تحصیلی

بررسی انواع بیمه های درمانی دانشجویی در کانادا

بررسی انواع بیمه های درمانی دانشجویی در کانادا

زندگی در کانادا همواره برای مهاجران ایرانی و خصوصا متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور از مزایای زیادی برخوردار بوده که از جمله می‌توان به کیفیت بالای زندگی در مقابل هزینه‌های مناسب، امکان کار دانشجویی

زندگی در کانادا همواره برای مهاجران ایرانی و خصوصا متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور از مزایای زیادی برخوردار بوده که از جمله می‌توان به کیفیت بالای زندگی در مقابل هزینه‌های مناسب، امکان کار دانشجویی حین تحصیل، برخورداری از بورسیه تحصیلی، امکان دریافت اقامت دائم پس از فارغ‌التحصیلی و بهره‌مندی از خدمات رایگان بیمه خدمات درمانی و بیمه دانشجویی کانادا اشاره کرد. یکی از موارد مهمی که باید پیش از ورود به این کشور، در کنار بررسی هزینه‌های تحصیلی و زندگی به عنوان دانشجوی متقاضی ادامه تحصیل در کانادا مدنظر خود قرار دهید، مسأله پوشش هزینه‌های درمانی و استفاده از بیمه درمان دانشجویی کانادا است.

سیستم بیمه درمانی کانادا

همانطور که می‌دانید، عموما هزینه خدمات درمانی در هر کشوری بالا بوده و کشور کانادا نیز از این قائده مستثنا نیست؛ اما می‌توان با استفاده از انواع بیمه خدمات درمانی همچون بیمه دانشجویی کانادا، به طور منطقی هزینه‌های ناخواسته درمانی را در حین تحصیل در کانادا مدیریت کرد.

اما پیش از پرداختن به مبحث روز هزینه‌های خدمات درمانی و بیمه درمان دانشجویی کانادا که یکی از دغدغه‌های متقاضیان ایرانی ادامه تحصیل در این کشور نیز هست، بهتر است تا به معرفی سیستم بیمه درمانی کشور کانادا بپردازیم، چون خواه ناخواه دانشجویان بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی و کسب اقامت دائم کشور کانادا جزء شهروندان این کشور پهناور، چندملیتی و پیشرفته محسوب خواهند شد و دانستن اطلاعات و قوانین کلی بیمه خدمات درمانی در کنار بیمه دانشجویی کانادا، برای ایشان خالی از لطف نخواهد بود. سیستم بیمه خدمات درمانی کانادا که با عنوان health care شناخته می‌شود، گروهی از خدمات و طرح‌های بیمه درمانی اجتماعی است که همه شهروندان کانادایی را پوشش می‌دهد.

بیمه خدمات درمانی کانادا دولتی بوده و بودجه آن از محل مالیات دولت فدرال و استانهای این کشور تامین می‌شود.

هر یک از استان‌های کشور کانادا با استفاده از بودجه دولتی، انواع مراقبت پزشکی و خدمات درمانی را در قالب طرح‌های مختلف به متقاضیان ارائه می‌دهند؛ این بدین معنی است که بودجه بیمه خدمات درمانی health care کانادا از یک محل مشترک تامین شده، اما دارای برنامه واحد و یکپارچه فدرالی نیست و استانها و مناطق تحت دستور‌العمل‌های ارائه شده توسط Canadian health Act (CHA)، سیستم خدمات درمانی خود را به اجرا در می‌آورند. Canadian health Act (CHA) مجموعه‌ای از قوانین فدرالی کشور کانادا است که تحت آن استانها و مناطق مختلف کشور کانادا از بودجه تعیین شده سالانه خدمات بیمه درمانی health care برخوردار می‌شوند.

قوانین فدرالی Canada Health Act شامل ۵ اصل اساسی زیر می‌شود:

 • مدیریت عمومی ( Public administrator ) :تمامی ادارات بیمه خدمات درمانی تحت اختیار و نظارت مقامات دولتی بوده و میبایست مبنای غیرانتفاعی داشته باشند و همچنین مسئولیت آنها در دست استان و مناطق بوده و حساب‌ها و سوابق‌شان توسط دولت مورد حسابرسی قرار می‌گیرد.
 • جامع بودن(Comprehensiveness): تمامی خدمات درمانی ضروری از جمله مراقبت‌های پزشکی، خدمات بیمارستانی و خدمات جراحی دندانپزشکی شامل خدمات بیمه می‌شود.
 • فراگیر بودن(Universality ): طبق این اصل، تمامی شهروندان کانادایی و مهاجران دارای ویزای اقامت دائم کانادا استحقاق دریافت سطح یکسانی از خدمات مراقبت‌های بهداشتی و درمانی را دارا هستند.
 • قابل انتقال بودن(Portability ): فرد مقیم کانادا و یا شهروندی که به استان یا منطقه‌ای دیگر در این کشور نقل مکان کرده است و یا حتی کشور را ترک کرده، در طول دوره انتظار تعیین شده توسط بیمه، شامل حق پوشش خدمات درمانی از استان خانگی خود می‌گردد.
 • قابلیت دسترسی (Accessibility ): براساس این اصل، تمامی افراد دارای بیمه خدمات درمانی از دسترسی منطقی و همه جانبه به امکانات و تسهیلات بهداشتی برخوردار هستند. علاوه بر این موضوع، تمامی پزشکان، بیمارستان‌ها و موارد این چنینی میبایست از دستمزدی منطقی و مورد قبول برای خدماتی که به شهروندان ارائه می‌دهند برخوردار گردند.

در ادامه به جنبه‌های دیگر بیمه درمانی کانادا از قبیل بیمه خدمات درمانی استانی، بیمه‌های درمانی خصوصی، بیمه دانشجویی کانادا و مسائلی از این دست می‌پردازیم:

بیمه درمانی استانی

همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم، بیمه خدمات درمانی کانادا به طور مستقل توسط استان‌ها و مناطق این کشور اداره می‌شود. به طور کلی شهروندان جدید به محض ورود به یک استان، ملزم به درخواست برای پوشش خدمات درمانی هستند. پس از دریافت پوشش خدمات درمانی، کارت بهداشت و یا سلامت برای فرد صادر می‌گردد که به واسطه آن فرد می‌تواند صرف نظر از سوابق پزشکی، میزان درآمد و یا استاندارد زندگی فردی، از خدمات قابل ارائه درمانی آن استان و یا منطقه استفاده کند.

به طور معمول شهروندان جدید پیش از دریافت پوشش خدمات درمانی بیمه سلامت با یک بازه زمانی انتظار روبرو خواهند شد که در برخی موارد متغیر است، اما به طور کلی بر مبنای قوانین فدرالی Canada Health Act این بازه بیش از سه ماه نخواهد بود.

در این بین در برخی از استانها نظیر بریتیش کلمبیا، آلبرتا و خاستگاه شهر معروف تورنتو یعنی انتاریو، شهروندان ملزم به پرداخت حق بیمه برای خدمات درمانی هستند. اگرچه بر طبق قوانین فدرالی Canada Health Act، خدمات درمانی و پزشکی در صورتی که فرد در پرداخت حق بیمه خود ناتوان باشد، باز هم به وی تعلق خواهد گرفت. علاوه بر پوشش خدمات درمانی استانداردی که در بخش قوانین فدرالی Canada Health Act  به آنها پرداخته شد، استانها به طور معمول خدماتی را به صورت اضافه بر سازمان ارائه می‌دهند که شامل مواردی نظیر فیزیوتراپی، خدمات دندانپزشکی و داروهای تجویزی پزشک می‌شود.

بیمه های درمانی خصوصی

در حالی که بیمه درمانی در کانادا خدمات بنیادین و اساسی نظیر مراقبت‌های اولیه پزشکی، خدمات بیمارستانی را شامل می‌شود، برخی از خدمات بهداشتی و مراقبتی شامل پوشش بیمه نمی‌شوند که از جمله می‌توان به خدمات دندانپزشکی، عینک‌سازی و خدمات بینایی و داروهای تجویزی اشاره کرد. از این رو در بسیاری از شرکت‌های مستقر در کانادا، طرح‌های متنوع بیمه‌های درمانی خصوصی به عنوان بسته‌های تشویقی و مزایای کارمندی ارائه می‌گردد.

اینگونه موارد انگیزه‌بخش به طور معمول شامل خدمات بینایی و دندان پزشکی و دندانسازی می‌شوند. از سوی دیگر، شهروندان کانادایی می‌توانند طرح‌ها و بسته‌های خدماتی بیمه را از شرکت‌های خصوصی ارائه دهنده این خدمات خریداری کنند. می‌توان گفت که دلیل اصلی تمایل خرید بیمه درمانی خصوصی توسط بسیاری از افراد، استفاده از خدمات درمانی تکمیلی نظیر لنزهای اصلاح دید، داروهای تجویزی و یا مراقبت و پرستاری در خانه در کنار خدمات درمانی اولیه دولتی است و به نوعی موجب متعادل‌سازی هزینه‌های پزشکی و درمانی می‌گردد. اما باز هم با این اوصاف، بسیاری از شهروندان و مهاجران مقیم کانادا تنها به داشتن بیمه خدمات درمانی دولتی و رایگان خود بسنده می‌کنند.

ارائه دهندگان خدمات بهداشت عمومی و دولتی در کانادا

بر طبق قوانین فدرالی Canada Health Act، خدمات دکترهای مراقبت‌های اولیه (عمومی)، دکترهای تخصصی، بیمارستان‌ها و مراکز جراحی دندان، همگی تحت پوشش و نظارت سیاست‌های استانی بیمه خدمات درمانی کشور کانادا هستند. پزشکان عمومی یا به اصطلاح  Primary care در خط مقدم خدمات درمانی و بهداشت و سلامت کشور کانادا قرار دارند. در حال حاضر بر طبق اطلاعات وب‌سایت Canadian healthcare قریب به ۳۰٫۰۰۰ دکتر عمومی در کانادا وجود دارد که به ارائه درمان‌های پزشکی عمومی و مراقبت‌های پیشگیرانه پرداخته و بیش از نیمی از جامعه پزشکان در کانادا را تشکیل می‌دهند. از سوی دیگر دکترهای متخصص، با صلاحدید و ارجاع پزشکان عمومی، خدمات درمانی و پزشکی تخصصی به متقاضیان ارائه می‌دهند؛

لازم به ذکر است که قریب به ۲۸٫۰۰۰ پزشک متخصص در حال حاضر مشغول به کار در کشور کانادا هستند. در این میان بیمارستان‌ها نیز در قالب خدمات بیمه درمانی دولتی، به بیماران ارجاعی پزشکان عمومی و موارد اضطراری خدمت‌رسانی می‌کنند. لازم به ذکر است که خدمات اورژانس و آمبولانس، تنها در صورتی که فرد تحت پوشش بیمه خدمات درمانی کانادا قادر به رفتن به بیمارستان نباشد، در مواقع اضطراری به صورت رایگان به ایشان ارائه خواهد شد.

کلینیک‌ها و درمانگاه‌های خصوصی

در کنار ارائه دهندگان خدمات درمانی عمومی و دولتی که به آن اشاره شد، بسیاری از درمانگاه‌ها و کلینیک‌های خصوصی در کانادا خدمات تخصصی و همچنین عمل جراحی را در این کشور ارائه می‌دهند. براساس قانون فدرال کشور کانادا، درمانگاه‌های خصوصی به طور قانونی مجاز به ارائه خدمات تحت پوشش سازمان Canada Health Act نیستند و بر طبق این تبصره، دیگر خدمات تخصصی را ارائه می‌دهند. مزیت استفاده از خدمات درمانگاه‌های خصوصی در این است که آن‌ها در مقایسه با سیستم نوبتی و نسبتا زمان‌بر خدمات درمانی دولتی، خدمات پزشکی را با زمان انتظار بسیار کمتری ارائه می‌دهند، اما در عین حال مستلزم پرداخت هزینه گزافی خواهند شد.

 برای مثال، برای استفاده از خدمات اسکن MRI در بیمارستان، شما ممکن است ماه‌ها انتظار بکشید، این در حالی است که این امور در درمانگاه‌های خصوصی با سرعت بسیار بیشتری به انجام می‌رسد.

به طور میانگین شهروندان کانادایی برای ویزیت و استفاده از خدمات دکتر متخصص تحت پوشش خدمات بیمه درمانی ملزم به انتظار برای ۲۱ هفته هستند و برای انجام اموری نظیر MRI این زمان به ۱۰ هفته تقلیل می‌یابد.

گزینه درمانگاه‌های خصوصی در کانادا همواره موضوعی بحث برانگیز بوده و نظر برخی از افراد در کانادا بر این است که وجود درمانگاه‌های خصوصی موجب از بین بردن تعادل سیستم بیمه خدمات درمانی کشور شده و تنها به درمان و مساعدت افرادی با درآمد بالا می‌پردازد.

هزینه‌های درمانگاه‌های خصوصی به طور معمول توسط بیمه‌های خصوصی تا سقف ۸۰ درصد پوشش داده می‌شود.

اما با این وجود، کشور کانادا به واسطه سیستم سراسری خدمات درمانی health care خود دارای یکی از بالاترین میانگین‌های امید به زندگی و متوسط سن ( در حدود ۸۰ سال) و پایین‌ترین میزان مرگ و میر نوزادان در میان کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیاست.

دسترسی به بیمه خدمات درمانی Health Care

برای دسترسی به خدمات بیمه درمانی نخست باید برای کارت بهداشت استانی خود درخواست دهید. به جز زندانیان، نیروهای مسلح کانادا و برخی از اعضای نیروی پلیس RCMP، قوانین فدرالی Canada Health Act این طور ایجاب می‌کند که تمام شهروندان هر استان و منطقه در کانادا برای پوشش خدمات درمانی پذیرفته شوند. البته لازم به ذکر است که دوره انتظاری حداکثر سه ماهه برای مهاجران جدید این کشور در نظر گرفته شده است که افراد می‌توانند با پرداخت هزینه، در صورت نیاز در این سه ماه از خدمات یکی از بیمه‌های خصوصی استفاده کنند.

زمانی که کارت بهداشت و یا همان health card برای فرد صادر می‌شود، وی می‌تواند برای ویزیت دکتر و یا مراجعه به ارائه دهندگان خدمات درمانی از آن استفاده کند. کارت بهداشت هر شخص شامل یک شماره شناسایی است که برای دسترسی به اطلاعات پزشکی فرد استفاده می‌شود.

در همه استانهای کانادا به جز یک استان، هر فرد کارت بهداشت جداگانه ای دریافت می کند. اما در استان مانیتوبا تنها بزرگسالان کارت بهداشت دریافت می کنند و نام افراد تحت سرپرستی‌شان در کارت آنها قید می شود.

پس از دریافت پوشش خدمات درمانی، فرد می‌تواند برای یک دکتر عمومی نام خود را ثبت نموده و برای استفاده از خدمات درمانی و ویزیت دوره‌ای رایگان، در هر بار تنها با ارائه کارت بهداشت خود از خدمات نامبرده به صورت رایگان استفاده کند؛  لازم به ذکر است که براساس آمار دولت کانادا، در حال حاضر ۱ دکتر عمومی به ازای هر ۱۰۰۰ شهروند کانادایی مشغول به کار است.

همانطور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم تامین بودجه سیستم خدمات درمانی کانادا Health care در دو سطح فدرالی و استانی انجام می‌پذیرد و از طریق مالیات بر درآمد فردی و شرکتی تامین مالی می‌شود. در عین حال در برخی از استانها، بودجه‌ای مضاعف از طریق محل درآمد مالیات بر فروش کالا و درآمد قرعه‌کشی لاتاری به این بخش اختصاص می‌یابد.

خدمات درمانی Health care و اقتصاد

سیستم خدمات درمانی کانادا تاثیر زیادی بر روی اقتصاد این کشور داشته که در ادامه به چندی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • هزینه‌های بیمه خدمات درمانی Health care در کانادا بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۱ برآورد شده است.
 • به طور تقریبی ۹٫۵% از تولید ناخالص داخلی کشور کانادا به صرف خدمات درمانی کشور در می‌آید که در مقایسه، آمریکا با مصرف ۱۴% از تولید ناخالص داخلی GDP خود در این مقوله، با کشور کانادا شباهت فراوانی دارد.
 • سرانه هر شهروند کانادایی به طور جداگانه، پرداخت تقریبی ۳۳۰۰ دلار برای استفاده از خدمات درمانی health care است.
 • در سطوح استانی، بودجه اختصاص یافته به این بخش در حدود یک-سوم تا نیمی از پرداختی‌های استانی را برای طرح‌های اجتماعی به خود اختصاص می‌دهد.
 • در حدود سه چهارم بودجه این بخش از محل منابع عمومی تامین می‌شود و الباقی آن نیز از منابع خصوصی نظیر کسب و کارهای مختلف و بیمه‌های خصوصی تامین می‌گردد.

در ادامه قصد داریم تا به موضوع بیمه درمانی دانشجویی در کانادا و جزئیات آن بپردازیم.

انواع بیمه‌های درمانی دانشجویی در کانادا

بر طبق اطلاعات وب‌سایت مرکز آموزش کانادا CEC Network، تمامی دانشجویان بین‌المللی ملزم به داشتن بیمه دانشجویی کانادا هستند. اما پوشش خدمات پزشکی قابل دسترس برای دانشجویان بین‌المللی در هر استان کانادا متغیر است. لازم به ذکر است که در برخی از استانهای کانادا، طرح‌های بیمه درمان دانشجویی کانادا شامل حال دانشجویان بین‌المللی نمی‌شود و دانشجویان ملزم به استفاده از خدمات درمانی بیمه‌های خصوصی هستند.

بیمه دانشجویی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی ™: مرکز آموزش کانادا CEC با همکاری شرکت‌های چندگانه و بین‌المللی بیمه Ingle International به دانشجویان خارجی خدمات جامع درمانی بیمه دانشجویی کانادا را ارائه می‌دهد. خدمات بیمه دانشجویی کانادا که توسط شرکت‌های چندگانه و بین‌المللی بیمه Ingle International ارائه می‌شود شامل خدماتی نظیر:

 خدمات بیمارستان، آزمایش‌های پزشکی، ویزیت دکتر، رویدادهای غیرمنتظره پزشکی، انواع سرویس آمبولانس زمینی، دریایی و هوایی، داروهای تجویزی دارای نسخه، پوشش خدمات درمانی در خلال سفرهای جانبی، فوریت‌های دندانپزشکی، ارجاعات قانونی و دیپلماتیک سیاسی، مساعدت در مواقع گم شدن اسناد، تماس با اقوام، خدمات تفسیر و ترجمه و موارد دیگر برای ۲۴ ساعت در هر روز و هر ۷ روز هفته دانشجوی بین‌المللی می‌گردد.

بنابر اطلاعات وبسایت INGLE international، شرایط و مزایای بیمه دانشجویی کانادا ™ برای دانشجویان بین‌المللی به شرح زیر است:

هزینه و نرخ روزانه بیمه: ۱٫۴۵ دلار کانادا

نرخ سالانه بیمه: ۴۹۵ دلار کانادا

کم‌ترین مبلغ تحت پوشش بیمه: ۴۰ دلار

حداکثر مبلغ تحت پوشش بیمه: ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ دلار

هزینه‌های پزشکی و بیمارستان : شامل می‌شود

خدمات آمبولانس: زمینی تا سقف ۱۰٫۰۰۰ دلار، تاکسی: تا سقف ۱۰۰ دلار، هوایی تا سقف: ۲۵۰٫۰۰۰ دلار

داروهای تجویزی: تامین تا حداکثر ۳۰ روز

خدمات درمانی تخصصی دیگر: شامل نمی‌شود

زایمان: تا ۵۰۰۰ دلار

یک چکاپ کلی برای طرح سالانه بیمه: شامل نمی‌شود

یک آزمایش چشم برای طرح سالانه بیمه: شامل نمی‌شود

پوشش موارد پیش شرط پزشکی (آسم، دیابت، سرطان): در دوره ثبات وضعیت ۹۰ روزه پیش از بازه پوشش هزینه‌های درمانی مرتبط

همانطور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم، استانها و مناطق مختلف کانادا هر کدام دارای شرایط و ضوابط مختلفی در زمینه بیمه خدمات درمانی دولتی و سراسری و همچنین بیمه دانشجویی کانادا هستند، اما به طور کلی اغلب دانشگاه‌های دولتی در استانهای مختلف کشور کانادا دارای بیمه خدمات درمانی استانی (تحت پوشش دولت و رایگان) برای دانشجویان بین‌المللی هستند.

در این بین برخی از استانها نیز مانند انتاریو، کبک و پرنس ادوارد آیلند از پوشش دولتی بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان خارجی برخوردار نبوده و دانشجویان میبایست از خدمات بیمه دانشجویی یکپارچه‌ای که در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود استفاده کنند و یا در غیر اینصورت، در صورت ثبت‌نام در دانشگاه و یا کالج‌های خصوصی کانادا از دیگر طرح‌های بیمه دانشجویی در کانادا (خصوصی) بهره‌مند ‌شوند. در ادامه می‌توانید از خدمات، شرایط و استثنائات بیمه دانشجویی در هر استان باخبر گردید:

استان آلبرتا:

 • از پوشش استانی بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی برخوردار است
 • حداقل شرایط موردنیاز : مجوز تحصیل با حداقل ۱۲ ماه اعتبار؛ حداقل ۱۲ ماه اقامت در آلبرتا
 • اطلاعات بیشتر: افراد دارای مجوز تحصیل بیش از ۳ ماه و کمتر از ۱۲ ماه ممکن است در صورت داشتن قصد اقامت در آلبرتا برای حداقل ۱۲ ماه، واجد شرایط محسوب شوند؛ دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال میبایست به بیمه قیم قانونی و یا والدین اضافه شوند؛ همچنین میبایست در بازه ۹۰ روزه رسیدن به آلبرتا درخواست بیمه داده شود.

استان بریتیش کلمبیا:

 • از پوشش استانی بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی برخوردار است
 • حداقل شرایط موردنیاز : مجوز تحصیل با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • اطلاعات بیشتر: پوشش بیمه دانشجویی در کانادا بعد از سه ماه شروع خواهد شد. توصیه می‌شود که دانشجویان بین‌المللی به محض رسیدن به این استان درخواست بیمه دهند؛ پوشش بیمه از اولین روز ماه سوم پیگیری شروع می‌شود. مثال: اگر دانشجویی روز ۲۵ آگوست به کانادا رسیده باشد، پوشش بیمه او از اول ماه نوامبر شروع می‌شود. از این رو دانشجویان بین‌المللی باید برای سه ماه اولیه از بیمه خصوصی استفاده کنند.

استان منیتوبا:

 • از پوشش استانی بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی برخوردار است
 • حداقل شرایط موردنیاز : مجوز تحصیل با حداقل ۶ ماه اعتبار؛ حداقل ۶ ماه اقامت سالانه

استان نیوبرانزویک:

 • از پوشش استانی بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی برخوردار است
 • حداقل شرایط موردنیاز : حداقل ۳ ماه اقامت در نیوبرانزویک
 • دانشجویان بین‌المللی ملزم به ارائه موارد زیر هستند:
 • مدارک اثبات ثبت‌نام در دوره تحصیلی تمام وقت در یکی از موسسات آموزشی نیوبرانزویک
 • مجوز تحصیلی معتبر
 • ارائه مدارک تاریخ ورود به نیوبرانزویک

استان نیوفاندلند و لابرادور:

 • از پوشش استانی بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی برخوردار است
 • حداقل شرایط موردنیاز: مجوز تحصیل با حداقل ۱۲ ماه اعتبار

مناطق شمال غربی:

 • پوشش استانی بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی دارد
 • حداقل شرایط موردنیاز: مجوز تحصیل با حداقل ۱۲ ماه اعتبار

استان نوا اسکوشیا:

 • پوشش استانی بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی دارد
 • حداقل شرایط موردنیاز: مجوز تحصیل با حداقل ۱۲ ماه اعتبار
 • اطلاعات بیشتر: دانشجو این امکان را دارد تا در اولین روز سیزدهمین ماه، پس از تاریخ ورود به نوا اسکوشیا، درخواست بیمه دانشجویی کانادا کند. دانشجو نباید برای بیش از ۳۱ روز متوالی خارج از این استان باشد.

دانشجویی که در ماه جولای وارد این استان می‌شود نمی‌تواند تا ماه آگوست همان سال درخواست بیمه دهد. برای دریافت پوشش بیمه پیوسته، یک کپی از هر یک از مجوزهای تحصیلی باید به کارت سلامت استانی (MSI) پیوست شده و هر سال اظهاریه آن امضا گردد. استان انتاریو:

 • پوشش استانی بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی ندارد.
 • اغلب دانشگاه‌های این استان در طرح بیمه درمانی دانشگاه یا UHIP شرکت دارند. دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ملزم به داشتن این نوع از بیمه دانشجویی در کانادا هستند، مگر اینکه از انجام آن معاف شده باشند.

استان پرینس ادوارد ایلند:

 • پوشش استانی بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی ندارد.

دانشجویان بین‌المللی ملزم به دریافت بیمه‌نامه خصوصی هستند. موسسات آموزشی این استان ممکن است طرح‌‌های بیمه خود را به دو صورت اجباری و یا اختیاری عرضه کنند. استان کبک:

 • پوشش استانی بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی ندارد. همراه با استثنائات
 • دانشجویان بلژیکی، دانمارکی، فنلاندی، فرانسوی، یونانی، لوکزامبورگی، نروژی، پرتغالی و سوئدی به واسطه تفاهم نامه دو جانبه با کبک ممکن است واجد شرایط محسوب شوند.
 • برخی از بورسیه‌های تحصیلی در کبک از بیمه خدمات درمانی سلامت استانی برخوردار هستند.
 • دانشجویان بین‌المللی ملزم به دریافت بیمه‌نامه خصوصی هستند، مگر اینکه از انجام آن معاف شده باشند.

موسسات آموزشی ممکن است طرح‌‌های بیمه خود را به دو صورت اجباری و یا اختیاری عرضه کنند. استان ساسکاچوان:

 • پوشش استانی بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی دارد.
 • حداقل شرایط موردنیاز: مجوز تحصیل و اثبات ثبت‌نام دانشگاهی تمام وقت

استان یوکان:

 • پوشش استانی بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی ندارد.

نوع دیگری از بیمه دانشجویی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی که به نام برنامه بیمه درمانی دانشگاه شهرت دارد مختص استانهای فاقد پوشش استانی بیمه خدمات درمانی است. این نوع از بیمه در استانهایی که به آنها اشاره کردیم، اغلب توسط دانشگاه‌ها به صورت یکپارچه عرضه می‌شوند. از آنجایی که استان محبوب و پرجمعیت انتاریو سردمدار سیستم آموزشی کانادا است، قصد داریم تا در این بخش به توضیح کامل بیمه درمانی دانشگاهی UHIP که همان بیمه دانشجویی کانادا است بپردازیم؛

بیمه دانشجویی کانادا (UHIP) یک طرح بیمه سلامت مقرون به صرفه و مناسب دانشجویان بین‌المللی است که برای تحصیل و یا کار در یکی از دانشگاه‌های استان انتاریو، پا به کشور کانادا گذاشته‌اند. این نوع از بیمه شامل بسیاری از خدمات درمانی و درمان‌های پزشکی می‌شود و دانشجویان بین‌المللی بدون داشتن این نوع از بیمه دانشجویی کانادا ملزم به پرداخت هزینه‌های خدمات درمانی خواهند بود که این موضوع در استان انتاریو بسیار گران بوده و در کنار هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان بین‌المللی، هزینه بالایی را به آنها متحمل خواهد کرد؛ به عنوان مثال:

 • یک ویزیت ساده دکتر و یا مراجعه به درمانگاه بیش از ۱۰۰ دلار کانادا هزینه بر میدارد.
 • استفاده از خدمات اتاق اورژانس بیمارستان بیش از ۲۰۰۰ دلار هزینه در بر خواهد داشت.

از این رو بدون شک استفاده از این طرح سراسری بیمه دانشجویی کانادا به صرف دانشجویان بین‌المللی بوده و اتخاذ آن الزامی است؛ لازم به ذکر است که تمام دانشگاه‌های استان انتاریو که قلب تپنده کانادا یعنی شهر محبوب تورنتو نیز در آن قرار دارد (به جزء دانشگاه ویندزور Windsor و کالج‌های وابسته به آن) در طرح UHIP شرکت دارند.

باید خاطر نشان کنیم که ثبت‌نام و شرکت در طرح  UHIP بیمه دانشجویی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی و اعضای خانواده‌ آن‌ها که از طرق مختلف نظیر ویزای همراه تحصیلی پا به کشور کانادا گذاشته‌اند الزامی و اجباری است. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که طرح بیمه دانشجویی کانادا یا همان UHIP چه تفاوتی با بیمه خدمات درمانی دولتی استان انتاریو OHIP دارد، پاسخ به این سوال ساده است.

بیمه خدمات درمانی کانادا تنها ارائه دهنده خدمات ابتدایی درمانی و پزشکی به شهروندان دائمی کانادا است؛ اما بیمه دانشجویی کانادا UHIP، دانشجویان بین‌المللی و افراد همراه ایشان را که فاقد اقامت دائم کانادا هستند مورد پوشش درمانی قرار می‌دهد.

لازم به ذکر است که خدمات درمانی این دو نوع از بیمه کمی با هم تفاوت دارند. برای مثال، بیمه دانشجویی کانادا (UHIP) برخلاف بیمه خدمات درمانی سراسری کانادا، خدماتی نظیر داروهای تجویزی را مورد پوشش قرار نمی‌دهد. مشاوره ادامه تحصیل در کانادا۰۲۱-۷۵۲۳۷

شرایط استفاده از بیمه دانشجویی کانادا UHIP

برای واجد شرایط بودن و استفاده از خدمات بیمه دانشجویی کانادا در انتاریو شما ملزم به داشتن برخی از شرایط هستید که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • یک دانشجوی تمام وقت که از مجوز تحصیل معتبر و یا ویزای اقامت موقت یا همان ویزای تحصیلی کانادا که توسط سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا صادر شده برخوردار باشد. همچنین دانشجو میبایست در یکی از مقاطع تحصیلی دارای مدرک دانشگاه‌های شرکت کننده در طرح بیمه دانشجویی کانادا UHIP و یا کالج‌های وابسته شان ثبت‌نام کرده باشد.

لازم به ذکر است که باید در حال تحصیل و یا کار دانشجویی در یکی از مقاطع کارشناسی، ارشد و یا دکترا در کشور کانادا باشید.

 • یک دانشجوی پاره‌وقت که پیش از این به عنوان دانشجوی تمام وقت ثبت‌نام کرده بوده است. دانشجو میبایست از مجوز تحصیل معتبر و یا ویزای اقامت موقت صادر شده توسط سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا برخوردار باشد. همچنین دانشجو میبایست در یکی از مقاطع تحصیلی دارای مدرک دانشگاه‌های شرکت کننده در طرح بیمه دانشجویی کانادا UHIP و یا کالج‌های وابسته شان ثبت‌نام کرده باشد.

لازم به ذکر است که میبایست در حال تحصیل و یا کار دانشجویی در یکی از مقاطع کارشناسی، ارشد و یا دکترا در کشور کانادا باشید و یا اینکه به عنوان دانشجوی پاره وقت برای حداکثر ۶ ترم ثبت‌نام کرده باشید.

 • فردی به عنوان یک شهروند غیر انتاریویی که شامل پوشش بیمه خدمات درمانی OHIP نمی‌شود میبایست یک دانشجوی تمام وقت در دانشگاه تحت قرارداد با بیمه دانشجویی کانادا (UHIP) باشد و یا در برنامه‌ای نظیر تحصیل در خارج از کشور و یا تبادل کار همیارانه و مشارکتی co-op شرکت کرده باشد و یا اینکه نامه و مجوزی برای حضور در دانشگاه خارج از کشور همراه با اعتبار دریافت کرده باشد.
 • فردی به عنوان یک شهروند غیر انتاریویی که در هیچ یک از شرایط بالا نمی‌گنجد، حق استفاده و ثبت‌نام در خدمات بیمه درمانی OHIP را ندارد. از این رو میبایست در یک دوره آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم ESL و یا یک مقطع بدون ارائه مدرک در دانشگاه تحت قرارداد با بیمه دانشجویی کانادا (UHIP) ثبت‌نام کند.

دانشگاه‌های شرکت کننده در این طرح هرساله در مورد پوشش بیمه‌ای طرح UHIP برای این دسته از دانشجویان تصمیم‌گیری می‌کنند. بنابراین چنانچه دانشگاه موردنظر شما برای تمدید طرح بیمه دانشجویی کانادا (UHIP) انتخاب گردد، فرد متقاضی نیز ملزم به شرکت در این طرح خواهد بود. تحت پوشش قرار گرفتن بیمه دانشجویی کانادا یا همان UHIP الزامی بوده و پوشش آن محدود به حداکثر بازه زمانی دو ساله است.

استفاده از خدمات بیمه دانشجویی برای غیردانشجویان

اما در صورتی که بخواهید به عنوان فردی وابسته و فاقد شرایط دانشجویی از خدمات بیمه دانشجویی کانادا (UHIP) برخوردار گردید، باید دارای یکی از شرایط زیر باشید:

 • یک همسر قانونی که در حال زندگی با دانشجو و یا کارمند دانشگاهی واجد شرایط باشد. البته شایان ذکر است که این رابطه قانونی میبایست برای حداقل ۱۲ ماه وجود داشته باشد.
 • یک فرزند هم خون و یا به سرپرستی گرفته شده، فرزندخوانده و یا کودک کسی که دانشجو و یا کارمند دانشگاهی واجد شرایط، به عنوان سرپرست و قیم قانونی او منصوب شده باشد. در این صورت اقامت اولیه فرزند مذکور میبایست با دانشجو و یا کارمند دانشگاه باشد، ازدواج نکرده باشد و برای پشتیبانی مالی به دانشجو و یا کارمند دانشگاهی نامبرده وابسته باشد.

سن وی زیر ۲۲ سال باشد و چنانچه در حال تحصیل به صورت تمام وقت در یک موسسه آموزشی معتبر است باید زیر ۲۵ سال سن داشته باشد؛ یا این‌که دارای ناتوانی ذهنی و یا بدنی مشخص شده توسط UHIP باشد. دانشجوی بین‌المللی باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشد که در صورت تاخیر در ثبت‌نام وابستگان قانونی در طرح بیمه دانشجویی کانادا UHIP در بازه زمانی ۳۰ روزه واجد شرایط شدن آن‌ها، ملزم به پرداخت ۵۰۰ دلار جریمه هستند. از این رو شما باید به عنوان دانشجوی بین‌المللی، تحت هر یک از شرایط زیر، نسبت به ثبت‌نام و پرداخت حق بیمه افراد وابسته خود در اسرع وقت اقدام کنید:

 • براساس تاریخ ورود افراد وابسته به کشور کانادا و واجد شرایط شدن برای استفاده از خدمات بیمه دانشجویی کانادا (UHIP).
 • براساس اولین روز از ماهی که ترم تحصیلی شما در دانشگاه شروع شده است.
 • براساس تاریخ استخدام شما به عنوان نیروی کار در دانشگاه.

البته در این بین، بیمه دانشجویی کانادا (UHIP) شرایطی نیز برای بازدید کننده‌های کوتاه مدت کشور کانادا یا همان  short-term visitors قرار داده که در صورت احراز آن، واجد شرایط استفاده از خدمات درمانی بیمه دانشجویی کانادا در مدت زمان حضور خود خواهند بود:

 • دارای ارتباط رسمی با دانشگاه تحت قرارداد بیمه دانشجویی کانادا (UHIP) و یا کالج‌های وابسته به آن باشد؛ میبایست دارای وظیفه تعیین شده آموزشی و یا همکاری و یا دعوت شده برای شرکت در یک سمینار باشد.

دانشگاه‌های شرکت کننده در این طرح، هرساله در مورد پوشش بیمه‌ای طرح UHIP برای بازدید کننده‌های کوتاه مدت کشور کانادا یا همان  short-term visitors تصمیم‌گیری می‌کنند. بنابراین چنانچه دانشگاه موردنظر شما برای تمدید طرح بیمه دانشجویی کانادا (UHIP) انتخاب گردد، فرد متقاضی نیز ملزم به شرکت در این طرح خواهد بود. تحت پوشش قرار گرفتن بیمه دانشجویی کانادا یا همان UHIP الزامی بوده و تعیین تعریف عبارت کوتاه مدت برای این افراد به عهده دانشگاه است؛ پوشش بیمه از زمان رسیدن شما به خاک کشور کانادا شروع شده و میبایست برای حداقل دو هفته و یا حداکثر سه ماه به اجرا در بیاید و در صورتی که بازدید کننده‌ها بیش از سه ماه اقامت داشته باشند میبایست برای استفاده از پوشش بیمه دانشجویی کانادا UHIP ثبت‌نام کنند.

میزان پوشش‌ بیمه‌های درمانی

همانطور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم، بیمه خدمات درمانی کانادا یا همان healthcare کانادا در برخی از استانها دانشجویان بین‌المللی را پوشش داده و تحت عنوان بیمه دانشجویی کانادا به آنها خدمات اولیه درمانی و مراقبت‌های پزشکی را به طور رایگان عرضه می‌کند. اما در برخی از استانهای کانادا نظیر انتاریو، بیمه دانشجویی کانادا برای دانشجوی بین‌المللی هزینه در بر دارد و علاوه بر خدمات پزشکی اولیه، خدمات درمانی متنوعی از قبیل خدمات بیمارستان، خدمات چشم پزشکی، فیزیوتراپی، خدمات آزمایشگاهی، دندانپزشکی، آمبولانس و بسیاری از موارد دیگر تحت پوشش بیمه دانشجویی دانشگاه‌های انتاریو UHIP قرار می‌گیرد.

در دیگر موارد نیز در صورتی که فرد از بیمه دانشجویی کانادا به صورت خصوصی استفاده کند، ملزم به پرداخت مبلغ ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار کانادا به طور سالانه است که شامل شرکت‌های بیمه زیر می‌گردند:

 • Manulife Financial
 • TuGo
 • Allianz Global
 • Sun Life
 • Ingle International
 • Cowan Insurance Group
 • Greenshield

بنابر طرح انتخابی و میزان پرداخت حق بیمه شما در هر سال، بیمه دانشجویی شما لیست متنوعی از خدمات درمانی و پزشکی را تا سقف ۲ میلیون دلار کانادا پوشش می‌دهد که به شرح زیر است:

 • مرگ و میر تصادفی: ۱۵۰۰۰ دلار
 • خدمات دندانپزشکی بر اثر تصادف: ۵۰۰۰ دلار
 • موارد اورژانسی دندانپزشکی: ۶۰۰ دلار
 • تشخیص، آزمایشات آزمایشگاهی و اشعه ایکس: تا حداکثر سقف تعیین شده در بیمه
 • داروهای تجویزی: تا یک ماه مصرف
 • خدمات حمل و نقل اورژانسی هوایی و برگشت به خانه: تا حداکثر سقف تعیین شده در بیمه
 • آزمایشات چشم‌پزشکی: یکبار در سال
 • ویزیت‌های پزشکی مستمر: تا سقف ۳۰۰۰ دلار
 • بستری بیمارستان و خدمات پزشکی مرتبط: تا حداکثر سقف تعیین شده در بیمه
 • مزایای زایمان: تا ۱۰۰۰ دلار
 • خدمات پزشکی، جراحی، بیهوشی، و پرستاری: تا حداکثر سقف تعیین شده در بیمه
 • معاینه بدنی: یکبار در سال
 • بازگرداندن جنازه: ۱۵۰۰۰ دلار
 • حمل و نقل خانواده و دوستان: ۵۰۰۰ دلار
 • دندان عقل: ۱۰۰ دلار برای هر دندان
 • ارائه سایر خدمات پزشکی نظیر رادیولوژی و سایر موارد تا سقف ۱۰۰۰۰ دلار کانادا

هزینه‌ بیمه‌ دانشجویی در کانادا UHIP

هزینه بیمه دانشجویی کانادا در انتاریو (UHIP) بنابر تعداد افراد تحت پوشش بیمه شما و مقدار بازه زمانی درخواستی استفاده از خدمات درمانی بیمه دانشجویی کانادا متغیر است. از این رو شما حق بیمه خود را به هنگام ثبت‌نام در دانشگاه در سال تحصیلی جدید ( از ۱ سپتامبر تا ۳۱ آگوست) پرداخت می‌کنید. در ادامه می‌توانید از طریق اطلاعات ارائه شده از نرخ پرداختی حق بیمه دانشجویی در کانادا از تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۱۸ تا ۳۱ آگوست ۲۰۱۹ (۱۰ شهریور ۹۷ تا ۸ شهریور ۹۸ ) باخبر شوید: قیمت‌ها به دلار کانادا بوده و شامل مالیات می‌گردد.

یک عضو بیمه دانشجوییUHIP + دو یا بیش از دو فرد وابستهدو یا بیش از دو فرد وابستهیک عضو بیمه دانشجوییUHIP + یک فرد وابستهیک فرد وابستهیک عضو بیمه دانشجویی UHIPتعداد ماه‌های پوشش بیمه
۱۵۶ دلار۱۰۴ دلار۱۰۴ دلار۵۲ دلار۵۲ دلار1
۳۱۲ دلار۲۰۸ دلار۲۰۸ دلار۱۰۴ دلار۱۰۴ دلار2
۴۶۸ دلار۳۱۲ دلار۳۱۲ دلار۱۵۶ دلار۱۵۶ دلار3
۶۲۴ دلار۴۱۶ دلار۴۱۶ دلار۲۰۸ دلار۲۰۸ دلار4
۷۸۰ دلار۵۲۰ دلار۵۲۰ دلار۲۶۰ دلار۲۶۰ دلار5
۹۳۶ دلار
۶۲۴ دلار
۶۲۴ دلار۳۱۲ دلار۳۱۲ دلار6
۱٫۰۹۲ دلار۷۲۸ دلار۷۲۸ دلار۳۶۴ دلار۳۶۴ دلار7
۱٫۲۴۸ دلار۸۳۲ دلار۸۳۲ دلار۴۱۶ دلار
۴۱۶ دلار
8
۱٫۴۰۴ دلار۹۳۶ دلار
۹۳۶ دلار
۴۶۸ دلار۴۶۸ دلار9
۱٫۵۶۰ دلار۱٫۰۴۰ دلار
۱٫۰۴۰ دلار
۵۲۰ دلار۵۲۰ دلار10
۱٫۷۱۶ دلار۱٫۱۴۴ دلار۱٫۱۴۴ دلار۵۷۲ دلار۵۷۲ دلار11
۱٫۸۷۲ دلار۱٫۲۴۸ دلار۱٫۲۴۸ دلار۶۲۴ دلار۶۲۴ دلار12

البته در صورتی که در هر یک از استانهای شامل پوشش بیمه خدمات درمانی اقامت داشته باشید شامل طرح health care دولتی شده و در اکثر موارد، عضویت و استفاده از بیمه دانشجویی در کانادا برای شما رایگان خواهد بود. در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که پیچیدگی‌های متعدد قوانین دولتی و تحصیلی کشور کانادا اغلب همچون مانعی بزرگ و دلهره آور بر سر راه متقاضیان ادامه تحصیل و زندگی در این کشور پهناور است، بنابراین بهتر است پیش از هر اقدامی، با استفاده از مشاوره کارشناسان مجرب این امر، اطلاعات خود را تکمیل نموده و از این طریق، نسبت به تمامی امور خود را آماده سازید.

مشاوره ادامه تحصیل در کانادا۰۲۱-۷۵۲۳۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *