مهاجرت ! بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان در سال 2022 کجاست؟ در این پُست نیلگام سفر با بهترین کشور برای مهاجرت خانوادگی، کاری و تحصیلی ایرانیان آشنا شوید. مهاجرت به چه کشورهایی امکانپذیر است؟ با توجه به افزایش تقاضای ایرانیان برای مهاجرت به کشورهای خارجی در سالهای اخیر، قصد داریم تا در این مطلب نیلگام چندین کشور مناسب مهاجرت ایرانیان را از جنبه های مختلف مورد ارزیابی قرار داده و بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان را به شما معرفی کنیم.

مهاجرت

اگر به عنوان یک ایرانی قصد مهاجرت به صورت فردی و یا خانوادگی به خارج از کشور و اقامت دائمی در کشوری جدید را از طریق مهاجرت دارید، باید حتماً نوع مهاجرت خودتان از جمله کاری، تجاری، تحصیلی و سرمایه گذاری را مشخص کنید و به تناسب نیازها و توانایی های فردی تان، به دنبال راحت ترین و مناسب ترین کشور برای مهاجرت کاری، تحصیلی و یا گرفتن اقامت بروید.

بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان

بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان

اگر بخواهیم بدون فکر و تحقیق به سوال مقصد ایده آل مهاجرتی جواب دهیم، خیلی از ما مهاجرت به آمریکا را به تمامی کشورهای دنیا ترجیح داده و این طور تصور کنیم که بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان ، کشور 72 ملت آمریکا است.

اما اگر وارد جزئیات روش های مهاجرت به آمریکا شوید، خیلی سریع به این نتیجه می رسید که با در نظر گرفتن روابط تیره دو کشور طی چند دهه اخیر، پیچیده بودن پروسه اخذ ویزا و مهاجرت به آمریکا و هزینه های بسیار زیاد مهاجرت و زندگی در این کشور، آمریکا بهترین مقصد برای مهاجرت ایرانیان محسوب نمی شود.اما کماکان جزو گزینه های مناسب مهاجرتی برای دانشجویان نخبه و افراد دارای تمکن مالی کافی به شمار می رود.

صرف نظر از قصد مهاجرتی شما به خارج از کشور، آمار این طور نشان می دهد که مقاصد محبوب مهاجرت ایرانیان شامل کشورهای آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا، کشورهای اروپایی حوزه شینگن از جمله آلمان، فرانسه، جمهوری چک و یونان و کشورهای نزدیک ایران نظیر امارات، ترکیه و قبرس می شود.

برخی از کشورها شرایط مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، کارآفرینی و یا سرمایه گذاری را برای متقاضیان واجد شرایط فراهم کرده و به آنها اجازه حضور بلند مدت و زندگی در کنار خانواده را به فرد مورد نظر می دهند.

اما باید به موارد زیادی قبل از مهاجرت به کشوری خارجی از جمله فاکتور بازار کار، کیفیت سیستم آموزشی، وضعیت نرخ بیکاری، میزان درآمد، شرایط دریافت اقامت دائم، هزینه های زندگی و موارد این چنینی توجه داشته باشید.

بعضی از کشورها نظیر فرانسه و یا آلمان گزینه های اروپایی بسیار خوبی برای مهاجرت ایرانیان محسوب می شوند، اما به دلیل هجوم زیاد پناهندگان غیرقانونی، زمان بر بودن پروسه اخذ ویزا و امکان پیدا نکردن موقعیت شغلی مناسب، بهترین مقصد برای مهاجرت ایرانیان محسوب نمی شوند.

اگر بخواهیم به استرالیا و یا انگلیس نیز برویم به استثنای متقاضیان مهاجرت تحصیلی و یا مهاجرت کاری، شرایط اخذ ویزا و مهاجرت به این کشورها نیز آسان نبوده و نمی توان از آنها با عنوان بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان یاد کرد.

اما از میان تمام کشورهای پیشرفته و مورد نظر برای مهاجرت، می توان از کانادا به عنوان بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان یاد کرد. این بدین خاطر است که کانادا یک کشور پیشرفته، مدرن و اقتصادی و چهار فصل با آب و هوا و محیط زیست فوق العاده است که دارای وسعت بسیار زیادی بوده و از جمعیت کلی کمی در قیاس با اندازه و مساحت اش برخوردار است.

این در حالی است که کانادا دارای دو زبان رسمی فرانسوی و انگلیسی است، از ثبات اقتصادی و امنیت اجتماعی بی نظیری برخوردار است، رفاه اجتماعی و امید به زندگی بسیار ایده آلی دارد و گزینه های بسیار جذابی را برای مهاجرت و اقامت دائم متقاضیان واجد شرایط به این کشور طرح کرده است.

از این رو می توان این طور گفت که کانادا دارای پتانسیل های بالقوه و بالفعل لازم برای مهاجرت دائمی بوده و بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان محسوب می شود.

موضوع انتخاب بهترین مقصد برای مهاجرت ایرانیان ، یک انتخاب کاملاً شخصی است و نمی توان به طور دقیق، تنها یک گزینه صد در صدی برای آن انتخاب کرد. چون برای برخی از افراد، نزدیک بودن مسافت با کشور ایران، شرایط آب و هوا، نزدیکی فرهنگی، کم بودن هزینه های زندگی از اهمیت بیشتری برخوردار است و قصد دارند تا به مهاجرت به عنوان مقصدی برای گذراندن دوران بازنشستگی نگاه کنند.

اما از جانبی دیگر، ممکن است هدف از مهاجرت فردی و یا خانوادگی، فعالیت در بازار کار بین المللی و کسب درآمد و دریافت کارت اقامت دائمی باشد که دراین صورت اطلاع از مشاغل در دسترس و مورد نیاز کشور مورد نظر، میانگین درآمد ماهانه، شرایط تبدیل کارت اقامت موقت به دائمی و موارد این چنینی برای متقاضی مهم و با ارزش خواهد بود.

اگر شما یک متقاضی ادامه تحصیل در خارج از کشور باشید، آمار بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان ، به طور حتم برای شما متفاوت بوده و با فهرست مقاصد ایده آل سرمایه گذاری و خرید ملک کاملاً تفاوت خواهد داشت.

از این رو بهتر است در ادامه، بحث بهترین کشور برای مهاجرت کاری ایرانیان را از دو جنبه کاری و تحصیلی مورد ارزیابی قرار دهیم.

مهاجرت ایرانیان به خارج

بهترین کشور برای مهاجرت کاری ایرانیان

زمانی که صحبت از مهاجرت کاری به کشوری خارجی می شود، باید حتماً به فکر تهیه مدارک ارزشمند و مهمی از جمله جاب آفر، ورک پرمیت و ویزای کار آن کشور بیافتیم. اینکه کشور انتخابی ما دارای چه شرایط و قوانینی برای مهاجرت کاری است و آیا با شرایط کلی ما هماهنگی دارد یا خیر.

در حال حاضر می توان از بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان گزینه مناسب مهاجرت کاری یاد کرد، اما بد نیست تا برای درک بهتر روند مهاجرت کاری به خارج از کشور و نتیجه گیری نهایی در مورد بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان ، چندین مثال در مورد مقاصد خارجی و شرایط کلی مهاجرت به این کشورها بزنیم.

اگر قصد مهاجرت کاری به کشورهای اروپایی حوزه شنگن نظیر آلمان، جمهوری چک و یا لهستان را داشته باشید، شرایط و قوانین مهاجرتی تقریباً یکسان بوده و شامل موارد زیر می شود:

 • به عنوان یک شهروند ایرانی، باید از طریق وب سایت های کاریابی و یا موسسات اعزام نیروی کار به اروپا برای اخذ دعوت نامه کاری و یا جاب آفر اقدام کنید؛ انجام این کار نیازمند کسب اطلاعات در مورد بازار کار کشور خارجی و مشاغل مورد نیاز آنها بوده و اینکه آیا مهارت های شما با نیازهای کاری آن کشور هم خوانی دارد یا خیر
 • باید مدارکی نظیر کپی ترجمه شده پاسپورت، گواهی پزشکی و عدم سوءپیشینه، سوابق بیمه، رزومه و سوابق کاری و ترجمه مدرک تحصیلی خود را به همراه سایر مدارک هویتی و مالی به کارفرما و یا شرکت خارجی ارسال کنید
 • فراموش نکنید که در روند مهاجرت کاری به اروپا، وجود مدرک جاب آفر و دعوتنامه کاری الزامی بوده و بدون آن امکان دریافت ویزای بلند مدت کار در اروپا وجود ندارد
 • اگر دارای تخصص و مهارت حرفه ای و آکادمیک هستید، باید از این موضوع مطمئن شوید که در کشور مورد نظر شما، نیروی کافی برای موقعیت های شغلی در دسترس نبوده و احتیاج به جذب نیروی کار خارجی غیراروپایی حس می شود
 • البته افراد دارای مهارت های فنی و عمومی نظیر خیاطی صنعتی، کارهای ساختمانی، نظافت و بسته بندی نیز امکان مهاجرت کاری و حضور در کشورهای اروپایی را با حقوق نسبتاً کمتری به نسبت میانگین حقوق ماهانه نیروی کار در این کشورها دارند
 • در صورت تائید شرایط و صدور جاب آفر از کارفرما به نیروی کار خارجی، فرد باید به سفارت مراجعه کرده و برای ویزای کار بلند مدت اروپا اقدام کند
 • معمولاً اعتبار این نوع از ویزاها برابر با یکسال بوده و در صورت تمدید قرارداد کاری فرد در اروپا، امکان تمدید مجوز کار و تمدید کارت اقامت فرد برای یکسال دیگر وجود دارد
 • باید به این موضوع توجه داشته باشید که داشتن مهارت زبان انگلیسی و یا زبان بومی کشور مقصد، نقش مهمی در پیشرفت شما در زمینه کار و هماهنگی با سبک زندگی اروپایی خواهد داشت، این موضوع در کشورهایی نظیر آلمان و فرانسه با زبانی به غیر از انگلیسی بیشتر نمود می کند
 • مزیت مهاجرت کاری و اقامت در کشورهای اروپایی حوزه شنگن، داشتن اجازه حضور بدون ویزا به سایر کشورهای این حوزه از جمله اسپانیا، پرتغال، ایتالیا و سوئد است، از این رو ممکن است وجود مزیت آزادی در سفر و پویا بودن بازار کار کشورهای اروپایی، موجب شود تا کشوری نظیر آلمان یا جمهوری چک، بهترین کشور برای مهاجرت شما محسوب شود

یکی دیگر از گزینه های مناسب مهاجرت کاری، کشور محبوب قاره اقیانوسیه یعنی کشور استرالیا است. در حال حاضر، ویزای کار این کشور با نام ویزای 189 استرالیا شناخته می شود و به متقاضیان این اجازه را می دهد تا تحت شرایط زیر برای مهاجرت کاری به استرالیا اقدام کنند:

 • از سیستم امتیازبندی کاری، حداقل 65 امتیاز دریافت کنید
 • در هنگام دریافت دعوت نامه کاری، زیر 45 سال سن داشته باشید
 • شغل و مهارت شما مرتبط با رشته تحصیلی باشد
 • شغل شما در فهرست مشاغل مورد نیاز استرالیا قرار گرفته باشد
 • دارای سوابق کاری قابل ارزیابی و مثبت باشید
 • از مهارت زبان انگلیسی معادل آیلتس 7  برخوردار باشید
 • دارای سلامت جسمانی و عدم سوءپیشینه بوده و سوابق ریجکتی ویزا نداشته باشید

به طور کلی پروسه درخواست ویزای 189 استرالیا و مهاجرت کاری به این کشور بین 12 تا 18 ماه زمان می برد و نیازمند شغل و حرفه مناسب بازار کار فعلی استرالیا یعنی مشاغل میان مدت و بلند مدت MLTSSL، مشاغل کوتاه مدت STSOL و مشاغل مورد حمایت ایالت منطقه ای است.

 از این رو می توان این طور گفت که پروسه اخذ دعوتنامه، ویزای کاری و مهاجرت به استرالیا نسبتاً سخت، هزینه بردار و زمان بر بوده و بهترین مقصد برای مهاجرت ایرانیان محسوب نمی شود. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که در صورت استفاده از مشاوره تخصصی و بهره مندی از شرایط اولیه، مهاجرت به استرالیا می تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد.

در نهایت نوبت به بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان یعنی کانادا می رسد. در حال حاضر، روش های مهاجرتی متعددی از جمله اسکیل ورکر فدرال و نامزدی استانی برای متقاضیان مهاجرت به این کشور وجود دارد.

برنامه های مهاجرت کاری به کانادا همانند استرالیا از یک سیستم جامع امتیازدهی پیروی می کند و متقاضی به کسب حداقل 67 امتیاز برای درخواست ویزا و مجوز کار در این کشور احتیاج خواهد داشت.

اگر خواستار مهاجرت کاری به کشور کانادا باشید، باید اول به این موضوع توجه کنید که مهارت و تخصص کاری شما در دسته مشاغل مورد نیاز و نظام مند کانادا یعنی ناک صفر (مشاغل مدیریتی)، ناک A (مشاغل تخصصی) و یا ناک B (مشاغل فنی و تجاری) قرار بگیرد.

از لحاظ پیچیدگی، زمان بر و هزینه بردار بودن روند درخواست جاب آفر و ویزا، کانادا از استرالیا آسان تر نیست، اما وجود مزیت های متنوع نظیر امکان تحصیل رایگان، بهره مندی از بیمه درمانی دولتی و امکان دریافت کارت اقامت PR و درخواست حق شهروندی، هر فردی را برای مهاجرت به کانادا وسوسه می کند.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که برای کار و اقامت بلند مدت در کانادا، نه تنها نیاز به جاب آفر کارفرما و کسب امتیازات لازم دارید، بلکه باید از یک مجوز LMI کارفرمای کانادایی نیز برخوردار باشید، این بدین معنی است که کارفرما باید از نبود نیروی کار لازم از میان شهروندان کانادایی و یا افراد دارای اقامت دائم کانادا مطمئن شود و یک مجوز LMI از اداره کار کانادا برای شما دریافت کند.

سپس آن را به همراه جاب آفر برای شما ارسال نماید تا بتوانید سایر مراحل درخواست ویزای کانادا و شرکت در قرعه کشی را به خوبی انجام دهید.

لازم به ذکر است که فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در سیستم امتیازدهی اکسپرس اینتری و اسکیل ورکر فدرال کانادا شامل تحصیلات، سطح زبان، سابقه کار، سن متقاضی، پیشنهاد کاری، تمکن مالی و میزان تطبیق پذیری فرد در این کشور می شود.

اگر فکر می کنید که روش مهاجرت کاری مناسب نیازهای شما نیست و بسیار سخت و زمان بر است، می توانید به گزینه در دسترس و البته راحت تری چون خرید ملک و سرمایه گذاری فکر کنید.

مهاجرت به کانادا برای ایرانیان

بهترین کشور برای سرمایه گذاری و اقامت ایرانیان

در مبحث بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان، خرید ملک در فرانسه یکی از بهترین گزینه های حال حاضر مهاجرتی حوزه شنگن محسوب می شود.

 شما می توانید بدون نیاز به حضور در فرانسه، بدون نیاز به سابقه سفر و اخذ ویزای توریستی شنگن و با خرید ملکی با حداقل ارزش 70 هزار یورو، از کارت اقامت ارزشمند اروپا برای خود و خانواده برخوردار شده و حتی با اجاره ملک خریداری شده، کسب درآمد ارزی داشته باشید.

بنابر آخرین آمار و اطلاعات ارائه شده توسط دولت فرانسه، حداقل متراژ ملک خریداری شده برای سرپرست خانواده، همسر و یک فرزند بین 32 تا 34 مترمربع خواهد بود. این در حالی است که حداقل ملک خریداری شده برای یک خانواده 4 نفری نباید کمتر از 41 متر مربع در شهرهای اصلی و یا حومه فرانسه باشد.

همچنین فرد متقاضی خرید ملک در فرانسه باید از حداقل درآمد 1300 یورو در ماه از منابع مالی کشور مبدا مثل سهام، حقوق بازنشستگی، اجاره ملک و مغازه و موارد این چنینی برخوردار باشد.

اگر دارای بودجه کافی برای خرید ملک در کشور فرانسه هستید، فرانسه بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان محسوب می شود. این روش مهاجرتی مزایای زیر را برای شما به همراه دارد:

 • امکان تحصیل رایگان فرزندان
 • بهره مندی از بیمه درمانی رایگان
 • امکان دریافت وام بانکی
 • کسب درآمد ارزی از اجاره ملک
 • امکان ثبت شرکت تجاری و فعالیت بازرگانی
 • سفر آزادانه و بدون ویزا به 25 کشور حوزه شنگن
 • امکان درخواست حق شهروندی و پاسپورت فرانسه
 • افتتاح حساب بانکی و دریافت ویزا کارت و مسترکارت به نام

در نقطه مقابل فرانسه، ترکیه نیز شرایط مناسبی را برای خرید ملک و مهاجرت به این کشور فراهم کرده است. بنابر قوانین جدید دولت ترکیه، شما می توانید با حداقل خرید یک یا چند ملک با مجموع ارزش 250 هزار دلار آمریکا، از کارت اقامت دائم و پاسپورت ترکیه برای خود و اعضای خانواده برخوردار شوید.

البته اگر ملکی با ارزش پایین تر مثلاً یک ملک 70 هزار دلاری در ترکیه بخرید هم امکان دریافت کارت اقامت دائمی برای شما و اعضای خانواده وجود داشته و می توانید به طور دائم در کشور ترکیه زندگی کنید. اما صرف نظر از مزایایی نظیر نبود نیاز به دریافت ویزا، هزینه های بسیار مناسب تحصیل و زندگی و نزدیکی به ایران، شرایط زندگی و مهاجرت به ترکیه چندان قابل قیاس با کشوری مثل فرانسه نبوده و نمی توان از آن به عنوان بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان یاد کرد.

اگر فکر می کنید هیچ یک از شرایط مهاجرت سرمایه گذاری و یا کاری مناسب حال شما نیست،می توانید به سراغ روش مهاجرت تحصیلی بروید که در ادامه به توضیح جزئیات آن برای مهاجرت ایرانیان می پردازیم.

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان

در نهایت، کشورهای کانادا، فرانسه، آلمان و ترکیه از محبوبیت زیادی برای مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل در خارج از کشور برخوردار هستند.

اگر به فکر تحصیل کم هزینه و رایگان بدون دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی هستید، می توانید برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی دانشگاه های دولتی آلمان، فرانسه و یا ترکیه اقدام کنید.

دو گزینه اول، برای شما کارت اقامت حوزه شنگن و اجازه کار دانشجویی در حین تحصیل را در پی داشته و شما را قادر می سازند تا بعد از فارغ التحصیلی، برای ویزای جستجوی کار شش ماهه اقدام کرده و با پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب، برای حداکثر دو تا 3 سال در حوزه شنگن حضور داشته و کارت اقامت موقتی خود را به کارت اقامت دائم اروپا تبدیل کنید.

این شرایط برای کشور ترکیه نیز دارای شباهت های فراوانی است، با این تفاوت که حضور دانشجوی ایرانی در این کشور نیازمند ویزای تحصیلی نبوده و روند مهاجرت تحصیلی و فعالیت در بازار کار پیچیدگی های کمتری دارد. فقط باید به این موضوع توجه داشته باشید که تحصیل کم هزینه در کشورهای آلمان، فرانسه و یا ترکیه نیازمند دانش بالای زبان بومی هر کشور یعنی زبان ترکی، آلمانی و یا فرانسوی است.

کانادا نیز یکی دیگر از مقاصد تحصیلی محبوب ایرانیان است، اما با توجه به بالا بودن شهریه ها به نسبت 3 کشور دیگر، نمی توان آن را در فهرست بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان قرار داد.

در یک جمع بندی کلی، بهتر است اول از هر چیز قصد از سفر و مهاجرت خود به کشور خارجی را مشخص کرده و با توجه به شرایط فردی (سن، تمکن مالی، شرایط کاری و یا تحصیلی) برای یکی از انواع روش های مهاجرتی و انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت تصمیم گیری کنید.

از این رو توصیه می کنیم که از مشاوره و خدمات تخصصی گروه شرکت های نیلگام در این زمینه استفاده کرده و با اطمینان بیشتری در این راه قدم بگذارید.