماه درخواست اقامت دائم خود را ارسال کنید. توصیه می‌شود انجام این کار را به روزهای پایانی موکول نکنید زیرا این احتمال وجود دارد که به دلیل مشکلات پیش‌بینی‌نشده موفق به ارسال درخواست در بازه تعیین شده نگردید.
 • رد کردن دعوت نامه ITA: در صورت رد کردن دعوت نامه، پروفایل شما مجددا به سیستم اکسپرس اینتری منتقل خواهد شد تا برای دریافت دعوت‌نامه جدید در آینده فعال بماند.
 • عدم پاسخ به دعوت نامه ITA: در صورتی که اقدام به قبول یا رد دعوت‌نامه ITA نکنید بعد از گذشت دو ماه دعوت‌نامه منقضی شده و پروفایل شما غیرفعال خواهد شد. بنابراین اگر در آینده قصد شرکت در برنامه‌های اکسپرس اینتری را داشته باشید باید یک پروفایل جدید ایجاد کنید.

احتمالا این سوال برای شما پیش آمده که شخص منتخب اکسپرس اینتری به چه دلیل باید دعوت‌نامه ITA دریافتی را رد کند. این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما مهم‌ترین دلیل این موضوع به عدم تطابق پروفایل با واقعیت برمی‌گردد. در واقع ممکن است شخص متقاضی ادعاهایی را در پروفایل خود مطرح کرده باشد که در زمان دریافت دعوت‌نامه ITA قادر به اثبات آن‌ها نباشد. در نتیجه امتیاز شخص در زمان بررسی نهایی مدارک با امتیاز سیستم اکسپرس اینتری مطابقت نخواهد داشت و باعث رد شدن درخواست وی خواهد شد. از جمله این موارد می‌توان به حالت‌های زیر اشاره داشت:

 • در زمان دریافت دعوت‌نامه پیشنهاد شغلی از کانادا ندارید
 • اعتبار نمرات آزمون زبان شما منقضی شده است
 • در زمان دریافت دعوت‌نامه تاییدیه نامزدی استانی را ندارید

تمامی موارد مذکور باعث خواهد شد که امتیاز شخص متقاضی نسبت به زمان درخواست کمتر شده و در نتیجه درخواست اقامت او رد شود.

اقداماتی که بعد از پذیرفتن دعوت‌نامه ITA باید انجام داد

بعد از دریافت دعوت نامه ITA اکسپرس اینتری در پروفایل خود در صورت پذیرش آن باید اقداماتی را انجام دهید. ابتدا از شما خواسته می‌شود تا فرم‌هایی را تکمیل نمایید که بیشتر آن‌ها مشابه فرم‌های قبلی هستند اما جزئیات بیشتری دارند. به عنوان مثال از شما خواسته می‌شود که تاریخچه سفر ۱۰ سال گذشته خود را ذکر کنید. بعد از تکمیل این فرم‌ها شخص متقاضی موظف است تا کلیه اطلاعات ثبت شده در پروفایل خود را از طریق مدارک و مستندات معتبر اثبات نماید. این مدارک همراه با درخواست اقامت دائم کانادا باید از طریق صفحه شخصی که در اختیار شما قرار داده شده بارگذاری شود. سپس اداره مهاجرت و شهروندی کانادا انطباق مدارک ارائه‌شده با اطلاعات ذکرشده در پروفایل شما را بررسی خواهد کرد.

نکته مهم این است که از بارگذاری مدارک نادرست در سیستم اکسپرس اینتری خودداری کنید زیرا در صورتی که عدم صداقت شما در این رابطه محرز شود علاوه بر رد شدن درخواست ممکن است تا ۵ سال از ارائه درخواست برای ورود به کشور کانادا محروم شوید. بنابراین باید تمامی اطلاعاتی که در پروفایل خود ثبت می‌کنید صادقانه و دقیق باشد تا دچار مشکلات بعدی نشوید.

مدارک مورد نیاز برای دعوت نامه ITA اکسپرس اینتری

بر اساس اطلاعاتی که در پروفایل اکسپرس اینتری خود ثبت کرده‌اید باید پس از دریافت دعوت نامه ITA مدارک مختلفی را به منظور اخذ اقامت دائم کانادا ارائه نمایید. مهم‌ترین مدارک در این زمینه شامل موارد زیر می‌شود:

 • پاسپورت معتبر و پاسپورت‌های پیشین در صورت وجود
 • شناسنامه
 • نتایج آزمون زبان
 • مدارک اثبات‌کننده سابقه کاری
 • گواهی عدم سوءسابقه
 • مدارک تحصیلی
 • گزارش معاینات پزشکی
 • عکس متقاضی اصلی و اعضای خانواده او
 • اثبات تمکن مالی از طریق ارائه اطلاعات مربوط به کلیه حساب‌های بانکی و…

بهتر است این مدارک را از قبل آماده کرده باشید زیرا برخی از آن‌ها از جمله مدارک مربوط به سابقه کاری ممکن است وقت زیادی را از شما بگیرد. پیدا کردن کارفرمایان سابق و گرفتن نامه تاییدیه از آن‌ها کار چندان راحتی نخواهد بود. همچنین در رابطه با گواهی سوءسابقه دقت داشته باشید که در هر کشوری ۶ ماه یا بیشتر زندگی کرده باشید باید گواهی سوءسابقه را از اداره پلیس آن کشور اخذ نمایید. بسته به شرایط شخص متقاضی ممکن است مدارک زیر نیز مورد نیاز باشند:

 • گواهی ازدواج
 • نامه معتبر از یک کارفرمای کانادایی مبنی بر وجود پیشنهاد شغلی از این کشور
 • کپی قراردادهای کاری
 • مدارک مربوط به اعضای خانواده از جمله شناسنامه فرزندان
 • اثبات وجود روابط خانوادگی در کانادا

دقت داشته باشید که برخی از مدارک مذکور باید حتما به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شده باشند.

مراحل بعد از ارائه درخواست اقامت دائم کانادا

بعد از تکمیل مدارک، ارائه درخواست برای اقامت دائم کانادا و پرداخت هزینه‌های مربوطه، یک نامه به حساب کاربری شما ارسال خواهد شد که مراحل بعدی کار در آن توضیح داده شده است. از جمله این مراحل می‌توان به انجام بیومتریک اشاره داشت. افرادی که بین ۱۴ تا ۷۹ سال سن دارند باید اقدامات مربوط به بیومتریک شامل ثبت اثر انگشت و گرفتن عکس را انجام دهند. دقت داشته باشید که انجام این کار علاوه بر متقاضی اصلی برای سایر متقاضیان از جمله اعضای خانواده وی نیز الزامی است. در رابطه با بیومتریک موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • هزینه بیومتریک را در زمان ارسال درخواست پرداخت نمایید. در غیر این صورت ممکن است مشمول تاخیر شوید.
 • به محض این که نامه مربوط به انجام بیومتریک را دریافت کردید باید نسبت به پرداخت هزینه آن اقدام نمایید. این هزینه برای متقاضی اصلی ۸۵ دلار کانادا است.
 • از زمان دریافت نامه حداکثر ۳۰ روز مهلت دارید تا نسبت به انجام بیومتریک اقدام کنید.

علاوه بر بیومتریک ممکن است نیاز به انجام اقدامات دیگری نیز باشد. به عنوان مثال ممکن است از شما خواسته شود تا مدارک دیگری را نیز علاوه بر مدارک قبلی ارسال نمایید. همچنین در صورت نیاز ممکن است یک قرار مصاحبه نیز برای شخص متقاضی در نظر گرفته شود. این موارد بستگی به شرایط شخص متقاضی داشته و در صورت نیاز به شما اعلام خواهد شد. در صورتی که مدارک ارائه‌شده توسط شما با اطلاعات ثبت‌شده در سیستم اکسپرس اینتری مطابقت داشته باشد به طور معمول مشکلی برای اخذ اقامت دائم کانادا وجود ندارد.

در واقع اداره مهاجرت کانادا بعد از تایید مطابقت مدارک مواردی نظیر گواهی سوءپیشینه و معاینات پزشکی متقاضیان را بررسی نموده و در صورت تایید شدن این مدارک مجوز اقامت دائم این کشور برای شخص متقاضی صادر خواهد شد.

مشاوره مهاجرت کاری کانادا۰۲۱-۷۵۲۳۷

مهاجرت کاری به کانادا از طریق اکسپرس اینتری یک فرآیند زمان‌بر و تا حدودی پیچیده است. از انتخاب برنامه مناسب گرفته تا ایجاد پروفایل و دریافت دعوت‌نامه ITA اکسپرس اینتری همگی دارای ریزه‌کاری‌هایی هستند که ممکن است در صورت عدم دقت به آن‌ها با ریجکت شدن درخواست خود مواجه شوید. با توجه به اهمیت فاکتور تجربه در این فرآیند، توصیه می‌کنیم تا از مشاوره تخصصی موسسات فعال در این حوزه استفاده کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *