مهاجرت

پاسپورت دوم | چگونه پاسپورت دوم بگیریم

ما در این مطلب قصد داریم تا در مورد یکی از موضوعات ترند دنیا یعنی پاسپورت دوم با شما صحبت کنیم و به بررسی اینکه چگونه پاسپورت دوم بگیریم بپردازیم. موضوعی که موجب اعطای حق شهروندی، تابعیت جدید و امتیازهای جذابی به شما شده و آزادی های زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

همان طور که در مطلب قوی ترین و معتبرترین پاسپورت های جهان به این موضوع اشاره کردیم، پاسپورت ایران دارای رتبه 99 جهان بوده و در کنار کشورهایی مثل کنگو، اریتره و بنگلادش قرار دارد.

بنابر آخرین آمار بدست آمده، دارنده پاسپورت ایرانی می تواند بدون ویزا و یا با استفاده از ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی به 42 کشور دنیا سفر کند. اما متاسفانه فهرست کشورهایی که دارندگان پاسپورت ایرانی می توانند بدون ویزا و یا به راحتی به آنها سفر کنند بسیار محدود بوده و شامل کشورهای مطرح و معتبر دنیا نمی شود.

در واقع طی چند دهه اخیر، پاسپورت ایرانی به دلیل بروز مسائل مختلفی از جمله جنگ و تحریم های سیاسی، دچار تنزل درجه و اعتبار شده و در روند اخذ ویزای کشورهای معتبر دنیا از جمله ویزای شینگن و یا ویزای کانادا تاثیر منفی فراوانی گذاشته است.

این موضوع موجب شده تا بسیاری از ایرانیان به فکر دریافت تابعیت جدید و یا پاسپورت دوم باشند و از این طریق، از مشکلات احتمالی زمان بر بودن دریافت ویزا، سخت گیری افسر سفارت و یا پایین بودن شانس موفقیت دریافت ویزا رهایی یابند.

با ما همراه باشید تا در این مطلب نیلگام به بررسی کامل موضوع گذرنامه دوم و جزئیات آن بپردازیم.

پاسپورت دوم

پاسپورت دوم همان طور که از نامش پیداست به منزله داشتن تابعیت و حق شهروندی یک کشور دیگر است. اما سوالی که برای بسیاری از افراد ایجاد می شود این است که چرا داشتن پاسپورت دوم یک مزیت ویژه بوده و چه برتری برای دارنده آن ایجاد می کند.

به طور پیش فرض، شما به عنوان یک ایرانی امکان دریافت پاسپورت و یا همان گذرنامه ایرانی با اعتبار 5 ساله را دارید. اما به استثنای تعداد محدودی از کشورها مثل ترکیه، گرجستان و ارمنستان، برای حضور موقت و یا بلند مدت در اکثر کشورهای معتبر دنیا از جمله ژاپن، کره جنوبی، کانادا، انگلیس و استرالیا، نیاز به اخذ ویزا خواهید داشت.

در حالت عادی، به دلیل پایین بودن اعتبار پاسپورت ایرانی، اگر دارای سابقه سفر کافی و تمکن مالی بالا نباشید، احتمال موفقیت شما در اخذ ویزاهای معتبری نظیر شنگن و یا ویزای آمریکا بسیار کم بوده و با سختی های فراوانی روبرو می شوید.

این در حالی است که اگر دارای یک گذرنامه دوم معتبر باشید، می توانید به جای پاسپورت و تابعیت ایرانی از آن برای دریافت ویزا و مهاجرت استفاده کرده و با دردسر و صرف زمان کمتر این کار را به انجام برسانید.

برای مثال، اگر یک ایرانی دارای پاسپورت دوم یونان باشید، به دلیل قرارگیری این کشور در حوزه شینگن و اتحادیه اروپا می توانید بدون نیاز به اخذ ویزا، به 26 کشور این حوزه از جمله فرانسه، آلمان و اسپانیا سفر کنید که شما را از دریافت ویزای شینگن اروپا بی نیاز می کند.

این در حالی است که می توانید با دغدغه کمتر و درصد شانس بسیار بالاتر، برای انواع ویزای سایر کشورهای معتبر دنیا از جمله انگلیس، کانادا، آمریکا و یا استرالیا اقدام کنید.

اگر یک تاجر باشید و نیاز به انجام سفرهای فراوان، عقد قراردادهای تجاری و حضور در نمایشگاه ها و رویدادها داشته باشید، نمی توانید تا پایان یافتن اعتبار ویزای یک کشور، از پاسپورت ایرانی خود برای دریافت یک ویزای جدید استفاده کنید، اما در صورتی که دارای گذرنامه دوم باشید، می توانید به طور همزمان برای مثلاً ویزای چین و ویزای شینگن اقدام کنید.

ویزای چین را با پاسپورت ایرانی گرفته و ویزای شنگن را برای انجام ماموریت و یا بیزنس تجاری با پاسپورت دوم و قویتر دریافت کنید.

اکنون که با مفهوم کلی و مزیت داشتن گذرنامه دوم آشنا شدید، بهتر است تا به بررسی این موضوع بپردازیم که چگونه پاسپورت دوم بگیریم و چه روش هایی در دسترس ما قرار دارد.

چگونه پاسپورت دوم بگیریم

باید این واقعیت را بپذیرید که پاسپورت دوم خریدنی نیست و نمی توان با پرداخت پول هنگفت مثلاً یک پاسپورت انگلیس دریافت کرد. بلکه نیازمند استفاده از روش های قانونی مهاجرت و دریافت اقامت موقت و دائم یک کشور خارجی است.

به بیانی دیگر، پروسه دریافت گذرنامه دوم نیازمند زمان بوده و شامل مراحلی می شود که در نهایت به دریافت پاسپورت دوم و حق شهروندی یک کشور دیگر منتهی می شود.

از این رو، شما باید به ترتیب برای اخذ ویزا و مهاجرت موقتی و یا دائمی به کشور مورد نظر خود اقدام کرده و در مراحل بعدی برای دریافت گذرنامه دوم درخواست دهید.

اما قبل از پرداختن به انواع روش های مهاجرتی که می تواند به اخذ پاسپورت دوم منتهی شود، بد نیست بدانید که برخی از کشورها نظیر کانادا اقامت دائم و پاسپورت برای زایمان می دهند، بر همین اساس، فرزند متولد شده در خاک آن کشور، به طور خودکار مشمول دریافت گذرنامه دوم شده و یک فرد دو تابعیتی محسوب می شود.

ولی ما فرض را بر این می گیریم که شما دارای والدین دوراندیش نبوده و می خواهید به طور شخصی برای این مهم یعنی پاسپورت دوم اقدام کنید.

در ادامه، گزینه های مهاجرتی که می تواند با انجام برخی مراحل منجر به اخذ گذرنامه دوم شود را به شما توضیح می دهیم:

مهاجرت تحصیلی

اگر دارای شرایط ادامه تحصیل در یک مقطع دانشگاهی باشید، یعنی دارای شرط سنی و گپ تحصیلی بالایی نبوده، از مدرک زبان و مدارک تحصیلی قابل ارزیابی و تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی برخوردار باشید، می توانید برای این نوع از مهاجرت اقدام کنید.

بازه زمانی حضور شما در یک کشور خارجی به دوره و مقطع دانشگاهی بستگی داشته و ممکن است بین 2 تا 6 سال طول بکشد. اما با پایان یافتن دوره دانشگاهی و فارغ التحصیلی، اعتبار ویزای شما نیز تمام شده و ملزم به بازگشت به کشور مبدا هستید.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که با مهاجرت تحصیلی چگونه پاسپورت دوم بگیریم ، در جواب باید بگوییم که این روش زمان بر و نسبتاً سخت و پیچیده است. بنابر قوانین دولتی هر کشور، شما باید در هر سال حضور و تحصیل در دانشگاه خارجی، کارت اقامت دانشجویی خود را تمدید کنید.

به طور معمول، حضور 5 ساله در یک کشور به شما این امکان را می دهد تا کارت اقامت یکساله و قابل تمدید را به کارت اقامت دائمی تبدیل کنید. اما به دلیل بازه زمانی محدود 2 تا 4 ساله تحصیل، عملاً در حالت معمولی انجام این کار محال به نظر می رسد.

اما شما می توانید بنابر مقصد تحصیلی، پیش از فارغ التحصیلی برای مجوز کار و یا ویزا دیگری اقدام کرده و مدت زمان بیشتری در کشور مورد نظر حضور داشته باشید.

یعنی اگر برای مثال در حال تحصیل در کانادا هستید، باید پیش از فارغ التحصیلی برای مجوز کار PGWP با حداکثر اعتبار 3 ساله اقدام کنید و یا اگر در حال تحصیل در اروپا هستید، پیش از فارغ التحصیلی و اتمام اعتبار ویزا، برای ویزای جستجوی کار 6 ماهه اقدام کنید.

در صورتی که بتوانید با انجام کار قانونی، برای 5 سال در کشور مورد نظر اقامت داشته باشید (مجموع زمان تحصیل و کار)، امکان دریافت کارت اقامت دائم برای شما وجود دارد. اما باز هم دریافت این مدرک به منزله اخذ پاسپورت دوم نیست!

به طور معمول، باید 5 سال از زمان دریافت کارت اقامت دائم شما گذشته باشد تا بتوانید برای حق شهروندی، اخذ تابعیت و پاسپورت دوم اقدام کنید.

مهاجرت کاری

همان طور که دیدید، روش مهاجرت تحصیلی گزینه زمان بر و نسبتاً پیچیده ای برای دریافت پاسپورت دوم و حق شهروندی بوده و باب میل بسیاری از متقاضیان نیست. از این رو می توانید به سراغ روش مهاجرت کاری بروید.

این روش شامل کشورهای زیادی در دنیا از جمله کشورهای اروپایی حوزه شنگن مثل جمهوری چک و لهستان، کشور کانادا و یا استرالیا می شود.

اگر از مهارت زبان بالایی برخوردار نبوده و یا دارای تخصص و مهارت وِیژه و آکادمیک در دسته تجاری و یا مدیریتی نیستید، می توانید از طریق یک موسسه اعزام نیروی کار به اروپا، برای اخذ جاب آفر و ویزای کار مشاغلی نظیر خدمات بسته بندی، نظافت، مشاغل ساختمانی و یا خیاطی صنعتی اروپا اقدام کنید.

با عقد قرارداد کاری با کارفرما و شرکت اروپایی، مجوز کار و کارت اقامت یکساله اروپا برای شما صادر می شود. در صورت تمدید قرارداد کاری، اعتبار ویزای شینگن، کارت اقامت و مجوز کار نیز برای شما تمدید می شود.

در صورتی که موفق به انجام کار قانونی و حضور 5 ساله در کشوری نظیر جمهوری چک شوید، مجاز به درخواست کارت اقامت دائم اروپا خواهید بود و بعد از گذشت 3 تا 5 سال از دریافت کارت اقامت دائم، امکان درخواست حق شهروندی و پاسپورت دوم جمهوری چک یا لهستان برای شما وجود دارد.

البته باید در یک مرحله تعهد و سوگندنامه دولت کشور شرکت کرده، از قوانین مدنی اطلاع کامل داشته و دارای مهارت بالای زبان بومی کشور مورد نظر باشید. تنها در صورت قبولی در آزمون های اولیه به درخواست شما برای تابعیت جدید و پاسپورت دوم رسیدگی می شود.

اگر خواهان مهاجرت کاری به کشورهایی نظیر کانادا و یا استرالیا هستید و تمایل به اخذ پاسپورت دوم این کشورها را دارید، باید موقعیت کاری و حرفه شما در فهرست مشاغل مورد نیاز این کشورها باشد، دارای تحصیلات آکادمیک، مهارت بالای زبان و تمکن مالی کافی باشید و از فاکتورهای ارزیابی برنامه های مهاجرتی مانند اسکیل ورکر فدرال و یا ویزای 189 استرالیا، امتیازات لازم را کسب کنید.

در صورتی که برای مثال موفق به اخذ جاب آفر، ویزای کار و اقامت دائم این کشورها بشوید. باید برای حداقل 5 تا 8 سال در این کشورها به کار، زندگی و پرداخت مالیات پرداخت و در نهایت برای مزیت حق شهروندی و پاسپورت دوم درخواست دهید.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

اگر دارای بودجه و سرمایه زیاد بوده و تمایلی به تحصیل و یا انجام کار تمام وقت در کشورهای خارجی ندارید و تنها به دنبال دریافت پاسپورت دوم هستید، گزینه سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات کشورهای زیر، یکی از بهترین روش های پیش روی شماست.

اولویت و انتخاب اول، خرید ملک در کشور ترکیه است. شما این امکان را دارید تا با خرید یک یا چند ملک با حداقل ارزش 250 هزار دلار، از کارت اقامت دائمی و پاسپورت دوم برای خود و اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال) برخوردار شوید.

اگر ملک خریداری شده توسط شما زیر 250 هزار دلار آمریکا ارزش گذاری شود، تنها اجازه دریافت کارت اقامت دائم این کشور را داشته و پاسپورت ترکیه به شما تعلق نمی گیرد.

اگر تمایل به سرمایه گذاری و زندگی در اروپا را دارید، می توانید به سراغ سرمایه گذاری در کشوری نظیر یونان بروید. در حال حاضر، شما این امکان را دارید تا با خرید یک ملک با حداقل ارزش 250 هزار یورو، از کارت اقامت یکساله و قابل تمدید این کشور برای خود و اعضای خانواده برخوردار شوید.

در صورتی که برای 5 سال کارت اقامت یونان را تمدید کرده و برای 3 سال مستمر در این کشور حضور داشته باشید، امکان درخواست حق شهروندی و پاسپورت دوم (یونان) برای شما وجود خواهد داشت.

البته نباید فراموش کنید که داشتن مهارت بالای زبان یونانی، تمکن مالی کافی، اطلاع از قوانین شهری و اجتماعی و استمرار مالکیت در این کشور، برای مزیت حق شهروندی و پاسپورت مورد نیاز خواهد بود.

شما همچنین می توانید از یکی دیگر از طرح های سرمایه گذاری و خرید ملک موسسه مهاجرتی نیلگام یعنی خرید ملک در فرانسه استفاده کنید. در این روش، شما به حداقل 70 هزار یورو پول نقد و درآمد ماهانه و ثابت از منابع خارجی به مبلغ 1300 یورو نیاز خواهید داشت.

در صورتی که دارای شرایط اولیه و بودجه لازم برای خرید ملک در کشور فرانسه باشید، کارت اقامت قابل تمدید شنگن برای شما صادر می شود. در صورتی که 5 سال از زمان تمدید کارت اقامت شما گذشته باشد، مجاز به دریافت کارت اقامت دائم بوده و می توانید با گذشت 3 سال از زمان دریافت کارت اقامت دائم، برای حق شهروندی و پاسپورت دوم (فرانسه) اقدام کنید.

سایر روش های مهاجرتی

در کنار موارد اشاره شده در بالا، می توان به روش های کارآفرینی، ازدواج و یا اسپانسرشیپ خانوادگی برای مهاجرت به یک کشور خارجی اشاره کرد. این روش ها نیز اغلب با کارت اقامت دائم همراه شده و در صورت درخواست متقاضی واجد شرایط، قابل تبدیل به حق شهروندی و پاسپورت دوم هستند.

با توجه به وجود جزئیات زیاد در رابطه با روش های مهاجرتی و اخذ حق شهروندی و پاسپورت دوم، توصیه می کنیم که جهت بالا بردن شانس موفقیت و جلوگیری از هدر دادن زمان، از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در زمینه اخذ پاسپورت دوم استفاده کنید.

راحت ترین کشور برای گرفتن پاسپورت

با در نظر گرفتن این موضوع که اغلب روش های مهاجرتی به دریافت کارت اقامت موقتی و یا دائم محدود می شوند، می توان از برنامه های خرید ملک به عنوان راحت ترین روش برای کسب اقامت دائم و از ترکیه به عنوان راحت ترین کشور برای گرفتن پاسپورت یاد کرد. این بدین خاطر است که سرمایه گذاری در اغلب کشورهای دنیا تنها منتهی به اخذ کارت اقامت می شود.

اما این موضوع در رابطه با ترکیه فرق داشته و در مدت زمان کوتاه 2 تا 3 ماهه، پاسپورت دوم برای خریدار، همسر و فرزندان وابسته زیر 18 سال صادر خواهد شد.

شما می توانید در صورت وجود هرگونه سوالی در رابطه با مزایای پاسپورت دوم و روش های دستیابی به آن با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی نیلگام تماس گرفته و از راهنمایی ما در این زمینه برخوردار شوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *