ویزا

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کاری

همواره یکی از سئوالاتی که ذهن بسیاری از متقاضیان دارنده ویزای کانادا را به خود مشغول کرده است امکان تبدیل ویزای توریستی کانادا به کاری است. رویایی که می‌تواند مسیر مهاجرت و اقامت در کانادا را برای بسیاری از افراد تغییر داده و غیرممکن را به امری ممکن و شدنی تبدیل سازد. اما آیا واقعا می‌توان ویزای توریستی کانادا را به ویزای کار و یا اقامت دائم کانادا تبدیل کرد؟ و یا اینکه چنین چیزی محال بوده و مجوز توریستی و ارزشمند کشور کانادا قابلیت تبدیل به سایر مجوزهای این کشور را ندارد؟

واقعیت امر این است که امکانی به عنوان تبدیل ویزا اساساً در قوانین مهاجرت کانادا وجود ندارد! به بیان دیگر، فردی که برچسب ویزای توریستی کانادا به پاسپورتش الصاق شده باشد، این امکان را دارد تا با داشتن شرایطی خاص، ویزای تحصیلی کانادا و یا اجازه کار در کانادا را دریافت کند، اما اینکه ویزای توریستی وی به اجازه کار در کانادا و یا اقامت دائم این کشور تبدیل شود، موضوعی تعریف نشده و غیرقانونی است.

این اشتباهی است که بسیاری از متقاضیان محترم ویزای تحصیلی کانادا و یا اقامت دائم کانادا به واسطه ایده‌پردازی، تبلیغات غلط برخی آژانس‌های مسافرتی و یا موسسات به اصطلاح حقوقی مرتکب می‌شوند و پرونده مهاجرت خود را در مسیری قرار می‌دهند که جز اتلاف زمان و انرژی و البته صرف هزینه‌های گزاف، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

تبدیل ویزای توریستی کانادا به کاری و یا تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم به آن معنی که نوع ویزا از شکلی به شکل دیگر تبدیل شود، امکان پذیر نیست. بلکه تنها در برخی موارد استثنا امکان تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی این کشور وجود دارد که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

لازم به ذکر است که دریافت هر یک از انواع ویزاها در داخل خاک کانادا با خارج آن تفاوتی نداشته و در اغلب اوقات، داشتن ویزای توریستی کانادا تاثیری در موفقیت متقاضی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا و یا ویزای کاری این کشور نخواهد داشت. این در حالی است که بنابر تابعیت و ملیت متقاضی دارنده ویزای توریستی کانادا، اکثراً امکان درخواست ویزا و مجوز جدید از داخل کانادا وجود نداشته و باید از کشور مبدا برای ویزای جدید اقدام شود.

اخذ ویزای کار و تحصیلی کانادا برای دارندگان ویزای توریستی

پیش از بررسی شرایط تبدیل مجوز توریستی کانادا بد نیست به این موضوع بپردازیم که شرایط دریافت ویزای تحصیلی و یا ویزای کار در کانادا برای کسانی که ویزای توریستی این کشور را دارند چگونه است؟

به طور کلی باید بر این موضوع واقف باشید که داشتن ویزای توریستی کانادا هیچ تاثیری در موفقیت متقاضی در امر اخذ ویزای تحصیلی کانادا و یا ویزای اقامت موقت یا ویزای کار نخواهد داشت.

به بیانی دیگر، قوانین مهاجرت و شهروندی این کشور برای افرادی که در زمان درخواست ویزای تحصیلی، اقامت دائم کانادا و یا ویزای کار کانادا با ویزای توریستی در در داخل خاک این کشور حضور دارند، امتیاز ویژه‌ای در نظر نمی‌گیرد.

نکته جالب توجه این است که  اگر فرد دارنده ویزای توریستی کانادا پیش از ورود به این کشور، در کشور مبدا برای ویزای کار درخواست داده باشد و پاسخ این تقاضا در زمان حضور وی در کانادا صادر شده باشد، فرد ملزم است از کانادا خارج شده و بار دیگر با ویزای کار وارد این کشور شود.

از این رو، می‌توان اینطور گفت که داشتن امتیازی مثل ویزای توریستی کانادا (ویزای مولتی کانادا) و اقامت موقت در خاک این کشور، مزیتی برای دریافت ویزای تحصیلی، ویزای کار و یا اقامت دائم کانادا محسوب نمی‌شود. بلکه مزیت اصلی این است که شما می‌توانید با در نظر گرفتن حداکثر 6 ماه زمان اقامت در هر بار ورود به خاک این کشور، برای بررسی و ارزیابی شرایط تحصیلی، زندگی و یا کاری (حضور در مصاحبه حضوری) و موارد این چنینی اقدام کرده و مراحل اولیه و مهم انواع مهاجرت کاری و یا تحصیلی کانادا را از داخل کشور انجام دهید. موردی که موجب آگاهی بالا و سرعت‌بخشی به روند کاری شما خواهد شد.

ویزای توریستی کانادا یا Visitor Visa زیر گروه Temporary Resident  Visa است، به ویزایی گفته می‌شود که دارنده آن می‌تواند بسته به نوع ویزای توریستی خود (سینگل کانادا، مولتی کانادا، سوپر ویزای کانادا) وارد خاک این کشور شده و هر بار تا مدت معینی در کانادا اقامت داشته باشد.

عموماً ویزای توریستی کانادا برای اموری نظیر کار، زندگی یا تحصیل بلندمدت در کانادا طراحی نشده است. چنانچه در هنگام ورود به خاک کانادا افسر مرزی مستقر در فرودگاه احساس کند هدف شما از ورود به کانادا اقامت طولانی مدت است، می‌تواند بدون معطلی از ورودتان به این کشور ممانعت کند.

براساس قوانین کشور کانادا، دارندگان ویزای توریستی می‌توانند حداکثر تا ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشند، اما گاهی افسر مرزی مستقر در فرودگاه بنا بر تشخیص خود این زمان را کوتاه تر می‌کند و فرد می‌بایست در زمان مقرر خاک کانادا را ترک نماید.

با ویزای توریستی، هر فرد می‌تواند در دوره‌های آموزشی کمتر از ۶ ماه کالج‌ها و موسسات آموزشی کانادا شرکت کند.

حضور در کانادا (با استفاده از مجوز توریستی) برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور تنها یک حسن دارد و آن اینکه می‌توانید از نزدیک با کالج‌ها و موسسات علمی این کشور ارتباط برقرار کنید و ضمن بررسی شرایط، مقدمات دریافت ویزای تحصیلی کانادا را فراهم نمایید. با ویزای توریستی کانادا حتی اجازه کار داوطلبانه نیز به فرد داده نمی‌شود.

بر همین اساس، تنها باید به فکر بررسی و ارزیابی دقیق شرایط در داخل خاک کانادا بوده، در زمان حضور خود مقدمات اولیه روند و پروسه اخذ جاب آفر و یا پذیرش تحصیلی را فراهم کنید و با بازگشت به کشور مبدا، برای اخذ مجوز و ویزای جدید اقدام نمایید.

تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی در کانادا

وقتی حرف از تبدیل جواز توریستی به تحصیلی و یا تبدیل ویزای توریستی کانادا به کاری می‌شود باید به این موضوع توجه کنید که به معنی اقدامی قانونی و پر کردن فرمی خاص برای تبدیل نوع مجوز و ویزا از توریستی تحصیلی نبوده و تنها به معنی اپلای ویزایی جدید در زمان برخورداری از مجوز توریستی است.

به طور کلی، تنها در صورت وجود یکی از موارد زیر، متقاضی امکان درخواست تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا را داشته و در موقعیت‌های دیگر، ملزم به درخواست ویزای جدید از کشور مبدا خواهد بود:

 • متقاضی کمتر از ۱۸ سال بوده و برای تحصیل در یکی از مقاطع دبستان، راهنمایی یا دبیرستان کانادا اقدام کرده باشد
 • متقاضی موفق به اخذ پذیرش مشروط از یک مرکز آموزش عالی در کانادا شود و یک درس پیش نیاز را در خاک کانادا بگذارند

در سایر موارد، متقاضی باید به طور جداگانه درخواست خود برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا را به یک دفتر ویزای خارج از کانادا ارسال کند و شرایط خاصی برای تبدیل مجوز توریستی به تحصیلی به وی ارائه نمی‌شود.

شما این امکان را دارید تا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کنید.

مزایای تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا

طبق اطلاعات ارائه شده در وب سایت Canada.admissionhub، دلایل اصلی تمایل خیلی از افراد به تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی این کشور شامل موارد زیر می‌شود:

 • صرفه جویی در زمان و سرعت بالاتر ارزیابی پرونده
 • نیاز به ارائه مدارک پشتیبان کمتر از جمله نامه تمکن مالی بانکی
 • امکان همراهی همسر و فرزندان در کانادا (در صورت تائید تبدیل ویزا به تحصیلی)
 • امکان تحصیل بلندمدت در این کشور(بدون نیاز به ترک خاک و خروج از کانادا)

تبدیل ویزای همراه به کاری در کانادا

اصولاً ویزای همراه دانشجویی به منزله یک ویزای توریستی برای همراهی همسر و فرزندان دانشجوی بین‌المللی در کانادا است که در اغلب موارد، موجب صدور مجوز کار آزاد open work permit برای همسر همراه و اجازه تحصیل فرزندان در مدارس و موسسات آموزشی کانادا می‌شود.

یعنی زمانی که یک دانشجوی بین‌المللی در حال تحصیل در دانشگاه‌های کانادا است و امکان انجام کار دانشجویی برای حداکثر 20 ساعت در هفته را دارد، همسر وی می‌تواند معادل با اعتبار ویزای دانشجو از مجوز کار آزاد کشور کانادا بدون محدودیت برای انتخاب کارفرما و عنوان شغلی استفاده کرده و به کار تمام وقت در بازار کار این کشور مشغول شود.

از این رو، اساساً تبدیل ویزای همراه به کاری در کانادا معنای خاصی نداشته و شامل روند بالا، یعنی صدور ویزای توریستی برای همسر دانشجو و اقدام برای مجوز کار آزاد در داخل خاک کانادا می‌شود.

تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم کانادا

از لحاظ قانونی، موردی ذکر و تعیین نشده که بتوان به سادگی برای تبدیل مجوز توریستی به اقامت دائم PR کانادا اقدام کرد. اما در برخی از موارد خاص از جمله درخواست موفق پناهندگی و یا ازدواج با فرد مقیم دائم و شهروند کانادایی، این امکان وجود دارد که با داشتن مجوز توریستی این کشور، به طور همزمان برای کارت اقامت و حضور بلند مدت در کانادا اقدام نمایید.

ولی باید به این نکته توجه کنید که چنین پروسه‌ای بسیار زمان‌بر بوده و نیاز به مدارک موجه و دقت فراوان از سوی متقاضی درخواست اقامت دائم کانادا دارد.

در حالت قانونی، فردی با داشتن مجوز کار در کشور کانادا امکان اقدام برای طرح مهاجرتی CEC را داشته و بعد از حداقل کار 12 ماهه در یک موقعیت شغلی حرفه‌ای می‌تواند برای اقامت دائم PR اپلای کند. ولی تبدیل مجوز توریستی به اقامت موضوع ساده و متداولی نبوده و تنها در موارد استثناء قابل انجام است.

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کار

همانطور که در بالا اشاره شد امکان تبدیل ویزای توریستی کانادا به کاری وجود ندارد؛ در واقع فردی که با ویزای توریستی کانادا وارد این کشور شده است، اجازه کار ندارد، مگر اینکه:

 • همسر متقاضی دارای ویزای کار یا ویزای تحصیلی در کانادا باشد
 • نوع کار و حرفه متقاضی به گونه‌ای باشد که از منظر قانونی نیاز به مجوز کار در کانادا نداشته باشد
 • متقاضی از طریق یکی از روش‌های موجود موفق به اخذ اقامت دائم کانادا شده باشد و بخواهد تا پیش از طی شدن مراحل اداری و دریافت کارت اقامت دائم، کار کند.

به غیر از موارد فوق، فرد دارنده ویزای توریستی کانادا اجازه کار در این کشور را نخواهد داشت.

در واقع شما این امکان را دارید تا در بازه زمانی حضور موقتی در کانادا برای مصاحبه حضوری با کارفرماهای کانادایی و اخذ جاب آفر اقدام کرده و با بازگشت به کشور مبدا، برای مجوز و ویزای کار این کشور اپلای کنید.

این بدین خاطر است که اخذ ویزای کار کانادا تنها نیازمند دریافت جاب آفر نبوده و کارفرمای کانادایی نیز ملزم به دریافت مجوز LMIA و اثبات نیاز به جذب نیروی کار خارجی در حوزه و موقعیت شغلی مورد نظر دارد.

البته این بدین معنا نیست که شما اجازه اپلای ویزای کار این کشور را از داخل کانادا ندارید، ولی بهتر است تنها برای مصاحبه حضوری و ارزیابی شرایط کار، در این کشور حضور داشته و مراحل درخواست آنلاین ورک پرمیت را از کشور مبدا انجام دهید.

ازدواج با فرد مقیم کانادا

در صورتی که دارنده ویزای توریستی متقاضی دریافت اقامت دائم کانادا باشد می‌تواند با فردی کانادایی یا مقیم دائم این کشور ازدواج کند و از شرایط اسپانسرشیپ مالی برخوردار گردد.

شرایط اصلی استفاده از این موقعیت به شرح زیر است:

 • متقاضی و همسر وی هر دو بیش از ۱۸ سال سن داشته باشند
 • همسر متقاضی بتواند به مدت ۳ سال از نظر مالی فرد مورد نظر را ساپورت کند
 • از زمان ثبت ازدواج و زندگی مشترک حداقل دو سال گذشته باشد تا بتوان برای دریافت اقامت دائم کانادا با ویزای توریستی اقدام نمود.

درخواست اقامت دائم در بازه ویزای توریستی

اگر فردی پیش از سفر به کانادا، با داشتن ویزای توریستی برای مهاجرت و دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کرده باشد و در میانه راه با درخواست مهاجرت وی موافقت شود، در این حالت این فرد می‌تواند به صورت مجازی یا به عبارتی Virtual Landing وارد کانادا شده و پس از ورود به خاک کانادا، ویزای توریستی خود را به ویزای اقامت دائم تبدیل می‌کند.

اگر دارای مجوز توریستی کشور کانادا هستید و می‌خواهید از ویزای مورد نظر خود نهایت استفاده را ببرید، بهتر است پیش از اتمام اعتبار 5 ساله ویزا، از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام استفاده کرده و هر چه سریعتر در جهت تبدیل ویزای توریستی کانادا به کاری قدم بردارید.

تبدیل ویزای توریستی به پناهندگی کانادا

با اینکه موسسه مهاجرتی نیلگام به هیچ وجه این مسیر را برای اخذ اقامت دائم کانادا توصیه نمی‌کند، اما در هر حال پناهندگی جزو گزینه‌هایی است که متاسفانه برخی از هموطنان درصدد استفاده از آن و تبدیل مجوز توریستی به پناهندگی کانادا هستند.

به طور کلی، متقاعد کردن اداره مهاجرت کانادا برای اعطا پناهندگی به چند دلیل دشوار است:

 • یکی از دلایل و فاکتورهای تاثیرگذار در موفقیت پرونده پناهندگی، ناامنی و شرایط بحرانی کشور مبدا است، اما این مورد چندان با شرایط ایران سنخیت نداشته و متقاضی را به هدف خود نمی‌رساند.
 • معمولاً متقاضیان در زمان درخواست ویزای توریستی کانادا با ارائه مدارکی اعلام می‌‎کنند که قصد ماندن در کانادا را نداشته و از وضعیت مناسبی در ایران برخوردار هستند؛ برهمین اساس،  ادعاهای بعدی در خصوص شرایط نامناسب کشور مبدا متناقض بوده و عملاً شانسی برای تائید پناهندگی کانادا باقی نمی‌گذارد.

مواردی همچون تغییر دین و جنسیت نیز جزو شرایط استثنایی و بسیار حساس بوده و در اغلب موارد مورد قبول ادعای پناهندگی و توجیه حاد بودن شرایط زندگی و اقامت در کشور مبدا نخواهد بود. از این رو، توصیه می‌کنیم که در صورت نداشتن شرایط اضطرار به سمت انتخاب روش مهاجرتی پناهندگی کانادا نروید و از سایر گزینه‎‌‌های قانونی مهاجرت استفاده نمایید.

​​​​در یک جمع‌بندی کلی، اگر با ویزای توریستی در کانادا حضور داشته و می‌خواهید برای تبدیل این مجوز به ویزای تحصیلی، ویزای کار و یا اقامت دائم کانادا اقدام کنید، ملزم هستید تا از طریق یکی از سفارت‌های کانادا در خارج از این کشور به طور مجزا برای اپلای ویزای جدید اقدام کرده و منتظر جواب باشید.

همچنین، تحت هیچ حالتی سعی نکنید که فراتر از بازه زمانی تعیین شده و قانونی ویزای توریستی در خاک کشور کانادا اقامت داشته و یا از داخل کانادا برای تمدید و تبدیل ویزا اقدام کنید، چون ممکن است که شرایط مهاجرتی شما و یا حضور مجدد شما در خاک کانادا در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و با شرایط سختی در آینده روبرو شوید.

در نهایت چنانچه مایل به کسب آخرین اطلاعات و جزئیات تبدیل ویزای کانادا و اقدام برای هرگونه طرح مهاجرتی به خارج از کشور هستید، می‌توانید از مشاوره، ارزیابی و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در جهت نیل به اهداف خود استفاده کنید.

 

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *