مهاجرت, ویزا

ویژگی‌های عکس بیومتریک برای ویزای شینگن و کانادا

آیا با ویژگی‌های عکس بیومتریک یا همان عکس ویزای شینگن و یا ویزای کانادا آشنا هستید؟ یا از شرایط عکس ویزا برای خانم ها و سایز عکس ویزا خبر دارید؟ اگر مایل هستید تا از جزئیات کامل عکس بیومتریک و آخرین تغییرات آن برای انواع ویزا باخبر شوید، در این مطلب موسسه مهاجرتی نیلگام همراه ما باشید.

عکس بیومتریک چیست

همان‌طور که پیش از این در مقاله مدارک موردنیاز ویزای شینگن به این موضوع اشاره کردیم، عکس بیومتریک یکی از مواردی است که هر متقاضی باید در روز انگشت‌نگاری و تحویل مدارک در سفارت مدنظر به همراه داشته و یا در اغلب موارد آن را آماده کند. این عکس که به Biometric Passport Photo و یا عکس ویزا  نیز مشهور است، ویژگی‌های خاصی از نظر ظاهری و فنی دارد که در این نوشتار به‌طور کامل در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم.

اگر به‌تازگی به یکی از سفارت‌های اروپایی و یا دفاتر انگشت‌نگاری ویزای شینگن مراجعه کرده باشید، حتماً متوجه شده‌اید که قسمتی مربوط به عکس بیومتریک و عکس ویزای شینگن وجود دارد که به متقاضیان خدمات فوری عکاسی ارائه می‌دهد.

در واقع، بسیاری از متقاضیان به دلیل عدم اطلاع کامل از ویژگی‌های عکس بیومتریک و اینکه عکس بیومتریک چیست ، در روز مصاحبه متوجه می‌شوند که باید عکسی متفاوت با آنچه در اختیاردارند، ارائه دهند و تصویر ثبت شده از آنها مناسب عکس ویزا نیست!

در این حالت شاید این طور فکر کنید که باید همانند عکس لاتاری گرین کارت آمریکا به یک عکاسی در سطح شهر رفته و برای عکس بیومتریک و یا همان عکس ویزا درخواست کنید.

ولی حقیقت ماجرا این است که پروسه انگشت نگاری با عکس بیومتریک همراه بوده و با حضور شما در هر یک از کارگزاری‌های خدمات ویزا مثل کارگزاری وی اف اس و یا ویزامتریک، عکس ویزای شینگن به صورت دیجیتالی و طبق استانداردهای مورد تائید از شما گرفته می‌شود.

به بیانی دیگر، زمانی که به طور شخصی و یا از طریق یک موسسه مثل آژانس مهاجرتی نیلگام اقدام به رزرو وقت سفارت شنگن می‌کنید، متوجه این موضوع می‌شوید که علاوه بر ارائه مدارک ویزا به افسر کارگزاری، شما ملزم هستید تا هزینه تقریبی 40 یورویی را به کارگزاری سفارت پرداخت کرده و مراحل الزامی و مورد نیاز این پروسه از جمله انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک را به صورت حضوری انجام دهید.

از این رو، دیگر نباید از بابت استاندارد نبودن عکس ویزای شینگن نگرانی داشته باشید و فکر کنید که عکس ارائه شده، عکس بیومتریک مناسب انجام این کار نیست؟ بلکه، تمامی امور مربوطه در مدت زمان بسیار کوتاهی (بین 10 تا 15 دقیقه) و بدون نقص انجام شده و در سامانه ویزای شنگن کارگزاری‌ها ثبت می‌شود.

اکنون که فهمیدید عکس بیومتریک چیست و با کلیت آن آشنا شدید، بد نیست کمی از زمان خود را به خواندن ادامه این مطلب اختصاص دهید تا بفهمید که شرایط عکس بیومتریک یا همان عکس ویزا برای خانم ها ، سایز عکس پاسپورت ایرانی و مشخصات مورد نیاز عکس ویزای شینگن شامل چه مواردی می‌شود.

استاندارد عکس بیومتریک برای ویزای شینگن

طی چند سال اخیر سفارت‌های اروپایی سخت‌گیری‌های بسیاری را برای صدور ویزای شینگن در قبال اتباع خارجی (به‌ویژه ایرانیان) اعمال می‌کنند و کوچک‌ترین نقص، تناقض و یا ابهام در مدارک ارائه‌شده و یا توضیحات مسافر در روز مصاحبه می‌تواند به‌راحتی موجب ریجکت ویزای شینگن شود.

برهمین اساس، وجود هرگونه نقصی در عکس بیومتریک و عکس ویزا نیز می‌تواند برای متقاضی اپلای ویزای کانادا و یا ویزای شینگن دردسرساز باشد و به همین خاطر این نوع خدمات به صورت یکپارچه توسط کارگزاری‌های خدمات ویزا ارائه می‌شود و از عهده متقاضی خارج شده است.

برای مثال، اگر در تکاپو برای تمدید و آماده‌سازی مدارک لازم برای پاسپورت در سال 1401 باشید، انجام عکس ویزا و یا همان عکس بیومتریک در یکی از شعبات پلیس+10 انجام می‌شود و به هنگام صدور گذرنامه جدید، بر روی پاسپورت پیوست می‌شود.

این بدین معنی است که سایز عکس پاسپورت ایرانی و مشخصات مورد نیاز گذرنامه توسط کارشناسان مربوطه چک شده و عکس مورد نظر گرفته می‌شود.

این موضوع برای صدور برچسب ویزای کانادا و یا حوزه شنگن نیز یکسان بوده و عکس بیومتریک و عکس ویزا توسط کارگزاری گرفته شده و بر روی مجوز ورود شما به آن کشور الصاق می‌شود.

 

مطلب مرتبط: اصلی‌ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن و نحوه اعتراض به آن

 

به‌ طور خلاصه می‌توان از موارد زیر به عنوان اصلی‌ترین ویژگی‌های عکس بیومتریک برای ویزای شینگن نام برد:

 • دو عکس جدید که مربوط به ۶ ماه اخیر باشد
 • سایز عکس ۳٫۵*۴٫۵
 • عکس رنگی (سیاه ‌وسفید مورد قبول نیست)
 • سر متقاضی باید ۷۰ تا ۸۰ درصد سایز عکس را به خود اختصاص دهد
 • پس‌زمینه با رنگ روشن ملایم و بدون طرح و الگوی خاکستری روشن توصیه می‎شود
 • فرد باید مستقیم به دوربین نگاه کند
 • حالت صورت کاملاً خنثی، بدون لبخند و با دهان بسته باشد
 • نباید از پوشش همرنگ با بک‌گراند عکس استفاده شود

فرمت و سایز عکس بیومتریک

اکنون که با ویژگی‌های کلی عکس بیومتریک آشنا شدید و فهمیدید که عکس بیومتریک چیست نوبت به بررسی جزئیات مختلف عکس ویزای شینگن و یا مجوز کانادا می‌رسد.

به طور معمول سایز عکس بیومتریک و یا همان عکس ویزا  ۴۵ میلی‌متر * ۳۵ میلی‌متر است.( ۳٫۵ سانتی‌متر عرض و ۴٫۵ سانتی‌متر طول)

طبق قوانین ارائه شده توسط سازمان مهاجرت و شهروندی حوزه شنگن، در عکس بیومتریک تصویر صورت فرد باید به طور کامل در وسط عکس باشد و ۷۰ الی ۸۰ درصد عکس را به خود اختصاص دهد.

به بیانی دیگر، تمامی اجزای صورت از چانه تا سر باید در عکس ویزا واضح بوده و طول تصویر صورت در عکس بیومتریک ۳۲ الی ۳۶ سانتی‌متر باشد. سر و مدل موی متقاضی عکس ویزا نیز باید کاملاً مشخص باشد.

فوکوس و کنتراست صورت در عکس بیومتریک

عموماً باید عکس بیومتریک و یا همان عکس ویزای شینگن کاملاً روی صورت سوژه فوکوس شده و از کنتراست بالایی برخوردار باشد. این بدین معنی است که عکس‌هایی که بیش‌ازحد روشن بوده، از دارای وضوح پایین و یا تار باشند، مورد قبول سفارت نخواهند بود.

نور و سایه در عکس بیومتریک

در ادامه جزئیات عکس ویزای شینگن باید به این نکته اشاره کنیم که نور در عکس بیومتریک باید به‌ طور مساوی و یکسان به کل صورت تابیده شود و از هرگونه سایه و یا بازتاب نور در صورت پرهیز گردد. به بیانی دیگر نور عکس ویزا باید به‌گونه‌ای باشد که حالت چشم قرمز در عکس ایجاد نشود.

پس‌زمینه یا بک‌گراند در عکس بیومتریک

پس‌زمینه استاندارد در عکس بیومتریک پس‌زمینه‌ای تک‌رنگ، بدون سایه و طرح و رنگ‌های جیغ است. پیشنهاد وب سایت ویزای شینگن برای بک‌گراند عکس ویزای شینگن و عکس بیومتریک ، خاکستری روشن است تا با  صورت و موی فرد، کنتراست دقیقی ایجاد کند.

کیفیت عکس بیومتریک

بنابر قوانین ارائه شده توسط کشورهای حوزه شنگن، عکس بیومتریک باید روی کاغذهای مخصوص با کیفیت و رزولوشن بالاتر از ۶۰۰ dpi چاپ شود. یعنی در عکس ویزا صورت فرد باید طبیعی و حالت خنثی بوده و در عین حال عکس هیچ گونه لایه اضافی نداشته باشد.

حالت صورت و موقعیت سر در عکس بیومتریک

در راستای شرح مشخصات عکس ویزای شینگن باید به این موضوع اشاره کنیم که در هنگام عکسبرداری بیومتریک در محل کارگزاری ویزا، صورت باید کاملاً صاف باشد و از گردش سر به اطراف و یا زاویه دادن به صورت خودداری گردد.

تنها فرمت پذیرفته‌شده برای عکس بیومتریک ویزای شینگن حالت طبیعی صورت با چشمانی کاملاً متمرکز بر دوربین و دهان بسته است.

حالت چشم‌ها و زاویه دید عکس بیومتریک

در عکس بیومتریک زاویه دید باید کاملاً منطبق با دوربین و به صورت مستقیم باشد. چشمان مخاطب عکس ویزا نباید بیش‌ازحد باز باشد و یا آن‌ها را ببندد. این در حالی است که موی سر نباید روی چشم بیاید و میبایست تمام اجزا صورت به طور کامل در عکس مشخص باشد. لازم به ذکر است که حالت طبیعی صورت و چشم بهترین وضعیت ممکن برای ثبت عکس ویزا و عکس بیومتریک است.

عینک و لنز در عکس بیومتریک

اگر دارای عینک هستید و مایلید تا با عینک برای عکس بیومتریک اقدام ‌کنید، عینک شما نباید نور فلش یا محیط را در عکس ویزای شینگن منعکس کند. از عینک آفتابی و یا اپتیک‌های تیره استفاده نکنید. فریم عینک شما نباید صورتتان را بپوشاند و استفاده از لنز رنگی در روند عکس بیومتریک توصیه نمی‌شود.

کلاه یا روسری در عکس بیومتریک

باید به این موضوع توجه داشته باشید که عموماً نمی‌توانید در عکس بیومتریک  از کلاه و یا دستمال سر استفاده کنید. سر و مدل مو متقاضی عکس ویزای شینگن باید کاملاً مشخص باشد. تنها به شرطی که تمامی اجزا صورت از چانه تا پیشانی به‌طور کامل مشخص باشد، می‌توان از پوشش مذهبی (روسری) در عکس بیومتریک استفاده کرد.

عکس بیومتریک برای کودکان و نوزادان

همانند قوانین تعیین شده برای عکس ویزا و عکس بیومتریک متقاضیان بزرگسال، این موارد برای کودکان بالای ۶ سال نیز رعایت می‌شود؛ با این تفاوت که برای متقاضیان زیر ۶ سال عکس ویزای شینگن الزامی به نگاه کردن به دوربین وجود ندارد و عکس ویزا با چشمان بسته نوزادان کمتر از یک سال نیز در اغلب موارد قابل‌قبول است.

در تکمیل مبحث عکس ویزا برای کودکان باید بگوییم که می‌توان کودک را با دست ثابت نگه داشت، اما دست نباید در تصویر مشخص باشد. همچنین وجود هرگونه اسباب‌بازی در عکس نیز موردقبول نیست.

شرایط عکس ویزا برای خانم ها

طبق جدیدترین جزئیات فایل PDF ارائه شده توسط وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت و شهروندی کشور کانادا، تفاوت شرایط عکس ویزا برای خانم‌ها با آقایان در حجاب و وسایل همراه احتمالی است که شامل جزئیات زیر می‌شود:

 • استفاده از مدل مو و یا آرایش و میکاپ برای عکس ویزا منعی ندارد، اما نباید موجب پنهان کردن و یا تغییر ظاهر عادی و هر روزه شما شود
 • اگر به خاطر دلایل مذهبی و یا درمانی ملزم به پوشیدن مقنعه و یا سایر انواع پوشش هستید، مطمئن شوید که ویژگی‌های کامل صورت شما توسط روسری و یا مقنعه پوشیده و پنهان نشود
 • تا زمانی که چشمان شما به وضوح قابل مشاهده باشد، می‌توانید از عینک طبی بدون رنگ استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که قاب عینک هیچ بخشی از چشم شما را نمی پوشاند و انعکاسی در عکس ویزا ایجاد نمی‌کند
 •  در مبحث عکس بیومتریک عینک آفتابی قابل قبول نیست

سایر موارد اشاره شده در این فایل مشابه با موارد ذکر شده در بالا بوده و تفاوت خاص دیگری در شرایط عکس ویزا برای خانم ها وجود ندارد.

عکس ویزای شینگن آلمان

با توجه به اینکه همانند ویزای کانادا، عکس ویزای شینگن در یک محل کارگزاری مثل ویزامتریک گرفته می‌شود، دیگر نباید دغدغه‌ای برای رعایت مشخصات عکس ویزا و یا همان عکس بیومتریک وجود داشته باشد.

در صورتی که قصد ارائه چند عکس مجزا برای مدارک ویزای شنگن داشته باشید، بهتر است عکس مورد نظر را در یک آتلیه تخصصی گرفته و خودتان به صورت آزمون و خطا و با استفاده از یک دوربین معمولی دیجیتال و در محل خانگی این کار را انجام ندهید.

 

عکس بیومتریک کانادا

به‌ استثناء اندازه عکس ویزا ، تقریباً تمامی موارد اشاره‌شده برای عکس ویزای شینگن برای عکس بیومتریک ویزای کانادا نیز صدق می‌کند. سایز عکس بیومتریک ویزای کانادا باید ۷۰*۵۰ میلی‌متر باشد و پشت عکس هم پشت‌نویسی شود.

طبق اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت رسمی Canada.ca، شما باید در هنگام حضور در مرکز کارگزاری وی اف اس و انجام ثبت اثر انگشت و ارائه عکس بیومتریک به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • از حنا و رنگ‌های موقتی مشابه بر روی دست‌ها و انگشتان خود استفاده نکنید.
 • پیش از حضور در محل کارگزاری ویزای کانادا و انجام انگشت‌نگاری، از نداشتن هرگونه زخم، بریدگی و یا شکستگی در انگشتان دو دست خود مطمئن شوید.
 • از پوشیدن لباس‌های رنگ روشن  و نزدیک به سفید و یا پوشش سر خودداری کرده و ترجیحاً لباس‌هایی با رنگ‌های روشن زنده مثل زرد، نارنجی و غیره بپوشید.
 • در صورتی که مذهبی و دارای حجاب هستید، می‌توانید در صورت الزام عکس ویزای بیومتریک خود را با حجاب بیاندازید، اما حتماً باید تمام صورت به صورت واضح در عکس قابل مشاهده باشد.

مطلب مرتبط: راهنمای انگشت نگاری برای ویزا کانادا

 

نکاتی که باید در زمان تهیه عکس بیومتریک ویزای کانادا به آن‌ها توجه کنید شامل موارد زیر می‌شوند:

 • عکس نباید روتوش و یا فتوشاپ شده باشد
 • اندازه سر در عکس ویزا باید ۳۱ الی ۳۶ میلی‌متر باشد
 • زمینه عکس باید سفید بوده و با صورت فرد کنتراست کامل ایجاد کند
 • به شرطی که گردی صورت به طور کامل مشخص باشد، عکس باحجاب برای خانم‌ها پذیرفته می‌شود
 • موی فرد نباید به‌ هیچ‌ وجه روی صورت باشد و آثار زخم‌های دائمی و یا خال‌ها را بپوشاند.
 • نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و تاریخ عکس ویزا به لاتین و تاریخ میلادی و نام آتلیه در پشت عکس نوشته شود

با توجه به اینکه در حال حاضر تمامی امور عکس ویزا و عکس بیومتریک در محل کارگزاری ویزا انجام می‌شود، عملاً توجه به بسیاری از نکات ارائه شده در اولویت نبوده و استانداردهای لازم توسط کارشناسان کارگزاری به شما گوشزد خواهد شد.

در نهایت شما این امکان را دارید تا در صورت تمایل انجام تمامی خدمات رزرو وقت سفارت شینگن و یا وقت سفارت کانادا را به همراه سایر خدمات و امور تخصصی ویزا به موسسه مهاجرتی نیلگام سپرده و با خیالی راحت در این مسیر قدم بگذارید.

مشاوره رایگان اخذ ویزای شینگن۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *