مهاجرت کاری

ویزای کار | راهنمای دریافت ویزای کار کشورهای مختلف

در این مطلب قصد داریم تا ویزای کار کشورهای محبوب و پیشرفته دنیا را به شما معرفی کرده و در مورد نکات و جزئیات مهم هر یک از آنها با شما صحبت کنیم، تا بتوانید در مورد آینده کاری و زندگی خود در خارج از کشور، به بهترین نحو تصمیم گیری نمایید.

اگر به فکر مهاجرت کاری به خارج از کشور هستید، اول از همه باید بدانید که حضور در اغلب کشورهای پیشرفته و مدرن دنیا به عنوان یک نیروی کار خارجی، نیازمند ویزای کار و مجوز کار بوده و روند نسبتاً پیچیده و زمان بری دارد.

از این رو، شما باید به خوبی در مورد بازار کار و مقصد مهاجرتی خود تحقیق کرده و از تمامی قوانین کاری، مهاجرتی و شهروندی آن کشور مطلع شوید. ما در این مطلب سعی می کنیم تا شما را با انواع متداول ویزای کار در خارج از کشور آشنا کرده و تا حد ممکن راه و چاه را به شما نشان دهیم، پس با ما همراه شوید و چند دقیقه از زمان ارزشمند خودتان را به خواندن این مطلب اختصاص دهید.

ویزای کار

به طور کلی، در صورتی که قصد از سفر و مهاجرت شما به کشوری خارجی، انجام کار تمام وقت و حضور بلند مدت در آن کشور باشد، نیاز به ویزای کار و مجوزی قانونی به نام ورک پرمیت خواهید داشت. معمولاً اعتبار ویزای کار بلند مدت بوده و دارای اعتبار یک تا دو ساله است. در صورتی که کارفرما و شرکت خارجی قصد تمدید قرارداد با شما را داشته باشد، امکان تمدید ویزای کار و مجوز کار برای شما وجود خواهد داشت.

ویزای کار کانادا

زمانی که حرف از مهاجرت کاری به خارج از کشور می شود، معمولاً خیلی از افراد ترجیح می دهند تا مهاجرت کاری به کشور مهاجرپذیر کانادا را در اولویت برنامه های خود قرار دهند و برای اخذ ویزای کار کانادا اقدام کنند.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا ویزای کار و مهاجرت کاری به کانادا ارزشمند است و جزو مقاصد محبوب مهاجرتی در دنیا محسوب می شود. در جواب، باید به طور مختصر بگوییم که کانادا یکی از پیشرفته ترین، با کیفیت ترین و البته با ثبات ترین کشورهای حال حاضر دنیا است که دارای وسعت بسیار زیاد و جمعیتی کم است!

فردی که موفق به اخذ ویزای کار کانادا (مجوز قانونی کار) شود، از کارت اقامت قابل تمدید pr کانادا برخوردار شده و می توان از مزایای خدمات درمانی و تحصیل رایگان این کشور برای خود و اعضای خانواده استفاده کند. همچنین با گذشت حداقل 3 سال از زمان دریافت کارت اقامت کانادا، امکان درخواست حق شهروندی و پاسپورت ارزشمند این کشور برای فرد وجود خواهد داشت.

این کشور دارای یک برنامه معروف مهاجرت کاری به نام اکسپرس اینتری است که زیر مجموعه های مختلفی از جمله اسکیل ورکر فدرال، اسکیل ورکر استانی و یا کلاس تجربه کانادایی را در خود جای داده است.

در واقع، اگر قصد مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار کانادا را داشته باشید، باید ببینید که آیا حرفه و موقعیت شغلی شما در دسته مشاغل مورد نیاز فعلی کانادا قرار می گیرد یا خیر.

چون اگر دارای مشاغل واجد شرایط مدیریتی، تخصصی و یا فنی و تجاری نباشید و نتوانید از فاکتورهایی نظیر تحصیلات، سن، زبان، سابقه کاری، پیشنهاد کاری و تطبیق پذیری، حداقل امتیاز لازم را کسب کنید، شانسی برای شرکت در برنامه معروف نیروی کار ماهر و اخذ ویزای کار کانادا نخواهید داشت.

هر یک از برنامه های زیرمجموعه اکسپرس اینتری کانادا دارای جزئیات متفاوت و متنوعی است، اما در حالت کلی و فدرال، شما نیاز به کسب حداقل 67 امتیاز از بخش فاکتورهای اصلی داشته و باید دارای حداقل یک سال تجربه کاری، سطح زبان بالا (معادل CLB 7)، تمکن مالی، دعوت نامه کاری ITA، آزمایش مدیکال و گواهی عدم سوءپیشینه باشید.

این در حالی است که هر یک از استانهای کانادا دارای برنامه نامزدی ویزای کار جدا بوده که از فهرست مشاغل و فاکتورهای ارزیابی مختلفی برخوردار هستند. برای مثال، طرح مهاجرت کاری و ویزای کار استان ساسکاچوان، نیاز به دعوت نامه کاری کارفرمای کانادایی ندارد.

در صورتی که با درخواست مهاجرت کاری و ویزای کار شما در کانادا موافقت شود، مجوز کار قانونی و کارت اقامت کانادا برای شما، همسر و فرزندان وابسته تان صادر می شود.

با توجه به تنوع بالای برنامه های مهاجرت کاری به کانادا، توصیه می کنیم که قبل از اقدام برای ویزا کار کانادا، از مشاوره تخصصی کارشناسان ما در گروه شرکت های نیلگام استفاده کنید.

ویزای کار چک

بدون شک، کشورهای حوزه شینگن یکی از مطرح ترین مقاصد مهاجرتی برای متقاضیان ویزای کار به شمار می روند. برای مثال، اگر موفق به اخذ ویزای کار جمهوری چک شوید، کارت اقامت یک ساله و قابل تمدید برای شما صادر می شود که به شما اجازه حضور بدون ویزا به سایر 25 کشور این حوزه از جمله فرانسه، آلمان و ایتالیا را می دهد.

برای مهاجرت کاری به جمهوری چک، شما می توانید به طور شخصی رزومه کاری خود را به شرکت های خارجی مستقر در این کشور بفرستید و یا اینکه از طرح های موجود اعزام نیروی کار به اروپا استفاده کنید.

فرقی نمی کند که به طور شخصی و یا از طریق شرکت های اعزام نیروی کار به اروپا برای ویزای کار چک اقدام کنید، چون در هر دو صورت، نیاز به دعوت نامه کار یا همان جاب آفر خواهید داشت.

اگر اطلاعات جامعی درباره شرایط بازار کار و قوانین کار در جمهوری چک دارید، می توانید با استفاده از وب سایت های کاریابی این کشور، به سراغ مشاغل مرتبط با حوزه کاری و تخصص خود بروید.

معمولاً شما باید مجموعه ای از مدارک از جمله کپی پاسپورت، ترجمه رزومه و سوابق کاری، ترجمه مدارک تحصیلی، سوابق بیمه و موارد این چنینی را برای کارفرمای مورد نظر خود در جمهوری چک بفرستید، در صورتی که مهارت و تخصص و شرایط کلی شما مورد قبول شرکت اروپایی باشد، جاب آفر به صورت اینترنتی برای شما ارسال می شود.

با اخذ جاب آفر، شما باید خود را برای دریافت مدرک مهم ویزای کار چک آماده کنید. از این رو ملزم به رزرو وقت سفارت و آماده سازی انواع مدارک هویتی، مالی و کاری خود برای ارائه به کنسولگری چک در موعد مقرر خواهید بود.

باید به این نکته توجه داشته باشید که اولویت اول جذب نیروی کار در جمهوری چک، با شهروندان بومی، افراد دارای اقامت دائم و شهروندان سایر کشورهای اروپایی است. این بدین معنی است که جذب نیروی کار خارجی غیراروپایی در اولویت قرار نداشته و تنها در صورت نبود نیروی کار از منابع ذکر شده اولیه، رزومه های این افراد مورد بررسی قرار می گیرد.

اگر اطلاعات کافی در مورد مراحل اخذ جاب آفر و ویزای کار چک ندارید و یا اینکه مهارت و تخصص شما در دسته مهارت های عمومی نظیر مشاغل ساختمانی، نظافت و یا بسته بندی قرار می گیرد، بهتر است از گزینه اعزام نیروی کار گروه شرکت های نیلگام استفاده کنید.

قرارداد کاری این مشاغل معمولاً یک تا دو ساله و قابل تمدید بوده و میانگین حقوق 900 تا 1200 یورو در ماه برای آن در نظر گرفته شده است. این در حالی است که نیازی به پرداخت هزینه برای خانه نبوده و هزینه اسکان کاملاً رایگان و به عهده کارفرما است.

معمولاً پیگیری مراحل جاب آفر و اخذ ویزای کار جمهوری چک، 6 ماه کاری زمان می برد و به فرد اجازه حضور بلند مدت در حوزه اروپایی شینگن و کار در این کشور را می دهد.

ویزای کار لهستان

کشور لهستان نیز یکی از مقاصد محبوب مهاجرت کاری واقع در حوزه شینگن و اروپا است که از قوانین کار نسبتاً مشابهی با جمهوری چک تبعیت می کند. این بدین معنی است که برای دریافت ویزای کار این کشور، نخست نیاز به جاب آفر از یک شرکت و یا کارفرمای اروپایی خواهید داشت.

چه به طور شخصی و یا از طریق شرکت های اعزام نیروی کار به اروپا برای این مهم اقدام کنید، در هر دو صورت، ارزیابی مدارک کاری، هویتی و مالی شما توسط کارفرمای خارجی بین 30 تا 60 روز کاری زمان می برد.

اگر با درخواست جاب آفر شما موافقت شود، یک نامه تائیدیه به صورت اینترنتی برای شما صادر شده و بعد از آن می توانید نسبت به رزرو وقت سفارت و دریافت ویزای کار بلند مدت شینگن اقدام کنید.

به طور معمول، ویزای کار لهستان دارای اعتباری یک ساله است و با تمدید قرارداد کار و مجوز قانونی ورک پرمیت، امکان تمدید آن وجود دارد.

در حالت کلی، اگر آشنایی خوبی با روند درخواست جاب آفر، آماده سازی مدارک و ویزای کار لهستان از کنسولگری داشته باشید، بین 5 تا 6 ماه کاری زمان برای انجام این مراحل نیاز خواهید داشت.

همان طور که گفتیم، اولویت جذب نیرو در کشورهای اروپایی با شهروندان بومی، افراد دارای کارت اقامت و شهروندان سایر کشورهای اروپایی است، از این رو باید به سراغ وب سایت های کاریابی خارجی رفته و از در دسترس بودن موقعیت شغلی برای نیروی کار خارجی غیر اروپایی مطمئن شوید.

اگر قصد انجام کارهایی با مهارت عمومی در لهستان را دارید، می توانید برای تمامی مراحل اخذ جاب آفر، ویزای کار و ورک پرمیت، به سراغ شرکت های معتبر اعزام نیرو بروید. برای مثال، در حال حاضر، کشور لهستان نیازمند خیاط های صنعتی و تمام وقت است و به طور میانگین درآمد ماهانه 700 تا 1300 یورو را برای هر نیرو در نظر گرفته است.

این در حالی است که هزینه سکونت و اقامتگاه مسکونی به عهده کارفرما بوده و کاملاً رایگان است.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که وجود مدارک کامل و ترجمه شده نظیر اسکن پاسپورت، گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی پزشکی، سوابق بیمه، رزومه کاری، گواهی خیاطی و گواهی تحصیلی، در هنگام درخواست جاب آفر و ویزای کار لهستان، از اهمیت بالایی برخوردار است.

در صورتی که از مراحل اخذ جاب آفر و ویزای بلند مدت شنگن لهستان سربلند بیرون بیاید، باید در اسرع وقت به کشور لهستان سفر کرده و یک قرارداد یک تا دو ساله با کارفرمای مورد نظر خود ببندید.

با عقد قرارداد، مجوز کار و کارت اقامت قابل تمدید یکساله برای شما صادر می شود. در صورتی که شرکت و کارفرما از شما رضایت داشته باشد، امکان تمدید قرارداد کاری برای سالهای بعد بوده و می توانید از این طریق، کارت اقامت شنگن خود را نیز تمدید کنید.

با گذشت 5 سال از حضور قانونی شما در کشور لهستان، امکان درخواست کارت اقامت دائم شینگن وجود داشته و می توانید پس از گذشت 3 تا 5 از زمان اخذ کارت اقامت دائم، برای حق شهروندی و پاسپورت لهستان اقدام نمایید.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که داشتن مهارت زبان انگلیسی و یادگیری زبان بومی در زمانی کم، یک مزیت مهم محسوب شده و می تواند در تطابق سریع شما با شرایط کاری، بازار کار، همکاران و کارفرما، تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

ویزای کار آلمان

کشور مدرن، پیشرفته و اقتصادی آلمان، یکی دیگر از مقاصد محبوب مهاجرتی است که هر ساله افراد واجد شرایط زیادی را از طریق ویزای کار می پذیرد.

اگر قصد مهاجرت کاری به کشور آلمان را دارید، باید دارای تخصص و مهارت مورد نیاز این کشور اروپایی باشید که با کمبود نیرو مواجه شده، از یک جاب آفر معتبر کاری برخوردار باشید، توانایی ارائه مدرک تحصیلی قابل ارزیابی و معتبر را در آلمان داشته و زبان آلمانی را به خوبی بدانید.

در حال حاضر، دو نوع محبوب ویزای کار آلمان، شامل ویزای بلند مدت تایپ D (یکساله) و ویزای 6 ماهه جاب سیکر می شود.

در حالت اول که شباهت زیادی به ویزای جمهوری چک و لهستان دارد، شما اول ملزم به درخواست دعوتنامه کاری از یک شرکت و کارفرمای آلمانی هستید. از این رو باید تمامی مدارک تحصیلی، هویتی، مالی، سوابق کاری، بیمه و سایر موارد درخواستی را ترجمه کرده و برای شرکت مورد نظر ارسال کنید.

در صورتی که موفق به اخذ جاب آفر شوید، باید به سراغ رزرو وقت سفارت و اخذ ویزا از کنسولگری آلمان بروید. از این رو، نیازمند ارائه مدارک زیر به سفارت خواهید بود:

 • ترجمه رزومه و سوابق کاری
 • توصیه نامه کارفرمای قبلی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • نامه تمکن مالی بانکی
 • رسید پرداخت هزینه ویزا و انگشت نگاری بیومتریک
 • آزمایش مدیکال
 • جاب آفر معتبر
 • بیمه سلامت معتبر در حوزه شنگن
 • اصل و کپی پاسپورت
 • دو قطعه عکس رنگی جدید
 • رزرو هتل و بلیط پرواز
 • ترجمه مدارک تحصیلی و گواهی های مهارتی

اما یک گزینه دیگر نیز برای ویزای کار آلمان وجود دارد که ممکن است برای شما جذاب باشد. در این حالت، به شما یک ویزای جستجوی کار 6 ماهه داده می شود که در آلمان حضور پیدا کرده و به صورت شخصی به دنبال مصاحبه، اخذ جاب آفر و پیدا کردن شرکت مورد نظر خود باشید.

البته داشتن شرایط اولیه زیر برای این نوع از ویزا ضروری است:

 • داشتن حداقل مدرک کارشناسی معتبر و قابل ارزیابی
 • داشتن حداقل 5 سال تجربه کاری مرتبط با حوزه تحصیل
 • امکان اثبات برخورداری از تمکن مالی کافی برای حضور 6 ماهه در آلمان
 • داشتن بیمه سلامت معتبر در اروپا

با توجه به هزینه بردار بودن گزینه دوم و بیشتر بودن امکان عدم موفقیت در پیدا کردن موقعیت کاری و شرکت مورد نظر، پیشنهاد می کنیم که به طور شخصی و یا با کمک یک موسسه اعزام نیروی کار، برای آماده سازی و ترجمه مدارک، اخذ جاب آفر و ویزای کار آلمان از راه دور اقدام کنید و بدون تحقیق و برنامه، به سراغ ویزای جاب سیکر نروید.

فراموش نکنید که زبان بومی و متداول کشور آلمان، آلمانی است و آنچنان از زبان انگلیسی در محیط های کاری استفاده نمی شود، به همین خاطر، بهتر است پیش از اقدام برای مهاجرت کاری به آلمان، به سراغ کسب مهارت زبان آلمانی بروید.

ویزای کار استرالیا

در حال حاضر، کشور استرالیا به یکی از بهترین گزینه های مهاجرت کاری در قاره اقیانوسیه بدل شده است. اگر تمایل به انجام کار بلند مدت در این کشور داشته باشید، باید به سراغ اخذ ویزای 189 استرالیا بروید.

این نوع از مجوز کار به عنوان یک ویزای مستقل محسوب می شود و بر پایه 4 فاکتور اصلی مهارت شغلی، مدرک تحصیلی، سن متقاضی و مدرک زبان طراحی شده است. در واقع فرد باید امتیازات لازم را برای شرکت در این طرح برخوردار باشد تا بتواند بدون حمایت مالی کارفرما و اسپانسر، به عنوان یک نیروی کار خارجی متخصص، به استرالیا قدم بگذارد.

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی دولت استرالیا، شما به حداقل 65 امتیاز برای اخذ ویزای کار استرالیا نیاز دارید. سن شما باید در هنگام ارسال جاب آفر کمتر از 45 سال باشد، شغل و تخصص شما باید در فهرست مشاغل مورد نیاز استرالیا قرار گرفته و از سوابق کاری معتبر و قابل ارزیابی برخوردار باشید.

این در حالی است که سطح زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای 189 استرالیا، حداقل نمره 7 آزمون آیلتس در هر چهار مهارت است، البته داشتن گواهی سلامت پزشکی، گواهی عدم سوءپیشینه و نداشتن سابقه ریجکتی ویزا نیز جزو موارد مهم و تاثیرگذار در روند اخذ ویزای این کشور محسوب می شود.

توصیه می کنیم که پیش از اقدام برای اخذ ویزای کار استرالیا، اطلاعات جامعی در مورد این طرح مهاجرتی کسب کرده و از مشاغل مورد نیاز ویزای 189 استرالیا مطلع شوید.

ویزای کار انگلیس

اگر قصد مهاجرت کاری به کشور انگلیس را داشته باشید، باید از طریق ویزای نیروی کار ماهر یا همان ویزای اسکیلد ورکر اقدام کنید. بنابر اطلاعات به روز رسانی شده وب سایت دولت انگلیس، برای درخواست ویزای کار انگلیس نیاز به اثبات داشتن شرایط زیر دارید:

 • داشتن جاب آفر معتبر از یک شرکت و کارفرمای انگلیسی
 • داشتن گواهی اسپانسرشیپ از کارفرما و اطلاعات موقعیت شغلی پیشنهادی در انگلیس
 • قرار گرفتن حرفه و موقعیت شغلی شما در فهرست مشاغل واجد شرایط و مورد نیاز انگلستان
 • دریافت حداقل دستمزد تعیین شده توسط دولت انگلیس
 • داشتن مهارت متوسط زبان

گزینه های اول و دوم همان دعوت نامه کاری و تضمین حمایت مالی کارفرما از نیروی کار خارجی است که باید از طریق مکاتبه و ارسال تمامی مدارک هویتی، شغلی و تحصیلی فرد به شرکت انگلیسی کسب شود.

برای اینکه از قرارگیری حرفه و موقعیت شغلی خود در فهرست مشاغل واجد شرایط مطلع شوید، باید به ابزار ONS occupation coding tool وب سایت مراجعه کرده و فهرست مشاغل مورد نیاز و در دسترس را چک کنید.

از آنجایی که تمامی مشاغل فهرست شده دارای کد چهار رقمی هستند، بهتر است از کد چهار رقمی درج شده در جاب آفر خود استفاده کنید و یا اینکه به صورت دستی عنوان اصلی و یا عنوان های مرتبط با حرفه خود را در این پرتال بزنید تا وجود و یا عدم حضور آن مطلع شوید.

حداقل دستمزد تعیین شده برای نیروی کار خارجی در انگلیس شامل یکی از موارد زیر می شود:

 •  حداقل 25.600 هزار پوند در هر سال
 • حداقل 10.10 پوند در هر ساعت
 • نرخ going rate برای نوع کاری که انجام می دهید

در صورتی که نرخ going rate موقعیت شغلی در انگلیس، بیشتر از حداقل دستمزدها باشد، نرخ مورد نیاز شما نرخ going rate خواهد بود. شما می توانید با مراجعه به وب سایت دولتی انگلیس و بخش ویزای اسکیل ورکر، به تیبل این نرخ مراجعه کرده و اطلاعات جامعی برای هر عنوان شغلی کسب کنید.

در نهایت، مهارت زبان شما نیز باید حداقل معادل با سطح B1 (CEFR) باشد. لازم به ذکر است که ویزای کار انگلیس دارای حداکثر 5 سال اعتبار بوده و در صورت واجد شرایط بودن متقاضی و رضایت کارفرما، امکان تمدید آن از داخل انگلستان وجود دارد.

ویزای کار عمان

در نهایت، امکان انجام کار و اقامت با استفاده از برخی فرصت های شغلی کشورهای عربی نظیر عمان نیز وجود دارد که برای افراد متخصص طراحی شده است. برای مثال، شما می توانید در صورت داشتن شرایط لازم، از طریق گروه شرکت های نیلگام برای جاب آفر پرستاری و یا داروسازی عمان اقدام کنید.

حداقل سابقه کاری مورد نیاز این مشاغل، 3 سال بوده به غیر از مدرک پرومتریک و پاسپورت معتبر، نیاز به تمکن مالی و مدرک زبان ندارد. همچنین میانگین حقوق در نظر گرفته شده برای این عناوین شغلی بین 900 تا 1100 دلار آمریکا است.

شما می توانید جهت اقدام برای هرگونه ویزای کار خارج از کشور با کارشناسان ما در گروه شرکت های نیلگام تماس گرفته و از مشاوره تخصصی در این زمینه برخوردار شوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *