مهاجرت, ویزا

سوالات متداول درباره گواهی عدم سوءپیشینه

افرادی که به کشورهای خارجی سفر کرده و قصد اقامت در این کشورها را دارند باید مدارکی را به سفارت کشور مربوطه ارائه دهند که یکی از آن‌ها گواهی عدم سوءپیشینه است. مواردی از جمله نحوه اخذ این گواهی، هزینه و مدت زمان صدور آن از جمله موضوعاتی است که در رابطه با آن‌ها سوالاتی وجود دارد. در این مطلب به سوالات متداول در رابطه با گواهی عدم سوءپیشینه پاسخ داده شده و برخی نکات مهم در رابطه با آن بیان خواهد شد.

گواهی عدم سوءپیشینه چیست؟

تمامی متقاضیان اقامت در کشورهای خارجی از جمله کانادا، با ۱۸ سال سن به بالا، باید گواهی پلیس هر کشوری که پس از تولد ۱۸ سالگی‌شان، حداقل ۶ ماه در آن زندگی کردند را به‌عنوان بخشی از فرآیند تایید صلاحیت، ارائه دهند. گواهی پلیس در کشورای مختلف نام‌های متفاوتی دارد. این مدرک در ایران تحت عنوان گواهی عدم سوءپیشینه شناخته می‌شود. این گواهی در واقع مدرکی رسمی است که هر فعالیت مجرمانه‌ای را نشان می‎دهد.

اگر مقامات کشوری خاص حاضر به صدور گواهی پلیس نشدند، در صورتیکه بتوانید بیانیه‌ای کتبی از آن‌ها بگیرد که تایید کند که حاضر به صدور گواهی نشده‌اند، این امر می‌تواند مفید باشد.

چه زمانی باید گواهی پلیس را ارائه دهم؟

این به گروهی که تحت آن درخواست مهاجرت به کشور کانادا کردید و دفاتر ویزای مهاجرت به کانادا که درخواست شما تحویل آن داده شده است، بستگی دارد. گواهی پلیس تنها برای دوره زمانی محدودی معتبر است. برای کسب اطلاعات بیشتر باید به نظرات کارشناسان یا دستورالعمل‌های بیشتر به اداره ویزای مهاجرت به کانادایی که درخواست خود را به آن تسلیم کردید مراجعه کنید.

برای گرفتن گواهی عدم سوءپیشینه باید از چه طریق اقدام کرد؟

در حال حاضر برای گرفتن گواهی عدم سوءپیشینه باید به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس +۱۰ مراجعه نمایید و با ارائه مدارک لازم درخواست خود را ثبت کنید.

مدارک لازم برای اخذ گواهی عدم سوءپیشینه شامل چه مواردی می‌شود؟

برای گرفتن گواهی عدم سوءپیشینه باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • یک قطعه عکس جدید رنگی تمام رخ زمینه سفید بدون عینک (برای خانم‌ها بدون آرایش)
 • معرفی نامه از محل کار و یا تکمیل فرم درخواست
 • همراه داشتن کد پستی ۱۰ رقمی به همراه آدرس کامل پستی
 • پرداخت هزینه‌های مربوطه از طریق دستگاه کارتخوان (POS) مستقر در دفاتر

در صورتی که برای سفارت خانه‌های کشورهای خارجی نیاز به گواهی عدم سوءپیشینه دارید باید اصل پاسپورت و کپی صفحه اول آن را به عنوان معرفی نامه خود ارائه نمایید.

هزینه گواهی عدم سوءپیشینه چقدر است؟

هزینه گواهی عدم سوءپیشینه شامل چند هزینه مختلف می‌شود که در زیر به آن اشاره شده است:

 • مبلغ هفتاد و پنج هزار ریال به حساب نیروی انتظامی
 • مبلغ دویست هزار ریال به حساب دادگستری

در صورتی که به نسخه دوم و سوم گواهی نیاز داشته باشید باید مبلغ ۱۵۰هزار ریال نیز به صورت جداگانه بپردازید. از طرف دیگر با توجه به اینکه گواهی مذکور از طریق پست به دست متقاضیان خواهد رسید باید هزینه پستی آن را نیز به صورت جداگانه پرداخت کنید.

اگر در چند کشور مختلف زندگی کرده باشم باید از تمامی آن‌ها گواهی عدم سوءپیشینه بگیرم؟

در صورتی که مدت اقامت شما در هر کشوری بیش از ۶ ماه بوده است باید علاوه بر کشوری که شهروند آن هستید گواهی عدم سوءپیشینه آن کشورها را نیز اخذ کنید.

می‌توان گواهی عدم‌سوءپیشینه یک یا چند کشور را نادیده گرفت؟

اگر گواهی پلیس آماده ارائه به کشور خاص نباشد، بیانیه کتبی مقامات پلیس کشور برای تایید امتناع از صدور گواهی پلیس مورد نیاز است. اداره شهروندی و مهاجرت به کانادا اگر روی‌هم رفته بتواند مشکل واضحی را شناسایی کند، می‌تواند از این شرط چشم‌پوشی کند. متقاضیان باید فرض کنند که گواهی باید فراهم شود.

گواهی سابقه چیست؟

گواهی سابقه متقاضیانی را شناسایی می‌کند که درگیر جاسوسی، خرابکاری و یا تروریسم بوده‌اند یا هستند. این گواهی مجزا از گواهی پلیس است و متمم آن است. گواهی سابقه به وسیله دولت کانادا و بدون مشارکت متقاضی صادر می‌شود.

چه‌نوع سابقه مجرمانه‌ای باعث می‌شود تا متقاضی اجازه ورود به کشور کانادا را نداشته باشد؟

افرادی که قصد ورود به کشور کانادا را دارند، خواه دائم، خواه موقت یا خواه به عنوان گردشگر، به عنوان کارگر خارجی یا دانشجوی بین‌المللی، در صورتیکه خودشان یا وابستگانشان مرتکبت جرائم ناروا شدند باید قید ورود به کانادا را بزنند.

ورود فرد براساس موارد زیر غیرمجاز می‌باشد:

 • جرم ‌وجنایت
 • جرم ‌وجنایت جدی

جرم و جنایت چیست؟

جرم و جنایت عبارت است از:

درداخل کشور کانادا:

 • محکومیت جرم قابل تعقیب که با حکم کمتر از ده سال مشمول مجازات است.
 • محکومیت دو یا چند جرم مختصر

در خارج از کانادا:

 • محکومیت برای عملی که اگر در کشور کانادا ارتکاب به آن صورت می‌گرفت برابر با محکومیت جرم قابل تعقیب است که با حکم کمتر از ده سال مشمول مجازات است.
 • محکومیت برای عملی که اگر در کشور کانادا ارتکاب به آن صورت می‌گرفت برابر با محکومیت دو یا چند جرم مختصر است.
 • محکومیت برای عملی که اگر در کشور کانادا ارتکاب به آن صورت می‌گرفت برابر با جرمی ترکیبی بود که مشمول مجازات کمتر از ده سال می‌شد.
 • ارتکاب به عملی که اگر در کانادا صورت می‌گرفت برابر با جرمی قابل تعقیب مشمول مجازات کمتر از ۱۰ سال بود.

جنایتکاری جدی چیست؟

جنایتکاری جدی عبارت است از:

در داخل کشور کانادا:

 • محکومیت به اقدامی که با حداکثر حکمی ده ساله قابل مجازات است.
 • محکومیتی که منجر به دوره زندان حداقل شش ماهه می‌شود.

درخارج از کشور کانادا:

 • محکومیت برای عملی که اگر در کشور کانادا ارتکاب به آن صورت می‌گرفت برابر با محکومیت به اقدامی است که با حکمی حداقل ده ساله قابل مجازات است.
 • محکومیت برای عملی که اگر در کشور کانادا ارتکاب به آن صورت می‌گرفت برابر با محکومیت به جرمی ترکیبی است که با حکمی حداقل ده ساله قابل مجازات است.
 • ارتکاب به عملی که اگر در کانادا صورت می‌گرفت برابر با جرمی قابل تعقیب مشمول مجازات با حداکثر حکم حداقل ۱۰ سال بود.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *