یکی از سئوالاتی که ذهن بسیاری از متقاضیان ویزای کانادا را به خود مشغول کرده است امکان تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا است. رویایی که به واقع می‌تواند مسیر مهاجرت و اقامت در کانادا را برای بسیاری دستخوش تغییرات اساسی کند. اما آیا واقعا می توان ویزای توریستی کانادا را به ویزای کار و یا اقامت دائم کانادا تبدیل کرد؟

مطلب مرتبط:‌ چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟

واقعیت این است که امکانی به عنوان تبدیل ویزا اساسا در قوانین مهاجرت کانادا وجود ندارد! به بیان دیگر فردی که برچسب ویزای توریستی کانادا به پاسپورتش الصاق شده باشد، شاید بتواند با داشتن شرایطی خاص ویزای تحصیلی کانادا و یا اجازه کار در کانادا دریافت کند، اما اینکه ویزای توریستی وی به اجازه کار در کانادا و یا اقامت دائم این کشور تبدیل شود، اساسا افسانه‌ای بیش نیست. این اشتباهی است که بسیاری از متقاضیان محترم ویزای تحصیلی کانادا و یا اقامت دائم کانادا بواسطه تبلیغات غلط برخی آژانس‌های مسافرتی و یا موسسات به اصطلاح حقوقی مرتکب می‌شوند و پرونده مهاجرت خود را در مسیری قرار می‌دهند که جز اتلاف زمان و انرژی و البته صرف هزینه‌های گزاف، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

حتی در برخی موارد مشاهده می‌شود برخی از مشتریان محترم هلدینگ نیلگام بواسطه همین تبلیغات غلط و بعضا سودجویانه سئوالاتی درخصوص فرم تبدیل ویزای توریستی به کار در کانادا طرح می‌کنند که اساسا همچین فرمی وجود خارجی ندارد. بنابراین به صراحت می‌توان گفت تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا و یا تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم به آن معنی که نوع ویزا از شکلی به شکل دیگر تبدیل شود، امکان پذیر نیست.

مطلب مرتبط:‌ نمونه فرم‌های درخواست ویزای کانادا

اما در شرایطی دارنده ویزای توریستی کانادا می‌تواند پس از ورود به کانادا، برای اقامت دائم، اقامت موقت دانشجویی و یا اقامت موقت با ویزای کار اقدام نماید. نکته مهم در این بین این است که دریافت این ویزاها در داخل خاک کانادا با خارج آن تفاوتی ندارد و داشتن ویزای توریستی کانادا نیز تاثیری در موفقیت متقاضی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا و یا ویزای کار نخواهد داشت.

اخذ ویزای کار و ویزای تحصیلی کانادا برای دارندگان ویزای توریستی

اما شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا و یا ویزای کار در کانادا برای کسانی که ویزای توریستی این کشور را دارند چگونه است؟ همانطور که در بالا اشاره شد، داشتن ویزای توریستی کانادا هیچ تاثیری در موفقیت متقاضی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا و یا ویزای اقامت موقت با ویزای کار نخواهد داشت. به بیان دیگر قوانین مهاجرت برای افرادی که در زمان درخواست ویزای تحصیلی کانادا، اقامت دائم کانادا و یا ویزای کار کانادا، با ویزای توریستی در در داخل خاک این کشور به سر می‌برند، امتیاز ویژه‌ای در نظر نخواهدگرفت. ویزای تحصیلی کانادا برای دارندگان ویزای توریستی

نکته جالب دیگر این است که حتی اگر فرد دارنده ویزای توریستی کانادا پیش از ورود به این کشور، در کشور مبدا برای ویزای کار درخواست داده باشد و پاسخ این تقاضا در زمان حضور وی در کانادا صادر شود، فرد می‌بایست از کانادا خارج شود و بار دیگر با ویزای کار وارد این کشور شود. همه این موارد موید این نکته است که صرف ویزای توریستی کانادا (حتی ویزای مولتی کانادا) و اقامت موقت در خاک کانادا مزیت و امتیازی برای دریافت ویزای تحصیلی، ویزای کار و یا اقامت دائم کانادا نخواهد بود.

همانگونه که می‌دانید ویزای توریستی کانادا یا Visitor Visa که زیر گروه Temporary Resident Visa یا TRV تقسیم بندی می‌شوند، به ویزایی گفته می‌شود که دارنده آن می‌تواند بسته به نوع ویزای توریستی خود (سینگل کانادا، مولتی کانادا، سوپر ویزای کانادا) وارد خاک این کشور شده و هر بار تا مدت معینی در کانادا بماند. ویژگی‌های Visitor Visa برای افرادی که قصد تبدیل ویزای توریستی به کار در کانادا و یا ویزای تحصیلی را دارند عبارتند از:

  1. ویزای توریستی کانادا برای کار، زندگی یا تحصیل در کانادا نیست. اگر در هنگام ورود به خاک کانادا افسر مرزی مستقر در فرودگاه احساس کند، هدف شما از ورود به کانادا، اقامت طولانی مدت است می‌تواند از ورودتان به این کشور ممانعت کند.
  1. بر اساس قوانین کشور کانادا، دارندگان ویزای توریستی می‌توانند حداکثر تا ۶ ماه در این کشور بمانند اما گاهی افسر مرزی مستقر در فرودگاه بنا بر تشخیص خود این زمان را کوتاه تر می‌کند و فرد می‌بایست در زمان مقرر خاک کانادا را ترک کند.
  1. با ویزای توریستی هر فرد می‌تواند در دوره‌های آموزشی کمتر از ۶ ماه کالج های کانادا شرکت کند.
  1. حضور در کانادا برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور تنها یک حسن دارد و آن اینکه می‌توانید از نزدیک با کالج‌ها و موسسات علمی این کشور مرتبط شوید و ضمن بررسی شرایط، مقدمات دریافت ویزای تحصیلی کانادا را فراهم آورید.
  1. با ویزای توریستی کانادا حتی اجازه کار داوطلبانه نیز نخواهید داشت.
  1. اگر هنگام ورود به هر دلیلی افسر احساس کند شما برای ماندن قصد ورود به کانادا را دارید، می‌تواند مانع ورود شما شود.
  •  

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کار

همانطور که در بالا اشاره شد امکان تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا وجود ندارد؛ در واقع فردی که با ویزای توریستی کانادا وارد این کشور شده است، اجازه کار ندارد، مگر اینکه:
   1. همسر متقاضی با ویزای کار یا ویزای تحصیلی در کانادا باشد
   1. نوع کار و حرفه متقاضی به گونه‌ای باشد که از منظر قانونی نیاز به مجوز کار در کانادا نداشته باشد
   1. متقاضی از طریق یکی از روش‌های موجود موفق به اخذ اقامت دائم کانادا شده باشد و بخواهد تا پیش از طی شدن مراحل اداری و دریافت کارت اقامت دائم، کار کند.
در غیر موارد فوق، فرد دارنده ویزای توریستی کانادا، اجازه کار در این کشور را نخواهد داشت.

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای تحصیلی

باز هم تاکید می‌کنیم که لفظ تبدیل در اینجا بدان معنی نیست که متقاضی با اقدامی قانونی و پر کردن فرمی خاص بتواند ویزای توریستی خود را به ویزای تحصیلی تبدیل کند. بلکه به این معنی خواهد بود که این افراد در ۲ مورد ویژه می‌توانند در زمان اقامت در کانادا با ویزای توریستی، برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنند. تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای تحصیلی این دو مورد عبارتند از:
   1. نخست اینکه فرد متقاضی کمتر از ۱۸ سال باشد و برای تحصیل در مقطع دبستان، راهنمایی یا دبیرستان به کانادا اقدام کرده باشد
   1. دوم اینکه متقاضی موفق به اخذ پذیرش مشروط از یک مرکز آموزش عالی در کانادا بشود؛ در این مورد فرد می‌بایست یک درس پیش نیاز را در خاک کانادا بگذارند
در سایر موارد حتی اگر فرد دارنده ویزای توریستی کانادا موفق به اخذ پذیرش در یکی از موسسات آموزش عالی کانادا شود، حتما می‌بایست درخواست خود برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا را به یک دفتر ویزای خارج از کانادا ارسال کند. مطلب مرتبط: دریافت ویزای توریستی کانادا با دعوت‌نامه  

تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم کانادا

همانطور که اشاره شد صرف داشتن ویزای توریستی کانادا و استقرار در خاک کانادا برای دریافت ویزای کار و یا اخذ اقامت دائم کانادا مزیت محسوب نمی‌شود. اما مواردی وجود دارند که دارنده ویزای توریستی کانادا در زمان اقامت (حداکثر ۶ ماه) خود در این کشور بتواند اقامت دائم کانادا را دریافت کند. تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم کانادا

برنامه‌های مهاجرتی

در شرایطی که متقاضی در یکی از برنامه‌های مهاجرتی دولت کانادا که هر سال آپدیت می‌شوند (برنامه نیروی متخصص فدرال) واجد شرایط شناخته شده و با درخواست وی موافقت شود. البته در این شرایط هم تفاوتی نمی‌کند در کانادا باشید یا خارج از این کشور.

ازدواج با فرد مقیم کانادا

در شرایطی که متقاضی دریافت اقامت دائم کانادا با ویزای توریستی با فردی کانادایی یا مقیم دائم این کشور ازدواج کند، در این صورت آن فرد می‌تواند اسپانسر وی در داخل کانادا تلقی شود. البته موضوع به این سادگی هم نیست و شرایطی دارد. شرط اول این است که متقاضی و همسر وی هر دو بیش از ۱۸ سال داشته باشند و همسر فرد متقاضی بتواند به مدت ۳ سال از نظر مالی همسر خود را ساپورت کند. شرط دوم این است که حتما می‌بایست از ثبت ازدواج و زندگی مشترک دو سال گذشته باشد تا بتوان برای دریافت اقامت دائم کانادا با ویزای توریستی اقدام کرد.

موافقت با درخواست اقامت دائم در طول دوران ویزای توریستی

اگر فردی پیش از سفر به کانادا با ویزای توریستی خود برای مهاجرت و دریافت اقامت دائم کانادا نیز اقدام کرده باشد و در میانه راه با درخواست مهاجرت وی موافقت شود، در این حالت این فرد به صورت مجازی یا به عبارتی Virtual Landing وارد کانادا شده و پس از ورود به خاک کانادا، ویزای توریستی خود را به ویزای اقامت دائم تبدیل می‌کند.

تبدیل ویزای توریستی به پناهندگی کانادا

تبدیل ویزای توریستی به پناهندگی کانادا

اگرچه هلدینگ نیلگام هم به دلایل فنی و هم به دلایل اخلاقی به هیچ وجه این مسیر را برای اخذ اقامت دائم کانادا توصیه نمی‌کند اما در هر حال پناهندگی گزینه‌ای است که متاسفانه برخی هموطنان ما درصدد تبدیل ویزای توریستی به پناهندگی کانادا هستند. گزینه اعلام پناهندگی نه تنها در شان ایران و ایرانی نیست بلکه متقاعد کردن داراه مهاجرت کانادا برای اعطا پناهندگی نیز، به چند دلیل بسیار دشوار است:

  1. نخست اینکه یکی از مواردی که متقاضی پناهندگی کانادا باید بتواند آن را ثابت کند، ناامنی و شرایط بحرانی کشور مبدا است، حال آنکه ایران فارغ از شرایط اقتصادی، به گواه بسیاری گزارش‌ها یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا محسوب می شود.
  1. مورد بعدی به این تناقض باز می‌گردد که افراد در زمان درخواست ویزای توریستی کانادا با ارائه مدارکی اعلام کرده‌اند که قصد ماندن در کانادا را ندارند و از وضعیت مناسبی در ایران برخوردار هستند؛ چون در غیر این صورت درخواست ویزای توریستی آنها موافقت نمی‌شد، بنابراین ادعاهی بعدی در خصوص شرایط نامناسب کشور مبدا متناقض بوده و عملا شانسی برای پذیرش پناهندگی وجود نخواهد داشت.
  1. مواردی همچون تغییر دین و جنسیت نیز به واقع ادعاهایی نخ نما و دور از شان ایرانی است که بلافاصله از سوی اداره مهاجرت کانادا رد شده و شانس دریافت اقامت دائم این کشور را شاید برای همیشه غیر ممکن سازد.
  •  

جمع بندی روش‌های تبدیل ویزای توریستی

بنابراین می‌توان گفت اگر با ویزای توریستی کانادا در این کشور حضور دارید و فاقد شرایطی هستید که در بالا به آنها اشاره شد، عملا نمی‌توانید برای تبدیل ویزای توریستی به کار در کانادا و یا تحصیل در کانادا کاری انجام دهید و اقامت موقت شما در این کشور به عنوان ویزیتور کمکی به شما نخواهد کرد.

اگر در کانادا هستید و می‌خواهید برای ویزای تحصیلی کانادا، ویزای کار کانادا و یا اقامت دائم کانادا اقدام کنید، بر اساس قوانین کانادا می‌بایست درخواست خود را از طریق یکی از سفارت‌های کانادا در خارج از این کشور ثبت کرده و منتظر جواب بمانید. نکته مهم دیگر اینکه به هیچ وجه به تصور اقدام برای تبدیل ویزای توریستی به کار در کانادا ، بیش از مدت اعتبار ویزای توریستی خود در کانادا نمانید چون این موضوع می‌تواند بطور کل پرونده اقامت و مهاجرت شما را به نقطه غیر قابل بازگشت سوق دهد.

پیشنها ما مثل همیشه این است که با اخذ مشاوره حرفه‌ای و از طرق قانونی و مطمئن اقدام به اخذ انواع ویزای کانادا نمایید. تبدیل ویزای توریستی به کار در کانادا