با کم شدن مشکلات اپیدمی کووید، مجدداً مرزهای کشورهای همسایه با ایران مثل ترکیه برای سفرهای توریستی باز شده، اما برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلات احتمالی از ورود گردشگران خارجی، مقررات سفر به ترکیه دستخوش تغییر قرار گرفته که قرار است در این راهنمای سفر به ترکیه به جزئیات مختلف آن بپردازیم.

پس اگر قصد رزرو هتل در استانبول 2021 و خرید بلیط پرواز به کشور ترکیه را دارید، بهتر است پیش از هر اقدامی به خوبی با مقررات سفر به ترکیه آشنا شوید تا دچار مشکلات احتمالی پلیس فرودگاهی، جریمه نقدی و یا عدم اجازه به ورود به خاک کشور ترکیه نشوید.

مقررات سفر به ترکیه

مقررات سفر به ترکیه

کشور ایران با ترکیه روابط دوستانه ای داشته و نیازی به اخذ ویزا برای سفر توریستی و موقتی به این کشور نیست. از این رو، تا پیش از وقوع مشکلات پانادمی کووید -19، شهروندان ایرانی می توانستند با داشتن یک پاسپورت دارای بیش از 6 ماه اعتبار ایرانی، بلیط پرواز و رزرو هتل، بدون نیاز به ویزا برای حداکثر 90 روز به کشور ترکیه سفر کنند.

اما طی دو سال گذشته شرایط برای اغلب کشورهای دنیا تغییر کرد و به دلیل وجود آمار مرگ و میر بی سابقه و شیوع سریع بیماری، مرزهای زمینی و هوایی اغلب کشورها از جمله ترکیه به سایر کشورهای دنیا بسته شد.

خوشبختانه با گذشت از بحران پانادمیک و واکسینه شدن اکثر شهروندان کشورهای دنیا، به تدریج محدودیت ها برداشته شده و ترکیه نیز مجدداً برای سفر توریستی در دسترس است.

ولی به دلیل برخی از ملاحضات و کنترل روند مثبت مهار بیماری، دولت این کشور مقررات سفر به ترکیه را به روز رسانی کرده و قوانینی را برای گردشگران خارجی تعیین کرده که در ادامه به توضیح جزئیات مهم آن می پردازیم:

بنابر آخرین آمار به دست آمده، کماکان محدودیت سفر به کشور ترکیه برای برخی از کشورها از جمله برزیل، نپال، آفریقای جنوبی و سریلانکا وجود دارد. اما سایر متقاضیان سفر و یا مهاجرت به کشور ترکیه باید قبل از ورود به مرز زمینی و یا هوایی این کشور فرم Traveler Entry را تکمیل نمایند.

به بیانی دیگر، تمامی متقاضیان ایرانی بالای 6 ساله که قصد سفر به کشور ترکیه را دارند، باید حداقل 72 ساعت قبل از ورود به کشور ترکیه این فرم را پر کرده و برای سازمان سلامت این کشور ارسال کنند. مسافران زیر 6 سال نیازی به انجام این کار ندارند.

تنها کافیست تا لینک فرم ورود به ترکیه را کلیک کرده و با تکمیل اطلاعات درخواستی، فرم مورد نظر را در زمان مشخص شده قبل از سفر ارسال نمایید.

دلیل انجام این کار، امکان ارتباط با افرادی است که با فردی که بعداً آزمایش کووید وی مثبت شده در تماس بوده اند. از این رو گردشگر باید اطلاعات تماس و محل اقامت خود در کشور ترکیه را به اطلاع سازمان سلامت کشور ترکیه برساند.

این فرم باید به صورت اینترنتی پر شود و تکمیل آن چند دقیقه بیشتر زمان نمی گیرد. تمامی گردشگران ترکیه باید قبل از ورود به هواپیما و مجدداً در هنگام فرود و حضور در خاک ترکیه، این فرم را به همراه کد QR ارائه نمایند. طبق آخرین آمار، جا به جایی از طریق آدنا تا اطلاع ثانوی مقدور نیست.

همچنین مقررات سفر به ترکیه این طور ایجاب می کند که متقاضیان 12 ساله و یا بالاتر حتماً آزمایش کووید -19 یا همان تست PCR را پیش از ورود به ترکیه انجام دهند و دارای نتیجه منفی باشند.

تست PCR باید برای حداکثر 72 ساعت قبل از ورود به ترکیه باشد و اگر تست Rapid آنتی ژن توسط متقاضی انجام شده، باید برای حداکثر 48 ساعت گذشته باشد.

در صورت اثبات موارد زیر، افرادی که کامل واکسینه شده و یا از بیماری بهبود یافته باشند، الزامی به انجام و ارائه آزمایش ندارند:

  • گواهی واکسن نشان دهنده این موضوع باشد که دوز نهایی در حداقل 14 روز قبل از ورود به کشور ترکیه تزریق شده است.
  • مدارک پزشکی نشان دهنده این باشد که فرد در 6 ماه گذشته از بیماری بهبود یافته است.

بر طبق جدیدترین مقررات سفر به ترکیه ، تمامی مسافران به غیر از شهروندان انگلیس، مصر، سنگاپور و ایران، باید در هنگام ورود به کشور ترکیه یک نمونه برای تست PCR ارائه دهند.

با دریافت نمونه از مسافر، فرد می تواند به سفر توریستی خود در این کشور ادامه دهد. البته در صورتی که نتیجه آزمایش مثبت شود، بر طبق مقررات تعیین شده سازمان سلامت و بهداشت ترکیه با فرد مبتلا به کووید-19 رفتار خواهد شد.

الزام به شرکت در نمونه گیری و انجام تست در خاک ترکیه تا 30 دسامبر 2021 تمدید شده است. در صورتی که طی 14 روز گذشته در کشورهای زیر بوده باشید، شامل تمهیدات دیگری می شوید:

  • افغانستان
  • برزیل
  • نپال
  • آفریقای جنوبی
  • سریلانکا

شما باید یک تست PCR منفی حداکثر 72 ساعت گذشته را به ماموران پرواز ارائه کنید. همچنین باید با هزینه شخصی در هتل های تعیین شده توسط دولت ترکیه، برای 14 روز در قرنطینه باشید. سپس بعد از گذشت 14 روز از شما آزمایش گرفته شده و در صورت منفی بودن تست، امکان گشت و گذار در ترکیه را دارید. این قوانین شامل متقاضیان زیر 12 سال نمی شود.

شهروندان ایرانی تنها ملزم به ارائه نتیجه منفی تست کووید 19  برای حداکثر 72 ساعت گذشته هستند.

در هنگام ورود به مرز هوایی ترکیه، مسافران و خدمه پرواز تحت یک چک پزشکی کوتاه و مختصر قرار می گیرند که شامل چک و کنترل دمای بدن می شود. افرادی که دارای هیچ یک از نشانه های بیماری نباشند، اجازه ادامه سفر و ورود به ترکیه را دارند.

آن دسته از مسافرانی که دارای علائم باشند و یا تست شان مثبت شود، تحت مراقبت و درمان مسئولان ترکیه و بخش دولتی قرار می گیرند و در صورت درخواست متقاضی، به بخش و بیمارستان های خصوصی انتقال می یابند.

لازم به ذکر است که فرودگاه استانبول دارای یک مرکز آزمایش فعال در 24 ساعت روز و 7 روز هفته است که مسافران امکان انجام آزمایش PCR، آنتی بادی و آنتی ژن را در آن خواهند داشت.

تمامی مسافران ملزم هستند تا در زمان حضور در فرودگاه و محدوده ترمینال ماسک خود را بر روی صورت بزنند و تنها افراد نیازمند به کمک، امکان همراهی به داخل فرودگاه را توسط یک شخص ثالث دارند.

راهنمای سفر به ترکیه - قوانین سفر ترکیه

راهنمای سفر به ترکیه

اکنون که با مقررات سفر به ترکیه آشنا شدید، نوبت به این می رسد تا در مورد راهنمای سفر به کشور ترکیه با شما صحبت کنیم. همانطور که در بالا به این موضوع اشاره کردیم، شهروندان ایران برای سفر تفریحی و توریستی به ترکیه نیاز به اخذ ویزا ندارند.

این بدین معنی است که شما تنها باید یک پاسپورت معتبر ایرانی داشته باشید، اگر تا به حال این مدرک مهم و بین المللی را دریافت نکرده اید، باید در ابتدای کار و شروع راهنمای سفر به ترکیه ، مدارک لازم برای پاسپورت در سال 1400 را آماده کنید.

شما مجاز هستید تا در هر بار ورود به خاک ترکیه، برای حداکثر 90 روز به تفریح و گشت و گذار در این کشور بپردازید. برای جلوگیری از بروز هرگونه خطای احتمالی، بهتر است یک چک لیست سفر خارج از کشور برای خود تهیه کنید.

یکی از موارد مهم و قابل ذکر در راهنمای سفر به ترکیه، روش سفر شما از ایران به این کشور است که معمولاً گزینه پرواز هوایی بهترین، کم دردسرترین و البته گران ترین روش محسوب می شود.

شما می توانید به صورت اینترنتی و یا حضوری، بلیط پرواز ایرلاین های ایرانی و یا خارجی را برای پرواز مستقیم ایران به ترکیه و بالعکس خریداری کنید.

گزینه بعدی و در دسترس راهنمای سفر به ترکیه، حمل و نقل زمینی با قطار است. در حال حاضر، شما این امکان را دارید تا از قطار تهران وان برای این مهم استفاده کنید. زمانی که به وان ترکیه رسیدید، باید قطار خود را عوض کرده و با خطوط داخلی قطار کشور ترکیه، به شهر آنکارا رفته و بعد از آن، با استفاده از یک قطار سریع السیر، به شهر استانبول بروید.

این سفر دارای لذت ها و ماجراجویی های خاص خود است، اما برعکس سفر هوایی، زمان زیادی را از شما گرفته و خستگی زیادی را برای شما ایجاد می کند.

در حالت بعدی، شما می توانید از اتوبوس و یا خودروی شخصی برای سفر به کشور ترکیه استفاده کنید. اگر سفر با اتوبوس را انتخاب کنید، دغدغه رانندگی طولانی مدت و استرس حوادث جاده ای را بدان صورت نداشته و با راحتی بیشتری به مقصد می رسید.

اما اگر مایل به سفر با استفاده از خودروی شخصی باشید، باید حتماً برای موارد مختلفی از جمله پلاک ترانزیت (کاپوتاژ)، بیمه درمانی آکسا، گواهی بین المللی و موارد این چنینی اقدام کرده و هزینه آنها را پرداخت کنید.

شما می توانید با استفاده از مرزهای زمینی رازی، سرو و یا بازرگان، از داخل ایران به ترکیه و به صورت زمینی سفر کنید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که ملزم به پرداخت عوارض خروج از کشور هستید که در سفر اول 264، در سفر خارجی دوم 396 و در سفرهای بعدی معادل 528 هزار تومان به ازای هر نفر خواهد بود.

مورد دیگری که باید در راهنمای سفر به ترکیه به آن توجه کنید مسئله رزرو هتل پیش از آماده سازی شرایط سفر به این کشور است. این که در زمان تعطیلات تابستانی و یا زمستانی، چه هتل هایی در دسترس هستند، هتل های استانبول در میدان تقسیم کدامند و با بودجه در نظر گرفته شده، امکان رزرو چه نوع هتلی (3 ،4، یا 5 ستاره) برای شما وجود دارد، همگی مواردی است که باید به سرعت در مورد آنها تصمیم گرفته و وارد عمل شوید.

شما می توانید از طریق وب سایت های خارجی مثل booking به طور مستقیم برای رزرو هتل های ترکیه اقدام کنید.

البته می توانید انجام رزرو پرواز و یا هتل در کشور ترکیه را در قالب خرید یک تور به یک آژانس مسافرتی بسپارید و فقط در مورد برنامه سفر و کارهایی که قرار است در سفر به کشور ترکیه انجام دهید تمرکز داشته باشید.

اگر نمی دانید که در چه زمانی از سال به کشور ترکیه سفر کنید، باید بگوییم که بهترین زمان سفر به این کشور در ماه های آپریل، می، سپتامبر و اکتبر خلاصه می شود که درجه دما بین 20 تا 30 درجه است. این در حالی است که ماه های تابستانی یعنی از جون تا سپتامبر، آب و هوا بسیار گرم و شرجی بوده و در حدود 30 درجه یا بیشتر است.

در صورتی که قصد سفر به کشور ترکیه در ماه های پاییز و زمستان را داشته باشید، باید بدانید که آب و هوا در این کشور سرد و کوهستانی بوده و نیاز به پوشش مناسب و لباس های گرم مناسب آن فصل دارد.

این موضوع را به خاطر داشته باشید که که فصل شلوغ و به اصطلاح های سیزن کشور ترکیه بین ماه های جون تا آگوست است که این کشور مملو از توریست بوده و هزینه ها بسیار سرسام آور هستند. این در حالی است که اغلب پروازها و هتل ها رزرو شده و نمی توان در دقیقه 90 برای سفر به این کشور برنامه ریزی کرد.

ولی ماه های سرد و کم جمعیت نوامبر تا مارچ، فصل low season این کشور محسوب می شود که از لحاظ اقتصادی مناسب تر بوده و شرایط بهتری را برای سفر به کشور ترکیه برای شما فراهم می کند.

یکی از نکات مهم راهنمای سفر به کشور ترکیه این است که به هیچ وجه ریال با خودتان به این کشور نبرید، چون صرافی ها تمایلی به تبدیل آن با ارز لیر و یا دلار ندارند. یعنی در کمال تعجب واحد پول کشورهایی مثلی بورکینافاسو و جیبوتی هم در صرافی های ترکیه قابل تبدیل است، اما ریال ایران هواخواه ندارد!

 برای همین، بهتر است از همان اول از داخل ایران لیر مورد نیاز خود را خریداری کرده و یا با خود دلار ببرید. چون می توانید در خیلی از فروشگاه های مطرح در مراکز خرید، خرید خود را به دلار انجام دهید و یا در صورت تمایل، دلار خود را در صرافی ها به لیر تبدیل کرده و خرج کنید.

چنانچه دلار اضافه ای از سفر به کشور ترکیه برای شما باقی بماند، می توانید برای سفرهای بعدی نیز از آن استفاده کنید. این موضوع برای لیر نیز صدق می کند،اما دلار آمریکا قابل استفاده برای سایر کشورهای دنیا نیز خواهد بود.

برای گشت و گذار در ترکیه و شهری نظیر استانبول، توصیه می کنیم که ترجیحاً از خطوط گسترده و کارآمد مترو، تراموا و وسایل نقلیه عمومی کشور ترکیه استفاده کنید. به همین خاطر خرید استانبول کارت و شارژ 10 یا 20 لیری آن به شما توصیه می شود.

چون تاکسی های این کشور دارای ورودی بوده و در صورتی که نتوانید با زبان ترکی با راننده ارتباط برقرار کنید، ممکن است هزینه نامتعارفی برای کرایه از شما درخواست شود.

یعنی در حالت معمولی، تاکسی ها دارای ورودی 4 تا 5 لیری هستند و به ازای طی کردن هر کیلومتر نیز بین 2 تا 3 لیر از مسافر دریافت می کنند. در صورتی که راننده آدرس را درست متوجه نشده باشد، تاکسیمترش خاموش باشد و یا شما در ابتدا کرایه را طی نکرده باشید، ضرر زیادی خواهید کرد.

اگر تمایل به استفاده از وسایل نقلیه عمومی ندارید و استفاده از تاکسی در ترکیه را ترجیح می دهید، بهتر است از اپلیکیشن هایی مثل اوبر و یا بی تاکسی برای گرفتن تاکسی و انتخاب مسیر مبدا و مقصد استفاده کنید، این گزینه برای شما سریع تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

در عین حال، اگر به شهری مثل استانبول سفر کرده اید، بد نیست تا از سفرهای آبی داخل شهری با کشتی هم بهره برده و با سوار شدن کشتی های اسکله کاباتاش و یا کادیکوی، یک سفر کوتاه و لذت بخش دریایی را برای جا به جایی از یک قسمت شهر به قسمتی دیگر تجربه کنید.

یکی از مواردی که مطمئناً به آن نیاز پیدا خواهید کرد، سیم کارت فعال و قابل استفاده در کشور ترکیه است که می تواند جزو موارد مهم راهنمای سفر به ترکیه باشد.

 معمولاً هتل ها دارای اینترنت بی سیم و رایگان هستند و فرد را از داشتن اینترنت سیم کارت در داخل هتل بی نیاز می کنند، اما اگر فرد بخواهد با سیم کارت ایرانی در ترکیه صحبت کرده و یا در سطح شهر از اینترنت سیم کارت خود استفاده کند، ملزم به پرداخت هزینه زیادی برای سرویس رومینگ است که برای حضور بلند مدت در این کشور منطقی و مقرون به صرفه نخواهد بود.

برای همین، بهتر است از همان ابتدای ورود و در فرودگاه، پاسپورت خود را ارائه داده و با تکمیل فرم، یکی از سیم کارت های فعال در این کشور از جمله وودافون، ترک تلکام و یا ترک سل را خریداری کنید.

در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که اتکای زیادی به زبان انگلیسی در سفر به کشور ترکیه نداشته باشید، چون اغلب افراد توانایی مکالمه و برقراری ارتباط با این زبان را ندارند و بهتر است به سراغ جملات و واژه های پرکاربرد ترکی استانبولی رفته و از این طریق شرایط سفر را برای خود آسان تر و شیرین تر نمایید.

راهنمای سفر به ترکیه

هزینه سفر به ترکیه

در بخش پایانی راهنمای سفر به ترکیه نوبت به بررسی هزینه های سفر به این کشور دیدنی و جذاب می رسد. به غیر از هزینه بلیط پرواز و هتل که هر ساله و براساس زمان سفر متغیر است. شما باید یک هزینه عوارض خروج پرداخت کنید.

این در حالی است که باید بودجه ای را به صورت لیر و یا دلار به همراه داشته و به عنوان خرج سفر از آن استفاده کنید.البته نباید هزینه 350 تا 400 هزار تومانی تست PCR را برای سفر به کشور ترکیه از یاد ببرید.

طبق آمار ارائه شده در وب سایت championtraveler، میانگین هزینه سفر 7 روزه یک نفره به کشور ترکیه در حدود 870 دلار است. این در حالی است که هزینه مورد نیاز برای زوج 1416 دلار و برای خانواده 3 تا 4 نفره 1540 دلار خواهد بود.

هزینه کرایه هتل های کشور ترکیه برای هر شب از کمتر از 20 دلار شروع شده و تا بیش از 140 دلار می رسد. این در حالی است که امکان کرایه یک خانه کامل در این کشور از طریق گزینه هایی مثل Airbnb وجود دارد که هزینه مورد نیاز شما بین 50 تا 390 دلار خواهد بود.

طبق آمار ارائه شده در این وب سایت، هزینه تقریبی پرواز به این کشور ( به صورت رفت و برگشت) بین 676 تا 1149 دلار است. اما با در نظر گرفتن نزدیکی فاصله دو کشور ترکیه و ایران، این مقدار هزینه بسیار کمتر بوده و از حدود 4.200 میلیون تومان شروع می شود.

شما همچنین می توانید بدون نیاز به کردیت کارت و یا نگرانی از خسارت کنسلینگ، یک هتل را از وب سایت هایی نظیر بوکینگ و یا تریپ ادوایزر برای سفر خود رزرو کرده و قیمت ها را به صورت ریالی مقایسه کنید.

بنابر آمار ارائه شده در این وب سایت،هزینه تقریبی خرج های روزانه هر فرد در ترکیه در کمترین حالت بین 25 تا 53 دلار خواهد بود. البته اگر بخواهید از مراکز خرید مجهز این کشور خرید کنید و یا ورودی و بلیط مراکز تاریخی و دیدنی ترکیه مثل کاخ توپکاپی را پرداخت کنید، هزینه شما بسیار بیشتر از این مقدار خواهد شد.

این مقدار هزینه تنها برای استفاده از حمل و نقل عمومی و خرید غذای معمولی 20 تا 60 لیری از رستوران های این کشور بوده و شامل چیز دیگری نمی شود.

پیشنهاد می کنیم که به خوبی به مقررات سفر به ترکیه توجه کرده و در مورد جزئیات مختلف راهنمای سفر به ترکیه تحقیق کنید. در صورتی که نکاتی را در این راهنما جا انداخته ایم، خوشحال می شویم که آن را با ما و مخاطبان نیلگام در میان بگذارید و از تجارب سفر خود به این کشور اروپایی – آسیایی صحبت کنید.

 شما همچنین این امکان را دارید تا در صورت تمایل به استفاده از خدمات مهاجرتی، از خدمات و مشاوره تخصصی کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی نیلگام استفاده کنید.