تحصیلی

روش‌های اقامت ارزان در کانادا برای محصلین و دانشجویان

روش‌های اقامت ارزان در کانادا برای محصلین و دانشجویان

یکی از موارد مهمی که همواره در رابطه با تحصیل در خارج از کشور مطرح بوده هزینه‌های تحصیل است. بخش مهمی از هزینه تحصیل مربوط به هزینه اسکان می‌شود که بسته به نوع محل اقامت

یکی از موارد مهمی که همواره در رابطه با تحصیل در خارج از کشور مطرح بوده هزینه‌های تحصیل است. بخش مهمی از هزینه تحصیل مربوط به هزینه اسکان می‌شود که بسته به نوع محل اقامت متغیر خواهد بود. بسیاری از افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای دیگر را دارند نگران هزینه‌های زندگی به ویژه هزینه مسکن هستند. اما شیوه‌های ارزان‌قیمتی نیز برای اقامت وجود دارد که با استفاده از آن‌ها هزینه‌های تحصیل تا حد قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. با توجه به این که کانادا یکی از مهم‌ترین کشورهای دنیا از لحاظ پذیرش دانشجویان بین‌المللی است با نیلگام همراه شوید تا روش‌های اقامت ارزان در کانادا را مورد بررسی قرار دهیم.

انواع روش های اقامت در کانادا برای دانشجویان

بسته به نوع دوره تحصیلی که انتخاب کرده‌اید ممکن است اقامت شما در کانادا کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشد. از طرف دیگر دانشگاه و شهر محل تحصیل نیز در تعیین نوع محل سکونت و هزینه‌های آن تاثیرگذار خواهد بود. بسته به سبک زندگی شما و میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید گزینه‌های متنوعی برای اقامت ارزان در کانادا خواهید داشت.

اقامت داخل دانشگاه On-campus

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا محل اقامتی را در داخل محوطه دانشگاه یا در نزدیکی آن در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند. این نوع محل اقامت عمدتا به صورت خوابگاه و خانه‌های شهری بوده و شامل تعداد زیادی اتاق می‌شوند. بیشتر دانشجویان، سال اول تحصیل خود در کانادا را در اقامتگاه‌های داخل دانشگاه می‌گذرانند. محل اقامت داخل دانشگاه تحت عنوان residence شناخته شده که اختصارا به آن rez گفته می‌شود. پس از گرفتن پذیرش از یک دانشگاه کانادایی می‌توانید نسبت به رزرو محل اقامت خود در داخل دانشگاه اقدام نمایید.

انجام این کار به صورت آنلاین و از طریق وب‌سایت دانشگاه نیز امکان‌پذیر است. اقامتگاه‌های داخل دانشگاه به صورت یک‌نفره و چند نفره ارائه می‌شود. البته برخی از دانشگاه‌های کانادا اتاق‌های چندنفره را تنها به دانشجویان سال اول ارائه می‌دهند. ضمن این که فضاهایی مانند آشپزخانه و حمام به صورت اشتراکی استفاده می‌شوند. بسیاری از این اقامتگاه‌ها دارای رستوران و سلف با برنامه غذایی مشخص هستند. همچنین وای‌فای رایگان نیز معمولا در دسترس دانشجویان قرار می‌گیرد. البته امکانات اقامتگاه‌ها در موسسات آموزشی مختلف دارای تفاوت‌هایی بوده و هر یک از آن‌ها گزینه‌های خاص خود را ارائه می‌کنند. در وب‌سایت دانشگاه‌های مختلف کانادا گزینه‌های متنوعی از محل اقامت ارائه شده که بعد از بررسی آن‌ها می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

انتخاب محل اقامت On-campus می‌تواند یک گزینه بسیار خوب برای دانشجویان بین‌المللی در کشور کانادا باشد زیرا از یک سو رزرو کردن آن راحت بوده و از سوی دیگر تمامی امکانات مربوط به سکونت در این خوابگاه‌ها وجود دارد. هم‌چنین هزینه این نوع محل اقامت معمولا کمتر از دیگر گزینه‌ها است؛ هر چند که همیشه هم اینطور نیست. ویژگی مثبت دیگر On-campus این است که نیازی نیست وقت و هزینه‌ای را صرف رفت‌و‌آمد بین محل سکونت و دانشگاه کنید. دسترسی آسان به کتابخانه دانشگاه، پیدا کردن دوستان جدید و سازگاری سریع‌تر با محیط از دیگر مزایای اقامت در داخل دانشگاه است.

متوسط هزینه اقامت On-campus در طول یک سال تحصیلی ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار کانادا است.

قبل از رزرو محل اقامت خود در داخل دانشگاه بهتر است توضیحات، تصاویر و تورهای مجازی انواع اقامت‌گاه‌های ارائه شده توسط دانشگاه مورد نظرتان را از طریق سایت دانشگاه بررسی نمایید. در ادامه رایج‌ترین انواع محل اقامت که توسط دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد بررسی خواهد شد.

خوابگاه یا Residence/Dormitory

دانشگاه‌های کانادا به طور معمول خوابگاه‌های دانشجویی را در محلی بسیار نزدیک به دانشگاه انتخاب می‌کنند تا رفت‌وآمد دانشجویان به سهولت انجام شود. شکل و ابعاد اتاق‌های خوابگاه دانشجویی در اکثر موارد شبیه به هم بوده و برخی فضاها مانند حمام و آشپزخانه به طور اشتراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضمنا تفکیک جنسیت نیز در خوابگاه‌های دانشجویی کانادا وجود داشته و اتاق‌های خوابگاه فقط برای پسران یا فقط برای دخترها قابل استفاده است.

زندگی در یک خوابگاه دانشجویی علاوه بر نزدیکی به دانشگاه و امکانات آن باعث خواهد شد تا یک دانشجوی خارجی سریع‌تر با محیط کشور کانادا ارتباط برقرار کند. همچنین در خوابگاه دانشجویی دائما با افراد هم‌سن و دارای اهداف مشابه در ارتباط خواهید بود که مزیت مهمی است.

خانه‌های شهری Townhouses

خانه‌های شهری یکی دیگر از انواع محل اقامت است که توسط دانشگاه‌های کانادا در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. این خانه‌ها معمولا دارای ۳ تا ۶ اتاق خواب بوده که هر کدام از اتاق‌ها تنها مخصوص یک نفر است. ضمن این که یک بخش از ساختمان به آشپزخانه و اتاق نشیمن اشتراکی تعلق دارد. این نوع محل اقامت معمولا برای دانشجویان سال دوم تا سال چهارم در نظر گرفته می‌شود. این نوع محل اقامت ممکن است شامل یک سلف و امکاناتی نظیر اینترنت رایگان نیز باشد.

اقامت خارج از دانشگاه Off-Campus

ممکن است یک دانشجو به هر دلیلی نخواهد یا نتواند در اقامت‌گاه‌های داخل دانشگاه سکونت داشته باشد. نیاز به آزادی و استقلال بیشتر، تمایل به زندگی در یک محله جدید و آشنایی با افراد جدید از جمله دلایل دانشجویان برای اقامت در خارج دانشگاه محسوب می‌شود. ضمن این که برخی اوقات نیز ظرفیت اقامت‌گاه‌های داخل دانشگاه پایین بوده و در نتیجه تعدادی از دانشجویان موفق به رزرو کردن آن نشده و ناچارا در خارج از دانشگاه ساکن می‌شوند. زمانی که یک دانشجو به دنبال پیدا کردن مسکن خصوصی در خارج از دانشگاه است این امکان را دارد تا با مراجعه به دفتر امور اسکان دانشجویان یا اتحادیه دانشجویی دانشگاه لیستی از واحدهای مسکونی اجاره‌ای را که نزدیک به دانشگاه هستند بررسی نماید.

اما دقت داشته باشید که این واحدهای مسکونی توسط دانشگاه مورد بررسی قرار نمی‌گیرد بنابراین تماس با صاحب خانه و بررسی محل به عهده خودتان خواهد بود. البته انتظار نداشته باشید که تمام دانشگاه‌های کانادا به دانشجویان خود در پیدا کردن محل اقامت مناسب کمک کنند. برخی از دانشگاه‌ها صرفا به معرفی یک یا چند آژانس معاملات مسکن اکتفا می‌کنند. هزینه اجاره یک خانه بر اساس شهر محل تحصیل، محله مورد نظر برای سکونت و نوع مسکن انتخابی دارای تفاوت خواهد بود. حتی ممکن است هزینه اجاره خانه شما نسبت به هزینه اقامت‌گاه‌های داخل دانشگاه کمتر باشد. اما از سوی دیگر برخی موارد دیگر از جمله مبلمان، نظافت، هزینه انرژی و… به لیست هزینه‌های شما افزوده خواهد شد. زندگی در خارج دانشگاه مزایایی نظیر آزادی و حریم خصوصی بیشتر، ادغام در جامعه کانادایی و در برخی موارد کاهش هزینه سکونت را خواهد داشت.

متوسط هزینه اجاره یک سوئیت یا آپارتمان، ماهانه بین ۴۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار کانادا است.

در صورتی که می‌خواهید هزینه اقامت خود را کمتر کنید می‌توانید با یک یا چند نفر دیگر به صورت اشتراکی یک خانه را اجاره کنید. اگر همخانه‌های شما مثل خودتان دانشجو باشند شرایط زندگی بهتری را خواهید داشت. در حال حاضر سایت‌هایی مانند roomies وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانید همخانه پیدا کنید. گزینه دیگری که در این زمینه در دسترس خواهد بود آپارتمان‌های اشتراکی هستند. این نوع آپارتمان‌ها مشابه خانه‌های شهری بوده و دارای تعدادی اتاق تک نفره همراه با آشپزخانه، حمام و سالن غذاخوری اشتراکی است. هزینه ماهانه آپارتمان اشتراکی بین ۲۵۰ تا ۷۰۰ دلار کانادا است.

بهتر است قبل از انتخاب محل اقامت خود در خارج از دانشگاه در مورد محله‌های مختلف شهر محل تحصیل تحقیق کنید. ضمن این که توصیه می‌شود حتما چند وقت قبل از عزیمت به کانادا نسبت به جست‌وجو و یافتن خانه مناسب اقدام کنید. برای این کار می‌توانید از خدمات سایت‌های مختلفی نظیر rentfaster استفاده کنید. توصیه می‌کنیم که خانه‌های مبله را انتخاب کنید تا دردسر خرید لوازم منزل برایتان کمتر شود.

اقامت در خانه یک خانواده کانادایی Homestay

یکی دیگر از روش‌های اقامت ارزان در کانادا زندگی با یک خانواده کانادایی است که اصطلاحا Homestay یا Host Family نامیده می‌شود. در این شیوه، دانشجو در خانه یک خانواده میزبان زندگی خواهد کرد. این روش برای افرادی که علاقه دارند تا وارد یک تجربه فرهنگی شوند کاملا مناسب خواهد بود. زندگی یک دانشجوی بین‌المللی همراه با یک خانواده کانادایی باعث خواهد شد تا در زمان کوتاه‌تری با فرهنگ کانادایی آشنا شده و با محیط این کشور سازگار شود. ضمن این که این موضوع از لحاظ تقویت زبان نیز تاثیر بسیار مثبتی را خواهد داشت.

زندگی همراه با این نوع خانواده‌ها محیطی صمیمانه را برای شما ایجاد خواهد کرد و بعد از چند سال احساس می‌کنید که یک خانواده جدید دارید. در مدتی که یک دانشجو در خانه یک خانواده کانادایی زندگی می‌کند حقوقی نظیر یک اتاق دنج مبله، وعده‌های غذایی و امکان مشارکت در فعالیت‌های خانوادگی و اجتماعی را خواهد داشت. همچنین امکانات دیگری مانند اینترنت نیز در اختیار دانشجو قرار خواهد گرفت. هماهنگی این نوع محل اقامت توسط موسسات آموزشی کانادا انجام می‌شود و در این فرآیند علایق و فرهنگ هر دو طرف در نظر گرفته خواهد شد. با وجود این که موسسات آموزشی کانادا سعی می‌کنند خانواده‌هایی را انتخاب کنند که محل سکونت آن‌ها نزدیک دانشگاه باشد اما بسیاری از این نوع اقامت‌گاه‌های دانشجویی بین ۳۰ الی ۵۰ دقیقه از دانشگاه فاصله دارند.

هزینه اقامت در خانه یک خانواده میزبان بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا در ماه بوده و علاوه بر آن شامل یک پرداخت اولیه به مبلغ ۲۰۰ دلار کانادا نیز می‌گردد. دلیل اصلی تفاوت هزینه به موقعیت خانه مربوط می‌شود.

اقامت کوتاه مدت در کانادا

اقامت‌گاه‌هایی که تا کنون مورد بررسی قرار گرفتند گزینه‌های مناسبی برای کسانی محسوب می‌شود که قصد اقامت طولانی‌مدت را در کانادا دارند. اما ممکن است برخی دانشجویان قصد داشته باشند تا برای مدت کوتاهی در کشور کانادا اقامت داشته باشند. از جمله این نوع موقعیت‌ها می‌توان به دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت اشاره داشت که زمان آن‌ها از چند هفته تا چند ماه متغیر است. افرادی که قصد اقامت کوتاه مدت در کانادا با هدف تحصیل دارند گزینه‌های دیگری را نیز در دسترس خواهند داشت.

هتل

هتل یک گزینه مناسب برای اقامت کوتاه‌مدت محسوب می‌شود. هتل‌های بسیار زیادی در شهرهای مختلف کانادا وجود دارد که کیفیت و نوع خدمات آن‌ها دارای تفاوت بوده و در نتیجه قیمت این هتل‌ها نیز طیف وسیعی را دربرمی‌گیرد. در هتل‌های اقتصادی قیمت هر شب اقامت بین ۴۵ تا ۷۵ دلار کانادا است. هر چند اقامت در هتل مزایای خاص خود را داشته و در آن احساس راحتی زیادی خواهید داشت اما هتل نسبت به سایر گزینه‌های اقامت کوتاه‌مدت گزینه ارزانی محسوب نمی‌شود.

اقامت Airbnb

اتاق Bed-and-Breakfast گزینه دیگری برای اقامت کوتاه‌مدت است که نسبت به هتل صرفه اقتصادی بیشتری دارد. در این نوع از اقامت می‌توانید اتاقی را در یک خانه شخصی یا در یک مرکز محلی رزرو نمایید. دقت داشته باشید که حمام و سرویس بهداشتی این اتاق‌ها مشترک است. همچنین در این نوع محل اقامت از یک صبحانه سخاوتمندانه نیز بهره‌مند خواهید شد. از دیگر مزایای اقامت در این اتاق‌ها آشنا شدن و برقراری ارتباط با افراد محلی است. هر شب اقامت در این اتاق‌ها بین ۳۵ تا ۱۰۵ دلار کانادا هزینه خواهد داشت.

هاستل

هاستل را می‌توان یکی از بهترین انواع اقامت ارزان در کانادا به ویژه در شهرهای بزرگ این کشور دانست. هاستل‌ها برخی خدمات اساسی را ارائه می‌دهند و در اکثر آن‌ها حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه به طور مشترک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در انتخاب هاستل به تمیز بودن اتاق‌ها و رعایت بهداشت در فضای هاستل دقت داشته باشید. متوسط هزینه یک اتاق در یک هاستل ۱۰ الی ۲۰ دلار کانادا برای هر شب اقامت است که قیمت بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

کدام نوع محل اقامت در کانادا را انتخاب کنیم؟

در این مطلب ویژگی‌ها و هزینه هر یک از انواع محل اقامت ارزان در کانادا به طور کامل مورد بررسی قرار گرفت. با انتخاب هر کدام از این گزینه‌ها می‌توانید هزینه‌های تحصیل در کانادا را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. اما انتخاب نهایی شما برای تعیین محل اقامت در کانادا در زمان تحصیل با توجه به معیارهای خودتان مشخص خواهد شد. معیارهایی نظیر هزینه اقامت، سبک زندگی، فاصله با دانشگاه محل تحصیل و… از مهم‌ترین مواردی هستند که باید در انتخاب محل اقامت به آن‌ها توجه کنید.

در ادامه خلاصه‌ای از ویژگی‌ها و هزینه هر یک از انواع محل اقامت در قالب یک جدول ارائه خواهد شد. با توجه به جدول می‌توان گفت اقامت در محل‌هایی که توسط دانشگاه محل تحصیل دانشجو ارائه می‌شود اعم از خوابگاه یا Townhouses بهترین گزینه برای اقامت ارزان در کانادا بوده و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های یک دانشجوی بین‌المللی خواهد شد. لازم به ذکر است که هزینه خوابگاه‌های دانشجویی نیز شهر به شهر و دانشگاه به دانشگاه متفاوت است. بنابراین قبل از رزرو خوابگاه حتما اطلاعات کافی را در رابطه با موقعیت و هزینه آن به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *