ویزا

ویزا چیست | تفاوت ویزا با پاسپورت | انواع ویزا

اگر دوست دارید در مورد سوالاتی مثل ویزا چیست، تفاوت ویزا با پاسپورت، انواع ویزا، انواع پاسپورت اطلاعات کسب کنید، همراه ما باشید. در حال حاضر، جدیدترین آمار و اطلاعات این طور نشان می دهد که کره زمین دارای 195 کشور مختلف است که در هفت قاره آفریقا، آسیا، استرالیا، اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آنتاریکا (قطب جنوب) گسترده شده اند.

هر یک از 195 کشور موجود در دنیا دارای مرز مشخص و تعیین شده بر روی خشکی، مرز آبی و هوایی هستند و از قوانین سفر و مهاجرت خاص خودشان تبعیت می کنند. در واقع، همه ما انسانها اهالی این کره خاکی هستیم، اما نمی توانیم بدون هماهنگی، داشتن مدرک و دریافت مجوزهای مختلف، محل زندگی و تولد خود را از کشوری به کشور دیگر تغییر دهیم و بدون هیچ مدرک و هماهنگی قبلی، حتی برای مدت زمانی کوتاه، به کشوری دیگر در آن سر دنیا سفر کنیم.

بنابراین، با ما همراه باشید تا در این مطلب نیلگام، به طور کامل درباره اینکه ویزا چیست، چطور ویزا بگیریم، تفاوت ویزا با پاسپورت، انواع ویزا و بسیاری از جزئیات مفید و مهم دیگر با شما صحبت کنیم.

ویزا چیست

مطمئناً خیلی از شما با مفهوم اولیه ویزا آشنایی دارید و می دانید که ویزا چیست ، اما برای آن دسته از افرادی که ممکن است با معنی و یا کارایی ویزا آشنایی نداشته باشند، باید بگوییم که ویزا یا روادید، جواز ورود شما به یک کشور خارجی است.

ویزا می تواند به صورت کوتاه مدت( یک روزه، چند روزه و چند ماهه) و یا بلند مدت صادر شود و و به شما اجازه حضور در تنها یک کشور و یا چند کشور را به طور هم زمان بدهد. ممکن است ویزا به صورت برچسب بر روی صفحه گذرنامه شما پیوست شود و یا اینکه کاملاً الکترونیکی و آنلاین باشد.

وقتی که با معنی و مفهوم کلی اینکه ویزا چیست آشنایی پیدا می کنید، می فهمید که دریافت ویزا برای حضور در کشوری خارجی یک مسئله اختیاری نبوده و در واقع یک قانون و موضوع الزامی برای حضور کوتاه و یا بلند مدت شما در خارج از مرزهای کشور محل تولدتان است.

به طور حتم، سفر داخلی بین شهری و یا استانی نیاز به مجوز ورود و یا همان ویزا نداشته و این مدرک مهم تنها برای سفر به کشورهای خارجی مورد نیاز شما خواهد بود.

ممکن است این موضوع به ذهن شما خطور کند که هر نقطه از دنیا زمین خدا بوده و نباید برای حضور در آن مجوز ورود و یا ویزایی نیاز باشد، اما طی گذشت دهه های مختلف این فرض نقض شده و هر یک از کشورها، برای کنترل اوضاع جمعیت، نرخ جرم و جنایت، وضعیت بیکاری و بسیاری از فاکتورهای مهم زندگی در داخل کشور خود، قوانین مختلفی برای ورود شهروندان خارجی غیر بومی از جمله الزام به دریافت ویزا و مجوز ورود وضع کرده اند.

انواع ویزا

بعد از توضیح کلی سوال متداول ویزا چیست ، نوبت به معرفی انواع ویزا می رسد. این مورد از جنبه های مختلفی قابل دسته بندی است. جنبه مهم و اصلی ویزا، بازه زمانی است که به دو دسته زیر تقسیم می شود:

 • ویزای کوتاه مدت
 • ویزای بلند مدت

در همین اوایل مطلب ویزا چیست ، باید به شما بگوییم که جزئیات این مدرک مهم و بین المللی بسیار زیاد و فراتر از حد تصور شما بوده و در هر کشوری از دنیا شامل قوانین و انواع خاص خود است. اما با این حال، باز هم سعی می کنیم تا به طور جامع انواع این مجوزها را به شما توضیح دهیم.

خیلی از افراد، زمانی که با عبارت ویزای کوتاه مدت روبرو می شوند، سریعاً به یاد ویزای توریستی می افتند، اما باید بدانید که این نوع از مجوز ورود تنها در ویزای توریستی خلاصه نمی شود، بلکه انواع ویزای کوتاه مدت شامل موارد زیر می شود:

 • ترانزیت: مجوزی بسیار کوتاه مدت (حداکثر 24 ساعته) برای حضور در مرز هوایی، زمینی و یا دریایی یک کشور و رفتن به کشوری خارج از حوزه کشور ارائه دهنده ویزای ترانزیت
 • توریستی: با هدف گشت و گذار و حضور کوتاه مدت در کشور مقصد صادر می شود و می تواند برای سایر اهداف نظیر بازدید دوستان و اقوام، شرکت در رویداد و کنفرانس تجاری و یا شرکت در دوره کوتاه آموزشی نیز استفاده شود.

این در حالی است که انواع ویزای بلند مدت به شرح زیر است:

 • ویزای کار
 • ویزای تحصیل
 • ویزای اقامت
 • ویزای سرمایه گذاری
 • ویزای کارآفرینی
 • ویزای استارت آپ

زمانی که می خواهید برای اخذ ویزا از وب سایت سفارت کشوری اقدام کنید، به وضوح متوجه این موضوع می شوید که دسته بندی انواع ویزا در هر یک از کشورها و سفارت ها با دیگری فرق داشته و ممکن است به جای بازه زمانی، از جنبه هدف متقاضی از سفر، انواع ویزاها  دسته بندی شده باشد.اما برای درک بهتر مبحث انواع ویزا، بد نیست تا با ذکر چند مثال کاربردی، از کلی گویی اجتناب کنیم و به طور شفاف مسائل را پیش ببریم.

یکی از مثال های بسیار خوب درباره انواع ویزا و تفاوت معیارها و مفاهیم این مجوز به کشور محبوب و مهاجرپذیر کانادا و ویزای کانادا بر می گردد. نوع استاندارد و متداول ویزای کانادا، مجوز توریستی مولتی 5 ساله این کشور است.

یعنی اگر به عنوان یک ایرانی قصد گردشگری در کشور پهناور کانادا را داشته باشید، باید از میان انواع ویزاها به سراغ گزینه ویزیتور ویزا (توریستی) بروید. مجوزی که معمولاً بنابر قوانین دولتی این کشور دارای اعتباری 5 ساله بوده و به صورت مولتی (چندبار ورود) صادر می شود.

از این رو، اگر موفق به اخذ ویزای توریستی کانادا شوید، می توانید در هر بار ورود خود به این کشور، برای حداکثر 6 ماه اقامت داشته، به گشت و گذار، بازدید از اقوام و دوستان، شرکت در نمایشگاه پرداخته و یا حتی در یک دوره آموزشی کوتاه مدت ثبت نام کنید.

اما با توجه به اعتبار بالا، کاربرد زیاد و امکان سفر چند باره ویزای توریستی کانادا، باید به این موضوع توجه داشته باشید که گرفتن ویزا بدون سابقه سفر برای شما امری غیرممکن و احتمالاً محال خواهد بود.چون هنوز در حال توضیح انواع ویزا و بازه زمانی این مجوز مهم هستیم، لازم است تا اشاره ای به یکی دیگر از مجوزهای مهم و محبوب دنیا یعنی ویزای شنگن داشته باشیم.

برای اینکه بفهمید تا چه اندازه قوانین و شرایط هر کشور می تواند در ماهیت، مدت اعتبار و کاربرد انواع ویزای صادر شده تاثیرگذار باشد، کافیست تا ویزای توریستی شینگن را با ویزای توریستی کانادا مقایسه کنیم.

شنگن یک حوزه معتبر و تشکیل شده از 26 کشور اروپایی نظیر فرانسه، آلمان، اسپانیا، سوئد، ایتالیا، یونان و سوئیس است که تقریباً دارای قوانین یکپارچه ای برای انواع ویزا بوده و به دارنده ویزای شینگن مولتی این اجازه را می دهد تا پایان اعتبار ویزا، بدون نیاز به دریافت مجوزی جداگانه، به سایر کشورهای این حوزه سفر کند.

یعنی اگر موفق به دریافت ویزای توریستی فرانسه شوید و بخواهید به گشت و گذار در اماکن تاریخی، موزه ها، کافه ها و مراکز خرید مدرن و نمادهای جذاب بین المللی مثل برج ایفل بپردازید، این امکان را دارید تا پیش از پایان اعتبار ویزا، به چند کشور دیگر شنگن مثل سوئد، آلمان و یا پرتغال نیز سفر کرده و تا پیش از پایان اعتبار ویزای خود، به وطن تان بازگردید.

البته صرف نظر از اینکه ویزا چیست و انواع آن شامل چه مواردی می شود، باید یادتان باشد که اخذ ویزاهای مهم دنیا نیاز به ضمانت بازگشت ویزا و کلی مدارک ریز و درشت دارد که توضیح آن در این مطلب نمی گنجد.

از جنبه اعتبار و انواع ویزا، اگر خواستار حضور کوتاه مدت و مثلاً سفر توریستی در حوزه شنگن باشید، معمولاً ویزای شما با اعتبار محدود حداکثر 30 روزه و یا حتی کمتر (مطابق با برنامه سفر، زمان بلیط رفت و برگشت هواپیما و رزرو هتل) برای شما صادر می گردد.

تازه ممکن است، با سختگیری افسر مهاجرت روبرو شده و ویزای یکبار ورود (سینگل) برای شما صادر شود که در این حالت، تنها امکان سفر به کشور مورد نظر در بازه زمانی محدود و برگشت به کشور مبدا، پیش از اتمام اعتبار ویزا را خواهید داشت.

نکته مهم و قابل اشاره در مورد انواع ویزا این است که معمولاً برای دریافت مجوز ورود کوتاه مدت، تنها نیاز به رزرو وقت سفارت، آماده سازی و ترجمه برخی مدارک کلی (هویتی، مالی) و درخواست ویزا از کنسولگری دارید و با دریافت ویزا، اجازه ورود موقتی به کشور مورد نظر داده می شود.

اما اگر هدف شما حضور بلند مدت و یا دائم در یک کشور خارجی باشد و به جای سفری موقتی، قصد مهاجرت داشته باشید، باید از میان انواع ویزا، برای مجوز بلند مدت اقدام کنید و در کنار موارد اشاره شده در بالا، به دنبال یک مدرک مهم دیگر نیز باشید.

به طور مثال، اگر قصد تحصیل بلند مدت در کشوری نظیر کانادا را داشته باشید، باید قبل از درخواست ویزای تحصیلی، برای یک دعوتنامه دانشگاهی (نامه پذیرش تحصیلی) اقدام کنید و متناسب با هدف خود از سفر و مهاجرت، مدارک اختصاصی مثل رزومه تحصیلی، ریزنمرات، مدرک زبان و سایر موارد را به موسسه آموزشی و سفارت ارائه نمایید.

این موضوع تنها برای هدف تحصیلی نیست، چون اگر به دنبال کار تمام وقت و طولانی در کشوری خارجی باشید، باید قبل از اقدام برای ویزا، یک دعوتنامه کار و جاب آفر دریافت کنید. اگر برای مثال به دنبال کارآفرینی و یا سرمایه گذاری باشید، باید از تائید یک سازمان خارجی و یا دعوت نامه دولتی برخوردار شوید.

از آنجایی که نمی خواهیم مطلب ویزا چیست طولانی و خارج از حوصله برای خواندن شود، توصیه می کنیم که برای اطلاع از سایر جزئیات انواع ویزا و تفاوت های آنها، به مطالب وبلاگ نیلگام مراجعه کرده و یا از مشاوره کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی نیلگام استفاده کنید.

پیکاپ ویزا

اکنون که به طور مختصر با مفاهیم ویزا چیست و انواع ویزا آشنا شدید، نوبت به موضوع نسبتاً ناشناخته پیکاپ ویزا می رسد.

اگر قصد دریافت ویزایی را داشته باشید که مثل کانادا و آمریکا دارای سفارت فعال در ایران نیست و نمی توان به صورت مستقیم به خدمات ویزای آن کشور دسترسی پیدا کرد، باید برای انجام بخشی و یا کل امور ویزا به یک کشور واسط (دارای سفارت فعال) مثل ترکیه یا ارمنستان سفر کرده و کارهای خود را انجام دهید.

یعنی به عنوان یک ایرانی باید برای انجام اموری مثل ثبت اثر انگشتان دست و عکس بیومتریک به مرکز خدمات ویزا در کشوری خارجی سفر کرده و تا دریافت جواب ویزا، به کشور مبدا بازگردید.

اگر تمایل به پرداخت هزینه مجدد برای خرید بلیط پرواز و هتل به کشور واسط و دریافت برچسب ویزا نداشته باشید، می توانید با استفاده از سرویس پیکاپ ویزا، با شرکتی مثل موسسه مهاجرتی نیلگام قرارداد بسته و انجام خدمات ارسال پاسپورت به کشور واسط و دریافت پاسپورت و برچسب ویزا در داخل ایران را به نیلگام بسپارید.

پاسپورت چیست

اگر پاسپورت و یا همان گذرنامه نداشته باشید، فرقی نمی کند بدانید که ویزا چیست و انواع آن شامل چه مواردی می شود. در واقع پاسپورت یک مدرک هویتی بین المللی بسیار مهم و نشان دهنده  تابعیت شماست که نقش تعیین کننده ای در امکان درخواست انواع ویزا و حضور موقتی، بلند مدت و یا دائمی در کشوری خارجی ایفا می کند.

شما می توانید مادامی که قصد حضور در کشوری خارجی را ندارید، برای دریافت مدرک پاسپورت اقدام نکنید، اما اگر تمایل به دریافت ویزای کشوری داشته باشید، مطمئناً به گذرنامه و صفحات آن برای الصاق برچسب ویزا نیاز خواهید داشت.

مدرک معتبر پاسپورت نیز همانند انواع ویزا دارای اعتبار مشخصی بوده و در صورتی که کمتر از 3 تا 6 ماه اعتبار و دو صفحه خالی باشد، معمولاً برای درخواست ویزا مناسب نبوده و تقاضا برای درخواست یک پاسپورت جدید می شود.

به طور پیش فرض هر شخصی می تواند بنابر ملیت و تابعیت خود از یک پاسپورت وطنی برخوردار باشد و در صورت منقضی شدن اعتبار، برای دریافت یک پاسپورت جدید درخواست دهد.

برای مثال، پاسپورت ایرانی دارای اعتبار 5 ساله بوده و بر طبق جدیدترین آمار قویترین و معتبرترین پاسپورت های جهان، در رتبه 76 دنیا قرار دارد. اما اعتبار پاسپورت برخی کشورها مثل کانادا ده ساله بوده و از لحاظ رنکینگ جهانی قدرت پاسپورت در وب سایت passportindex، دارای رتبه پنجم دنیا است.

یک ایرانی می تواند با داشتن پاسپورت ایرانی، بدون ویزا به 6 کشور دارای توافق (مثل ترکیه، ارمنستان و گرجستان) سفر کرده، با اجازه سفر الکترونیکی و یا ویزای فرودگاهی، سفر به 31 کشور دنیا را تجربه کنند و برای بازدید از حدوداً 161 کشور دیگر، یکی از انواع ویزا را دریافت نمایند.

انواع پاسپورت

حالا که به صورت مرحله ای و پله پله با مفاهیم کلی ویزا چیست ، انواع آن و پاسپورت چیست آشنا شدید، نوبت به توضیح مختصری درباره انواع پاسپورت می رسد.

به طور کلی این تصور وجود دارد که هر کشوری دارای تنها یک نوع پاسپورت بوده و تفاوت انواع پاسپورت فقط در کشور صادر کننده و میزان اعتبار آن است. اما در حقیقت، هر کشور از قریب به 3 تا 4 نوع پاسپورت و گذرنامه برخوردار است. برای مثال، انواع پاسپورت در ایران شامل موارد زیر می شود:

 • پاسپورت عادی و استاندارد: برای شهروندان دارای مشاغل عمومی صادر می شود و می تواند برای انواع ویزا نظیر توریستی، تحصیلی و کار مورد استفاده قرار گیرد.
 • پاسپورت سیاسی: این نوع از گذرنامه برای دیپلمات ها و افراد سیاسی در نظر گرفته شده و دارای مزایایی نظیر سرعت بالای ارزیابی و رسیدگی به پرونده متقاضی است.
 • پاسپورت خدمت: این نوع از گذرنامه نیز برای کارکنان عالی رتبه دولت و ماموریت های کاری خارج از کشور صادر می شود و تقریباً شبیه به پاسپورت سیاسی است.

بر طبق قوانین مهاجرت ایران، اگر بالای 18 سال بوده، خدمت وظیفه اجباری را نگذرانده و آن را خریداری نکرده باشید، حق دریافت پاسپورت، انواع ویزا و خروج از کشور را نخواهید داشت و در صورتی که جرائم سنگینی نظیر فساد مالی از شما سر زده باشد، حتی با وجود پاسپورت و مدرک پایان و یا معافیت از خدمت و ویزای معتبر نیز با منع خروج از کشور روبرو خواهید شد.

تفاوت ویزا با پاسپورت

برای اینکه بتوانیم به یک جمع بندی مناسب برای مطلب ویزا چیست و انواع ویزا برسیم، لازم است تا اشاره ای نیز به تفاوت ویزا با پاسپورت داشته باشیم.مثل روز روشن است که ویزا و پاسپورت تفاوت فاحشی با همدیگر داشته و مکمل یکدیگر محسوب می شوند. یعنی از نظر اهمیت و اولویت بندی، گذرنامه در درجه اول قرار داشته و ویزا در اولویت بعدی قرار دارد.

پاسپورت به عنوان یک مدرک شناسایی بین المللی است حاوی اطلاعات مهمی نظیر تابعیت، عکس و مشخصات ظاهری، تاریخ تولد، جنسیت و اسم و فامیل است و مدرک طراحی شده برای شناسایی بین المللی و همراه داشتن انواع ویزا محسوب می شود.

اما ویزا یک مجوز و تائیدیه ورود است از سفارت یک کشور خارجی است که بدون وجود پاسپورت کارایی نداشته و قابل استفاده نیست. در برخی از انواع ویزا ، مثل ویزای کار، شما بعد از دریافت ویزا و ورود به کشور مورد نظر، باید از طریق ارائه پاسپورت و مدارک پشتیبان نظیر جاب آفر، مجوز کار قانونی و کارت اقامت موقت آن کشور را دریافت کنید.

یعنی پاسپورت و ویزا علت و معلول بوده و بدون دیگری قابل استفاده نیستند. یکی دیگر از تفاوت های ویزا با پاسپورت این است که نوع پاسپورت شما بنابر نوع شهروندی از زمان درخواست تا لحظه مرگ یکی بوده و نمی توان مثلاً به جای پاسپورت عادی، پاسپورت سیاسی درخواست کرد.

اما فرد این امکان را دارد تا بنابر هدف خود از سفر و یا مهاجرت، برای انواع ویزا نظیر توریستی، تحصیلی و یا کار درخواست داده و برچسب ویزای کشورهای مختلف دنیا با اعتبارهایی متفاوت را در پاسپورت خود داشته باشد.

پاسپورت مدرکی است که بنابر تابعیت و حق شهروندی یک کشور به شما داده می شود، یعنی به عنوان یک ایرانی می توانید از داخل ایران و یا نمایندگی های کنسولگری ایران در کشورهای خارجی، برای دریافت پاسپورت جدید و یا تمدید اعتبار اقدام کنید و نمی توانید بدون هیچ تدارک و مقدماتی، گذرنامه کشور دیگری مثل پرتغال را دریافت کنید.

در واقع هر شهروند دارای یک پاسپورت بوده و می تواند به صورت نامحدود برای انواع ویزا از کشورهای مختلف درخواست دهد.

اما در مبحث تفاوت ویزا با پاسپورت ، برچسب ویزا محدودیتی نداشته و شما می توانید تا زمان اعتبار پاسپورت برای انواع ویزا از جمله ویزای توریستی آلمان یا کار در استرالیا درخواست دهید.نکته مهم دیگر در رابطه با تفاوت ویزا با پاسپورت در مفهوم اعتبار و قدرت است. معنی اعتبار و قدرت برای ویزا و پاسپورت دارای جنبه های متفاوتی بوده و بسیاری از افراد از آن بی خبر هستند.

یعنی اگر شما دارای پاسپورت آمریکا باشید، صرف نظر از اعتبار 5 یا 10 ساله این مدرک، قدرت پاسپورت این کشور به حدی بالاست که می توانید بدون دریافت ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به 184 کشور دنیا سفر کنید.

اما در مقوله ویزا، اعتبار ویزا به بازه زمانی و مقدار مجاز حضور و البته امکان سفر به چندین کشور با یک ویزای واحد بر می گردد. مثل ویزای شینگن با اجازه حضور به 26 کشور که تعریف متفاوتی از قدرت و اعتبار را نمایش می دهد.

در نهایت، اگر نکته ای در مورد تفاوت ویزا با پاسپورت ، انواع ویزا و سایر موارد مرتبط جا مانده و به آن پرداخته نشده، لطفاً به ما گوشزد کنید و در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع ویزا، مهاجرت و حتی اخذ تابعیت جدید، پاسپورت دوم و حق شهروندی کشوری دیگر، با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی نیلگام تماس گرفته و از مشاوره و خدمات تخصصی این مجموعه بهره مند شوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *