مهاجرت, مهاجرت کاری

جدول مشاغل موردقبول ساسکاچوان کانادا

این روزها متقاضیان زیادی از سراسر دنیا به دنبال مهاجرت به کشوری پیشرفته، پرثبات و آینده‌دار هستند و در این میان کانادا به عنوان یکی از ۱۰ قدرت برتر دنیا و برخورداری از تنها ۳۷٫۵ میلیون جمعیت، بازار کار فعال، نرخ بیکاری بسیار پایین، رفاه اجتماعی و امکانات دولتی، کیفیت و استاندارد بالای زندگی و سیستم آموزشی، وجود روش‌های مختلف مهاجرت، امکان دریافت اقامت دائم، حق شهروندی و مزایای بی‌شمار دیگر به یکی از جذاب‌ترین و ایده‌آل‌ترین مقاصد مهاجرتی برای زندگی، تحصیل، کار و اقامت دائم مهاجران واجدشرایط بدل شده است.

پیش از این با مطالبی نظیر تحصیل دانش‌آموزی و دانشجویی در کانادا و دریافت ویزای تحصیلی کانادا جزئیات مختلف مهاجرت تحصیلی به این کشور را بررسی کردیم اما این بار قصد داریم تا به یکی از موضوعات روز یعنی مهاجرت کاری به کانادا و اطلاعات کاربردی و مهم این مقوله از جمله مشاغل مورد قبول کانادا و فاکتورهای ارزیابی و امتیازبندی اسکیل ورکر استان ساسکاچوان بپردازیم.

 سیستم اکسپرس اینتری کانادا

Express entry یک سیستم آنلاین دولتی برای مدیریت درخواست متقاضیانی است که قصد دارند بنابر شرایط خود تحت عنوان Skilled worker یا همان نیروی کار ماهر به کانادا مهاجرت کرده و برای زندگی، کار و اقامت دائم این کشور برنامه‌ریزی کنند. اکسپرس اینتری کانادا از برنامه‌ها و طرح‌های فدرالی و استانی متعددی برخوردار است که نمی‌توان به تمام آن‌ها در این مطلب پرداخت، بر همین اساس می‌خواهیم تنها به معرفی یکی از جدیدترین برنامه‌های استانی کانادا یعنی اسکیل ورکر استان ساسکاچوان بسنده کنیم.

البته می‌توانید در صورت تمایل جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با اسکیل ورکر فدرال، لیست مشاغل موردنیاز کانادا برای مهاجرت کاری را مرور کنید. این بدین خاطر است که بازار کار استان ساسکاچوان از پتانسیل بالا و فرصت‌های متنوعی برخوردار بوده، شانس موفقیت در آن زیاد است و با شرایط بسیار ایده‌آلی که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت، پذیرای مهاجران کاری واجد شرایط به همراه خانواده ایشان برای کار، زندگی و اقامت دائم در این کشور است.

برنامه استانی اسکیل ورکر ساسکاچوان

بر طبق اطلاعات وب‌سایت رسمی ساسکاچوان، برنامه نامزد استانی اسکیل ورکر ساسکاچوان از دو زیرگروه مشاغل پرتقاضا OID و اکسپرس اینتری EE تشکیل شده است. این زیرگروه‌ها مناسب آن دسته از متقاضیانی است که دارای تحصیلات و تجربه کاری در مشاغل نیازمند مهارت بالا، تخصصی و پرتقاضا هستند. براساس سیستم نظام‌مند طبقه‌بندی مشاغل ملی کانادا یا همان ناک NOC ، عناوین شغلی نیازمند مهارت بالا و واجد شرایط برای شرکت در برنامه‌های OID و EE در ۳ دسته‌بندی زیر قرار می‌گیرند:

  • مشاغل ناک A که معمولا نیازمند تحصیلات دانشگاهی است
  • مشاغل ناک B که عموما نیازمند تحصیلات کاردانی، گواهی فنی و حرفه‌ای و دوره‌های کارآموزی است
  • مشاغل ناک صفر ۰ که مناسب مشاغل مدیریتی است

البته طبقه‌بندی مشاغل ملی کانادا شامل ناک C (عناوین شغلی که به طور معمول نیازمند گواهی دیپلم و یا دوره‌های فنی مختص به یک شغل است) و ناک D (عناوین شغلی که معمولا نیازمند آموزش در محل کار است) نیز می‌شود، اما این سطوح مهارتی و عناوین شغلی برای برنامه‌های OID و اکسپرس‌انتری EE واجد شرایط محسوب نشده و مناسب نیستند.

سیستم امتیازبندی اسکیل ورکر ساسکاچوان

بنابر قوانین دولت کانادا، کاندیدای برنامه نامزد استانی ساسکاچوان SINP نیازمند حداقل ۶۰ امتیاز از مجموع ۱۰۰ امتیاز تعیین‌شده برای شرکت در برنامه اسکیل ورکر یا مشاغل پرتقاضای OID است و می‌تواند از طریق فاکتورهای تحصیلات (حداکثر ۲۳ امتیاز)، فاکتور تجربه کار ماهرانه (حداکثر ۱۵ امتیاز)، فاکتور مهارت زبان (حداکثر ۲۰ امتیاز)، فاکتور سن کاندیدا (حداکثر۱۲ امتیاز)، فاکتور ارتباط با بازار کار و تطبیق‌پذیری ( حداکثر ۳۰ امتیاز) امتیازات لازم خود را کسب کند.

شما می‌توانید در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مطلب جدول امتیازبندی اسکیل ورکر ساسکاچوان مراجعه نمایید.

تغییرات جدید لیست مشاغل پرتقاضای استان ساسکاچوان

بنابر اخبار جدید وب‌سایت CIC News، اخیرا استان ساسکاچوان لیست مشاغل واجدشرایط پرتقاضا یا همان OID خود را به طور قابل توجهی گسترش داده است. بر همین اساس، استان ساسکاچوان کانادا لیست مشاغل پرتقاضای مرتبط با طرح اکسپرس‌اینتری و OID را از ۱۹ عنوان شغلی به بیش از ۲۰۰ عنوان افزایش داده است.

نکته مهم و قابل توجه در مورد هر دو طرح اکسپرس اینتری و OID این است که نیاز به پیشنهاد کاری یا همان Job offer ندارند. 

یکی از این دو طرح یعنی زیرگروه استانی EE اکسپرس اینتری برای کاندیدایی است که دارای حساب کاربری و پروفایل فعال در سیستم اکسپرس اینتری فدرال کانادا نیز باشند. عموما برای کاندیدایی که در مرحله Express Entry pool قرار گرفته‌ و از طریق زیرگروه SINP اکسپرس اینتری، نامزدی استانی را کسب کرده‌اند، ۶۰۰ امتیاز اضافه به عنوان جایزه در سیستم امتیازبندی و رتبه‌بندی آنها لحاظ می‌شود. این موضوع تاثیر بسزایی در صدور دعوت‌نامه درخواست اقامت دائم کانادا یا همان ITA خواهد داشت.

طرح دیگر استانی یعنی زیرگروه مشاغل پرتقاضا OID برای کاندیدایی است که در مرحله pool اکسپرس اینتری قرار نگرفته‌اند و در صورت موفقیت در دریافت نامزدی استانی، این دسته از کاندیدا امکان درخواست برای اقامت دائم کانادا را خارج از سیستم اکسپرس اینتری خواهند داشت که در قیاس با زیرگروه اول پروسه کندتر و زمان‌بری دارد.

لازم به ذکر است که هر دوی این طرح‌های زیرگروه مهاجرت استانی نیازمند تجربه کاری دارای مهارت بالا در مشاغل واجدشرایط ناک صفر ، A و B هستند و کاندیدای مهاجرت به استان ساسکاچوان زیرگروه‌های اکسپرس اینتری EE و مشاغل پرتقاضا OID باید در یک فرم EOI مجزا در سیستم SINP ثبت‌نام کرده و یک پروفایل جدید ایجاد کنند. در عین حال، نخستین قدم برای دستیابی به نامزدی استانی زیرگروه اکسپرس اینتری ساسکاچوان ارسال یک پروفایل تکمیل‌شده اکسپرس‌انتری به مرحله pool فدرال کانادا است.

اما در کنار جزئیات مختلف برنامه مهاجرت کاری مهم‌ترین موضوع قابل اشاره اینست که برنامه نامزدی استانی SINP ساسکاچوان در آخرین بروزرسانی خود به جای ارائه فهرست کامل مشاغل واجد شرایط و موردقبول مهاجرت کاری، تنها به انتشار لیست مشاغل مستثنی استان ساسکاچوان کانادا بسنده کرده است. برهمین اساس تیم مهاجرت کاری گروه شرکت‌های نیلگام به منظور ارائه اطلاعات کامل‌تر در رابطه با مهاجرت کاری به کانادا و مطلع کردن متقاضیان شرکت در این طرح از تمامی عناوین شغلی مورد قبول برنامه فدرالی و استانی اکسپرس‌اینتری، لیست کامل و جدید مشاغل پرتقاضای کانادا را برای شما آماده کرده است.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *