(Permanent residence یا همان PR ) یک نوع وضعیت مهاجرتی بوده و به معنای داشتن اقامت دائم در کانادا است. بنابر آخرین اطلاعات بدست آمده، چنانچه قصد سفر از طریق هواپیما را داشته باشید، باید قوانین پرواز را رعایت کرده و پیش از سفرهوایی و برخورداری از اجازه پرواز، مراحل چکاپ سلامت را بگذرانید.

در صورتی که دارای علائم ویروس Covid-19 باشید، مجاز به سفر به کانادا نخواهید بود و زمانی که به خاک کانادا وارد می‌شوید، ماموران فرودگاه پیش از ترک بخش مرزی و ورودی کشور، سلامت شما را ارزیابی خواهند کرد. از این رو، شما باید از یک برنامه ۱۴ روزه قرنطینه به هنگام ورود به کانادا برخوردار باشید.

اجرای این قانون تا ریشه‌کن شدن کامل این ویروس برای تمامی مسافران کانادا، حتی آنهایی که دارای هیچ‌گونه علائمی نیستند نیز اجباری خواهد بود. به بیانی دیگر، در صورتی که قصد و برنامه‌ای برای رعایت قرنطینه ۱۴ روزه ندارید، نباید به کانادا سفر کنید. تنها افرادی که خدمات ضروری ارائه می‌دهند، از جمله رانندگان کامیونی که به طور مکرر برای تحویل محصولات از مرز رد می‌شوند، از اجرای قرنطینه مستثنی هستند.

کارت اقامت دائم کانادا pr

اقامت دائم کانادا یا همان PR چیست؟

مقیم دائم کانادا کسی است که با مهاجرت به کانادا به طور قانونی از حق اقامت دائم برخوردار شده است، اما در عین حال شهروند کانادایی محسوب نمی‌شود. به بیانی دیگر، افراد دارای پی آر شهروندان مهاجر سایر کشورهای دنیا هستند. همچنین، فردی با وضعیت مهاجرتی موقت در کانادا، از جمله دانشجو و یا نیروی کار خارجی که دارای ویزای کانادا است، مقیم دائم این کشور محسوب نمی‌شود.بر همین اساس، بهتر است از این موضوع که اقامت موقت کانادا بعد از چند سال به دائم تبدیل می شود، باخبر باشید.

چگونه وضعیت اقامت دائم کانادا عمل می‌کند؟

شما به عنوان یک مقیم دائمی کانادا، از حقوق زیر برخوردار هستید:

بر همین اساس شما باید مالیات خود را پرداخت کرده و به تمامی قوانین کانادا در سطح فدرال، استان و شهرداری احترام بگذارید. همچنین برای انجام موارد زیر مجاز نیستید:

 • حق رای و یا اجرا و فعالیت در یک دفتر سیاسی
 • داشتن مشاغلی که نیازمند مجوزهای امنیتی سطح بالا است

چگونه می‌توان اقامت دائم کانادا را دریافت کرد؟

برای شروع فرآیند اقامت دائم PR، به نزدیک‌ترین کنسولگری و یا سفارت کانادا مراجعه کنید. در سطوح ابتدایی، دریافت ویزای اقامت دائم نیازمند موارد زیر است:

 • ارائه آزمایش مدیکال و گواهی عدم سوءپیشینه
 • تکمیل و ارسال درخواست ویزای اقامت دائم
 • پرداخت هزینه درخواست
 • انجام مصاحبه با نمایندگان امور مهاجرت

علاوه بر این موارد، بنابر طبیعت و نوع درخواست متقاضی، ممکن موارد زیر مورد نیاز باشد:

 • اصل و کپی و ترجمه رسمی مدارک پشتیبان درخواست که شامل مدارک تحصیلی، گواهی و دیپلم مهارت، مدارک هویتی و یا نامه اسپانسرشیپ و اطلاعات اقوام می‌شود
 • بودجه مالی کافی برای پشتیباتی از متقاضی در بازه زمانی اولیه در کانادا
 • آزمون ارزیابی مهارت
 • اثبات وضعیت پناهندگی
 • نتایج آزمون زبان
 • پرداخت هزینه‌های جانبی
 • سایر مدارک و آزمون‌ها

موافقت با اقامت دائم کانادا

شناسایی واجدشرایط بودن برای دریافت اقامت دائم کانادا PR

برای فهمیدن این موضوع که دارای شرایط لازم برای درخواست و دریافت پی آر کانادا هستید، باید در سیستم اکسپرس اینتری ، امتیازات CRS خود را محاسبه کنید. تمام امتیازاتی که ممکن است از دسته‌های سن، سطح تحصیلات، مهارت زبان، زبان دوم و تجربه کار در کانادا بدست بیاورید را به این سیستم اضافه کنید. البته امکان درخواست PR و اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت تجاری، مهاجرت خانوادگی، کلاس تجربه کانادایی و طرح نامزد استانی کانادا نیز وجود دارد.

همچنین، متقاضیان نیازمند اثبات این موضوع هستند که از تمکن مالی و موجودی حساب کافی برای پشتیبانی هزینه‌های خود و خانواده برخوردار باشند، مگر اینکه از پیش از این موضوع امکان انجام کار قانونی را داشته و یا دارای یک پیشنهاد کاری معتبر از یک کارفرمای کانادایی باشند.

لازم به ذکر است که وب‌سایت رسمی Cic ابزاری را برای اطلاع از واجدشرایط بودن متقاضی برای درخواست اقامت دائم کانادا قرار داده که می‌توانید با استفاده از آن از فهرست گزینه‌های موجود و دستورالعمل قدم به قدم برای چگونگی درخواست پی آر برخوردار شوید.

برای اطلاع از شرایط دریافت اقامت کانادا بعد از فارغ‌التحصیلی اینجا را کلیک کنید.

چه کسانی می‌توانند برای اقامت دائم کانادا PR درخواست دهند؟

هرکسی امکان درخواست اقامت کانادا را دارد، اما تنها درخواست متقاضیان واجدشرایط  مورد پذیرش قرار می‌گیرد. از این رو برای اینکه بفهمید دارای شرایط لازم برای درخواست این موقعیت ارزشمند مهاجرتی هستید، باید در سیستم تعیین شده دولت کانادا یا همان اکسپرس اینتری، فاکتورهای سن، سطح تحصیلات، مهارت زبان، زبان دوم و تجربه کار در کانادای خود را مورد سنجش قرار دهید.

اقمت دائم کانادا ویروس کرونا

اطلاعات به روزرسانی شده اقامت دائم کانادا در شرایط ویروس کرونا

در حال حاضر درخواست‌های پی آر متقاضیان مورد پذیرش قرار می‌گیرد، اما این امکان وجود دارد که بخاطر مشکلات به وجود آمده توسط ویروس کرونا تاخیری در پردازش درخواست‌ها رخ دهد.

همانطور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم، در حال حاضر محدودیت سفر به کانادا وجود دارد و هیچ پرونده و درخواست در جریانی تا زمان باز شدن دوباره پروازها و مرزها، به دلیل کمبود و نقص مدارک و یا ناتوانی در تکمیل پروسه درخواست از جمله ارائه اطلاعات بیومتریک کانادا و کامل کردن آزمایش مدیکال در زمان مقرر، مختومه و یا رد نخواهد شد.

در صورتی که با درخواست اقامت دائم کانادا PR شما تا قبل از ۱۸ مارچ ۲۰۲۰ موافقت شده باشد، امکان سفر به کانادا را خواهید داشت.

این موضوع تنها زمانی محقق می‌شود که دارای علائم بیماری کرونا نباشید. چنانچه یک فرد مقیم دارای اقامت دائم کانادا هستید که از طریق پرواز در حال برگشت به این کشور است، نیازمند انجام چکاپ پزشکی هواپیمایی پیش از پرواز خواهید بود. به بیانی دیگر، در صورتی که دارای هرگونه علائم بیماری کووید ۱۹ باشید به شما اجازه سفر و ورود به کانادا داده نخواهد شد.

همچنین زمانی که قدم به کانادا می‌گذارید، وضعیت سلامت شما پیش از خروج از حوزه مرزی فرودگاهی کانادا دوباره چک خواهد شد و حتی بدون داشتن علائم بیماری کرونا نیز ملزم به پیروی قانون قرنطینه ۱۴ روزه در کانادا خواهید بود.

کارت اقامت دائم کانادا PR

کارت پی آر شما نشان‌دهنده اینست که دارای وضعیت اقامت دائم در کانادا هستید. چنانچه به خارج از این کشور سفر کنید، برای برگشت به کانادا از طریق هواپیما، کشتی، قطار و یا اتوبوس نیازمند ارائه پاسپورت و کارت PR خود خواهید بود. آن دسته از افرادی که به خارج از کانادا سفر کرده و از کارت پی آر دارای اعتبار برخوردار نیستند و یا اینکه آنرا همراه خود نیاورده‌اند، باید پیش از برگشت به کانادا برای این مدرک مهم درخواست دهند.

عموما کارت PR با اعتبار ۵ساله برای فرد صادر می‌شود، اما در برخی مواقع اعتبار آن یکساله بوده و تاریخ انقضای آن بر روی کارت درج شده است. دولت کانادا تنها کارت‌های پی آر را به آدرس‌های داخل کشور ارسال می‌کند و ممکن است در بعضی مواقع از متقاضی درخواست شود تا آنرا از یکی از دفاتر دولتی کانادا به صورت حضوری دریافت نماید. شرایط تمدید کارت اقامت دائم کانادا pr

چگونه می‌توان برای کارت جدید PR کانادا درخواست داد؟

اگر از این موضوع اطلاع دارید که کارت اقامت دائم شما به زودی منقضی خواهد شد، باید درخواست صدور کارت جدید پی آر را به سازمان CIC ارسال کنید. درخواست مورد نظر نیازمند اینست که اطلاعات سفر به خارج از کانادا را عنوان کرده و آدرس و تاریخچه اشتغال خود را در ۵سال گذشته ارائه کنید.

این اطلاعات به افسر مهاجرت کمک می‌کند تا درخواست شما را مورد بررسی قرار داده و این موضوع را شناسایی کند که آیا برای اقامت کانادا و صدور کارت PR دارای شرایط لازم هستید یا خیر.از این رو باید اطلاعات کاملی درباره هزینه اقامت کانادا و مدت زمان پاسخ دهی سفارت کانادا داشته باشید.

چنانچه افسر مهاجرت مجاب شود که شما دارای شرایط لازم دریافت کارت جدید اقامت پی آر هستید، از شما درخواست می‌شود که برای دریافت کارت اقامت دائم کانادا پی آر به دفتر مهاجرت کانادا مراجعه نمایید. در حال حاضر دیگر نیازی به ارسال کارت قدیمی پی آر به همراه درخواست صدور کارت جدید نیست.

به جای آن، سازمان CIC از شما درخواست می‌کند که در زمان دریافت کارت PR جدید در دفتر مهاجرت، کارت قدیمی خود را همراه آورده و تحویل دهید. از این رو شما می‌توانید مادامی که دارای کارت پی آر دارای اعتبار هستید از کانادا خارج شده و به آن وارد شوید و تا پیش از اتمام اعتبار کارت، برای یک کارت جدید پی آر درخواست دهید.

بنابر پیشنهاد سازمان CIC، بهتر است از دو ماه قبل از انقضای کارت اقامت دائم کانادا PR نسبت به تمدید و دریافت کارت جدید اقدام نمایید. به بیانی دیگر، پروسه تائید و صدور کارت پی آر جدید چند هفته‌ای زمان می‌برد، از این رو چنانچه قصد سفر به خارج از کانادا را دارید، جهت جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی نسبت به تمدید کارت اقامت دائم کانادا PR اقدام کنید.

مدت زمان مورد نیاز زندگی در کانادا

بنابر اطلاعات وب‌سایت رسمی Canada.ca ، برای اینکه بتوانید موقعیت اقامت دائم کانادای خود را حفظ کنید، باید طی ۵سال گذشته حداقل ۷۳۰ روز را در این کشور سپری کرده باشید. نیازی نیست که این تعداد روز به صورت پیوسته باشد. حتی ممکن است برخی از زمان‌های سپری شده در خارج از کشور نیز در ۷۳۰ روز مورد نیاز شما محاسبه شود. از این رو برای اطلاع از زمان دقیق خود در کانادا می‌توانید از صفحه travel journal استفاده کرده و یا اینکه یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

 • پرسش از افسر مرزی کانادا به هنگام ورود به این کشور
 • درخواست برای تمدید کارت PR ، که در صورت واجدشرایط بودن به شما اطلاع‌رسانی می‌شود

شما می توانید با استفاده از مشاوره کارشناسان مجرب نیلگام و یا خدمات یک وکیل اقامت کانادا، اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

چه مواردی موجب از بین رفتن وضعیت اقامت دائم کانادا (PR) متقاضی می‌شود؟

در حالت کلی با منقضی شدن کارت پی آر ، وضعیت اقامت دائم شما از بین نمی‌رود. شما تنها در صورت قرارگیری در یک روند رسمی وضعیت اقامت خود را از دست خواهید داد. در صورت بروز موارد زیر موقعیت اقامت دائم شما از بین خواهد رفت:

 • یک افسر و مجری تصمیم‌گیرنده، پس از استعلام وضعیت و یا تجدید نظر مدرک PRTD شما اینطور تشخیص دهد که دیگر واجدشرایط لازم برای دریافت اقامت دائم کانادا نیستید.
 • به صورت داوطلبانه از اقامت دائم خود صرف نظر کنید.
 • دستور حذف از سیستم اقامت دائم برای شما صادر و لازم الاجرا شود.
 • به یک شهروند کانادایی تبدیل شوید.