مهاجرت

روش‌های انتقال پول از ایران به حساب بانکی ترکیه

شرایط و موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه باعث شده تا این کشور نقش پلی را بین قاره آسیا و اروپا بازی کند. روابط تجاری گسترده این کشور با دیگر کشورهای جهان از جمله ایران از دیرباز تاکنون جریان داشته است. کیفیت سیستم آموزشی در دانشگاه‌های این کشور و برنامه‌های وسوسه‌انگیزی که با مشارکت دانشگاه‌های اروپایی و امریکاییِ مطرح برگزار می‌شود، سالانه دانشجویان بسیاری را روانه ترکیه می‌کند که برای پرداخت هزینه‌ها نیاز به انتقال وجه دارند.

وجود مشکلاتی که برای ایران در زمینه انتقال ارز ایجاد شده است، بسیاری از تاجران و دانشجویان را دچار مشکل کرده است و انتقال پول به خارج از کشور را به یکی از دغدغه‌های ایرانیان تبدیل کرده است. برای هموار کردن این موانع راه‌حل‌هایی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

انتقال پول از ایران به ترکیه از طریق صرافی

با رشد جمعیت ایرانیان در ترکیه، انتقال پول و سرمایه از ایران نیز رشد چشمگیری داشته است. جالب است بدانید که بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ترکیه، به خصوص در حوزه مسکن، توسط ایرانیان ایجاد شده است! بهترین و مطمئن‌ترین راه برای انتقال پول از ایران به حسابی در ترکیه مراجعه به صرافی است تا با این رویه، کار را به دست کاردان سپرد. در نتیجه مبادلات و انتقالات مالی بسیاری از ایرانیان، روش‌های متعددی از سوی صرافی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا مبلغ مورد نظر به حساب گیرنده واریز شود.

انتقال پول از ایران به ترکیه از طریق حواله ارزی سوئیفت

یکی از رایج‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌ها برای انتقال پول از ایران به ترکیه یا هر کشور دیگری، استفاده از حواله ارزی سوئیفت (SWIFT-Society for the Worldwide Interbank Financial Telecommunication) است. در این روش پول به حساب یک بانک انتقال می‌یابد و مقصد می‌تواند هر بانک معتبری در هر جای دنیا باشد. پروتکل سوئیفت در سال ۱۹۷۳ در شهر بروکسل پایتخت بلژیک پایه‌گذاری شد و تا به امروز در ۲۰۹ کشور جهان در ۹هزار بانک و موسسه مالی کاربرد دارد.

کد سوئیفت که حتما تا به حال به گوش شما هم رسیده است، کدی است که برای شناسایی موسسات مالی مقصد به‌کار می‌رود. این کد ۸ تا ۱۱ رقمی، نمایان‌گر بانک مقصد، کشور مقصد، منطقه جغرافیایی و کد شعبه است. کارمزدِ حواله‌ای که از این طریق صادر می‌شود، با توجه به مبلغ ارسالی و کشور مقصد رقم متفاوتی دارد. بخش مهمی از این کارمزد متعلق به بانک‌های واسطه است؛ به همین دلیل، به دلیل ارتباط مستقیم، کارمزد حواله سوئیف به این کشور هزینه کمتری دارد. بانک‌های کشور ترکیه به سیستم بین‌المللی متصل هستند و به دلیل تحریم‌های جهانی علیه ایران در نظام بانکی، انتقال مالی به ترکیه کمی دشوار است. برای انتقال مالی از طریق سوئیفت به حسابی در یکی از بانک‌های ترکیه باید به مواردی توجه کنید:

  • نام دارنده حساب (مقصد)
  • IBAN NUMBER
  • کد سوئیفت
  • نام دقیق بانک مقصد
  • کد شعبه (درصورتی‌که می‌خواهید پول از شعبه خاصی برداشت شود)

انتقال پول از ایران به حساب بانکی ترکیه ممکن است از چند ساعت کاری تا ۴ روز کاری طول بکشد؛ توجه داشته باشید که بانک‌های ترکیه در روزهای تعطیل رسمی و شنبه‌ها و یکشنبه‌ها تعطیل هستند.

انتقال پول از ایران به ترکیه از طریق پی‌پال

پِی‌پَل یا پی‌پال PayPal نام یک شرکت آمریکایی است که توسط پیتر تیل و مکس لوچین (Petel Theil & Max Levchin ) با نام اولیه Confinity با ایده ایجاد یک واحد پولی بین‌المللی در خارج از کنترل دولت ایجاد شد و امروز بیش از ۲۳۲ میلیون حساب دارد که بیش از ۸۷ میلیونِ آن فعال هستند. این شرکت در حال حاضر در زمینه تجارت الکترونیکی و سامانه انتقال وجه الکترونیکی به‌صورت آنی فعالیت می‌کند و جایگزین مناسبی برای شیوه‌های سنتی نقل و انتقال وجه نقد همانند چک و حواله پولی است. این روش برای افرادی مناسب است که یک حساب در بانک‌های خارجی دارند. برای استفاده از خدمات پی‌پال باید در وب سایت PayPal.com یک حساب کاربری ایجاد کنید.

به منظور جلوگیری ازهرگونه خللی در روند انتقال پول، در ایجاد حساب کاربری باید اطلاعات شخصی درست و دقیق وارد شود. برای فعال کردن این حساب باید به یک حساب بانکی یا کارت اعتباری یا نقدی (مثل ویزا کارت یا مستر کارت) متصل شد. در این صورت می‌توانید موجودی ارزی کارت اعتباری یا نقدی خود را به پی‌پال انتقال دهید. افزون بر این، می‌توان به صورت مستقیم از طریق حساب پی‌پال، موجودی حساب یا کارت را به یک حساب پی‌پال دیگر انتقال داد. افتتاح حساب بانکی در زراعت‌بانک ترکیه راه‌حلی برای استفاده از این سامانه انتقال پول است.

انتقال پول از ایران به ترکیه از طریق مانی‌گرام

سیستم بین‌المللی آنلاین برای انتقال پول به سراسر دنیا مانی‌گرام MoneyGram نام دارد که دارای شعب بسیاری در تمام نقاط جهان است. این شرکت در سال ۱۹۴۰ میلادی در دالاس تگزاس بنیان گذاشته شد و در حال حاضر پس از شرکت وسترن یونیون دومین شرکت مطرح در زمینه انتقال پول محسوب می‌شود. مانی‌گرام در بیش از ۲۰۰ کشور فعالیت دارد و ۳۴۷۰۰۰ نمایندگی را در سراسر جهان مستقر کرده است.

برای استفاده از این سیستم الکترونیکی انتقال پول معتبر، شخص فرستنده باید با مدارک شناسایی و وجه پرداختی به یکی از نمایندگی‌های این شرکت مراجعه کند. در این صورت، مانند بانک‌های بومی باید برای انتقال وجه فرمی پر کرد؛ در این فرم، نام و نام خانوادگی فرد فرستنده و نام، نام خانوادگی و نام شهر فرد گیرنده باید به‌درستی درج شود. این فرم به همراه وجه موردنظر به کارگزار سپرده می‌شود. پس از انجام انتقال توسط کارگزار، کدی هشت رقمی به فرستنده داده می‌شود که باید به دست فرد گیرنده در خارج از کشور برسد.

توجه داشته باشید که این کد تنها راه دریافت پول است و به اندازه مبلغ ارسالی اهمیت دارد. فرد گیرنده با در دست داشتن مدارک شناسایی عکس‌دار باید به شعبه شرکت مانی‌گرام در شهر خود مراجعه کند و با ارئه کد هشت رقمی، پول را دریافت کند. یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای ارسال پول به دیگر کشورها، استفاده از مانی‌گرام است؛ چراکه از زمان ارسال پول از ایران تا زمان دریافت آن از ترکیه یا هر کشور میزبان شعب مانی‌کارت، تنها ۱۰ دقیقه زمان صرف می‌شود. گیرنده تنها با ارائه پاسپورت یا گواهی‌نامه رانندگی به همراه کد می‌تواند پول را به صورت نقدی بدون نیاز به داشتن حساب بانکی در خارج از کشور دریافت نمایند.

با این وجود برای حل مشکل ارتباطات مالی با دنیا بهترین راه افتتاح حساب بانکی در ترکیه است که شما را به سیستم بانکی بین‌المللی متصل خواهد کرد. با افتتاح این حساب به راحتی صاحب ویزاکارت یا مسترکارت خواهید شد و می‌توانید از تمام خدماتی که یک کارت اعتباری معتبر دارد، بهره‌مند شوید. با این کارت می‌توانید ارز نقدی از دستگاه‌های ATM در سراسر دنیا را دریافت کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *