مهاجرت, مهاجرت کاری, ویزا

معرفی کامل استان ساسکاچوان در کانادا

استان ساسکاچوان یکی از ۱۰ استان کشور کانادا محسوب می‌شود که در جنوب این کشور واقع شده است. این استان نام خود را از رودخانه ساسکاچوان گرفته که به وسیله سرخپوستان محلی تحت عنوان Kisiskatchewani Sipi نامگذاری شده بود. ساسکاچوان در منطقه prairie کانادا واقع شده که شامل دشت‌های بزرگ و چمن‌زارهای وسیع می‌شود. ساسکاچوان از سمت غرب به وسیله آلبرتا، از شرق با مانیتوبا، از شمال به وسیله قلمروهای شمالی و از جنوب به وسیله دو ایالت آمریکا به نام‌های مونتانا و داکوتای شمالی محدود شده است.

تاریخچه استان ساسکاچوان

قبایل سرخپوست اولین ساکنان بومی این منطقه بودند. در سال ۱۶۹۰ اولین شخص غیربومی به نام هنری کلسی Henry Kelsey برای تجارت با افراد محلی وارد ساسکاچوان شد. تجارت اصلی در این منطقه پوست حیوانات به ویژه بوفالو بود. به تدریج کمپانی Hudson’s Bay ایجاد شد و همین موضوع نقطه شروع ایجاد یک سکونت‌گاه دائمی در ساسکاچوان بود. گسترش صنعت پوست باعث بهبود شرایط اقتصادی ساسکاچوان شد. هم‌چنین ایجاد راه‌آهن سبب راحتی حمل‌و نقل به این منطقه شد. در تاریخ یکم سپتامبر سال ۱۹۰۵ میلادی ساسکاچوان تبدیل به یک استان شد و رجینا به عنوان مرکز آن انتخاب شد. در سال ۱۹۴۰ بیش از دو سوم مردم ساسکاچوان در روستاها زندگی می‌کردند در حالی که در سال ۲۰۱۱ دوسوم جمعیت این استان در شهرها سکونت داشته‌اند. این موضوع نشان‌دهنده تغییرات گسترده اجتماعی و اقتصادی ساسکاچوان در طول یک قرن اخیر است.

آب و هوای ساسکاچوان

ساسکاچوان آفتابی‌ترین استان کانادا محسوب می‌شود که به طور متوسط در هر سال ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ ساعت تابش آفتاب را دارد. تابستان‌های ساسکاچوان گرم بوده و دمای روزها به طور معمول بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. زمستان‌های ساسکاچوان بسیار سرد بوده و دمای هوا در روز به طور معمول بین -۵ تا -۱۵ درجه سانتی‌گراد و در شب‌ بین -۱۵ تا -۲۵ درجه سانتی‌گراد است. در ژانویه و فوریه ممکن است دما تا منفی ۴۰ درجه سانتی‌گراد هم پایین بیاید. هوای پاییز و بهار از ابری و بارانی گرفته تا سرد و آفتابی متغیر است. دمای هوا در شب‌ها به طور متوسط صفر درجه و در طول روز ۱۴ درجه است.

جمعیت ساسکاچوان

استان ساسکاوان بیش از ۱٫۱ میلیون نفر جمعیت دارد که حدودا ۳۵ درصد آن‌ها در مناطق روستایی زندگی می‌کنند. نژادهای اوکراینی، آلمانی، ایرلندی، انگلیسی، اسکاتلندی، فرانسوی، متیس، نروژی و چینی از اصلی‌ترین نژادهای ابتدایی این استان بوده‌اند. بخش اعظمی از جمعیت در نیمه جنوبی این استان ساکن هستند. نیمی از آن‌ها در ساسکاتون Saskatoon به عنوان بزرگ‌ترین شهر و رجینا Regina به عنوان شهر مرکزی زندگی می‌کنند.

استانداردهای زندگی در ساسکاچوان

ساسکاچوان از استانداردهای زندگی بالایی برخوردار بوده و همین موضوع به جذب مهاجران کمک زیادی کرده است. متوسط درآمد خانوار در طول سال تقریبا ۸۰ هزار دلار است که از متوسط درآمد خانوار در کانادا بالاتر است. همچنین حداقل دستمزد در این استان حدودا ساعتی ۱۰ دلار است. هزینه زندگی در استان ساسکاچوان طبق استانداردهای کانادا کاملا مقرون‌به‌صرفه است. هزینه‌های مسکن در این استان جزو پایین‌ترین‌ها در کشور کانادا بوده و وجود منابع طبیعی به کاهش هزینه‌های انرژی در این استان کمک کرده است. وجود یک برنامه اجتماعی قوی با بودجه عمومی در استان ساسکاچوان نقش مهمی را در حفظ استانداردهای بالای زندگی برای ساکنان این استان داشته است.

مسکن در ساسکاچوان

خرید یا اجاره خانه در ساسکاچوان برای خانواده‌های تازه‌وارد نسبتا مقرون‌به‌صرفه است. با توجه به اینکه تنها ۶۵ درصد از جمعیت ساسکاچوان در مناطق شهری زندگی می‌کنند میزان تقاضای شهری برای مسکن چندان بالا نبوده و در نتیجه قیمت‌ها متعادل است. با وجود این که قیمت مسکن در ساسکاچوان به طور کلی ارزان است اما با توجه به اقتصاد رو به‌ رشد این استان قیمت مسکن نیز در حال افزایش است. متوسط قیمت مسکن در رجینا ۳۳۸ هزار دلار و در ساسکاتون ۳۵۲ هزار دلار است.

آموزش و تحصیل در ساسکاچوان

در کشور کانادا تمامی شهروندان و افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند و سن آن‌ها کمتر از ۲۰ سال است این حق را دارند که تا پایان دوره متوسطه به طور رایگان در مدرسه تحصیل کنند. سیستم آموزش‌وپرورش استان ساسکاچوان علاوه بر برنامه‌های استاندارد آموزشی برنامه‌های تحصیلی به زبان فرانسوی را نیز ارائه می‌کند. بعد از پایان دوره متوسطه نیز استان ساسکاچوان دوره‌های دانشگاهی سطح بالایی را ارائه می‌دهد. دانشگاه‌ ساسکاچوان و دانشگاه رجینا مهم‌ترین دانشگاه‌های این استان محسوب می‌شوند. هم‌‍چنین استان ساسکاچوان دارای برنامه‌های کارآموزی و کالج‌های فنی است و بیش از ۵۰ مدرسه فنی- حرفه‌ای دارد.

بهداشت و درمان در ساسکاچوان

بر اساس قوانین کشور کانادا تمامی استان‌ها و قلمروها باید کلیه شهروندان و ساکنان قانونی این کشور را تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی با بودجه عمومی قرار دهند. بنابراین اکثر خدمات بهداشتی و درمانی اساسی در ساسکاچوان بدون هزینه مستقیم به بیماران ارائه می‌شود. اولین اقدام برای این که تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی استان ساسکاچوان قرار بگیرید اخذ کارت خدمات درمانی ساسکاچوان است. در صورتی که در حال حاضر بیماری خاصی دارید بهتر است پرونده‌های پزشکی خود را در سفر به ساسکاچوان همراه داشته باشید تا خدمات پزشکی بهتری را دریافت کنید.

هنر و فرهنگ ساسکاچوان

ساسکاچوان نمونه بارز یک استان چندفرهنگی در کشور کانادا به حساب می‌آید. این چندفرهنگی حاصل مهاجرت اقوام مختلف به این منطقه بوده است. در اواخر قرن نوزدهم میلادی تعداد زیادی از مردم اوکراین و بخش‌های دیگری از اروپای شرقی در ساسکاچوان ساکن شدند. تمام گروه‌های مهاجر سعی کردند تا با ورود به ساسکاچوان فرهنگ خود را زنده نگه دارند که همین موضوع باعث ایجاد یک پازل فرهنگی رنگارنگ در این استان شده است. با وجود تنوع فرهنگی در این استان ساکنان این منطقه تعاملات اجتماعی کاملا مثبتی با یکدیگر داشته و همین موضوع باعث ایجاد محیطی گرم و صمیمانه در این استان شده است. در حوزه هنری نیز استان ساسکاچوان در زمینه تئاتر، موسیقی، گالری‌ها و جشنواره‌های هنری حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

مهاجران ساسکاچوان

مهاجرت یکی از مهم‌ترین عناصر در تاریخ و فرهنگ ساسکاچوان به حساب می‌آید و پیش‌بینی می‌شود که بخش بزرگی از رشد آینده استان را به خود اختصاص دهد. ساسکاچوان تلاش می‌کند تا سطح مهاجرت به این استان را بالا برده و هر ساله حدود ۱۰ هزار مهاجر را جذب کند تا در رشد اقتصادی استان سهیم باشند. یکی از راهکارهای این استان برای انجام این کار ارائه برنامه نامزدی استانی ساسکاچوان است که از طریق آن نیروهای کار ماهر، کارآفرینان، افراد حرفه‌ای و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به ساسکاچوان مهاجرت کنند.

اقتصاد و اشتغال ساسکاچوان

اقتصاد ساسکاچوان از ابتدا بر پایه صنایع استخراجی از جمله پوست، ماهی، محصولات جنگلی، محصولات کشاورزی و مواد معدنی توسعه پیدا کرده است. کشاورزی از اواخر قرن ۱۹ میلادی پایه اصلی اقتصاد ساسکاچوان بوده است.  جالب است بدانید که استان ساسکاچوان به دلیل تولید بیش از ۵۰ درصد از گندم کشور با لقب سبد نان شناخته می‌شود. اگرچه کشاورزی بیشترین نقش را در اقتصاد ساسکاچوان دارد اما بخش‌های دیگری مانند امور مالی، بیمه و املاک و مستغلات نیز تاثیر چشمگیری در این اقتصاد دارند. استان ساسکاچوان دارای منابع طبیعی ارزشمندی از جمله اورانیوم، زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی بوده و مواد معدنی مختلف به ویژه کود را صادر می‌کند.

نرخ بیکاری در ساسکاچوان در حال حاضر کمتر از ۴ درصد است که کمترین میزان در کل کانادا محسوب می‌شود. بنابراین ساسکاچوان محل بسیار مناسبی برای اشتغال است.

هزینه های زندگی در ساسکاچوان

ساسکاچوان استانی با کیفیت بالای زندگی و در عین حال هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه است. در طول دهه گذشته حدودا ۱۵۰ هزار نفر به جمعیت این استان اضافه شده که نشان‌دهنده استقبال خوب مهاجران برای زندگی در این استان بوده است. در ادامه مهم‌ترین دلایل مقرون‌به‌صرفه بودن ساسکاچوان برای زندگی ذکر خواهد شد:

  • هزینه مسکن در شهرهای ساسکاچوان پایین‌تر از اکثر شهرهای مهم کشور کانادا بوده و داشتن خانه برای اغلب افراد کاملا قابل دسترس است.
  • برخلاف سایر استان‌ها، هزینه‌های شخصی برای خدمات درمانی اساسی و ضروری در ساسکاچوان وجود ندارد.
  • مالیات فروش ۶درصدی ساسکاچوان پایین‌تر از هر استان دیگری در کشور کانادا است.
  • با توجه به فواصل نزدیک، هزینه حمل‌ونقل برای رفتن به محل کار در ساسکاتون و رجینا پایین‌تر از بسیاری از شهرهای کانادا است.

مهم‌ترین شهرهای ساسکاچوان

استان ساسکاچوان شهرهای مختلفی دارد اما همان‌طور که اشاره شد بخش اعظمی از جمعیت این استان در دو شهر ساسکاتون و رجینا سکونت دارند.

رجینا

رجینا مرکز استان ساسکاچوان بوده و دومین شهر بزرگ آن به حساب می‌آید. این شهر حدودا ۲۴۰ هزار نفر را در خود جای داده است. اقتصاد رجینا مبتنی بر خدمات بوده و از منابع طبیعی غنی که در اطرافش وجود دارد بهره می‌برد. پارک تحقیقاتی رجینا که تحت حمایت دانشگاه رجینا است به عنوان مرکز نوآوری و صنایع فناورانه جدید شناخته می‌شود. رجینا در ابتدا به عنوان یک شهرک مسکونی شناخته می‌شد و نام دیگری داشت اما در سال ۱۸۸۲ نام رجینا بر آن نهاده شد. در آن زمان ساسکاچوان هنوز تبدیل به استان نشده بود و رجینا به عنوان مقر اصلی قلمروهای شمال‌غربی خدمت می‌کرد. اما بعد از تبدیل شدن ساسکاچوان به استان، رجینا در سال ۱۹۰۶ به عنوان پایتخت این استان انتخاب شد.

شهر رجینا با برخورداری از مسکن ارزان‌قیمت و هزینه‌های پایین زندگی به عنوان یک مکان عالی برای شروع یک زندگی جدید محسوب می‌شود. با توجه به این که تعداد مهاجران زیادی در این شهر زندگی می‌کنند جوامع فرهنگی متنوعی در آن وجود دارند. چندفرهنگی بودن رجینا باعث شده که این شهر در سال ۲۰۰۴ عنوان پایتخت فرهنگی کانادا را به خود اختصاص دهد.

ساسکاتون

ساسکاتون با جای دادن بیش از ۳۰۰ هزار نفر در خود به عنوان بزرگ‌ترین شهر استان ساسکاچوان شناخته می‌شود. جمعیت این شهر در ابتدا کمتر از رجینا بود اما به واسطه اقتصاد رو به رشد، جمعیت این شهر در اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی از رجینا پیشی گرفت. این شهر به وسیله رودخانه ساسکاچوان جنوبی به دو بخش تقسیم شده و چشم‌اندازی بسیار زیبا دارد. ساسکاتون در طول تاریخ از اقتصاد عمدتا مبتنی بر کشاورزی و استخراج از معادن به سمت تکنولوژی و خدمات مالی حرکت کرده است. در حال حاضر این شهر به عنوان یک شهر پیشرو در زمینه بیوتکنولوژی کشاورزی در سطح جهان به حساب می‌آید. این صنعتی است که سرمایه‌گذاری قابل توجهی را از سمت شرکت‌های دارویی جهان به سمت خود جلب می‌کند. علاوه بر این، شهر ساسکاتون محل استقرار دانشگاه ساسکاچوان به عنوان یک دانشگاه جامع تحقیقاتی است.

ساسکاتون دارای یک فضای پرجنب‌وجوش است که جشنواره‌های مختلفی به ویژه در تابستان‌ها در آن برگزار می‌شود. از مهم‌ترین جشنواره‌های این شهر می‌توان به جشنواره جاز و جشنواره شکسپیر اشاره داشت که دارای بازدیدکنندگانی از سرتاسر کانادا و حتی جهان هستند.

نحوه مهاجرت به ساسکاچوان

با توجه به این که هر ساله افراد زیادی به استان ساسکاچوان مهاجرت می‌کنند مسئولان ساسکاچوان یک برنامه استانی را در این زمینه ارائه کرده‌اند که بهترین راه برای مهاجرت به این استان محسوب می‌شود. این برنامه که تحت عنوان برنامه نامزدی استانی یا PNP شناخته می‌شود به افرادی که دارای مهارت و تجربه خاصی در زمینه‌های مورد نیاز باشند این فرصت را می‌دهد تا شانس خود را برای مهاجرت به ساسکاچوان امتحان کنند. برنامه مهاجرت نامزدی ساسکاچوان SINP تحت دسته‌های زیر اقدام به پذیرش مهاجران می‌کند:

  • دسته نیروی کار ماهر بین‌المللی
  • دسته تجربه ساسکاچوان Saskatchewan Experience
  • دسته کشاورزی و کارآفرینی

هر یک از این دسته‌ها دارای چندین زیردسته مختلف هستند که هر کدام از آن‌ها شرایط خاص خود را دارند. در صورتی که در هر یک از این طرح‌ها شرکت کرده و گواهی تایید نامزدی خود را دریافت کنید این امکان را خواهید داشت که برای اقامت دائم کانادا اقدام نموده و به این کشور مهاجرت کنید.

متداول‌ترین و پردرخواست‌ترین دسته مهاجرت کاری به ساسکاچوان دسته نیروی کار ماهر بین‌المللی است که شامل سه زیردسته مختلف می‌گردد. در صورتی که یک پیشنهاد شغلی از کشور کانادا داشته باشید در زیردسته پیشنهاد شغلی قرار خواهید گرفت. اما در صورتی که پیشنهاد شغلی از این کشور ندارید می‌توانید برای دو زیردسته مشاغل مورد تقاضا و اکسپرس اینتری اقدام نمایید که هر یک از آن‌ها شرایط خاص خود را دارند. شرکت در هر یک از این طرح‌ها شامل الزاماتی نظیر داشتن حداقل یک سال سابقه کاری می‌شوند که در صورت عدم برخورداری از آن‌ها واجد شرایط نخواهید بود.

همان‌طور که متوجه شدید ساسکاچوان استانی رو به توسعه و با فرصت‌های شغلی مناسب است که با توجه به هزینه‌های پایین زندگی و شرایط فرهنگی که دارد تبدیل به یکی از بهترین نقاط کانادا برای مهاجرت شهروندان سایر کشورها شده است. در صورتی که تصمیم گرفته‌اید تا به این استان مهاجرت کنید بهتر است اطلاعات دقیقی از طرح‌های مهاجرتی مختلف ساسکاچوان به دست آورید و سپس اقدامات بعدی را انجام دهید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *