مهاجرت

چگونه میتوان به کشور کانادا مهاجرت کرد؟

از تاریخ 2020 تا 2023 میلادی کانادا پذیرای بیش از 1 میلیون مهاجر از سراسر دنیا خواهد بود. کانادا به عنوان دومین کشور پهناور دنیا از پتانسیل لازم برای جذب مهاجران واجد شرایط بین المللی برخوردار بوده و بیش از 80 روش مهاجرتی متنوع را برای اخذ ویزای کانادا، ورود به این کشور و دریافت اقامت دائم کانادا در اختیار متقاضیان قرار داده است.

پیش از این در مطالب برترین دلایل مهاجرت به کانادا و چرا به کانادا مهاجرت کنیم، به طور مفصل با شما درباره مزایا و دلایل استقبال زیاد متقاضیان از دریافت ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور چندفرهنگی و پیشرفته صحبت کردیم، اما اکنون قصد داریم تا به موضوع روند مهاجرت به کانادا از ایران بپردازیم.

برای اطلاع از اینکه مهاجرت به کانادا چگونه است و شامل چه روش هایی می شود، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

گزینه های مهاجرت اقتصادی و تجاری کانادا

این گزینه ها که به طرح های Economic و Business معروف هستند، مختص آن دسته از افراد حرفه ای و دارای مهارت کاری است که امکان پشتیبانی از بازار کار و اقتصاد کانادا را به نحوی دارند. شرایط و قوانین هر یک از برنامه های مهاجرت اقتصادی و تجاری زیر تفاوت زیادی با یکدیگر دارند، از این رو به طور مجزا به معرفی هر یک از آنها خواهیم پرداخت:

 • برنامه های نامزدی استانی
 • سیستم اکسپرس اینتری
 • برنامه مهاجرتی کبک
 • برنامه های سرمایه گذاری
 • برنامه های کارآفرینی و خویش فرما
 • سایر برنامه های مهاجرتی فدرالی نظیر Caregivers ، Atlantic Immigration Pilot ، Rural and Northern Immigration Pilot و Agri-Food Pilot

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نامزدی استانی

هر استان و قلمرو در کانادا دارای یک برنامه مهاجرتی نامزدی استانی و یا همان PNP است. از آنجایی که هر استان دارای جمعیت منحصر به فرد و شرایط اقتصادی مخصوص است، برنامه های مهاجرتی آنها نیز فرق داشته و به تناسب نیازهای جمعیتی، اقتصادی و تجاری طراحی شده است.

در همین زمینه خواندن مطالب مقایسه شهرهای توریستی کانادا و چه استان هایی در کانادا از طریق اسکیل ورکر مهاجر می پذیرند، اطلاعات خوبی در مورد استانها و قلمروها و طرح های استانی به شما می دهند.

هر استانی به استثنای کبک دارای چندین برنامه نامزدی استانی است که جزو سریع ترین روش‌های مهاجرتی برای دریافت اقامت دائم و یا همان PR کانادا محسوب می شود.

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که برنامه های مهاجرتی نامزدی استانی به تنهایی قادر به ارائه مجوز اقامت دائم کانادا به متقاضی نیستند، بلکه ارزیابی و صدور این مجوز توسط دولت فدرال کانادا انجام می گیرد.

به بیانی دیگر، یک متقاضی واجد شرایط برنامه PNP توسط استان مورد نظر در کانادا نامزد می شود تا درخواست اقامت دائم این کشور را به دولت فدرال کانادا ارسال کند. در واقع نامزدی استانی مرحله اول دریافت اقامت دائم و مهاجرت به کانادا است.

در حال حاضر در میان انبوه برنامه های مهاجرتی استان های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، منیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نوااسکوشیا، انتاریو و غیره، برنامه نامزدی استانی اسکیل ورکر ساسکاچوان جزو برترین برنامه های مهاجرتی به کانادا محسوب می شود. این بدین خاطر است که برخلاف اغلب برنامه های استانی کانادا نیاز به جاب آفر و یا همان پیشنهاد شغلی کارفرمای کانادایی ندارد.

در همین زمینه خواندن مطلب آیا می توان بدون جاب آفر ویزای کاری کانادا گرفت را به شما پیشنهاد می کنیم.

در سال 2015، کشور کانادا اکسپرس اینتری را به عنوان یک سیستم برای مدیریت درخواست های اقامت دائم از طریق برنامه های عمده مهاجرت اقتصادی به اجرا در آورد. از آن زمان تاکنون، بسیاری از استان ها و قلمروهای کانادا برنامه های مهاجرتی استانی خود را توسعه و بهبود داده و با سیستم اکسپرس اینتری همراه و هماهنگ کردند.

این بدین معنی است که در برخی از برنامه های نامزدی استانی کانادا، متقاضی ملزم به داشتن پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری برای واجد شرایط بودن طرح استانی خواهد بود.اگر یک متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق یک برنامه استانی PNP هم راستا با اکسپرس اینتری فدرال نامزد شود، امکان دریافت 600 امتیاز اضافه از سیستم جامع رتبه بندی CRS را داشته و به طور ضمنی دریافت دعوت نامه درخواست ITA برای اقامت دائم در مرحله بعدی قرعه کشی اکسپرس اینتری برای آنها تضمین خواهد شد.

اما از جانبی دیگر، اگر متقاضی نامزدی خود را از یک برنامه استانی PNP خارج از سیستم اکسپرس اینتری دریافت کند، باید پروسه درخواست مبتنی بر کاغذ و سنتی فدرال را برای اقامت دائم کانادا از طریق نامزدی استانی طی کند. زمان رسیدگی به این نوع از درخواست های اقامت دائم کانادا بسیار بیشتر از درخواست های الکترونیکی اکسپرس اینتری است.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مطالب تمکن مالی و شرایط مورد نیاز اسکیل ورکر ساسکاچوان، جدول امتیازبندی اسکیل ورکر ساسکاچوان و معرفی کامل استان ساسکاچوان  و جدول مشاغل مورد قبول ساسکاچوان مراجعه کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

سیستم اکسپرس اینتری سریع ترین و محبوبترین روش مهاجرتی برای متقاضیان اقامت و زندگی در کانادا است. به طور کلی اپلای سیستم اکسپرس اینتری کانادا شامل دو مرحله می شود. نخستین مرحله، ارسال پروفایل و حساب کاربری است که نیازمند مدارک زیر است:

پس از ارسال پروفایل به سیستم اکسپرس اینتری و دریافت دعوت نامه درخواست ITA اقامت دائم کانادا، باید درخواست و مدارک قابل توجهی از جمله توصیه نامه معتبر، مدارک هویتی و شناسایی مضاعف، گواهی عدم سوءپیشینه و نتایج آزمایش مدیکال کانادا را برای پیشبرد امور ارائه دهید.

در حالت کلی، افراد دارای مدارک دانشگاهی و کالج، مهارت، تجربه و تخصص کاری و دانش و مهارت زبان انگلیسی و یا فرانسوی، متقاضیان ایده آلی برای برنامه اکسپرس اینتری محسوب می شوند. از این رو متقاضیان این امکان را دارند تا به تناسب شرایط خود برای یکی از برنامه های اکسپرس اینتری زیر مدارک خود را ارسال کنند:

با توجه به وجود جزئیات زیاد در زمینه مهاجرت کاری به کانادا، استفاده از ارزیابی آنلاین و مشاوره تخصصی گروه نیلگام سفر را به شما پیشنهاد می کنیم. در عین حال بد نیست نگاهی به مطالب مهاجرت کاری به کانادا چگونه انجام می شود، مهاجرت به کانادا از طریق مهارت و تخصص و سیستم طبقه بندی ملی مشاغل NOC کانادا بیاندازید.

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری 

 • آزمون زبان: هزینه تقریبی 300 دلار
 • ارزیابی اعتبار آموزشی ECA: هزینه تقریبی 200 دلار
 • انگشت نگاری بیومتریک: 85 دلار
 • هزینه های دولتی: 1325 دلار بزرگسالان، 225 دلار کودکان
 • هزینه های آزمایش مدیکال کانادا: 450 دلار بزرگسالان، 250 دلار کودکان
 • گواهی عدم سوءپیشینه : هزینه تقریبی 100 دلار

لازم به ذکر است که ارسال اولیه پروفایل متقاضی به سیستم اکسپرس اینتری کانادا مشمول پرداخت هزینه نمی شود. تنها در صورتی که دعوت نامه درخواست ITA برای اقامت دائم کانادا برای شما ارسال شود، ملزم به پرداخت هزینه های مورد نیاز خواهید بود.

همچنین در صورتی که از طریق برنامه استانی نامزد شده باشید، هزینه های استانی نیز به هزینه های فدرال اضافه خواهد شد. دانستن این موضوع بسیار مهم است که به استثنای درخواست از طریق طرح CEC و یا داشتن یک جاب آفر معتبر کانادایی، باید قادر به اثبات داشتن تمکن مالی و موجودی حساب ویزای کانادا برای زندگی و اقامت در این کشور باشید.

نکته قابل توجه دیگر اینست که برای شرکت در سیستم اکسپرس اینتری، شما الزامی به داشتن جاب آفر ندارید. اما داشتن یک جاب آفر معتبر و رسمی از یک کارفرمای کانادایی برای یک کار تمام وقت در این کشور، بین 50 تا 200 امتیاز به امتیازات پرونده اکسپرس اینتری شما اضافه خواهد کرد.

تنها در صورتی وجود گواهی LMIA مثبت، این امتیاز به متقاضی مهاجرت به کانادا داده می شود.

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه کبک

این استان فرانسوی زبان کانادا از برنامه های مهاجرتی مختلفی برای اقامت دائم کانادا برخوردار است. دولت فدرال به این استان اجازه و اختیار بسیار زیادی در رابطه با قوانین مهاجرت و روند مهاجرت به کانادا داده است، از این رو برنامه مهاجرتی کبک جزو برنامه های استانی محسوب نمی شود.

برنامه های مهاجرتی کبک شامل دو مرحله انتخاب و پذیرش است. مرحله انتخاب در سطح استانی و مرحله پذیرش در سطح فدرالی پیگیری می شود. از این رو متقاضی برنامه مهاجرتی کبک باید دارای شرایط لازم مراحل انتخابی و پذیرشی باشد.

در مرحله انتخاب، متقاضی خارجی باید موفق به دریافت گواهی CSQ از استان کبک شود، سپس برای یکی از برنامه های مهاجرتی این استان اقدام کند.
برنامه نیروی کار ماهر کبک QSW، یکی از برنامه های مهاجرتی اقامت دائم کانادا است که در آن متقاضیان باید داشتن حداقل تجربه کار را اثبات کنند. این برنامه براساس امتیاز بوده و کسب حداقل امتیاز در این سیستم الزامی است.

در این برنامه مهاجرتی، متقاضی ملزم به داشتن مدرک زبان فرانسوی نیست، اما در صورتی که دارای مدرک و مهارت زبان فرانسوی باشد، امتیاز بیشتری کسب خواهد کرد. از این رو متقاضیان واجد شرایط باید از طریق پورتال آنلاین Arrima در سامانه ثبت نام کرده و مدارک EOI خود را برای شرکت در برنامه بفرستند.

در همین زمینه خواندن مطلب کار در کبک را به شما پیشنهاد می کنیم.

یکی دیگر از برنامه های مهاجرتی کبک PEQ به معنی برنامه تجربه کبک برای اقامت دائم کانادا است. برای شرکت در این برنامه، متقاضی ملزم است تا از تجربه کاری به عنوان نیروی کار موقت خارجی و یا دانشجوی بین المللی در استان کبک برخوردار باشد.

همچنین متقاضیان این برنامه مهاجرتی باید داشتن دانش بالای مهارت زبان فرانسوی را به اثبات برسانند و در زمان ارسال مدارک و ارزیابی درخواست، به طور قانونی در استان کبک حضور داشته باشند.
یکی دیگر از برنامه های مهاجرتی استان کبک، برنامه سرمایه گذاری است که به واسطه آن متقاضی باید دارای حداقل 2 میلیون دلار کانادا سرمایه بوده و توانایی سرمایه گذاری 1.2 میلیون دلاری را در ارگان های واسطه گری مالی کبک داشته باشد.

در این بین برنامه کارآفرینی کبک، یکی دیگر از طرح های مهاجرتی این استان است که در آن متقاضی باید از ظرفیت مالی، تجربه و قصد کافی برای مدیریت یک پروزه تجاری در استان کبک، کارآفرینی و یا بدست آوردن یک کسب و کار برخوردار باشد.

طرح خویش فرمای کبک نیز یکی دیگر از برنامه های مهاجرتی این استان است که به متقاضیان واجد شرایط اجازه مهاجرت به این استان و ایجاد یک کار شخصی را می دهد. از این رو متقاضی باید از حداقل 100 هزار دلار بودجه و 2 سال تجربه کاری خویش فرما در زمینه ای که قصد فعالیت دارد، برخوردار باشد.

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

در حالت کلی، مهارت، تجربه کاری و سرمایه شخصی شما می تواند موجب شود تا برای یکی از برنامه های سرمایه گذاری کانادا واجد شرایط شناخته شوید و بتوانید در توسعه اقتصاد کانادا تاثیرگذار باشید.
نخستین برنامه سرمایه گذاری کانادا برنامه فدرالی federal investor است که فعلاً متوقف شده است. این برنامه مهاجرتی در ازای یک سرمایه گذاری 5 ساله و تضمین شده 800 هزار دلاری اقامت دائم کانادا را به متقاضی ارائه میداد.

اگر صاحب مشاغل هوشمند و یا مدیریتی هستید و از سرمایه 10 میلیون دلاری برخوردارید، امکان درخواست برنامه مهاجرتی Venture Capital Pilot Program را دارید. متقاضیان واجد شرایط این طرح باید یک سرمایه گذاری غیرتضمینی 2 میلیون دلاری برای حداکثر 15 سال برای دریافت ویزای سرمایه گذاری و اقامت دائم کانادا داشته باشند.

اگر قصد سرمایه گذاری در استان کبک را دارید می توانید در طرح مهاجرتی Quebec Investor Visa شرکت کنید. این استان از متقاضیان دارای حداقل 2 میلیون دلار بودجه و تجارب مدیریتی در زمینه کشاورزی قانونی، صنایع تجاری و یا تخصصی برای شرکت در این طرح پذیرش می کند. از این رو متقاضیان باید یک سرمایه گذاری 5 ساله تضمین شده به مبلغ 1.2 میلیون دلار در این استان انجام دهند.
در این بین برخی دیگر از استانهای کانادا دارای برنامه های سرمایه گذاری و مهاجرتی مجزا هستند که باید از طریق مراجعه به وبسایت دولتی کانادا و یا اختصاصی هر استان از آنها مطلع شوید.

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی 

کارآفرینان تجاری این امکان را دارند تا با استفاده از بودجه و تخصص سازمانهای بخش خصوصی کانادا شرکت های خود را در این کشور رشد و توسعه دهند و در ازای خلق رشد اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی برای شهروندان و افراد مقیم کانادا، ویزای استارت آپ کانادا را دریافت کنند.

برخلاف برنامه های سرمایه گذاری مهاجرتی، متقاضیان برنامه کارآفرینی فدرال ملزم به سرمایه گذاری شخصی برای شرکت در این طرح و برنامه مهاجرتی نیستند، بلکه باید برای شروع کار، حداقل سرمایه مورد نیاز venture capital و یا angel investment را از یک یا چندین ارگان مرتبط کسب کنند.

در صورتی که یک بیزینس من با تجربه و یا مدیری با دانش متوسط زبان فرانسوی هستید، می توانید با بدست آوردن یک تجارت در استان کبک برای ویزای Business Entrepreneur اپلای کنید. در حال حاضر برنامه کارآفرینی کبک دارای دو طرح و جریان مجزا برای متقاضیان واجد شرایط خارجی است.

شما می توانید با رجوع به وب سایت دولتی کانادا و یا استفاده از مشاوره کارشناسان نیلگام سفر از برنامه های مهاجرتی فدرالی و استانی کانادا باخبر شده و به تناسب شرایط فعلی خود، بهترین انتخاب را انجام دهید.

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های خویش فرما

این یک فرصت استثنایی و پر سود برای افراد دارای تجارت هوشمند است که نمی خواهند بخش و یا تمام بودجه خود را در یک کسب و کار دیگر و یا ارگان های دولتی سرمایه گذاری کنند. یکی از برنامه های مهاجرتی این بخش برنامه خویش فرمای فدرالی است که از سیستم امتیازدهی برای ارزیابی متقاضیان مهاجرت تجاری استفاده می کند.

برای شرکت در این برنامه، متقاضی باید دارای دو سال تجربه کار مرتبط در زمینه کاری خود باشد تا بتواند به طور موثر و خوداشتغال در هر استانی به استثنای کبک کار کند.

برنامه خوداشتغالی کبک مشابه برنامه فدرال است و متقاضیان باید توانایی خود را برای موفقیت در یک تجارت و صنعت خویش فرما به اثبات برسانند. برای شرکت در این طرح، فرد باید دارای حداقل بودجه 100 هزار دلاری بوده و قصد زندگی و اقامت در استان کبک را داشته باشد.

در این بین سایر برنامه های فدرالی نظیر Caregivers Program ، Atlantic Immigration Pilot ، Rural and Northern Immigration Pilot و Agri-Food Pilot نیز وجود دارند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به وب سایت Canada.ca مراجعه کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپ خانوادگی

این دسته از برنامه مهاجرتی کانادا برای اعضای خانواده یک شهروند و یا دارای اقامت دائم کانادا در دسترس است. افراد واجد شرایط اسپانسرشیپ خانوادگی کانادا شامل موارد زیر می شوند:

 •  همسر متقاضی
 •  فرزند وابسته ( فرزندخوانده و یا بیولوژیکی)
 •  والدین، پدربزرگ و مادربزرگ

در برخی از مواقع ممکن است برای حمایت مالی و اسپانسرینگ سایر افراد نیز واجد شرایط شناخته شوید. در صورتی که دارای اقوام واجد شرایط برای اسپانسرشیپ نباشید، امکان حمایت مالی افراد زیر را خواهید داشت:

 •  برادر و یا خواهرزاده یتیم
 •  برادر و یا خواهر یتیم
 •  نوه یتیم

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مطلب اسپانسر برای ویزای کانادا  و شرایط ارسال دعوتنامه برای انواع ویزای کانادا مراجعه کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی 

هرساله دولت کانادا تعداد معینی از مهاجران جنگ زده و دارای شرایط سخت زندگی را به دلایل بشر دوستانه  دلسوزانه از طریق پناهندگی قبول می کند. اما در صورتی که متقاضی دارای دلایل قانع کننده ای برای افسر مهاجرت نباشد، امکان زندگی عادی در کشور مبداء را داشته و بتواند برای انواع دیگر برنامه های مهاجرتی کانادا اقدام کند، درخواست پناهندگی وی رد شده و به کشور مبدا بازگردانده می شود.
از این رو بهتر است تا حد امکان از این گزینه برای مهاجرت به کانادا استفاده نکنید، چون درخواست و اقدام بی دلیل، سایر فرصت های مهاجرتی شما را از بین برده، زمان زیادی را از شما می گیرد و برای مدت زمانی طولانی تاثیری منفی در سوابق سفر و دریافت ویزای شما خواهد گذاشت.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

یکی از روش های پیشنهادی و البته مطمئن مهاجرت به کانادا، مهاجرت از طریق تحصیل است. برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، شما باید یک نامه پذیرش تحصیلی از یکی از برترین دانشگاه های کانادا دریافت کرده و برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید.

ویزای تحصیلی کانادا به تناسب طول دوره آموزشی دانشجو قابل تمدید است، یعنی اگر طول دوره تحصیلی دانشجوی کارشناسی در کانادا 4 سال باشد، فرد می تواند برای این مدت زمان در کشور کانادا حضور داشته و در کنار تحصیل به کار دانشجویی پاره وقت در کانادا مشغول شود.

همچنین در صورتی که دانشجوی بین المللی متاهل باشد، می تواند از طریق ویزای همراه تحصیلی از همراهی همسر خود در کانادا بهره مند شود. لازم به ذکر است که تحصیل فرزندان دانشجویان بین المللی در مدارس دولتی این کشور رایگان است و دانشجو می تواند پیش از فارغ التحصیلی از دانشگاه، برای مجوز کار 3ساله و تمام وقت PGWP درخواست دهد.

از این رو روش های زیادی برای حضور قانونی و بیشتر دانشجو و خانواده وی در کانادا وجود داشته و فرد می تواند با گذشت 5 سال از زمان حضور خود، برای کارت اقامت PR درخواست دهد.
در واقع دریافت ویزای تحصیلی کانادا و مهاجرت تحصیلی به این کشور یک موقعیت موقتی محسوب می شود و دریافت مجوزهای ارزشمندی نظیر اقامت دائم کانادا، تنها به عملکرد و برنامه ریزی صحیح دانشجو در کانادا بستگی دارد.

تحت برخی از شرایط امکان تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی  و یا تبدیل ویزای دانشجویی کانادا به اقامت دائم وجود دارد، اما باز هم نمی توان موفقیت در اخذ ویزای چندبار ورود توریستی کانادا را راهی برای مهاجرت به این کشور حساب کرد.
در واقع با دریافت این نوع ویزای مولتی و 5ساله کانادا، شما امکان شرکت در دوره های آموزشی کمتر از 6 ماه را در کانادا دارید، اما نمی توانید در هر بار ورود بیشتر از این مقدار اقامت داشته و یا کار با حقوق در این کشور را تجربه کنید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا به وبسایت lets go uni مراجعه کنید.

کارشناسان گروه نیلگام سفر همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان و ارائه مشاوره تخصصی در زمینه مهاجرت به کانادا هستند.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *