ویزا

مدارک لازم برای پاسپورت در سال 1401

اگر به دنبال جدیدترین مدارک لازم برای پاسپورت در سال 1401، تعویض پاسپورت، هزینه پاسپورت و مدارک لازم برای تمدید پاسپورت هستید با ما همراه شوید.از گذشته تاکنون، داشتن پاسپورت معتبر جزو موارد الزامی برای انجام هرگونه سفر خارجی بوده و بدون آن امکان خروج قانونی و بی دغدغه از مرز کشور وجود نداشته است.؛مدرک مهمی که تنها برای امور سفر و یا مهاجرت موقتی و یا دائمی به کار می‌آید و مثل سایر مدارک هویتی نظیر کارت ملی و شناسنامه، باید توسط هر فرد اخذ شود. به همین خاطر، اطلاع از به روزترین اطلاعات مدارک لازم برای پاسپورت، هزینه پاسپورت و همچنین مدارک لازم برای تمدید پاسپورت برای هر فرد ایرانی مهم بوده و بسیار کارآمد خواهد بود.

البته مثل افرادی که مایل به رانندگی نیستند و هیچ وقت به سراغ اخذ گواهینامه نمی‌روند، ممکن است شما هم تمایلی به خروج از کشور نداشته و نخواهید برای مدارک لازم برای پاسپورت و یا همان گذرنامه اقدام کنید، اما اگر بنا به دلایلی تصمیم‌تان عوض شده و در حال تحقیق در مورد این هستید که چطور ویزا بگیرید، باید پیش از هر کاری به فکر آماده سازی مدارک لازم برای پاسپورت در سال جدید شمسی یعنی 1401 باشید.

پاسپورت چیست

گذرنامه و یا به اصطلاح انگلیسی passport، یک مدرک هویتی بین المللی است که اخذ آن توسط هر فرد، تصمیمی اختیاری بوده و داشتن آن مثل شناسنامه و کارت ملی الزامی نیست. پاسپورت برخلاف مدارک هویتی دیگری مثل شناسنامه و کارت ملی دارای اعتبار معینی است که در مورد پاسپورت ایرانی معادل 5 سال از زمان صدور است.

به طور کلی، هر ایرانی می‌تواند بنابر تابعیت و ملیت خود برای یک مدرک گذرنامه و یا پاسپورت ایرانی از طریق وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اقدام نماید. این مدرک مهم دارای 32 صفحه بوده و در دو صفحه اصلی و اولیه‌اش حاوی اطلاعات و جزئیات مهم هویتی زیر به دو زبان فارسی و انگلیسی است:

 • کشور محل اقامت
 • امضا دارنده گذرنامه
 • محل صدور پاسپورت
 • شماره ملی
 • نام و نام خانوادگی
 • نام پدر
 • تاریخ و محل تولد
 • شماره شناسنامه
 • تاریخ صدور پاسپورت
 • تاریخ انقضا پاسپورت
 • شماره پاسپورت
 • کد کشور
 • تایپ و نوع پاسپورت
 • جنسیت
 • عکس جدید صاحب پاسپورت

بنابر قوانین بین المللی، هر فردی که خواستار سفر یا مهاجرت به کشوری خارج از مرز زمینی و یا هوایی کشور محل زادگاه خود باشد، باید اول از همه برای مدرک پاسپورت اقدام کرده و بعد از آن نسبت به دریافت مجوزهای مختلف و مورد نیاز از جمله ویزا و یا جاب آفر اقدام کند.

برای مثال اگر شما قصد مهاجرت به کانادا و یا اخذ ویزای شینگن را داشته باشید، باید پس از دریافت پاسپورت مستقل و دارای اعتبار از وزارت امور خارجه ایران، نسبت به دریافت یکی از انواع ویزا مثل ویزای تحصیلی، ویزای خانوادگی و یا ویزای کار از محل کنسولگری و یا سفارت کشور مورد نظر خود اقدام کنید.

یعنی، پاسپورت و گذرنامه شما، مدرکی بین المللی حاوی تمامی اطلاعات مهم هویتی و مورد نیاز وزارت امور خارجه سایر کشورهای دنیا است و محل الصاق و پیوست برچسب ویزای سایر کشورها و همچنین مهر و تاریخ ورود و خروج به هر کشور در آن ثبت می‌شود.

لازم به ذکر است که اعتبار پاسپورت ایرانی با اعتبار سایر پاسپورت‌های کشور مختلف دنیا متفاوت است، برای مثال اعتبار پاسپورت ترکیه و یا کشور کانادا برخلاف گذرنامه ایران 10 ساله است.

موضوع اعتبار پاسپورت از یک جنبه به معنی تاریخ انقضا آن است که از زمان صدور پاسپورت ایرانی حداکثر 5 ساله است و جنبه دیگر آن مربوط به رنکینگ و رتبه بندی جهانی گذرنامه در سراسر دنیا و میزان سابقه سفر دارنده پاسپورت است.

بنابر جدیدترین اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت guideconsultants، پاسپورت ایران در رتبه 98 دنیا قرار گرفته که بدون نیاز به ویزا و یا با ویزای فرودگاهی، اجازه سفر به 41 کشور دنیا را به دارنده پاسپورت ایرانی می‌دهد.

پس به طور پیش فرض، رتبه و رنکینگ پاسپورت در میزان آزادی شما برای سفر به کشورهای خارجی تاثیر زیادی دارد.

درست است این موارد ارتباط چندانی با موضوعات مورد بحث این مطلب یعنی مدارک لازم برای پاسپورت، هزینه پاسپورت و مدارک لازم برای تمدید پاسپورت ایرانی ندارد، اما به هر حال، دارای اهمیت بسیاری بوده و موجب می‌شود تا دید و آگاهی بیشتری نسبت به گذرنامه کشور خود داشته باشید.

اما نکته و جنبه پنهان دیگر پاسپورت، نبود سابقه سفر و به اصطلاح سفید بودن آن است. اینکه چگونه پاسپورت ضعیف و سفید خود را به پاسپورتی قوی و معتبر تبدیل کنیم خود مبحثی مهم و قابل تامل است که در این مقال نمی گنجد، اما با ذکر یک مثال مفهوم کلی آن را به شما بازگو می‌کنیم.

وقتی به تازگی مدارک لازم برای پاسپورت را آماده کرده و گذرنامه جدیدی می‌گیرید، به استثنای صفحه اول و دوم که حاوی اطلاعات هویتی شما است، در ابتدا تمامی صفحات آن خالی و به اصطلاح سفید خواهد بود.

بر همین اساس، شما تنها با رفتن به کشورهای معتبر دنیا مثل کره جنوبی، ژاپن، انگلیس و استرالیا و مقاصد این چنینی می توانید به پاسپورت خودتان وزن و اعتبار دهید و خود را برای دریافت ویزای مقاصد مهم‌تر مثل ویزای شینگن، آمریکا و یا کانادا آماده کنید.

یعنی برای مثال، اگر بدون هیچ سابقه سفر مهمی در پاسپورت، به یکباره قصد سفر به کانادا را داشته باشید، به عنوان یک ایرانی شانس کمی برای اخذ ویزای کانادا برای شما وجود دارد و به احتمال زیاد درخواست شما ریجکت خواهد شد.

اکنون که با جزئیات مختلف و مفهوم کلی گذرنامه آشنا شدید، نوبت به معرفی مدارک لازم برای پاسپورت در سال 1401 و سایر جزئیات مهم این مبحث نظیر هزینه پاسپورت و مدارک لازم برای تمدید پاسپورت می‌رسد.

مدارک لازم برای پاسپورت 1401

در حال حاضر، برای دریافت پاسپورت جدید و یا تمدید اعتبار گذرنامه قبلی، شما ملزم هستید تا به یکی از دفاتر پلیس +10 شهر خود مراجعه کرده و مدارک لازم برای پاسپورت را به افسر گذرنامه تحویل دهید. همچنین برای پیدا کردن نزدیکترین دفتر پلیس +10 می‌توانید به وب سایت epolice.ir مراجعه کنید.

به طور کلی مدارک لازم برای پاسپورت شامل موارد زیر می‌شود:

 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
 • یک عدد عکس 6 در 4 رنگی جدید با زمینه سفید و رعایت قوانین خاص مورد نیاز گذرنامه (در نظر داشته باشید در این مراکز عکس و ثبت اثرانگشت به صورت دیجیتالی انجام می‌شود)
 • ارائه پاسپورت منقضی شده قبلی
 • ارائه مجوز محضری رضایت والدین و یا قیم قانونی (برای متقاضیان زیر 18 سال)
 • رضایت نامه محضری همسر (برای بانوان متاهل)
 • ارائه گواهی فوت همسر و یا طلاق‌نامه (برای بانوانی که همسرشان فوت کرده و یا طلاق گرفته‌اند)
 • پرداخت هزینه پاسپورت که شامل عوارض نیروی انتظامی، شهرداری، پست، دفاتر پلیس +10 و غیره می شود
 • اجازه کتبی از حفاظت یگان برای افراد نظامی مشغول به کار و یا بازنشستگانی که کمتر از 5 سال پیش بازنشست شده‌اند
 • ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت و یا معافی از سازمان وظیفه عمومی (برای متقاضیان مذکر 18 ساله)
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل و سپرده مالی وثیقه بین 8 تا 15 میلیون تومان (برای افراد مشمول به انجام خدمت وظیفه اجباری)

باید به این نکته توجه داشته باشید که ارائه کارت ملی هوشمند در کنار شناسنامه، جزو موارد الزامی و مدارک لازم برای پاسپورت در سال 1401 است، از این رو رسید کاغذی کارت ملی هوشمند که دارای کد اختصاصی است، از شما در زمان اقدام برای اخذ پاسپورت جدید و یا تمدید گذرنامه قبلی درخواست می شود و در صورت نداشتن آن، باید ابتدا به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و آن را دریافت نمایید.

همچنین، بنابر قوانین و الزامات بین المللی، دیگر اسامی و اطلاعات همراه فرزندان زیر 18 سال در گذرنامه والدین قید نمی‌شود و هر فرد (حتی کودک و نوزاد) باید دارای گذرنامه و پاسپورت مستقل باشد.

به طور معمول زمان صدور گذرنامه جدید از زمان تحویل مدارک لازم برای پاسپورت و پرداخت هزینه پاسپورت، بین یک هفته تا 10 روز طول می‌کشد و در صورتی که نیازمند دریافت سریع‌تر آن باشید، باید با حضور در اداره کل گذرنامه و ارائه بلیط پرواز، به پیگیری سریع‌تر امور بپردازید.

مدارک لازم برای تعویض پاسپورت

عموماً مدارک لازم برای تمدید پاسپورت با تعویض آن یکی بوده و تفاوت چندانی با دیگری ندارد. به استثنای اینکه شما باید گذرنامه قبلی خود را به همراه داشته باشید، مدارک لازم برای تمدید پاسپورت و هزینه پاسپورت برای تمدید و تعویض آن، مشابه یک گذرنامه جدید خواهد بود.

البته ممکن است به دلیل وجود هر یک از موارد زیر، شرایط دریافت پاسپورت و یا تعویض آن برای شما وجود نداشته باشد:

 • بنابر دستور کتبی مسئولین قضایی، اجازه خروج از کشور را نداشته باشید
 • دارای سوءپیشینه باشید که در این صورت تا 2 سال مجاز به دریافت گذرنامه نیستید
 • اگر خروج شما از کشور موجب آسیب رساندن به دولت و حکومت شود
 • در صورتی که ملزم به پرداخت مالیات و مبالغی به دادگستری و یا تسویه حساب بدهی و رفع و رجوع هرگونه شکایت قضایی باشید

در صورت مطمئن نبودن از فاکتورهایی که موجب ممنوع‌الخروج شدن شما از کشور و دریافت گذرنامه جدید شده است، می توانید به اداره گذرنامه واحد غرب تهران مراجعه کنید.

همچنین اگر بخواهید گذرنامه دارای اعتبار یک ساله خود را باطل کرده و با ارائه مدارک لازم برای تمدید پاسپورت یک گذرنامه جدید بگیرید، باید مراتب امر را به یکی از شعبات اصلی صدور پاسپورت اطلاع دهید. (مثل اداره گذرنامه خیابان پاتریس لومومبای تهران)

زمان ارائه مدارک لازم برای پاسپورت و پرداخت هزینه پاسپورت، حضور متقاضی اصلی در دفتر پلیس +10 الزامی است و باید نشانه کامل پستی برای تحویل گذرنامه ارائه گردد.

لازم به ذکر است که برای اخذ ویزای کشورهای اروپایی حوزه شنگن و سایر کشورهای معتبر دنیا، اعتبار کمتر از 6 ماه پاسپورت مورد تائید نبوده و شما ملزم به تعویض گذرنامه با یک نسخه جدید هستید.

هزینه پاسپورت 1401

در کنار موضوع متداول و پرمخاطب مدارک لازم برای پاسپورت ، هزینه پاسپورت نیز جزو مواردی است که هر چند سال یکبار دستخوش تغییر قرار گرفته و فرد برای تمدید گذرنامه جدید ملزم به پرداخت هزینه بیشتری به دفاتر پلیس +10 خواهد بود.

بر همین اساس، با احتساب هزینه های فرم ثبت نام، شناسه گذرنامه، عوارض شهرداری و نیروی انتظامی، هزینه اداره پست، مالیات، فتوکپی، هزینه عکس بیومتریک و سایر هزینه‌های جانبی دریافت و یا تمدید گذرنامه، مجموع هزینه پاسپورت در سال 1401 بیش از 300 هزار تومان خواهد بود که باید در دفاتر پلیس +10 پرداخت نمایید.

در واقع، هزینه اولیه دریافت گذرنامه 200 هزار تومان است که با اضافه شدن سایر فاکتورهای الزامی و جانبی مثل عکس دیجیتال بیومتریک، هزینه نهایی به مبلغ 365 تا 380 هزار تومان می‌رسد.

همچنین در تکمیل مبحث هزینه پاسپورت بد نیست به این موضوع هم اشاره کنیم که بنابر آخرین تغییرات و به روز رسانی‌های قوانین دولت جمهوری اسلامی ایران، عوارض خروج از کشور، برای هر نفر در سفر اول 400هزار تومان، در سفر خارجی دوم و خروج از مرز ایران معادل 600 هزار تومان و برای سفر سوم و یا بیشتر برابر با 800هزار تومان است؛ این در حالی است که عوارض خروج از کشور زائران عمره و حج در سال جدید شمسی به ترتیب معادل 132، 198 و 264 هزار تومان به ازای هر نفر اعلام شده است.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *