ویزای استارت آپ فرانسه 2022

چنانچه دارای سابقه کارآفرینی و مدیریت کسب و کار استارتاپی در ایران هستید، اگر تجربه کار در یک محیط استارتاپی موفق را داشته‌اید، اگر مایل به سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای استارتاپی خارجی هستید و یا اینکه از یک بیزنس پلن و ایده کاری ناب برخوردار بوده و مایل به راه اندازی یک تجارت استارت آپی در اروپا و کشور فرانسه هستید؛ با ما همراه شوید تا شما را با یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرتی قاره اروپا و حوزه شنگن یعنی ویزای استارت‌آپ فرانسه 2022 و جدیدترین جزئیات آن آشنا کنیم.

 • کشور : فرانسه
 • مدت اعتبار ویزا : 4 ساله و قابل تمدید
 • نوع خدمات : ویزای استارت آپ و کارآفرینی
 • هزینه ویزا : 324 یورو

معرفی

اگر در فکر مهاجرت از طریق کارآفرینی به قاره اروپا و کشور فرانسه هستید، با جدیدترین جزئیات ویزای استارت آپ فرانسه 2022 همراه ما باشید.

با جدیدترین جزئیات ویزای استارت آپ فرانسه 2022 همراه نیلگام باشید تا مسیر ورودتان به کشور فرانسه بسیار آسان شود. بهتر است بدانید طی سالهای متمادی، اکوسیستم فناوری فرانسه با سرعت زیادی در حال رشد بوده و بسیاری از استارتاپ‌های موفق فرانسوی تصمیم به کار در محیطی انگلیسی زبان و استخدام نیروهای با استعداد خارجی گرفته‌اند.

اگر فکر می‌کنید دارای استعداد و شرایط لازم برای مهاجرت به فرانسه از طریق ویزای استارت آپ فرانسه هستید، اما نمی‌دانید که با چه مراحل و فاکتورهایی روبرو بوده و نیازمند چه شرایطی هستید، با معرفی جدیدترین جزئیات مجوز کارآفرینی کشور فرانسه همراه ما باشید.

ویزای استارتاپ فرانسه یک برنامه مهاجرتی ساده‌سازی شده و سریع برای نیروهای کار خارجی و غیراروپایی حوزه استارت آپ، موسسان و بنیانگذاران این صنعت و سرمایه‌گذارانی است که قصد حضور بلند مدت و اخذ اقامت کشور فرانسه را دارند.

از آنجایی که ویزای استارتاپ کشور فرانسه دارای چند مورد کاربری است، اول به مزایای آن اشاره کرده و بعد به صورت مجزا به توضیح هر یک از انواع آن می‌پردازیم.

مزایای ویزای استارت آپ فرانسه

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی lafrenchtech، مزایای اصلی ویزای استارتاپ که به تلنت ویزای فرانسه معروف است شامل موارد زیر می‌شود:

 • یک مجوز خانواده دوست و خانواده محور، امکان همراهی همسر و فرزند وابسته در کشور فرانسه
 • دارای اعتبار 4 ساله و قابل تمدید تا 4 سال دیگر
 • بدون نیاز به ارائه گواهی و مدرک تحصیلی آکادمیک
 • امکان کار کردن به صورت خوداشتغالی و تحت قرارداد شرکت‌های فرانسوی
 • امکان اخذ اقامت دائم فرانسه
 • اجازه سفر بدون ویزا به تمامی کشورهای حوزه شنگن از جمله آلمان، اسپانیا و سوئیس
 • امکان فعالیت در کسب و کاری بین‌المللی و جهانی

انواع کاربری ویزای استارتاپ فرانسه

در حال حاضر، این نوع از ویزای فرانسه برای 3 دسته از متقاضیان زیر قابل اپلای بوده و هر یک از این دسته‌ها دارای شرایط خاص خودش است که به ترتیب به توضیح و معرفی هر یک می‌پردازیم:

 • برای نیروی کار خارجی و ملحق شدن به یک استارتاپ فعال در فرانسه
 • برای سرمایه گذاران و سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های فرانسوی
 • برای بنیانگذارانی که قصد راه اندازی یک شرکت دانش بنیان و حوزه فناوری را در کشور فرانسه دارند

اکنون که با انواع کاربری ویزای استارت آپ فرانسه 2022 آشنا شدید، نوبت به آن رسیده تا به طور مجزا هر یک از آنها را مورد بررسی قرار دهیم:

استارت آپ فرانسه برای کارآفرینان

فرانسه کشور بسیار مناسبی برای بنیان‌گذارانی است که قصد دارند تا یک شرکت فوق‌العاده را در این کشور پیشرفته اروپایی راه‌اندازی کنند. اگر یک کارآفرین حوزه فناوری هستید، می‌توانید از طریق ویزای استارت آپ فرانسه 2022 به خواسته‌های خود برسید.

این نوع از ویزای فرانسه نیاز به شرایط زیر دارد:

 • منابع مالی و یا داشتن حقوق ناخالص سالانه تعیین شده فرد در کشور فرانسه که حداقل دو برابر حداقل دستمزد این کشور باشد و طبق آخرین آمار در یکم ژانویه 2022 ،معادل با 38.475 هزار یورو بوده است

داشتن یکی از موارد زیر:

 • دریافت پذیرش رسمی از یکی از انکوباتورهای شریک مثل gas pedals و یا سایر شرکای ویزای استارتاپ و فناوری فرانسه که از طریق فرآیندهای انتخابی خودشان انجام می‌شود.
 • اخذ پذیرش از یک انکوباتور (محل پرورش) و یا شتاب دهنده که توسط یکی از 13 پایتخت فناوری فرانسه پشتیبانی شود.
 • دریافت حمایت از یک فرد فعال در اکوسیستم فناوری فرانسه (سازمان های تحقیقاتی، آزمایشگاه ها، شخصیت های واجد شرایط، شرکت ها و غیره).

چنانچه به وب سایت lafrenchtech و بخش For founders مراجعه کنید، فهرست کاملی از انکوباتورها و شتاب‌دهنده‌های واجد شرایط شهرهای مختلف این کشور را دیده و می‌توانید با آنها ارتباط برقرار کنید؛ این در حالی است که لینک دسترسی به 13 پایتخت سرآمد فناوری کشور فرانسه و افراد مورد نظر برای این امر در دسترس افراد قرار گرفته است.

بعد از طی کردن مرحله اول و اطمینان پیدا کردن از داشتن شرایط اولیه، شما می‎‌توانید با مراجعه به Step2 صفحه For founders ،یک فرم آنلاین را به زبان فرانسوی برای تقاضای گواهی که ماهیت نوآورانه شرکت را تأیید می کند تکمیل کنید. این یک فرم مهم و ارزشمند بوده و برای مرحله بعدی یعنی بخش سوم مورد نیاز خواهد بود.

باید به این موضوع توجه کنید که ویزای استارتاپ کشور فرانسه یک پروسه سریع و اختصاصی برای شرکت‌های فعال در حوزه فناوری است و روند ارزیابی یک موضوع کاملاً کیفی است و کمیت در آن نقشی ندارد.

از این رو، ممکن است به سوابق مربوط به استارت آپ بنیانگذاران، منابع و مراجع و اینکه آیا شرکت مذکور مورد حمایت سرمایه گذاران قرار گرفته است یا نه توجه ویژه‌ای شده ویا اینکه به سادگی ماهیت پروژه شما مورد ارزیابی قرار گیرد.

در مرحله نهایی، در صورت دریافت نامه تائیدیه، شما قادر به اپلای برای ویزای بلندمدت و مجوز اقامت کشور فرانسه خواهید بود. البته پروسه پیش روی شما به این موضوع بستگی دارد که در زمان اپلای در خارج و یا داخل کشور فرانسه باشید؛ یعنی در هر دو حالت، شما نیاز دارید تا به عنوان بخشی از درخواست پرونده، مدارکی را آماده و ارائه نمایید.

در صورتی که از خارج از این کشور برای ویزای استارتاپ اقدام می‌کنید:

شما باید یک وقت سفارت (کارگزاری وی اف اس) رزرو کرده و از حداقل 3 ماه قبل از تاریخ حضور در کشور فرانسه، برای ویزای بلند مدت تایپ D که نوعی از ویزای شینگن است اقدام کنید. ارزیابی و صدور این ویزا تنها توسط سفارت و کنسولگری فرانسه انجام شده و به شما اجازه ورود به این کشور را می‌دهد.

با حضور در فرانسه، شما باید در دفتر اداری دولت فرانسه prefecture حضور پیدا کرده و ویزای بلند مدت خود را ارائه دهید که در نهایت موجب صدور مجوز اقامت شما در این کشور و زندگی و کار قانونی برای مدت 4 سال می‌شود. مجوزی ارزشمند که امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

اما در صورتی که از قبل با نوع دیگری از ویزا و مجوز اقامت در فرانسه حضور دارید، می‌توانید به محل Préfecture مراجعه کرده و برای تغییر وضعیت درخواست دهید. این کار مجوز اقامت شما را به مجوز اقامت Passeport Talent تغییر داده و به شما اجازه زندگی و انجام کار استارتاپی برای مدت 4 سال در فرانسه را می‌دهد.

باید به این نکته توجه کنید که باید از دو ماه قبل از انقضای مجوز اقامت قبلی برای مجوز جدید اقدام کنید و همانند متقاضیان خارج از این کشور، نیاز به تمامی شرایط مورد نیاز مجوز passeport talent خواهید داشت.

استارت آپ فرانسه برای نیروی کار

این طور برآورد شده که برای استمرار ریتم حرکتی رو به جلوی شرکت‌های استارتاپی حوزه فناوری در کشور فرانسه، این شرکت‌ها نیاز به استخدام چندین هزار نیروی خبره از سراسر دنیا خواهند داشت. موضوعی که موجب شده تا ویزای استارتاپ فرانسه 2022 به یکی از در دسترس‌ترین و مناسب‌ترین روش‌های مهاجرتی برای افراد متقاضی کار در حوزه استارتاپ اروپا و فرانسه بدل شود. برای اپلای این نوع از ویزا شما ملزم به انجام 3 مرحله زیر هستید:

مرحله اول: برای اینکه یک متقاضی واجد شرایط اپلای ویزای استارت‌آپ فرانسه در حوزه استخدام شغلی و یا همان employee محسوب شوید، ملزم به داشتن شرایط زیر هستید:

 • داشتن یک قرارداد کاری و یا جاب آفر معتبر با اعتبار حداقل 3 ماهه از یک شرکت فرانسوی که از شرایط لازم برای استخدام نیروی کار خارجی از طریق ویزای استارتاپ فرانسه برخوردار باشد
 • حقوق ناخالص سالانه تعیین شده فرد در کشور فرانسه حداقل دو برابر حداقل دستمزد این کشور باشد که طبق آخرین آمار در یکم ژانویه 2022 ،معادل با 38.475 هزار یورو بوده است

مرحله دوم: قرارداد کاری رسمی شما امضا شده و نهایی گردد(از این موضوع مطمئن شوید که قرارداد شما توسط کارفرمای آینده تان در کشور فرانسه مهر و امضا شده است)؛ از کارفرمای خود نامه رسمی مبنی بر اینکه شرکت مورد نظر واجد شرایط استخدام از طریق ویزای فناوری فرانسه است را درخواست کنید

مرحله سوم: چنانچه دارای شرایط بالا هستید و در کشور ایران به سر می‌برید، باید از حداقل 3 ماه قبل از حضور خود در کشور فرانسه، برای اخذ ویزای بلند مدت تایپ D و مجوز اقامت این کشور که با نام Passeport Talent برای حوزه استارتاپ شناخته می‌شود اقدام کنید. برای این کار، شما ملزم به ترجمه و آماده‌سازی مدارک مختلفی هستید. در نهایت، با موفقیت در دریافت ویزا و حضور در فرانسه، شما باید ویزای بلند مدت خود را به یک دفتر محلی Préfecture ارائه دهید تا یک مجوز اقامت این کشور برای شما صادر شود.

در صورتی که با یک ویزای دیگر به غیر از ویزای استارتاپ فرانسه 2022 در این کشور حضور دارید، می‌توانید با حضور در اداره Prefecture، موقعیت ویزای خود را تغییر دهید. البته باید برای حداقل دو ماه قبل از تاریخ انقضای مجوز اقامت قبلی برای این کار اقدام کنید.

در کنار نامه رسمی که نشان می‌دهد شرکت فرانسوی واجد شرایط استخدام نیروی کار خارجی از طریق ویزای استارتاپی French Tech Visa است، شما نیاز به ارائه چندین مدرک مهم خواهید داشت که به غیر از موارد اشاره شده در بالا، شامل یک مدرک تحصیلی 3 ساله دانشگاهی و یا مدارک اثبات کننده داشتن حداقل 5 سال تجربه کاری ماهرانه می‌شود.

شما این امکان را دارید تا برای کسب اطلاعات بیشتر به کنسولگری فرانسه مراجعه کرده و یا در صورت تمایل، از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کنید؛ چون جزئیات بسیار زیادی در روند اپلای ویزای استارتاپ کشور فرانسه 2022 وجود دارد که انجام آن به تنهایی و بدون تجربه قبلی، کار سخت و زمان‌بری خواهد بود.

استارت آپ فرانسه برای سرمایه‌گذاران

این نوع از ویزای استارت‌آپ کشور فرانسه برای سرمایه گذاران تجاری و فصلی خصوصی و یا شرکت‌های VC خارجی که قصد افتتاح دفتر و شعبه در کشور فرانسه را دارند طراحی شده است.

اگر مایل به اپلای ویزای استارتاپ کشورفرانسه 2022 از طریق سرمایه‌گذاری هستید، باید از شرایط زیر برخوردار باشید:

 • حداقل سرمایه‌گذاری 300 هزار یورویی در دارایی‌های مشهود و یا نامشهود معتبر خارجی
 • سرمایه‌گذاری مستقیم و یا از طریق یک شرکت در حالتی که از حداقل 30 درصد سهام آن برخوردار باشید
 • داشتن حداقل مالکیت ده درصدی شرکتی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید
 • کارآفرین و یا محافظ باشید (یعنی در خلال سرمایه‌گذاری 4 ساله در یک تجارت، به این موضوع متعهد شوید که کارآفرینی کرده و از مشاغل موجود در آن کسب و کار محافظت می‌کنید.

در مرحله دوم، درخواست شما به صورت مرحله‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد. بعد از بررسی و ارزیابی پروفایل و سوابق سرمایه گذاری شما، سازمان French Tech Mission در صورت تائید ،نامه‌ای رسمی را برای شما ارسال می‌کند که نشان می‌دهد شما برای اپلای ویزای استارت‌آپ فرانسه 2022 و طرح Investors واجد شرایط هستید.

در بخش نهایی همانند روش کارآفرینی، شما ملزم به رزرو وقت سفارت و اقدام برای ویزای بلندمدت شنگن و مجوز اقامت کشور فرانسه خواهید بود. سایر شرایط و قوانین این بخش نیز کاملاً مشابه مرحله نهایی ویزای استارتاپ کارآفرینان فرانسه است و نیازی به تکرار مجدد آن وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز passport talent

در تکمیل مبحث ویزای استارت آپ فرانسه (سرمایه‌گذاری) بد نیست تا اشاره‌ای به مدارک مورد نیاز اپلای ویزای بلند مدت این طرح نیز داشته باشیم که شامل موارد زیر می‌شود:

 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزای بلندمدت
 • رسید پرداخت هزینه ویزای فرانسه
 • پاسپورت معتبر متقاضی با حداقل اعتبار یکساله
 • مدارک ازدواج (در صورت وجود)
 • سه قطعه عکس جدید رنگی سایز پاسپورت
 • مدارک اثبات کننده این موضوع که متقاضی در حال اجرای یک شرکت بوده و یا از حداقل 30 درصد سهام یک شرکت فعال برخوردار است
 • مدارک ارائه تعهد برای کارآفرینی و محافظت از مشاغل موجود در یک تجارت برای 4 سال حضور در کشور فرانسه و راه اندازی یک کسب و کار استارتاپی (این موضوع شامل یک نامه تعهد می‌شود که عناوین شغلی که قرار است در آینده در تجارت مورد نظر ایجاد شود در آن با ذکر جزئیات قید شده و طرح سرمایه‌گذاری به طور کامل شرح داده شده است)
 • مدارک اثبات این موضوع که متقاضی متعهد به سرمایه‌گذاری حداقل 300 هزار یورویی و به طور مستقیم در دارایی‌های مشهود و یا غیرمشهود در کشور فرانسه در طول 4 سال شده است

در نهایت، چنانچه مایل به اقدام برای ویزای استارتاپ کشور فرانسه 2022 در هر یک از روش‌های در دسترس نیروی کار خارجی، کارآفرین و یا سرمایه‌گذار هستید، می‌توانید پیش از هر اقدامی، از ارزیابی، مشاوره موسسه مهاجرتی نیلگام استفاده کرده و از این موضوع مطمئن شوید که از شرایط لازم و کافی برای اپلای این نوع از ویزا برخوردار هستید.

شما همچنین می‌توانید در روش‌های دیگری مثل اقامت تمکن مالی فرانسه شرکت کرده و یا از سایر روش‌های مهاجرتی جذاب موسسه مهاجرتی نیلگام استفاده کنید.

سوالات متداول ویزای استارت آپ فرانسه 2022

شرکت واجد شرایط برای استخدام نیروی کار خارجی از طریق ویزای استارت آپ فرانسه باید دارای چه شرایطی باشد؟

• در فرانسه ثبت شده باشد و از شماره 14 رقمی SIRET باشد • طی 5 سال گذشته بودجه دولتی برای امر نوآوری دریافت کرده باشد؛ یا توسط یک شرکت VC فرانسوی و یا خارجی پشتیبانی مالی شده باشد؛ یا بخشی از یک گروه شتاب دهنده/انکوباتور، در فرانسه یا در کشوری دیگر باشد؛ یا دارای وضعیت «شرکت نوآور جوان (JEI) باشد

نحوه درخواست ویزای استارت آپ فرانسه به چه صورت است؟

تمامی متقاضیان این طرح اعم از نیروی کار، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران باید از طریق پلتفرم آنلاین ارائه شده در وب سایت lagrenchtech ثبت نام کرده و کارهای خود را پیش ببرند.

آیا طرح نیروی کار خارجی (ویزای استارت آپ فرانسه) هزینه‌ای برای شرکت فرانسوی دارد؟

دولت فرانسه هزینه‌ای بابت دعوتنامه کاری و اسپانسرشیپ کارمند دریافت نمی‌کند، اما در عین حال هزینه استانداردی برای ارزیابی پرونده متقاضی دریافت می‌شود که معادل 324 یورو است. در نقطه مقابل، شرکت خارجی در صورت اخذ ویزای بلند مدت و مجوز اقامت توسط متقاضی، ملزم به پرداخت مالیات نیروی کار خارجی خواهد بود.

آیا امکان همراهی همسر و فرزندان از طریق ویزای استارت آپ فرانسه وجود دارد؟

بله، این روند که با نام accompanying family شناخته می‌شود به همسر متقاضی اصلی مجوز اقامت و کار مشابهی را در کشور فرانسه می‌دهد. فرزندان زیر 18 سال متقاضی نیازی به دریافت مجوز اقامت نداشته و آن دسته از فرزندانی که در هنگام حضور در فرانسه به سن 18 سالگی می‌رسند، ملزم به اپلای برای مجوز اقامت Passport Talent Family هستند. هزینه مجوز اقامت همسر 225 یورو و هزینه ویزا برای هر عضو خانواده معادل 99 یورو است.

هزینه‌های معمول ویزای استارت آپ فرانسه شامل چه مواردی می‌شود؟

به طور کلی هزینه درخواست ویزای بلند مدت فرانسه برابر با 99 یورو بوده و به محض آمدن شما به خاک فرانسه، شما ملزم به پرداخت هزینه 200 یورویی به عنوان مالیات به اداره مهاجرت و شهروندی این کشور هستید. در کنار این مورد، شما ملزم به پرداخت 25 یورو به عنوان هزینه تمبر مالیاتی هستید.

مطالعه مطالب زیر نیز می تواند برای شما مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *