مهاجرت با کارآفرینی, ویزا

مهاجرت از طریق ویزای استارت‌ آپ کارآفرینی

یکی از عناوینی که طی چندسال گذشته از آن برای مهاجرت به کانادا در سراسر دنیا استفاده شده، مهاجرت به کانادا از طریق ویزای استارت‌ آپ و یا همان کارآفرینی است. در این مطلب قصد داریم تا به توضیح جوانب، شرایط و مقررات این طرح پرمخاطب مهاجرتی کانادا بپردازیم.

پروسه ویزای استارت آپ کانادا

ویزای استارت آپ برای آن دسته از کارآفرینانی است که دارای مهارت و پتانسیل لازم برای ایجاد کسب و کار و مهاجرت به کانادا هستند و شامل یکی از موارد زیر می‌شوند:

 • دارای ابتکار و خلاقیت باشند
 • بتوانند برای شهروندان کانادایی کار ایجاد کنند
 • بتوانند در مقیاس جهانی به رقابت بپردازند

آیا دارای یک ایده تجاری مبتکرانه هستید؟ آیا این ایده شما در سطح بین‌المللی یا حداقل کشوری مانند کانادا قابل پیاده‌سازی است؟ اگر می‌توانید برای ایده ناب خود پشتوانه‌ای از یکی از سازمان‌های تعیین شده پیدا کنید، امکان مهاجرت به کانادا را خواهید داشت.

هزینه و زمان رسیدگی به درخواست ویزای استارت‌ آپ

به طور معمول هزینه این نوع از ویزای کانادا ۱٫۵۴۰ دلار است و رسیدگی به درخواست مهاجرت از طریق ویزای استارت‌ آپ کانادا بین ۱۲ تا ۱۶ ماه زمان می‌برد، هم‌چنین علاوه بر ارائه مدارک کامل، شما باید اطلاعات بیومتریک، چکاپ کامل پزشکی و سوءپیشینه پلیس خود را نیز به سفارت کانادا ارائه دهید. در میان مناطق مختلف کانادا، استان کبک دارای طرح مهاجرتی متمایزی از سایر استان‌هاست، چنان‌چه تمایل دارید در استان کبک به کارآفرینی و زندگی بپردازید، باید از شرایط و قوانین مهاجرتی این استان تبعیت کنید.

چه کسانی می‌توانند برای ویزای استارت آپ کانادا درخواست دهند؟

برای اینکه واجد شرایط دریافت ویزای استارت‌ آپ کانادا محسوب شوید باید:

 • دارای یک کسب و کار مورد تائید باشید
 • از یک نامه پشتیبانی و تائید از یک شرکت تعیین‌شده برای اینکار برخوردار باشید
 • دارای شرایط لازم زبان باشید
 • از پول کافی برای شروع کار برخوردار باشید
 • گواهی عدم سوءپیشینه و پزشکی داشته باشید

اما هر یک از این موارد دارای توضیحاتی است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

کسب و کار مورد تائید ویزای استارت‌آپ

کسب و کار واجد شرایط برای دریافت ویزای استارت آپ و کارآفرینی در کانادا بدین معنی است که دارای شرایط زیر باشد:

 • زمانی که شما از تعهدی از طرف یک سازمان مرتبط برخوردار می‌شوید: هر متقاضی باید دارای ۱۰ درصد یا بیشتر حق رای و سهام باقیمانده از شرکت باشد ( حداکثر تا ۵نفر می‌توانند به عنوان صاحبان شرکت درخواست دهند)
 • متقاضیان و سازمان مشخص‌شده به طور مشترک دارای بیش از ۵۰ درصد از حق رای و سهام شرکت باشند.
 • به هنگام دریافت مجوز اقامت دائم، مدیریت فعال و مستمری از داخل کانادا بر روی این کسب و کار داشته باشید
 • بخش اصلی و مهم عملیات مرتبط با کسب و کار شما در کانادا به انجام برسد
 • کسب و کار مورد نظر در کشور کانادا به ثبت رسیده باشد

دریافت نامه پشتیبانی از یک شرکت کانادایی شما باید از یک گروه تجاری مورد تائید دولت کانادا برای سرمایه‌گذاری و پشتیبانی استارت‌آپ‌ها، نامه تائیدیه و پشتیبانی مالی دریافت کنید. از این رو نیازمند موارد زیر هستید:

 • برقراری ارتباط با سازمان‌ها و شرکت‌های مرتبط با این موضوع، برای دریافت پشتیبانی
 • متقاعدسازی سازمان کانادایی از بابت اینکه ایده تجاری شما ارزش پشتیبانی و حمایت مالی را دارد
 • دریافت نامه تائیدیه پشتیبانی مالی از سازمان مربوطه

پروسه اثبات ایده تجاری برای هر یک از شرکت‌ها و یا سازمان‌های حامی و مرتبط با نیاز شما در کانادا نسبت به یکدیگر متفاوت بوده و بنابر شرایط و الزامات آنها دستخوش تغییر قرار می‌گیرد. برای مثال، ممکن است که از شما درخواست شود تا ایده و مفهوم کسب و کار خود را به صورت حضوری ارائه داده و یا این‌که جزئیات کامل بیزینس پلن خود را ارسال کنید. در صورتی که با یکی از سازمان‌های حامی استارت‌آپ و کارآفرینی در کانادا به توافق برسید، نامه پشتیبانی مالی را دریافت خواهید کرد.

سپس باید این نامه را همراه با سایر مدارک برای سفارت کانادا ارسال نمایید. با انجام این‌کار شما اثبات می‌کنید که شرکت و یا سازمان‌هایی نظیر صندوق سرمایه‌گذاریventure capital fund ، angel investor و یا سازمان پرورش کسب و کار business incubator از ایده تجاری و به اصطلاح بیزینس شما پشتیبانی می‌کنند. در عین حال، شرکت مذکور یک گواهی تعهد را به صورت مستقیم برای سفارت کانادا می‌فرستد. سپس سفارت کانادا از نامه پشتیبانی مالی و گواهی تعهد شرکت برای ارزیابی درخواست شما استفاده می‌کند.

اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که ممکن است سفارت کانادا برای تصمیم‌گیری نهایی اطلاعات و جزئیات بیشتری را از شما درخواست کند.همچنین زمانی که درخواست شما برای اقامت دائم در کانادا در دست بررسی است، شما می‌توانید برای مجوز کار موقت در این کشور (تحت عنوان مجوز کار ویزای استارت‌ آپ) درخواست داده و با آمدن به کشور کانادا، مقدمات کسب و کار خود را آماده کنید.

نیاز به مهارت زبان انگلیسی و فرانسه

توانایی برقراری ارتباط و انجام کار به زبان انگلیسی، فرانسوی و یا هر دوی این زبان‌ها، موجب کمک به موفقیت کسب و کار شما در کانادا خواهد شد. از این رو شما باید یک آزمون زبان را در هر یک از آژانس‌های مورد تائید سفارت کانادا بگذرانید و نتایج آن‌را ضمیمه پرونده درخواست خود کنید؛ در غیر این صورت به درخواست شما رسیدگی نخواهد شد. بر همین اساس، شما باید حداقل دارای سطح  Canadian Language Benchmark (CLB) 5 زبان انگلیسی و فرانسوی در چهار محدوده زیر باشید:

 • مکالمه
 • خواندن
 • شنیداری
 • نوشتن

در صورتی که نتوانید حداقل سطح زبان موردنیاز سفارت کانادا را کسب کنید، درخواست ویزای شما ریجکت خواهد شد.

توانایی مالی برای شروع کار در کانادا

بنابر اطلاعات وبسایت رسمی سفارت کانادا،  دولت این کشور هیچ‌گونه پشتیبانی مالی از مهاجران جدید ویزای استارت‌ آپ کانادا به عمل نمی‌آورد. از این رو، باید به هنگام درخواست و یا به اصطلاح اپلای کردن این نوع از ویزا تمکن مالی کافی برای پشتیبانی مالی خود و افراد وابسته را به هنگام ورود به کانادا داشته باشید. باید توجه داشته باشید که نباید پول موردنظر را از شخص دیگری قرض کرده باشید. مقدار پولی که شما در کانادا نیاز دارید، کاملا بستگی به تعداد افراد خانواده شما دارد که از قرار زیر است:

انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک

چنان‌چه بین ۱۴ تا ۷۹ سال سن داشته باشید، حتی اگر اطلاعات بیومتریک خود را از قبل به سفارت کانادا ارائه داده باشید و هنوز معتبر باشد، باز هم ملزم به ارائه اثرانگشت و عکس بیومتریک برای هر یک از پرونده‌های درخواست‌ اقامت دائم کانادا هستید.

 • شما باید به هنگام ارسال درخواست خود به سفارت کانادا هزینه بیومتریک را پرداخت کرده باشید، وگرنه ممکن است با مشکلاتی نظیر تاخیر در بررسی و ارزیابی روبرو شوید. این کار را سریعا پس از دریافت نامه از طرف سفارت مبنی بر ارائه اطلاعات بیومتریک انجام دهید. شما پس از دریافت نامه از سفارت به مدت ۳۰ روز مهلت دارید تا انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک را به انجام برسانید.

نحوه ارزیابی درخواست ویزای استارت‌ آپ توسط سفارت کانادا

پس از ارسال درخواست، سفارت کانادا به بررسی و ارزیابی موارد زیر می‌پردازد:

 • تکمیل صحیح و دقیق فرم درخواست به همراه امضا
 • پرداخت هزینه درخواست
 • ارسال تمامی مدارک موردنیاز درخواست

چنان‌چه هر یک از موارد مذکور را فراموش کنید، درخواست شما مورد ارزیابی قرار نگرفته و به شما بازگردانده خواهد شد.

چکاپ پزشکی ویزای استارت‌ آپ کانادا

پیش از رفتن به کشور کانادا باید چکاپ پزشکی خود را انجام داده باشید. افراد خانواده شما نیز باید حتی در صورت همراهی نکردن شما در چکاپ کامل پزشکی شرکت داشته باشند. در صورتی که وضعیت سلامت شما شامل موارد زیر شود، درخواست شما مورد موافقت قرار نخواهد گرفت:

 • برای سلامت عمومی و یا امنیت کانادا خطر محسوب شوید
 • نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی بسیار زیادی در کانادا داشته باشید

از این رو، پس از ارسال درخواست ویزای شما به دفتر ویزای کانادا، نامه‌ای مبنی بر چگونگی دریافت چکاپ پزشکی برای شما ارسال خواهد شد.

مدارک پلیس ویزای استارت‌آپ و کارآفرینی

چنان‌چه دارای سوابق جنایی و کیفری در گذشته باشید و یا تهدیدی برای امنیت کانادا تلقی شوید، مجاز به ورود به کانادا نخواهید بود. برای مهاجرت به کانادا، شما و اعضای خانواده ۱۸ ساله و یا بالاتر باید مدارک سوءپیشینه خود را در صورت درخواست به مرکز سفارت ارائه دهند. ‌بدین ترتیب، شما باید در هر منطقه و یا کشوری که در ۶ماه گذشته در آن زندگی می‌کردید، سوءپیشینه دریافت کنید.

تائید اقامت دائم کانادا

چنان‌چه درخواست شما مورد موافقت سفارت کانادا قرار گیرد، ویزای اقامت دائم صادر خواهد شد. ویزای کانادا شامل تائیدیه اقامت دائم Confirmation of Permanent Residence (COPR) و ویزای ورود شما به کانادا خواهد بود. گواهی COPR اطلاعاتی در مورد عکس و این که شما که هستید ارائه می‌دهد. شما به هنگام ورود به کانادا، باید ویزا و COPR خود را به همراه داشته باشید و البته فراموش نکنید که مدت اعتبار مدرک COPR تمدید نمی‌گردد. مشاوره رایگان اخذ ویزای کانادا۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *