مهاجرت

پی آر pr کانادا چیست و با چه هدفی اخذ میشود؟

اگر نمی‌دانید که pr چیست و یا اصطلاحاً pr مخفف چیست باید بگوییم که این عبارت متداول به عنوان جایگزین Permanent residence به کار می‌رود که یک وضعیت مهاجرتی بوده و به معنای اقامت دائم در یک کشور است.

خیلی از افراد در جواب این سوال که pr چیست آن را به کارت اقامت دائم در کانادا نسبت می‌دهند که رویکردی کاملاً درست است.

بنابر آخرین اطلاعات بدست آمده، شما باید پیش از سفرهوایی و برخورداری از اجازه پرواز، مراحل چکاپ سلامت را گذرانده و دارای کارت تزریق واکسن مورد تائید کشور کانادا باشید، اما به دلیل کاهش نرخ مرگ و میر و شدت شیوع بیماری اپیدمی کووید، دیگر الزامی به رعایت قرنطینه 14 روزه در هتل و یا یک محل اقامت ثابت در هنگام ورود به کشور کانادا نخواهید داشت.

با ما همراه شوید تا در ادامه در مورد جزئیات کاربردی مهاجرت به کانادا از جمله اینکه Pr چیست و عبارت pr مخفف چیست با شما صحبت کنیم.

اقامت دائم کانادا یا همان PR چیست؟

در تعریف این سوال متداول که Pr  چیست و یا pr مخفف چیست باید بگوییم که اگر قصد مهاجرت به کانادا و حضور بلندمدت در این کشور پیشرفته‌ آمریکای شمالی را داشته باشید، باید بعد از گذراندن مراحل موردنیاز این پروسه، به فکر اخذ کارت اقامت PR کانادا باشید.

اقامت دائم کشور کانادا موقعیت جذابی است که امکان دریافت آن برای مهاجران واجد شرایط این کشور وجود دارد، اما با حق شهروندی کانادا متفاوت بوده و از مزایای کمتری برخوردار است.

با درک این موضوع که pr مخفف چیست، بد نیست بدانید که افراد دارای پی آر کشور کانادا شهروندان مهاجر سایر کشورهای دنیا هستند.به بیانی دیگر، فردی با وضعیت مهاجرتی موقت در کانادا، از جمله دانشجو و یا نیروی کار خارجی که دارای ویزای کانادا است، مقیم دائم این کشور محسوب نمی‌شود.

اگر واقعاً مصمم هستید تا با اخذ ویزای کانادا برای حضور بلندمدت خود در این کشور برنامه‌ریزی کنید، پیشنهاد می‌کنیم که به بررسی موضوعات دیگری مثل  اقامت موقت کانادا بعد از چند سال به دائم تبدیل می شود در کنار اینکه pr چیست بپردازید.

حقوق فرد مقیم دائم کانادا

اگر فرض کنیم که شما موفق به اخذ ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور شده و کارت اقامت PR کانادا را گرفته‌اید، امکان استفاده از مزایا و حقوق زیر را دارید:

 • دسترسی به اغلب مزایای اجتماعی که شهروندان کانادایی دریافت می‌کنند، از جمله پوشش بیمه خدمات درمانی کانادا
 • امکان زندگی، کار و یا تحصیل در هر جایی از کانادا
 • امکان اقدام برای حق شهروندی کانادا
 • تحت پوشش و حمایت قانون کانادایی و منشور حق و آزادی کانادا

شما باید به عنوان فرد دارای اقامت دائم کانادا PR مالیات خود را پرداخت کرده و به تمامی قوانین کانادا در سطح فدرال، استان و شهرداری احترام بگذارید. این در حالی است که مجاز به انجام موارد زیر نیستید:

 • حق رای، اجرا و فعالیت در یک دفتر سیاسی
 • داشتن مشاغلی که نیازمند مجوزهای امنیتی سطح بالا است

نحوه دریافت اقامت دائم کانادا

برای شروع فرآیند اقامت دائم PR، شما باید به نزدیک‌ترین کنسولگری و یا سفارت کانادا مراجعه کنید. عموماً در مراحل ابتدایی، دریافت ویزای اقامت دائم pr این کشور نیازمند موارد زیر است:

 • ارائه آزمایش مدیکال و گواهی عدم سوءپیشینه
 • تکمیل و ارسال درخواست ویزای اقامت دائم
 • پرداخت هزینه درخواست
 • انجام مصاحبه با نمایندگان امور مهاجرت

علاوه بر این موارد، بنابر نوع درخواست متقاضی، ممکن است فاکتورهای زیر نیز از شما درخواست شود:

 • اصل، کپی و ترجمه رسمی مدارک پشتیبان درخواست که شامل مدارک تحصیلی، گواهی و دیپلم مهارت، مدارک هویتی و یا نامه اسپانسرشیپ و اطلاعات اقوام می‌شود
 • بودجه مالی کافی برای پشتیباتی از متقاضی در بازه زمانی اولیه در کانادا
 • آزمون ارزیابی مهارت
 • اثبات وضعیت پناهندگی
 • نتایج آزمون زبان
 • پرداخت هزینه‌های جانبی
 • سایر مدارک و آزمون‌های بین‌المللی و قابل استناد

آیا واجد شرایط دریافت اقامت دائم کانادا PR هستید؟

در کنار این موضوع که خیلی از متقاضیان دریافت ویزا و مهاجرت به کانادا به دنبال مفهوم این سوال هستند که pr چیست و یا pr مخفف چیست، بخش قابل توجهی از مردم به دنبال این هستند که بدانند آیا دارای شرایط لازم برای اخذ اقامت دائم کشور کانادا هستند و اینکه باید چه مراحلی را طی کنند؟

برای اطلاع از این که آیا از شرایط لازم برای درخواست و دریافت پی آر کانادا برخوردار هستید، باید در سیستم اکسپرس اینتری  وارد شده و یک حساب کاربری ایجاد کنید، سپس امتیازات CRS خود را محاسبه نمایید.تمام امتیازاتی که ممکن است از دسته‌های سن، سطح تحصیلات، مهارت زبان، زبان دوم و تجربه کار در کانادا بدست بیاورید را به این سیستم اضافه کنید.

البته امکان درخواست PR و اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت تجاری، مهاجرت خانوادگی، کلاس تجربه کانادایی و طرح نامزد استانی کانادا نیز برای شما وجود دارد.

در اغلب اوقات متقاضیان دریافت کارت pr اقامت نیازمند اثبات این موضوع هستند که از تمکن مالی و موجودی حساب کافی برای پشتیبانی هزینه‌های خود و خانواده برخوردار باشند، مگر اینکه از پیش از این موضوع امکان انجام کار قانونی را داشته و یا دارای یک پیشنهاد کاری معتبر از یک کارفرمای کانادایی باشند.

لازم به ذکر است که وب‌سایت رسمی Cic ابزاری را برای اطلاع از واجدشرایط بودن متقاضی برای درخواست اقامت دائم کانادا قرار داده که می‌توانید با استفاده از آن از فهرست گزینه‌های موجود و دستورالعمل‌های گام به گام برای چگونگی درخواست پی آر برخوردار شوید.

برای اطلاع از شرایط دریافت اقامت کانادا بعد از فارغ‌التحصیلی نیز می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

 

هرکسی امکان درخواست اقامت کانادا را دارد، اما تنها درخواست متقاضیان واجدشرایط  مورد پذیرش قرار می‌گیرد.از این رو باید در سیستم تعیین شده دولت کانادا یا همان اکسپرس اینتری، فاکتورهایی مثل سن، سطح تحصیلات، مهارت زبان، زبان دوم و تجربه کار در کانادای خود را مورد سنجش قرار دهید.

اطلاعات به روزرسانی شده اقامت دائم کانادا

در حال حاضر درخواست‌های پی آر متقاضیان بدون هرگونه تاخیری از جانب بیماری کووید مورد پذیرش قرار می‌گیرد و با کاهش مشکلات ناشی از این بیماری، محدودیتی در پردازش درخواست‌ها وجود ندارد.

به بیانی دیگر، در حال حاضر محدودیتی برای سفر به کانادا وجود نداشته و متقاضیان می‌توانند در روال عادی به پروسه مهاجرت و اقامت دائم کانادا از یکی از کارگزاری‌های ویزای کانادا رسیدگی کنند.

چنانچه یک فرد مقیم دارای اقامت دائم کانادا هستید که از طریق پرواز در حال برگشت به این کشور است، ممکن است نیازمند انجام چکاپ پزشکی هواپیمایی پیش از پرواز باشید. به بیانی دیگر، در صورتی که دارای هرگونه علائم مشهود بیماری کووید ۱۹ باشید به شما اجازه سفر و ورود به کانادا داده نخواهد شد.

اما محدودیت‌های پیشین مثل الزام به گذراندن قانون قرنطینه ۱۴ روزه در کانادا دیگر وجود نداشته و شما می‌توانید با راحتی بیشتری برای روند مهاجرت به کانادا و دریافت کارت PR این کشور اقدام کنید.

کارت اقامت دائم کانادا PR

طبق اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت Canada.ca چنانچه بدون ویزا به خارج از کشور کانادا سفر کنید، برای برگشت به کانادا از طریق هواپیما، کشتی، قطار و یا اتوبوس نیازمند ارائه پاسپورت و کارت PR خود خواهید بود.

آن دسته از افرادی که به خارج از کانادا سفر کرده و از کارت پی آر دارای اعتبار برخوردار نیستند و یا اینکه آنرا همراه خود نیاورده‌اند، باید پیش از برگشت به کانادا برای تمدید این مدرک مهم درخواست دهند.

عموماً کارت PR با اعتبار ۵ساله برای فرد صادر می‌شود، اما در برخی مواقع اعتبار آن یکساله بوده و تاریخ انقضای آن بر روی کارت درج شده است.

دولت کانادا تنها کارت‌های پی آر را به آدرس‌های داخل کشور ارسال می‌کند و ممکن است در بعضی مواقع از متقاضی درخواست شود تا آنرا از یکی از دفاتر دولتی کانادا به صورت حضوری دریافت نماید.

چگونه می‌توان برای کارت جدید PR کانادا درخواست داد؟

اگر از این موضوع اطلاع دارید که کارت اقامت دائم شما به زودی منقضی خواهد شد، باید درخواست صدور کارت جدید پی آر را به سازمان CIC ارسال کنید. درخواست مورد نظر نیازمند اینست که اطلاعات سفر به خارج از کانادا را عنوان کرده و آدرس و تاریخچه اشتغال خود را در ۵سال گذشته ارائه کنید.

این اطلاعات به افسر مهاجرت کمک می‌کند تا درخواست شما را مورد بررسی قرار داده و این موضوع را شناسایی کند که آیا برای اقامت کانادا و صدور کارت PR دارای شرایط لازم هستید یا خیر.از این رو باید اطلاعات کاملی درباره هزینه اقامت کانادا و مدت زمان پاسخ دهی سفارت کانادا داشته باشید.

چنانچه افسر مهاجرت مجاب شود که شما دارای شرایط لازم دریافت کارت جدید اقامت پی آر هستید، از شما درخواست می‌شود که برای دریافت کارت اقامت دائم کانادا pr به دفتر مهاجرت کانادا مراجعه نمایید. در حال حاضر دیگر نیازی به ارسال کارت قدیمی پی آر به همراه درخواست صدور کارت جدید نیست.

به جای این کار، سازمان CIC از شما درخواست می‌کند که در زمان دریافت کارت PR جدید در دفتر مهاجرت، کارت قدیمی خود را همراه آورده و تحویل دهید. از این رو شما می‌توانید مادامی که دارای کارت پی آر دارای اعتبار هستید از کانادا خارج شده و به آن وارد شوید و تا پیش از اتمام اعتبار کارت، برای یک کارت جدید پی آر درخواست دهید.

بنابر پیشنهاد سازمان CIC، بهتر است از دو ماه قبل از انقضای کارت اقامت دائم کانادا PR نسبت به تمدید و دریافت کارت جدید اقدام نمایید.

معمولاً پروسه تائید و صدور کارت پی آر جدید چند هفته‌ای زمان می‌برد، از این رو چنانچه قصد سفر به خارج از کانادا را دارید، جهت جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی، حتماً نسبت به تمدید کارت اقامت دائم کانادا pr خود اقدام کنید.

مدت زمان مورد نیاز زندگی در کانادا

بنابر اطلاعات وب‌سایت رسمی Canada.ca ، برای اینکه بتوانید موقعیت اقامت دائم کانادای خود را حفظ کنید، باید طی ۵سال گذشته حداقل ۷۳۰ روز را در این کشور سپری کرده باشید.

نیازی نیست که این تعداد روز به صورت پیوسته باشد. حتی ممکن است برخی از زمان‌های سپری شده در خارج از کشور نیز در ۷۳۰ روز مورد نیاز شما محاسبه شود. از این رو برای اطلاع از زمان دقیق خود در کانادا می‌توانید از صفحه travel journal استفاده کرده و یا اینکه یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

 • پرسش از افسر مرزی کانادا به هنگام ورود به این کشور
 • درخواست برای تمدید کارت PR ، که در صورت واجدشرایط بودن به شما اطلاع‌رسانی می‌شود

شما همچنین می توانید با استفاده از مشاوره کارشناسان مجرب نیلگام و یا خدمات یک وکیل اقامت کانادا، اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

از بین رفتن وضعیت اقامت دائم کانادا (PR) چگونه است؟

در حالت کلی با منقضی شدن کارت پی آر، وضعیت اقامت دائم شما از بین نمی‌رود. تنها در صورت قرارگیری در یک روند رسمی، وضعیت اقامت خود را از دست خواهید داد. در صورت بروز موارد زیر موقعیت اقامت دائم شما از بین خواهد رفت:

 • یک افسر و مجری تصمیم‌گیرنده، پس از استعلام وضعیت و یا تجدید نظر مدرک PRTD شما این طور تشخیص دهد که دیگر واجدشرایط لازم برای دریافت اقامت دائم کانادا نیستید.
 • به صورت داوطلبانه از اقامت دائم خود صرف نظر کنید.
 • دستور حذف از سیستم اقامت دائم برای شما صادر و لازم الاجرا شود.
 • به یک شهروند کانادایی تبدیل شوید.

امتیاز pr کانادا

اکنون که به طور کامل جواب سوال pr چیست و pr مخفف چیست را گرفته و می‌دانید که کارت اقامت دائم کانادا شامل چه افرادی می‌شود، بد نیست به جزئیات مهم امتیاز pr کانادا نیز در این راستا اشاره کنیم.

اگر کنجکاو هستید که در مورد امتیاز مورد نیاز اپلای pr کانادا بیشتر بدانید باید به شما بگوییم که بر طبق نوع برنامه مهاجرتی انتخابی شما (طرح فدرال و یا استانی)، شما نیاز دارید تا حداقل امتیازی را از سیستم جامع CRS کانادا دریافت کنید.

به طور معمول، حداقل امتیازهای مورد نیاز pr کانادا 67 از 100 بوده و شامل فاکتورهای زیر می‌شود:

 • سن متقاضی: حداکثر 12 امتیاز
 • تحصیلات: حداکثر 25 امتیاز
 • مهارت زبان: حداکثر 24 امتیاز (زبان انگلیسی یا فرانسوی)
 • تجربه کاری: حداکثر 15 امتیاز
 • تطبیق‌پذیری:حداکثر 10 امتیاز
 • دعوتنامه شغلی (جاب آفر): ده امتیاز مضاعف (الزامی نیست)

شما این امکان را دارید تا از طریق هر یک از روش‌های اکسپرس اینتری زیر برای دریافت pr کانادا اقدام کنید:

در صورتی که درخواست و پرونده شما مورد موافقت بخش قرعه‌کشی و یا همان pool اکسپرس اینتری قرار گیرد، یک دعوتنامه درخواست ITA برای کارت اقامت کانادا دریافت خواهید کرد. به بیان دیگر، شما برای دریافت دعوتنامه درخواست ITA  کارت pr به امتیاز بالایی نیاز خواهید داشت.

مدت زمان گرفتن کارت pr کانادا

بنابر آمار ارائه شده در وب‌سایت Canada.ca، مدت زمان گرفتن کارت Pr کانادا با تمدید آن متفاوت بوده و به شرح زیر است:

 • دریافت کارت اقامت دائم pr جدید: 81 روز
 • تمدید کارت اقامت و یا تعویض کارت Pr کانادا: 62 روز

چنانچه خواستار کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به کانادا و دریافت مستقیم کارت اقامت ارزشمند این کشور هستید، می‌توانید از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام استفاده کنید.

هزینه pr کانادا

اگر عبارت Fee list را در وب‌سایت رسمی مهاجرت و شهروندی کشور کانادا جستجو کنید، با فهرست کامل هزینه‌های مهاجرت به کشور کانادا از جمله هزینه pr کانادا روبرو خواهید شد.

بنابر اطلاعات درج شده در این وب‌سایت، هزینه حق اقامت دائم کشور کانادا 515 دلار و هزینه صدور کارت pr معادل 50 دلار کانادا است.

این در حالی است که هزینه‌های جانبی دیگری از جمله هزینه‌های ارزیابی پرونده درخواستی شما به این موارد اضافه می‌شود. چون ممکن است برای مثال شما از طریق برنامه اسکیل ورکر فدرال برای کارت اقامت pr درخواست داده باشید و یا اینکه از روش کلاس تجربه کانادایی سیستم اکسپرس اینتری اپلای کرده باشید.

به همین خاطر، بهتر است پیش از اقدام برای کارت اقامت دائم  pr در مورد روش‌های موجود تحقیق کرده و از داشتن شرایط لازم اطمینان کسب کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *