اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

آیا میخواهید تا با یکی از آسان ترین و سریع ترین روش های مهاجرت و اقامت اسپانیا آشنا شوید،اگر این طور است پیشنهاد می کنیم که جزئیات ویزای Non lucrative اسپانیا و یا همان طرح اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی را به همراه موسسه مهاجرتی نیلگام دنبال کنید.

 • نوع اقامت : تمکن مالی
 • نوع ویزا : شینگن تایپ C و D
 • نوع خدمات : اقامت تمکن مالی اسپانیا
 • مزیت اصلی : اقامت بلندمدت با خانواده

معرفی

برای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی به صفحه وقت مشاوره مراجعه نمایید

اگر مایل به اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی برای خود و خانواده هستید، با جزئیات ویزای Non lucrative اسپانیا برای اقامت اسپانیا در نیلگام آشنا شوید.احتمالاً شما هم جزو افرادی هستید که عاشقانه ایران را دوست دارید، ولی به خاطر دلایلی قصد دارید تا الباقی عمر باقی مانده خود را به تنهایی و یا در کنار سایر اعضای خانواده در کشوری پیشرفت و با ثبات مثل اسپانیا سپری کنید.

اقامت و در واقع مهاجرت به اسپانیا تفاوت بسیار زیادی با اخذ یک ویزای کوتاه مدت توریستی، تحصیلی و یا کاری اروپا داشته و به معنی اقامت طولانی مدت و قانونی شما در قاره اروپا و حوزه معتبر شنگن است. موقعیتی بسیار ارزشمند که برای خیلی از متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور سخت بوده و حتی ممکن است غیرقابل دسترس به نظر برسد.

معمولاً وقتی به فکر مهاجرت از یک کشور جهان سوم و در حال توسعه به یک کشور پیشرفته و به اصطلاح جهان اولی هستید، می خواهید تا سبک زندگی خود و اعضای خانواده را عوض کرده و با پذیرش چالش های جدید، از مزایای متعدد زندگی در کشوری مدرن، اقتصادی و پیشرفته برخوردار شوید.

برای مثال، کشور اسپانیا از شرایط آب و هوایی و آفتابی خوبی در اغلب فصول سال برخوردار است که از منطقه مدیترانه سرچشمه گرفته است. این کشور دارای شهرهای آرام، مناظر طبیعی زیبا و سواحلی دوست داشتنی است و کوله باری از فرهنگ و تاریخ و هنر را به دوش می کشد.

زبان متداول این کشور یعنی اسپانیولی جزو زبان های پرکاربرد در بسیاری از نقاط دنیا است و کیفیت بالای غذا و صمیمیت مردم، اغلب متقاضیان مهاجرت را ترغیب به انتخاب این کشور و زندگی در شرایط ایده آل اسپانیا می کند.

اگر شما هم چند وقتی است که به فکر اقامت اروپا 2023 هستید و خواستار کسب اطلاعات و جزئیات کاربردی و جدید برای این تصمیم سرنوشت ساز زندگی خود و اعضای خانواده هستید، همراه ما باشید تا شما را با جوانب مختلف طرح اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی در سال جدید میلادی آشنا کنیم.

اقامت تمکن مالی اسپانیا

ممکن است بعضی از شما با روش اقامت تمکن مالی و اقامت کشور اسپانیا از طریق تمکن مالی آشنایی چندانی نداشته باشید. در حالت کلی، این روش مختص افرادی است که از توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه های زندگی خود و خانواده در کشور اسپانیا برخوردار هستند و می توانند با ارائه اسناد و مدارک این موضوع را به دولت این کشور ثابت کنند.

در واقع برخلاف سایر انواع ویزای اسپانیا مثل ویزای تحصیلی و یا ویزای کاری که به شاخصه هایی نظیر مدارک تحصیلی، مدرک زبان، گواهی و مهارت کاری، سوابق کاری و نامه پذیرش تحصیلی و یا جاب آفر کارفرما نیاز دارد، روش اقامت تمکن مالی اسپانیا بستگی زیادی به توانایی مالی شما داشته و برخلاف بسیاری از ویزاهای اسپانیا که دارای ماهیتی کوتاه مدت هستند، موجب صدور کارت اقامت یکساله برای شما می شود.

به بیانی دیگر، نام رسمی روش محبوب اقامت کشور اسپانیا از طریق تمکن مالی ، ویزای اقامت نان لوکراتیو non-lucrative است که برای شهروندان غیراروپایی (مثل ایرانیان) که قصد زندگی و مهاجرت بلند مدت به کشور اسپانیا را دارند طراحی شده است.

این مجوز اقامت معروف اروپایی که با نام اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی شناخته می شود یک مجوز non-profit است، یعنی فرد دارنده آن مجاز به انجام کار و فعالیت تجاری در بازار کار کشور اسپانیا نیست.

در حال حاضر، خیلی از متقاضیان مهاجرت به قاره اروپا و حوزه شنگن، به دلیل اینکه هیچ الزامی برای انتقال سرمایه و دارایی به کشور اسپانیا وجود ندارد، طرح استثنایی اقامت تمکن مالی اسپانیا را برای مهاجرت و اقامت بلند مدت خود و اعضای خانواده به این کشور اروپایی انتخاب می کنند.

البته نکته قابل توجه در مورد این طرح این است که متقاضی اصلی باید امکان اثبات این موضوع را داشته باشد که از توانایی کافی برای پوشش و ساپورت هزینه های زندگی در اسپانیا برای حداقل یک سال (بدون نیاز به کار) برخوردار است.

عموماً بعد از گذشت سال اول، ویزای اقامت کشور اسپانیا از طریق تمکن مالی برای سالهای بعدی نیز قابل تمدید خواهد بود. در صورتی که فرد موفق به اقامت قانونی 5 ساله در کشور اسپانیا شود، می تواند برای کارت اقامت بلند مدت اروپا درخواست دهد.

خبر خوب اینست که طرح اقامت کشور اسپانیا از طریق تمکن مالی به متقاضی اصلی این اجازه را می دهد تا از همراهی همسر و فرزندان زیر 18 سال وابسته خود در این کشور برخوردار شود. البته این موضوع تا زمانی امکان پذیر است که سرپرست خانواده از توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه های اولیه زندگی در کشور اسپانیا در کنار خانواده بهره مند باشد.

اکنون که با کلیت طرح ویژه اقامت تمکن مالی اسپانیا آشنا شدید، بد نیست تا پیش از پرداختن به سایر جزئیات این طرح از جمله شرایط و مدارک مورد نیاز شرکت در این برنامه، کمی در مورد مزایای اقامت در این کشور مطرح و پیشرفته اروپایی صحبت کنیم.

مزایای اقامت اسپانیا

بنابر جدیدترین آمار اینترنتی، مزایای دریافت اقامت از طریق ویزای non lucrative اسپانیا شامل موارد زیر می شود:

 • نیازی به سرمایه گذاری اجباری در اقتصاد کشور اسپانیا و جابه جایی دارایی های خود به این کشور ندارید
 • امکان تبدیل اقامت اسپانیا به حق شهروندی و پاسپورت این کشور برای شما وجود خواهد داشت (در صورتی که دارای تمکن مالی کافی برای زندگی ده ساله در کشور اسپانیا بدون نیاز به کار دائم در بازار کار این کشور باشید)
 • با دریافت کارت اقامت موقت و یا بلند مدت اسپانیا، می توانید بدون نیاز به اخذ مجدد ویزای شنگن، آزادانه به 26 کشور معتبر این حوزه از جمله آلمان، فرانسه، ایتالیا، پرتغال، سوئد و غیره سفر کنید (برای بازه کوتاه مدت حداکثر 90 روزه)
 • امکان تحصیل کم هزینه فرزندان در موسسات آموزشی و مدارس با کیفیت اسپانیا وجود دارد
 • ویزای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی یک گزینه عالی برای آن دسته از افرادی است که می خواهند با درآمد ثابت از منابع خارجی (passive income) مثل حقوق بازنشستگی، اجاره خانه و یا مغازه، سهام و غیره به صورت بلند مدت در کشور اسپانیا به زندگی بپردازند
 • امکان دریافت سریع و کم دردسر کارت اقامت قابل تمدید اروپا
 • هزینه های مناسب زندگی
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین المللی و اخذ مسترکارت و ویزاکارت به نام
 • نبود الزام به حضور دائمی در کشور اسپانیا
 • شرایط آب و هوایی ایده آل
 • امکان خرید یا اجاره ملک در کشور اسپانیا
 • اجازه دریافت گواهینامه بین المللی
 • امکان برخورداری از خدمات درمانی با کیفیت اسپانیا
 • اجازه ثبت شرکت تجاری

شرایط اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

شرط اولیه و بسیار مهم برای شرکت در طرح ویزای non lucrative کشور اسپانیا، داشتن توانایی مالی کافی برای زندگی در این کشور اروپایی است. این بدین خاطر است که شما اجازه انجام کار قانونی در این کشور و کسب درآمد از بازار کار اسپانیا را نداشته و تنها می توانید از طریق منابع درآمد خارجی و یا کارهای از راه دور امورات زندگی خود در کشور اسپانیا را بگذرانید.

در واقع، ترجیح دولت اسپانیا این است که مهاجران واجد شرایط برنامه تمکن مالی هیچ وابستگی و نیازی به کمک دولت این کشور نداشته باشند و به بیانی ساده تر، از لحاظ مالی بار اضافه ای برای این کشور محسوب نشوند.

معیار مورد استفاده دولت اسپانیا برای محک زدن میزان توانایی مالی متقاضیان ویزای non lucrative براساس حداقل درآمد سالانه افراد در این کشور است که با نام IPREM شناخته می شود. برهمین اساس، متقاضیان برنامه اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی باید هر ساله دارای حداقل 40 درصد از ارزش IPREM در حساب بانکی خود باشند.

منظور از حساب بانکی، یک حساب بین المللی و قابل دسترس در کشور اسپانیا است و حساب بانکی ایرانی که امکان دسترسی از راه دور به آن وجود ندارد، مدنظر دولت اسپانیا نیست. بنابر آمار سال 2021، مقدار 40 درصد از ارزش IPREM برای هر ماه در کشور اسپانیا برابر با 2.500 یورو است. با در نظر گرفتن این مقدار حداقلی در هر ماه، ارزش IPREM و یا همان حساب بانکی مورد نیاز دولت اسپانیا در هر سال معادل حداقل 30.000 یورو برای متقاضی اصلی این طرح خواهد بود.

در صورتی که متقاضی اقامت کشور اسپانیا از طریق روش تمکن مالی هستید و دارای همسر و فرزند نیز هستید، باید به ازای هر فرد اضافه به غیر از متقاضی اصلی، مبلغ 7.000 یورو به حساب سالانه ذکر شده در بالا اضافه کنید.

چه حساب بانکی شما در کشور اسپانیا باشد و یا سایر کشورهای بین المللی در دسترس و قابل انتقال به کشور اسپانیا، باید به این موضوع توجه کنید که موجودی حساب شما باید برحسب ارز یورو باشد و یا این که توانایی تبدیل حساب بانکی خود را به این ارز بین المللی داشته باشید.

اما سایر مدارک مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی لازم طرح ویزای non lucrative شامل موارد زیر می شود:

 • نامه تمکن مالی 6 ماهه قبل از زمان درخواست از کنسولگری کشور اسپانیا
 • مدارک اثبات کننده دریافت درآمد از منابع خارجی در هنگام اقامت در کشور اسپانیا مثل اجاره منزل یا واحد تجاری، سهام و ارز دیجیتال، حقوق بازنشستگی
 • سایر مدارک مالی و ملکی قابل تبدیل

لازم به ذکر است که مقدار موجودی مورد نیاز برای شرکت در برنامه اقامت تمکن مالی اسپانیا می تواند در چندین حساب بانکی مجزا باشد، یعنی مجموع موجودی ارزی شما نیز مورد پذیرش دولت این کشور خواهد بود.

تمامی مدارک مالی ارائه شده توسط متقاضی اصلی باید به نام وی و یا دارای وکالت قانونی باشد. تمامی افراد وابسته به متقاضی اصلی اقامت تمکن مالی اسپانیا (مثل همسر و فرزندان) باید دارای مدارک قابل اثبات و قانونی مثل ترجمه مدرک ازدواج و شناسنامه برای اثبات داشتن رابطه قانونی و خونی با متقاضی هستند.

مدارک کلی تمکن مالی اسپانیا

برای درخواست ویزای یک ساله اقامت کشور اسپانیا، شما باید فهرستی از مدارک زیر را آماده و ترجمه رسمی کرده و به سفارت این کشور ارائه دهید:

 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده ویزا (هرگونه اشتباه و ارائه اطلاعات نادرست موجب ریجکت درخواست می شود)
 • یک قطعه عکس رنگی جدید در سایز 3 در 4 و اندازه پاسپورت متقاضی
 • اصل و کپی پاسپورت دارای اعتبار متقاضی (دارای حداقل یک سال اعتبار و 2 صفحه خالی)
 • گواهی عدم سوءپیشینه پلیس به همراه ترجمه رسمی (این گواهی باید در بازه زمانی 90 روزه قبل از اپلای و درخواست ویزا گرفته شده باشد)
 • ارائه یک بیمه درمانی خصوصی بین المللی و در دسترس در کشور اسپانیا (اعتبار این بیمه باید حداقل یک سال باشد)، عدم ارائه بیمه درمانی خصوصی به منزله اتکاء متقاضی به خدمات درمانی دولتی و ایجاد هزینه برای دولت اسپانیا است که می تواند موجب ریجکت درخواست شما شود.
 • گواهی و آزمایش کامل پزشکی متقاضی
 • فرم تکمیل شده EX-01
 • نامه تمکن مالی بانکی معتبر و جدید

نکات تکمیلی تمکن مالی در اسپانیا

به طور معمول، شما باید از حداقل 5 تا 6 هفته قبل از برنامه ریزی برای مهاجرت به این کشور برای درخواست ویزا و اقامت non lucrative کشور اسپانیا اقدام کنید. حداکثر زمان تعیین شده برای اپلای و درخواست ویزا برای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی 6 الی 8 ماه خواهد بود.

شما این امکان را دارید تا از طریق کنسولگری و کارگزاری خدمات ویزای کشور اسپانیا در کشور مبدا، برای این طرح اقامتی اسپانیا اقدام نمایید.

پیشنهاد می شود که از همان کشور مبدا (ایران) هدف و طرح مهاجرتی خود به کشور اسپانیا را مشخص کرده و برای اخذ ویزای مناسب با هدف نهایی خود اپلای کنید. یعنی اگر اول برای ویزای توریستی کشور اسپانیا اپلای کنید و با حضور در خاک اسپانیا بخواهید تا درخواست جدید برای ویزای non lucrative و اقامت تمکن مالی دهید، با مشکل جدی روبرو شده و درخواست شما ریجکت خواهد شد.

این موضوع برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی و یا کاری به اسپانیا نیز صدق کرده و از لحاظ قانونی قابل پذیرش نیست، به همین خاطر، پیشنهاد می کنیم که از همان ابتدا از کشور مبدا برای این طرح اقدام کرده و قصد از مهاجرت خود را به طور لحظه ای و ناگهانی تغییر ندهید.

این برنامه اقامتی شامل مصاحبه ویزا در کشور مبدا می شود. یعنی در زمان ارائه مدارک درخواستی و مورد نیاز طرح اقامت تمکن مالی اسپانیا ، ممکن است از شما سوالاتی در مورد قصد از مهاجرت و اطلاعات مرتبط با شرایط مالی و سایر مدارک ارائه شده متقاضی پرسیده شود.

همچنین، همانند سایر کشورهای حوزه شنگن، هر متقاضی ملزم به ارائه اثر انگشت و عکس بیومتریک در مرکز کارگزاری خدمات ویزای اسپانیا خواهد بود.البته در صورتی که طی 5 سال گذشته سفری به کشورهای حوزه شنگن داشته اید، نیازی به انجام این مرحله نخواهید داشت.

به طور معمول، زمان بررسی و ارزیابی درخواست اقامت کشور اسپانیا از طریق تمکن مالی در حدود یک تا دو ماه کاری است و در صورتی که تحت هر شرایطی با درخواست ویزا و اقامت شما موافقت نشود، ریجکتی ویزا به صورت ایمیل به اطلاع شما رسانده خواهد شد.

لازم به ذکر است که برچسب ویزای اسپانیا دارای NIE Spain است. این شماره یک عدد هویتی برای متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کشور اسپانیا را دارند. این یک شماره اختصاصی برای متقاضیان خارجی بوده و به هیچ وجه تغییر نمی کند.

با ورود به کشور اسپانیا، متقاضی دارای ویزای non lucrative برای 3 ماه فرصت دارد تا برای کارت هویت خارجی درخواست دهد. انجام این کار مستلزم این است که شما محل و محدوده زندگی خود را به اطلاع شهرداری رسانده و به یک شعبه از اداره پلیس مراجعه کنید تا با ثبت اثرانگشت، TIE خود را دریافت نمایید.

باید به این موضوع توجه کنید که در صورت مستمر نبودن شرایط درآمدی و حساب بانکی مورد نیاز برای روش اقامت کشور اسپانیا از طریق تمکن مالی، امکان ریجکت درخواست تمدید ویزا وجود دارد.

بنابر آخرین اطلاعات بدست آمده، شما باید در زمان تمدید ویزای non lucrative و اقامت بیشتر در کشور اسپانیا، معادل 80 درصد از شاخص IPREM را در حساب بانکی خود داشته باشید. این بدین خاطر است که در هر بار تمدید، کارت اقامت شما برای دو سال تمدید می گردد.

همچنین، از آنجایی که برای تمدید ویزا و کارت اقامت اسپانیا شما ملزم به حداقل حضور 183 روزه در هر سال در کشور اسپانیا هستید، شامل قانون پرداخت مالیات بر درآمد از منابع خارجی خود به دولت این کشور خواهید بود.

بنابر قوانین کشور اسپانیا و حوزه شنگن، در صورتی که برای 5 سال متوالی موفق به تمدید کارت اقامت خود در این کشور شوید، امکان درخواست کارت اقامت بلند مدت برای شما وجود خواهد داشت. این در حالی است که با گذشت 10 سال از حضور در کشور اسپانیا و دریافت کارت اقامت بلند مدت، اجازه درخواست حق شهروندی و پاسپورت ارزشمند این کشور نیز برای متقاضیان خارجی وجود دارد.

در صورتی که بیش از 30 ماه در مجموع 5 سال را در خارج از کشور اسپانیا سپری کنید، وضعیت کارت اقامت دائمی اسپانیای شما از بین می رود.

چنانچه نیاز به جزئیات بیشتری در مورد طرح اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی دارید و می خواهید برای این طرح جذاب مهاجرتی به کشور اسپانیا اقدام کنید، می توانید از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده نمایید و از تمامی جوانب این روند مهاجرتی جذاب از جمله هزینه ها، زمان پروسه، شرایط اولیه و درصد موفقیت فردی خود برای شرکت در این طرح مطلع گردید.

سوالات متداول اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

آیا امکان دریافت کارت اقامت دائمی از همان اول ورود به کشور اسپانیا وجود دارد؟

خیر، طرح اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی موجب صدور کارت اقامت یک ساله و قابل تمدید برای متقاضی می شود و از همان ابتدا امکان صدور کارت اقامت دائمی شنگن برای متقاضی خارجی وجود ندارد.

آیا داشتن سابقه ریجکتی ویزای شنگن در روند دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی تاثیرگذار است؟

بله، این موضوع یک نکته منفی در پرونده متقاضی بوده و ممکن است موجب عدم موفقیت متقاضی شرکت در طرح ویزای non lucrative شود، اما بهتر است در این زمینه جزئیات پرونده متقاضی به طور تخصصی توسط کارشناسان نیلگام ارزیابی شود.

آیا از همان ابتدا کارت اقامت اسپانیا برای متقاضی واجد شرایط تمکن مالی صادر می شود؟

خیر، اول فرد باید برای ویزای شنگن تایپ C درخواست دهد تا با افتتاح حساب بانکی در کشور مقصد و تامین بودجه مورد نیاز IPREM به فکر درخواست ویزای بلند مدت شینگن و دریافت کارت اقامت این کشور برای خود و اعضای خانواده باشد.

آیا فرد دارای کارت اقامت اسپانیا دارای مزایای مشابه شهروند این کشور است؟

خیر، فرد دارای حق شهروندی از پاسپورت اسپانیایی برخوردار است، امکان حق رای داشته، می تواند از خدمات درمانی رایگان دولتی استفاده کند و در مشاغل اداری و رسمی این کشور مشغول به کار شود. اینها تنها مواردی هستند که جزو تفاوت های اساسی دو موقعیت اقامت بلند مدت و شهروندی اسپانیا محسوب می شوند.

اگر فرد دارای همسر و فرزند باشد، باز هم موجودی حساب بانکی سالانه وی در اسپانیا همان حداقل 40 درصد از ارزش IPREM خواهد بود؟

خیر، به ازای اضافه شدن هر نفر به متقاضی اصلی، مبلغ 7.000 یورو به موجودی بانکی سالانه فرد اضافه خواهد شد.

در چه صورتی امکان تمدید ویزا و کارت اقامت اسپانیا برای متقاضی تمکن مالی وجود ندارد؟

زمانی که وی امکان تامین بودجه مورد نیاز سالانه برای هزینه های زندگی در اسپانیا را نداشته باشد. موجودی حساب وی کمتر از میزان تعیین شده برای تمدید اعتبار کارت اقامت اسپانیا باشد. بدون توجه به قوانین این طرح، به دنبال اخذ مجوز کار و انجام کار تمام وقت در بازار کار این کشور باشد و برای خدمات دولتی رایگان مثل یارانه، حقوق بیکاری و یا خدمات درمانی این کشور درخواست دهد. همچنین در صورتی که مقدار حضور متقاضی در کشور اسپانیا، کمتر از 183 روز در هر سال باشد، امکان تمدید کارت اقامت این کشور برای وی مهیا نخواهد بود.

مطالعه مطالب زیر نیز می تواند برای شما مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *