مهاجرت

شهرهای هلند | بهترین شهر هلند برای زندگی ایرانیان

بهترین شهر هلند برای زندگی ایرانیان کدام است؟ کشوری که با وجود مساحت کوچک و شرایط جغرافیایی عجیب، یکی از ثروتمندترین سرزمین‌های اروپاست و از لحاظ معیارهای توسعه‌ و ثبات اقتصادی، اوضاع بسیار روبراهی دارد. کشور لاله‌های رنگارنگ و بزرگترین صادرکنندهٔ گل در جهان، قرن‌های متمادیست که با جبر طبیعت دست و پنجه نرم کرده و در حالی که بیش از یک سوم خاکش زیر سطح دریاست (و پنجاه درصد خاکش فقط یک متر بالاتر از سطح آب است!)  گلیمش را از آب بیرون کشیده و به یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در زمینهٔ کنترل سیلاب‌ها تبدیل شده و به هارمونی کاملی با طبیعت رسیده است. بدون تردید زندگی در چنین کشوری، مزایا و جذابیت‌های زیادی دارد و در ادامه خواهیم دید که آیا بهترینی در کار هست و آیا می‌توان تنها یک شهر را، به عنوان بهترین شهر هلند برای زندگی ایرانیان انتخاب کرد؟

بهترین شهر هلند برای زندگی

کشور سرزمین‌های پست (یکی از القاب هلند) بالای ۱۷ میلیون نفر جمعیت دارد و با نرخ زاد و ولد پایین و مهاجرپذیری بالا، تا حدودی تعادل جمعیتش را به سمت مثبت طیف متمایل کرده است. اما این مهاجران (سالی ۱۶ هزار نفر) بیشتر در کجای هلند زندگی می‌کنند و آیا می‌توان، یکی از شهرهای این کشور توسعه‌یافته را بهترین شهر هلند برای زندگی به شمار آورد؟ خوشبختانه، پاسخ به این سؤال در مورد این سرزمین خاص، کار چندان دشواری نیست و توزیع و پراکندگی ثروت و امکانات، در سرتاسر هلند تا حدود زیادی همگن و هماهنگ است.

یعنی در چشم انداز مهاجرت به هلند، نیازی نیست که نگرانی خاصی بابت استانداردهای رفاهی و تفاوت فاحش کیفیت زندگی داشته باشید و شهرهایی که در ادامه معرفی می‌‌کنیم، تعدادی از بهترین شهرهای هلند برای مهاجران هستند. با این وجود، هر شخص، هر دانشجو و هر خانواده‌ای، شرایط خاص خودش را دارد و بسته به عواملی مثل شغل و رشته تحصیلی و اقتضائات اقتصادی، می‌تواند گزینهٔ گرانی مثل آمسترادام یا شهر ارزانتری مثل تیلبورخ یا شهر کوچک و دنجی مثل آرنم را، بهترین شهر هلند برای زندگی بداند.

آمستردام

پایتخت هلند یعنی شهر يک میلیون و صد هزار نفری آمستردام، معمولاً در یکی از این دو گروه قرار می‌گیرد. یا به عنوان اولین و بهترین شهر هلند برای زندگی انتخاب می‌شود، و یا به خاطر هزینه‌های سرسام‌آورش به ته لیست می‌رود و کلاً از بین گزینه‌ها حذف می‌شود! وقتی از زندگی در شهری گران صحبت می‌‌کنیم که در زمرهٔ ۳ درصدِ گرانترین شهرهای جهان است، باید دودوتا چهارتای دقیقی کرده باشیم و از نظر اقتصادی، اوضاع روبراهی داشته باشیم. اما جدا از مسائل مالی، آمستردام با کانال‌های آبی و خانه‌های نقلی و خیابان‌های زیبا و آثار تاریخی، شهر کاراکتردار و زیبایی است و از نظر بازار کار و امکانات آموزشی و درمانی و غیره، از برترین شهرهای جهان به شمار می‌رود.

نکتهٔ دیگر اینکه، آمستردام یک شهر توریستی تمام عیار است. بنابراین اگر از جنب و جوش زیادی و شلوغی شهر (خصوصاً در فصول توریستی و خوش‌ آب و هوا) چندان استقبال نمی‌کنید و یا نگران درآمد یا حساب بانکی‌تان هستید، آمستردام با تمام جذابیت‌هایش، بهترین شهر هلند برای زندگی شما نیست!

 • نام: Amsterdam
 • جمعیت: یک میلیون و صد و پنجاه هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۳۱۴۰ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۲۰۴۱ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۴۷۱۰ یورو

اوتْرِخت

از زیبایی آمستردام تعریف کردیم، و شکی نیست معیارهای زیبایی شهر، برای سلایق مختلف متفاوت است. اوترخت، بدون تردید یکی از زیباترین شهرها در هلند و حتی در جهان است و از نظر بازار کار و آثار تاریخی و مناظر چشم‌نواز و گزینه‌های بی‌شمار برای سرگرمی دست کمی از پایتخت ندارد. حتی به گفتهٔ برخی از مهاجران، اوترخت یک سر و گردن برتر از آمستردام است. و یکی از برتری‌های اوترخت نسبت به آمستردام، اتمسفر بهتر شهر برای خانواده‌های مهاجر و محلات حومه‌ای بسیار خوبی مثل Leidsche Rijn (لایدشِه رَیْن) است که علاوه بر دور بودن از هیاهوی شهری، قیمت‌های بسیار معقول‌تری برای خرید و اجاره دارند.

با این حال با افزایش قیمت مسکن، اوترخت هم دارد جا پای آمستردام می‌گذارد و به تدریج به شهر بیش از حد گرانی تبدیل می‌شود. اما روی هم رفته، شهر مهاجرپسندی است و اگر نسبت به هزینه‌ها کمی خوش‌بین باشیم، می‌تواند به عنوان بهترین شهر هلند برای زندگی ایرانیان به شمار رود. این هم اضافه کنیم که اوترخت شهر مناسبی برای ادامهٔ تحصیل است و دانشگاهش در رتبهٔ ۶۸ جهان قرار دارد. راستی، نظرتان راجع به تحصیل رایگان در هلند چیست؟

 • نام: Uterecht
 • جمعیت: پانصد و پنجاه هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۲۵۸۸ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۱۷۴۵ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۴۰۸۷ یورو

ماستریخت

بسیاری ماستریخت را بهتر از آمستردام و به عنوان راحت‌ترین و آرامترین شهر هلند می‌دانند. از نظر مهاجران، مخصوصاً آنهایی که سن بالاتری دارند، اتمسفر خوشایند و کم‌هیاهوی ماستریخت، مزیت اصلی شهر است. ماستریخت در استان لیمبورخ هلند واقع شده، یک شهر تاریخی و فرهنگی به تمام معناست، و به خاطر ظاهر کوچه پس‌کوچه‌ پس‌کوچه‌ها و خانه‌هایش، هر از گاهی با پاریس مقایسه می‌شود. البته وقتی نزدیکی شهر با کشور بلژیک را ملاحظه می‌کنیم، تا حدودی به ریشه‌ٔ این شباهت‌ها پی می‌بریم. ماستریخت با نزدیک به صد و بیست هزار نفر جمعیت، شهر جمع و جور و دانشجوخیزی است و دست کم ۱۰ درصد ساکنانش را دانشجویان تشکیل داده‌اند. یکی از دلایل دانشجوپسند بودن آن، هزینه‌های پایین زندگی است که در کنار سایر مزیت‌ها، ماستریخت را در لیست بهترین شهر هلند برای زندگی قرار می‌دهد. یکی دیگر از خصوصیات جالب ماستریخت، تنوع زبانی و نژادی شهر است چون با همین جمعیت کمی که دارد، انواع و اقسام ملیت‌ها و نژادها را میزبانی می‌کند. ساکنین ماستریخت اکثرشان مهاجران آلمانی، بلژیکی، فرانسوی، ترکی، مراکشی، اندونزیایی، آمریکایی و غیره هستند و روی هم رفته، تنوع فرهنگی بی‌نظیری در شهر حاکم است. به علاوه، دانشگاه سرشناس ماستریخت، گزینه بسیار مناسبی برای تحصیل کارشناسی ارشد در هلند و یا تحصیل دکتری در هلند یا در سایر مقاطع است.

 • نام: Maastricht
 • جمعیت: صد و بیست هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۲۳۷۵ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۱۳۹۱ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۳۳۶۴ یورو

هارلِم

بندر صد و شصت هزار نفری هارلم، مرکز استان North Holland و همسایهٔ شمالی منطقهٔ پرجمعیت راندستاد است. هارلم از نظر مساحت شهر نسبتاً بزرگی محسوب می‌شود اما با این وجود، خلوت و آرام است و اتمسفری روستایی دارد. اهالی شهر در هر جایی از هارلم که باشند، با چند دقیقه پدال زدن به ساحل اقیانوس اطلس می‌رسند و در مرکز شهر، از ساختمان‌های زیبا و بافت تاریخی هارلم لذت می‌برند. این شهر دنج و کم هیاهو است و بسیاری از مهاجران هلند، وقتی از قیمت‌های گزاف مسکن و مخارج سنگین آمستردام به تنگ می‌آیند، این شهر ساحلی و به مراتب آرامتر را برای زندگی انتخاب می‌کنند. هارلم تنها بیست دقیقه‌ با پایتخت فاصله دارد و از این بابت، عملاً حومهٔ آمستردام به شمار می‌رود. با همین بیست دقیقه فاصله، قیمت‌ مسکن به مراتب افت می‌کند و این مسئله، هارلم را به کاندید بهترین شهر هلند برای زندگی ایرانیان تبدیل می‌کند. هارلم شهر تاریخ و فرهنگ است و نسبت به جمعیت شهروندانش، تعداد زیادی موزه دارد. در ضمن، ماجرای معروف پتروس فداکار که در کتاب‌های فارسی خوانده‌ایم، در واقع داستان شخصیتی به نام قهرمان هارلم (Hero of Haarlem) است که ساعت‌ها انگشتش را در سوراخ سد نگه می‌دارد و شهر را از غرق شدن نجات می‌دهد.

 • نام: Haarlem
 • جمعیت: صد و شصت و یک هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۲۶۶۰ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۲۰۸۴ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۴۴۳۴ یورو

آمِرْسْفُرت

یکی از شهرهای استان اوترخت است که با وجود جمعیت پایین و مساحت کم، منطقهٔ مهمی محسوب می‌شود. هنوز بخشی از دیوارهای اطراف شهر، از روزگاران گذشته به سرپا مانده‌اند و قسمت دوم از اسمش يعنی Amersfoort عملاً معنای قلعه را در زبان هلندی می‌دهد. حال و هوای قرون وسطایی مرکز آمرسفُرت، جذابیتش را دو چندان کرده و قدمت تاریخی و فضای آرام و دلنشینی که دارد، آن را در لیست بهترین شهر هلند برای زندگی قرار می‌دهد. مشکل اینجاست که آمرسفرت، به هیچ عنوان شهر ارزانی نیست و به خاطر مجاورتش با شهرهای بزرگ و اصلی هلند، از نظر هزینه‌های خرید و اجارهٔ مسکن، شهر گرانی است. سه چهارم جمعیت آمرسفرت را هلندی‌ها و بقیه را مهاجرانی از کشورهای غربی و آسیایی تشکیل داده و روی هم رفته شهر ایده‌آل و توسعه‌یافته‌ای برای مهاجران به شمار می‌رود. مخصوصاً آنهایی که محل کارشان در یکی از شهرهای منطقهٔ راندستاد (آمستردام، لاهه، اوترخت، رتردام) است و مسافت کوتاه رفت و آمد تا آمرسفرت برایشان غنیمت است.

 • نام: Amersfoort
 • جمعیت: صد و پنجاه و شش هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۲۲۵۰ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۲۰۰۰ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۴۵۰۰ یورو

رُتردام

رتردام یکی از مهمترین شهرهای منطقهٔ راندستاد و دومین شهر بزرگ هلند است. شهری که در جنگ جهانی دوم تقریباً با خاک یکسان شد، امروز مشهورترین و بزرگترین بندر قارهٔ اروپاست و با آسمان‌خراش‌های سر به فلک‌کشیده و معماری مدرن و عجیبش، تضاد جالبی با باقی شهرهای هلند دارد. رتردام با ششصد و پنجاه هزار نفر جمعیت، مردمانی از صد و هشتاد ملیت و نژاد مختلف را میزبانی می‌کند و جزو شهرهای گران‌قیمت هلند است. با این وجود از نظر قیمت ملک و گزینه‌های در دسترس برای اجاره، وضع بهتری نسبت به آمستردام دارد. رودخانهٔ Nieuwe Maas رتردام را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرده و لقب دروازهٔ اروپا، کاملاً برازندهٔ شهر است. توسعه‌یافتگی بالا، امکانات رفاهی و تفریحی بی‌شمار، بازار کار پرظرفیت و هزینهٔ زندگی پایین‌تر از پایتخت، نشان می‌دهد که رتردام روی هم رفته شهر ایده‌آلی است و می‌تواند بهترین شهر هلند برای زندگی ایرانیان باشد. خصوصاً برای آنهایی که زندگی در شهرهای بزرگ و مدرن را به شهرهای دنج و کم‌هیاهو ترجیح می‌دهند.

 • نام: Rotterdam
 • جمعیت: ششصد و پنجاه هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۲۷۸۰ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۱۶۰۰ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۳۷۷۰ یورو

آیندهُوِن 

تاریخ مکتوب شهر پرقدمت آیندهُوِن یا به قول هلندی‌ها آیندهُفِن، به قرن سیزدهم میلادی برمی‌گردد و امروز درست مانند رتردام، یکی از مدرن‌ترین شهرهای هلند است. و اگر زندگی در متن تکنولوژی و نوآوری را به ظاهر نقلی و روستایی برخی از شهرهای هلند ترجیح می‌دهید، آیندهون بهترین گزینهٔ ممکن برای شماست.  شهری که همانند همسایه‌اش در جنگ جهانی دوم، ماجراهای تلخی داشته و زیر بمباران آلمان نازی به کلی تخریب شده، امروز لقب سیلیکون ولی هلند را یدک می‌کشد و مقر ابرکمپانی‌های دانه درشت و معروفی مانند فیلیپس و داف (کامیون‌ و ماشین‌های سنگین) است. آیندهون جزو پنج شهر سبز هلند است و تقریباً یک سومش را پارک‌‌ها و فضاهای سبز تشکیل داده است. همچنین طولانی‌ترین خیابان هلند که پهلو به پهلوی هم و تا چشم کار می‌کند از بار و کافه و رستوران تشکیل شده در آیندهون قرار دارد و از پاتوق‌های اصلی شهر است. آیندهون شهر بسیار امنی است، اقتصاد و بازار کار پر و پیمانی دارد و همانطور که اشاره شد، یکی از محورهای تکنولوژی و فناوری در کشور هلند محسوب می‌شود.

 • نام: Eindhoven
 • جمعیت: دویست و سی هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۲۶۸۱ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۱۶۶۰ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۳۷۴۰ یورو

دِن هاخ (لاهه)

شهر دن هاخ یا به قول خودمان لاهه (که از تلفظ فرانسوی اسم شهر آمده)، یکی دیگر از شهرهای ساحلی و سومین شهر بزرگ هلند است. لاهه محل استقرار دولت و خانوادهٔ سلطنتی هلند بوده و تقریباً تمامی ادارات و نهادهای سیاسی و بین‌المللی کشور را میزبانی می‌کند (بیش از ۱۳۰ سازمان!). جمعیت شهر بیش از نیم میلیون نفر است که با حومه‌های اطرافش به هشتصد هزار نفر می‌رسد و از نظر جمعیت و مساحت، لاهه را بعد از رتردام و آمستردام قرار می‌دهد. نیمی از شهروندان لاهه را مردم هلندی‌تبار و باقی جمعیت را مهاجرانی از سراسر جهان تشکیل داده‌اند که خودش اثباتی بر ایده‌آل بودن لاهه برای مهاجرت و زندگی است. اقتصاد لاهه بر محور صنایع خدماتی استوار بوده و طبیعتاً بزرگترین کارفرمای شهر، خود دولت هلند و نهادهای بین‌المللی مستقر در شهر هستند که حدود یک سوم نیروی کار شهر را در استخدام خود دارند. لاهه به عنوان پایتخت حقوق و قانون جهان شناخته می‌شود و اگر رشتهٔ تحصیلی و یا شغلتان، در هر یک از حوزه‌های مرتبط با این زمینه‌ها قرار می‌گیرد، لاهه بهترین شهر هلند برای زندگی است. لاهه با تمام برو بیایی که دارد، کماکان شهر نسبتاً کوچک و آرامی بوده و چه از نظر فرهنگی و تاریخی و چه از لحاظ امکانات رفاهی و تفریحی، از اتمسفر بسیار مناسبی برای زندگی دانشجویی و خانوادگی برخوردارست.

 • نام: Den Haag
 • جمعیت: پانصد و چهل و پنج هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۲۷۳۰ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۱۵۸۰یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۳۹۷۲ یورو

لَیْدن

شهر لَیدِن، در قلب منطقهٔ راندستاد قرار گرفته و از خیلی جهات محلی ایده‌آلی برای مهاجران و یکی از قدیمی‌ترین و چشم‌نوازترین شهرهای هلند است. لَیْدن به کانال‌ها و آسیاب‌های آبی زیبایش شهرت دارد و با مساحت کوچک و جمعیت بیش از صد هزار نفر، یکی از بهترین دانشگاه های هلند را در بر گرفته است. البته، دانشگاه لیدن فقط جزو بهترین‌ها نیست، بلکه با قدمتی که به ۱۵۷۵ میلادی برمی‌گردد، به عنوان قدیمی‌ترین مرکز آموزش عالی کشور شناخته‌ می‌شود. بدین ترتیب، اگر قصد ادامهٔ تحصیل و زندگی در یک شهر زیبا و آرام را داشته باشید (البته به شرطی که دانشجویان پرتعداد شهر زیادی سر و صدا نکنند!) لیدن در نوع خودش، می‌تواند بهترین شهر هلند برای زندگی و تحصیل باشد. این شهر نه فقط از نظر علمی، که از لحاظ فرهنگی هم دارای جاذبه‌های بسیاری است و پانزده موزه‌ٔ ریز و درشت دارد. زیبایی خود شهر به کنار، لَیْدن در منطقه‌ای موسوم به Bulb Region قرار گرفته و مناظر منحصر بفردش از مزارع لاله‌ در فصل بهار، زبانزد خاص و عام است.

 • نام: Leiden
 • جمعیت: صد و بیست و پنج هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۲۴۰۰ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۱۶۵۲ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۳۶۸۰ یورو

خرونینگن

خرونینگن بزرگترین شهر شمالی هلند است و هرچند که تمام نقاط هلند خوش‌ آب و هوا هستند، این شهر به نوعی ییلاق زیبا و خوش‌ آب و هوای اهالی مرکزی به شمار می‌رود. خرونینگن با قطار دو ساعت و نیم با پایتخت فاصله دارد، شهر بسیار ایده‌آلی برای دانشجویان است، جمعیت جوان قابل توجهی دارد و در کل حوصلهٔ هیچ بنی بشری در آن سر نمی‌رود. با وجود جمعیت جوان شهر، روح خرونینگن، روحی کهنسال و پرقدمت است و آثار و یادگارهایی از روزگاران کهن، هنوز در آن به چشم می‌خورند. بازار میوه و تره بارش شما را یاد شهرهای شمالی خودمان می‌اندازد و هوای فوق‌العاده مطلوب و قیمت‌ خرید و اجاره مسکن پایین و هزینه‌های ارزانتر زندگی، جایی برای تردید باقی نمی‌گذارد که خرونینگن، می‌تواند بهترین شهر هلند برای زندگی باشد. فقط مسئله اینجاست که در این شهر، خبری از کمپانی‌های چندملیتی و بزرگ نیست و اگر بخواهید در آن کار پیدا کنید، باید از همین لحظه روی زبان هلندی‌تان کار کنید. خرونینگن از نظر مهاجرپذیری اوضاع بسیار خوبی دارد و انواع و اقسام‌ ملیت‌ها در آن پیدا می‌شوند و طبق آخرین سرشماری، چیزی بالغ بر هزار نفر شهروند ایرانی‌تبار در آن زندگی می‌کنند.

 • نام: Groningen
 • جمعیت: دویست و سی و سه هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۲۳۰۰ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۱۴۴۳ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۳۶۷۰ یورو

آلمیره

آلمیره جدیدترین شهر هلند است که در ناحیهٔ کلانشهری آمستردام قرار گرفته و دویست هزار نفر جمعیت دارد. زندگی در آلمیره بدرد کسانی که به شهرهای تاریخی و پرقدمت و دارای کاراکتر علاقمندند نمی‌خورد، اما از یک بابت شهر بسیار ایده‌آلی است. آلمیره بر اساس مدرن‌ترین چیدمان شهری و کاملاً با حساب و کتاب ساخته شده و از سیر تا پیازش، در راستای رفاه و جادار بودن و آسایش ساکنین طراحی شده است. یعنی در آلمیره، از آن فشردگی و تراکم ناشی از کمبود فضا که مختص به شهرهای اروپایی است خبری نیست. حتی کسانی که قصد خرید ملک در آلمیره را داشته باشند، می‌توانند با کمک یک سری چهارچوب‌ها و پارامترهای تعیین شده، طراحی خانه‌‌شان را خودشان انجام دهند. آلمیره مدارس بین‌المللی خیلی خوبی دارد و از بیشمار پارک و زمین بازی تشکیل شده و برای زندگی خانوادگی بسیار ایده‌آل است. در واقع اگر صاحب فرزند کوچکی هستید و قصد مهاجرت به هلند را دارید، آلمیره می‌تواند بهترین شهر هلند برای زندگی خانوادگی شما باشد. آلمیره، شهری جدید و نوپاست و جمعیت مهاجرانش قابل مقایسه با سایر شهرهای هلند نیست، اما پتانسیل‌های تبدیل به یک شهر ایده‌آل را برای زندگی دارد.

 • نام: Almere
 • جمعیت: دویست و هشت هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۲۹۹۰ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۱۵۷۱ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۳۶۸۸ یورو

نَی‌ْ مِیخِن

بر خلاف آلمیره که جدیدترین شهر هلند بود، نَی‌ْ مِیخِن قدیمی‌ترین شهر این سرزمین است. قاعدتاً زندگی در شهری که قدمتش به دوران امپراطوری روم برمی‌گردد و حدود پانزده سال پیش، دو هزار سالگی‌اش را جشن گرفته‌، خالی از لطف نیست. اما  نَی‌ْ مِیخِن باید چیزی فراتر از قدمت بالا داشته باشد تا بتواند در جستجوی بهترین شهر هلند برای زندگی، گزینه‌ٔ قابل توجهی به شمار برود. یکی از مزیت‌های نَی‌ْ مِیخِن برای مهاجران اینست که شهر در خارج از ناحیهٔ راندستاد قرار دارد و همین امر، قیمت اجارهٔ خانه و هزینه‌های زندگی را به مراتب پایین‌ می‌آورد. از آن طرف، شهر جمع و جوری است و مثل آمستردام و اوترخت و رتردام نیست که با انگلیسی، کارتان راه بیفتد و بدون تسلط به زبان هلندی، زندگی روزمره برایتان سخت می‌شود. نَی‌ْ مِیخِن با زیر دویست هزار نفر جمعیت و نزدیکی با مرز آلمان و حضور دانشگاه سرشناسی مثل Radboud University، شهر ایده‌آلی برای ادامهٔ تحصیل و زندگی دانشجویی است. از طرفی هم غیر از خود دانشگاه که یکی از کارفرماهای بزرگ شهر است، چند شرکت عظیم سخت‌افزاری مثل Qualcomm و Photronics و سه بیمارستان و مرکز درمانی بزرگ را میزبانی می‌کند و از نظر بازار کار در این حوزه‌ها ظرفیت‌ بالایی دارد.

 • نام: Nijmegen
 • جمعیت: صد و هفتاد و هفت هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۲۶۰۰ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۱۵۰۰ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۳۵۱۱ یورو

تیلبورخ

تیلبورخ دیرزمانی قطب تولید پشم کشور بوده و امروز به ستون صنایع ترابری و لجستیک آن تبدیل شده است. تیلبورخ همیشه صنعتی بوده و هنوز هم هست. بنابراین بازار کار و  وضعیت اقتصادی روبراهی دارد و کماکان، با سرعت قابل توجهی در روند رشد و توسعه است. در این حد که حتی در سال‌های اخیر، اکوسیستم استارتاپی قدرتمندی پیدا کرده و برای کسانی که سودای تأسیس استارتاپ و راه اندازی کسب و کارهای جدید را دارند، جذابیتش مضاعف شده است. به علاوه، تیلبورخ یکی از سبزترین شهرهای هلند است و تا چشم کار می‌کند پارک‌ و فضای سبز دارد. از نظر پاتوق‌های فرهنگی و هنری و اجرای موسیقی و گرافیتی (هنر نقاشی خیابانی) چیزی کم و کسر ندارد و روی هم رفته، صنعتی بودنش چیزی از پویایی و تازگی و جاذبهٔ شهری‌اش نکاسته است. جمعیت شهر بالای دویست هزار نفر است و یک چهارمشان اصلیتی غیرهلندی دارند و گفته می‌شود از سیزده‌هزار دانشجوی ساکن شهر، هشت درصدشان خارجی هستند. جالب است بدانید که ونسان ون‌ گوگ نقاش صاحب سبک و شهیر هلندی، دانش‌آموختهٔ یکی از مدارس هنرهای زیبا در همین شهر تیلبورخ بوده است.  هزینهٔ زندگی و اجارهٔ مسکن در تیلبورخ منطقی است و از جمیع جهات، در جستجوی بهترین شهر هلند برای زندگی، کاندید خوبی محسوب می‌شود.

 • نام: Tilburg
 • جمعیت: دویست و هفده هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۲۲۸۵ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۱۲۸۵ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۳۱۱۸ یورو

آرنِم

آرنم یکی از شهرهای شرقی هلند است، در مجاورت مرز آلمان قرار دارد و تاریخش به هزار و پانصد سال‌ پیش از میلاد بر می‌گردد. البته بماند که تعدادی از یافته‌های باستان شناسی در حوالی شهر، نشانگر بقایایی هفتاد هزار ساله از انسان‌های عصر حجری هستند! آرنم هم مانند خیلی از شهرهای دیگر هلند، در زمان جنگ جهانی دوم ماجراها داشته اما امروز، شهری آرام و سرسبز و خوشایند است. در واقع برای کسانی که نزدیکی با طبیعت را به سایر جاذبه‌های شهری ترجیح می‌دهند، آرنم بهترین شهر هلند برای زندگی است و لذت پیاده‌روی و رکاب زدن در مسیرهای چشم‌نواز پارک جنگلی فِیلوئه‌زوم، یکی از نقاط قوت شهر برای طبیعت‌دوستان است. البته این زیبایی و جمع و جور بودن و دوری از هیاهوی شهرهای بزرگ، می‌تواند برای برخی از مهاجران کسالت آور باشد. مهاجرانی هستند که خلوتی و انزوای شهرهای کوچک را دوست ندارند و زندگی در همسایهٔ بزرگ آرنم، یعنی اوترخت را ترجیح می‌دهند. اما مسئله اینجاست که هزینهٔ زندگی در آرنم به مراتب کمتر از شهرهای بزرگ بوده و روی هم رفته از لحاظ طبیعت و نزدیکی به شهرهای بزرگ و مخارج ارزان، گزینهٔ قابل توجهی است.

 • نام: Arnhem
 • جمعیت: صد و شصت هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۲۳۹۶ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۱۳۶۹ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۳۵۰۰ یورو

هیلفِرْسِم

تمام تعاریفی که از طبیعت آرنم کردیم، در مورد هیلفرسم هم مصداق دارند و این شهر کوچک و نود هزار نفری، بی‌اغراق بهشت طبیعت‌دوستان است. محل کار بسیاری از ساکنین شهر، در آمستردام یا اوترخت است و به خاطر هزینه‌های پایین و اتمسفر بی‌نظیر هیلفرسم، خانه‌ و زندگی‌شان را اینجا برپا کرده‌اند. شهری که در محاصرهٔ پارک‌ها و جنگل‌های بکر و دریاچه‌ها و چمن‌زارهاست و فضایش شاعرانه است و در کنار این زیبایی‌ها، به مقادیری صبوری هم نیاز دارد. چون در ساعات شلوغی، مسیرهای شهر به آمستردام ترافیک قابل توجهی پیدا می‌کنند. نکتهٔ دیگر اینکه، هیلفرسم برای خانواده‌ها فوق‌العاده مناسب‌ است و مدرسهٔ بین‌المللی و بی‌شمار امکانات بازی و تفریح و فعالیت‌های بیرون از خانه دارد. اما باز هم ممکن است از منظر عده‌ای، شهر خواب آور و خسته‌کننده‌ای باشد. در هر صورت سلایق متفاوت است و هیلفرسم از امکانات رفاهی و فروشگاه و سینما و زیرساخت‌های شهری، چیزی کم و کسر ندارد. ولی از سلیقهٔ‌ دوستداران شهرهای شلوغ، فرسنگ‌ها دور است و شهری آرام و دنج و خلوت به شمار می‌رود.

 • نام: Hilversum
 • جمعیت: نود هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۲۷۱۰ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۱۵۹۱ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۳۹۰۰ یورو

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *